Garnalenvissers blokkeren haven ECONOMIE FNV mag onderhandelen 'Een broodje garnaal kost nog steeds 4,50 euro' Kwartje valt beetje laat bij Nutreco Rekenkamer: 'Slechte steun aan werklozen' Nieuwe luxe Senseo Crema en concurrentie van Bosch Lijst 'grootste gulle gevers' Lagere omzet Stork Hema in mobiele telefonie Philips met led in autokoplamp Randstad haalt meer winst EMBEi geeft bouw >r bedenktijd jkC - Kartelautoriteit ceft bouwbedrijven een peer tijd (tot 17 novem- nfli te besluiten of ze ge- P laken van de versnelde lure om de bouwfraude m ndelen. Accountants fondernemingen hebben ijd nodig. De NMa legt in fjer 400 bouwbedrijven iienboetes op. Ook zeven MOdannemers die het werk tuwelijn en HSL verdeel- v.wren dan hoeveel zij op 18'7|oeten leggen. De NMa i28,4p°r een bemiddelaar ge il Jpm jarenlange procedu- 85 50orkomen. Oud-voorzit- ikert van VNO-NCW bouwbedrijven verte- 'Jftirdigen. 49 sl illegalen bij wklus in huis 54 iiag - Veel particulieren len illegale werknemers ouwklussen aan hun Dat blijkt uit onder kin de Arbeidsinspectie 34 gieren is gepubliceerd. Bij :ent van de controles bij ^kjlieren bleek sprake van 33|o| arbeid. Bij de gecontro- 66,9&annemers was dat 19 j^jt. In totaal voerde de in- 15I21 vorig jaar 362 controles 15 %van 51 bij particulieren 64 9poneel hadden inge- 22!9foor bouwwerkzaamhe- 3°I ?fet onderzoek woerd ver- 7 i>n tips, zodat de cijfers i8.0)resentatief zijn. Staats- 2Q fhs Van Hoof (sociale za- 2o!2iat boetes op het inhuren 22.6fen van een kleine 1000 23,5iar 8000 euro per illegale 2i2.o«mer voor bedrijven en 24 7^or particulieren. markt in VS »:|iet Implanon 6,2|ii - Akzo Nobel hoopt in 54,5fe helft van 2005 de 5V aanse markt op te kun- it zijn nieuwe anticon- 295,oniddel Implanon. De ik'panse keuringsdienst 58'oineesmiddelen FDA i8,9aarvoor de deur ge- Implanon is een staafje, 65.8it als een lucifer, dat is 17 0!met het hormoon eto- 123 6?ral dat de vrouw be lt tegen zwangerschap. 43 2rdt in de arm ingebracht 43Ï3£t drie jaar via de bloed- 10,liet middel is al in 30 lan- gjde markt en in gebruik i35i5imiljoen vrouwen. jkloosheid in sland stijgt 18,81 74,7Urt - De werkloosheid in 432 opd is vorige maand met 2[6gestegen ten opzichte 132itember. In totaal heb- 39,5 4,46 miljoen Duitsers 4,7erk. Dat is 10,7 procent 1147 beroepsbevolking. De 4;2»e komt geheel voor re- 46,8 van het westen van het 21,8 "takkoord 'olkswagen ver - De directie van de 2572 autofabrikant Volkswa- 24^55 de belangrijkste vak- 20,07 j Metall hebben gisteren 24 69 lur een loonakkoord ge- siss De 103.000 Duitse werk- 22 36 Z^n tot e®nc^ zeker 18 10 0 baan. In ruil wordt in 25^34 l/W-fabrieken de komen- naanden afgezien van 23'67 insverhoging. Volgend 43,92 jgen ze een eenmalige 4034 van 1000 euro- Nieu_ 33I43 knemers moeten genoe- 19.72 tnen met een lager sala- 43'go nduizenden werknemers 28^78 druk op het overleg met huwingsstakingen. 41*39 den containers 54.00 j 48.90/der papierberg 12 go DAM 1° de Rotterdamse 15!ö3 wordt vanaf woensdag ||'z| s een stapel papier van 20^59 aal 750 meter hoogte be- 23,85 .Voortaanmoeten 22 59 Brs rubn 1-5 miljoen 19^85 iers elektronisch aan- 11,66 j via het Port Communi- 27 28 iem. Nu moet van elke 27^96 ier een pagina met gege- 1426 i131 ^ouane- Gemid- 17|2o n dat per schip al snel 931 Dcumenten. Dat proces Êinzienlijk versneld. 58q5 lam die vaak meer dan 20,06 g duurden zijn binnen 3055 rnabetlossenafgehan- 24,25 let systeem dat werkt via 47 90 !t' zor6t ervoor dat ^e ba- i7;50 ter capaciteit krijgt. 71^20 19700 ectie motoren F50 verplicht ag - Motoren van Fok- 10 vliegtuigen blijken "lie te lekken, waardoor lor kan uitvallen. Onder- uedrijven moeten daar- reldwijd voor elke vlucht leren of de twee propel- oren van de F50 in orde fe Inspectie Verkeer en taat heeft dat gisteren Igemaakt, nadat de afge weken diverse lucht- iaatschappijen hadden gd over olielekkage. Vol- e inspectie is het pro- niet direct bedreigend. harlingen/gpd - „Vroeger ging ik fluitend naar zee. Zondag avond altijd weer blij dat ik kon vissen. Nu wordt de brok in mijn maag steeds groter. Met tegenzin vaar ik uit. Het is niet meer op te brengen." Het is een somber verhaal van de 58-jarige gamalenvisser Jan de Wit van Terschelling die gisteren mee deed aan de blokkade. „Om so lidair te zijn, maar het zint me niet. Het is tijd voor harde actie. We moeten de stoep van de NMa volgooien met garnalen." Om de malaise duidelijk te ma- harlingen/anp - Ongeveer 100 garnalenvissers hebben gister middag met 25 schepen de ha ven van Harlingen geblokkeerd. De vissers zijn boos omdat ze van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) geen on derlinge afspraken meer mogen maken over prijzen en hoeveel heden te vangen garnalen. „De actie verliep prima. Er kwam geen schip langs. De politie trad niet op", aldus een woordvoer der van de Nederlandse Vissers bond. De vissers hieven de blokkade aan het eind van de middag op, nadat het ministerie van land bouw had toegezegd dat minis ter Veerman morgen met de NMa gaat praten. Ondanks de toezegging komen de vissers vandaag of morgen weer in ac tie. Medewerkers van de minis teries van landbouw en econo mische zaken krijgen dan in Den Haag een zakje met garna len aangeboden. Ook vindt maandag een ge sprek tussen de Sociaal Econo mische Raad (SER) en de Ne derlandse Vissersbond plaats. „Wat achter ons ligt maakt niet zoveel uit. We willen uit deze impasse komen en kijken dus alleen naar de toekomst", aldus de woordvoerder van de Vis sersbond. De bond benadrukt dat de actie door de garnalenvissers zelf werd georganiseerd en de bond alleen de woordvoering deed. Volgens de Vissersbond kunnen de garnalenvissers door de op gelegde beperkingen geen geld meer verdienenj. De prijs die vissers ontvangen voor hun garnalen, is gedaald tot bene den de kostprijs. De NMa gaf begin vorig jaar 16 boetes met een totaal van 13,8 miljoen eu- amsterdam/anp - Zakenblad Quote komt in het december nummer met een lijst van de grootste gulle gevers van Ne derland. Het is de tegenhanger van de vandaag verschijnende Quote, waarin de 500 rijkste Nederlanders op een rijtje wor den gezet. Of de 'catalogus' van gulle gevers ook uit 500 mensen bestaat, weet adjunct-hoofdre dacteur Philip de Witt Wijnen nog niet. „Het is erg moeilijk zo'n lijst samen te stellen, om dat er geen weggeefdossiers be staan bij de Kamer van Koop handel. „De redactie heeft veel stichtin gen gevonden waaruit blijkt dat veel geld wordt weggegeven. We willen met dit initiatief mensen met geld stimuleren dat ze ook geld weggeven", al dus De Witt Wijnen. De lijst be staat grotendeels uit mensen uit de Quote 500. Verder men sen die de Quote 500 niet heb ben gehaald, misschien omdat ze te veel hebben weggegeven. ken geven De Wit en zijn zoon Tjaard, de beoogde opvolger, een overzicht van de inkomsten en uitgaven van een weekje vis sen. Een week die standaard in de nacht van zondag op maan dag begint en eindigt op don derdag. Langer vissen is fysiek niet mogelijk. „We werken dag en nacht door. Af en toe eens een hazenslaapje van een uur en dat is het dan." Vorige week brachten ze zo'n 2100 kilo garnalen aan de wa. Per kilo ontvingen ze net iets meer dan de doordraaiprijs van ro wegens vangst- en prijsaf spraken. Het beroep daartegen loopt nog. De vissers vinden dat de behan deling van dat beroep te lang duurt. „Dat loopt nu al 15 maanden. Als het langer gaat duren, gaat een groot deel van de sector kapot. Milieuorgani satie Stichting De Noordzee 1,55 euro. Begin vorig jaar bracht een kilo nog ruim 3,50 euro op. De weekomzet, in de visserij besomming genoemd, bedroeg dus 3255 euro. Het weekje vissen kostte 2500 liter diesel maal 36 eurocent. Dat is 900 euro. Verder zijn er nog af- slagkosten en verzekeringen: zo'n 600 euro. Van de rest gaan ook nog vele andere kostenpos ten af die de Wits moeilijk in weekbedragen kunnen uitdruk ken. „Het onderhoud aan de netten, de werfkosten en de scheepvaartinspectie lopen heeft zich achter de blokkade geschaard. „Het systeem van prijsafspraken werkte prima. Als je als visser een vaste prijs krijgt, hoef je ook niet meer te vissen dan nodig is. Dus is het gevaar van overbevissing een stuk kleiner", aldus een woord voerder van de stichting. Ook de Waddenvereniging jaarlijks ook flink in de papie ren." „De bankverplichtingen kun nen we nauwelijks meer op brengen. We hebben drie maanden uitstel gekregeen. Ge lukkig heeft mijn vrouw ook een baan. Daar kunnen we de boodschappen van doen." Tjaard de Wit kan de rente en aflossing van de hypotheek niet meer betalen. Ook hij heeft er noodgedwongen een baantje bijgenomen. In het weekeinde is hij uitsmijter in een café op West -T erschelling. steunt de vissers. „Garnalenvis serij kan op een duurzame ma nier plaatsvinden. Maar niet op de manier die de NMa wil", al dus directeur Revier. Ook afge vaardigden van Duitse produ centenorganisaties voor de gar- nalensector betuigden gisteren in Harlingen steun aan hun Ne derlandse collega's. In Duits- den haag/gpd - De dienstverle ning van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en uit keringsinstantie UWV laten vol gens de Algemen Rekenkamer veel te wensen over. Zo zou niet voldoende duidelijk zijn wat een werkloze van deze diensten kan verwachten en waar een WW'er aanspraak op kan ma ken. De rekenkamer raadt beide instanties aan om doelstellin gen en aanspraken van cliënten veel duidelijker te omschrijven en minder vrijblijvend om te gaan met deze formuleringen. Het CWI begeleidt WW'ers bij het vinden van een baan. Na een half jaar neemt het UWV dit over en moet de werkloze een reïntegratietraject volgen. Volgens de rekenkamer is ech ter niet na te gaan of werklozen ook echt geholpen worden door de twee instanties. Vooral het CWI moet het ont gelden. De rekenkamer consta teert dat het voormalig arbeids- „Waar ik vooral laaiend over word, is dat het broodje garnaal in de viswinkel nog steeds 4,50 euro kost. Daar ligt dan amper 100 gram in en vaak zit er ook nog macaroni en spaghetti tus sen." „Dat verschil is wel heel groot hè?" Volgens Dè Wit is er maar één oplossing. De vissers moeten weer zeggenschap krijgen over de aanvoer, net als vroeger. De internationale producentenor ganisatie die de vissers nu van Brussel mogen oprichten is een stap in de goede richting. land worden garnalen niet ge veild maar zijn Vissers in loon dienst van de garnalenverwer- kende industrie. Alle partijen in de Friese Staten ondertekenden gisteren een motie waarin 'Den Haag' wordt opgeroepen de vissers te hel pen, zo zegt Statenlid Van der Galiën van Christenunie/SGP. bureau niet weet hoeveel werk lozen dankzij bemiddeling een baan vinden. De registratie van de activiteiten schiet domweg te kort. Zo is nier duidelijk of WWers zich uitschrijven omdat ze geen recht meer hebben op een uitkering, of omdat zij een baan hebben gevonden. Verder wordt het CWI verweten geen rekening te houden met de me ning van de cliënt in het re'ïnte- gratieadvies aan het UWV. Wanneer de werkloze zich ver volgens meldt bij het UWV, heeft die een grote kans veel te laat geholpen te worden. Bijna 60 procent van de werklozen is na een jaar nog niet aangemeld voor een reïntegratietraject. Het UWV en CWI wijzen op de ver antwoordelijkheid van de werk lozen bij het vinden van een nieuwe baan. Volgens de reken kamer heeft de WW'er weinig mogelijkheden, omdat die geen invloed heeft op de keuze van het reïntegratietraject. eindhoven/gpd - Philips brengt over enkele weken een chique Senseo op de markt. Dat wordt een aluminium uitvoering van de succesvolle koffietzetter. Philips wil daarmee consumen ten bereiken die hogere eisen stellen aan het design van hun huishoudelijke apparaten. „Maar we willen ook benadruk ken dat wij de eigenaar zijn van dit concept," zegt een woord voerder van Philips, nu de Sen seo concurrentie heeft gekre gen. Bosch heeft deze week de Gus- tino uitgebracht, een Senseo- achtige koffiezetter die in ad vertenties gekoppeld wordt aan koffiepads Perla van AH. Philips onderzoekt of Bosch ongeoor- amsterdam/anp - Uitzendcon- cem Randstad heeft een beter dan verwacht derde kwartaal achter de rug. De omzet steeg van 1,41 naar 1,56 miljard euro. Gisteren bekendgemaakte cij fers tonen een nettowinst van 52,1 miljoen euro, waar vorig jaar 29 miljoen euro werd geno teerd. De markt voor uit zendondernemingen is sinds het tweede kwartaal aan het herstellen na jaren van krimp. De winst steeg onder andere sneller dan de omzet door het snijden in de kosten. Vooral in België, Duitsland, Ita lië, Noord-Amerika, Spanje en het Verenigd Koninkrijk zat de loofd gebruik maakt van rech ten van Philips op het Senseo- concept. „Dat doen we altijd als er een product verschijnt dat veel lijkt op een van onze pro ducten, maar in dit geval ge beurt dat meer dan routinema tig. In de VS zijn al twee varian ten op de Senseo op de markt gekomen. Je moet alert blij ven," aldus de Philips-woord voerder. „Van de andere kant zijn we er ook wel trots op dat de Senseo navolging krijgt. Daaruit blijkt dat we gigantisch raak gescho ten hebben met dit idee. In 40 procent van de Nederlandse huishoudens staat intussen een Senseo. We hebben er wereld wijd miljoenen verkocht." omzet in de lift. In Nederland groeide de omzet een beschei den 2 procent. In het derde kwartaal spreidde Randstad zijn vleugels verder uit over Oost- Europa. Het bedrijf is naar ei gen zeggen marktleider gewor den in Polen door de overna mes van concurrenten Inter- source en Job Net. Verder is de eerste vestiging in Hongarije geopend. De uitzendketen zet verder in op gespecialiseerde diensten gericht op IT-dienstverlening, callcenters, werving en selectie, medisch personeel en financië le specialisten die een kwart van de totale omzet vormen. naarden - Werknemers van Stork Aerospace in Papendrecht lamine ren de huid van het Airbus-toestel A380 in de fabriek in Papendrecht waar het nieuwe lichtgewicht materiaal glare wordt toegepast. Stork zette in het derde kwartaal minder om vooral door lagere in komsten bij luchtvaartactiviteiten. De kwartaalomzet daalde van 433 naar 398 miljoen euro. De nettowinst zakte van 17 naar 16 miljoen euro. Toch verwacht Stork op lange termijn meer omzet door orders voor kunststofpanelen voor de Airbus A380 en staartdelen voor een nieuw zakenvliegtuig van Dassault. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Resultaten Randstad 3e kwartaal 2004 netto-omzet naar regio in miljoenen euro nr ra 3e kwartaal 2003 2004 +/-% Nederland 547,4 579,8 +6% Duitsland 158,5 175,3 +11% België/Luxemburg Frankrijk 157,1 103,7 185,9 111,4 +18% +7% Spanje 88,4 108,8 +23% Ver. Koninkrijk 39,8 50,4 +27% Italië 28,4 37,0 +30% Overig Europa Noord-Amenka 18,2 266,5 22,6 289,0 +24% +8% Totaal 1.408,0 1.560,2 +11% 29,0 anp-bron Randstad De uitgang van de Harlinger haven is volledig afgedamd door protesterende garnalenvissers. Foto: GPD/Catrinus van der Veen amsterdam/anp - Winkelke- Heijn ging in zee met KPN, la ten Hema stapt ook in mobie- ter kwam daar Telfort bij. Ie telefonie en gaat het net- Hema zegt ondanks de sterke werk van KPN te gebruiken, concurrentie op een flink Eigenaren van prepaidtele- marktaandeel te mikken. Het foons kunnen hun huidige zet daarbij zijn merknaam en sim-kaarten inwisselen voor de standaardkorting als wa- een Hema-versie. De keten, pens in. Volgens de zegsman met 272 winkels in Nederland, is mobiele telefonie gemeen- garandeert altijd 25 procent goed geworden, evenals de extra beltegoed voor elke aan- bekende rookworst die Hema geschafte telefoonkaart van 10 groot heeft gemaakt. „Het is of 20 euro. Albert Heijn biedt een massaproduct. Daar is 10 procent bij 10 euro, 25 pro- Hema sterk in." Volgens Bout cent bij 20 euro en 33 procent van onderzoeksbureau Tele- bij 30 euro. AH Mobiel is sinds com.paper zijn er voor Hema eind 2002 actief en heeft nu nog volop mogelijkheden ont bijna 130.000 klanten. Albert marktaandeel te winnen. eindhoven/gpd - Philips gaat lichtgevende diodes (leds) gebruiken als autokoplampen. Daarvoor is een samenwerkingsverband aan gegaan met Lumileds. Tot nu toe maakt Philips vooral standaard halogeenlampen voor frontverlichting. En sinds epige tijd ook duurdere xenonlampen. Voor het eerst past Philips nu led-techno logie toe in koplampen. Leds zijn lampjes met een zeer geringe afmeting die zitten in elec- tronische apparatuur, spoorwegsignalering, zaklampen, fiets- en reclameverlichting. In auto's worden ze ook al geruime tijd inge bouwd in achter- en dashbordverlichting. Philips maakt gebruik van de Luxeon-technologie zodat leds net zo'n helder en krachtig licht kunnen produceren als halogeenlam pen. Bij slecht weer bieden ze zelfs een beter zicht op de weg. Om dat leds zo klein zijn, kunnen ze gemakkelijker gemonteerd wor den. En daardoor beperken ze de vormgeving van de carosserie minder. Leds gaan langer mee dan de auto zelf. Eenmaal geïnstalleerd hoeft de autobezitter er niet meer naar om te kijken. „Deze ver lichting wordt de standaard als het gaat om prestaties en veiligheid in alle typen auto's," meent directeur Holt van Lumileds. Aangesloten bonden zetten licht op groen amsterdam/gpd - De vakcen trale FNV ziet na de 'techni sche' gesprekken van de afgelo pen week mogelijkheden voor een sociaal akkoord met het ka binet en de werkgevers. Na urenlang vergaderen en diverse onderbrekingen heeft de Fede- ratieraad van de FNV voorzitter Lodewijk de Waal gisteravond toestemming gegeven formeel met het kabinet te gaan onder handelen. Volgens ingewijden is het kabi net de afgelopen dagen op alle punten iets opgeschoven in de richting van de vakbeweging. Desondanks waarschuwde De Waal voor te hooggespannen verwachtingen. „Er is geen ga rantie op succes", zei hij na af loop van de besprekingen. Belangrijke winstpunten voor FNV, CNV en MHP zijn dat de overgangsregeling voor de VUT-regeling vijf jaar verder wordt verlaagd tot werknemers van 50 (was 55). Wat de WAO betreft zal het oude SER-advies van bonden en werkgevers bij na geheel worden overgeno men. Over de door het kabinet gewenste beperking van de WW zal nog wel een stevig robbertje moeten worden gevochten, ver wachten vakbondskringen. De vakbeweging zal in ruil voor de toezeggingen voor 2005 en 2006 moeten instemmen met loonmatiging, al staat het be grip 'nullijn' niet in de concep ten die gisteravond zijn bespro ken. „Dat is toch een flinke prijs die we betalen voor een ver slechtering in de sociale zeker heid, al is die wat afgezwakt met dit compromis," aldus een bron. Formeel wil de FNV niets zeggen over wat er vrijdag offi cieel op tafel komt. Vooral FNV Bondgenoten en de ambtenarenbond AbvaKabo hadden aanvankelijk grote moeite met het compromis. Het overleg tussen de 14 aange sloten bonden en het bestuur van de vakcentrale moest een paar keer worden geschorst voor intern overleg van deze twee grootste bonden. Uitein delijk gingen zij akkoord. De FNV gaat vandaag praten met de werkgevers - maar dat zullen geen onderhandelingen zijn. „De werkgevers volgen tot nu toe steeds het kabinet, dus dat moet nu ook maar," aldus een FNVer, die benadrukt dat het gesprek met het kabinet ze ker geen gelopen race is. „Het wordt pittig, al denk ik wel dat we eruit zullen komen," zegt hij. CNV en MHP, de twee an dere actievoerende vakcentra les gaan er van uit dat het over leg met het kabinet zal slagen, bleek al eergisteren. Minister De Geus (sociale za ken) is blij met de stap van de FNV. De bewindsman streeft er volgens zijn woordvoerder naar het officiële overleg nog deze week te houden. Dat zal waar schijnlijk morgen zijn, na terug keer van premier Balkenende uit Brussel waar vandaag de Europese top begint. door Chris van Alem) amersfoort/boxmeer - Nutre- co is met zijn tien jaar een zeer jong bedrijf. Met een turbulente geschiedenis. Eind vorige eeuw ging er praktisch geen maand voorbij of Nutreco kondigde een overname aan. Nutreco moest marktleider worden in de pluimveesector en varkens sector (slachterijen, voer, fok- materiaal). Daarnaast zag het bedrijf grote mogelijkheden in de teelt van gekweekte zalm en andere vissoorten. Drie diercrises (varkenspest, mkz en vogelpest) en voedsel schandalen (dioxine, mpa-hor- monen) later is de rek er volle dig uit. De omzet (circa 4 mil jard) daalt, de winst is ten op zichte van het topjaar 2000 (92 miljoen) vrijwel gehalveerd en de vooruitzichten zijn niet best. Nutreco heeft te lang gedacht dat de markten zich zouden herstellen. Vorig jaar nog werd aangekondigd dat het bedrijf zijn vers vleesafzet ging richten op de 150 miljoen consumen ten in de driehoek Londen-Pa- rijs-Berlijn. Een marktpositie opbouwen in Duitsland, waar Nutreco nauwelijks voet aan de grond heeft, zou goud geld kos ten. Geld, dat noodgedwongen ineens moest worden gestoken in sanering van de vis- en pluimveetak. Op de viskweek moest, wegens wereldwijde overproductie, nog eens fors worden afgeschreven. De Westeuropese vleesproduc tie staat bovendien sterk onder druk. De kostprijs ligt hier aan zienlijk hoger dan in landen als Brazilië en Taiwan die al grote hoeveelheden (diepgevroren) pluimveevlees in Europa afzet ten. Met nieuwe technieken is de afzet van vers varkens- en pluimveevlees uit die landen hier straks letterlijk een koud kunstje. Bovendien zullen Po len en Hongarije op den duur concurrerend gaan produceren. Dat Nutreco 0 vers vleessector voor gezien houdt is tegen die achtergrond logisch. Het risico van betrokkenheid bij voedsel schandalen en maatschappelij ke discussies wordt er een stuk kleiner door. De versterkte, we reldwijde aandacht voor voer- productie is begrijpelijk. De al maar uitdijende wereldbevol king moet gevoed worden. De veeteelt en viskweek spelen daarbij een hoofdrol. Boven dien kent de voedersector een hogere omzetsnelheid. Nutreco's huidige cashflow is al voor een belangrijk deel aan de voerproductie te danken. Nu treco keert terug naar haar oor sprong Hendrix' Veevoeders. Met een aandeel van 2 miljard op de voermarkt van 150 mil jard, is daar nog een veel te winnen. Focus op voeders Nutreco moet de komende twee tot drie jaar tweederde van haar omzet uit vee- en visvoeders halen. Nu komt 70 procent van de omzet van vier miljard euro nog uit viskweek en pro ductie van vers kippen- en varkensvlees. Dat blijkt uit de koerswijziging die Nutreco gisteren bekendmaakte! Geld dat vrijkomt uit gehele of gedeeltelijke verkoop van de vis- en vleesactiviteiten worden wereldwijd geïnvesteerd in overna mes van voederbedrijven. Dat moet ertoe leiden dat het ren dement op het geïnvesteerd vermogen van 10 procent naar 15 tot 20 procent groeit. Nutreco voegt haar visfarms met die van het Noorse Stolt-Nielsen samen en de varkensslachterij en worden verkocht aan Dumeco. De pluimveeslachterijen, uitgezonderd die in Spanje, staan in de etalage. Voor de fok- activiteiten worden strategische partners gezocht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9