Weer drie gardisten leger Irak onthoofd BUITENLAND San in Botswana willen terug naar hun woestijn Moordende buschauffeur na dertig jaar voor de rechter Carla del Ponte klaagt haar nood Arafat sterkt aan in Tunis Rel Rusland-Finland over diplomatieke bordelen Amerikaanse deserteur krijgt 30 dagen cel Negen gewonden bij zelfmoordaanslag Bagdad Verdriet om sjeik Schorndorf veroordeeld om bijtgrage zwaan Karzai officieel winnaar verkiezingen Afghanistan IER 2p el opnames illegale abortus ion - In Portugal zijn vorig lieer dan duizend vrouwen )f*(Pomen in het ziekenhuis Complicaties die het gevolg van een illegale abortus, tugal worden jaarlijks de 20.000 en 40.000 ille- lortussen gepleegd. De isboot van Women on - probeerde in augustus ^jefs in een Portugese haven ef meren. De organisatie 1S nij er voorlichting over abor- anseLen en vrouwen de gele- Pfeid bieden een overtijdbe- Hc^eling te ondergaan, rïjn T ;rze!lssel helpt ;Prd-Korea erreWt - De Europese Com- tenefe geeft Noord-Korea 6,2 en euro voor een betere irnevoer en waterzuive- De huidige installaties in pip ontberen nu vaak Si en reserveonderdelen. 'pci00ï *s water soms ver- Op het platteland is vaak naai geen watertoevoer, i mensen uit de sloot moe- donderdag 4 NOVEMBER 2004 1 - De ster Jari linken. j'ust 1 Grootse naoorlogse juridische schandaal in Frankrijk ,)esië laat fangenen vrij ocrai. De Tunesische presi- terafien Ali heeft tachtig fun- °°fqntalistische gevangenen ?rika|aten als onderdeel van c°c%neraal pardon. Onder de een laten gevangenen zijn leiders van de verboden imentalistische Al-Nahda- i Het merendeel van de laten gevangenen zat Y Bit twee jaar gevangen. ynje arresteert dachte aanslag il» - De Spaanse politie --pen Marokkaanse man ge- CTSeerd die mogelijk betrok- 1 geweest bij het plannen en aanslag. De politie ver- n Ne; de man ervan banden te 'houden met een militante ische cel die het hoogge- lof in Madrid wilde op- De verdachte Faissal A. 10k al aangehouden kort aanslagen van 11 maart R tinen in Madrid. nd kolenmijn na 130 jaar -ai, - Chinese brandweer- l in de noordwestelijke ncie Xinjiang hebben na jar eindelijk een brand in teenkolenmijn weten te pn. De brand woedde manjl874. Het vuur in de mijn andde jaarlijks ongeveer 0 noiljoen ton aan steenkool. ir w'npij kwam jaarlijks een uit- yan honderdduizend ton lofïen als koolstofmonoxi- Schv|zwaveldioxide vrij. ingii] ml'ag Oekraïne igevochten HViktor Yuschenko, presi- candidaat in Oekraïne, I ||de uitslag van de verkie- J Ufi van afgelopen zondag (uschenko wil van elk bureau de gedetailleerde lopeten zien. De kandidaat trmijje oppositie, haalde 39,2 n uijnt van de stemmen. Zijn id v^strever, premier Yanuko- rkin839,8 procent. Volgens tischjiemers voldeden de ver ben niet aan democrati- liet hormen. d te! he83expert wil ,s igo-Tribunaal goeij® leriljASa/den haag - Titinga n. iric Pacere, een onafhan- b VN-deskundige voor de 'tentjenrechten in de Democra- chtet Republiek Congo, vindt srry.jeen Congo-Tribunaal van dat tyenigde Naties moet ko- ïeriklHet Internationaal Straf- al CC) in Den Haag houdt zou jl met oorlogsmisdaden in D-Kinshasa bezig. Sinds ich pjn daar zeker 300.000 melen het slachtoffer gewor- te ban moord, verkrachting pre» plundering. Dtstel j;"ie Rugova èséleSt'gd Ina - De Democratische ran Kosovo (LDK) van pre- Rugova heeft bij de par- ^Xlitsverkiezingen op 23 ok- '45 procent van de stem- h gekregen. Dit is bevestigd n hertelling, aldus het VN- lur van de Servische pro ten w. De LDK had om de her- ïrse k gevraagd in de hoop als- lakoten score van 50 procent of ne tlte behalen, it in jtipensatie voor ia-kolonisten unbfl inde|aiem - Het Israëlische par- 5 aaifit, de Knesset, heeft giste- net {ïgestemd met een com- egerntieplan voor kolonisten nd kim huizen in de Gaza- s pok en vier nederzettingen ntjei Westelijke Jordaanoever en vien verlaten. De meer dan 1. Pqtowoners kunnen rekenen idatwnpensaties oplopend tot ven. DO dollar per gezin. parijs/gpd - Onder grote pu blieke belangstelling is gisteren in de Bourgondische hoofdstad Auxerre het proces begonnen tegen de 70-jarige Emile Louis. De voormalige buschauffeur wordt ervan beschuldigd in de jaren zeventig zeven jonge vrouwen te hebben vermoord. Maar het proces zal zich ook nadrukkelijk bezighouden met de grove nalatigheden van het openbaar ministerie, dat de af faire jarenlang liet versloffen. Juristen spreken van een van de grootste naoorlogse juridische schandalen in Frankrijk. Of de waarheid in de zaak van de vermoorde vrouwen ooit bo ven water zal komen, is zeer de vraag. Emile Louis, die aanvan kelijk had bekend, is recentelijk op zijn verklaringen teruggeko- tunis/anp-afp - De zieke Pales tijnse president Arafat gaat in Tunesië uitrusten na zijn medi sche behandeling in Frankrijk. Dat maakte de Palestijnse mi nister Kaddoumi van buiten landse zaken gisteren in Tunis bekend. De bewindsman noemde geen datum. Hij uitte wel de ver wachting dat Arafat, die kampt met een abnormale samenstel ling van zijn bloed, binnenkort in Tunis zal arriveren. Volgens Kaddoumi is de toe stand van Arafat stabiel. De Pa lestijnse leider heeft nog wel medische zorg nodig. Ook staat nog niet vast wat de oorzaak van zijn ziekte is, aldus de mi nister. Hij wilde zich er niet over uitlaten of Arafat werd ver men. Het probleem is dat het overgrote deel van de dossiers verdwenen is. Vier jaar geleden, vlak nadat Louis was gearres teerd, deed toenmalig officier van justitie Marie-Suzanne Le Queau de verbijsterende ont dekking dat er nagenoeg niets uit de betreffende periode was bewaard. En de documenten die er nog wel waren toonden onmiskenbaar aan dat het openbaar ministerie vrijwel geen onderzoek had gedaan. De enige functionaris die des tijds actief naspeuringen deed was de gendarme Christian Jambert. Maar al zijn rapporten verdwenen in de prullenbak. Jambert werd in 1997 dood in zijn huis aangetroffen. De auto riteiten hadden snel hun con clusie klaar: zelfmoord. Maar lijkschouwing wees uit dat die conclusie niet houdbaar was. Jambert werd om het leven ge bracht. De vraag is: waarom? Emile Louis heeft in het voor onderzoek gesuggereerd dat de vrouwen in handen waren ge vallen van een prostitutieben- de. Hij had daar de bewijzen van, beweerde hij. En tijdens het proces zou hij opening van zaken geven. Het verklaart voor een belangrijk deel de grote be langstelling voor het proces. Maar liefst negentig getuigen zijn er opgeroepen. Onder hen zijn ook vier voormalige magi straten in Auxerre. Zij schitter den op de eerste dag evenwel door afwezigheid. Rechtbank president Jean-Pierre Getti liet weten 'alle benodigde maatre gelen' te treffen om te garande ren dat de vier hun zegje ko men doen. Eerder had hij een verzoek van de verdediging af gewezen om het proces te ver dagen in afwachting van een uitspraak van het Europees Hof voor de Mensenrechten. De zaak zou zijn verjaard, aldus de advocaten. Maar president Get ti verwierp dat voorstel. Ook een tweede eis van de ver dediging werd door Getti ver worpen: het oproepen van drie voormalige ministers uit de re gering Jospin: Ségolène Royal (familiezaken), EMsabeth Guigou en Marylise Lebranchu (beiden justitie). Zij zouden uit leg moeten geven over het niet- functioneren van het openbaar ministerie. Maar de drie schre ven de rechtbank dat ze geen informatie konden verschaffen. De van zeven moorden verdach te Emile Louis. Foto: Reuters Emile Louis zit al een straf van twintig jaar uit wegens seksuele agressie tegen zijn vrouw en dochter. helsinki/gpd - Er is een diplo matieke rel uitgebroken tus sen Rusland en Finland. Aan leiding vormen invallen van de Finse politie in flats van de Russische handelsdelegatie in Helsinki. De flats werden door circa 200 Russische prostitu ees gebruikt om klanten te ontvangen. Een aantal van de dames was illegaal in Finland. Leidster van de operatie was een 41-jarige Russische. Ook zij is opgepakt. De Russische minister van buitenlandse zaken Ivanov heeft bij zijn Finse collega ge protesteerd tegen de inval en de aanhoudingen. Volgen Ivanov gaat het om diploma tieke woningen en had de Russische overheid vooraf in gelicht moeten worden over de actie van de politie. De Fin nen bestrijden dat, aangezien er in de woningen helemaal geen diplomaten woonden. Een zegsman van de Russi sche handelsdelegatie in Fin land liet weten dat de flats aan Russische burgers worden verhuurd als er geen diploma ten zijn die de huizen nodig hebben. Bij de verhuur con troleert de handelsdelegatie aan de hand van Finse verkla ringen alleen of de huurder le gaal in Finland is. Verdere achtergronden worden niet nagetrokken. Naar verluidt werden de flats al twee jaar door de prostitu ees gebruikt. Er zijn voorals nog geen aanwijzingen dat le den van de handelsdelegatie zelf, of andere Russische di plomaten in Finland, bij de zaak betrokken zijn. camp zama/anp-rtr - Een Ame rikaanse militaire rechtbank op een militaire basis in Japan heeft Charles Jenkins veroor deeld tot dertig dagen gevange nisstraf en oneervol ontslag uit het leger. Het tribunaal vond dat de oud-militair schuldig was aan desertie en het helpen van de vijand door Noord-Ko- reanen Engels te leren. De 64-jarige oud-sergeant be kende tegenover de rechtbank schuld voor het overlopen naar Noord-Korea in de jaren zestig, toen hij in Zuid-Korea was ge stationeerd. Hij wilde ontko men aan gevaarlijke missies en een dienst in Vietnam. Dankzij de uitspraak kan Jenk ins na zijn opsluiting terugke ren in het burgerleven. Boven dien komt met het vonnis een einde aan de diplomatieke on enigheid tussen Japan en de Verenigde Staten. Japan heeft altijd gepleit voor een milde straf voor Jenkins, die met een Japanse getrouwd is. Jenkins stond terecht op een militaire basis in de buurt van Tokio. Hij kwam in juli met zijn vrouw Hitomi Soga naar Japan. Jenkins ontmoette de Japanse in 1985, nadat Noord-Koreanen haar hadden ontvoerd om spi onnen Japans te leren. dubai-bagdad/anp-rtr-afp - Een militante islamitische orga nisatie heeft drie leden van de Irakese nationale garde ont hoofd omdat ze zouden spione ren voor het Amerikaanse leger. Een andere terreurgroep claimde de moord op een hoge legeroffi- De Arabische nieuwszender al- Jazeera toonde gisteren video beelden van het trio. De beel den zouden afkomstig zijn van de voorheen onbekende 'Briga des Van Het Glorieuze Irakese Volk'. Naast het gegijzelde drie tal bevond zich een gemaskerde militant. Op de video zouden de drie Ira kese militairen 'toegeven' dat ze spioneerden voor het Ameri kaanse leger en dat ze deelna men aan aanvallen tegen en ar restaties van Irakese verzets strijders. De omroep zond de onthoofding zelf 'uit respect voor de gevoelens van de kij kers' niet uit. Onder een brug in het centrum van Bagdad werden volgens de politie gisteren drie onthoofde lichamen gevonden. Het is vooralsnog onduidelijk of het om de lijken van de drie gardis ten gaat. Eerder meldde de Irakese ter reurgroep Leger Van Ansar al- Sunna dat het een hoge legerof ficier van het Irakese leger in de noordelijke stad Mosul heeft onthoofd. Beelden van de moord zijn op een extremisti sche website geplaatst. De groep heeft banden met het ter reurnetwerk al-Qaeda. Een zelfmoordaanslag met een zware autobom heeft in het centrum van de Irakese hoofd stad Bagdad minstens negen mensen verwond. Twee slacht offers zijn er ernstig aan toe. De explosie vond plaats bij een controlepost op de snelweg naar het vliegveld. Er kwam juist een Amerikaans legerkon- vooi langs. Het is nog niet dui delijk of er Amerikanen onder de slachtoffers zijn. Door de zelfmoordaanslag vloog een aantal auto's in brand, waaronder een Ameri kaans legervoertuig. Onder de gewonden zijn veel werkne mers van het internationale vliegveld van Bagdad. Hongarije zal zijn driehonderd militairen in Irak in maart te rugtrekken. De premier van het Midden-Europese land, Gy- urcsany, stelde dat de troepen blijven tot na de geplande ver kiezingen in januari. „Daar veel langer blijven, is onmogelijk", zei hij. Het mandaat van de Hongaarse eenheden in Irak verstrijkt in december. Om de verlenging met drie maanden mogelijk te maken, dient de regering een nieuw voorstel in. Een Britse soldaat die verdacht wordt van moord op een Irake se burger moet zich begin vol gend jaar in een proces verant woorden. De 21-jarige Kevin Williams is de eerste Britse mili tair die terecht moet staan voor een moord tijdens de aanwe zigheid van de Britse troepen in Irak. De rechtbank bepaalde gisteren dat Williams tot zijn proces in zijn kazerne moet blijven. De soldaat zou op 3 augustus vorig jaar in de stad ad-Dayr een man doodgeschoten hebben. Hij en zijn collega's hadden een vrachtwagen aangehouden om die te inspecteren, omdat zij vermoedden dat het om een wapentransport ging. Dubai - Vrouwen wachten in Dubai, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), op de rouwstoet van het dinsdag overleden staatshoofd, sjeik Zayed bin Sultan al-Nahayan. Miljoenen rouwden gisteren om de man die de woestijnstaat economische voorspoed bracht. De Federale Raad van de Emiraten heeft sjeik Khalifa bin Zayed al- Nahayan gekozen tot nieuwe president van het land. Sjeik Khalifa is de oudste zoon van sjeik Zay ed. Foto: Reuters/Anwar Mirza 'Regeringen beschermen oorlogsmisdadigers' oostkant van de vijver stonden waarschuwings- bordjes met de tekst Vorsicht, bissiger Schwan' (Attentie bijtgrage zwaan). De man was het water echter vanuit het westen genaderd, waar geen bordje stond. De gemeente spreekt van een 'verkeerd vonnis' en wijst een zo vergaande verantwoordelijkheid voor een in het wild levend dier af. schorndorf-stuttgart/anp - De Duitse gemeen te Schorndorf moet 600 euro betalen aan een 48- jarige man die was gebeten door een zwaan uit de gemeentevijver. De man verweet de gemeente dat er niet genoeg waarschuwingsborden ston den. De man liep door de agressieve vogel een bloe dende hoofdwond op. Aan de noordkant en de den haag/gpd - De regeringen van Servië en Montenegro, Bos- nië-Herzegovina en Kroatië frustreren bewust de arrestatie van 21 oorlogsmisdadigers, aangeklaagd door het Joegosla vië tribunaal. Dat de betrokke nen nog niet zijn opgepakt is hun verantwoordelijkheid. De hoofdaanklaagster bij het tribunaal, Carla del Ponte, heeft dit gezegd op een vergadering van de Navo. Volgens haar wor den de 21 door hele netwerken beschermd, omdat het tribu naal eind 2008 alle rechtszaken moet staken en zij na 1 januari 2009 vrij zijn van vervolging. Servië en Montenegro is een vrijhaven voor vijftien gezoch- ten, aldus Del Ponte. Premier Kostunica is niet bereid hen te laten arresteren en aan het tri bunaal over te leveren. Sterker nog: de betrokkenen worden als helden gezien. Het Joegosla vië tribunaal wordt verantwoor delijk gehouden voor alle mis standen in het land. In de Republika Srpska - het Servische deel van Bosnië-Her- zegovina - is nog nooit een door het tribunaal gezochte persoon opgepakt, klaagde Del Ponte. Radovan Karadzic leeft er en krijgt alle steun van de au toriteiten, zei ze. Kroatië wei gert generaal Gotovina op te pakken, ook al leeft hij wel in dat land. Miroslav Bralo, ge zocht wegens moord, verkrach ting en marteling, liet men ont snappen. Del Ponte onthulde dat van de door haar gezochte misdadigers er drie in Rusland leven. De Russische regering zegt hen niet te kunnen vinden. Del Ponte zei haar zaken voor 1 januari te moeten afronden. Naast die politieke druk is er fi nanciële druk: landen betalen het tribunaal niet. Del Ponte is daardoor al de helft van haar juridische staf kwijtgeraakt. 'Bosjesmannen' kwijnen weg in huizen door onze correspondent Eelco van der Linden lobatse/gpd - Het is erop of er onder. Vertegenwoordigers van de oorspronkelijke bewoners van Zuidelijk Afrika, de San (Bosjes mannen), zijn in een rechtszaal in Botswana de finale strijd aan gegaan met de regering. Ze wil len terug naar hun geboorte grond. Via de rechtszaak willen 2000 San de terugkeer naar het wild park in de Kalahari-woestijn af dwingen. Drie jaar geleden moesten ze op last van de over heid uit de woestijn vertrekken. Ze beweren dat ze zijn afge voerd vanwege de belangen van de diamanten- en de toeristen industrie. De zaak kan grote ge volgen kan hebben voor het dunbevolkte Botswana. De San heten in Botswana Ba- sarwa: 'mensen zonder vee'. Dertigduizend jaar was hun le vensstijl het jagen en verzame len, maar de laatste decennia zijn ze in de verdrukking ge raakt. Het contact met de mo derne maatschappij heeft ge leid tot desoriëntatie en ver paupering, met alcoholisme en prostitutie als gevolg. De regering van Botswana, die mensenrechten doorgaans res pecteert, ontkent de San te heb ben gedeporteerd. „We willen dat de San een menswaardig le ven leiden. Er is geen noodzaak meer om in het stenen tijdperk te leven teneinde toeristen te plezieren", zegt Botsalo Ntua- ne, voorman van de regerings partij BDP. De San moesten volgens hem uit het park omdat ze teveel wilde beesten doodden en kud des vee begonnen te houden die ziektes overbrachten op de wilde dieren. Ntuane hekelt or ganisaties als Survival Interna tional, die de San steunen. „Eu ropa is verliefd op het beeld van pure, wilde mensen, maar gaat eraan voorbij dat mensen in middels andere wensen heb ben." De poging om de San 'te be schaven' was weinig succesvol. De door de regering gebouwde nederzettingen buiten het park bleken vooral voor de oudere San de doodsteek. Ze kregen huizen met stromend water en electriciteit, scholen en klinie ken, maar verder was er in de dorpjes niets te doen. Met het opheffen van de oude levens stijl kwijnden veel oudere San weg. Jongeren konden niet te gen het isolement. Volgens publiciste Beata Ka- sala, die de San assisteert bij hun juridische strijd tegen de regering, is het niet waar dat de San nog net zo willen leven als 30.000 jaar geleden. „Ze willen het liefst in hun eigen omge ving blijven en een rol krijgen in de ontwikkeling van hun ge bied, bijvoorbeeld via toerisme. 'Bosjesman' Roy Sesana protesteerde onlangs in Londen tegen de ge dwongen verhuizing van de San. Foto: Reuters En passant kunnen ze dan ook zichzelf ontwikkelen. Ze eisen gewoon een eerlijk deel van de welvaart. Ook goedwillende westerse organisaties schatten dat nog wel eens anders in." Verkiezingen nieuw parlement belangrijkste taak kabul/anp-afp-rtr - Hamid Karzai is officieel tot winnaar van de Afghaanse presidents verkiezingen uitgeroepen. De gezamenlijke kiescommissie van Afghanistan en de VN maakte dat gisteren bekend. President Karzai haalde 55,4 procent van de stemmen. Over dertig dagen wordt hij officieel beëdigd als staatshoofd van Af ghanistan. De uitslag kon pas officieel be kendgemaakt worden nadat een klachtencommissie alle meldingen van onregelmatig heden in de verkiezing had on derzocht. De commissie con stateerde dat de onregelmatig heden geen invloed hadden op het uiteindelijke resultaat. Karzai zal de komende vijf jaar aan het hoofd staan van de Af ghaanse regering. Als president moet Karzai er voor zorgen dat de Afghaanse grondwet juist wordt toegepast. De grondwet werd vorig jaar door een verga dering van stamoudsten goed gekeurd. Het is voor het eerst sinds 1964 dat het land weer een grondwet heeft. Karzai komt als opperbevelheb ber aan het hoofd te staan van het Afghaanse leger. Momen teel bestaat het leger uit 16.000 man. Dit moet groeien tot 70.000 in 2007. Volgens de grondwet heeft Kar zai de bevoegdheid ministers, rechters en anaere topfunctio narissen aan te stellen. Deze aanstellingen dienen wel goed gekeurd te worden door het parlement. Karzai krijgt twee \i- ce-presidenten. Mocht hij aftre den, overlijden of worden afge zet, dan neemt een van de twee zijn functie voor drie maanden over totdat er nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Een van de belangrijkste taken voor Karzai is het organiseren van parlementsverkiezingen in april 2005. Volgens deskundL gen zullen deze een stuk com plexer worden dan de presi dentsverkiezing, omdat er in Afghanistan sinds de jaren ze ventig geen bevolkingsregistra tie meer heeft plaatsgevonden. Ook zou het moeilijker zijn om de parlementsverkiezingen te beveiligen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7