ad tegen alle critici islam 3 r. 1 Arafat ligt in coma, geen kans op herstel Kraanmachinist komt om bij bouw van HSL PvdA'er Witteman waarnemend burgemeester van Warmond -ef op lichaam Van Gogh serieuze doodsbedreiging aan Hirsi Ali Alleen AZ pakt volle winst ïd TDEK HET NIEUWE STUDEREN J mega m wonen H) shoppen KORTING vrijdag 5 NOVEMBER 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad <TCISPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar. speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Af en toe zon iG/gpd - Fundamentalis- ioslims dreigen iedere inder die openlijk kritiek [lam levert te doden. Die staat in de brief die irdenaar van Theo van iet een mes op diens eeft gestoken. WD-Ka- nhyaan Hirsi Ali, aan wie f persoonlijk is gericht, ils enige met naam en genoemd als 'vijand islam'. "■■bi 'ben de ministers Don- istitie) en Remkes (bin- ;dse zaken) gisteravond ikend gemaakt. Volgens r zijn alle mensen die di- i indirect een vergelijk- sico lopen als Van Gogh 1si Ali met onmiddellijke beveiligd. Burgemeester van Amsterdam wordt fgelopen dinsdag om de in beveiligd. Het is niet wie er verder beveiligd en om hoeveel perso- gaat 99usters spreken van een echte aanslag op de de- '^^lische rechtsorde". De ;rs publiceerden ook de ie de verdachte, de 26-ja- Dhamed B., bij zich droeg ij werd gearresteerd. „De -as onmiskenbaar een af- sbrief van een martelaar sterven", aldus Donner. Ief, met de titel 'gedoopt d' is geschreven als een „Dit is mijn laatste Door kogels doorboord, d gedoopt. Zoals ik had it." Donner gaat er van het geen bedreiging is irtkomt uit een persoon, ^fit een bredere beweging. arrestatie van Mohamed nog acht mannen opge- I Amsterdam. „Het is ver- tend dat de verdachte, jn en getogen in Neder- door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - PLO-leider Yasser Arafat ligt sinds gisterochtend in coma en er is geen kans dat hij nog herstelt. Een anonieme Franse medische bron verklaar de tegenover het Franse pers bureau AFP dat Arafat 'in stadi um vier van een zeer diepe co ma' verkeert. Dat wil zeggen dat er geen mogelijkheid meer is dat Arafat nog bijkomt. De verklaring van de anonieme zegsman kwam nadat het hoofd van de medische dienst van het Franse leger, generaal Christian Estripeau, bij de ingang van het Percy-ziekenhuis een verklaring over de gezondheidstoestand van Arafat had voorgelezen. De verklaring was opgesteld in overleg met de echtgenote van Arafat en was geformuleerd in vrij algemene termen. Volgens Estripeau was de ziekte van Arafat woensdagnacht 'com plexer' geworden; een reden om hem over te brengen naar de afdeling intensieve zorg van het militaire ziekenhuis in Clamart. „Arafat is niet overle den", zei Estripeau aan het eind van de verklaring. De generaal wilde daarmee een einde maken aan de reeks van geruchten en tegenstrijdige ver- Waringen die de gehele dag rondom het ziekenhuis de ron de hadden gedaan. Aan het eind van de middag meldde de Israëlische legerradio dat Arafat was overleden. Het bericht was opgevangen door de Luxem burgse premier Juncker, die er zijn Europese collega's vlak voor het begin van de Europese top in Bmssel mee confronteer de. Maar nadat hij de Franse president Chirac had gesproken trok Juncker die verklaring weer in. Chirac was vlak voor hij naar Brussel afreisde in het zieken huis op bezoek geweest bij Ara fat. In een verklaring van het Elysée-paleis stond alleen dat Chirac Arafat had 'gezien'. Er was geen enkele verwijzing naar een gesprek of anderszins. Palestijnse woordvoerders wis ten te vertellen dat Arafat de hand van Chirac had gegrepen en naar hem had geglimlacht. Een persconferentie van de me dische staf van het ziekenhuis die om vier uur 's middags was gepland werd zonder opgaaf van redenen geannuleerd. An dermaal het signaal om de ge ruchtenmachine in werking te zetten. Voor het ziekenhuis in Clamart verdrongen zich talrij ke journalisten uit binnen- en buitenland, maar afgezien van de Palestijnse woordvoerders en de summiere verklaring van generaal Estripeau was er feite lijk nauwelijks iets te melden. Pagina Buitenland: Portret Yasser Arafat Ayaan Hirsi Ali wordt alle geruime tijd persoonlijk beveiligd, zoals onlangs op het Boekenbal in Amsterdam. Foto: GPD/Harmen de Jong land, hier een radicaliserings- proces heeft doorgemaakt dat hem tot deze onvoorstelbare daad heeft gebracht." De beide ministers toonden zich diep geschokt 'door de in houd en de implicaties van de brieven'. „Uit beide documenten spreekt onmiskenbaar het gedachte goed van de gewelddadige ji had." Donner verklaarde dat hij de brief ziet als een zeer directe en uiterst serieuze doodsbe dreiging is aan Hirsi Ali. „Na vrant is dat de dreiging aan het adres van mevrouw Hirsi Ali door de verdachte op afschu welijke wijze is verbonden met de moord op de heer Van Gogh." Donner en Remkes ei sen vandaag met de grootst mogelijke spoed extra geld en middelen voor persoonsbeveili ging. Ook willen ze dat de in lichtingendienst AIVD en de anti-terreureenheid van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) zo snel mogelijk worden uitgebreid. Pagina Moord Theo van Gogh zijn naam voor de Rotterdam mers, die eerder met 3-0 won nen van Hearts. FC Utrecht leed zijn tweede nederlaag. Gis teren werd het in Utrecht 1-2 voor Dnjepr Dnjepropetrovsk uit Oekraïne. alkmaar - Van de drie Neder landse clubs die gisteravond in actie kwamen in de UEFA Cup pakte alleen AZ de volle winst. De Alkmaarders wonnen thuis met 2-0 van het Franse Auxerre. Feyenoord hield Ferencvaros in Boedapest op 1-1. Kalou bracht na een uur de gelijkmaker op Pagina Sport door Nancy Ubert (advertentie) DAGEN 13 EN 27 NOVEMBER HEAO BACHEL0R0PLEI0INGEN VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.HESAMSTERDAM.NL 'ESCH00L VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM COMMENTAAR BUSH EN ARAFAT i W. Bush blijft nog vier esident van de machtigste er wereld. Niet alleen won Je meeste kiesmannen, hij Jich in tegenstelling tot Verzekerd van een ruime erheid van de stemmen. I Democratische kamp is ïurstelling groot, evenals plaatsen elders op de H Vooral in de Arabische is zijn her ring hard aan- len. Niet in de in, maar op ïrwmmng van i met name te li aan de grote opkomst iristelijke kiezers. Hun in loof diep gewortelde op- jen over thema's als gezin, is en homohuwelijk lijken t the war on terror - de ag te hebben gegeven, tt 'liberale' staten werd het luwelijk weggestemd, ish nu de taak om de ver natie te verenigen en te- jrtijd het imago van Ame- de wereld te herstellen, ite vraag is of hij de ge- inis wil ingaan als oor- lident, die overal (ver iet terrorisme te vuur en d bestreed? Of zal de tnan Bush eindelijk een geneesmiddel vinden voor de 'kanker' die de internationale verhoudingen al decennia teis tert, het Palestijns-Israëlisch vraagstuk. Zonder enig twijfel de voornaamste voedingsbodem van het moslimterrorisme. Bush bezit de komende vier jaar een blanco volmacht. Ook bij hem moet inmiddels het besef zijn doorgedrongen dat tanks en vliegtuigen de vrede niet winnen. Alleen een gecoördineerd di plomatiek offensief, samen met een eens gezind Europa, kan een oplossing in het Midden-Oosten forceren, met als belangrijkste oogmerk een vreedzame Palestijnse staat De kans lijkt vandaag rijper dan ooit. Met de dood van Yasser Arafat zal voor Israël een be langrijke obstakel voor een her vatting van de vredesonderhan delingen zijn weggenomen. Af hankelijk van de toon van het nieuwe Palestijnse leiderschap is er nu een unieke window of opportunity die Bush móet grij pen. Het is te hopen dat hij op deze manier zijn prominente plek in de geschiedenisboekjes wil verdienen. Bill Meyer hoogmade - Een 48-jarige kraanmachinist uit Heerhugo- waard is gisterochtend om het leven gekomen terwijl hij aan het werk was aan het talud van de hogesnelheidslijn bij Hoog made. De hydraulische machi ne die de man bestuurde, kwam met een wiel naast de betonnen verharding terecht.- Het gevaarte kantelde en de man kwam in de cabine be kneld te zitten. Hij overleed niet lang daarna. Bij de projectorganisatie HSL- Zuid is het nieuws ingeslagen als een bom. „Niemand wil dit meemaken", zei regiomanager H. van der Sluys van Rijkswa terstaat gistermiddag. „Als be drijf niet en als opdrachtgever niet. Dit is te afschuwelijk voor woorden." Een paar honderd meter ten noorden vein de boortunnel, net voorbij de brug over de Zuidzijdervaart, was de kraambestuurder vanaf zeven uur 's ochtends bezig een talud af te werken. Hij reed daarvoor over de betonnen baan waarop de rails van de HSL komt te lig gen. Door onbekende oorzaak raak te de kraan van de betonnen baan af. In mum van tijd helde de machine over naar links en kapseisde. De cabine waarin de man zat, raakte een opstaande betonnen balk. Een andere kraanmachinist heeft nog ge probeerd om met zijn machine de gekantelde kraan overeind te trekken. Dat mislukte. Het heeft uren geduurd eer het stoffelijk overschot kon worden geborgen. Medewerkers van de politie en de arbeidsinspectie zochten naar aanknopingspun ten om het ongeluk te verkla ren. De verongelukte kraanma chinist had een uitstekende staat van dienst. Volgens een woordvoerder van het project bureau was hij een ervaren kracht die zich als kleine zelf standige al maanden geleden voor het eerst heeft laten inhu- don.4*/m zonJllOW. 'Vraagt u naar de actievoorwaarden in iedere winkel! Openingstijden koopzondag: 11.00 - 17.00 uur. Snel bereikbaar via de A12 afslag 3 Bezuidenhout Achter station Den Haag Hollands Spoor. Tel.: (070) 3 5012 50 www.megastores.nl MEGASTORES DEN HAAG. Het grootste center van de Benelux! Pagina R3: Expert tast in het duister over oorzaak dodelijk ongeval HSL Vader van Pieter was lid van NSB Hilversum - De vader van Pieter van Vollenhoven, de echtge noot van prinses Margriet, is lid geweest van de Nationaal-Soci- alistische Beweging (NSB). Dat heeft de politicoloog P. van der Steen gisteravond in NOVA ge zegd. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) bevestigde dat de vader van Van Vollenhoven tot 1936 lid van de NSB is geweest. Een woordvoerder van de RVD benadrukte echter dat hij tij dens de Tweede Wereldoorlog 'aan de goede kant' heeft mee gevochten. Pagina Gesprek van de Dag Huismus is een bedreigde vogel Zeist - De huismus is officeel een bedreigde vogel. De Vogel bescherming heeft de alom be kendste vogel op de nieuwe Ro de Lijst voor bedreigde vogel soorten gezet. Minister Veer man van landbouw zal de lijst vandaag ondertekenen. Op de nieuwe lijst staan 78 vogelsoor ten, 22 meer dan op de lijst uit 1994. De Vogelbescherming plaatst vogels op de lijst als hun aantal sinds 1960 ongeveer 40 tot 50 procent is afgenomen. Hoewel er nog tussen de half en miljoen broedparen, is het aan tal mussen de afgelopen veertig jaar ruim gehalveerd. Vliegtuigbotsing op luchthaven manchester - Op de luchthaven van Manchester in Groot-Brit - tannië zijn gisteren twee passa giersvliegtuigen tegen elkaar gereden. Een Boeing 737 van British Midland met bestem ming Belfast kwam op de start baan in botsing met een Boeing 767 van Excel Airways, die naar de Indiase stad Goa zou ver trekken. In de Boeing 767 zou den 255 passagiers hebben ge zeten en in de andere 79. (advertentie) dennis Dennis Men s wear CoUections, gardeur BRAK BOSS ««INI PKNY gmtimmo DaG door Loman Leefmans hillegom/warmond - MaiC Witteman (43) wordt de nieuwe waarnemend burgemeester van Warmond. Dat heeft commis saris van de koningin Franssen gisteren bekendgemaakt. PvdA- 'er Witteman was de afgelopen zes jaar wethouder ruimtelijke ordening in Hillegom. Hij volgt Riet Vosjan op, die met pensi oen gaat. Dat Witteman op zoek was naar een andere poli tieke functie was eind vorig jaar al duidelijk toen hij opging voor de post van burgemeester in Noordwijk. Hij werd gedwars boomd door WD'er Harry Groen. Witteman hield zich groot door te stellen dat hij nog voldoende uitdaging zag in Hil legom, maar tegelijkertijd liet hij weten zijn ogen te blijven openhouden voor een andere functie.,,Voor mijn opvolger ligt nog voldoende werk te wach ten", zegt Witteman. „Maar ik had na zes jaar het idee dat een aantal projecten in gang was gezet die ook tot ontwikkeling gaan komen. Ergens op de win kel passen, wil ik niet. Wie mijn cv bekijkt, ziet dat ik geen van zelfsprekende stappen maak. Ik ga niet voor zekerheid. In War mond ligt met het oog op de fu sie met Sassenheim en Voor hout een grote uitdaging." Wit teman begint in januari met zijn nieuwe functie. Precies Allawi botst met Fransen Brussel - De Iraakse premier Allawi heeft bij zijn bezoek aan Europa gisteren al direct span ningen veroorzaakt. Hij riep „toekijkende landen" op om mee te helpen aan de wederop bouw van Irak. Dat veroorzaak te irritatie in Frankrijk, fervent tegenstander van de bezetting, dat vindt dat Europa al te veel doet voor Irak. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. 3 j m J Lees nu Leidsch Dagblad 1 in de ochtend en ontvang de eerste 2 veken gratis! J BI Ja. Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl twaalf maanden later gaan de drie genoemde gemeenten op in Teylingen dat dan ook een nieuwe burgemeester nodig heeft. De huidige eerste burgers van Sassenheim en Voorhout, Cees Waal en Cor de Ronde, zijn al in de zestig. „Wat er dan gebeurt, zien we wel", zegt Wit teman. „Het zou in mijn voor deel kunnen werken, maar dat ene jaartje Warmond is voor mij al voldoende om uit Hille gom te vertrekken." Beoogd opvolger van Witteman in Hil legom is PvdA-fractievoorzitter Gerrit Kleijh'eeg. Treedt hij daadwerkelijk toe tot het Hille- gomse college, dan gaat hij de tegenovergestelde weg van Wit teman. Kleijheeg is namelijk ge meentesecretaris van War mond. Pagina R3: Warmondse politiek roemt nieuwe waarnemer ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! J Bovendien spaar ik als vaste J abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel I Johnson Bros ontbijtservies! I Ik betaal: I automatisch 56,20) I per acceptgiro 56,70) I M/V I Naam J Adres I Postcode J Plaats I Telefoon; J Geboortedatum I e mail I I Bank'giro* Handtekening I Uitsluitend bij automatische Incasso I Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB 1 Alkmaar Gratis tel. 0800 - 1711 I E mail lezersservice«*hdc nl of Surf I naar www leldschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met I gegevens ln de colofon va I vindt u nadere informatie. 1 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Of Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1