'Er zullen mensen afhaken' REGIO is erg belangrijk' Politie-overval in Noordwijk >04ff VRIJDAG 5 NOVEMBER 2OO4 NAVRAAG ;undigen staan deze maand in supermarkten om het winkelend vertellen wat zijn cholesterolgehalte is. Ze prikken een druppel tje bloed, want dat 'USt met Vet OmgClClTl is voldoende voor de inmar, Super de Boer, Plus, Jumbo en Den Toom doen mee aan ivan de Hartstichting. „Een hoog cholesterolgehalte kan hart- •kten veroorzaken en dat zijn hele nare kwalen", zegt diëtiste FEITSMA van Diëtisten praktijk Balance in Leiden. Nieuwe wet kinderopvang brengt eindeloze papierwinkel met zich mee •rmarkt de juiste plaats voor tterolbepaling? niet. Het is een medische zaak, :onc$niet thuis in een supermarkt. 14junt is wel dat je in de super- •1 mensen bereikt. Ik zie dus iadelen." Een formulier van de Belastingdienst, werkgeversverklaringen, contracten met het kinderdagverblijf: ouders die hun kind(eren) op een kinderdagverblijf hebben, moeten dezer dagen even de kiezen op elkaar zetten. Per i januari is er de nieuwe wet kinderopvang en voor het einde van deze maand moeten alle formulieren daarvoor de deur uit. Zitten ouders eigenlijk wel te wachten op de nieuwe wet? 1 g dat dit initiatiefervoor zorgt Zo ten bewuster omgaan met eten? nkoip ik zeker. Goede voorlichting iesterol is belangrijk, dus ik hoop pnsen dat in de supermarkt krij- öoflpeer het cholesterolgehalte te .Agiunnen ze het beste naar de i, 3 ga an. Want dat is beter dan zelf Z° functie van cholesterol in het lichaam? f. en bouwstof die vooral in de celwanden wordt gebruikt. Je lijf 0 alf cholesterol in de lever. Wanneer je veel verzadigd vet eet, lutepeer cholesterol gemaakt." Rehde gevolgen van een te hoog cholesterolgehalte? Zo zorgen voor aderverkalking. Cholesterol hoopt zich dan op in nd- h, waardoor er minder bloed doorstroomt. Dat zorgt voor jebrek en op termijn soms voor een infarct. Waar dat infarct dt, hangt af van de plaats van de aderverkalking. Dat kan na- hakjeral in het lichaam voorkomen. Een hoog cholesterolgehalte ogsti en vaatziekten veroorzaken en dat zijn hele nare kwalen." <am nen mensen hun cholesterolgehalte laag houden? Ge^et vet omgaan is erg belangrijk. Vooral verzadigd vet zorgt P hoog cholesterolgehalte. Dat vet zit vooral in dierlijke produc- ei, kaas, boter, eigenlijk alles wat van beesten gemaakt is. Be- □e dat is juist goed." keZ )t is het probleem van een hoog cholesterolgehalte in Ne- it ik niet. Het is wel stijgende, maar hoeveel durf ik niet te zeg- P ierk dat er steeds meer mensen in mijn praktijk komen met uc|og cholesterolgehalte." UIT DE ARCHIEVEN IÜSS veg 17(54, Vrijdag 5 November :h. i Het Chr. Tamboer- en PijpercorpsKunst en Genoegen", Zojns in het blauw", die nu al enige jaren in de 3 October-op- '"6- grlijk en figuurlijk zulk een goed figuur maken, presenteerde h\v>avond in de Stadsgehoorzaal in een uitstekende show. Dat lpBii Leiden populair is - steeds weer wordt op het corps een be- Le^an - viel deze avond niet alleen af te leiden uit de grote be ng, doch tevens uit het grote aantal verenigingen en organisa- ertegenwoordigd was. Bantrekkelijke aan de show was de verscheidenheid, die er ls Hd ruimschoots voldoende was. Zo trad na de openingsfanfare Reling op. Deze senioren presenteerden zich met enkele mar- a/dr bleken zich ook te hebben toegelegd op andere genres, zo- 10 vftenjacht, een karakterstukje dat een goede vertolking ge- mv juniorencorps, dat op 1 April jongstleden is opgericht, ver- Bze avond voor het eerst op het appèl. Zij floten en trommel- Nfiiet grootste enthousiasme, al komen deze jongens maar nau- 2P- (ven hun muziekstandaard uit. et A.I i, 64)79, maandag 5 november A. er, 8f Een overweldigend aantal oud-leerlingen is afgelopen zater- n lezig geweest tijdens de reünie ter gelegenheid van het 60-ja- Sirin van Christelijk Lyceum Visser 't Hooft. Docenten stonden >eh. (Voor wat gelegenheidslesjes voor de klas en gaven 's avonds lerhi/etvoorstelling weg. Jn oief Leidsch Dagblad ^'deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na igerrv^ 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer I. me.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van |aar»gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan 'van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto rouw binnen drie weken thuisgestuurd, looi), IS, vit etM. oeg, P COLOFON i. md ik, 99 doorrfrectie: B.M Essenberg geh ail: directie.hdcuz@hdc.nl Uphff' enbdredactie: Jan Geert Majoor, r, gelMriaan 8randenburg j 83ma": redact'e 'd@hdc nl w' C. 1uijte°°R ig :a^at 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ktbus 54,2300 AB Leiden 071-5 356 415 fax 071-5 356 325 rten fax 023-5150 567 1 Olaf EVERKOOP m.b.t: 'v v^8i 3661 ra Lied: 023-5 '50 543 ïsmaS-6813677 en Ülhandel: 071-5 356 300 .A.Lf Antct Baf tgenl ie Hl* J.GlfEN w (taling (acceptgiro) (alleen aut. Inc.) p/j €216,90 ers an del* ons 06,1 machtiging verstrekken j. matisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting Leidsch Dagblad A.-A.f is kunnen contact opnemen 3636 (gratis) 15196800 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Ellen van Bueren en Marco Roest uit Leiden brengen hun zoon Sam (2) sinds kort drie dagen in de week naar het Leid- se kinderdagverblijf de Pette- flet. Hun tweede kindje is op komst. Ellen, onderzoeker bij de TIJ Delft; „Tot voor kort ging Sam niet naar een kinderdag verblijf, we hadden de opvang in onze directe omgeving gere geld. Maar nu de tweede eraan komt, leek het ons toch wel makkelijk. Vanwege de wacht lijsten moesten we Sam en de baby zo snel mogelijk aanmel den. Gevolg: we moesten tege lijk de formulieren van het ou de én van het nieuwe regime invullen, zowel voor Sam als de baby. We hebben er dus aardig wat studie-avondjes op zitten." Marco, wiskundedocent op het Vlietlandcollege: „Nou, zo inge wikkeld was het toch ook weer niet? Het was misschien veel omdat het allemaal tegelijk kwam, maar we moeten het zelfde doen als andere men sen." Ellen: „Nou, dat is toch aardig wat. Je hebt te maken met de Belastingdienst, twee werkgevers, twee bemiddelaars en de kinderopvangorganisatie. Wij moeten het geld straks zelf voorschieten en het vervolgens declareren. Tot nu toe deed zo'n bemiddelaar dat. Het is niet echt lastig, je moet alleen heel goed lezen en voor de ze kerheid vul je gewoon maar al les in. Maar dat betekent wel aardig wat rompslomp." Marco: „Als je het zo bekijkt wel, ja. We krijgen er een partij extra bij - de belastingdienst - en de service van de bemidde laar wordt minder." Ellen: „Die bemiddelaars weten het zelf ook nog niet echt. Ik zit in Delft bij Octopus. Toen ik daar een paar maanden gele den voor het eerst naartoe bel de met een vraag, raakte die da me meteen in paniek. Die zag het helemaal niet zitten, die door Nienke Ledegang nieuwe regeling." Marco: „Ouders krijgen zelfde verantwoordelijkheid. Dat is ook de opzet van de wet." Of dat zal werken? Ellen: „Dat weet ik niet zo. Je zult zien dat de tarieven leidend worden. Ik vrees dat er best wel wat vrou wen zullen afhaken. Omdat zij vaak toch minder werken en verdienen dan hun partner, pakt het financieel voordeliger uit als zij niet werken. Aan de andere kant hebben mensen in kleinere organisaties met min der secundaire voorzieningen, zoals in het mkb, er waarschijn lijk wel voordeel bij. Deze rege ling was bedoeld om de regels voor iedereen gelijk te trekken, maar dat lijkt dus niet echt te gebeuren. Kinderopvang was al vrij elitair en dat zal het voorlo pig wel blijven ook." Sam en zijn ouders Marco Roest en Ellen van Bueren. Foto: Mark Lamers Pauline Tennissen en Michel Schreurs uit Leiden brengen hun zoon Milan (net een jaar) drie dagen in de week naar kin derdagverblijf Babydrome aan de Boerhaavelaan. Pauline, on derzoeker bij het Leidse Genen- cor International BV: „Ik ben een beetje traag met die formu lieren. Ik heb er nu één inge vuld, omdat ik daar anders echt te laat mee zou zijn. Dat is het contract met het kinderdagver blijf. De rest - de belastingpa pieren en de formulieren voor mijn werkgever - moeten we Milan en zijn moeder Pauline Teunissen. Foto: Dick Hogewoning nog doen. Niet dat het nou echt ingewikkeld is, het is vooral ge doe. En daar zijn we niet zo goed in." Michel, werkzaam bij Cap Ge- mini: „We moeten bijvoorbeeld nog uitzoeken hoe hoog de werkgeversbijdrage wordt. Mijn werkgever betaalt straks niet mee. Ik moet kinderopvang uit mijn 'flexibele salarisruimte' fi nancieren. Hoe dat precies zit, hebben we nog niet helemaal uitgezocht. Er ligt een dik boek werk klaar dat we moeten door lezen." Pauline: „Volgens mij is dat een fout in de wet, dat werkgevers niet hoeven meebetalen. Ter wijl kinderopvang voor veel mensen al nauwelijks is op te brengen. Hoewel wij het wel kunnen betalen, vind ik kinder opvang belachelijk duur. Wij betalen nu voor drie dagen in de week 430 euro per maand. Straks wordt dat nog iets meer, omdat de werkgeversbijdrage omlaag gaat. En dan zijn we ook nog allebei een dag minder gaan werken, waardoor er min der geld binnenkomt. Natuur lijk houd je er rekening mee dat kinderen duur zijn, maar dit vind ik buiten alle proporties." „Voor mensen die minder te besteden hebben, is het nog er ger. Je ziet dat dit soort maatre gelen altijd de mensen treft die het minst kunnen lijden. Je moet toch alles zelf regelen, on derhandelen en op zoek gaan er zullen mensen afhaken. Een slechte zaak. Ik ben dan ook helemaal geen voorstander van de nieuwe wet. Ik snap dat de overheid minder sturend wil zijn, maar je kunt niet alle ver antwoordelijkheid bij de ouders leggen." Steven en Corny Goldstaub uit Leiderdorp brengen hun doch ter Jet (2) twee dagen in de week naar het Leiderdorpse kinderdagverblijf Ziezo van de stichting Catalpa. Corny, die als verpleegkundig coördinator bij de ANWB-alarmcentrale werkt: „Nu betaalt mijn werkgever 60 procent, de rest van de reke ning krijgen we thuisgestuurd. Die neemt Steven weer mee naar zijn werk, het MRI-cen- trum in Amsterdam. Zij betalen vervolgens de helft van die re kening en trekken het restant van zijn brutoloon af. Een heel luxe regeling. Ik denk dat wij 15 procent van het totale bedrag zelf betalen." „Dat is natuurlijk eigenlijk te mooi om waar te zijn. En dat blijkt wel: Stevens werkgever heeft besloten per 1 januari niet meer mee te betalen. Via de be lasting kunnen we nu een tege moetkoming krijgen op basis van ons inkomen." Ze pakt het pakketje formulieren erbij. „Kijk, ik heb al het een en ander ingevuld, maar hoeveel we pre cies gaan betalen, weet ik nog niet. Daar zijn wel websites voor en we hebben een tabel gekregen, maar die geven niet echt uitsluitsel. Als ik het goed begrijp kunnen wij van het rijk 36,1 procent vergoed krijgen. Maar gaat dat percentage van het totaalbedrag of pas als het werkgeversdeel is afgetrokken? Ik weet het niet, hoor. Het enige dat vaststaat is dat de ANWB een zesde deel vergoedt. Ik denk dat we straks in totaal zo'n beetje de helft zelf moeten betalen. We gaan er al met al dus wel op achteruit." Corny is niet van plan om Jet minder vaak naar Ziezo te brengen. „Dan zouden we haar naar opa en oma moeten bren gen. Dat vind ik geen optie. We hebben bewust voor een kin derdagverblijf gekozen, dat is goed voor haar ontwikkeling. Bovendien gaat ze al niet zo vaak, maar twee dagen in de week. Wel overwegen we haar voortaan na acht uur 's mor gens te brengen. Nu brengen we haar altijd om half acht, maar dat is relatief erg duur. Voor twee keer per week dat half uurtje extra betalen we per maand 50 euro. Daar kunnen we op besparen, maar dan moet ik nog wel even met mijn werkgever praten." Jet, dochter van Steven en Corny Goldstaub, op weg naar de kinderopvang. Foto: Hielco Kuipers TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Waarom doet die vent zo raar met z'n oog?" Op de provinciale weg Kat- wijk-Noordwijk komt een man naast ons rijden. We zitten iets voorbij de op rit Rijnsburg. De zo op het oog nog jonge auto mobilist zet zijn doorlo pende intens zwarte zon nebril op zijn hoofd en rukt zijn ooglid van zijn rechteroog naar bene den. Theo en ik kijken el kaar aan. „Wat is er aan de hand?", zeggen we al lebei hardop. De drie jongens op de achter bank, die op Noordwijk moeten hockeyen, zijn voor het eerste even stil. Ik constateer dat we met een louche type te ma ken hebben, leren jackje met een bontkraagje, verkeerde zonnebril en een te donkere, snelle auto. Ik maan Theo tot voorzichtigheid. Ik hou niet van die maniakken in het verkeer. „Voor je het weet rijden ze je Idem en slaan ze je in elkaar", waarschuw ik. „Dat lees je vaak genoeg in de krant." Ik voel me op mijn tuttigst met deze opmerking. Deze dood doener komt toch spon taan uit mijn tenen. De auto gaat echter niet voorbij, maar blijft hin derlijk kleven. Geeft nog eens groot licht en gaat dan aan de slag met an tennes en een bakkie. Het is schitterend weer, bijna warm voor een za terdag die nog net in de zomertijd valt. Wij zitten met luchtige kledij in de auto. Theo en ik volgen de maniak in onze spie gel. Na vijf kilometer is hij er nog steeds. We suk kelen Noordwijk binnen, pakken de ene na de an dere rotonde. De jongens achterin hebben niet in de gaten dat de man er nog is. De goede en slechte punten voor hun proefwerken zijn belang rijker. Vlakbij de nieuw gebouwde witte school met het rieten dak, even voor de midgetgolf, wordt Theo gedwongen een parkeergelegenheid in te duiken. Het is nu trillen geblazen. Theo zegt dat het mis is. We moeten allemaal blijven zitten. Hij verlaat de be stuurdersplaats. Geen knallen, geen stom pen. Ik hoor alleen twee stemmen op hoge toon praten. De jongens me nen dat we met het tele visieprogramma Blik op de Weg te maken heb ben. Ze zien een tekst door de rechter zon- neflap lopen. Ze kunnen het niet lezen. Ik stap nu uit en maan Theo en de onbekende automobilist tot rust. Wat is er aan de hand?, zeg ik tegen het louche type dat zijn zon nebril ophoudt. Hij wijst op Theo. „Hij wil niet ge loven dat ik van de poli tie ben. Hij wil mijn naam zien, maar die ziet hij straks op de bon wel." Bon, politie, verwarring alom. Ik probeer de zaak in de hand te houden. „Laat mij uw legitimatie maar zien." De klever doet erg zenuwachtig. Hij voelt overal in zijn jack en zijn broek. Ik laat me niet uit de tent lokken, ik wacht rustig. Na veel misbaar krijg ik een kaart te zien. Als Theo de bril wil pakken om de kaart nader te aanschouwen, is het mis. „Ik haal assistentie", roept de zonnebril. Bin nen 'no-time' komt er een echte Noordwijkse politiewagen aanrijden. Een mannelijke en een vrouwelijke agent stap pen uit. De vrouw geeft ons een hand en stelt zich voor. De andere agent staat er even bij en schuift door naar onze achtervolger. Wij mogen ons verhaal doen. Theo meldt dat hij niet weet waarvan hij wordt ver dacht. Hij zou een stop teken hebben gemist. Ik wijs de vrouw op de man met de zonnebril. „Hij is echt van de politie", zegt ze. 'Undercover', is mijn constatering. „Mogen undercovers zich niet voorstellen, hoeven die hun zonnebril niet af te doen? Waarom dragen undercovers trouwens zo'n vreselijk louche ding?" Ik raak op dreef. De agente is goed. Zij luistert en heeft oog voor detail. „Ik moet u ook zeggen: het is mijn keus niet, maar het is een bril die door onze organisatie is verstrekt." „Een poli- tiebril dus", zeg ik. Ze knikt. „Natuurlijk, doe je die bril bij een gesprek af." We begrijpen elkaar. De jongens in hockey-te- nue kruipen nu ook uit de auto. Het is een bizar tafereel op een zonover goten strandweg naar Noordwijk. We trekken bekijks. Olivier staat met de belangrijke pasjes van Theo, die in de auto lig gen, te wapperen. Hier mee wil hij laten zien wat Theo allemaal kan. Niet de juiste aanpak. Ik duw ze gedrieën weer terug op de achterbank. De vrouw praat met de un dercover. Subtiel zet hij zijn zonnebril daarna af en richt zich tot Theo. Hij heeft het sein om te stop pen uit zijn zonneflap ge mist. We kijken. Er loopt inderdaad door de nor male afmeting flap een miniscule zwarte balk met rode knipperende letters: stop, politie. Ik kijk naar onze auto. Geen asobak, wel een station wagen met bagagenet. „Spiegelt u wel?", vraagt de undercover aan Theo. „Ik heb niet anders ge daan." Ik opper dat de felle zon de rode gloed aan letters misschien heeft afgeschermd. Het is maar een suggestie voor die zonnebril. Het loopt tegen tweeën. Ik meld me af. De heren moeten bijna op het veld staan. De vrouwelijke agente zegt Theo af te zullen zetten. Een prima vrouw. Tumult in de au to. „Moet hij het gevang in?" Misschien, na een half uur bakkeleien is mij nog niets duidelijk. Drugskoerier, oplichting, gokschulden, je weet het nooit bij mannen die zich aardig voordoen, flitst het door mij heen bij het verlaten van de parkeerplaats. Ik spiegel, maar zie geen letters op de flap. Na een minuut of twin tig, inmiddels is op Noordwijk iedereen op de hoogte, komt Theo aan wandelen. Zijn hand manhaftig in de broek zak. Daar zit de bon: van rijbaan gewisseld zonder richting aan te geven. Van Leeuwarden krijgen we te horen hoeveel daarop staat. Het com mentaar van ftiten- staanders laat ik buiten beschouwing. Zij waren wel erg partijdig. Overi gens meldde de vrouwe lijke agent in het gesprek dat we altijd kunnen ko men praten als we niet meer verder kunnen. Ik wijs Theo nu elke mor gen op zijn richtingaan wijzer. Hij ontkent alles. Hij heeft nog een andere visie op het gebeuren. We proberen de draad van ons leven weer op te pakken. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15