LEIDE Gemeente en Portaal bouwen 1300 woningen REGIO Eis veertien maanden cel voor verkrachting oomgroMten Voorspoelen overbodig! Islamitische vereniging wil 'centrum' in Leiden-Noord Bestuurder in hart en nieren jmobilist rijdt ^ganger aan j Woutertje erse ter inzage Amsterdammer wint fotowedstrijd over Leiden .Ieidschdagbiad.nl vrijdag 5 NOVEMBER 2004 Eindeloze pierwinkel in |ideropvang Uons Club alt geld op voor ppice Issoria Een 77-jarige Leider- s gisteren op de Lange- I aangereden door een Jobilist (52) uit Hazers- I Dorp. De Hazerswoude- tnd stil op de Lange- om achteruit in te parke- ..j jijen hij ging rijden, zag hij over het hoofd ABdat moment vanuit de va^raat kwam en schuin q uufde auto liep. De man liep e aanrijding letsel op aan zicht. I- Het plan voor de uit- ag van basisschool Wou- D Mieterse met acht lokalen Houtlaan in Leiden ligt ;r/n^ecember ter inspraak. jllege is hiertoe overge- |^adat zij op de vingers is ^®*poor de inspraakcommis- zaak kwam aan het rol- ^n omwonenden een indienden dat zij niet in 'geilheid waren gesteld uit te spreken over de len bouwplannen. En- tn hen zijn tegen de uit- ig, omdat deze ten koste een stukje van de Leid- door Timoteus Waarsenburg leiden - De sloop van bijna 700 woningen op de Oranje- en Waardgracht, de Diamantlaan en het EWR-terrein en omgeving kan beginnen. Op deze locaties gaan 1300 woningen verrijzen. Dat zijn de gemeente en wo ningbouwvereniging Portaal in een megadeal overeengeko men. Volgens verantwoordelijk wethouder Hillebrand is deze overeenkomst het belangrijkste wapenfeit van de gemeente van het afgelopen jaar. Voordat er gebouwd kan wor den op het EWR-terrein, moet eerst een deel van de grond ge saneerd worden. Volgende week woensdag gaat de eerste spa daartoe de grond in onder toeziend oog van minister Dek ker. Om die reden moet de ge meenteraad dinsdag de over eenkomst tussen Portaal en de gemeente goedkeuren. Op het EWR-terrein gaan Por taal en de gemeente gezamen lijk aan de slag. De 350 bestaan de woningen uit de sociale sec tor worden gesloopt en in de plaats daarvan komen 720 hui zen terug. Het overgrote deel van die woningen, zo'n tachtig procent, is voor de particuliere sector. Slechts twintig procent is bestemd voor de sociale sec tor. De ontwikkeling van het EWR-terrein kost de gemeente 140 miljoen euro. Aan het Diamantplein gaan 320 sociale woningen tegen de vlak te. Daarvoor bouwt Portaal er 392 terug. Van dat aantal zijn er 81 bestemd voor de sociale markt. Aan de Oranjegracht en Waardgracht wordt relatief wei nig gesloopt. Slechts 23, even eens sociale, woningen verdwij nen. De rest, 233 woningen, wordt gerenoveerd. Ook bouwt Portaal op het Lakenplein en het Kaarsenmakersplein 77 'le vensloop' bestendige huizen, waarvan ongeveer de helft voor de verhuur zal zijn. Onder de huizen komt een grote parkeer garage voor bewoners. De gemeente en Portaal sluiten de overeenkomst met gesloten beurs. De ontwikkeling van de Oranjegracht, de Waardgracht en het Diamantplein komen volledig voor rekening en risico van Portaal. Portaal zet boven dien 12 miljoen apart, bestemd voor 'stedelijke vernieuwing in Leiden'. In ruil daarvoor geeft de gemeente de erfpachtgrond waar Portaal in deze buurten op gaat bouwen 'om niet' weg. Bovendien hoeft de woning bouwvereniging geen precario rechten en leges te betalen voor het glasvezelnetwerk dat zij in de komende jaren in haar hui zen in de stad wil aanleggen. Met het geld dat Portaal be schikbaar stelt, wordt deels het gemeentelijke tekort op de be groting voor de bebouwing van het EWR-terrein gedekt. Ook wordt uit dat bedrag een deel van de parkeergarage onder het Lakenplein bekostigd. En tot slot heeft Portaal toegezegd om uit dat potje voor 2010 nog tachtig sociale woningen her en der in de stad neer te zetten. leiden - Was het verkrachting of had de vrijpartij plaats met in stemming van alle drie de be trokkenen? Over die vraag brak het Gerechtshof in Den Haag zich gisteren het hoofd. Twee Leidenaars van toen 20 en 18, hadden op 2 oktober 2003 een 15-jarig meisje uit Leiden naar de woning van de oudste aan de Steenstraat meegenomen en daar seks met haar gehad. Be gin dit jaar werden zij vrijge sproken van verkrachting maar schuldig bevonden aan het ple gen van ontucht met een min derjarige. Reden voor zowel het openbaar ministerie als de ver dediging om in beroep te gaan. De advocaat-generaal eiste te gen de oudste 21 maanden cel waarvan 7 voorwaardelijk. De jongste moet volgens het OM voor 30 maanden de cel in waarvan 6 voorwaardelijk. Het meisje was aan de voor avond van 3 oktober met een aantal vriendinnen in de buurt van de Nieuwe Beestenmarkt. Daar kwam het groepje meiden de twee Leidenaars tegen. Er werd wat gedronken, er werd wat gepraat, waarna de 15-jari- ge alleen met het duo meeging naar de woning van de oudste. Daar zou zij naar eigen zeggen nog meer alcohol hebben ge kregen, waarna zij slaperig was geworden en ondanks te heb ben aangegeven niet in te zijn voor seks, toch zijn misbruikt. De advocaat-generaal sprak van 'walgelijke toestanden'. Uiteindelijk slaagde de 15-jarige er in via haar mobieltje een vriendin te bellen die haar met andere vriendinnen uit het huis aan de Steenstraat haalde. Een van die vriendinnen schakelde de politie in die de oudste met een oppakte, en de andere ver dachte later arresteerde. De advocaat-generaal achtte voldoende bewezen dat het duo dwang had uitgeoefend om seks te hebben met de 15-jari- ge. Bovendien nam hij het de verdachte kwalijk überhaupt seks te hebben gehad met een minderjarige. De advocaat van de verdachte pleitte voor vrijspraak. Volgens haar was er sprake van weder zijds goedvinden. „Daarnaast rammelde het politieonder zoek. Zo was er een gebrekkig sporenonderzoek en zijn er di verse ontlastende getuigenver klaringen." Uitspraak over twee weken. Hertog introduceert Hertog Milka en Hertog Toblerone De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! De makers van Hertog zijn gek van ijs, maar ook op chocolade. Hertog heeft samen met Milka® en Toblerone' twee lekkere ijsrecepten gemaakt. Hertog Milka® is een combinatie van chocolade roomijs en vanille roomijs met stukjes échte Milka® Alpenmelk chocolade. De andere smaak, Hertog Toblerone®, is chocolade roomijs met een chocolade saus en stukjes Toblerone® chocolade. U vindt Hertog Milka en Hertog Toblerone' in de vriezer van uw supermarkt voor 3,59. leiden - Mark den Hartogh uit Amsterdam is de winnaar geworden van de Ernst Young fotowedstrijd over Leiden. Zijn foto van de Burcht bij nacht, maakte op de jury de meeste indruk. „Dat de Burcht ooit een mysterieuze plek was, omringd door legen darische verhalen, wordt begrijpelijk voor wie naar deze foto kijkt. De scherpe silhou etten van de Stadhuistoren en bomen, de glans van het maanlicht op de zilveren rai ling, de gejaagde wolkenpartijen, alles draagt bij aan een spannende sfeer, die weer een heel ander beeld van de Sleutelstad geeft." De tweede prijs ging naar Vincent Beyersbergen uit Wassenaar met een plaat van de Nieuwe Rijn bij avond. De prijs van de gemeente Leiden ging ook naar hem. De kiek komt tijdens de komende jaarwisseling op superformaat in alle mupi's in Leiden te hangen. Een foto van de Belg Koen de Langhe, Wandelaars langs de Zijlsingel, was goed voor de derde plek. Den Hartogh won de wedstrijd voor de vierde keer op rij. Uit de meer dan 350 ingezonden foto's door 123 fotografen, zijn de 12 mooiste prenten uit gekozen voor de Leidse kalender 2003. De winnaar ontving gisteren in het stadhuis 1250 euro. De nummers twee en drie respectievelijk 750 en 500 euro. De andere negen winnaars ieder 200. De Ernst Young Fotowedstrijd werd dit jaar voor de achtste keer georganiseerd door VW Holland Rijnland in samenwerking met Ernst Young. Het thema van de foto wedstrijd was 'Leiden, zoals het is'. De fotografen waren dit jaar uitgedaagd om de verborgen pareltjes van Leiden vast te leggen. De kalender is te koop bij de VW-win- kel, aan de Stationsweg en de Leidse boekhandels. Foto: Mark den Hartogh (advertentie) Laat die ovenschotels maar op tafel komen! Makkelijk hé, een vaatwasser. Maar na het eten van bijvoorbeeld een ovenschotel, moet je toch vaak voorspoelen of de schaal laten inweken. Immers, de vaatwasser krijgt die lastige zetmeel- resten van bijvoorbeeld aardappelen lastig weg. Niet écht makkelijk... Sun tabletten (zowel standaard als 3in1) zijn verbeterd en nu tot twee keer effectiever dan voorheen in het verwijderen van hard nekkige aardappelresten. Aardappel-ovenschotels, lasagne, pasta of een oer- Hollandse stamppot: Sun kan het aan. Hou dus maar op met dat voorspoelen en inweken. de islamitische vereniging. Hij zei dat bij de presentatie van de toe komstvisie voor de nieuwe moskee, gis teravond in het Huis van Noord. De nieuwe activiteiten moeten zowel mos lims als overige bewoners van de wijk trekken. Burgemeester Lenferink zag het alle maal wel zitten. Hij vergeleek de moskee met de parochies en kerkgemeenschap pen van vroeger: dat waren ook ont moetingsplaatsen. Met het nieuwe ge bouw bannen de moslims de overige bewoners bovendien uitnodigen om ook eens in de moskee te komen, aldus Lenferink. Een aantal van die overige bewoners had nog wel zijn twijfels. „Er moet nog heel wat water door de Rijn vloeien voor de witte inwoners van Leiden-Noord naar de moskee gaan", zei een blonde inspreekster. Wijkvereniging De Kooi is bang dat er een ongewenste concurren tiestrijd ontstaat als de moskee aan on geveer dezelfde activiteiten onderdak gaat bieden als de nieuwe brede school. Christenunie-raadslid Van As vroeg zich af waarom de moskee niet nu alvast be gint met al die activiteiten, desnoods op een tijdelijke locatie. De moskeevereniging heeft echter geen geld en energie voor tijdelijke oplossin gen, zei Hamdi. Liever concentreert de vereniging zich op de nieuwbouw, die op de hoek van de Willem de Zwijger laan en de Mamixstraat moet komen. SN MEMO R SA/W Behalve ruimte voor de nieuwe activitei ten ontstaat er ook een aparte gebeds ruimte voor vrouwen, die er nu niet is. Daarnaast kan de verwachte groei van het aantal moslims in de wijk opgevan gen worden. Op 11 november volgt er nog een infor matieavond over de moskee voor bewo ners, eveneens in Huis de Noord. Die avond wil de Islamitische Vereniging meteen aangrijpen om met hen te pra ten over de gevolgen van de moord op Van Gogh. Hamdi hoopt dat er veel au tochtone bewoners komen. Hij vreest wel dat voor sommige bewoners de drempel nog hoog zal zijn. „De mensen die we het liefst zouden spreken, zijn helaas ook het moeilijkst te bereiken. Piet Biegstraaten 1920 - 2004 voor het realiseren van nieuwe accommo daties in de stad die daar van oudsher een groot gebrek aan had en werd beloond voor zijn inzet met tal van onderscheidin gen. Hij was erelid van Docos, kreeg de gouden speld van de KNVB, werd met goud gedecoreerd door de NKS en ontving de erepenning van de Leidse Sportfederatie. Piet Biegstraaten werd op 10 januari 1920 geboren aan de Havenkade in Leiden in een zeer katholiek gezin. Met een non als tante en een koster als broer werd hij mis dienaar in het inmiddels verdwenen kloos ter van de Zusters van Liefde in de Peli kaanstraat. Na zijn Mulo-opleiding werkte hij bij de Iemco aan de Nieuwe Rijn, een winkel en magazijn in technische appara tuur. Hij werd in 1943 te werk gesteld in Duitsland, mocht in 1944 naar huis wegens het overlijden van zijn moeder en dook on der tot aan het einde van de oorlog. Hij trouwde vlak voor de bevrijding en ging daarna al snel werken bij het GAK, tot hij met de vut ging in 1982. In dat jaar maakte hij namens het CDA zijn entree in de gemeenteraad, waarin hij het drie volle raadsperioden uithield. Hij kon het besturen niet laten en was van 1990 tot 1999 lid van het bestuur van zorgcentrum Rustenborch in Oegstgeest, waar hij nadien zelf zijn intrek nam in een aanleunwoning met zijn vrouw, die er nog woont. Biegstraaten werd begin dit jaar opgeno men in Mariënhaven. Hij leed aan Alzhei mer. Hij wordt zaterdag begraven op het kerkhof bij de parochiekerk van de H. Willi- brord aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. Paul de Tombe door Maarten van Wijk leiden - De plannen van de Moskee Isla mitische Vereniging Leiden zijn groots. Vanaf 2007moet er in Leiden-Noord geen nieuwe moskee, maar zelfs een 'merqez' ofwel 'centrum' verrijzen. De bouw van het centrum is nodig omdat de huidige moskee aan de Bonairestraat te klein is voor de vele buurtactiviteiten die de vereniging wil organiseren. Huiswerkbegeleiding zou er in het cen trum kunnen komen, taalcursussen met het ROC, medische Informatieavonden, een banenmarkt en feesten. En, bij ge beurtenissen zoals de moord op Van Gogh, bijeenkomsten om te praten en stoom af te blazen, zegt A. Hamdi van Op latere leeftijd was hij actief als gemeen teraadslid van het CDA, maar hij werd toch vooral bekend om zijn vele inspanningen voor de sportwereld in Leiden. Vanwege zijn grote verdiensten voor die gemeen schap werd hij in 1980 benoemd tot ere burger van de stad en een jaar later tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Afgelo pen dinsdag overleed Piet Biegstraaten op 84-jarige leeftijd in psychogeriatrisch cen trum Mariënhaven in Warmond. Piet Biegstraaten was een markant figuur in de Leidse sportwereld. Hij was jarenlang voorzitter van de voetbalvereniging Docos en in het tweede deel van de jaren zestig bestuurslid van de afdeling Leiden van de KNVB. Ook met de Nederlandse Katholieke Sportbond (NKS) had Biegstraaten de nodi ge bemoeienissen, eerst als bestuurslid en voorzitter van de afdeling Leiden en van 1976 tot 1980 als preses van de landelijke afdeling voetbal. Vanaf 1958 was Bieg straaten betrokken bij de Leidse Sportstich ting, de voorloper van Sportbedrijf Leiden, waarbij hij de laatste elf jaar tot aan de op heffing in 1981 als voorzitter fungeerde. In die functie werd hij misschien wel het meest bekend, want Biegstraaten hield zich bezig met alles wat er op sportgebied in Leiden gebeurde. Hij zette zich vooral in l wereld, mijn krant. eidsch Dagblad la, Ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste ken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! taal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56,70) M DV oon: ortedatum: lladres: /girorekeningnummer Itekening: •lultend bi) automatische incasso. de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, voordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 —1711 „pil lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11