GESPREK VAN DE DAG Boos of verliefd? Pas op achter 't stuur! Vader Pieter van Vollenhoven was NSB'er big Britse zender Channel 4 wil ontbinding lijk uitzenden Gestolen bG teruggevondp* in vrieskiskoi Ms| Tik tak tik tak tik tak vrijdag 5 november 2°|qq )am e enl DAGELIJKS LEVEN De Britse zender Channel 4 zoekt een vrijwilliger die toestaat dat zijn lichaam na zijn dood gefilmd wordt terwijl het tot ontbinding overgaat. Het programma heeft de werktitel 'Dust to Dust' ('van stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren') gekregen en is volgens de bedenkers 'een seri eus wetenschappelijk experiment en geen morbide poging om taboes te doorbreken'. Twee jaar geledefl schokte Channel 4 de natie door live èen lijkschouwing uit te zenden en vorig jaar was er op nieuw tumult rond de rechtstreekse P.A. de Genestet Wees-uzelf I, zei ik tot iemand, maar hij kon niet: hij was niemand uitzending van een abortus. Voor 'Dust to Dust' werken de pro grammamakers samen met het Brits Wetenschappelijk Museum. Het rot tingsproces van het lijk wordt over een periode van een aantal maanden gefilmd op een geheime locatie. Een team van forensische weten schappers onder leiding van dr. Ri chard Shepard president van de Brit se Associatie van Forensische Ge neeskunde, houdt toezicht op het project. Volgens Shepard is het pro gramma noodzakelijk om eigen, be trouwbare informatie te vergaren over het ontbindingsproces van het menselijk lichaam. „Op dit moment is alleen informatie van Amerikaanse wetenschappers voorhanden. Dit project betekent een belangrijke stap voorwaarts voor de Britse weten schap", aldus Shepard. De vrijwilliger die zich meldt voor dit nieuwe programma wordt ook voor zijn of haar dood gefilmd en Channel 4 verzekert dat niets gebeurt zonder de volledige toestemming van de ge gadigde en diens familie, gpd MENSELIJK De Belgische zanger HELMUT LOT- Tl eist 12 miljoen euro schadever goeding van zijn vroegere platen maatschappij BMG Ariola. Dat be drijf bracht zonder zijn toestemming twee cd's op de markt: Romantic I en 11De Belg voert al jaren proce- dures over de cd's. Hij kreeg in 2002 gelijk van de rechter dat BMG de cd's niet had mogen uitgeven. Maar toen waren er al vele exempla ren verkocht. De cd's waren illegale compilaties van de eerdere 'Lotti goes classic' I, II en III, die de be roemde Belg bij BMG had uitge bracht. BMG laat weten dat het de uitspraak van de rechter om te stop pen met de exploitatie van de com pilaties, volledig heeft nageleefd. De platenmaatschappij is er van overtuigd dat de cd's 'hebben bijge dragen aan een verdere groei van de carrière en de populariteit van de ar tiest'. Foto: GPD BORIS EN DO gaan een duet opne men. De zanger en zangeres willen dat volgend jaar doen, liet platen maatschappij Sony BMG Benelux gisteren weten. De Brabantse Do en de Limburgse Idols-winnaar Boris zongen al eerder samen. Zo deden ze met z'n tweeën vorige week nog een nummer op het War Child con cert in Rotterdam. PMfi. NODIG Met het symbolisch planten van een vijftien jaar oude iep heeft PRIN SES LAURENTIEN gistermiddag in Amsterdam-Sloterdijk het nieuwe hoofdkantoor van Reed Elsevier ge opend. De boom verwijst naar het eeuwenoude logo van uitgeverij El sevier, dat een man toont die kennis plukt van de boom der wijsheid. ,,Het is ook onze bijdrage aan be houd van de iep", aldus bestuurs voorzitter MORRIS TABAKSBLAT. Hij wees in zijn feestrede op de ont staansgeschiedenis van het bedrijf, dat van meet af aan door het druk ken van boeken gestalte gaf aan de vrijheid van meningsuiting. „Men sen die hun geschriften in eigen land niet mochten publiceren, kon den terecht bij Elsevier", memo reerde Tabaksblat, die daarbij een verwijzing maakte naar de moord aanslag op schrijver-filmer Theo van Gogh eerder deze week in Amster dam. ELTON JOHN gaat meewerken aan een televisieserie die het leven van een oudere rockster op komische wijze in beeld brengt. De Britse pop ster zei dat de serie niet op hem wordt gebaseerd, maar eerder een mengelmoes van allerlei andere sterren wordt, aldus de Amerikaanse showbizzkrant Daily Variety. Volgens John gaat de serie over alles wat hij in zijn dertigjarige carrière heeft meegemaakt. „Ik heb elke be roemdheid ontmoet en zich zien misdragen. Nu gaat het om de men sen rond de ster. Wat zij allemaal moeten doorstaan", aldus de 57-ja- rige muzikant. Elton John heeft al een nummer voor de serie geschre ven, Him and Us. Foto: Reuters De vader van mr. Pieter van Vol lenhoven was in de jaren dertig een aantal jaren lid van de Natio- naal-Socialistische Beweging (NSB). Het koninklijk huis wist dit al voor de verloving van Pieter met prinses Margriet in maart 1965. De verantwoordelijke politi ci kwamen er pas achter na het huwelijk in 1967. Het NSB-lidmaatschap van Van Vollenhovens vader komt nu aan het licht door het verschijnen van de biografie 'Cals. Koopman in verwachtingen 1914-1971' van Paul van der Steen, redacteur van Dagblad De Limburger. De in Roermond geboren en getogen premier bereidde in 1966 de goedkeuringswet voor het huwe lijk van Margriet en Pieter voor, nadat zijn voorganger Marijnen de verloving had behandeld. In zijn bij het Rijksarchief Noord- Brabant in Den Bosch te raadple gen dagboek schrijft De Quay, vi ce-premier in het kabinet-Zijlstra dat de ploeg van Cals opvolgde, over het bekend worden van de kwestie-Van Vollenhoven senior. De Quay werd op 2 februari 1967, een kleine maand na het huwelijk, naar het ministerie van algemene zaken geroepen voor een bijeen komst met minister-president Zijlstra, minister Biesheuvel en vi- ce-voorzitter van de Raad van Sta te Beel. Het was duidelijk gewor den dat vader Van Vollenhoven enkele jaren - tot 1936 - lid was geweest van de NSB. De Quay: 'De koningin wordt ook niets bespaard' De Quay in zijn dagboek: „Er is anoniem gedreigd met een publi catie vóór het huwelijk van Mar griet. Afschuwelijke zaak. De ko ningin wordt ook niets bespaard. Zijlstra ging vanavond naar de ko ningin. Merkwaardig dat zij van niets wist. Schande dat Van Vol lenhoven dat niet gezegd heeft. Kan groot radouw geven. Kabinet inlichten. Rationeel niet erg. Psy chologisch wel." Mr. Pieter van Vollenhoven rea geerde gisteren via de Rijksvoor lichtingsdienst op de onthulling. Hij liet weten dat hij pas voor de verloving via de secretaris van ko ningin Juliana hoorde over het verleden van zijn vader. Voor het hof vormde het NSB-lidmaat schap geen bezwaar voor een trouwerij. Pikant is dat het kabi net, dat ministeriële verantwoor delijkheid droeg en een goedkeu ringswet indiende bij het parle ment, niet werd ingelicht. De Quay en de andere politici die in februari 1967 bij elkaar kwamen, zijn inmiddels allen overleden. Ook vader Van Vollenhoven leeft niet meer. Als diens NSB-lidmaatschap des- Mr. Van Volienhoven hoorde zelf pas van de secretaris van koningin Juli ana van het NSB-verleden van zijn vader. Foto: ANP/Ed Oudenaarden tijds algemeen bekend was ge worden, had het op zijn minst voor de nodige commotie gezorgd en mogelijk zelfs een parlemen taire goedkeuring van het huwe lijk in de weg gestaan. De kwestie was dan samengevallen met de ophef rond de keuze van prinses Beatrix voor de Duitser Claus von Amsberg, die - zij het onvrijwillig - lid was geweest van de Hitleiju- gend en in de Wehrmacht had ge diend. De oorlog stond in het midden van de jaren zestig weer volop in de belangstelling door onder meer Lou de Jongs tv-serie De Bezetting. Prinses Margriet was kort voor haar verloving eer ste reserve na kroonprinses Bea trix geworden, omdat prinses Ire ne na haar huwelijk met de Spaanse prins Carlos Hugo de Bourbon Parma afstand had ge daan van haar rechten op de troon. Margriets keuze voor Pieter van Volienhoven was in pa leiskringen omstreden, omdat de jurist niet van adel was. gpd It hij ld tr Een in Oss gestolen beo isbjco' dood teruggevonden in eepphê vrieskist. Het pratende vogeuVN was op 22 oktober verdwejjen Zijn baas was ten einde ra: had een vindersloon van d zend euro uitgeloofd. Dat drag zal niet worden uitgew- keerd, want de beo lag in C vrieskist van een jager uit j De vogel verdween op klaan ex lichte dag uit de volière. E^j Q] dag later kwam de beo aai^esa| gen bij een inwoner van Oi,evo Niet wetende wat hij erme^ ver aan moest, bracht die het beestje naar zijn buurman^ejc ontfermde zich over het a^te -ls vankelijk levenslustige en praatgrage dier en gaf het Llit eten. Desondanks verzwak beo en liet na enkele dager leven. 1 De dode vogel werd naar e#"-. andere buurman gebracht^*® jager is, omdat die eryarmjL M heeft met het opzetten vaiijlé M gels. Het dier verdween in £00] diepvries. ver) Door een verhaal in het Br| prQ bants Dagblad over de ver<;ten nen beo ging bij de vinder^ belletje rinkelen. Via via wysni de eigenaar gewaarschuwcj^en Die herkende zijn diepgevi;ewe beo aan een vlekje op de ril CPD rcie< vert ie Soms loopt de tijd een dag vooruit en krijgt de nacht de kans niet om er tussen te komen. Zo'n dag is het vandaag; theoretisch gezien dus nog steeds gisteren en het is al morgen in Nieuw-Zeeland. Ik loop nog steeds achter, dat ene uurtje wintertijd, vorig week end, heeft dat niet goed kunnen maken. De kille schemering dringt mijn kantoortje alweer binnen, aan de overkant knippen de eerste lichtjes aan. In de kamer naast mij beginnen de klokkijkers hun spullen bij elkaar te vegen en aanstalten te ma ken om naar huis te gaan. Tijd is een factor. De grondwet van ons bestaan. De bom onder ons bed en de vijand van de dag. De stille getuige van onze werkzaamheden. Naar mijn idee een valsspeler. Je let even niet op en het is een uur later. Je gaat op in een gesprek en stie kem als een dief schiet hij voorbij. Een voortvluchti ge schim, ongrijpbaar, wacht geduldig z'n kans af en springt tevoorschijn om dan opnieuw in de duister nis te verdwijnen. Hij vliegt en laat ons vleugellam achter tot haast gedoemd. We laten ons verleiden tot het maken van strakke schema's, deadlines, planningen en roosters, een be zigheid die op zichzelf al tijdrovend is. We zijn bang voor de chaos en kiezen de tijd als houvast. En ter wijl wij ons vastklampen laat de tijd ons rennen. Het systeem dat we bedachten om als samenleving te functioneren, terroriseert ons functioneren systema tisch. Maar we kunnen niet meer zonder, we hebben zelfs meer nodig. We zijn verslaafden van de klok. Tel kens schiet mijn blik weer naar de cijfers, die waarde en betekenis geven aan wat ik op dat moment doe. Cijfers die onderdeel uitmaken van ons zijn, omdat ze lading geven aan een persoonlijkheid om wat die gene doet op welk moment. Wat inhoudt: Als ik overdag slaap, voel ik me bijna schuldig; als zij eerder weggaat op een leuk feestje omdat het al zo Iddt is, denk ik onwillekeurig 'Saaie muts, geniet van het moment!'; als hij te laat komt op een sollicitatiegesprek, hoeft hij bij voorbaat al niet meer terug te komen 'Beidt uw tijd' stond er op de gevel van een uitvaart centrum in Haarlem. Een opstekertje? Een stille hint om er de rest van de dag weer iets moois van te ma ken? Nee iets wat me te neer drukte in het verloren gevoel er geen grip op te hebben. De ontdekking dat tijd verspillen de onuitroeibare tegenhanger is van tijd goed willen gebruiken. Hoe beter ik m'n best doe zo productief mogelijk te zijn, des te dreigender en hoogst frustrerend wordt de stilstand. Het besef dat ik tegen wil en dank naar het onophoudelijke ritme van de klok dien te leven. Enkel een gevoel van ver langen om die houtgreep te ontvluchten, ironisch ge n V/OOK Dat alcohol, drugs of weinig slaap de rijvaardigheid ondermijnen, is bekend. Maar hoe zit dat met emo ties als woede, angst of blijdschap? Het Nederlandse onderzoek 'Emo ties in het verkeer' moet daar ant woord op geven. noeg met het uitvaartcentrum als enige uitiveg. En dan kunnen ze zeggen: 'Zo vreselijk, dat arme kind., het was haar tijd nog niet' Mijn tijd. In de veronderstelling dat er dus een vastgestelde tijdspanne is voor het leven dat ik wens te leven. En dat dat dus op onver klaarbare wijze ook eerder afgelopen zou kunnen zijn dan ik had gedacht, omdat het dan blijkbaar mijn tijd is Zoals dat dan bij een bomaanslag voor alle dode lijke slachtoffers tegelijk zou moeten gelden Mijn tijd Op het moment dringt hij, want er staat een afspraak op mij te wachten en ik ben nog niet klaar. Ook de krant wacht af, want ik ben weer laat. Als het werkelijk mijn tijd is dan laat ik hém wachten, in plaats van de mensen om mij heen. Dan laat ik hem stilstaan zodat een mooi en gelukkig moment eeuwig kan duren. Dan stuur ik hem terug, als ik iets ben vergeten. Dan jaag ik hem op, als ik sta te wachten. Dan zou ik hem vergeten, want ik heb de tijd Reageren? Reacties_op_column@hot- mail.com ScHEI PEM 21JNJ E.R. TWEE „Linksaf', klinkt de stem van de rij-instructeur. De chauffeur naast hem stuurt de donkergroene test auto boordevol camera's en com puterapparatuur de bocht om. De chauffeur staat enkele minuten stil voor een open brug. Is hij boos? Een beetje. Het duurt wel lang. Eigenlijk heeft hij zin om straks, als de rode lichten gedoofd zijn, het gaspedaal eens flink in te trappen. Iedere bestuurder heeft tijdens autoritten emoties. Woede om die klungel die met een noodgang passeert. Angst om die idioot die voor je gevoel met z'n koplampen op je bumper zit. Of verdriet na het krijgen van een onprettige mededeling. In hoeverre emoties invloed heb ben op het rijgedrag, is amper be kend. Dat alcohol en drugs in het verkeer slecht zijn weten we wel, maar schopt een boos gevoel de rijvaardigheid ook in de war? Het onderzoek 'Emoties in het ver keer' moet daar antwoord op ge ven. „Emoties vergen aandacht. Dat is slecht voor de concentra tie", zegt Jolieke Mesken, die de studie voor de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) uitvoert. Mesken is in januari 2001 met het onderzoek begonnen. Proefperso nen hebben eerst vragenlijsten in gevuld. Zo wil de onderzoekster achterhalen in welke verkeerssitu aties welke emoties opborrelen. Daarna zijn er testen gedaan met rijsimulators. Het onderzoek gaat nu de laatste fase in: tijdens ritjes van een uur tje over snelwegen, plattelands weggetjes en door steden worden proefpersonen op hartapparatuur aangesloten en met camera's ge volgd. Doel is om te kijken of be stuurders door emoties als nervo siteit of boosheid de risico's in het verkeer anders inschatten. Onderzoekster drs. Jolieke Mesken in haar onderzoeksauto met camera en registratieapparatuur. Je kunt als politieagent moeilijk een bon uitsd^ v ven omdat iemand heel verdrietig achter het stuur zit." Foto: GPD/Cees Zorn Veel bestuurders weten niet dat door emoties hun inschatting van de verkeersgevaren verandert, stelt Mesken. Ze wil met haar on derzoek promoveren aan de Rijks universiteit Groningen.Als je van je baas op je kop hebt gehad en je stapt in de auto, dan ben je mis schien verdrietig of boos. Wellicht heb je dan de neiging om hard te gaan rijden." Uit eerder onderzoek komt naar voren dat personen gemiddeld één emotie per halfuur hebben als ze zich verplaatsen per auto, fiets, motor of gewoon te voet. De meeste emoties zijn positief. Op werkdagen ligt het percentage po sitieve emoties iets lager (60 pro cent) dan in het weekend (70 pro cent). Dat negatieve emoties als woede en agressie het rijgedrag niet ten goede komen, is niet verwonder lijk. Maar zorgen positieve emo ties als blijdschap of affectie dan voor goed rijgedrag? Dat valt lastig te zeggen. „Als je ontspannen bent, rijd je beter", vertelt Mes ken. „Maar als je gedachten af dwalen, is dat weer niet goed." In de groene testauto moet de chauffeur plots op de rem trap pen. Uit een woonwijk komt een auto die geen voorrang verleent. Licht geïrriteerd vervolgt hij zijn weg. Mesken maakt aantekenin gen, de hartslagmeter en de ca mera die het gezicht van de chauffeur nauwgezet vastgelegd, doen het overige werk. Mesken presenteert de onder zoeksresultaten voor de zomer van 2005. Dan moet duidelijk zijn welke emoties wanneer gevaarlijk ïocb polii zijn in het verkeer. Een wettel011 norm voor emoties als blijdsif of boosheid in het verkeer zajrcl0 nooit komen. „Je kunt als pof Ha1 man moeilijk een bon uitschift omdat iemand heel verdrietig1' b achter het stuur zit.von' Wel kun je bestuurders bewuzÖn maken van de invloed die enl kunnen hebben. Na een rotn)a( deling is het misschien beter I de bus of trein te pakken, in van de auto, meent Mesken. dam Rudi Buis Pre

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2