Suizend naar beneden in Savognin TOERISME Cuba wil barkeepers met universitaire opleiding Informatiedag Visit USA Center Wie van alles wil weten over reizen in en naar de USA, moet zaterdag 13 november 'even' binnenlopen bij de Hogeschool INHOLLAND aan de Wilden- borch 6 in Diemen. Het Visit USA Center, dat in deze school is gevestigd, houdt dan zijn eer ste informatiedag. Nederland is voor Amerika de vijfde markt; in 2003 gingen 373.000 Neder landers naar de VS en dit jaar zal dat aantal met zeker vijf procent stijgen, zo wordt ver wacht. Touroperators en verte genwoordigers van luchtvaart maatschappijen maar ook vi deo's, presentaties, hapjes en drankjes brengen bezoekers tussen tien en vier uur in Ame rikaanse sferen en voorzien ze van alle gewenste informatie. De toegang bedraagt 3 euro. Voor meer informatie: center@visitusa.nl. Wandelen in België Al snel na de lancering van de Nederlandse internetpagina www.wandelzoekpagina.nl bleek dit ontmoetingspunt een succes. En nu is er ook een Bel gische versie: www.wandelzoekpagina.be. Liefhebbers kunnen op deze si te zoeken naar dagwandelin gen, toeristische wandelroutes en medewandelaars in België. Met behulp van trefwoorden of een kaart met provincies kan men de diverse wandeltochten opzoeken en 'in elkaar zetten'. In Nederland zo'n 1500, in Bel gië nu nog 400. Verder alles over vakanties te voet en speci ale boeken. Naar Raphael in Londen In de Londense National Galle ry is de eerste grote overzichts tentoonstelling geopend met werken van Raphael. Deze Itali aanse renaissanceschilder, die leefde van 1483 tot 1520, be hoort tot de belangrijkste kun stenaars van de wereld. Door de grote kwetsbaarheid en zeld zaamheid van zijn doeken is het de eerste keer dat een der gelijke monografieke tentoon stelling wordt ingericht buiten Italië. Highlights van de ten toonstelling: Alba Madonna, Conestabile Madonna, Saint George Saint Michael. Op 16 januari 2005 sluit de National Gallery de deuren van deze ex positie. IFB (International Festi vals Bureau) in Amsterdam biedt voor deze Raphael-ten- toonstelling zowel losse tickets als arrangementen aan. Het ar rangement met retourvlucht, 2 overnachtingen, toegangskaar ten en luchthavenbelasting kost 299 euro per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Dit arrangement is uitsluitend te boeken indien er een zater dagnacht in het verblijf valt. Twee eeuwen Andersen Denemarken pakt het groots aan met de herdenking van Hans Christian Andersen. Op 2 april 2005 is het tweehonderd jaar geleden dat deze schrijver van sprookjes, dichter, theater man en tekenaar werd geboren in Odense op het eiland Funen. Over de gehele wereld zijn spe ciale H CA-ambassadeurs be noemd. Bekende namen zijn onder anderen Isabel Allende en in Nederland Daphne Dec kers, Freek de Jonge en Ivo de Wijs. Zij zullen zich inspannen om met behulp van een speci aal fonds het analfabetisme in de wereld terug te dringen. Prinses Laurentien is 'honorair ambassadeur'. In Denemarken ontvouwt zich de komende maanden een zeer veelzijdig programma. Wie zich in het land actief wil mengen in de feestelijkheden en herdenkin gen of een van de vele tentoon stellingen of opvoeringen wil zien kan het beste de volgende sites bekijken: www.visitden- mark.com en www.hca2005.com. Daarop een keur aan arrangementen en een schat aan gegevens, die voort durend worden ververst. 9Ï 3Somtgant i Larttg #83 ■SIBMns Tgeps IS, 8 Radons tS {g Naladas Donn; Blokk ericht 14.5i 16.25 Vlaar De roi lourn Veerl ingpe :uro I J.08 h 00.11 id. 00 pendi alen' IET/< <ETN ;an\, iinde nma' 20 van L Job K iu ver amai ioorh n Dac Een houten sleetje, moderne car- veski's of het hypermoderne air board. Wat kies je als je zo snel mogelijk van de berg af wilt den deren? De knerpende sneeuw en brede pistes van het Zwitserse Savognin vormen een ideaal ter rein voor een avontuurlijke glij- test. Op zoek naar het antwoord en bijna geplet door een trein. door Hans van Alebeek Hoeveel gipsvluchten zouden er elk jaar gevuld zijn met sleet jesslachtoffers? Toeristen dus die hun wintersport opvrolijken met een gezellig tochtje op zo'n ouderwets houten sleetje. Liefst 's avonds, in het pikdonker op een ultrasmal bergpad. En na dat de maag eerst gevuld is met een halve gesmolten Zwitserse kaas en de nodige flessen wijn. Zo'n combinatie van spijs, drank en pad zorgt voor een al tijd vrolijke maar even zo ge vaarlijke afdaling. Soms erger nog dan de vreselijkste zwarte piste. En toch trappen we er elke keer weer in. Ook in het Zwitserse Savognin waar de grote vergelij kende snelheidstest begint met het alleroudste glijtransport- middel: het houten sleetje. Ach ter een snowscooter worden vier sleetjes zwaan-kleef-aan naar boven gesleurd voor race 1. „Als er iets gebeurt, schreeuw je Pinokkio", roept de chauf feur voordat hij vol gas naar bo ven spuit. Slaat natuurlijk ner gens op maar dit avondtochtje is nu eenmaal vernoemd naai de beroemde houten pop. Voordat we in de berghut arri veren is Pinokkio een keer of drie aangeroepen. De een na de ander vliegt van zijn sleetje af, met dank aan de man op kop die heel erg zijn best doet om zijn persoonlijk kegelrecord tè verbeteren. Bergie-af is het al niet veel be ter. De zwaartekracht en wijn doen hun werk en onvervaard suizen we naar beneden. Mijn lamp op de kop voor het zicht en sneeuwbril tegen de opspat tende sneeuw. Maar zelfs met een volle maan zien we door de enorme snelheid geen moer. Met meer geluk dan wijsheid en slechts twee Jos Verstappen uitstapjes in de bocht komen we wonder boven wonder - al weer - ongeschonden beneden. Maar we begrijpen ook waarom de buikligging hang je met je neus maar een paar centimeter boven de grond. Waarschijnlijk daarom ook lijkt het alsof je gruwelijk hard naar beneden dendert. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we op sommige stukken gewoon inge haald werden door een mama met kind op een houten sleetje of een schoolklas vol makkers van drie turven hoog op hun skietjes. Op steile stukken daarentegen is het airboard geweldig. Meer malen gaan we met de neus langs het randje van een haakse bocht en botsen we op collega buikschuivers, maar dat maakt het avontuur alleen maar leu ker. Minder prettig is het dat je steeds je hoofd moet optillen om te zien waar je naar toe glijdt. Op den duur krijgt ieder een daar enorme pijn van in zijn nek. De oplossing voor dat pro bleem is simpel. We leggen eenvoudig het hoofd op het kussen te ruste en volgen sim pelweg het groevenspoor dat mijnheer de directeur in de sneeuw achterlaat. Zo lang die niet uit de bocht vliegt, suizen wij veilig omlaag. Trein Stom toevallig lajken we even op en zien dan tot onze ontzet ting een trein opdoemen. Een trein op de berg? Oh ja, dat is de Snowliner, een toeristen treintje dat wandelaars en sleet jesvolk over het bergpad ver voert. Net voor de frontale bot sing sturen we ons luchtbed op tijd aan de kant. Daar hadden ze wel eens voor mogen waarschuvyen. Zou wel een mooie mop zijn geweest: terug met de gipsvlucht wegens een treinongeluk. Of sleetjeson geval? Want dat blijft het. Bijna beneden gooien we alle trossen los. Weg met het flauwe bergpad, over het laatste stuk piste, keilen we onder aanvoe ring van directeur Coray knal hard naar beneden. Dit is air- boarden op zijn leukst. En ze ker als we dat rotsblok van rechts nog net kunnen ontwij ken. Na drie races is het tijd voor de uitslag. Wat snelheid betreft gaat er niets boven een paar lekkere ski's. Maar als het om de fun gaat is het sleetje, oud en modem, niet te versmaden. Ook al blijft het gevaar van een gipsvlucht altijd op de loer lig gen. door Rob de Vries Cuba is een land met een verhaal, een 'big story". Een story, die vooral gaat over de revolutie die in de twee de helft van de jaren vijftig van de vo rige eeuw het einde betekende van het door de Amerikaanse maffia ge steunde en volstrekt corrupte regiem van dictator Batista. De revolutie, die helden als Fidel Castro en vooral Che Guevara voortbracht. De Cubaanse overheid wil dat bui tenlandse bezoekers niet alleen dit verhaal kennen, maar überhaupt meer informatie krijgen over de cul tuur van het Caribische eiland. Bar keepers, met name in de hotels, moe ten daarom een universitaire oplei ding krijgen. Zodat zij de toeristen al les over die cultuur kunnen vertellen. Dat vertelde de Cubaanse ondermi nister van toerisme Oscar Gonzalez Rios onlangs tijdens een bijeenkomst in Havana met topmensen van Ne derlandse reisorganisaties. Zij waren op het eiland om zich te oriënteren op eventuele nieuwe mogelijkheden die Cuba de Nederlandse toerist te bieden heeft. En Gonzalez Rios was serieus: als de barmannen voldoende cultureel geschoold zijn, zijn alle an dere werkers in het toerisme aan de beurt. a er dl lo :h ,1! Te veel toeristen zien van Cuba weinig anders dan het strand. De Cubaanse regering wil daarin verandering brengen. Om dat te bereiken moet het personeel in de horeca zo geschoold worden dat het de buitenlandse gasten tot actie kan aanzetten door te verhalen van de historie en cultuur van het eiland Foto's: GPD De bewindsman, die toegaf dat de Cubanen pas na 1991 - nadat de Rus sen hun economische steun aan Cas tro staakten - inzagen hoe belangrijk toerisme voor het land zou kunnen zijn, onthulde dat toerisme nu een hoge prioriteit in het beleid van de overheid heeft. Grootscheepse reor ganisaties binnen de toeristische branche in Cuba zijn in gang gezet, er wordt serieus gedacht over het ope nen van een nieuw Cubaans (staats) verkeersbureau in de Benelux en er worden zoveel nieuwe hotels ge bouwd, dat de hotelcapaciteit mo menteel sneller groeit dan het aantal toeristen. Cuba telt nu 41.000 kamers voor in ternationale toeristen, waarvan 70 procent in de vier- en vijfsterrencate- gorie. In '91 waren er nog maar 13.000 hotelkamers. Gonzalez Rios schat dat het land zou kunnen door groeien naar 250.000 kamers. „Maar die gaan we pas aan het bestaan potentieel toevoegen als de vraajj^ stijgt. We gaan nu eerst 'uitlijnen ei waar in ons land precies de echt langrijke bestemmingen zijn", de Cubaanse onderminister. Gonzalez Rios verheugt zich ove feit dat zijn land dit jaar waarscl lijk voor het eerst op meer dan t\ miljoen buitenlandse toeristen komt. Vooral Canadezen, voor Cuba net zo'n dichtbij-bestemm als voor ons de Canarische eilain Géén Amerikanen, want het al tii tallen jaren durende handelseml tegen Cuba treft ook het toerism 0 kost Castro c.s. 1,7 miljard dollai lf jaar. Nederland staat tiende op de van bezoekende toeristen, dit ja&t zullen het er ruim 30.000 worderf") Een groot deel van die bezoeken perkt zich overigens tot strandbf 0 zoek, een plek waar zij niet of naNc lijks échte Cubanen zullen vinde t< Als het aan de vertegenwoordigt van de Nederlandse touroperato ligt gaat dat veranderen. „Je doi Nederlandse klant te kort als je alleen het Cubaanse strand laat zo is de overtuiging. Cuba heeft mers véél meer te bieden.ei re barman kan daar straks van len. Bchoc Let ichoc irZie Der V in - E lordii Ih: Au medi; .0( 1.30 C en na wlldorf. W let rit 'erRc )e mi let rit let ge loorc lend loorc lijn. .30 H loorc Met h. vPr Genieten van de brede pistes in Savognin: Achter de Pinokkio-sneeuwscooter worden de sleetjes omhoog gesleurd. Foto's: GPD Met een compressor worden de airboards opgepompt. Daarna gaat het met een vaartje omlaag. voor alle geparkeerde auto's daar een oud matras is neerge zet. Want zo lang er nog geen sleetje met airbag is uitgevon den, kan dat de redding beteke nen. Veel sleepliften De volgende morgen klikken we bijna nagelnieuwe carveski's onder de voeten. Kijken hoe snel die gaan op de superbrede pistes van dit Zwitserse skioord in het kanton Graubünden. Vanuit het dorp ligt het over zichtelijke skigebied, alles bij el kaar zo'n 80 kin piste, als een grote tong tegen Savognin aan. Verdwalen is hier onmogelijk, alle winterpret begint en eindigt bij het dalstation. Maar voordat de vlag voor race 2 kan vallen, moeten we eerst drie stoeltjesliften ronden om de top, de Piz Martegnas op 2670 meter, te bereiken. Maar dan kan het grote genieten ook echt beginnen. De pistes -veel rood, een paar zwart en enkele blauwe- Zijn relatief makkelijk en vaak zo breed als de Polder- baan op Schiphol. Ideaal dus om heel hard te speren of enor me S'jes te trekken in de kner pende sneeuw. En hoe hard het ook gaat, het voelt een stuk vei liger dan op zo'n sleetje. Op ski's kunnen we sturen, op een sleetje is het maar afwachten wat er gebeurt. Eigenlijk is er maar één min punt, en een niet onbelangrijk: Savognin loopt wat achter met zijn liften. In de meeste skige bieden is geen sleeplift meer te bekennen maar hier draaien ze nog met bosjes tegelijk. Wie bij voorbeeld van het allerhoogste puntje - de Piz Cartas (2713 me ter) - naar Radons (op 1890 me ter) knalt, moet vervolgens een dik kwartier in de sleeplift han gen om weer boven te komen. En dan is de verhouding tussen 'racen' en de noodzakelijke 'pitsstops' toch een beetje zoek. Piz Martegnas 2S70m Eén van de twee hoogste toppen in het skigebied is Piz Martegnas (2.670 meter). De naburige Piz Cartas ligt op 2.713 meter. Het probleem moet binnen en kele jaren overigens verholpen zijn als de slepers eindelijk ver vangen worden door moderner spul. Maar dat kan pas als Sa vognin zijn beddencapaciteit fiks heeft uitgebreid met onder meer 60 nieuwe vakantiehuizen (300-350 bedden) en een bud get-familiejeugdherberg (200- 300 bedden). Want voordat er in liften geïnvesteerd kan wor den, moet er extra volk zijn. Buikschuivers Dan, dag 3, race 3. Een afdaling op het allernieuwste speeltje voor de wintersporter: het air board. Eigenlijk gewoon sleetje rijden maar dan op een mini- luchtbed. En dan niet op je kont, maar liggend op je buik. De plaatselijke VW-directeur Vendelin Coray begeleidt ons bij deze vrij nieuwe bergsport. Ook hij beleeft zijn airboard- doop. Maar niet nadat we be neden in het dal eerst onze bordjes hebben opgehaald: een soort afgehakte opblaasbootjes met dik glijprofiel aan de on derkant en bovenop twee handvatten. Helaas geen stuur want richting geven doe je, net als bij het houten sleetje, door je gewicht te verplaatsen en eventueel de voeten in de sneeuw te haken. Vanwege die stuurloosheid is de piste verboden terrein voor airboarders. Veel te gevaarlijk. Bij de eerste afdaling op de wandel- en sleetjesweg begrij pen we ook waarom. Als je dit op een echt steil stuk doet, kun je onderaan beter meteen de ziekenauto klaarzetten want sturen, en stoppen helemaal, is gruwelijk lastig, zeg maar on mogelijk. Maar het airboard is wel hip. Of misschien is cool een beter woord want vanwege Verdwalen kan niet in het overzichtelijke Savognin. FEITEN CIJFERS Plaats: Savognin (1200 meter) Afstand vanaf Utrecht: onge veer 930 km. Met de auto: Auto route: Basel, Zürich, Chur, Thu- sis, Tiefencastel, Savognin. Trein: station Tiefencastel (op 10 km); internationaal station Chur (op 35 km). Vliegen: Zü rich (161 km). Liftinstallaties: drie stoeltjeslif ten en tien sleepliften Totaal aantal kilometers aan afdaling: 80 km waarvan 32,5 km blauw, 37,5 km rood en 10 km zwart. Langlaufmogelijkheden: in to taal 53 km aan loipen Verdere sportieve ontspan ning: winterwandelen, sneeuw- schoenwandelen, sleetje rijden en air boarden Prijzen: een 6-daagse pas kost 162 euro. Jongeren tussen de 16 en 20 jaar betalen 146 euro; nog jongere kinderen 96 euro. De prijs voor een airboard ruim 33 euro per dag. Een derbord kost ruim 15 euro Algemeen: Savognin heeft bijzonder overzichtelijk ski bied met extreem brede en^ overwegend gemakkelijke tes. Ideaal voor families, b( ners en skiërs die ontspani hun baantjes willen trekkei Voor ervaren skiërs die elkfl nieuwe afdalingen willen, het gebied onvoldoende te den. Meer informatie: Savognii ei Tourismus,tel. 0041 8165 916 16 en www.savognin.ch. Algemeisï informatie over Zwitserland Zwitserland Toerisme, tel. 00 800 100 200 30 (gratis) www. my Switzerlandcom. rtorgt iau. 0 1.55/ ichau zum tau ur ARD-I au. 1 "ages uer V .30 A au ur Alle V\ f\RD' en. 1 Tages bens 'ages en. 2 4acht Geb IGes 3 tö lau. 0 reeks i/lorge au. 0 10.3 J teich lau ur itschl in. 14 ilt. 1 leute ück. hlanc ihote iricht D.15S 00 Hr 22.3 Kernr ïlond sypho

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24