oodwet in orlog tegen xtremisme Heibel in Valkenburg om portret koningin Beatrix Keukenmaxx VAN ROY C.S. breiding veiligheidsdienst nen mogen toch omhoog van Publiek doorbreekt privacy Zondag open Leiderdorp! Regionaal steunpunt huiselijk geweld Alleen dit weekend bij: GRATIS MONTAGE" wonen 0 shoppen don. 4 Vm zon. 7110 V. KORTING OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 6 NOVEMBER 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 Freek Tilman is terug bij zijn ASC-vrienden Grijs Nederlanders en moslims: ineens is het weer wij en zij 1 io/n° aag/gpd - Het kabinet zijn toevlucht tot nood- ving in 'de oorlog tegen nextremisme'. Op die ma- oet het mogelijk worden sten na het uitzitten van raf uit Nederland te ver- lord op Theo van Gogh voor het kabinet aanlei- bt een reeks maatregelen, ichtingen en veiligheids- worden op korte ter- tgebreid, waarbij geld vice-premier Zalm :ele rol speelt', die wegens hun opvat- •mstig bedreigd worden, voortaan aanspraak op persoonsbeveiliging, onderzoekt het kabinet y icale moskeeën kunnen n gesloten. oonde zich zeer geschokt J le laatste ontwikkelingen V moordzaak-Van Gogh. ilijkt dat er een beweging Ierland actief is die het en uit religieuze motie- Qechtvaardigd vindt. Dat we sinds de zeventien- w niet meer meege- iag/gpd - Kabinet, werk en vakbeweging hebben cht een akkoord bereikt 00 e ingrepen in de sociale eid. De werknemers in idrijfsleven kunnen vol- iar in de meeste gevallen (onsverhoging tegemoet inJ )eze zal bescheiden zijn, 1,25 procent, maar be- g van de lonen is van de Ambtenaren en uitke- erechtigden hebben hun inkomen gaat niet og. In het sociaal akkoord (advertentie) orgëïi, dag van e geschiedenis: mistelling Teringzooi 16 uur, rondleiding: Hoe Hollands is onze wetenschap? Rum ree St w.mu Boerhaave Leiden St. Agnietenstraat 10 iuseumboerhaave.nl M N IIV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 COMMENTAAR SHOCK dinsdag verkeert ons land shocktoestand. Met de op de filmer en journa- n Gogh is het vrije woord cht. Met de ernstig te ne edreigingen aan het adres ?n aantal politici en be ers wordt het openbaar r in gijzeling genomen, el t de onverzoenlijke fun- italistische denkbeelden rdachte Mohammed B. en estemden hebben burgers a [stige gevoel dat de vrije leving hen bij overval is men. De brief a rdachte Ali B. jegens critici van funda- istische islamieten, en troepen van een religieus (ordeel, over critici als e- Kamerlid Hirsi Ali, is zo ter middeleeuws. De na- shocktoestand brengt ch mee dat veel burgers grijpen wat er gebeurt en ïloven wat zich voltrekt in toch niet in Nederland', uli et. Lang waanden we ons en van internationale als op een veilig eiland. valkenburg - Commotie in Valkenburg. In het gemeentehuis komt voorlopig geen nieuw portret te hangen van ko ningin Beatrix, gemaakt door de plaatse lijke kunstenares Marissa Oosterlee. Dwarsligger in de kwestie is de Rijks voorlichtingsdienst (RVD). Die gaf aan vankelijk aan dat de gemeente geen co pyrights hoefde aan te vragen, zegt wet houder Nelly Smits, die op basis van die mededeling de opdracht aan de kunste nares verstrekte. Maar onlangs liet de RVD weten dat Valkenburg en Oosterlee daar toch niet vanuit mogen gaan. Smits heeft de opdracht nu in de ijskast 'ge parkeerd' en laat de juridische afdeling van de gemeente de zaak uitzoeken. Oosterlee digitaliseert bestaande afbeel dingen van de koningin en manipuleert die via de computer. Het resultaat ge bruikt ze voor haar airbrushportret. „Omdat er dingen aan gewijzigd wor den, zouden copyrights niet aan de orde zijn", legt Smits uit. Volgens de wethou der is dat zowel door de gemeente als door de kunstenares - in een eerder ge val - nagevraagd bij de RVD. Oosterlee had er al drie weken arbeid opzitten, toen de dienst Valkenburg een andere mededeling deed: "Wij nemen in her overweging of er op de kunstwerken van Beatrix copyright rust'. Wethouder Smits en de tegenwoordig in België wonende Marissa Oosterlee - dochter van raadslid Aad Oosterlee - ba len van de zienswijze van de RVD. De kunstenares heeft er al heel wat werk op zitten en weet niet zeker of daar een ver goeding tegenover staat. De gemeente had haar de opdracht mondeling ver strekt, er was niets ondertekend. „Ik ben niet boos, alleen teleurgesteld. Ondanks het feit dat ik bijna drie weken werk door de gootsteen kan spoelen, hoop ik dat het een les is voor alle kunstenaars." Ze raadt iedereen aan geen mondelinge overeenkomst aan te gaan met wie dan ook. Vader Oosterlee raadt zijn dochter aan een rekening te sturen naar de gemeen te voor de gemaakte kosten. Wethouder Nelly Smits gaat er voorlopig van uit dat Oosterlee het portret kan afmaken, ook al zal er nog wel wat tijd overheen gaan. „Het moet eerst goed geregeld worden." Waarmee het de vraag is hoe lang het portret nog in de Valkenburgse raads zaal kan hangen, want die wordt na de gemeentelijke fusie in 2006 niet meer gebruikt. maakt. Het kabinet verklaart de oorlog aan extremisten." De komende dagen wil het ka binet alle wetgeving tegen het licht houden om te zien of er verdere aanpassingen nodig zijn voor de strijd tegen het moslimextremisme. Minister van justitie Donner zei eerder deze week al dat misschien maatregelen nodig zijn in het strafrecht 'die we eigenlijk lie ver niet zouden willen'. Met na me beperking van godsdienst vrijheid en aantasting van de privacy van burgers zijn politiek heikele punten. Maar volgens Zalm vormt het religieuze mo tief van Mohammed B. voor de moord op Van Gogh 'een nieuw feit'. WD-leider Van Aartsen riep het kabinet eerder deze week al op tot hard optreden. Volgens Van Aartsen heeft Mohammed B. de Nederlandse rechtsstaat de oor log verklaard en is er nu sprake van een 'jihad' (heilige oorlog) op eigen bodem. Pagina Binnenland 2: Meer nieuws over moord op Theo van Gogh heeft het kabinet afgezien van de harde eis dat alle lonen moeten worden bevroren. Pre mier Balkenende en zijn minis ters noemden dit altijd een har de voorwaarde om de econo mie uit het slop te trekken, maar vinden een loonstijging van 1,25 procent niet langer een bezwaar. Het kabinet houdt vast aan het plan vanaf 1 janua ri 2006 de premies voor vut en prepensioen te belasten voor iedereen die op dat moment jonger is dan 56 jaar. In plaats daarvan komt er een levens loopregeling, waarmee werkne mers een deel van hun bruto loon belastingvrij opzij kunnen zetten voor vrije tijd. (advertentie) haarlem - „Mensen in je atelier toelaten maakt inbreuk op de privacy van de kunste naar", zegt Simone de Groot. Zij is een van de kunstenaars die dit weekeinde deelne men aan de 19de Kunstlijnmanifestatie in Haarlem. Uit het hele land worden daar tien duizenden belangstellenden verwacht. De Groot: Je gunt mensen toch een kijkje ach- (advertenties) Hier geen vliegtuigen die in wol kenkrabbers vlogen. Hier geen treinen die werden opgeblazen. En hier geen schrijvers die voor hun leven moesten vrezen. Af en toe waren we nerveus, als de omgeving van Schiphol met ge wapende militairen werd be waakt. Maar snel ging iedereen altijd over tot de orde van de dag. Want, zoiets ernstigs kon in Nederland toch niet gebeuren? De situatie van dit moment kan door niemand worden gebaga telliseerd. Eenvoudigweg omdat de situatie daarvoor te ernstig is. De roep om krachtig optreden van de overheid is dus be grijpelijk en terecht. Maar krachtige maatre gelen leiden onherroe pelijk ook tot minder vrijheden van individuele burgers. De overheid zal naast daadkracht vooral overwicht moeten tonen. Zij is de eerste regisseur die een escalatie in de verhouding tus sen bevolkingsgroepen moet voorkomen. Haat is een onkruid dat snel om zich heen grijpt. Als het eenmaal wortel schiet is een vrije en humane samenleving voorgoed voorbij. Kees van der Malen Vraag naar de voorwaarden in de showroom QmcJat U Op de Centen bent.. Leideidoip: Meubelplein 10 Ook open in Alkmaar. Arnhem. Baarle-Nassau. Barendrecht. Breda. Den Haag, en Zwolle, (zondag gesloten in) Amstelveen. Beuningen, Numansdorp. Oss, Roosendaal, Son, Woerden en Zaandam, www.keukenconcurrent.nl door Saskia Buitelaar leiden/bollenstreek/rijnstreek - Wie te maken heeft met huiselijk geweld, of hij nu slachtoffer, omstander of dader is, kan vanaf 25 november voor hulp terecht bij het Regionaal Advies- en Steunpunt Huiselijk geweld. De GGD Zuid-Hol land Noord stelt op die dag een speciaal tele foonnummer open, samen met talloze instellin gen uit de Leidse regio, de Rijnstreek en Duin- en Bollenstreek Het steunpunt is bedoeld als telefonisch voor portaal, waar bellers advies of een hulpverle- ningsgesprek kunnen krijgen, of kunnen worden doorverwezen naar hulpinstanties. Zowel slachtoffers als daders kunnen bellen, evenals familieleden en vrienden die getuige zijn van huiselijk geweld, of leerkrachten en huisart- 10:00-17:00 PROFITEER NU VAN 25% VERBOUWINGSVOORDEEL" VAN UW KEUKEN *Vraag naar de actievoorwaardcn in de showroom. HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afsl. N201 - A4 Tel. 020-6538163 Bel gratis 0800-0232380 voor onze brochure of kijk op www.keukenmaxx.nl v honderd en dén keukens, duizend en één Ideetn 'Vraagt u naar de actievoorwaarden in iedere winkel! Openingstijden koopzondag 11.00 - 17.00 uur. Snel bereikbaar via de AI2 afslag 3 Bezuidenhout Achter station Den Haag Hollands Spoor. Tet: (070) 3 3012 SO www.megastores nl ORES DEN HAAG. Het grootste center van de Benelux! De Jong snelste op vijf kilometer assen - Bob de Jong uit Leimui- den heeft gisteren bij de natio nale afstandskampioenschap pen schaatsen de titel veroverd op de 5000 meter. Op de baan van Assen won hij in 6.35,32. De Jong troefde titelverdediger Carl Verheijen (6.37,56) en Gianni Romme (6.38,82) af. De 500 meter werd gewonnen door Gerard van Velde. Bij de vrou wen was Marianne Timmer op deze afstand de snelste. Wegen gesloten na bommelding den haag - De politie heeft gis teravond laat alle rijstroken van snelwegen richting Den Haag weer vrijgegeven voor het ver keer. Er zijn geen arrestaties verricht, zei een woordvoerder van de politie. Op grote delen van het snelwegennet rondom Den Haag werden rijstroken enkele uren afgesloten in het kader van het onderzoek naar de bommelding eerder op de avond bij de Amerikaanse am bassade in Den Haag. (advertenties) De grootste outlet Laatstedaq! Nu gegarandeerd 300 euro korting" op elke zitgroep uit onze collectie Leiderdorp. Mcubelpiein ter de schermen. Dat heb ik ondervangen door van mijn atelier een beeld te maken. Mijn installatie 'Nest' is een statement over wat het atelier voor mij betekent. Als ik er gens aan begin is alles nog een wit en onbeschreven blad." Foto: United Photos De Boer/Frans van der Linde Info; 071-5416395 sen die advies nodig hebben. De GGD werkt voor dit steunpunt samen met instanties voor maat schappelijk werk, jeugdzorg, vrouwenopvang en slachtofferhulp. Het voordeel van het algemene telefoonnummer is dat betrokkenen niet zelf op zoek hoeven naar de juiste hulporganisatie. Daarmee hopen de deelnemende partijen de drempel om huiselijk geweld bepreekbaar te ma ken, te verlagen. Omgerekend naar landelijke cijfers, hebben in de regio Zuid-Holland Noord 238.500 mensen ooit met geweld in het gezin te maken gehad, meldt een woordvoerder van de GGD. Voor de aftrap van het project is gekozen voor 25 november, de door de Verenigde Naties uitgeroe pen internationale dag tegen huiselijk geweld. Vanaf die datum is het 'huiselijk' geweld-telefoon nummer' 0900-1102030 bereikbaar. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. u Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 87 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservlest Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam Adres Postcode Plaats •t Telefoon: Geboortedatum email I Bankygiro* J Handtekening I Uitsluitend bij automatische Incasso I Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 I E mail lezersservtce^'hdc nl of surf I naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoons- I gegevens in de colofon van de krant vindt u nadere Informatie i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 001

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1