Groenoordhallen hervinden elan KUNST CULTUUR Sting volledig in ban van de liefde Laatje spierballen Erasmusprijs voor 'moedige' moslimdenkers Lulletje lampekatoeif! 'In Europa' beste boek van 2Ue Ana Moura pas zonde microfoon een echte fad vrijdag 5 NOVEMBER 2 Rod Stewart. Foto: EPA/Yui Mok Rod Stewart in Rotterdam Ahoy' rotterdam - Sinds tien jaar staat Rod Stewart weer op een Nederlands podium. In het Rotterdamse Ahoy' verzorgt de muzikant op 30 mei, volgend jaar, een eenmalig optreden. Kaarten hiervoor zijn vanaf morgen te koop. Margedrukkers in de prijzen leiden - Verscheidene marge drukkers en uitgeverijen uit de regio Leiden zijn in de prijzen gevallen bij Mooi Marginaal, opgezet door de Stichting Lau rens Janszoon Coster uit Haar lem. Een vakjury maakte hier voor een selectie van de '50 1" mooiste bibliofiele en margina le uitgaven uit de jaren 2002 en 2003. Zij bekroonde Jacques van Gent, Dominiek van Gent en uitgeverij Kopwit uit Leiden, Jan Keijser en Avalon Pers uit Woubrugge, 25 Leidse marge drukkers verenigd in Corps 8 uit Leiden, Gerard Post van der Molen, Dick Bemedes en De Ammoniet uit Leiden, en Kees Thomassen en De Uitvreter uit Zoeterwoude. Van Gogh-film weer geweigerd Amsterdam - Bioscoopexploi- tant Pathé weigert nog steeds de film 'Cool!' van Theo van Gogh te vertonen. De produ cent had Pathé gevraagd als eerbetoon aan de overleden fil mer de film alsnog op grote schaal te vertonen. Dit heeft Pa- tthé echter geweigerd. „Onze mening over de film is niet ver anderd", aldus een zegsman. Destiny's Child op wereldtournee rotterdam - Destiny's Child gaat voor het eerst in drie jaar weer op wereldtournee. De Amerikaanse meidengroep had een pauze ingelast zodat de bandleden aan hun solocarriè res konden werken, maar het trio is nu klaar voor een geza menlijke tournee. Beyonce Knowles, Kelly Rowland en Mi chelle Williams doen op 23 mei Nederland aan voor een optre den in Ahoy" Rotterdam. De vooiverkoop voor het concert begint morgen. amsterdam/anp - De liberale islamitische intellectuelen Sa- dik Jalal Al-Azm (Syrië), Fatema Memissi (Marokko) en Abdul- karim Soroush (Iran) hebben gisteren de Erasmusprijs 2004 in ontvangst genomen. Voorzit ter A. Rinnooy Kan van de stichting Praemium Erasmia- num reikte hun in het Konink lijk Paleis op de Dam de onder scheiding uit namens de zieke prins Bemhard, in aanwezig heid van koningin Beatrix, prin ses Méxima, prinses Margriet en prins Constantijn. De drie prijswinnaars delen volgens Rinnooy Kan „een gro te persoonlijke moed bij het hooghouden van de waarden van vrijheid van meningsuiting en vrijheid van denken." De moord op Theo van Gogh toont „de urgentie en de beangsti gende actualiteit" van het the ma van de Erasmusprijs van dit jaar, religie en moderniteit, al dus Rinnooy Kan. De prestigi euze prijs, waaraan 150.000 eu ro is verbonden, gaat voor het eerst naar islamitische denkers. Rinnooy Kan prees Al-Azm, die wel de 'Voltaire van de Arabi sche wereld' is genoemd, als een van de meest vooraan staande Arabische denkers. Soroush heeft al eens de eretitel 'Luther van de islam' gekregen, memoreerde hij. „De titel 'Eras mus van de islam' zou beter zijn, omdat Erasmus in tegen stelling tot Luther nooit met de kerk heeft gebroken." De Irani ër gaat volgens Rinnooy Kan „zover mogelijk in het verzoe nen van islam en democratie." Soroush sprak een voorkeur uit voor een vergelijking met Eras mus. Hij zei het als de belang rijkste taak te zien van intellec tuelen om mensen te leren tole ranter te zijn. Nieuwe directeur haalt meer evenementen naar Leiden door Theo de With leiden - De Groenoordhallen lijken hun elan te hebben hervonden. Na de sluiting van de veemarkt ging het bergafwaarts met het hallencomplex. Tot overmaat van ramp kondigde de gemeente Leiden aan de hallen te willen slopen en het terrein voor woningbouw te benutten. Maar di recteur Jeroen Altink, sinds een jaar aan het roer, gooit de handdoek niet in de ring. Hij haalt allerlei nieuwe evenemen ten naar Leiden, met als hoogtepunt de grote ijsrevue Holiday on Ice twee weken geleden. Disco Dance Classics Party, Rail 2004, Leyden Art Antiek Fair, Kerstmarkt, Wipneus Pim, Golden Earring. Zelfs voor de resterende weken van dit jaar hebben de Groenoordhallen naast de gebruikelijke snuffelmarkt nog een flink programma. Het is grotendeels op het conto te schrijven van Jeroen Altink, de nieuwe directeur die vorig jaar de plaats André de Jong innam. Hij heeft de be zem door de hallen gehaald en probeert ze opnieuw op de kaart te krijgen als centraal gelegen evenementencomplex. „De hele organisatie was nog geënt op de veemarkt", zegt hij. Omdat die in 2001 als gevolg van de mond- en klauw zeercrisis ter ziele ging, zag Altink geen andere mogelijkheid dan een pijnlijke reorganisatie door te voeren. „Er liep hier te veel personeel rond in verhou ding tot het aantal activiteiten en dus de omzet. De hallen werden verhuurd aan Jeroen Altink: „De snuffelmarkt is de kurk waar de Groenoordhallen op drijven." Foto: Mark Lamers organisaties, waarmee van oudsher een band bestond. Daarnaast werden in ei gen huis evenementen als Beestenspul en Koets Rijtuig georganiseerd. Ooit waren dat succesvolle activiteiten, maar ze zijn allemaal op een financieel deba cle uitgelopen." Zelf organiseert de directie van de Groenoordhallen niets meer. Ze richt zich vooral op het vinden van huurders die het complex aan de Willem de Zwij gerlaan voor hun eigen evenement wil len gebruiken. Alting: „De Van der Werf- hal hebben we min of meer permanent gereserveerd voor de snuffelmarkt. Die vindt 45 weekeinden per jaar plaats. Het is dus onzin om elke week opnieuw op te bouwen en af te breken. We hebben de prijzen aangepast en gratis parkeren geïntroduceerd. Met deze maatregelen is het rendement met twintig procent verbeterd. De snuffelmarkt is de kurk waar de Groenoordhallen op drijven." Verder is hij heel gericht op zoek gegaan naar een nieuwe invulling. „We willen in alle segmenten vertegenwoordigd zijn", zegt de directeur. „Met A-evenementen kunnen we ons op de kaart zetten. Daar mee bedoel ik Holiday on Ice en de Da- vis Cup, die ik ook heel graag nog eens binnen zou halen. Maar ook op het ge bied van concerten kunnen we een rol spelen. Zelf ben ik vroeger bij het optre den van Queen in de Groenoordhallen geweest. De laatste jaren kwam alleen de Golden Earring nog. Het is ook een il lusie om te denken dat je hier nog we reldsterren heen haalt. Concertorganisa tor Mojo heeft contracten met zalen als Ahoy* en de Heineken Music Hall. Maar voor de Nederlandse top is dit best een mooie zaal. Het concert van Blof trok 4000 bezoekers en René Froger 3500, dat is toch niet gek? Ook van de jubileums how van Wipneus Pim op zaterdag 4 december, hun duizendste optreden, heb ik hoge verwachtingen." Altink constateert tevreden dat hij in een jaar tijd al veel bereikt heeft. „Maar we zijn er nog lang niet en niet alles lukt." De voorstelling 'Abba, The Show' moest vorige maand wegens gebrek aan be langstelling worden geannuleerd. „Ja, dat is zonde. Maar een show met weinig bezoekers is helemaal dodelijk. Het is in economisch opzicht natuurlijk een slechte tijd. Het publiek komt minder makkelijk op beurzen, evenementen en concerten af." Daarnaast moet de directeur nu ook op boksen tegen het beeld dat de Groenoordhallen op korte termijn plat worden gegooid. De gemeente Leiden wil het 22 hectare grote terrein benutten voor woningbouw. „Eigenaar Libéma wil meewerken aan sloop", vertelt Al tink. „Het duurt echter nog jaren voor dat het zover is. Er is nog geen concreet plan. De inspraakprocedure moet nog van start. Ik denk zeker tot 2007 of 2008 door te gaan, maar voor hetzelfde geld duurt het nog tien jaar. Al die tijd kan ik de hallen niet leeg laten staan." De sloopplannen spelen hem echter wel parten. „Iedereen herinnert zich de krantenkop 'Sloop dreigt voor Groenoordhallen'. Concurrenten maken daar ook misbruik van. Als een beurs de komende tien jaar op dezelfde plek wil blijven, kan ik dat inderdaad niet garan deren. Gelukkig kijken de meeste orga nisatoren niet zover vooruit. Holiday on Ice bepaalt bijvoorbeeld elk jaar op nieuw in welke steden ze volgend sei zoen optreedt." muziek recensie Louis Du Moulin Concert: Sting in kader van 'Sacred Love Tour'. Gezien: 3/11, Ahoy', Rotterdam. De wereldverbeteraar in Sting heeft - voorlopig? - plaatsge maakt voor de liefdesapostel. Geen spitse opmerkingen over de Amerikaanse verkiezingen daarom gisteravond bij het eer ste inhaalconcert van de Britse popveteraan (53) in het afgela den Ahoy'. Evenmin verwijzin gen naar de brute moord op toch medekunstenaar Theo van Gogh eerder op de dag in Am sterdam. Wel heel veel muzika le variaties op het allermooiste dat er thans voor hem als wijze re krasse knar bestaat, de heili ge liefde. Sting moest in mei zijn 'Sacred Love Tour' onderbreken (en onder meer in Rotterdam op het laatste nippertje verstek la ten gaan) wegens een keelont steking, die hem toen al gerui me tijd parten speelde. Achteraf zullen de fans daar niet rouwig om zijn, omdat het half jaar uit stel beloond bleek met een Gor don Sumner (ware naam) in bloedvorm. Meteen al bij de opening 'Send Your Love' toon de hij een ouderwetse gretig heid, die hij vervolgens bijna twee uur lang zou vasthouden. Wanneer zijn hese stem hem even dreigde in de steek te la ten, riep hij slim de hulp in van zijn even enthousiaste achter ban. Zoals bij het inzetten van 'Roxanne', dat schier eindeloos werd uitgesponnen als stond de speciale behandeling symbool voor Stings inmiddels overbe kende voorkeur voor een uren lang voorspel in bed. Sting in Ahoy': heel veel muzikale variaties op de heilige liefde. Foto: GPD/Rob Verhorst Het terugvallen op het 11.000- koppige koor was verre van ris kant, omdat het voormalige hoofd van The Police toch weer zwaar leunde op het gouden re pertoire uit de twee voorbije decennia. Met dien verstande dat al die vertrouwde krenten (als 'Every Little She Does Is Magic', 'Fragile', 'Fields Of Gold', 'Englishman in New York') extra sappig werden op gediend. Deels dankzij de royale speel ruimte die geregeld werd ge gund aan de jazzy instrumenta listen in zijn zevenkoppige be geleidingsgroep (met name gi tarist Dominic Miller). Verrassende gastoptredens, zo als eerder op deze tournee van Annie Lennox en Herbie Han cock, bleven uit. Wel kwam support £Ct Chris Botti, gedu rende de 'Brand New Day Tour' van vier jaar geleden nog ge woon bandlid, heel even voor bij flitsen voor een korte trom petsolo. Beduidend indrukwekkender was evenwel de vocale kracht toer van koorzangeres Joy Rose, die zodoende aan de zijde van de blonde maestro 'Whenever I Say Your Name' als enig nieuwe (re) nummer tot spontaan pu bliekssucces verhief. Leidse kunstenares maakt etsen met schoolklas door Annelies Karman leiden - De kinderen van groep 7b luisteren geconcentreerd naar kunstenares Arjenne Fak kel. Ze legt uit waarop gelet moeten worden bij het maken van een linoleumets: „Je moet altijd van je af gutsen. En denk eraan dat het in spiegelbeeld moet." Vorige week zijn de leerlingen van basisschool De Weerklank al begonnen met hun kunst werk en gistermiddag moesten de jongens de klus afinaken. De workshop is een onderdeel van een scholenproject van het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. „Ik heb een strip gemaakt van een mannetje die zijn handen wast", zegt Fabian Heemskerk. Iedere leerling maakt drie plaatjes, die samen een strip voorstellen. Het thema van dit jaar is bewe ging. „Op het eerste plaatje zie je dat het mannetje hele vieze handen heeft. In het tweede plaatje gaat hij ze wassen. Op het laatst is hij zo blij dat alle zeepbelletjes van zijn handen afgaan." Die laatste afbeelding toont het mannetje in feest stemming, met allemaal zeep bellen om zich heen. „Het is een ontzettend leuk project", vindt Fakkel. „De kin deren zijn enthousiast en wer ken samen. Ze doen het echt geweldig." De leerlingen heb ben eerder al een kijkje geno men in het atelier van de kun stenares. „Dus ze weten precies wat ik doe." Vorige week begonnen de leer lingen met etsen. Vandaag sme ren ze er met een rollertje inkt op. Daarna leggen ze een vel papier over het linoleum en persen dit met een speciale pers op elkaar. De lijnen die de leerlingen in het linoleum heb ben gegutst zijn wit, de rest heeft de kleur van de inkt: oran je of blauw. Juffrouw Mariëlle van Zoen houdt in de gaten of alles goed gaat. „Pas op, je zit bijna met je knie in de inkt", waarschuwt ze. „Het gaat echt perfect", vindt de lerares. „Ik merk aan de kin deren dat ze het erg leuk vin den. Het resultaat is er ook naar." Fabian legt de laatste hand aan zijn etsen. „Ik vind het erg leuk om creatief bezig te zijn", zegt hij. Hij moet nog even wachten op zijn beurt, om de ets in te smeren met inkt, en trekt intus sen zijn schort aan. Na een kwartiertje staat hij eindelijk met de roller inkt in handen. Hij begint met oranje en ge bruikt daarna blauw. „Blauw vind ik eigenlijk mooier." Fak kel helpt de jongens met de pers. „Je moet hierbij heel veel kracht gebruiken", zegt ze. „Laat maar zien dat je spierbal len hebt." Als de les afgelopen is, ligt het lokaal vol met linoleumplaatjes en afdrukken. De leerling-kun stenaars zijn erg trots op hun kunstwerkjes. „Ik ga hem thuis onmiddellijk ophangen", ver telt Fabian. NOODZAKELIJK In 2000 was het 400jaar gele den dat Nederland als eerste en enige land in de wereld handel mocht drijven met Ja pan vanaf het eiland Decima. Reden voor een grootscheepse viering waarin ook Leiden participeerde. Centraal in het verhaal stond namelijk de VOC-scheepsarts Von Siebold. Zijn kostbare verzameling planten, dieren, schilderijen en andere artifacten uit Nippon stelde hij ten toon in zijn woonhuis aan het Leidse Ra penburg. Een goed deel van de collectie van Volkenkunde en Naturalis is hier nog altijd op ge baseerd. Een klein deel is van af januari 2005 permanent te zien in het nieu we Von Siebold- museum in het oude pand aan die mooie gracht. Dat hebben we in elk geval nog aan het Japan jaar overgehou den. De organisatie rond dat evene ment kwam ove rigens véél te laat en slechts met horten en stoten op gang. De ge dachte toen was, dat het geld van externe spon sors als vanzelf zou binnen stromen. Dat kan je wel verge ten tegenwoordig. Multinatio nals als Sony, JVC en Toyota doen aan strategische plan ning op lange termijn als het gaat om reclame en pr. Die hoesten voor de gelegenheid echt niet zomaar een paar mil joen op. Met veel kunst- en vliegwerk is het op het aller laatste moment nog redelijk voor elkaar gekomen met het Japan-jaar. Er was sprake van een aantal bescheiden doch aardige culturele manifesta ties. En gelukkig kwam de kei zer van Japan op bezoek. Dat leverde wervende krantenfoto's en gratis reclame voor de stad op. Van fouten kan en moet je le ren. En dus besloot de gemeen te Leiden om met de organisa tie van het Rembrandtjaar niet te wachten tot het ook daad werkelijk 2006 was. Vorig jaar al presenteerde wethouder Geertsema de eerste plannen. Met daaraan gekoppeld een begroting die er niet om loog - zes miljoen. Een groot deel daarvan moet opgehoest wor den door externe geldschieters. Maar: op tijd en ambitii omg start. Goed zo! zou je zeaden te Toch wat opgestoken wieren pan. (opbac Een halfjaar later is dufleke g' dat de doelstelling - Leikers v: ternationaal op de kaatvoten als de stad waar Remfrrdndem geboren en waar hij zijnsteld, heeft geleerd - nu al flim van gesteld moet worden. Ra de sponsors laten het q/qjg$ Een aantal plannen is al sneuveld nog voordat d^OQi van het papier waarop neergepend, is opgedroöi De 31 Die handdoek is snel in foddic Hen dan. Wel fo uit f snel. Dat rjs Serii vragen op.porme van: is er dwerel lijk wel gehoor N naar die st twee sors? Omegen ze op het jjiër Lli huis een /ijeluk. 1 jaar in de [uit Cl stoel zitteme s o wachten fjessur geldschietï zich in f AD VAN KAAM esd 23 d v; leurd van drie zichzelf O} stoep aam den?En f onverhoow s ma kandidaa&der A gevers hebMier aangeklo) wie dan 1 met wat voor verhaal? welke goed van de tongiiaand gesneden onderhandelai die boodschap gebrachtl 3ck had hij de vrijheid om té. zen op de contra-prestaif\&G de zijde van de gemeen tl die daar al mocht zijn? f De die dingen, zeg maar, wifx Se van zou willen weten aften we ondernemer mijn geld i/ljarige brandt en in Leiden zou erd v ken. pan de Maandag presenteert c/i|o Mii ristentrekker Geertsema jrtaan ficiële logo dat hoort bij janim Rembrandtj aar. De eersif P we sie daarvan verdween eeperlee maanden geleden en een voor de openbaarmaki lilif ruisloos in de prullenbal lukkig hadden ze op hem Dl huis nog net op tijd dooi dit snel in elkaar geflan&f* -1 letterlijk en figuurlijk neftema naar leek. Een jonge, mefien v volstrekt onherkenbare Jf stun brandt. Wiens conterfeitfcrlijdt zo goed kon doorgaan wjnpioi lulletje lampekatoen vaifch hi overkant. Origineel hapt vraj werk van de eerste orde. ri bijc Ik vrees intussen met gre#e vai ze dat ddt de hele tendewp1 h< wordt van het Rembran&ëhai istl den haag/gpd - Het boek 'In Europa, Reizen door de eeuw' van Geert Mak is als 'Beste boek van het jaar' verkoj kreeg de NS-publieksprijs toegekend. Aan de stemming mooiste boek van het jaar namen ditmaal 40.604 mensi ruim 6000 meer dan vorig jaar. Voor Geert Mak is het de! keer dat hij de NS-Publieksprijs krijgt. In 2000 werd zijn 1 eeuw van mijn vader' bekroond. Het was de achttiende ke< publieksprijs werd toegekend. Eerdere winnaars waren 0. aan van Dis, Connie Palmen, Anna Enquist en Hella S. Ha; -De leeft )baar ;e rei re ver jtitel 1 prol ijden rzii Fabian (links) gebruikt een rollertje om zijn ets in te smeren n Foto: Dick Hogewoning muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Ana Moura (fado), m.m.v. Guilherme Banza (Portugees gitaar), José Elmira Nunes (gitaar) en Filipe Larsen (bas). Gehoord: 4/11, Stadsschouwburg, Leiden. Waren de Fadista's van weleer door het leven getekend, gepokt en gemazeld, nu zijn ze 'jong, mooi en brutaal' volgens Dick Laning. Maria Severa Onofri- ana, de moeder van alle fadis- tas, zong tweehonderd jaar ge leden over de dood, het onver vuld verlangen, de sores, het le ven zelf. De laatste decennia vindt bij alle fado-zangeressen een verschuiving plaats naar de kleurige kant van het weliswaar 'gewone' leven, van eten en drinken, werken, slapen en minnen. Ana Moura, half Portugees, half Angolees, is de nieuwe ster aan het fadistenfirmament, die deze trend prolongeert, met een in gehouden gratie en weinig ver toon. Haar zwarte xaille (om slagdoek), gereduceerd tot een smalle band om haar heupen met lange afhangende glitterra fels, houdt ze angstvallig tussen haar vingers als ze haar drie koppig ensemble en de zaal be groet. De Portugese gitaar met z'n licht kwikzilveren wendbare klank introduceert haar liedjes alert en vindingrijk, de twee an dere gitaren houden het bij een rustige adequate begeleiding. Moura's stemkwaliteit is uitste- jsatiei »isch( kend, voluit hard en als (200( smart of melancholie to^an T wordt dat volle geluid afj regei dempt door een wazig vjle m; Haar traditionele en mojPesc: musical fado's wisselt zehte is té naadloos af, contrasten Olyi aanvankelijk nauwelijks jen m 'gezellige' songs mag mqë. ldapt worden, wat weinii windends oplevert. Ze schattig in het Engels w^'c fado's over gaan, maar tijgi) dan over love, beautiful ry lyric komt ze niet. De n - D korte liederen zijn stuk mdria stuk mooie miniaturen, ie vo< interactie met het publiejmaai niet op gang, de vonk sl$g dit slechts met mate over. Ms op 1 pauze moet het gebeurejDe a opzwepende wisselendeBlagei van de Portugese gitaar ta. M gen daartoe uit. Haar uitpete kingsmogelijkheden actiën, ee ze, haar stem verdiept, Vrarin heftiger, krijgt die versera van doorleefde edge. In een fen on (about the war, a terriblè. ty) wordt de muziek woe sarkastisch en Moura's a menselijke emoties. Ana Moura wordt pas ee| waarachtig fadista als zei aan 't eind van het progiiiMEEi haar microfoon weglegt, innis: mededeling dat het zó eijolger hoort in haar land. Dén lidoor uit haar schulp, zingt meiaar. I en ziel, rauw, donker, snolnisfe» hartstochtelijk, zonder eéland ment te overdrijven, puitief ge Voor 't eerst echt kippenjbpgel kennelijk de hele zaal, gelijk we het eerste echt ruige appjsvan inclusief fluitconcert. Zotrugv microfoon gooit zij ons lip 24 le leven voor de voeten, [de va [Knei ao l ni<

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16