SPORT ivital Selinger: Nederland is een prooi van zijn eigen goedheid Eindelijk weer een nationale schaatstitel voor Bob de Jong Straffen GOL Sport en Boshuizen S2 sfeer bij ASC is weer helemaal top' HOC 982 zaterdag 6 NOVEMBER 2004 leiden - De wedstrijd van GOL Sport tegen ESDO, die voor zondag op het programma stond, gaat niet door. De KNVB heeft de vijfdeklasser uit Leiden dit weekeinde stilgezet. Aanleiding is het onderbreken van de wedstrijd afgelopen zondag tegen TAC '90 in Den Haag. Volgens een woordvoer der van de KNVB zijn er 'ver velende dingen gebeurd tegen de scheidsrechter. Het rapport van de arbiter was voor het KNVB-bestuur reden genoeg om GOL Sport stil te zetten en contact met de club op te ne men. Dat laatste is nog niet gebeurd, zegt secretaris Vahid Köroglu van GOL Sport. „Vooralsnog verwacht ik ESDO gewoon, zondag." Hij was aanwezig bij de wedstrijd in Den Haag. „Dat was zeker geen prettig duel. De scheidsrechter heeft er alles aan gedaan om de wedstrijd te mogen staken. De grensrechter van TAC bleef zijn vlag omhoog steken en de ontvangst door hun bestuur was ronduit onbeschoft." Gol Sport verloor de wedstrijd uit eindelijk met 3-2, een speler kreeg tijdens het duel een rode kaart en twee ploeggenoten na de wedstrijd, toen zij verhaal probeerden te halen bij de scheidsrechter. „Dat praten we niet goed", zegt Köroglu. „On ze jongens hadden hun hoofd koel moeten houden en zich niet moeten laten provoceren. Maar dat is moeilijk, als sup porters van TAC vuurwerk af steken en het veld op komen. We moesten als bestuur onze spelers naar de middenstip meenemen om de boel te kun nen laten sussen." Hij wacht op een telefoontje van de KNVB om zijn verhaal te kun nen doen. Ook de Leidse voetbalclub FC Boshuizen is door de bond ge straft. Op 2 oktober liep het duel tussen het zaterdagelftal van Boshuizen en Duinoord- Me Jagers uit de hand. Twaalf spelers van de Leidse club kre gen een gele kaart, vijf werden uit het veld gestuurd en nadat de scheidsrechter het duel staakte omdat Boshuizen te weinig spelers op het veld overhield, zou hij een schop voor zijn schenen hebben ge kregen. FC Boshuizen krijgt een boete van 245 euro en twee punten in mindering. Daarnaast is de stand die op het moment van staken op het scorebord stond, 3-0 voor Duinoord/de Jagers, als eind stand aangemerkt. ibbert Minkhorst Hij had bij Feyenoord ren voetballen, bij ADO Den bij Quick Boys. Het na die uitstapjes - 'ge- feer' ASC. Lekker voetbal- er vrienden. En zondag, erby tegen UDO, komt hij paar oude bekenden looi tegen. Freek Tilman d het prima zo - voor nu. Ier bij ASC is weer hele- P" et niet waar ik ben blij- ken. Ik denk dat het ta- nog wel is. Ik hoop dat ïog een keer uit gaat ko- 15 40. ius 5S van 7omejk bezoek wel eens een jd van Quick Boys en als hoeveel mensen daar Ie kant staan - dat zou it zijn, als ik nog eens te- i. Als ik mijn studie weer !tje op de rails heb, wil ik inatieker gaan voetbal- vvil kijken hoever ik nog nen." zijn club. Het is het nest ij als 14-jarige debuteer- :t eerste elftal, en op een jskamp in Limburg voor oePest in zijn leven dronken /let jongens die ook nu de selectie zitten: San- Wolf, Pieter de Roode, outer, Ragnar Oosterhof van Wingen. „Heel veel er niet meer van", ver- nan. „Wel dat ik in een edstrijd spits Ruud Bak- tien seconden vrij voor >er zette. Toen ik de op hoorde, dacht ik nog: je gaat mij er toch niet Ik kan helemaal niks. :o brak." ilman is geboren in Am- maar woonde vrijwel le leven in Oegstgeest. e vriendjes heen gingen, ng je voetballen", zegt dat was bij ASC. Zijn ta- jelheid en balvaardigheid Hij liep stages bij lord en bij ADO Den voordat Quick Boys hem „Feyenoord beviel me ■ontH pet was daar puur indi- isch. Iedereen was met b nl L^ez'S- Gelukkig hebben ^eyenoord voor mij de ig genomen. Bij ADO et ook net niet gered." Ick Boys heb ik in drie Freek Tilman: „Ik was nog bijna elke zondag bij ASC en daar zag ik iedereen steeds weer voetballen. Ik kreeg heimwee." Foto: Mark Lamers jaar ontzettend veel geleerd. Tot de simpelste dingen aan toe: minder opportunisme, wat vaker een bal terughalen. Ik heb twee jaar in de Al gespeeld en dat waren topjaren. Ik ging er samen met een jeugdvriend, Ron van Klaveren, naar toe. Sa men zijn we trouwens ook te rug bij ASC gekomen. In mijn eerste seizoen probeerde ik ge woon in de Al te komen en met kerst was ik een van de dragen de spelers van dat elftal. In zijn tweede seizoen bij Quick Boys polste Docos hem. De overstap ging niet door. „Ach teraf had ik het misschien moe ten doen. Spijt heb ik niet. Ik wilde gaan voor een plek bij Quick Boys. En ook daarvan heb ik weer geleerd. Tot nog toe ging me alles makkelijk af. Nu moest ik vechten voor mijn plaats." De overstap naar de sénioren ging minder. „Tot de kerst zat ik bij het tweede, daarna kwam ik in het derde. Ik stond vrij vaak wissel, dan ga je automa tisch naar het derde. Ik kwam op een zijspoor, omdat ik ge woon niet goed voetbalde. Op mijn plek stond toen trouwens Martin Bekx. En als je die voor je hebt, heb je sowieso niet veel in te brengen." „In het derde werd alleen maar gezeken. Ik kon niks meer goed doen en daar had ik helemaal geen zin meer in. Ik was nog bijna elke zondag bij ASC en daar zag ik iedereen steeds weer voetballen. Ik kreeg heim wee. Daar wilde ik tussen lo pen." De heimwee, de tegenzin na Quick Boys 3 en het tijdgebrek door een studie in Amsterdam joegen hem vorig seizoen terug naar de Van Duivenvoorde- straat. Het eerste jaar viel nog tegen. „Misschien was de druk te hoog. Ik kwam terug, en mensen dachten dat ik er wel even veertien in zou schieten. Misschien wilde ik ook te graag. Dit seizoen heb ik er al evenveel gemaakt als in het hele vorige jaar - vier goals. Nu is de sfeer weer helemaal top." Eigenlijk is die beter dan ooit. „De nieuwe trainer voelt ons goed aan. We houden nog steeds van een biertje op zater dagavond, maar we knokken er wel voor de volgende dag. En er wordt superfanatiek getraind." Ook dat is wel eens anders ge weest bij ASC. „Verder is het heel goed dat Peter Nas (ex-Do- cos) weer terug is. Hij zegt zin nige dingen op zinnige mo menten. We nemen ook dingen van hem aan." Voor hemzelf merkt hij dat het voetbal op een lager niveau en de rechtenstudie in Amsterdam beter met elkaar vallen te com bineren. „Ik ben naar Amster dam gegaan omdat ik het in Leiden wel een beetje gezien had. In Amsterdam is altijd wat te doen. En ik ben lid van het Amsterdams Studentencorps, het ASC. Het is een cliché, maar ik maak er vrienden voor het le ven. En mijn vrienden in Lei den heb ik gelukkig ook nog." Afgelopen week was Tilman ge blesseerd - een ontstoken voet. „Tegen UDO speel ik", zegt hij zelfverzekerd. „Het wordt vast een spannende pot. Zij hebben net een opkikker gekregen van hun laatste wedstrijd, wij een dreun. Maar dit soort wedstrij den staan op zichzelf, dus die dingen tellen niet. Vorig sei zoen waren we bijna gedegra deerd, maar pakten we wel vier punten van UDO. Ik denk dat we winnen. Wij hebben de be tere ploeg." Banierink sde tWi balbondscoach Avital Selinger deze zomer na acht jaar terug <eede vaderland, en merkte derland was veranderd, en niet ide. Nauwelijks een week voor ird op Theo van Cogh consta- e coach van de volleybalsters derland, 'het meest sociale en ratische land ter wereld', ten gevallen aan zijn eigen goed- elinger over normen en waar- irlijkheid en respect. „Nu wordt iter verkracht en moet jij je ver orden dat ze verkracht kon m het meest is opgevallen bij ugkeer in Nederland? „De i!" Natuurlijk wist hij dat de ing van de gulden naar de eu- leven in Nederland en directe ing duurder had gemaakt. „Ik jggegaan in 1996, toen had je gulden." ter melk kostte 99 cent, een 1,98 gulden. Toen kon ik nog dijk thuiskomen met een bos en van 9,95 gulden. Nu staat laats van fl. een Euroteken apan was duur, zeggen ze, apan is goedkoop vergeleken ïderland." dat niet begrijpen. Vraagt wie zoiets toelaat. Zegt: „De ïg bewaakt wel de inkomens, e, wanneer je er meer dan drie it op vooruit gaat. Neem mijn imoeder. Die heeft het niet oor, die geeft euro's uit als Hallo, op de bank wordt ïger 1275 per maand bijge en maar 578. Dan krijg je n, vooral ouderen, die in de en komen. Dat moet een keer lan, mensen hebben het geld de oprechte verontwaardiging nand die zijn eigen geluk niet aan een goed gevulde porte- ee of een luxe huis. Van zijn alaris bij de noodlijdende vol- iond heeft hij vastgesteld dat it jaar geleden een heel be- k bedrag was, maar dat hij er t zijn gezin van drie kinderen rond komt. Selinger beseft dat hij anders de gemiddelde Nederlander, ik vandaan kom, was ik al blij fn gulden. Want ik had niks." elt op de kibboets, in Israël, ik naar Nederland kwam, ver- ik het minimumloon voor •jarige: 475 gulden. Dat was 'el, maar voor mij was het een ;e hoeveelheid." „In de kibboets had je zogenaamd alles: eten, drinken, slaapplek, maar eigenlijk ook niks, je kon er niet mee spelen. Met 475 gulden kon ik zelf bepalen wat ik op mijn bord kreeg. Stel je voor dat ik 100 gulden kon overhouden per maand. Voor mij was dat enorm." „Voor mijn vrouw was het geweldig wennen. Ik kwam van onderaf, zij kwam uit een middenklasse gezin. Ik ging omhoog, zij ging een heel stuk omlaag. Zij moet wel eens hebben gedacht: wat heb ik hier binnenge haald. De belangrijkste les is geweest dat ik elke stap omhoog waardeerde en leerde voorkomen dat ik een stap terug moest doen. In de sport is het precies hetzelfde. Dat besef, dat is pas rijkdom." „Vaak zeggen ouders: ik wil mijn kinderen besparen wat ik heb mee gemaakt. Dat vind ik fout. Als je het goed hebt, heb je bepaalde proces sen meegemaakt om dat te bereiken. Je kinderen zullen dat gevoel missen als je ze alles geeft. Daarmee maak je ze juist kwetsbaar." Daarom brachten zijn twee dochters anderhalfjaar door in de kibboets en doet zijn zoon de afwas in een res taurant. „Ze wilden het zelf. En dat zegt mij dat het goed zit." Samen met zijn vrouw heeft hij het nu gro tendeels kunnen sturen. Heel anders dan in de kibboets, waar ouders hun kinderen nauwelijks zagen en de op voeding gedaan werd door leer krachten. „Ik had een gelukkig leven in de kib boets, maar ik hoor nu pas hoeveel problemen sommige ouders en kin deren hebben gehad. Je had als ou der geen idee of je kind problemen had. Wist je het wel, dan werd het nog moeilijker. Want wat kon je daar aan doen in die paar uur per dag dat je je kind zag?" „Mijn dochters hebben er veel ge leerd. Ze kwamen er ook achter dat het te benauwd, te klein, te beperkt was. Dat had ik ook. Je wilt verder, je wilt beter worden. Niet iedereen heeft die behoefte, maar de besten wel. Want die hebben het gevoel dat ze tegengehouden worden, dat ze naar beneden geduwd worden. De filosofie is om iedereen gelijk te hou den." Sociaal Eigenlijk, komt hij tot de conclusie, is Nederland net zo. .Alleen dan op een hoger niveau. Nederland is een van de sociaalste landen ter wereld. Je kunt in Nederland ziek worden en nog 30 jaar leven zonder iets te doen. Het is als het communisme, als de kibboets: in theorie ideaal, so ciaal gezien het meest geavanceerd." „Het is gebaseerd op honderd pro wat ze gepresteerd hebben, de kans ontnemen zich te bewijzen?" Cy nisch: Al die jongens die in de Ne derlandse competitie zoveel bereikt hadden, mochten wel komen om zich te bewijzen. Waarom ik niet?" Hij vertelt over de rivaliteit met de Italianen, al die hoofdprijzen waar Nederland naast greep tussen 1992 en 1996. „Vaak ging het maar om één punt verschil. Was ik niet goed genoeg voor één punt?" Verwijst naar uitspraken van Alberda na weer een nederlaag tegen aartsrivaal Ita lië. „Dan werd er geroepen: onze bank is te smal. De Italianen hebben twaalf gelijkwaardige, ervaren spe lers, wij niet." „Jawel, die bank hadden we wel, maar die bank zat thuis. Waar ben je dan mee bezig? Je maakt de keuze voor bepaalde spelers. Waarom? Om gelijk een excuus te hebben als er wordt verloren? Terwijl je het heel makkelijk kon oplossen. Hoe is het mogelijk dat een heel land dat toe liet?" „Dat was een moment dat mensen konden geven, niet eens zoveel. Ge woon volgen wat eerlijk en wat res pectvol is. De meest natuurlijke ma nier om met topsporters om te gaan. Het was eigenlijk gewoon normaal doen. Ik was teleurgesteld hoe men sen met mij zijn omgegaan. Ik had het niet verwacht. Ik was niet ge wend om zo met mensen om te gaan." Erg „Het is me ontnomen. Ik wil het niet vergelijken met mensen die iets ergs is overkomen, met ongelukken of ernstige ziektes. Het geeft me wel steun, leert me wel het in het juiste perspectief te zien. Het was erg, maar er zijn nog steeds di^en die erger zijn." Avital Selinger gelooft. Niet in een geloof, maar in tastbare zaken: res pect voor elkaar, eerlijkheid, vertrou wen. Dat leert hij zijn volleybalsters. „Want ik laat geen gewonden achter. Ik ben de eerste die een voet aan de grond zet en de laatste die 'm weer optilt. Ik laat niemand achter. Zo geef ik vertrouwen. Het is de basis van zijn bestaan, zijn doen en laten. Volleybal, sport wordt op die manier een prachtig podium. „Het is mijn voertuig in het leven en sport is een van de beste voertuigen om zonder schade te leren leven. Een medaille is prachtig, maar geen medaille is geen ramp." „Sport geeft daardoor een geweldige toegevoegde waarde aan de maat schappij. Die maatschappij zou veel meer moeten investeren in de sport. Want via de sport kun je de maat schappij veel beter beïnvloeden." cent zelfdiscipline, eerlijkheid, inzet en vertrouwen dat iedereen zich aan die regels houdt. Ik baseer er mijn manier van sport bedrijven op. Wie zich daar niet voor 100 procent aan houdt, is bij mij buiten." Er is dus niks mis mee. Totdat men sen daar misbruik van gaan maken, zegt Selinger.Als je er misbruik van maakt, gaat de sterkste kapot. Als jij en ik deze tafel moeten tillen en we doen allebei ons best, gaat ons dat lukken. Als jij misbruik van mijn kracht gaat maken en minder je best doet of zelfs op die tafel gaat han gen, lukt het uiteindelijk niet meer." In de Nederlandse maatschappij is het net zo, beweert hij. Hij vertelt het voorbeeld van een Israeli die net als hijzelf naar Nederland is gekomen. „Hij zei: Avital, weet je hoe makkelijk het hier is om geld te verdienen zon der te werken? Hij had de twee maanden van zijn proeftijd keihard gewerkt, werd aangenomen en daar na hebben ze hem niet meer terug gezien omdat hij in de ziektewet zat. Dat is de zwakke kant van dit sys teem." In de bijna acht jaar dat hij uit Ne derland weg was, is dat misbruik ernstig toegenomen, stelt hij vast. „De hele situatie met allochtonen, buitenlanders zoals ik, is veranderd. Toen ik naar Nederland kwam, pas ten de mensen zich nog aan. Had den een toegevoegde waarde en toonden respect voor de bestaande cultuur." „Dat is nu stukken minder. Waar schijnlijk was dat proces van veran dering al een tijd gaande, maar om dat ik na acht jaar terugkom, valt het me enorm op. Dan denk ik: wij heb ben ergens iets niet goed gedaan. We hebben misbruik gemaakt van het meest democratische land ter we reld. Het was zo beschermd, je kon je overal veilig voelen. Dat wordt minder en dat betekent dat je inboet op de kwaliteit van het leven." Verkracht Nederland heeft het toch zelf zo ver laten komen? „Ja, maar moet ik de Nederlanders kwalijk nemen dat ze aardig en gast vrij waren en op die manier een ho ge kwaliteit van leven nastreefden? Dat bedoel ik: voordat je het weet gaan mensen de rollen omdraaien. Om het maar heel zwart-wit te stel len: dan wordt je dochter verkracht en moet jij verantwoorden dat ze verkracht kon worden. Dat is toch de omgekeerde wereld? Volgens zijn voormalige collega-vol leyballer Ron Zwerver is Avital beter in het geven dan in het nemen. Se linger moet daar even over naden ken. „Wat is de definitie van geven en nemen", stelt hij als wedervraag. „Ik heb ontdekt dat nemen soms ook een vorm van geven is. Je ver geet dat door enorm veel te geven anderen jou ook wat willen geven. Door dat te nemen, ook al hoeft het van jou niet, geef je de ander ook weer iets, namelijk een goed gevoel." „Geven is voor mij meer spiritueel. Uit geven haal ik mijn voldoening, die behoefte heb ik kennelijk. Je kunt ook niet net doen alsof je anderen niet nodig hebt. Je leeft niet in een vacuüm, iedereen is afhankelijk van anderen, vroeg of laat heb je elkaar nodig." Als vanzelf brengt het Selinger op zijn loopbaan als volleybalinterna tional van Nederland. Eentje die eind jaren tachtig helemaal onder aan de internationale ladder begon door Peter van der Hulst assen - Het lijkt wel het lot van Bob de Jong te zijn. Als de schaatser uit Leimuiden pres teert, staat hij veelal in de scha duw van een ander. Zo ook gis teren tijdens het NK in Assen. De Jong veroverde sinds 2000 eindelijk weer eens een titel tij dens de nationale afstandskam pioenschappen, maar de mees te aandacht ging uit naar nieuwkomer Sven Kramer die als vierde eindigde. De Jong maakte er geen punt van. Ach, ik heb het ook meegemaakt toen ik me acht jaar geleden uit het niets tussen de grote man nen reed." De Jong heeft turbulente jaren achter de rug. Na zijn debacle tijdens de Olympische Spelen van Salt Lake City leek de schaatswereld hem links te la ten liggen. De Jong ging verder zonder ploeg en meldde zich bij gewestelijk trainer Wim den Eisen. „Ik had twee stappen te rug gezet, maar in het gewest heb ik dat weer goed gemaakt. In die ploeg en sinds afgelopen zomer bij Ingrid Paul ben ik verder gegroeid." Bob de Jong is blij met zijn titel op de 5000 meter. Foto: ANP/Vincent Jannink De Jong maakte in mei de over stap naar het team van Paul. Pas eind september, vlak voor dat de ploeg een overeenkomst met sponsor Telford tekende, was De Jong er zeker van dat hij onderdak had gevonden bij een nieuwe commerciële ploeg. De Jong is tevreden over de nog prille samenwerking. Dat hij vertrouwen heeft in de trai ningsschema's van Paul, bleek gisteravond laat in Assen. „Ik zag de rondetijden bij de ande re rijders snel oplopen. Ik wist dus dat ik vlakke race moest schaatsen. Ik kon me mooi aan Gianni Romme optrekken. Ge lukkig ging hij er niet, zoals vroeger, heel hard vandoor." Met rondetijden hoog in de 30 en laag in de 31 seconden sloeg De Jong in de eindfase van zijn race zijn slag. De Jong vond het ook wel weer eens tijd worden voor een na tionale titel. Wereldtitels en we reldbekerzeges wist hij de afge lopen jaren wel te veroveren, maar op het nationale podium stond hij al weer sinds 2000, toen hij de vijf kilometer in De venter won, droog. „Het is daarom mooi dat ik deze mee pak. De beste rijders van de we reld rijden immers in Neder land rond, dus deze titel telt." Avital Selin ger: „Toen ik naar Neder land kwam, pasten de mensen zich nog aan. Had den een toe gevoegde waarde en toonden res pect voor de bestaande cul tuur. Dat is nu stukken min der." Foto: GPD/ Harmen de Jong en had moeten eindigen met het hoogtepunt, olympisch goud in At lanta 1996. Dat kwam er. Alleen: hij was er niet bij. Gepasseerd na het zilver van Barcelona 1992 door de nieuwe trainer Joop Alberda. Selinger wil er eigenlijk niet weer over beginnen maar kan er niet om heen. „Ik wil altijd in de positie zijn om zelf te kunnen bepalen of ik iets wil nemen of niet. Mijn balans is duizend keer geven en een keer wat nemen. Die ene keer moet ik het dan ook wel krijgen." Selectie Daarmee bedoelde hij een plek in de selectie voor Atlanta. Nee, corrigeert hij, „een kans op die plek. Een kans om mij op een natuurlijke manier te laten sterven. Alle grote atleten mo gen zelf bepalen wanneer ze ster ven." Hij praat ook over zichzelf als hij het heeft over respect, waardering voor sporters die op hoog niveau 100 pro cent inzet, motivatie en volledige toewijding leveren. „Wat kan je als coach nou beter overkomen? Hoe kun je dat soort mensen, nog los van

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21