Wat nou, grote auto? WEG WIEL 2 Kleine auto is volwassen en hip geworden Importeur Autobinck groeit in Oost-Europa Sterke band met Tsjechië/Slowakije at is klein? tsbelastingin ing afgeschaft - Na bijna een hive is er een einde gebmen Ie verplichte fietsbiasting Jcing. Eigenaars var twee- Uiers moesten tot duyer een ratieplaatje halen. Elk jaar er vervolgens belisting laaien afgedragen vanDmre- 154 eurocent per jair. Net lederland is China een echt and. Vorig jaar werden er iljoen fietsen geprodu- I. Elke Chinese familie die a n stad woont, heeft gemid- 1,4 fietsen. Overigens heeft grote steden de fiets in- d ruim baan moeten ma- g oor de auto. De belasting- engsten waren ooit be- 1 voor de financiering van uur regelen om fietsendiefstal uuiorkomen. Steeds minder ezen pakken de fiets en de al kan nauwelijks worden romen. De administratie- |j||n staan bovendien niet Tin verhouding tot de op- huigsten. elle Fiesta ug bij Ford !rdam - Ford heeft weer lelie Fiesta. De 2.0 Fiesta it 150 pk is de smaakma- 1981 was de XE2 een be- ire pittige kleine Ford, nu de ST in zijn bandsporen, rat voor Sports Technolo- n de bedoeling is rijplezier i frisse uitstraling. De 2.0 ec 16-kleppenmotor met iele inlaat zorgt voor acce- van 0 tot 100 km/u in 8,4 den en de maximumsnel- 5 208 km/u. Ook achter deze Fiesta schijfremmen overbrengingsverhoudin- m de handgeschakelde snellingsbak zijn aange- De grille is breder en die- Ie bumpers zijn nieuw, de ift discrete zijskirts en een ipoiler. De sportstoelen zijn bekleed met zwart iet in het midden een rode of blauwe stof. ik een Fiesta S in twee ie sportieve versies, waar de eerste sportdiesel. De kiezen uit twee moto- 16-kleppen 1.6 benzine met 100 pk of de 16 klep- turbodiesel met 90 pk. lellen zijn begin 2005 te de prijs is nog onbekend. chiiderde 1 voor Unicef - Een kunstzinnig be- ;rde Fiat Idea, gesigneerd 'ormule 1-sterren Mi- ISchumacher en Rubens [hello, wordt binnenkort d tijdens een benefietgala Lnicef in Genève. Unicef onder meer tegen kin- nming in Afrika en pe Fiat is beschilderd nderen samen met Bar- Bo en komt op 19 novem- ider de hamer. den haag/opd - Autobinck Holding nv, in Nederland on der andere importeur van Mazda en Hyundai, breidt zijn Europese activiteiten verder uit. De onderneming is sinds deze week de nieuwe importeur van Mitsubishi in Tsjechië en in Slowakije. In die landen was Autobinck al importeur van Mazda en Hyundai. In Praag en in Bratislava gaat Autobinck een nieuw hoofd kantoor bouwen. Het bedrijf verwacht in 2005 in Tsjechië zo'n 1700 Mitsubishi's te ver kopen en in Slowakije circa 600. Volgens vice-president Henny van Dijk van Auto binck Holding heeft zijn be drijf van oudsher een sterke band met Tsjechië en Slowa kije. Dat begon in de jaren dertig van de vorige eeuw met de import van Skoda en later Tatra. Autobinck Holding heeft naast de importeurschappen van Hyundai en Mazda in Nederland, Tsjechië en Slo wakije in ons land ook nog dealerbedrijven van Smart, Mercedes-Benz, Mazda, Hyundai en Ford. Het bedrijf heeft verder een lease- en financieringsmaat schappij die actief is in de Benelux, Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Polen. De inter nationale activiteiten bestaan verder uit automatisering, onroerend goed en accessoi res- en onderdelendistribu- tie. De jaaromzet van de hol ding met 1150 medewerkers bedraagt ongeveer een mil jard euro. KALENDER NOVEMBER 2004 t/m 7 Tokyo Motor Show, Tokyo, Japan. 6 Saab Club Nederland 45 jaar, Aluminium centrum, Houten. www.saabclub.nl 7 Modelautobeurs, Spaamehal, Haarlem, www.eurospoor.nl 7 Need for Speed Underground 2 Event, Circuit Zolder, België. www. automaxx. nl 14 Modelautobeurs, Sporthal De Zielhorst, Amersfoort. www.eurospoor.nl 20-21 Najaars Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310.- www. autotron. nl www.expodia.nl 20-21 Miniatuurautoveiling, Lier, België. 21 Modelautobeurs, Sporthal De Meent, Alkmaar. www.eurospoor.nl 25-28 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht. 050 3180 148. www.speed-design.nl 26-5/12 Motor Show Essen, Messe Essen, Duitsland. 045 5462 066. www.siha.de www.essen-motorshpw.de 27 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 27-28 Internationale Oldtimer beurs, Flowerdome, Eelde. 073 6293 262. www.autotron.nl www.expodia.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of vla e-mall: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste Informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Met de vlam in de pijp op weg: speciale trekker en oplegger combinaties mogen met normaal BE-rijbewijs worden gereden. E achter B De mogelijkheid om met ogenschijnlijk absurd grote combina ties te rijden, hangt samen met de normen van rijbewijs BE. Of zoals de vakman zegt: E achter B. Aanhanger achter personen auto. De trekker heeft als bovengrens 3,5 ton, maar daar zit bij voorbeeld de Atleon met 2180 kilogram ruim onder. Watje daar achter hangt, zo melden verhuurders als B/E-Rent, heeft te ma ken met de technische mogelijkheden van de trekker en de vraag of je een chauffeurscfiploma hebt Dat laatste is in 99 van de 100 gevallen niet zo, maar ook dat hoeft geen onneembare drempel te zijn. Wanneer de beladen combinatie niet meer kan wegen dan 7,5 ton is dat diploma sowieso niet nodig en ook daarboven (9,1 ton voor de Atleon) heb je vrijstelling wanneer je voor 1 juli 1955 geboren bent of niet meer dan 12 uur per week in de combinatie wordt gereden. Ook een tachograaf komt dan niet in beeld, overigens. door Rob van Ginneken Met dank aan de Nijmeegse poli tiek praat heel Nederland over grote en lompe auto's als de Chrysler Voyager en Kia Sorento. Maar ook ruimtemodellen als de Volvo XC70 staan vanwege hun gespierde bouw ter discussie. Zijn het vrachtautootjes? Zijn ze te groot? Een Nissan Atleon, dié is pas groot. Is het een gevolg van een wat al te levendige fantasie of krimpt het plaatsnaambord van Nijme gen daadwerkelijk van schrik in elkaar wanneer de Atleon in de verte in het zicht komt? Ook de ze auto mag je immers gewoon met het gangbare BE-rijbewijs rijden. Oké, met een breedte van twee meter en een lengte van vijf en een halve meter is het geen kleintje. Maar is het dan een yuppenbak of PC Hoofttractor? Dat zal toch nie mand willen beweren? Sterker nog, de Nissan sleept voor een beetje creatief raadslid de oplossing voor alle Nijmeeg se parkeerproblemen met zich mee. Een oplegger waar soepei tjes twee van die 'gevaarlijke vrachtautootjes' (aldus de Nij meegse GroenLinks-fractie) op kunnen staan. Wat wil een mens nog meer? Het is de idea le manier om ongewenste types met bijvoorbeeld een BMWX5 en een Renault Espace uit het stadscentrum kwijt te raken. Grote auto's? Een Atleon waar je met een ladder in klimt en met een oplegger waar je op je gemak over heen en weer kunt wandelen, dót is pas groot. Toch mogen verreweg de mees te automobilisten zo'n combi natie rijden. Als er maar een B- en een E-stempeltje in het rij bewijs staat. Even afhankelijk van het gebruik is voor deze kort geleden gelanceerde Atle on een combinatiegewicht in beladen toestand mogelijk tot 7,5 of zelfs ruim 9 ton. Huur voor een verhuizing dus een trekker met gesloten opleg ger en het moet al heel raar lo pen als je vaker dan twee keer heen en weer moet rijden. En voor een verzamelaar die twee, drie, vier of zelfs vijf klassieke auto's te vervoeren heeft, be staan ook combinaties. Een gat in de wetgeving van een vrijdag 5 november 2004 is een rekbaar begrip, ook wat be- luto's. Een bankdirecteur die ge- is aan ruime limousines zal een I Astra al krapjes vinden terwijl de nde genieter in zijn Kia Picanto dat hij een hele grote kar voor ejaardenflat heeft geparkeerd, federlandse auto's zijn strak inge- in aparte klassen. De Rai-vereni- die alle cijfers en getallen over au- jijhoudt, hanteert daarvoor een rsysteem dat ongeveer het halve al- bestrijkt. Welke auto in welk seg- terecht komt, is met name afhan- 10 n :van de afineüngen, cilinderin- I en in beperkte mate ook de prijs ^en ie wagen. ie auto's zitten vooraan in de klas air die horen tot het zogeheten A- en jment. De A staat daarbij voor heel en de B voor gewoon klein. Maar Jiakkelijkst om te onthouden is dat he ze auto's, A en B dus, korter dan meter zijn. eei ander de complete indeling zoals ai die hanteert. Altijd leuk om te n welk letteretiket de eigen auto lijk eiF dai1* nent A - hele kleine auto's Smart, Suzuki Alto) tent B - kleine auto's Fiat Punto, Mini) lent C - kleine middenklasse Renault Mégane, Opel Astra) lent D - middenklasse Citroën C5, Mazda 6) lent E - hogere middenklasse Mercedes E, Volvo V70) bent F - grote auto's Audi A8, BMW 7) 716 lent G/H - sportieve auto's MG TF, Ferrari, Porsche) 307 lent I - heel groot en luxueus I Rolls-Royce, Maybach) 565 nent J - gewone mpv 12Q Opel Zafira, Renault Scénic) 174 nent K - grote mpv Renault Espace, Chrysler Voyager) lent L - terreinauto's leep, Kia Sorento) nent M - busjes op geel kenteken Ford Transit, VW Transporter) onze veertien wielen in tus sen het drukke vrachtverkeer. Met een blik in de ogen alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Waarom ook niet? Zelfs vrachtrally-rijder Jan de Rooy zou zich achter dit grote stuurwiel niet generen. De gro te achteruitkijkspiegels zijn voor een aanzienlijk deel ge vuld met onze eigen oplegger en ook de serieuze chauffeurs rondom de Atleon lijken niet wenkbrauwophalend naar de combinatie te kijken. Ook al is het in hun ogen wellicht een truck die nog in de puberteitfa- se vertoeft. Rijden op snelwegen en provin ciale routes blijkt met een beet je gezond verstand al gauw een fluitje van een cent. Ook rede lijk ruim opgezette rotondes in de stad neemt de combinatie vloeiend. Het is even schrikken wanneer de luchtremmen van de oplegger bij harder remmen mee gaan doen -alsof er een spoorbiels voor de wielen wordt gegooid- maar alles went. Ook het stoterige effect dat je op slecht wegdek voelt. Waarbij de onbeladen oplegger je zo nu en dan nog een zwiep nageeft, trouwens. De bloeddruk loopt eerlijk ge zegd wel wat op wanneer de combinatie onbedoeld op een steeds smaller wordende bin nenweg terechtkomt. Achteruit steken om te keren dan maar? Gewoon doen. Het blijkt enorm mee te vallen. Als je maar hele kleine stuurbewegingen maakt. Het geheel reageert een tikje weerbarstiger dan de modale caravan, maar met beleid zet je hem precies waar je hem heb ben wilt. Ook achteruit. Ge woon niet te veel over naden ken dat er elf meter combinatie achter de bestuurdersstoel zit door Hans van Alebeek Blik in de grote spiegels van de Nissan Atleon. formaat waar je een vrachtwa gen doorheen kunt rijden? Le vensgevaarlijk? Ja en nee. Wan neer je voor het eerst om de trekker met oplegger heen wan delt, moet zelfs een door de wol geverfde caravanner drie keer slikken, dat is zeker. Nadat je eenmaal via de opstap in de ca bine bent geklauterd en plaats hebt genomen op de instelbare luchtgeveerde stoel, blijkt er goed nieuws. Vrijwel alles werkt als in een personenauto. Rijden maar. De 3.0 liter TDi knort en al snel voegen we op Huisvrouwen en bejaarden rijden klei ne auto's. Lekker goedkoop en makke lijk in gebruik, bij parkeren bijvoor beeld. Maar dat cliché-beeld van die verkeersopstoppers in hun trage bood schappenautootje klopt al lang niet meer met de werkelijkheid. Want klein is hip, klein is slim. Of zoals dat tegen woordig heet: klein is cool. De portemonnee kiest kleine auto's. Want het hart van een ware autolief hebber slaat echt niet op hol van een glimmende Suzuki Alto of Daewoo Matiz. Er is niks mis met die karretjes -vooral als je tankt of de acceptgiro wegenbelasting overmaakt- maar het blijven op het oog auto's die in de puberteit in de groei zijn blijven ste ken. Koekblikjes, boodschappenauto- tjes, het is allemaal niet vleiend wat er tot voor kort over de kleine auto gezegd werd. Maar die tijd is voorbij. Woordvoerder Cees Boutens van de Rai-vereniging: „Vroeger was de klei ne auto een Spartaanse rammelkast vol lawaai en ongemakken. Daar wil de je echt nergens mee voorrijden", zegt hij. „Maar dat is nu radicaal an ders. Neem de Volkswagen Lupo, de Kia Picanto of de Fiat Panda. Dat zijn allemaal volwassen en hartstikke leu ke auto's. Nee, de tijd dat je alleen meetelde met een grote auto is ge weest" Een op de acht verkochte auto's is momenteel een kleine auto. Uit on derzoek van de Rai blijkt dat kleintjes vooral scoren bij jongeren én oude ren. In het eerste geval speelt geld een rol (klein goedkoop) en bij de oudere kopers geeft gemak vaak de doorslag. Als de kinderen eenmaal de deur uit zijn, hoef je immers geen grote bak meer op de stoep te hebben staan. En zeker in de stad is zo'n klein karretje nog extra handig met ma noeuvreren en parkeren. Gemakkelijk en goedkoop zijn voor zo'n beetje alle autofabrikanten nog steeds de belangrijkste trefwoorden om hun kleine rakkers aan te prijzen. De Suzuki Alto is zo'n klassieke prijs vechter. Na negen jaar heeft hij de ti tel van allergoedkoopste mini moeten afgeven aan de Daewoo Matiz maar het blijft -ook volgens de Consumen tenbond- in alle opzichten een bui tengewoon voordelig karretje. „Zon der ons nou op de borst te kloppen, Een truck in de puberteitsfase. Foto's: GPD Makelaar Michel Damen bij zijn superdeluxe Fiat Panda met alles erop en eraan. „Dikke pret." Foto: GPD/Marc Bolsius „In Rome rijden er 30.000 van rond. Daar is het gewoon een hele hippe auto". Het voordeel van zo'n moderne, klei ne, complete en relatief goedkope au to is ook dat je hem bijna ongege neerd kunt optuigen. Zelfs in de meest luxe uitvoering ben je dan nog goedkoper uit dan in een kale mid denklasser. Neem Michel Damen. Al ruim een half jaar heeft hij voor zijn makelaarskantoor een vanillegele Fiat Panda Emotion staan. Van zichzelf al een redelijk compleet autootje (o.a. airco, lichtmetalen velgjes en elektri sche spiegels) maar om het nog leu ker te maken heeft Damen zo'n beet je alles aangevinkt op de lijst met ex tra's: glazen schuifdak, parkeersenso- ren, acht speakers, zes airbags, boordcomputer, mp3-speler met basboxen en subwoofer, chromen in- staplijstjes, het zit er allemaal op en aan.„Alleen het kinderzitje heb ik niet genomen", lacht Damen breed. De tweede wagen van het kantoor wordt vooral gebruikt voor de zoge heten 'roomservice' aan de klanten. Snel een brochure bezorgen, iets af geven, dat werk. „Hoe het rijdt? Fan tastisch, echt dikke pret", zegt de ma kelaar. „En dat voor zo'n 14.500 euro. Geweldig toch?" denk ik wel dat Suzuki de markt van kleine auto's heeft opengebroken", zegt woordvoerder Anton van de Logt. „Lange tijd waren dat toch au to's als de Lelijke Eend en het Fiatje 500. Oncomfortabele en onbetrouw bare auto's. Suzuki kwam als eerste met een volwaardige en betrouwbare kleine auto." Waarbij Van de Logt niet verbloemt dat zijn merk 'knap veel last' heeft van veel frissere nieuwkomers als de Panda en de Pi canto. Want behalve betrouwbaarder zijn kleine auto's natuurlijker ook veel hipper geworden. Koekblikken zijn het al lang niet meer. Met opvallende, aaibare vormen en lijnen vertederen en verleiden ze als een frisgewassen baby'tje in de wieg. De Renault Twin- go en de Ford Ka waren de eerste voorbodes van die trend. Maar het beste voorbeeld is waarschijnlijk toch de piepkleine Smart die in '98 op de Nederlandse markt kwam. Zes jaar oud en nog altijd ziet dit doppie er niet bepaald jong belegen uit. „Er zijn weinig andere modellen waar je dat van kunt zeggen", stelt pr-manager Diane Kilian-Van Dam trots. Volgens haar een prima bewijs van het voor uitstrevende karakter van de Smart: Suzuki Alto. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21