LEIDEN REGIO Leiden in voor gratis heroïneverstrekking 'Het heeft ook voordelen om een grote school te zijn' 'Waar blijft de krachtige stem van Leidse ondernemers?' SWAAt Groenlinks pleit voc culturele inburgering Eerst snelle bus, dai de Rijn Gouwe Lijn Leidse schennisplege krijgt boete opgelegc Keukeri INBOUV Serviel Gemeente krijgt geen toestemming van het Rijk D66 wil snelli vergunningeifc! Schoolzwemmen voor prijzen leiden - In zwembad De Zijl worden woensdag 10 november vanaf 13.15 uur de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden ge houden. Aan het evenement doen 12 scholen mee. Vorig jaar ging de eerste plaats bij zowel de jongens als de meisjes naar de E.L.S. Sinterklaas zoekt vrijwilligers leiden - Sinterklaas is op zoek naar vrijwilligers die hem kun nen helpen bij het ontvangen van Leidse kinderen in de Waag. In dat gebouw woont hij van 21 november tot en met 5 december. Het huis van de sint zal in die periode elke dag van 12.00 tot 17.00 voor de kinderen openstaan. Vrijwilligers kunnen contact opnemen met Centrum Management Leiden, op 06- 29324470 of per e-mail op sin- terklaas@centrumvanleiden.nl. zaterdag 6 NOVEMBER 2004 door Timoteus Waarsenburg leiden - Een meerderheid in de gemeenteraad is voor gratis he roïneverstrekking aan verslaaf den in Leiden. Ook verantwoor delijk wethouder Hans Buijing ziet zo'n experiment wel zitten. „Door gratis heroïne te verstrek ken, gaat de veiligheid in de stad omhoog, neemt de overlast af en stijgt de kwaliteit van le ven voor verslaafden." Het pro bleem is alleen dat Leiden geen toestemming van het Rijk heeft. De gemeente viel buiten de boot bij het experiment voor medische heroïneverstrekking voor 300 personen, en toen de Tweede Kamer eerder dit jaar besloot om het experiment uit te breiden naar duizend ver slaafden, werd het verzoek van Leiden opnieuw afgewezen, omdat de groep zwaar verslaaf den in de stad te klein is. ,,In Leiden zijn er vijftien a twintig zware gevallen, terwijl bijvoorbeeld in Haarlem die groep twee keer zo groot is", al dus wethouder Buijing. Het idee om met Haarlem samen te werken bleek niet haalbaar. De Leidse wethouder hoopt dat het experiment in de komende jaren wordt uitgebreid, en dat Leiden er dan wel aan kan meedoen. „We blijven er op ge spitst." Groenlinks-raadslid en predi kant A. Dronkers, die jarenlang met verslaafden werkte in De Bakkerij aan de Oude Rijn, toonde zich in de raadscom missie Sociale Infrastructuur een groot voorstander van het experiment. Hij kreeg direct bijval van D66, de PvdA en LWG/ De Groenen. Samen met Groenlinks hebben deze par tijen een meerderheid in de ge meenteraad. Door gratis heroïne te verstrek ken, komt er volgens Dronkers wat rust in deze groep. „Deze mensen zijn eigenlijk heel sneu. Ze hebben geen enkel vooruitzicht, hun enige hou vast is heroïne. En door de da gelijkse drang om in hun ver slaving te voorzien, zijn ze de maatschappij tot last. Als je hen gratis heroïne geeft, haal je de noodzaak om te stelen weg." Afkickprogramma's zijn geen optie, meent Dronkers. „Deze zwaar verslaafden komen nooit meer van de drugs af. Dat is al erg genoeg. Het enige dat wij als gemeente kunnen doen, is zorgen dat de overlast voor de rest van de stad beperkt blijft. Als de gemeente gratis heroïne uitdeelt, is dat een goed signaal naar de hele maatschappij: ver slaafden en de inwoners van de stad." Buijing is het met Dronkers eens. „Maar we kunnen als ge meente niet zomaar heroïne gaan verstrekken. We blijven aandringen op verbreding van het experiment zodat Leiden alsnog kan meedoen." Deze zomer pleitte het PvdA- kamerlid Peter van Heemst tij dens een werkbezoek aan de stad ook al voor gratis heroïne verstrekking in Leiden. Dat zou de kleine criminaliteit vermin deren en bovendien dealers de wind uit de zeilen nemen. Zijn betoog vond toen een gewillig oor bij teamchef Jan van Duin van de binnenstadspolitie. „Het heeft in Leiden weinig zin om dealers op te pakken", zei Van Duin. „Als ze van de straat zijn, komen er uit Den Haag zo weer nieuwe. We kunnen ze beter brodeloos maken." Daarnaast zou gratis heroïne verstrekking de politie een hoop extra tijd opleveren. Vol gens Van Duin zijn de meeste veelplegers verslaafd aan heroï ne en niet zelden ook dakloos. Dagelijks plegen zij één tot drie diefstallen om aan geld voor drugs te komen, een totaal van meer dan 1000 misdrijven per week. jenti leiden - De gemeente gaat rhoi beren om de soms extreem Iet f ge aanvraagtijd voor ver nhe ningen en andere procedur rou verkorten. Die toezegging wethouder Ron HillebrancG D66-raadslid Olav Welling', de kwestie aanzwengelde, gens Welling is het problee andere steden succesvol aa pakt. Een gemeentelijke countmanager die de aanviet s begeleidt zou een oplo;'^' kunnen zijn. Ook moet wo wa voorkomen dat mensen n'™ dere keren formulieren mo invullen. In Rotterdam en sterdam zijn volgens We f.®w ambtenaren aangesteld di P voor zorgen dat de geme1!1. sneller antwoordt op inspi reacties en bezwaarschi sneller afhandelt. ,rUjn bur enf lize! leiden - Laat allochtonen, zowel oudkomers als nieuwkomers, verplicht inburgeren in de Ne derlandse historie en cultuur. Te denken valt dan aan het be zoeken van musea, toneelvoor stellingen, kunstenaars en mu ziekuitvoeringen. Dat voorstel komt van Groenlinks in Lei den. „Terecht wordt van alles onder nomen om autochtonen kennis te laten maken met cultuurui tingen van allochtonen, maar laat ook andersom mensen die van veraf komen nadrukkelijk kennis maken met uitingen van een samenleving waarvan zij verwachten deel uit te gaan maken", zegt GroenLinks- raadslid A. Dronkers. Volgens Dronkers zou zo'n aan pak een 'zeer volwassen ma nier' zijn om elkaar te benade ren. „Er is nog zoveel onbegrip tussen allochtonen en autoch tonen. De dramatische gebeur tenis in Amsterdam eerder deze week onderstreept dat eens." LWG/ De Groenen reagÉg] zowel verheugd als verbaas het voorstel van vanuit di kerzijde van het politieke trum. „Wij kunnen ons zeer in vinden. Een paar geleden hebben wij nan iets soortgelijks geopperd gemeenteraad. Opmerkelij noeg was het toen GroenLinks-wethouder La die bijna uit zijn vel barstt noemde ons voorstel uiter cistisch en ultrarechts. Leu te zien dat Groenlinks d; kennelijk anders over denk Maar dat viel tegen. V( woordelijk Groenlinks houder De Boer reageerde nig serieus op het voo „Ons grootste cultuurgoed Bijbel, die net in een ni vertaling is verschenen, schien moeten we dat voortaan als verplichte ko: de inburgeraars uitdelen. ifae de< 0 et Iha De ;aaj lijk M.' Ro M.) eui >egc k a f3 k étDO idio in I 250 i vai olg ïricl o. N .siet katwijk - Als de Rijn Gouwe Lijn van Leiden naar Katwijk nog lang op zich laat wachten, is een snelle busverbinding een goed alternatief. Wethouder Van der Plas uit Katwijk wil zich daar sterk voor maken, beloof de hij de gemeenteraad deze week. Hij verwijst naar de Zuidtan gent, een bus die een eigen busbaan heeft en daardoor snel tussen Haarlem en Amsterdam rijdt. Zo'n bustracé kan later worden omgezet in een tram baan, zodat er toch een openbaar vervoervoorzif naar Katwijk kan komen, Van der Plas. Op aandringen van de zegde de wethouder toe di zich voor deze mogelijkhei inzetten. Voor gratis opei vervoer, een idee van het voelt de wethouder niets wekt de illusie dat het ve gratis is, terwijl in feite d meenschap ervoor betaalt voorbeeld door de aanleg een andere weg uit te stelle vai r al e vi tez den haag/leiden - Van de 54-ja- rige Leidenaar die zich donder dag voor de Haagse politierech ter moest verantwoorden we gens oneerbaar gedrag in het bijzijn van kinderen, zou je nooit verwachten dat hij mid den op straat zijn geslacht uit zijn broek zou halen. Strak in het pak, met een ietwat bekakte stem probeerde hij in dure woorden uit te leggen hoe het zo ver was gekomen. De man werd veroordeeld tot een boete van 1000 euro waarvan 400 eu ro voorwaardelijk. Ook moet hij de behandeling waaraan hij al is begonnen, verplicht voortzet ten. De verdachte legde uit dat hij al dertien jaar zo nu en dan de fout in ging 'als hij in mineur was'. Nooit eerder werd hij door de politie opgepakt. De schennispleger was actief op 15 februari op de Wassenaarseweg in het bijzijn van een groep ver baasde jonge kinderen. Hij maakte obscene bewegingen en vertelde hen hardop hoe hij zich daarbij voelde. „Ik had echter geen oogmerk van ejacu latie", aldus de Leidenaar. Een motoragent arresteerde de man. De Leidenaar zat een nacht in de cel. De verdachte vertelde dat hij het grove taal gebruik van de medegevange nen daar als zeer traumatisch ervoer. Jaren geleden ging de man al eens in therapie om van zijn vreemde gewoonte af te komen. Hij stopte met de behandeling toen zijn therapeut verhuisde. Hij dacht zichzelf wel in be dwang te kunnen houden. De Leidenaar vertelde dat de thera pie die hij nu volgt een grote impact op hem heeft. „Ik voor het eerst dat mijn 40 een slecht effect op kin( kan hebben, zelfs als ze o moment zelf heel tolerant geren", zei de man. Aanklaagster A. Paulus eist 1 voorwaardelijke celstraf twee weken tegen de man gens haar zóu de angst on fls eens achter de tralies te b e den hem ervan weerho om aan zijn drang toe te g Politierechter J. van der Ene' zag aanleiding om het andi doen en hield het bij een b( (advertentie) ve en Nieuwe directeur Lorentzschool wil voorrang voor kinderen uit de wijk door Rody van der Pols leiden De Leidse Lorentzschool staat aan de vooravond van een hectische periode. Volgend jaar kfijgt de basisschool, na einde loos praten en overleggen, ein delijk een nieuw gebouw. Het pand met ruimte voor negen honderd leerlingen moet aan de Van Vollenhovenkade verrijzen. In de tussentijd krijgen de leer lingen elders onderdak. Een ge sprek met pas aangetreden di recteur Renate de Vries, onder meer over de nieuwbouw en Leidse basisscholen die uit hun jasje groeien. De politieke besluitvorming rondom de Lorentzschool is ein delijk afgerond. Wanneer gaat de eerste paal de grond in? „Op zijn vroegst in de zomer van 2005. De voorlopige ont werpfase is bijna afgerond. Zo dra het definitieve ontwerp er ligt, kunnen we een planning maken. Hopelijk is het mogelijk om de school in een keer te bouwen, zodat de periode van tijdelijke huisvesting zo kort mogelijk kan zijn. Mocht het toch nodig zijn gefaseerd te bouwen, dan is een absolute voorwaarde dat de veiligheid van de kinderen is gegaran deerd. Ook moeten we kijken hoe het zit met geluidsoverlast en het bouwverkeer. In de tus sentijd worden de kinderen waarschijnlijk ondergebracht in noodlokalen op het terrein van Sporting Trigon aan de Zoeter- woudsesingel. Ik heb ook ge dacht aan het voormalige GGD- gebouw aan de Roodenburger- straat dat leeg staat. Mogelijk kan het geschikt gemaakt wor den om er les te geven. Maar ik weet niet wat de politiek daar van vindt." Leerlingen die nu nog over vijf gebou wen zijn verdeeld, zitten straks met honderden in één Directeur Renate de Vries van de Lorentzschool: „Negenhonderd leerlingen die door één ingang de school bestreden: dat kan niet." Foto: Hielco Kuipers pand. Hoe voorkom je dat kin deren 'verzuipen' in de massa? „Onze belangrijkste eis voor de nieuwe school is: klein, maar in groot verband. Allereerst moet het gebouw meerdere ingangen krijgen. Zodoende geef je kin deren het gevoel: dit is mijn deur, dit is mijn stukje school. Want negenhonderd leerlingen die door één ingang de school betreden: dat kan niet. Ook zijn er in de ontwerpschets meerde re speelpleinen voorzien. Met veel bomen en uitkijk naar de groene omgeving waarin de school staat. Daarnaast worden de lagere groepen ook zo laag mogelijk in het pand gehuis vest. Groep zeven en acht kun nen wel op een tweede of derde verdieping zitten. Maar dat moet je kinderen van vijf of zes niet aandoen. Ik denk dat we met dit soort aanpassingen toch de intimiteit en het over zicht kunnen waarborgen." Het nieuwe gebouw is berekend op negenhonderd leerlingen. Hoe moet dat als de school nog groter groeit? „In de eerste plaats beschou wen wij het als een groot com pliment dat zoveel ouders hun kind graag naar de Lorentz school zien gaan. Maar in prin cipe is negenhonderd leerlin gen de bovengrens, tenminste, voor één locatie. Veel meer moeten het er niet worden als het aan ons ligt. Dan krijgen we een onwerkbare situatie. On derwijswethouder Hessing is het daar mee eens en onder zoekt nu de mogelijkheden die er zijn om een leerlingenstop in te voeren. Ons eigen voorstel is om met een wachtlijst te wer ken, waarin bijvoorbeeld kinde ren uit de buurt voorrang heb ben op kinderen die elders uit de stad afkomstig zijn." Wethouder Hessing heeft er ook voor gepleit dat scholen mini maal 25 procent allochtone leer lingen opnemen. Dit om te voorkomen dat 'zwarte' scholen leegstromen, terwijl een 'witte' school als de Lorentzschool uit zijn jasje groeit. Bent u het met hem eens? „Ik vind in de eerste plaats dat een school zoveel mogelijk een afspiegeling moet zijn van de buurt. De Lorentzschool is een 'witte' school en staat ook in een 'witte' buurt, om maar even in die onsympathieke termen te spreken. Inderdaad zijn er mis schien een paar ouders uit Lei- den-Zuidwest die hun kinderen hierheen brengen en zolang we ze kunnen herbergen, zijn alle kinderen welkom. Ik denk dat we moeten afstappen van het idee dat de samenleving volle dig maakbaar is. Uiteindelijk ligt de keuze bij de ouders. Daar moet je vat op zien te krij gen en dat is erg moeilijk. Ik vraag me dus af hoe reëel het is om zo'n afspraak over 25 pro cent allochtone leerlingen te maken." Hoe komt het toch dat de Lo rentzschool zo populair is? Ik kan me voorstellen dat je je kind liever naar een kleine school doet. „Ik denk dat de Lorentzschool in onderwijskundig opzicht al tijd heel gedegen is geweest. Ook zijn veel zaken op school goed geregeld. In dat opzicht is het duidelijk een voordeel om een grote school te zijn. Zo be schikken we over een heel goed zorgteam met intern begelei ders en remedial teachers. Op een kleine school moeten de onderwijzers dat soort taken er bij doen. Op een grote school is veel meer ruimte voor speciali satie. En verder is het er simpel weg goed toeven." den Rijn. Volgens Rijnstreek Business neemt Geertsema in de Leidse regio de hoogste positie in om dat hij zich goed profileert en gas geeft op het gebied van life sciences. Zijn collega Ron Hil- lebrand (PvdA/Ruimtelijke Or dening) staat tiende. „En dat komt omdat Ron zeker een machtsfactor in het stadhuis is maar verder wel heel erg Leids. Hij heeft te weinig invoelend vermogen in het regionale fu sietraject." Aart van Bochove uit Leiden, directeur van bureau Blauwbe rg staat 19e. Hij is volgens Rijn streek Business een goed den ker en levert als onderzoeker intrinsieke waarde voor de re gio met betrekking tot life sci ences en het centrummanage ment. „Veel mensen hechten waarde aan zijn mening." Ro bert Strijk die nummer 31 staat, is centrummanager in Leiden en volgens Rijnstreek Business 'een man die veel lof oogst in het Leidse'. Burgemeester Henri Lenferink maakt zijn entree op de 20e plaats. Hij wordt de nieuwe voorzitter van het samenwer kingsverband Holland-Rijn land en dat levert hem meteen een benijdenswaardige positie op in de middenmoot. „Wie weet wordt hij daarmee niet al leen de aimabele burgervader maar ook de businessfather in de regio"? Eric-Jan Berendsen Wethouder Alexander Geertsema is een man met vele kwaliteiten, volgens het blad Rijnstreek Magazine. Ook als barkeeper in homocafé De Roze Beurs doet hij het goed. Archieffoto Henk Bouwman Elk jaar wordt er door de bo bo's weer reikhalzend naar uit gekeken: de top 40 van mach tigste mannen en vrouwen in de Rijnstreek. De lijst wordt af gedrukt in het novembernum mer van het zakenmagazine Rijnstreek Business. Who is hot and who is notOfwel, wie is machtig en bekend en wie niet? Op nummer één staat Jaap de Mol, vestigingsmanager van Flora Holland en voorzitter van VNO-NCW Rijnland. Op de tweede plaats gevolgd door Alexander Geertsema, WD- wethouder Economische Za ken in Leiden. Maar de lijst is wel gepubliceerd voordat be kend werd dat de Raad van State het bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder op nieuw heeft geschorst. Voorlo pig dus geen bedrijfsterreinen daar. De top drie wordt ge completeerd door Nico Schoof, burgemeester van Alphen aan Chris Verplancke, nummer 25, is volgens Rijnstreek Business zonder meer eens schoolvoor beeld van een Leidse onderne mer. „Kijk maar naar zijn uit breiding van het stadsparkeer- plan bij de Groenoordhallen. Doet het erg goed." Ook Ma- riëtte Barnhoorn, zakenvrouw van het jaar en directeur van Luba, staat in de top 40 en wel op de 33ste plaats. „Maar het mag toch niet zo zijn dat zij de enige vrouw in de lijst is?" Een gemis in Leiden is er ook sinds het overlijden van Rob Mantel. „René van Leeuwen vult weliswaar als interim het vacuüm bij de LVI maar waar blijft de krachtige stem van Leidse ondernemers?" Top ambtenaar Ronald Gerritsen van Economische Zaken in Leiden is terug te vinden op de 35ste stek. Rijnstreek Business krijgt van hem geen hoogte. „De een beschouwt hem als de miljoenenman achter Geertse ma, de ander als een grijze muis. Een beetje meer kleur geven aan Leiden dus." Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Plaatsing en vervanging keuken inbouw apparatu j Hoge korting. Gratis advies aan huis. Eigen reparatie dienst. Leiden 0715215151

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12