LEIDE 'Slecht effect op Leidse economie' 'Het is hier David tegen Goliath' s L Het mysterie van Groenoord nog niet ontrafeld n> -* a> REGIO R1 Schorsing Oostvlietpolder brengt komst NI 1-West in gevaar Ar Drugsdealer achter tralies Verslag Leiden over prestaties 'nietszeggend' PO (T> 3 Cu a>' CfQ cr o 3 n> NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN zaterdag 6 november 20o4 Van Haarlem: Escher' van ize van Wely gepakt r beroving - De spoorwegpolitie isterochtend op Schiphol jarige Leidenaar aange- 1. De man wordt ervan ht dat hij eerder op de 1 in Leiden een 32-jarige ;enoot heeft beroofd en ;d met een scherp voor- p/i ti TjjWl in Verkerk elbediende door Wilfred Simons leiden - Als de Oostvlietpolder geen be drijfsterrein wordt, brengt dat de aanleg van de Nn-West en bebouwing van het vliegkamp Valkenburg in gevaar. De aan leg van de weg moet namelijk uit de grondexploitatie van de polder worden betaald. Zonder nieuwe snelweg is de rijksweg A4 voor de nieuwe 'Valkenbur gers' onbereikbaar. Bestuurders C. Broeksma en A. Berkhout van de Kamer van Koophandel zijn dan ook 'zwaar moe deloos' van het schorsingsbesluit van de Raad van State. De Kamer van Koophandel noemt de ontwikkeling van de Oostvlietpolder 'de spil voor heel veel andere ontwikkelin gen'. Zo is de herstructurering van ande re Leidse bedrijventerreinen ervan af hankelijk. De Oostvlietpolder moet 'schuifruimte' bieden. Verder moet de aanleg van de Nll-West, de verbinding tussen de A4 en de A44, uit de ontwikke ling van de polder worden betaald. Zon der die weg wordt ook woningbouw op Valkenburg ondenkbaar. Nieuwbouw betekent dan een totaal verkeersinfarct aan de westkant van Leiden. Ook de ontwikkeling van de 'knoop Leiden- West', nieuwe woningen en bedrijven rondom de kruising van de A44 en de N208 naar Katwijk, komt dan volgens Broeksma in gevaar. Broeksma verwacht dat de uitspraak van de Raad van State een 'slecht effect' heeft op de Leidse economie. „Er zijn zoveel bedrijven in de Leidse regio die ruimte nodig hebben. Als er niet snel licht komt aan het einde van de tunnel, verlaten ze ons gebied." Broeksma bestrijdt opvattingen dat de Oostvlietpolder niet nodig zou zijn voor de economische ontwikkeling van de stad. „Aan het bedrijfsleven ligt het niet. De banengroei van vorig jaar duidt daar al op. Vooral de zakelijke dienstverle ning en de bioscience doen het goed. Ie zou denken: eindelijk zitten we op de goede weg, maar nu krijgen we toch weer te maken met tegenwind." Met le de ogen moest de Kamer van Koophan del aanzien hoe de economische groei van de jaren '90 goeddeels aan Leiden voorbij ging. „Toen hebben stad en re gio veel kansen misgelopen. Laat dat niet nog eens gebeuren", verzucht Broeksma. „Die les dringt helaas maar moeizaam door bij de Leidse politici." Voorzitter René van Leeuwen van de Leidse ondernemersvereniging LVI noemt het nieuwe uitstel 'triest voor economisch Leiden'. „De mensen moe ten aan het werk, we kunnen niet alle maal van een uitkering leven", zegt hij bitter. „Het gaat goed met de biotechno logie en dat moet ook, maar met een 'brainpark' alleen redden we het niet. Er moet ook werkgelegenheid zijn voor la ger geschoolde Leidenaars met een ge wone technische opleiding. Juist de Oostvlietpolder is daarvoor bedoeld." Van Leeuwen vreest dat de bedrijven Leiden verlaten, met verlies aan arbeids plaatsen als gevolg. Politici verbaasd Bij Leidse politici overheerst verbazing. Zij zijn verrast over het feit dat de Raad van State de luchtkwaliteit en de ver keerssituatie aanvoeren als re den om het bestemmingsplan af te keuren. WD-fractievoor- zitter Leendert de Lange zegt dat hij vooral op deze punten opheldering van wethouder Hillebrand verwacht. „Was dit te voorzien? Dat is wat ik nu van hem wil weten. En daar na: wat doen we eraan? Wij willen niet dat de bestem- mingswijziging van de Oost vlietpolder vastloopt in juridi sche procedures." PvdA-frac- tievoorzitter Conny Broeyer laat zich in gelijke bewoordin gen uit. De gemeenteraadsleden wil len nog niet zo ver gaan dat zij Hillebrand iets verwijten. Gis teren haalden CDA-fractie voorzitter Jan-Iaap de Haan en zijn GroenLinks-collega Gerard van Hees al de angel uit het debat door niet het af treden van de wethouder te eisen. Voor hen stond het sein voor de wethouder 'wel op oranje', maar De Lange en Broeyer vinden de vraag naar Hillebrands politieke positie 'niet zo relevant'. „Aan drei gende taal hebben we niets", zegt De Lange. „Hoe kunnen we die polder voor het be drijfsleven redden en wel zo spoedig mogelijk? Die vraag moet nu centraal staan." bik Tennisser Martin Ver- iat vanmiddag achter de een sportschoenen- Leiden. Verkerk is me- inaar van de winkel aan itraat 90, die door zijn opgezet. De Alphenaar ;en 15.00 en 17.00 keningen uit en helpt STELLING parkeergarage aan kleur Morsweg h de kC9e tdding voor het ise winkelgebied. wereld, mijn krant. I .eidsch Dagblad HOWI e kor lY'S RU{ 3 per den haag/leiden - Een 30-jarige drugsdealer uit Leiden is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van vijftien maanden. Ook moet de man een eerder voorwaardelijk opgelegde celstraf van twee maanden alsnog uitzitten. Volgens de rechtbank had de Leidenaar een grote klanten kring. Vijftien junks verklaarden bij de politie dat ze hun dope standaard bij de verdachte kochten. Gedurende een half jaar zou hij tot zijn aanhouding in juli een groot deel van de verslaafden op het centraal sta tion in Leiden van cocaïne heb ben voorzien. Bovendien zorg de hij voor veel overlast in de omgeving van het Schoolmees terpad omdat de junks ook bij hem thuis cocaïne scoorden en in de buurt gebruikten. De verdachte werd ook veroor deeld voor het afpersen en be dreigen van een junk. In de kel der van een gezamenlijke ken nis liet hij het slachtoffer in ok tober '02 de loop van een nep- vuurwapen zien en zei hij dat hij zijn geleende geld terug wil de. Bij een huiszoeking op 18 juli trof de politie twee gestolen scooters en het wapen aan. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste twee weken geleden tijdens de behandeling van zijn zaak een celstraf van dertig maanden te gen de man. Voordat de Leide naar gisteren de rechtszaal in liep, sloeg hij gelovig een kruis je. Misschien bracht hem dat geluk. De rechtbank legde met name een lagere straf op omdat een minder ernstige variant dan het OM, bewezen achtte. Bewoners verbaasd over vreemde teksten op de stoep door Hans Groenendijk leiden - Bewoners van de flats aan de Willem de Zwijgerlaan fronsen hun wenkbrauwen. Met verbazing lezen ze de vreemde teksten, die geschre ven staan in een knalgele streep op hun stoep. „Power to the piemel", leest iemand hardop voor. Is het kunst? Is het een protest? Het mysterie van Groenoord is nog niet ontra feld. Manuel Zondervan (43) is één van de buurtbewoners die met verbazing toekijkt naar het tafe reel voor zijn huis. „Die gele streep ligt hier al een dag of drie. „Het is een kilometerslang geverfd lint en het loopt door de hele wijk. Sinds vanochtend staan er hier voor de deur alle maal teksten op die gele streep gekalkt. Daar begrijp ik hele maal geen snars van." Sommige teksten lijken een po litieke lading te hebben en hou den wellicht verband met de moord op Theo van Gogh. Zo begint de lijn met 'Respect each king' en bevat het lange tekst lint verder zinnen zoals 'Mijn voordeur kent geen terreur', 'Het beste in het leven is het le ven' en 'Kill power, not people'. Zinsneden als 'Ik gebruik mijn piemel niet alleen om te piesen' en 'Leiden hardcore' lijken met politieke geldingsdrang echter weinig van doen te hebben. Het Kunst Uitschotteam, dat eerder raadselachtige beelden in de stad plaatste, zit er naar eigen zeggen in elk geval niet achter. Raadselachtig dus. Een kilometerslange speurtocht langs de gele lijn leidt uiteinde lijk tot de ingang van een bouwterrein aan de Pasteurs traat. Enkele werklieden nemen er een stal onder handen. Na lang aandringen willen ze wel iets vertellen over de herkomst van de streep. „Een groot deel van deze wijk wordt gesloopt, voor nieuwbouw. We weten niet of we dit mogen vertellen, maar omdat het een bijzonder project is, komt woensdag mi nister Dekker van VROM hier een kijkje nemen. Die gele lijn duidt de route aan die de mi nister en haar gevolg zullen lo pen. Dan kunnen ze niet ver dwalen." Bijna op datzelfde moment ver stuurt de gemeente Leiden een persbericht. Inderdaad, de mi nister komt naar Leiden Noord 'om zich te laten informeren over het Wijkontwikkelings plan'. Het werkbezoek begint woensdagmiddag om 13.00 uur bij Roodenburg, daarna gaat ze via het Kooiplein naar het voor malige EWR Slachthuisterrein aan de Pasteurstraat, waar de komende jaren ruim 700 wo ningen worden gebouwd. Eén mysterie hebben de werk lui in ieder geval opgelost. Maar terwijl zij weer aan de slag gaan, buigen de bewoners zich De gele lijn op de Willem de Zwijgerlaan. Is het kunst? Een protest? Foto: Hielco Kuipers nog steeds over de vreemde teksten. Manuel Zondervan staart nogmaals naar de straat. „Could you freeze me in and defrost me when it's over?", leest hij voor. (Kunt u mij in vriezen en weer ontdooien als het allemaal voorbij is?) „Dat is een toepasselijke tekst, want ik heb geen zin meer om me hier druk over te maken. Ik hoor het wel als bekend is geworden, wie dit heeft gedaan!" leiden - De gemeente Leiden heeft een nietszeggend ver slag afgeleverd over haar prestaties in 2003. Dat con cludeert de Stichting Reken schap, die een 5,4 geeft voor het Burgerjaarverslag 2003 dat Leiden heeft uitgebracht. „Het is een mooi verhaal, maar dezelfde teksten kun nen ze volgend jaar weer ge bruiken", zegt F. van der Meijden van Rekenschap. De gemeente Leiden juicht op haar internetsite dat 90 procent van de burgers de ambtenaren vriendelijk en behulpzaam vindt. Dat vindt Van der Meijden wel erg ma ger. „Om welke ambtenaren op welke diensten gaat het dan? Het lijkt me ook rele vanter hoe goed de gemeen te de klachten afhandelt. Bo vendien gaat gemeentelijke dienstverlening verder dan het stadhuis. Reinigings dienst, straatverlichting, straatopbrekingen, we vin den er te weinig over in het verslag." Ook over burgerparticipatie heeft de gemeente niets te melden. Het verslag ver meldt wel gegevens over hoeveel reacties er binnen zijn gekomen, maar wat er mee gebeurt is onduidelijk. Het schrijven van een Bur gerjaarverslag is sinds 2003 een wettelijke verplichting voor gemeenten. Het beste verslag, van Capelle aan de IJssel, kreeg een 7,7. Katwijk kreeg een 4,6. (advertenties) ,rtiihonderd woningen erbij, zevenhonderd tegen de vlakte, leente en woningcorporatie Portaal hebben een akkoord n over huizen aan de Oranjegracht, de Waardgracht, het rrein en rond de Diamantlaan. Op de Oranje- en Waard- sneuvelen 23 huizen en worden er 233 opgeknapt. Renk sers van de Oranjegracht, oprichter van de bewonerscom- r: verzet zich al jaren met hand en tand tegen de plannen rtaal. eft u eigenlijk op de tegen? nog steeds woningen worden zonder dat goede reden voor is. Ischermt met 'studies' bestaan. Door twintig itwintig huizen te jzouden ze evenzoveel a kunnen bou- it schiet dus niet op. tn van nieuwbouw is vernietiging van ka- grondstoffen. Ze uit van wat er hier lis in de wijk, maar ze achter hun teken- lenken. Dat plem- lan in de wijk." eigen woning ook op ilijst? :t gaat om een paar lof! tëen °P ^et Lakenplein. m de redenen is dat Bil hfn we8 moet komen- to hebben we al eerder K dat gaat een race- prden." t nou mooiere huizen Rde plaats komen? lat alleen op als de it van de huizen nu te fis om in te wonen en iet het geval. Goede slopen om iets beters letten: dan kan je de inenstad wel slopen, oonwensenonder- nt ook naar voren dat ibewoners van de te fblokken uiterst tevre- !e buurt het wel met u eens? „Niemand vindt het een goed plan, iedereen vindt het waanzin. Het lijkt wel een soort ruilhandel: eerst waren er veel drastischer sloopplan- nen, en nu doet Portaal het voorkomen van: kunnen jul lie niet eens ophouden met zeuren nu we maar 23 huisjes slopen. Jullie zijn ook overal tegen! Op die manier worden we in de zeurhoek gedrukt. Toen we protesteerden tegen de sloopplannen, werden ze vervelend en zeiden ze: we praten niet meer met jullie als jullie niet akkoord gaan. Chantage, waarvoor we niet zijn gezwicht. We zijn zo vasthoudend in ons verzet omdat we overtuigd zijn van ons gelijk." Is er niet ook een groep bewo ners die zegt: eigenlijk zijn we wel blij dat er eens de bezem doorheen gaat? „Nee. Wel wordt een deel van de bewoners het vechten moe. Die maakt het niet zo veel meer uit, als ze maar eens duidelijkheid krijgen. Dat is de uitputtingsslag die Portaal voert. Wij moeten al les maar in onze vrije tijd doen." Wordt u zelf al een l moe? „Heel moe. Maar ik heb de bewonerscommissie opge richt en ik zal doorgaan tot het eind. Ik vind het langza merhand een heroïsch ge vecht worden van gewone mensen tegen een bizarre in stelling. Recht tegen on recht." Waarom zou iedereen u toch al dat onrecht willen aan doen? „Ik heb geen idee. Ze zijn bang voor gezichtsverlies, denk ik. Menselijke dingen. Ze willen bouwen omdat ze nou eenmaal hebben gezegd dat ze willen bouwen. Het zelfde geldt voor wethouder Hillebrand. Die wil iets op zijn naam zetten. Opknappen is niet interessant. Maar een modem, 'duurzaam' gebouw neerzetten, dat is een goede carrièrezet." Vind u het zelf nou mooie huizen, daar aan de Oranje gracht? „Van buiten niet, van binnen zijn ze geweldig. Hele inven tieve constructies. Balkonnen die je deelt met anderen, wat de sociale samenhang ten goede komt. Die grijze ste nen, nee, daar ben ik niet zo'n fan van." Blijft u hier wonen tot uw dood? „Toen ik hier kwam wonen, dacht ik: als ik op ben, rol ik gewoon door naar Huis op de Waard. Ja, hier wil ik de rest van mijn leven blijven. Het is een hele leuke, gemengde wijk. Een wijk zoals ze alle maal zouden moeten zijn. Niet wit, niet zwart, maar er tussenin. Geen getto en geen kakwijk." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hielco Kuipers l/» V> 3 —c QJ n r+ Artis de Partis gaat naar Artis. Doe net als Artis de Partis. Kom naar Artis. www.artis.nl Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! BI Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijden snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: M DV Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (Lvan. bezorgcontrole) Geboortedatum 1 e-mailadres: J Bank-/girorekenlngnummer* I Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur de bon in een onRefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 - 1711 E-mail: lezersservice@>hdc.nl of surf naar www.leldschdagblad nl 1 Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11