Kroes blijft commissaris mededinging BUITENLAND Democratische partij schakelde God veel te weinig in Nelson Mandek werd president, Arafat bleef Arafat Bush werkt aan nieuwe regeerploeg Wake voor Yasser Arafat Nieuwe ploeg Barroso Bewijzen tegen Saddam Hussein 'verdwenen' er c< as kiest jsche sheriff In Dallas is voor het i vrouw tot sheriff ge- Lupe Valdez, een les- d van de Democratische h van Latijns-Ameri- komaf, kreeg verrassend ent van de stemmen. Zij e een witte man, Danny fer, een conservatief lid Republikeinse Partij van int Bush. Dallas ligt in lie staat waar Bush van- |>mt. ;e militairen >od in Irak j - Drie Britse militairen teren om het leven geko- lor een aanslag in cen- lk. Het gaat volgens Brit- ja om leden van de Ifatch. Die ruilden kort- I op verzoek van de VS fcis in het zuidelijke Bas- ior een tijdelijke inzet h zuiden van de hoofd- jgdad. iw Edwards ft kanker - De viouw van de dige Democratische kat voor het vice-presi- jap, John Edwards, heeft inker. De 55-jarige Eliza- Iwards kreeg de diagno- asdag te horen, kort na- vards en de presidents- Jat John Kerry hun ne- in de verkiezingen had- »nd. i zet burgers ad uit )e autoriteiten van de stad Xian zijn van zins burgers die wonen in tuurde Oude Stad naar e verkassen. De ingreep :rdere overbevolking Énen en bovendien het Ie erfgoed van de stad eschermen. I tot prhandelen De Afghaanse overheid Jerenigde Naties zijn be- Inderhandelen over de Ig van drie gegijzelde Bewerkers. De militante ling Leger van Moslims lalle leden van het voor- [Talibanbewind in Ame- e gevangenschap wor- Jgelaten en dat de Ver- Btaten hun militairen uit |stan terugtrekken. dtoestand - De Chinese hoofdstad heeft te kampen met luchtverontreining. Die l dat zware industrie en ;n vrijwel lamgelegd i worden om de lucht 'eking weer een beetje e krijgen. De luchtver- iging is een groot pro- roor de stad waar in Olympische Spelen i gehouden. en in Darfur evechten im - Bij gevechten tussen )standige groeperingen iidanese provincie Dar- zeker twintig mensen brnen. De gevechten tus- ihangers van de Sudane- ijdingsbeweging (SLM) iechtvaardigheid en Ge lsbeweging (JEM) braken at eerstgenoemde groep level van een JEM-bevel- werden geplaatst. port: 'IRA springlevend' - De Noord-Ierse ter- [anisatie IRA is nog evend en volop actief. I de terroristische activi- iterk zijn afgenomen, 5 organisatie nieuwe le- Tuteren en inlichtingen leien over doelwitten. Dit i een rapport over para- geweld in Noord-Ier- It gisteren uitkwam. chië verlengt idaat in Irak Het Tsjechische huis ïvaardigden heeft giste- nzet van militaire politie erlengd tot eind februa- Het besloot daartoe met op de voor januari ge- verkiezingen in Irak. Het Ïvan de honderd Tsje- c [acht van iensmokkel Politieagenten in Irittannië en Duitsland dertien mensen opge- van mensensmokkel verdacht. De verdach- ;en deel uit van een net- »t zich schuldig heeft ge in 2^an het smokkelen van uit Turkije, via Duits- ankrijk en België, naar 'rittannië. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - „Democraten slijten thema's, Republikeinen verkopen waarden. Denk aan de vier G's: god, geweren, 'gays' (homo's) en grizz- lyberen." In twee zinnen beschrijft commenta tor Nicholas D. Kristof in de New York Times het electorale moeras waarin de Democrati sche partij zich bevindt. In de VS woedt een veenbrand over de conservatieve en religieuze normen en waarden in het land. Democraten merken nu aan den lijve dat ze dat te laat in de gaten hebben gehad. De Democratische partij heeft de grootste moeite om zichzelf staande te houden in het conservatieve Zuiden en the heartland van Amerika, het gebied tussen het geïndustriali seerde Oosten en de Rocky Mountains. Een op de vijf kiezers zei afgelopen dinsdag tegen een enquêteur bij de uitgang van het stembu reau dat 'normen en waarden' de belangrijk ste reden waren voor hun stembusgang. Van die mensen stemde 78 procent op George Bush. Verkiezingsstrateeg Karl Rove stimu leerde een hoge opkomst van evangelische christenen (onder meer met het grondwette lijk verbod op het homohuwelijk) om Bush aan een overwinning te helpen. Acht op de tien Amerikanen zijn christelijk. Regelmatige kerkgangers (en mensen met ge weren) stonden als één man achter Bush, zo bleek uit verkiezingsonderzoek. Democra tisch senator Tom Daschle uit South Dakota, een staat in de uitgestrekte vlaktes van de Great Plains, is niet herkozen omdat hij wordt geassocieerd met 'liberale' collega's als Hil lary Clinton, Ted Kennedy en John Kerry. Het Amerikaanse etiket 'liberaal' staat in prin cipe voor progressief, sociaal-democratisch gedachtegoed. Simpel gezegd het idee dat werknemers gebaat zijn bij vakbonden en dat de overheid moet zorgen voor de minder be deelden, toegankelijke gezondheidszorg en goed onderwijs. Dat moet toch een aantrek kelijk perspectief zijn voor de werkende ar men. Het probleem is echter dat de arbeider, die gelooft in God, de jacht en Nascar-races in toenemende mate denkt dat er voor hem geen plaats meer is in de Democratische par tij. Het boek What's the matter with Kansas (Wat is er aan de hand met Kansas) van jour nalist Thomas Frank zou verplichte vaklitera tuur moeten zijn voor Democraten. Frank be schrijft hoe de zwakken in de samenleving er toe zijn gekomen om zich zo druk te maken over religieuze incidenten - bijvoorbeeld een verbod om de tien geboden in de rechtbank op te hangen - dat ze stemmen uit culturele woede en niet meer uit economisch eigenbe lang. Mensen die het minimumloon verdie nen stemmen op de Republikeinen die al ze ven jaar verhoging van het minimumloon te genhouden. De Republikeinen hebben een effectieve campagne gevoerd tegen liberalen, die nu worden gezien als mensen die uit de pas lopen met gezinswaarden - god en ge weer - van de doorsnee Amerikaan. Het etiket 'liberaal' is een stigma in grote delen van de VS. „Ik ben op sommige punten liberaal, op andere conservatief zei John Kerry tijdens de campagne, want hij realiseerde zich dat maar al te goed. Maar als John Kerry - die een jager is - tijdens de campagne op ganzenjacht gaat in Ohio, dan wordt hij een huichelaar ge noemd. En als John Kerry - die katholiek is - zegt dat hij een misdienaar is geweest, dan gaan de wenkbrauwen ongelovig omhoog bij de rechtse stemmingmakers. Veel Amerikanen zien liberalen als elitaire yuppie kak uit de grote stad. De belasting verhogende, overheid-uitdijende, koffie-ver- keerd-drinkende, sushi-etende, Volvo-rijden- de, New York Times-lezende, piercing-dra gende, Hollywood-liefhebbende, extreem linkse types, uit de campagne waarmee De mocraat Howard Dean een half jaar geleden werd zwartgemaakt. Voor een deel komt dat ook omdat er nu een maal verschillende stromingen onder de bre de paraplu van de Democratische partij hui zen. Er zijn mensen die het belangrijker vin den om de grizzlybeer te redden dan op te strijden voor de kleine boer. Door wat vaker over geloof te praten, kan er al heel wat ge wonnen worden, zegt Kristof. Door wat vaker over 'familie waarden' en gezinsbeleid na te denken ook. De Democraten hoeven niet te proberen reli gieus rechts weg te kapen bij de Republikein se partij. Gematigde Republikeinen zijn er niet bepaald enthousiast over dat Bush schat plichtig is aan dominee Jerry Falwell en zijn consorten. Maar het onderwerp religie blijkt voor een te grote groep Amerikanen te be langrijk om nog langer krampachtig uit de weg te gaan. washington/anp - President Bush is begonnen aan de voor bereidingen van zijn tweede termijn als staatshoofd van de Verenigde Staten. Op zijn eerste persconferentie na zijn herver kiezing noemde hij een her schikking van zijn team minis ters onvermijdelijk. Hij kondigde ingrepen op enke le posten van zijn kabinet aan. „Er zullen wat veranderingen komen. Ik weet nog niet wie het zullen zijn", stelde Bush. Volgens Amerikaanse media en commentatoren gelden minis ter van justitie Ashcroft en mi nister van binnenlandse veilig heid Ridge als bewindslieden die vrijwel zeker zullen opstap pen. De afgelopen maanden is ook volop gespeculeerd over het vertrek van minister Powell van buitenlandse zaken. Die zou als de gematigde stem binnen de neoconservatieve regering niet langer willen meedoen aan de stammenstrijd met de hardli ners als vice-president Cheney of minister van defensie Rums feld. Zowel The New York Times als de nieuwszender CNN heeft be richt dat Powell toch zou willen blijven. Hij ziet voor zichzelf een belangrijke rol weggelegd in het dossier-Irak, waar vanaf 2005 het pad naar de democra tie met verkiezingen moet wor den ingeslagen. Als Powell toch vertrekt dan zouden nationaal veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice en de VN-ambassadeur Danforth de eersten zijn die voor buitenlandse zaken in aanmerking komen. Rice zou evenwel liever de post van minister van defensie be kleden, maar de huidige ijzer vreter op het Pentagon, Rums feld, wil volgens de media niet opstappen. Het is daarom niet uitgesloten dat Rice uiteindelijk kiest voor een baan buiten de politiek. Voor de belangrijke post van nationaal veiligheidsadviseur zouden twee mannen zich al warm lopen; Stephen Hadley, de huidige vervanger van Rice, en Paul Wolfowitz, de tweede man op het Pentagon. De laat ste geldt als een van de 'havi ken' rond Bush. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Ik wil mezelf aan niemand opdringen. Arafat doet wat het Pales tijnse leiderschap besluit." Het was Yasser Arafats antwoord op de vraag of hij zich kandidaat zou stellen bij de presidentsverkiezing die de Palestijnen begin volgend jaar willen houden. Be scheiden taal, voor iemand die altijd de indruk heeft gewekt de enige en eeuwig Palestijnse leider te zijn. Nie mand twijfelde eraan dat hij zich op nieuw kandidaat zou hebben gesteld en dat hij met een ruime meerderheid zou zijn herkozen. In een van zijn laatste interviews, met het Saudische dagblad Ashark al-Aw- sat, werd Arafat ook gevraagd of hij niet een Nelson Mandela wilde wor den. Dat wil zeggen: of hij bereid was zijn leiderschap te verruilen voor een zuiver symbolische rol. Hij wilde dat wel, zei hij. „Maar op voorwaarde dat ik de eerste president wordt van een onafhankelijk Palestina. Daarna zal ik mijn functie neerleggen." Bijna zestig jaar gewapende en diplo matieke strijd hebben van Yasser Ara fat geen Nelson Mandela gemaakt. En de staat die hij zo graag als eerste pre sident had willen dienen, lijkt nog steeds ver weg. Er is geen twijfel aan dat hij het beste voor had met het Pa lestijnse volk. Maar de geschiedenis beoordeelt leiders op wat ze hebben bereikt, en wat dat aangaat heeft hij niet hoog weten te scoren. Vanaf de jaren zestig heeft Arafat als nationalistisch leider in ballingschap zijn volk letterlijk op de kaart gezet. Van vluchtelingen maakten hij hen tot aspirant-burgers van een eigen staat. Maar toen hij in de jaren negentig de kans kreeg de Palestijnse droom voor een belangrijk deel tot werkelijkheid te maken, bleek hij te weinig staatsman. Als president van Palestina-in-wording maakte hij zich steeds minder geloof waardig, en daarom bleef een echte staat buiten zijn bereik en, tragischer, buiten het bereik van zijn volk. Arafat is aan de macht geholpen door Arabische regeringen, die hem later zouden verguizen. Hij was de enige die voor alle Arabische leiders aanvaard baar was, als moslim en als man zon der duidelijke ideologie. Maar wat zag het volk in hem? Waarom noemden de Palestijnen hem jarenlang liefkozend 'vader' en 'de ouwe'? Een charismatisch leider was hij nau welijks te noemen, en een begaafd spreker was hij al helemaal niet. Bo vendien stapelde hij blunder op blun der. Hij was tot gisteren vooral iemand die zich als een kat met negen levens, en vaak met vertoon van grote persoonlij ke moed, uit penibele situaties wist te redden. Het falende gewapend verzet tegen Israël, de interne strijd in Jorda nië, de Israëlische belegering van Bei roet, zijn ballingschap in Tunis, het vliegtuigongeluk in Libië, talloze aan slagen op zijn leven, de verwoesting van zijn hoofdkwartier in Ram all ah, er is geen eind aan de reeks. Dat ver sterkte bij het Palestijnse volk de in druk dat hij-onkwetsbaar en onver vangbaar was. Het regelen van zijn opvolging zou dat imago aantasten, en dus was zelfs het aansnijden van dat onderwerp taboe. Arafat was ook populair omdat hij feil loos aanvoelde hoe de vlag er politiek gezien bij hing. Hij weigerde contro versiële vredesakkoorden met Israël te tekenen en stelde zich achter de eerste en de twee intifada, zodra hij de in druk had dat deze brede steun geno ten. Een deel van die brede steun is in de afgelopen jaren verdwenen, toen de Palestijnen in de gaten kregen hoe cor rupt en ineffectief zijn bestuur was. Delegeren lag niet Arafats aard. Er was zware internationale druk voor nodig om hem akkoord te doen gaan met de aanstelling van een betrekkelijk mach teloze premier en een beperkte con trole op de financiën. Decennia lang kon hij aan de macht blijven door zijn politieke tegenstanders om te kopen of tegen elkaar uit te spelen. Daarbij teer de hij op zijn revolutionaire imago uit de beginjaren van de Palestijnse onaf hankelijkheidsstrijd en op de haat die Israëlische leiders altijd tegen hem hebben gekoesterd. Bezoekende buitenlandse diplomaten en journalisten kregen doorgaans wei nig hoogte van de Palestijnse presi dent. Hij overlaadde hen met clichés, holle frasen, herhalingen, gejammer en woede-aanvallen. In plaats van ant woord te geven stelde hij wedervragen en binnen een paar minuten kon hij met een stalen gezicht twee volstrekt met elkaar in strijd zijnde uitspraken doen. Zo ontkende hij in het interview met Ashark al-Awsat ten stelligste dat het Palestijnse verzet aanslagen uit voert op Israëlische burgers. Toch zijn er burgers aangevallen, reageerde de interviewer. „En die aanvallen hebben we steeds veroordeeld", was Arafats antwoord. De Palestijnse leider kon met een sta len gezicht de meest baarlijke nonsens vertellen. Zo verklaarde hij plechtig dat er Israëlische troepen in Irak vechten en dat er in de Palestijnse gebieden nu evenveel mensen aan kanker sterven als in het naoorlogse Hiroshima en Nagasaki, doordat Israël 'uranium ge bruikt'. Het kanker- en uraniumver- haal vertelden hij en zijn vrouw Suha jarenlang in allerlei varianten aan bui tenlandse bezoekers. Lange tij.d ook heeft Arafat beweerd dat er in het gebouw van de Knesset, het Israëlische parlement, een kaart hangt die de staat Israël voorstelt, rei kend van de Nijl tot aan de Euffaat. Die twee rivieren vormden volgens hem ook de inspiratie voor de twee blauwe strepen in de IsraëBche vlag. Wat Arafat een berekenende politieke leider? Of een ziekelijke fantast? Waar schijnlijk beide, maar hij was vooral een mysterie. „In mijn gesprekken met Palestijnen. waarin zijn naam onver mijdelijk valt. krijg ik keer op keer te horen dat zelfs zij - zijn eigen mensen - voor een raadsel staan als het erom gaat zijn karakter te schetsen, zijn da den te verklaren en zijn gedrag te voorspellen", schrijft Danny Rubin stein, zijn zeer goed ingevoerde Israëli sche biograaf. Van alle moderne Arabische leiders was Arafat „de meest ambivalente, een levende versmelting van zeventiende- eeuws Arabisch denken en de straat wijsheid van vandaag, gekoppeld aan een verbazingwekkend natuurlijk ver mogen het hoofd te bieden aan veel vergende televisie-interviews en de westerse houding daarachter." parus - Een jong meisje houdt een kaars vast voor een portret van Yasser Arafat bij de ingang van het militaire ziekenhuis Percy in Parijs. De Palestijnse leider ligt daar sinds woensdagnacht op de intensive care. Foto: Reuters door onze correspondenten Hans Gertsen en Hetty van Rooij brussel - Neelie Kroes blijft de komende vijfjaar europees com missaris voor mededinging. Met een beperkt aantal wijzigingen in zijn team probeert de nieuwe commissievoorzitter Barroso als nog het vertrouwen te krijgen van het Europees Parlement. Het parlement is bereid om haast te maken met de goedkeuringspro cedure, zodat de nieuwe ploeg mogelijk begin december kan aantreden. De nieuwe commissaris voor justitie wordt Franco Frattini, de huidige Italiaanse minister van buitenlandse zaken. Fratti ni vervangt de Italiaanse kandi daat Rocco Buttiglione, wiens conservatieve opvattingen over homoseksualiteit en het huwe lijk hem in de ogen van het par lement ongeschikt maakten voor de post justitie. De Hongaarse socialist Laszlo Kovacs, die tijdens zijn hoorzit ting veel te weinig bleek te we ten over zijn portefeuille ener gie, schuift op en wordt belast met belastingen en de douane unie. „Dat beleidsterrein sluit beter aan bij zijn ervaring en expertise", zei Barroso gisteren. Energie komt in handen van de Lets Andris Piebalgs, die de eer dere Letse kandidaat-commis saris Ingrida Udre vervangt. Udre stuitte in het parlement op problemen vanwege haar mogelijke betrokkenheid bij il legale partijfinanciering. Barroso is ervan overtuigd dat hij met twee personele wissels en één portefeuilleverschuiving ruime goedkeuring voor zijn ploeg kan krijgen van het Euro pees Parlement. Vorige week moest hij op het laatste mo ment inbinden, omdat het par lement dreigde om vanwege Buttiglione de hele commissie weg te stemmen. „Ik verwacht nu brede steun", zei Barroso gisteren. Vandaag legt hij de nieuwe ploeg formeel voor aan de fractievoorzitters. Tijdens zijn korte persconferen tie besteedde de nieuwe com missievoorzitter gisteravond een groot deel van de tijd aan het verdedigen van zijn beslis sing om Kroes op mededinging te handhaven. Volgens hem is ze een 'uitste kende en zeer ervaren kandi daat, die na haar hoorzitting de goedkeuring van het parlement heeft gekregen'. Balkenende reageerde gisteren tevreden op de nieuwe samen stelling van de commissie-Bar- roso. den haag - Bewijzen voor de misdaden van Saddam Hussein in Irak zijn massaal verdwenen of onbruikbaar geraakt. Het gaat daarbij niet alleen om be langrijke documenten maar ook om massagraven. Dit zegt Human Rights Watch (HRW) in een rapport over Irak. De orga nisatie verwijt met name de Amerikaanse troepen en de Iraakse overheid grove nalatig heid. Volgens HWR bestaat nu de kans dat Saddam en zijn handlangers hun straf groten deels ontlopen. HRW stelt dat er nooit een goed plan is geweest om alle voor Saddam en zijn handlangers belastende documenten op te sporen, te verzamelen en te ar chiveren. Veel stukken zijn door de betrokkenen vernietigd, zijn door plundering verdwenen of bij bombardementen verloren gegaan. Stukken die wel verza meld werden zijn vaak zo slecht en ondeskundig behandeld dat ze niet meer bruikbaar zijn. HRW wijst er verder op dat in 30 jaar Saddam tussen 250.000 en 290.00 mensen in Irak zijn verdwenen. Er zijn tot nu toe 259 massagraven ontdekt. 1929 Geboren op 24 augustus in Cairo (Egypte)* als Mohammed Abdel Raouf Arafat al-Qudwa al-Husseini. Studeert bouw kunde in Cairo. 1948 Vecht mee in oorlog tussen Palestijnen en joden. Vertrekt in 1956 naar Koeweit. Richt samen met vrienden de Palestijnse ondergrondse verzetsbeweging Al-Fatah op. Oprichting Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Arafat wordt leider PLO Wordt verjaagd uit Jordanië, vestigt zich in Beiroet (Libanon) Eerste toespraak Arafat voor Verenigde Naties Roept in Algerije de staat Palestina uit, erkent bestaans recht van Israël. Sluit in Oslo vredesakkoord met Israëlische premier Rabin. Ontvangt samen met Israëlische I premier Rabin en minister Peres Nobelrpijs voor de Vrede Keert terug naar Gaza. Gekozen tot president van de autonome Palestijnse gebieden. Begin tweede intifada Huisarrest Arafat in Ramallah Arafat 29 oktober met gezond st heidsproblemen overgebracht naar Frans ziekenhuis. 'Ook Gaza of Jeruzalem worden soms als geboorteplaats gemeld. Yasser Arafat anp - bron. nobelprize krt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7