REGIO De 'Escher' van Huize van Wely E Grappenmaker 3lS, ZATERDAG 6 NOVEMBER 2004 NAVRAAG d op Theo van Gogh en de dodenlijst waarop verschillende itici zouden prijken, hebben de afgelopen dagen veel angst Het Leidse bedrijf Attent Services Nederland, dat aan per- t 77 i soonsbeveiliging 10 VCCCi elke d&doet, heeft n I ir j y handen vol aan. De ezeljae route afgelopen dagen is ;n sj het bedrijf plat ge- intiei e'dt de directeur die liever niet met zijn naam in de krant ivr/s n word ik nog meer gebeld en moet ik nog vaker nee verko- kamerlid HirsiAli, burgemeester Cohen, WD-partijlei- Nlji Anrteen, Tweede-Kamerlid W-presentator Frits Barend de der landers die beveiligd wor- oeit rap sinds de moord op Van Webben jullie dat ook gemerkt? zijn de afgelopen dagen plat ge- aar helaas voor al deze bellers we 'maar' twaalf persoonsbe- voor ons werken en kunnen we verzoeken aannemen." \2ii vJG v >p w< igbla 659(. il deze mensen jullie vanwege e bedreigingen die ze nu ineens nemen of vanwege een groei- «ut mieen gevoel van onbehagen? c dat de meeste bellers hun vei- na de moord ineens weer een jeuzer nemen. Het zijn veelal die we al eens eerder hebben an. Die hun beveiliging na ver- tijd hebben stopgezet en nu weer zijn opgeschrikt en e hebben aan bescherming." iun je je wel beveiligen tegen mensen als Mohammed B.? aan de buitenkant van mensen niet aflezen of ze tot zulk eselijke daden in staat zijn, maar beveiliging kan wel het dit soort aanslagen met 99 procent verminderen." !a •••>-. [aak van auto te wisselen, nooit dezelfde route te nemen, tig van verblijfsplaats te veranderen en je te omgeven met irds. Maar dat is niet zo een-twee-drie geregeld hoor. mt heel wat bij kijken. Als je ons inhuurt beslissen wij hoe je op de plaats van bestemming komt. Soms bete een heel ingewikkelde route, honderd kilometer omrij- keer overstappen, enzovoorts. Dat bepalen wij allemaal, b je dan niets meer over te zeggen. Theo wilde geen be- Hij reed elke dag dezelfde route op zijn fiets. Zijn dagin- is hartstikke voorspelbaar. Een paar dagen observeren ;ek weet wat hij moet weten om een aanslag te beramen." arijn Kramp foto: EPA UIT DE ARCHIEVEN )nino |954, Zaterdag 6 November Vliegende schotels zijn het grote mysterie van onze tijd. Wij it of ze al „boven" onze stad te zien zijn geweest, wel dat er in I één in Leiden te zien is. „In de Vroolycke Arke", Lange kkoorsteeg 15, staat een dergeljike schotel met vurig lekken- nde vlammen opgesteld Bemand is dit sensationele voor- zodat geen uitsluitsel gegeven kan worden omtrent het al of lezig zijn van menselijk leven op andere planeten, ijn er wel aanwijzingen dat dierlijk leven niet tot de onmoge- moet behoren. Deze 'vliegende schotel' is de sensatie van de die deze dagen wordt gehouden ten bate van het St. Francis- ina werk, dat zich in het bijzonder bezig houdt met het socia- der de meisjes van onze Sleutelstad. Bij zeer vele stands kan geld voor he^ goede doel kwijt. C&A mag de voormalige vestiging van de Raad van Arbeid, at 125 ('t Hof van Holland) afbreken. De Kroon heeft de vele m tegen deze sloopplannen afgewezen. Waarmee de weg Jtiging van een nieuw kledingmagazijn, ter vervanging van ave1els aan de Breestraat en de Botermarkt, is vrijgemaakt, hief Leidsch Dagblad r cai jmer jro 0 invr/ ïic.n 35c/l deze rubriek kunnen-worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agbiad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON I, ca reiz< 352 lirectie: B.M. Essenberg directie.hdcuz@hdc.nl ken' konil dredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg redactie.ld@hdc.nl Leidsch Dagblad ITOOR aat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Ktbus 54.2300 AB Leiden. /SS 071-5 356 4»5 fax 071-5 356 325 Men fax 023-5150 567 'f2* EVERKOOP m.bt '*V 6813661 r<j oed: 023-5150 543 J%< 75-68I 3677 illhandel: 071-5 356 300 9Us kunnen contact opnemen 13636 ""CE jratis) j-5196800 EN iling (acceptgiro) (alleen aut. ine p/j €216,90 te ons een machtiging verstrekken knatisch afschrijven van het |tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Geert van Mil met zijn leer meester Adriaan van Haarlem (rechts): „Van jongs af aan vind ik Escher gewel dig. Ik waardeer zijn afwijkende manier van teke nen en denken." Foto: Dick Hogewoning Adriaan van Haarlem leermeester van Gouden Gard-winnaar Geert van Mil Maurits Cornelis Escher en Adriaan van Haarlem. De beroemde grafi cus en de chef patisserie van Huize van Wely in de Noordwijkse Hoofdstraat lijken op het eerste gezicht weinig met elkaar gemeen te hebben. Geert van Mil, die zich sinds kort allround banketbakker mag noemen, ziet dat echter heel anders. De man die onlangs de Gouden Gard won tijdens de nationale patisseriewedstrijden zet ze met het grootste gemak naast elkaar op de hoogste trede van zijn ereplat- form. „Ik heb voor beiden veel respect. Hun werk is van hoog niveau en je kunt ze allebei artiesten noemen." De 22-jarige Van Mil uit De Lier heeft zowel met Escher als met Van Haarlem te maken gehad bij het cre- eren van zijn winnende werkstuk. De vogels, vissen en reptielen op de tekeningen van de in 1972 overleden Escher vormden de inspiratiebron voor de jonge banketbakker. De 54- jarige Van Haarlem gaf de aanwij zingen om de beestjes als het ware wat meer te laten vliegen, zwemmen en kruipen en Van Mü boven zich zelf te laten uitstijgen. Van Haarlem moet lachen als hij hoort hoe Van Mü een aureool om zijn hoofd heeft gehangen. „Grap pig." Hij is er de man echter niet naar om daarmee in de wolken te gaan lopen. Sterker nog: hij draait de roüen om. „Ik vind het fijn dat ik die jongens mag begeleiden. Ze star ten net en zijn nog niet zo handig. Dan is het toch goed als ze op een ouder iemand kunnen terugvallen." De Noordwijker begon als zoon van een banketbakker in 1968 bij Van Wely. Dat was in de tijd dat het nog een seizoensbedrijf was. 's Zomers heel druk, 's winters rustig. „Nu werken we hier met veertig man en hebben we het juist in de winter druk. Het eerste jaar heb ik nog de hele winter alleen gestaan. Van aan wijzingen van anderen moest ik het dus niet hebben. Ik had mijn oplei ding op school gehad en ik had nog een poosje in Hillegom gewerkt. Dat was het. Ik moest mezelf maar zien te redden en dat is aardig gelukt. In dit vak moet je creatief en fantasie vol zijn en vooral scherp en leergie rig blijven. Of je nu 18 bent of 54, eerste bediende of chef, dat maakt allemaal niet uit. Je moet die kwali teit leveren waar de klant om vraagt." Onder het motto 'geniet van je werk, dan gaat het vanzelf groeide Van Haarlem mee met het bedrijf, dat aan de Hoofdstraat steeds meer ruimte opeiste en de vleugels in na volging van Escher steeds meer uitsloeg. Tot Jakarta aan toe. Huize van Wely werd ook steeds populairder. Niet alleen was dat te merken aan de klantenkring, maar ook aan de leerlingen van de vakscholen. „Omdat we als Van Wely een goede naam hebben, krijgen we ook de betere leer lingen." Die zijn steeds toever trouwd aan Van Haar lem. „In mijn tijd wa ren er niet van dat soort wedstrijden. Prijzen heb ik dus nooit gewonnen, maar dat geeft niet. Ik vind het al heel leuk dat ik die jongeren kan helpen. Sinds de Gouden Gard zo'n jaar of vijftien jaar geleden werd geïntroduceerd, is die zeven keer gewonnen door iemand die hier heeft gewerkt. Plus nog een aantal züveren en bronzen onderscheidingen. Een van die winnaars was Arthur Tuyter uit Katwijk, die nog altijd bij Van Wely in dienst is en in januari meedoet aan het wereldkampi oenschap in Lyon. Dit jaar ging de Züveren Gard naar Coby Knoop uit Noordwijk, die in januari bij Van Wely is vertrokken en werd de Bron zen Gard gewonnen door Daniël Jongsma uit IJmuiden, die tot juli in dienst was. Van Haarlem: „Je kunt dus best wel spreken van een Van Wely-succes. Of het ook een Van Haarlem-succes is? Dat gaat me te ver. Goed, ik heb ze al die maanden dat ze met hun werkstukken bezig waren geas sisteerd, maar op de finaledag hebben ze het toch zelf moeten doen. Daar was ik niet bij." Volgens Geert van Mü doet Van Haarlem zichzelf daarmee te .Vooral het afgelopen jaar heb ik veel van hem geleerd. Had ik een bepaald idee, :i hij dat ik het beter zo en zo kon doen. Het bleef wel mijn idee, ik werkte het uit, maar hij voegde er net dat beetje meer aan toe waardoor het af werd. Van Haarlem moedigde Van Mü ook aan toen die een half jaar geleden voorstelde om de tekeningen 'Lucht en Water' en 'Reptielen'-van Escher op een wel heel aparte manier vorm te geven. Van Mü: „Van jongs af aan vind ik Escher geweldig. Ik waardeer zijn afwijkende manier van tekenen en denken. Ik vond het heeriijk om dat thema een keer te gebruiken. Dat was wel heel gewaagd. Een kun stenaar wordt immers nooit ge bruikt voor zulke wedstrijden. Toen ik dus met Escher bij Van Haarlem kwam, zei hij ook dat het heel ge durfd was. In eerste instantie vroeg hij me of ik dit wel zou doen. Maar toen ik met eigen tekeningen en maquettes kwam om te laten zien hoe ik me het voorstelde, zei hij dat het hem wel aansprak en dat ik ver der moest gaan." Van Mü werkte zijn thema uit in een taart met geel fruit en chocoladeba- varois, bonbons, friandises (gebak jes), marsepeinen figuren (krokodü- len) en een pièce montée. Dat de corstuk van chocola met vissen en vogels is de blikvanger in de etalage van Van Wely. Zelf staat de inmiddels afgestudeer de Van Mü op het punt om echt uit te vüegen. „Ik ben bezig met een luxe restaurant dat wordt gebouwd op Aruba. Om ook daar de patisserie te ontdekken. Ik wü gewoon aües zien voordat ik voor mezelf begin. Even later maakt Van Haarlem dui delijk waarom de keuze op Aruba is gevaüen: „Zijn vriendin heeft een opleiding toerisme gehad en wü ook die kant op." Jan Preenen LEIDEN, 20.00 UUR Een klein cafeetje. Morsige barman, die op elke op merking een leuk kwinkslagje probeert. Achter in de zaak hangt een dartbord dat duidelijk betere tijden heeft gekend. Op de plek waar je de bull's-eye zou verwachten, puilt pluizig het rode paardenhaar als een prop naar vo ren. Op dit tijdstip zitten drie stamgasten aan de bar. De tele visie staat aan, zonder geluid. Er draait een cd'tje van The Police en het wereldnieuws is onderwerp van ge sprek. Hij: ongeveer vijftig jaar, een doorwaaid kapsel, rode sjaal speels om de nek boven een grijs colbert. Zijn maat: plusminus dezelfde leeftijd, een overhemd met opgerol de mouwen spant om zijn buik. Zij: achter in de veertig, roodgeverfd haar, paars truitje en nette zwarte broek. Ie mand zou haar moeten uitleggen dat paars niet staat bij rood haar. Theo van Gogh is vermoord. De barman vindt het wel van culturele inburgering getuigen dat de dader eerst zijn oor eraf heeft gesneden. Zijn gasten vinden dit niet het moment voor grapjes. „Je kunt, eerlijk waar, nog be ter in Amerika wonen dan in Nederland", zegt hij. Zijn maat valt hem bij. „Nederland gaat helemaal naar de kloten." Daar is zij het niet mee eens: „Dit was gewoon één gestoorde gek." „Maar daar komen er steeds meer van", menen de andere twee. Ze bestellen nog twee bier en een witte wijn met ijs. „Twee vazen", meldt de barman als hij ze neerzet, „en een wijntje." De buurman, student, loopt binnen om si garetten te trekken. Hij kijkt even naar de televisie, waar een gesprek is tussen vier mannen aan een tafel. Over Van Gogh of de Amerikaanse verkiezingen, wie zal het zeggen? „Hoe laat begint Ajax?", vraagt zijn maat. „Die beginnen altijd pas als het te laat is", grapt de barman. Hij zet Bru ce Springsteen op. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15