SERVICE @0 SPEURDERS I Spruitjes a la crème Wat zonniger Dé oplossing voor uw zoektocht! vrijdac5 november 2004 CD VAN DE DAG JÉÉ niij £11 v 'JTRAD ELEM Genre: wereldmuziek/folk Urban Trad Elem Music Words 9868333 In 2003 werd de Belgische wereldmuziekgroep Urban Trad met Sanomi tweede op het Eurovisie Songfestival, net achter de Turkse sirene Sertab Erener met Every Way That I Can. Hoewel veel au thentieke artiesten in de keukenmachine van zo'n internationale televisie-talentenjacht worden vermalen, bleef de Waalse fluitist en arrangeur Yves Barbieux trouw aan zijn muzikale voorkeuren. Dat kan ook moeilijk anders. Als je je bedient van de tin whistle dan zit je min of meer gebakken aan pentatonische Keltische volksmu ziek. Op Elem haalt Urban Trad zijn inspiratie echter uit alle hoe ken en gaten van de Europese folk: ook uit de Balkan, Scandinavië en van het Iberisch schiereiland. Barbieux is beslist geen geiten wollensokkendrager of purist Zo vertrouwde hij de productie hier toe aan Simon Emmerson van de Britse multicultiband Afro Celts. Dat levert een smaakvolle fusionmix op van authentieke folkin- strumenten als fluit, doedelzak, fiddle, mandoline en diatonische accordeon met een rockritmesectie en elektronische loops. Fris, maar d'r blijft niks hangen. BOEK VAN DE DAG Archimedes Newton Murphy Wetten utt de wetenschap Onderwerp: wetenschap Hans van Maanen Archimedes, Newton, Murphy. Wetten uit de wetenschap Uitgeverij Boom Prijs: €19,50 Heren der schepping, leest en huivert! „Het regelmatig gebruik van een orgaan leidt tot het versterken en vergroten ervan, terwijl het niet-gebruiken ervan het orgaan verzwakt, verkleint en ten slotte doet verdwijnen." Deze wet formuleerde de bioloog Lamarck (1744-1829). Maar gelukkig had hij het niet over het manlijk lid, maar over de lange nek van de giraffe of de afgestorven pootjes van de slang. Het is een van de wetten die wetenschapsjournalist Hans van Maanen beschrijft in dit bundeltje. Dat Archimedes bloot over straat rende, roepende dat hij het antwoord op een las tige vraag had gevonden, hebben we wel eens gehoord. Van Maan en herinnert ons eraan wat die vraag was: of de goudsmit had ge sjoemeld met de nieuwe kroon van koning Hiero II van Syracuse. De auteur begon zijn loopbaan in de jaren tachtig bij Haarlems Dagblad/Ij muider Courant. Lezers die destijds zijn serie over we tenschappelijke wetten hebben verzameld - of toen de bundel De wet van... hebben gekocht - kunnen Archimedes, Newton, Murphy negeren. Voor hen bevat het niets nieuws. Voor anderen is het echter alleraardigst - om zelf aan te schaffen of met Sinterklaas of Kerstmis weg te geven. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 3 personen Wanneer de spruitjes a la crème bij een gebraden kippetjes of een gerecht; met kip of ander licht gevogelte, zoals kalkoen, wordt gegeven kies dan voor een passende fond voor de bereiding van de spruitjes. In bovengenoemd voorbeeld zal de keus vallen op ge- vogelte-fond zoals geko zen zal worden voor (kalfs)vleesfond wanneer de spruitjes bij gebraden kalfsvlees worden opge diend. Ingrediënten 750 gram stevige (har de) spruitjes, schoon gemaakt; zout; 2 dl (kook)room; 1 dl gevo geltefond, uit potje; 1 stukje foelie; witte peper uit de molen; 150 - 200 gram ge kookte ham, in blokjes gesne den. Bereiding Zet de spruitjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Kook de spruitjes in 8 -10 minuten nqtniet hele maal gaar. Ze moeten nog een zekere knapperigheid behou den. Laat de spruitjes in een vergiet uitlekken. Breng de room en de fond in een pan met dikke bodem aan de kook. Temper de warm tebron. Voeg het stukje foelie toe en laat alles enkele minuten zachtjes sudderen tot een ge bonden saus is verkre gen. Voeg naar eigen smaak en inzicht zout en peper toe. Schep de spruitjes door de saus en laat ze door en door warm wor den. Verwijder het stukje foelie. Schep er vlak voor het opdienen de hamblokjes door. Presentatie Dien het gerecht in een voorverwarmde schaal op. Verdeel het gerecht aan tafel over voorverwarmde borden. Geef er enkele gekookte aard appelen bij. Tip Zonder de ham sluit het gerecht goed aan bij gebraden varkens vlees en licht gevogelte, zoals kip, kalkoen en parelhoen. VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A58 tussen knooppunt De Baars en knooppunt Galder en op de Al tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Azelo. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op A28 bij Harderwijk en A37 bij Coevorden. Morgen: A2 bij Neerijnen en A2 bij Beek. Zondag: Al bij Laren en A12 bij Zoetermeer. HET WEEK Nederland bevindt zich vandaag in vat drogere po laire lucht. Dat betekent geregeld zonneschijn maar ook (uitsmerende) stapelwolken en met name in de noordelijke helft van het land kan er een bui vallen. De instabiliteit van de atmosfeer hangt samen met een vooral op hoogte markant uitzakkende depres sie. De maximumtemperatuur bedraagt vandaag cir ca 11 graden, de noordwestenwind (over land eerst west tot zuidwest) is aan zee nu en dan krachtig. Tij dens het weekeinde posteert zich ten zuidwesten van Ierland een sterk hogedrukgebied. Rond het luchtdrukmaximum worden vooral zaterdag vochti ge luchtmassa's naar ons land getransporteerd. Daardoor overheerst morgen de bewolking en op veel plaatsen kan het ook enige tijd (mot)regenen. Zondag zijn de regenkansen waarschijnlijk iets klei ner en kan het, zoals het zich nu laat aanzien, in met name het noordoosten opklaren. De temperatuur komt in het weekeinde uit op circa 11 graden, de wind waait uit richtingen tussen west en noord en is meest matig, aan zee morgen nog enige tijd krachtig. werd het maximaal circa 13 graden. In de middag bereikte een zwak front ons land en heeft het plaat selijk wat geregend. De oktoberwarmte lijkt in het grootste deel van het De Bilt 15,0 graad, de gemiddelde minimumtempe ratuur 7,7. De afwijkingen ten opzichte van het lang jarig gemiddelde (tijdvak 1971-2000) waren +0,8 graad voor de maxima en +1,2 voor de minima. Uit schieters naar boven en naar beneden kwamen in De Bilt niet voor ofwel geen warme dagen (20,0 graad of hoger) en geen vorstdagen (minima benden 0,0 graad). Vorig jaar telde oktober evenmin twinti gers, vorstdagen des te meer namelijk 8. In een doorsnee oktober wordt het op 2 dagen 20 graden of Horizontaal: 3. Projectiel om de poort overhoop te schieten (7); 6. Beetje voor beetje een beetje (6); 8. Als zwakkeling moetje het zijn (4); 10. Dit werktuig komt weer slimmf in gebruik (5); 12. Verkoop voor de sprong (5); 13. Tel t de in het veen (6). Verticaal: talis rdac estei Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 1. Hak(gereedschap) (4); 2. Afgebeten door de eerste a valler (5); 4. Het muziekteken van een kledingstuk (4); 5. Uitgegra-ven voor een vogel? Daar zit een luchtje aft; (7); 7. Die eend heeft enorm succes (6); 9. Beestje dat i fic voor regen zorgt (3); 11. Schuiver van adel (4). ogh ad a men an i jege istis troep oordt Ie- Ka ter n sh ch i pijp tlove rntoi Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Neon; 4. aura; 8. esp; 10. ram; 11. SOS; 13. ri; 15. hee; 16. tr, 17. stuiver; 20. eest; 21. Irak; 22. ratelen; 24. se; 25. lel; 26. tl; 28. ega; 29. eng; 32. Inn; 34. loot; 35. hoes. Verticaal: 1Neer; 2. es; 3. op; 5. Ur; 6. ra; 7. Amor; 9. boei; 11. shuttle; 12. Sevilla; 14. Isère; 16. trant; 18. tsa; 19. ere; 23. eega; 24. snel; 27. lans; 30. no; 31. go; 32. Io; 33. ne. Puza Li en als

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26