Ruk naar rechts Congres VI VERKIEZINGEN VS Wonderkind Barack Obama op weg naar Washington Balkenende feliciteert Bi Amerikanen kiezen voor de morele leider Reacties op zege Bush Amerika, bedankt Fractieleider Tom Dascl raakt Senaatszetel kwijt Intussen in Irak Republikeinen dominant Larry Flynt denkt aan emigratie parijs - De Amerikaanse porno magnaat Larry Flynt, uitgever van onder meer het befaamde mannenblad Hustler, denkt er over de Verenigde Staten de rug toe te keren. Dat liet hij zich maandagavond ontvallen tij dens een feestje in Parijs ter ge legenheid van zijn 62e verjaar dag. Flynt: ,,Als Bush wordt herkozen, maar daar wil ik geen moment aan denken, zal ik uit eindelijk toch serieus moeten óverwegen ergems anders te gaan wonen." De steenrijke pomoboer vierde zijn feestje in zijn in 2002 geopende striptent ih de Franse hoofdstad. Moslims: Liever Nader dan Bush Chicago - Zo'n 93 procent van de islamitische Amerikanen heeft op Kerry gestemd. De on afhankelijke kandidaat Ralph Nader, die blij moet zijn met 1 procent van de stemmen, scoort onder moslims 5 pro cent. Bush moet het doen met minder dan 1 procent. Vier jaar geleden mocht Bush veel Ame rikaanse moslims nog tot zijn aanhangers rekenen. Latino en Cubaan gekozen in Senaat miajmi - Voor het eerst is een Cubaanse Amerikaan in de Amerikaanse Senaat gekozen. De 58-jarige Republikein Mei Martinez versloeg dinsdag in de staat Florida zijn Democrati sche rivaal Betty Castor (63). Martinez ontvluchtte Cuba op 15-jarige leeftijd. De Democra tische Latino Ken Salazar uit Colorado, versloeg dinsdag zijn Republikeinse tegenstrever Pete Coors. South Carolina wil grotere flessen charleston - Tegelijk met de verkiezingen zijn in een aantal Amerikaanse staten referenda gehouden over uiteenlopende onderwerpen. Zo spraken de kiezers in South Carolina zich uit over de prangende vraag of drank in cafés ingeschonken mag worden uit grote flessen. Tot nu toe mocht een barman alleen inschenken uit minifles- jes. Tegenstanders wilden dat zo houden, omdat kwaadwil lende kroegbazen drank ge makkelijker zouden kunnen aanlengen met water. Zo'n 60 procent van de kiezers oordeel de dat dat onzin is. Drank uit grote flessen is voortaan toege staan. Astronaut stemt vanuit de ruimte Houston - De Amerikaanse as tronaut Leroy Chiao cirkelt op een hoogte van 360 kilometer om de aarde, maar hij heeft wel zijn stem uitgebracht. Vanuit het internationale ruimtesta tion ISS stuurde Chiao een ge codeerde e-mail naar de vlucht- leiding. Die stuurde de mail door naar de autoriteiten in Chiao's woonplaats in Texas. Chiao wilde niet zeggen op wie hij heeft gestemd, n Executie op verkiezingsdag Austin - Al waren de presi dentsverkiezingen in volle gang, de staat Texas heeft gisteren de tijd genomen om een moorde naar te executeren. De 52-jarige Lorenzo Morris kreeg een do delijke injectie. Morris mocht toch niet stemmen, omdat de wet dat in Texas voor veroor deelde criminelen verbiedt. Morris was veroordeeld voor de in 1990 gepleegde moord op een 70-jarige man bij wie hij had ingebroken. Worden stemmen wel geteld? Pittsburgh - Slechts 62 procent van de Amerikaanse kiezers heeft er vertrouwen in dat uit gebrachte stemmen ook wor den geteld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Pennsylvania. Amerikanen hebben vooral weinig vertrou wen in digitale stemmachines. Niet ten onrechte: in 39 van de vijftig staten zijn er problemen mee gemeld. „Afschuwelijk", zegt onderzoeksleider Adam Clymer. „Als er iets is dat de overheid in een democratisch land moet kunnen garanderen, is het een accurate telling van de stemmen." Jongeren blijven toch weg Washington - Opiniepeilers en commentatoren waren er van te voren zeker van: deze verkie zingen zouden de verkiezingen van de Amerikaanse jongeren worden. Kiezers van 18 tot en met 24 jaar zouden massaler dan ooit komen opdagen, en in grote meerderheid op Kerry stemmen. Op de verkiezingsdag zelf bleek dat niet het geval: een op de tien kiezers viel in deze leeftijdscategorie, even veel als vier jaar geleden. Kiesmai Tony Blair, premier Groot-Brit - tannië: „De noodzaak om het vredesproces in het Midden- Oosten nieuw leven in te blazen is de allerbelangrijkste politieke uitdaging in de wereld van van daag. We moéten onze oorlog tegen terrorisme niet-aflatend voortzetten en de omstandig heden waar terroristen garen bij spinnen wegnemen." Jacques Chirac, president Frankrijk: „Onze samenwer king, onze gemeenschappelijke strijd tegen terrorisme en onze inspanningen om vrijheid en democratie te bevorderen moe ten zich verder ontwikkelen in een geest van dialoog, waarde ring en wederzijds respect. We zullen geen bevredigende ant woorden kunnen geven op de talrijke uitdagingen waar we momenteel mee worden gecon fronteerd zonder een sterk transatlantisch bondgenoot schap. Frankrijk en de Verenig de Staten moeten daarbij een essentiële rol spelen". Vladimir Poetin, president Rusland: „Ik ben blij dat het Amerikaanse volk zich niet heeft laten intimideren, en de meest verstandige beslissing nam." Romano Prodi, EU-commissie- voorzitter: Ik hoop dat de VS en de hele wereld in zijn tweede termijn dezelfde politieke stabi lisatie en veiligheid zullen heb ben waarvoor we zo hard ge werkt hebben. Europa zal door gaan met het versterken van de samenwerking met de VS." Gerhard Schroeder, bondskan selier Duitsland: „Ik zal de goe de en nauwe samenwerking die we hebben voortzetten. Dit is in het belang van de VS, Duitsland en Europa." Silvio Berlusconi, premier Ita lië: „Bush zal het beleid voort zetten dat de VS de rol van voorvechter van vrijheid en de mocratie toekent." Mohammad Rashid, adviseur Palestijns president Arafat: „Arafat hoopt dat de tweede termijn van Bush een belangrij ke kans voor hem is om de voorwaarden voor vrede in het Midden-Oosten en de nationale rechten van het Palestijnse volk veilig te stellen." Hosni Moebarak, president Egypte: „We hopen dat de nieuwe regering van Bush sa men met de EU haar invloed kan aanwenden om een vreed zame ontwikkeling in de regio te bereiken." Jaap de Hoop Scheffer, secre taris-generaal van de Navo: „Ik twijfel er niet aan dat president Bush de lange Amerikaanse tra ditie van sterke betrokkenheid in de Navo voortzet." Thabo Mbeki, president Zuid- Afrika: „De regering en het volk van Zuid-Afrika hopen vurig op meer stabiliteit en vrede in de wereld onder zijn leiderschap. Wij hopen op hernieuwde steun en interesse in Afrika." boston - John Edwards en John Kerry samen in Faneuil Hall in Bos ton vlak voor Kerry zijn verlies erkent in een speech gisteravond. Hoewel alle stemmen nog niet waren geteld, gaf Kerry aan dat er geen kans meer was op een overwinning in de beslissende staat Ohio. „De uitkomst moet bepaald worden door de kiezers, niet door juridische gevechten", zei Kerry, die uitgebreid de tijd nam om ieder een te bedanken. Foto: Reuters/Jim Young van Bush moeten bondgenoten niet zeuren, is aanval de beste verdediging tegen terroristen en wordt instinct hoger aangesla gen dan intellect. In dat andere Amerika willen mensen terug in het warme internationale nest, heeft de invasie in Irak voor méér terrorisme gezorgd en be staat er een hang naar bedacht zaamheid. Die twee Amerika's leven hier gewoon naast elkaar. Bush-ha- ters zijn geliefden, vrienden, fa milie en buren van Bush-lovers. Bush-haters wonen in 'rode' staten, fans van de president le ven in 'blauwe' staten. Vier jaar geleden beloofde Bush het volk te verenigen, die belofte kwam hij niet na. Er is weinig reden te geloven dat hij dat in een twee de termijn wel zal doen. Voor Bush is de overwinning een be vestiging van zijn gelijk, een be krachtiging van zijn beleid en overtuigingen. Democraten mogen gerust even in een depressie geraken, maar niet te lang. Naar Canada vluchten hoeft ook niet. De Kerry-campagne en een hele trits actiegroepen hebben de bodem gelegd voor een brede en actieve Democratische be weging. Over vier jaar zijn er weer verkiezingen en tweede termijnen hebben de naam ge voelig te zijn voor schandalen. Democraten kunnen zich ook troosten met de gedachte dat het helemaal niet zo aantrekke lijk is om nu met de nalaten schap van George Bush te wor den opgescheept. Bush heeft gewonnen ondanks zijn falende management van Irak. Dat land zal nog lang voor problemen blijven zorgen. Het begrotings tekort loopt uit de hand. De ba byboomers komen er aan en dat betekent dat er iets gedaan móet worden aan het pensioen. Het zal voor George Bush moei lijk worden om in zijn tweede termijn echt iets van de grond te krijgen, dus teleurstelling lijkt vanzelfsprekend. Ongetwijfeld zijn er wel vijftig redenen te bedenken waarom John Kerry uiteindelijk niet ge wonnen heeft. Hij is te gekun steld. Hij is te veel een politieke machine en te weinig mens. Er zijn talloze redenen te beden ken waarom de zege naar washington-nairobi/anp - Ba- rack Obama kan zich opmaken voor het 'grote werk' in de Se naat in Washington. De rijzen de ster binnen de Democrati sche Partij zal de derde zwarte senator worden sinds de ne gentiende eeuw en de vijfde ooit. Sommige Democraten dromen nu al van een toekom stig presidentschapvoor de welbespraakte veertiger. De nationale doorbaak voor de jonge politicus kwam eind juli met zijn vlammende rede tij dens de Democratische con ventie in Boston. Zijn partijge noten, die Kerry aanwezen als hun presidentskandidaat, klap ten hun handen stuk. De toon van "optimisme en hoop" sprak ook veel Amerikaanse te levisiekijkers aan. Obama is de zoon van een Ke- niaanse man en een Ameri kaanse vrouw uit Kansas. Zijn ouders ontmoetten elkaar in Hawaii waar vader Obama de kans had gekregen een betaalde studie te volgen. Barack werd op 4 augustus 1961 geboren in Honolulu. Toen hij twee jaar was, gingen zijn ouders uit el kaar. Zijn moeder hertrouwde met een Indonesiër die ook in Hawaii studeerde. Barack woonde vervolgens tot zijn tiende in Indonesië. De intelligente Barack kreeg de gelegenheid goed onderwijs te volgen op universiteiten als Co lumbia in New York en de Har vard Law School. Obama werd de eerste zwarte schrijver voor het internationaal befaamde ju ristenblad Harvard Law Review. Zijn 'hometown' was intussen Chicago in Illinois, waar hij al snel politiek actief werd. Hij zette zich er onder meer in voor de verkiezingscampagne van Bill Clinton. Obama trok al snel de aandacht van de top van de Democrati sche Partij, die zijn daadkracht en ook overtuigingskracht graag wilde inzetten tijdens de con ventie in Boston. Voor veel Amerikanen dient Obama als het voorbeeld van een verwezenlijkte Amerikaan se droom, een thema dat hij ook in zijn vlammende toe spraak gebruikte tijdens de De mocratische conventie eerder dit jaar. Barack Obama uit Chicago viert zijn verkiezing in de Amerikaanse Senaat samen met zijn vrouw en twee dochters. Foto: EPA/Tannen Maury door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - John F. Kerry heeft het Amerikaanse volk er niet van weten te overtuigen dat hij een betere president zou zijn dan George Bush, die zich kan opmaken voor een tweede termijn. Uiteindelijk wordt Bush toch meer vertrouwd in deze angstige wereld. Maar het gevoel overheerst dat het weer op het nippertje is. De balans had net zo goed de andere kant op kunnen slaan in de gesple ten natie die Verenigde Staten van Amerika heet. In het Amerika anno 2004 be staan twee wereldbeelden, twee realiteiten en twee opinies over goed leiderschap. In het land den haag/anp - Premier Balke nende heeft, als voorzitter van de Europese Unie, president Bush in een persoonlijke brief gefeliciteerd met diens herver kiezing, aldus een woordvoer der van de premier. Balkenende schrijft Bush dat hij uitkijkt naar een „voortzetting van de vruchtbare samenwerking". De Verenigde Staten en Europa zijn volgens Balkenende ver bonden door sterke economi sche, politieke en culturele banden en gemeenschappelijke waarden. Daardoor zijn ze „na tuurlijke en onafscheidelijke partners", aldus de premier. Hij vertrouwt er op dat de relaties verder verdiept en versterkt worden tijdens de tweede ter mijn van president Bush. Bij de PvdA was duidelijk min der enthousiasme over de her verkiezing van Bush. „We hoopten op John Kerry, dat wil ik niet onder stoelen of banken steken", zegt PvdA-buitenland- specialist Koenders. Maar Kerry bleek een onvoldoende krachtig en overtuigend alternatief voor de zittende president, consta teert Koenders met spijt. Koen ders zei verder te hopeta Bush in zijn tweede termijje politiek eenzijdige en raai buitenland beleid voor meer samenwerking; Europa en de islamistischf reld. Regeringspartij CDA liet h ren weten „heel goed tej nen leven" met een her\_ zing van Bush. Nog eens"1 jaar Bush kan volgens ft» voorzitter Verhagen goed pakken voor de Amerift Europese betrekkingen. WD - fractievoorzitter Aartsen gaf gisterochtend toe dat hij een zeer lichte keur heeft voor Kerry. f( Aartsen zei overigens dat Ij rige week aan de Amerikj ambassadeur Sobel al t voorspeld dat Bush zou 11 nen. Ook D66-leider Dittrich fc teerde Bush gisteren mei herverkiezing. Hij zei te 1 dat de Amerikaanse pre^] in zijn tweede ambtste! zich meer gelegen laat 1 aan internationale samel' kingsverbanden als de Vefy de Naties en de Europese l[ George Bush ging, ondanks Irak, zijn slechte debatten en het netto-banenverlies in zijn presidentschap. Hij heeft veel respect verworven met zijn krachtige optreden na 11 sep tember. Sindsdien scoort hij hoog als krachtdadig vechter tegen terrorisme. Hij zegt wat hij meent, en doet wat hij zegt. Mensen mogen hem als mens, behalve als ze hem haten. Bush is een openlijk christelijk mens. Deze verkiezingen gingen óók over normen en waarden; het homohuwelijk gaat de meeste Amerikanen echt te ver. En al hoewel er ook weerzin is tegen de toenemende invloed van de kerk op de staat, zien veel men sen in George W. Bush een mo reel leider. En een president. pierre/anp - De leider van de Democratische fractie in de Se naat in Washington, Thomas Daschle, is zijn Senaatszetel kwijt. De Republikein John Thune gaat zijn plaats inne men. Het is voor het eerst sinds 1952 dat een Senaatsleider zijn herverkiezing heeft verloren. Het verlies van Daschle bete kent een gevoelige, morele klap voor de Democraten. Daschle zat sinds 1986 voor South Dakota in de Senaat na eerst acht jaar in het Huis van afgevaardigden te hebben doorgebracht. Daschle stond bekend als een scherp criticus van president Bush. De Repu blikeinse partij had er veel voor over om Daschle te laten zen. Bush voerde diverse campagne in South Dakoti zijn partijgenoot Thune dersteunen. De staat noorden van het land isj wegend Republikeins en in meerderheid Bush. De inwoners van de dunbé te staat hebben maande allerlei reclamespotjes voorbij zien trekken met ne aanvallen op de tegei der. In de laatste maand veel mensen dagelijks p( verscheidene telefoontje^ dag met verzoeken een 1 kandidaten te steunen. Pf zer zouden de kandidatd dollar hebben uitgegeven. ia- uef it, d ges itiep h n We fallujah - Amerikaanse mariniers volgden gisteren de uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen via een televisie op hun basis in Fallujah. Foto: EPA/Stefan Zaklin washington/anp-afp - nlfg Clooney, de vader van ste| mer teur George Clooney, is nil er vo kozen in het Amerikaanseiven van afgevaardigden. De craat uit de staat Kentuckyjng werd verslagen door zijn blikeinse tegenstander Nio vis. Nick Clooney, een ze\jSS€ jarige televisiepresentator^ kreeg tijdens zijn campagir der meer steun van sterreiEl Michael Douglas en ReneL „ee weger. fneu ■fnevc be hi Controversiële ex- burgemeesi""^ weer gekozen K tinke washington/anp-dpa - De voormalige burgemeester Washington, Marion Bany"' in opspraak kwam door <ftfg|| gebruik, wordt weer politiq tief. De 68-jarige Democrai. De dinsdag in de gemeenteraden I van de Amerikaanse hoofdjntali: gekozen. De Affo-AmerikaJaten Barry werd in 1990 op cockier: gebruik betrapt en tot een laten jaar cel veroordeeld. Jeidei door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse Senaat en het Huis van afgevaar digden zijn opnieuw conserva tiever geworden. De Republikei nen hebben hun twee jaar gele den verworven meerderheid in de Senaat uitgebreid van 51 naar minstens 54 zetels en waar schijnlijk 55 zetels. Bovendien wonnen de Republikeinen er ze tels bij in het Huis. Dat de Republikeinen het zo goed hebben gedaan bij de Congresverkiezingen komt doordat het traditionele zuiden van de VS in de afgelopen de cennia van kleur is veranderd. In dit deel van Amerika wonen veel sociaal conservatieve kie zers die al sinds de jaren zestig en zeventig de naar hun smaak te liberale Democratische partij inruilen voor de Republikeinse. Conservatieve Democraten in die staten wisten de afgelopen jaren toch vaak hun kiezers er van te overtuigen dat ze rechts van het Democratische midden stonden. Het afscheid van se nator Emest Hollings (sinds 1966 in de senaat) uit South Ca rolina, John Breaux (gekozen in 1986) uit Louisiana en de recht se Democratische senator Zeil Miller uit Georgia heeft geleid tot de verkiezing van drie Repu blikeinen. In North Carolina had senator John Edwards er pas zes jaar opzitten, maar hij stelde zich met het oog op de presidents verkiezingen niet opnieuw kan didaat. Zijn zetel is nu ook naar een Republikein gegaan. In de conservatieve staat South Dakota heeft Democratische fractieleider Tom Daschle nipt verloren van zijn Republikeinse uitdager John Thune die Da schle als 'te links' afgeschilder de. In Florida is de zetel van Democraat Bob Graham net naar de kandidaat van de Repu blikeinen, Mel Martinez, ge gaan. Het verlies van de Demo craten zou nog verder zijn op gelopen als Barack Obama niet had gewonnen in Illinois en Ken Salazar in Colorado. De poging van Tony Knowles om de Republikeinse zetel in Alaska in te nemen, lijkt te zijn mis lukt. In het Huis van afgevaardigden hebben de Republikeinen al sinds 1994 een meerderheid. Alhoewel nog niet alle uitslagen bekend zijn is nu al duidelijk dat de 'Grand Old Party' zijn meerderheid heeft uitgebreid. Dat is voor een deel te verkla ren uit de nieuwe verdeling van kiesdistricten die de Republi keinen er in Texas wisten door te drukken. Dat leverde de par tij twee extra zetels op. Er stonden ook elf gouver neursposten op het spel. Daar van gingen er vijf naar Demo craten, vijf naar Republikeinen. Eén uitslag is nog niet bekend. In elf staten werd een referen dum gehouden over het homo huwelijk. In al deze staten stemden Amerikanen in met een wettelijke bepaling die het homohuwelijk uitsluit. In Mon tana werd een voorstel aange nomen om medicinale marihu ana toe te staan. Twee andere staten wezen dit af. In Califor- nië hebben de kiezers inge- Presidentsverkiezingen VS Winst voor president Bush, stand 3 november 17.00 uur, stemmen in 48 van 50 staten geteld Nog geen Opkomst: ca. 60% (2000:51,3%) uitslag Nog te vergeven kiesmannen: lowa 7 en Mexico 5. Hawaii Stemmen Bush Kerry Aantal 58.487.138 54.964.038 stemd met een voorstel om 3 miljard dollar uit te trekken voor financiering van stamcel onderzoek. Dat voorstel had de steun van de Republikeinse gouverneur Arnold Schvjzwa negger, die daarmee ingir; gen president Bush die gil® van embryo's voor meer research afwijst. |g£ Vader Georfe Clooney geef^L afgevaardigd lorti usboi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6