Harde kritiek binnen CDA op partijtop €1.000,- VOORDEEL BINNENLAND Eerder stoppen met werken blijft betaalbaar 'Beoordeling Verdonk van asielzoekers is willekeur' Halverwege de herfst nog geen 'vierkante wielen' CD Gekozen burgemeester kan in 2006 aan de slag Borstvoeding heft schade door rokende moeder op erman sluit g eens 49 erderijen Sociaal beleid beneden peil Kunst op grote hoogte Artsen zonder Grenzen uit Irak iar cel voor ord zonder lijk an <ar rder imbe van nskdel en, Jorui ^291 woi tans en/opi iet en o e i sghui 3urw,> 26 e exc daai rde. it exf kan vrijdag 5 NOVEMBER 2004 I igen - De rechtbank in J* igen heeft gisteren een Pr ;e drugshandelaar ver- Id tot twintig jaar cel we it vermoorden van een ignon in oktober 1997. hem was levenslang ge- strafzaak is bijzonder, het lijk van het slachtof- iit is gevonden. De recht dag voldoende bewijs in 0 lastende brief die de ver- 'hniflde had geschreven van gevangenis in Engeland, irief gaf hij toe zijn com- te hebben vermoord. erlandse F-16 door wiel É>(ad| iag - Een F-16 van de Ne- aardl^se 'uchtmacht is giste- r nens een landing in 3n in Kirgizië beschadigd )0 jt- Het toestel zakte door |5087(USwiel en raakte van de Pe piloot bleef onga ve en de schade valt mee. ja ^htinacht onderzoekt het int, zo heeft het ministerie r k éfensie bekendgemaakt. taarnpaal man dood ag - Een 43-jarige man •uwijk is gisteren in Den [imgekomen nadat een npaal op hem was geval- "blgens de politie was het pffer op het moment van geval bezig lantaarnpalen plaatsen. De lantaarn pet een kraan verplaatst foor nog onbekende oor- jmgevallen. n procent voor ^ckm-zones - Tachtig procent van Kijlerlanders is voor het fok \jen van de maximumsnel- lar 80 kilometer per uur ilwegen langs woonwij- iat blijkt uit een interne- ite van PanelWizard on- Nederlanders in op- van de Stichting Natuur ieu. Uit de peiling, die in is gepubliceerd, blijkt it de ondervraagden zich 'ijks bewust zijn van de ieidsschade die wordt icht door het verkeer. ^«dachten moord :er langer vast [arden - De twee mannen 1 worden verdacht Ma- fetter om het leven te 1 gebracht, moeten nog (dertig dagen in de cel büj- [etter werd in de nacht b op 24 september dood- ten. Het OM denkt dat b-jarige verdachte Fetter en keer met een mes heeft jen. Justitie beticht een ige verdachte ervan Fetter fen tas en een kettingslot (ben geslagen. gen dood in lantiewoning eriand - De man en r die woensdagmiddag (werden aangetroffen in pkantiewoning in Kam- pd in Zeeland kwamen uit ferpen. Het gaat om een nge man en een 77-jarige |r. Dit maakte de politie :n bekend. De verhuurder woning vond het twee- j had hen al een aantal niet meer gezien en was ïoogte gaan nemen. In de ig trof hij het tweetal en ond dood aan. Het on- ek naar de doodsoorzaak nog en richt zich op een lijke koolmonoxidevergif- den haag/gpd - De door het volk gekozen burgemeester kan gewoon in 2006 worden inge voerd, zoals het kabinet voor ogen staat. Dat is de strekking van een advies van de Raad van State (RvS), dat later vandaag wordt behandeld in de minis terraad. Dat bevestigden giste ren welingelichte bronnen rond het kabinet. Een Kamermeerderheid wil niet dat de gekozen burgemeester voorzitter van de gemeenteraad blijft, zoals nu het geval is. Om dat te veranderen is een grond wetswijziging nodig. Dat kost veel tijd, maar de Raad van Sta te vindt niet dat daardoor het kabinetsvoorstel hoeft te worr den opgeschort. In afwachting van de grondwetswijziging kan de burgemeester, naast voorzit ter van het college van burge meester en wethouders, nog best een paar jaar voorzitter zijn van de gemeenteraad. Dit betekent dat er een belang rijke angel is uit het politieke debat over de positie van de burgemeester. Met name de grootste regeringsfracties van CDA en WD hadden bedenkin gen tegen de gekozen burge meester als voorzitter van de raad. Minister De Graaf (bin nenlandse zaken) wilde geen nadere toelichting geven op het standpunt van de Raad. Overigens is het zeer onwaar schijnlijk dat alle 'zittende' bur gemeester in 2006 massaal wor den ontslagen en vervangen, zoals De Graaf voor ogen heeft. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD verzet zich daar al geruime tijd met hand en tand tegen. den haag/anp - Een kleine veer tig CDA-prominenten heeft har de kritiek op het kabinet-Balke nende en de Tweede-Kamerfrac tie van het CDA. De kritiek richt zich vooral op het sociale gehal te van het kabinetsbeleid. De brief is ondertekend door CDA-prominenten als de oud ministers De Vries, De Graaf en Albeda, oud-CNV-voorzitter Westerlaken, oud-partijvoorzit ter Lodders en voormalig frac tievoorzitter Aantjes. De brief is eerder deze week overhandigd aan CDA-fractievoorzitter Maxim Verhagen en aan het partijbestuur. De vroegere kopstukken be amen dat bezuinigingen nodig zijn, maar betreuren het dat de maatregelen niet doorwerken naar de „meer bevoorrechten". „Zo is het voor ons bijvoor beeld onbegrijpelijk dat een herziening van de hypotheek renteaftrek door het kabinet en de CDA-fractie bij voorbaat on bespreekbaar is verklaard." Ook waarschuwen de promi nenten dat het kabinetsbeleid het CNV en andere verwante organisaties „van ons af' drijft. Harde kritiek is er ook op de Kamerfractie onder leiding van Verhagen. De fractie „vereen zelvigt zich praktisch geheel met de coalitie en het kabinet." Grote bezorgdheid is er bij de vroegere CDA-top over het ont breken van een visie „waarin het christelijk-sociale erf- en iaag/anp - Minister Veer- ran Landbouw heeft giste- eens 49 boerderijen ex- t voorzorg tijdelijk geslo- )e dieren van deze vee- erijen hebben veevoer ge- dat vervuild is met de ■rverwekkende stof dioxi- let aantal geblokkeerde lerijen komt hiermee op )insdag meldde het minis- nog „circa 140" boerderij- delijk dicht te doen. Door eltellingen bleken dat er r 113 te zijn. latste bedrijven zijn aan icht gekomen door een ie tussenhandelaar die het er van de besmette aard- schillen van fritesfabri- McCain verkocht, woordvoerder van land- sluit daarom niet uit dat neer bedrijven tijdelijk op loeten. lioxine is afkomstig uit eiklei die McCain gebruikt lectie van aardappelen. In tes is geen dioxine aange- in. Dioxine hoopt zich op et menselijk lichaam. De itroffen concentraties in iielk zijn niet alarmerend, overschrijden wel de ge norm. groningen/anp - Roken tijdens de zwangerschap is minder schadelijk voor het kind als de moeder na de geboorte borst voeding geeft. Dat blijkt uit pro motieonderzoek van medisch psychologe Van der 'Tuin- Batstra van de Rijksuniversiteit Groningen. De moedermelk zorgt ervoor dat het kind op la tere leeftijd niet slechter pres teert op school. Het onderzoek laat zien dat kinderen van wie de moeder tij dens de zwangerschap heeft ge rookt beduidend slechter pres teert op school. Ze hebben va ker aandachtsproblemen en last van hyperactief gedrag. Op vallend bleek echter dat het hierbij alleen om kinderen gaat die geen borstvoeding hebben gehad, stelt de onderzoekster. „Kinderen die wel borstvoeding hebben gehad, blijken net zo goed te presteren als de rest van hun leeftijdsgenootjes." Volgens de onderzoekster zijn het de zogenoemde lange ke- den haag/gpd - Het nieuwe regime voor het prepensioen - een onderwerp waar over vakbeweging en kabinet vele maan den hebben gekibbeld - blijft ruimte bie den voor vervroegde pensionering. De manier waarop prepensioen wordt op gebouwd en berekend, verandert sterk. Belangrijkste verandering is het verdwij nen van de aparte premie voor vut en prepensioen. De overheid schrapt de fis cale aftrekbaarheid van deze premies en belast het opgebouwde kapitaal. Dit maakt eerder stoppen met werken een stuk moeilijker, zo niet onmogelijk. De fiscale aftrekbaarheid blijft wel be staan als het gaat om de premies voor het ouderdomspensioen. Dat is het aan vullend pensioen dat ingaat in het 65ste levensjaar. Die aftrekbaarheid is heel ruim: werknemers kunnen fiscaal ge steund straks tot 100 procent van het laatstverdiende loon opbouwen. Een volledig ouderdomspensioen gaat uit van 70 procent van het laatstverdien de loon. Is er meer opgebouwd, dan ontstaat er voldoende financiële ruimte om eerder te kunnen stoppen met wer ken. Deze (aanlokkelijke) situatie kan op een aantal manieren worden bereikt: Het zal mogelijk zijn om reeds opge bouwd prepensioenkapitaal toe te voe gen aan de pot waaruit het ouderdoms pensioen wordt betaald. Veel werkne mers bouwen al enkele jaren prepensi oenkapitaal op. Hoever die opbouw is gevorderd, verschilt per sector. Docen ten en ambtenaren hebben nog vrijwel niks, werknemers in zorg en welzijn bouwen al jaren een geheel kapitaalge- dekt prepensioen op; Vakbonden en werkgevers, die nu sa men de pensioenregelingen bij de fond sen vaststellen, zullen de opbouw van ouderdomspensioen vergroten. Ze kun nen het jaarlijkse opbouwpercentage verhogen: dat mag 2,25 procent zijn (bij een pensioen op basis van zogeheten 'middelloon'), waar het nu nog vaak 2 procent is of lager; Ook kan de franchise worden verlaagd. Dit betekent dat het deel van het loon waarover pensioen wordt opgebouwd, groter wordt. Deze maatregelen maken pensioen veel duurder, maar dit wordt gecompen seerd omdat de huidige vut- en prepen sioenpremies wegvallen. Of, en zo ja in welke mate de opbouw kan worden ver hoogd, hangt af van de huidige pensi oenregelingen. Er zijn er vele honder den, en ze verschillen onderling sterk qua vormgeving. Hoe hoger de franchise en hoe lager de jaarlijkse opbouw nu is, hoe meer ruimte er zal zijn om extra ou derdomspensioen op te bouwen. Dit ex tra ouderdomspensioen kan dan wor den omgezet in prepensioen als iemand besluit om eerder te stoppen met wer ken. In het algemeen geldt dat lagere inko mens hierbij het meest gebaat zijn. Ho gere inkomens profiteren veel minder van een verlaging van de franchise; het deel van hun inkomen waarover zij pen sioen opbouwen neemt wel toe, maar naar verhouding veel minder sterk dan bij lage inkomens. Het is denkbaar dat prepensioen ook nog op andere manieren zal worden ge financierd. In sectoren, waar behoefte is aan langer prepensioen, kunnen bij voorbeeld de volgende varianten wor den bedacht: De werkgever kan extra kapitaal stor ten, waarmee prepensioen wordt gefi nancierd. Dat kan incidenteel maar ook op structurele basis. Er komt in de pensioenregeling een leeftijdsgrens (bijvoorbeeld 62 of 63), waarop mensen die 40 jaar pensioen premie hebben betaald, met pensioen mogen. Als zij niet meer dan 70 procent van het laatstverdiende loon hebben op gebouwd, moet hun prepensioen ergens anders uit worden betaald. Dat zou kun nen door ze een volledig pensioen toe te kennen, waardoor ze meer krijgen dan ze aan het fonds hebben betaald. De werkenden betalen daarvoor extra premie, omdat het vermogen van het, fonds op peil moet blijven. Dit kan een overgangsregeling zijn, waarbij de extra premie gaandeweg omlaag kan: hoe lan ger iemand in dit nieuwe regime heeft bijgedragen, hoe vollediger zijn pensi oenopbouw is bij het bereiken van de prepensioenleeftijd. Het sluitstuk van het toekomstige pre pensioen vormt de nieuwe levensloop regeling. Daarin kunnen werknemers belastingvrij sparen voor lang tussen tijds verlof of prepensioen. Het maakt naar alle waarschijnlijkheid drie jaar prepensioen mogelijk tegen 70 procent van het laatstverdiende loon. Twee jaar mag ook, en dan stijgt het uitgekeerde percentage. Deelname aan deze levensloopregeling is niet verplicht. Deze individuele rege ling maakt de hoge kosten van prepensi oen zichtbaar. Lagere inkomens zullen deze regeling naar verwachting duur vinden. Wel is deze regeling iets aan trekkelijker gemaakt voor de lagere inko mens en iets minder aantrekkelijk voor de mensen met de hogere inkomens. Zie ook pagina economie gedachtegoed herkenbaar zijn". Die bezorgdheid geldt ook de toekomst van het CDA, aldus de brief. „Ons verontrusten de sig nalen dat velen het moeilijk zullen hebben hun vertrouwen aan het CDA te geven, ook als zij dit tot nu toe wel hebben ge daan. CDA-fractievoorzitter Verhagen herkent zich niet in de kritiek. Hij zei gisteren in een reactie de betrokkenheid van de onderte kenaars uiteraard te waarderen, maar weersprak dat het huidige kabinetsbeleid geen recht zou doen aan christen-democrati sche waarden. „We voeren de hervormingen juist nu door om de solidariteit tussen de genera ties ook in de toekomst te kun nen behouden." Van een totale vereenzelviging van de fractie met het kabinet is volgens de CDA-fractievoorzit ter al helemaal geen sprake. „Niet voor niets hebben we bij de algemene beschouwingen het kabinetsbeleid voor een miljard euro vertimmerd. Dat is uniek in de parlementaire ge schiedenis." Een pleidooi voor herziening van de hypotheekrenteaftrek noemt Verhagen op zijn beurt onbegrijpelijk. Hij wijst op het CDA-verkiezingsprogramma en de campagne voor de verkiezin gen van januari 2003 waarin steeds aangegeven is dat er niet getornd wordt aan die fiscale aftrekpost. „De CDA-kiezers kunnen daarop vertrouwen." Nijmegen - Het hart kloppend in de keel, klaar voor het abseilen van het 83 meter ho ge dak van het Erasmusgebouw van de Radbout Universiteit in Nijmegen. En dat alle maal voor de kunst. Militairen van de luchtmobiele brigade deden gisteren mee aan het project Beeldenstorm. Samen met kunstenaars, studenten en wetenschappers leg den zij een kustwerk aan op de campus van de universiteit. Gevolgd door een discussie over het beeld van de oorlog. Aanleiding voor het project zijn de gruwelijke beelden van de oorlog in Irak die - vaak via internet - wereldwijd verspreid worden. Foto: ANP/Vincent Jannink tenvetzuren in de moedermelk die het schadelijke effect van roken compenseren. Deze stof jes zijn verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de herse nen. De onderzoekster bena drukt dat de uitkomsten van haar onderzoek voor vrouwen geen vrijbriefje moeten zijn om tijdens hun zwangerschap ge woon door te roken. „Roken is hoe dan ook slecht voor het on geboren kind. Het zorgt er nog steeds voor dat de longetjes slechter zijn ontwikkeld zijn en dat kinderen van rokende moe ders vaker astma hebben." Voor haar promotieonderzoek onderzocht Van der Tuin een groep van 3000 proefpersonen die tussen 1975 en 1978 zijn ge boren in het Academisch Zie kenhuis in Groningen (AZG). Het onderzoek laat verder zien dat baby's die bij hun geboorte een slechte start hebben gehad, op oudere leeftijd vaker last hebben van psychiatrische klachten. den haag/gpd - De beoordeling door minister Verdonk van de 26.000 asielzoekers die voor april 2001 naar Nederland kwa men, of zij alsnog in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning, berust op volstrek te willekeur. Dat stellen diverse experts op het gebied van het vreemdelingen- en staatsrecht. Verdonk maakte bekend dat ze 5000 van de 26.000 dossiers van mensen, die nog onder de oude Vreemdelingenwet vallen, heeft doorgewerkt. Zeventienhonderd asielzoekers mogen alsnog blijven, omdat hun geval in de ogen van de minister schrijnend genoeg is. Ze maakt hierbij gebruik van haar bevoegdheid om in indivi duele gevallen af te wijken van de wet. Maar op basis van welke crite ria Verdonk tot haar oordeel komt, blijft onduidelijk. Hoog leraar Zoontjes van de universi teit in Tilburg vraagt zich af of de minister dit middel wel mag inzetten als het om zulke grote aantallen gaat en het waar schijnlijk nog jaren duurt voor dat alle gevallen zijn bekeken. „Die mensen blijven nog jaren lang in onzekerheid en zijn aan Gods genade overgelaten. Dat gaat in tegen de rechtsbeginse len." Asieladvocate Van Luyck is het daar roerend mee eens. „Het blijft volstrekt onduidelijk waar om bepaalde mensen wel of niet mogen blijven." Een van haar cliënten behoort tot de groep die Verdonk beoordeelt en heeft inmiddels een ver blijfsvergunning gekregen. Een toelichting over het waarom ontbreekt. Ook hoogleraar staatsrecht Bo- vend'Eert van de universiteit in Nijmegen begrijpt weinig van het feit dat de minister haar be sluit niet hoeft toe te lichten. Hij vindt er op zich niets mis mee dat de bewindsvrouw ge bruik maakt van haar bevoegd heid. „Ook al gaat het om zulke grote hoeveelheden mensen, dan nog is dit een legitiem mid del. Tenslotte wordt ieder geval individueel beoordeeld." Hoogleraar immigratierecht Boeles van de universiteit in Leiden had liever gezien dat er een generaal pardon was uitge vaardigd. OokVluchtelingen- Werk Nederland pleit daarvoor. Toch is Boeles blij met het forse aantal asielzoekers dat alsnog mag blijven. Zuur vindt hij het wel dat voor degenen die bui ten boord vallen niet te contro leren valt hoe de minister tot de selectie is gekomen. „Het was netter geweest als dat inzicht er wel was. Dat Verdonk het op deze manier doet, begrijpt hij wel. „Er is geen discussie meer mogelijk. Daarmee is de kwes tie afgedaan." Amsterdam/anp - De organisatie Artsen zonder Grenzen stopt met haar werk in Irak. Reden is de 'extreem grote risico's' voor de hulp verleners in Irak. In een verklaring zegt de organisatie het besluit met pijn in het hart te hebben genomen, omdat de humanitaire en medische behoeften onverminderd groot zijn. AzG is sinds decem ber 2002 in Irak aanwezig. Tijdens de Amerikaanse bombarde menten op Bagdad bleef een klein team van internationale hulp verleners in de stad. Sinds januari 2004 hebben medewerkers van de klinieken ongeveer 100.000 consulten verzorgd. (advertentie) Vertragingen op het spoor vallen dit najaar erg mee utrecht/gpd - Halverwege de herfst telt de Nederland se Spoorwegen zijn zegeningen. Vertragingen door gladde rails en 'vierkante' wielen zijn nog nauwelijks voorgekomen. Alleen op de Zoetermeerlijn werden on langs treinen geschrapt. Natte herfstbladeren zorgden voor spekgladde rails. Verder zijn er geregeld kleine vertragingen - van één of twee minuten - doordat ma chinisten behoedzaam rijden en voorzichtig remmen. „Het gaat wel goed", concludeert woordvoerder Spithorst van reizigerorganisatie Rover. „Voorlopig zijn we tevreden. We hebben nog geen klachten van reizi gers gekregen." Ook ProRail, de beheerder van het spoor, ziet een forse verbetering vergeleken met voorgaande jaren. Toen had soms meer dan 40 procent van de treinen vertra ging door gladde rails. Die problemen blijven nu uit. „Tot nu toe draait het goed", aldus een woordvoerder. De NS zelf blijft op zijn hoede, maar toont ook zelfver trouwen. In de werkplaatsen stromen treinen met vier kante wielen binnen, maar door voorzorgsmaatregelen is er dit keer geen tekort aan materieel. „De reiziger merkt nog vrijwel niets van de gladheid", aldus een NS-woordvoerder. Twee jaar geleden investeerde de NS 17 miljoen euro in anti-slipmaatregelen. Aanleiding hiertoe was de rampherfst van dat jaar. Na een fikse najaarsstorm waaide zoveel nat blad op de rails dat het treinverkeer ontaardde in een chaos. Acht procent van de treinen stond met aangetaste wielen langs de baan. Nieuw is dit jaar is het Gotscha-systeem. Apparatuur in de rails meet of de treinwielen nog rond genoeg zijn. Als er vlakke plekken zijn door uitglijders, boekt het systeem automatisch een plekje voor reparatie in de werkplaats. „De computer berekent hoeveel dagen het treinstel nog kan doorrijden voordat het echt naar de werkplaats moet." Toyota Yaris Idols Airco De Yaris Idols is al zeer compleet met standaard radio/CD-speler, elektrisch bedienbare ramen vóór en centrale portiervergrendeling met afstandsbediening. Kiest u voor onze speciale airco aanbieding van €495,-, dan loopt uw voordeel op tot 1.000,-1 Meer informatie: bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Er is al (en Vans Idols v a. €12.990.- Pn|ien inctuswf BTW, en brandstol. caclutlrf kosten rijklaar maken en venn|de- nnqstxidrage Brandslotverbru.k vaneen van 4.2 L/100 km (2).8 km/l) tol 7.0 1/100 km (14.3 km/U CO] 11} - 163 gr/km. Wegingen voorbehouden Dntnbuteur louwman ft Parqu. B V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5