Cholesterol prikken bij supermarkt GESPREK VAN DE DAG Van koeljas tot massageshirt Met de afstandsbediening Weekend Miljonairs spelen China haalt civetkat weer van menu e B Jezus redt! Mag het ietsje meer zijn DAGELIJKS LEVEN H/lMs! poekiE en i|<_ <A/fU.EAi ONT ETEN op bed MENSELIJK Na de spelcomputer waar dvd's op worden afgespeeld, komt producent Universal Pictures met een spel voor de dvd-speler. De eerste Nederland se interactieve dvd (dvd-i) is het tele visiespel Weekend Miljonairs. Pre sentator Robert ten Brink las hon derden vragen in, zodat mensen in de huiskamer ook kunnen proberen een miljoen, virtuele, euro's te win nen. Planhen zijn er al om meer tele visiespellen interactief uit te geven. Het spel wordt gespeeld met de af standsbediening van de dvd-speler. Fons Jansen Artiest: Iemand die beledigd is als je hem niet herkent en geïrriteerd, als je hem wél herkent De dvd ligt vanaf vandaag in de win kels. „Rond de feestdagen verwach ten we een verkoop van 50.000. In een jaar tijd rekenen we op 100.000 verkochte dvd's", aldus Marcel van Berkel, algemeen directeur Universal Pictures Benelux. Het virtuele spel is hetzelfde als op televisie. De deelnemer moet vijftien vragen beantwoorden en als die alle maal goed zijn, is dat goed voor een miljoen euro. Ook zijn er hulplijnen, zoals een (virtuele) vriend bellen of het publiek om hulp vragen. Behalve Weekend Miljonairs, over weegt Universal ook om andere tele visiespellen, zoals Triviant Pursuit, op dvd-i te laten verschijnen. „Dan moet het wel een Europese formule zijn, anders zijn de productiekosten erg hoog", zegt Van Berkel. Weekend Miljonairs is een formule die in di verse Europese landen op televisie is, zoals Frankrijk, Spanje en Engeland. De dvd-i versie is ook in deze landen verkrijgbaar. In het voorjaar moeten in Nederland diverse kinderspellen op de dvd-i verschijnen, anp Een voormalige topsporter heeft in Las Vegas de VILLA van de wereld beroemde dierentemmers SIEG FRIED en ROY BESCHOTEN. De politie kon de verdachte, Cole Ford van het american football-team Oak land Raiders, arresteren. Dat meld den Amerikaanse media gisteren. Volgens ooggetuigen zou de 31-jari ge Ford het duo, dat uit Duitsland afkomstig is, hebben opgeroepen Amerika te verlaten. De ex-football- ster schoot rijdend vanuit zijn auto op het wooncomplex van de succes volle illusionisten. Enkele ruiten van het Jungle Palace gingen aan digge len. Roy raakte een jaar geleden tij dens een show levensgevaarlijk ge wond doordat een tijger hem beet. De Britse popster ELTON JOHN gaat binnenkort TROUWEN met zijn le vensgezel David Furnish. ,,lk ben nog nooit zo gelukkig geweest", al dus de 57-jarige zanger in het Duitse showbizzmagazine Gala. Elton John zegt dat hij in het verleden ,,als een wild dier" heeft geleefd, meteen le ven vol drugs, alchohol en getekend door depressies en zelfmoordpogin gen. „Vandaag de dag ben ik blij dat ik die persoon niet meer ben." De zanger zegt dat door de relatie met de 40-jarige Furnish zijn leven in rustiger vaarwater is gekomen. ,,Een leven zonder hem kan ik mij niet voorstellen", aldus Sir Elton. De Britse gitaarlegende ERIC CLAP TON is gisteren benoemd tot Com mander of the British Empire (CBE). Hij kreeg de koninklijke ONDER SCHEIDING wegens zijn verdien sten voor de Britse muziekindustrie. De 59-jarige Clapton, die wordt be schouwd als een van de invloedrijk ste gitaristen aller tijden, zei dat hij de onderscheiding beschouwt als 'het glazuur op de taart' van zijn car rière. De CBE is Claptons tweede koninklijke onderscheiding. Clap tons muzikale carrière begon in de jaren zestig van de vorige eeuw, toen hij lid was van de Yardbirds. Daarna speelde hij onder andere bij de bands Cream en Derek and the Dominoes. am aa Wie benieuwd is naar het eigen cholesterolgehalte hoeft deze maand niet naar de huisarts, maar kan in de supermarkt terecht. Tot eind november staan namens de Hartstichting in 450 supermarkten verpleegkundigen klaar om een druppeltje bloed te prikken en het cholesterolgehalte te bepalen. Het gaat om (niet alle) vestigingen van Edah, Cl000, Konmar, Super de Boer, Plus, Jumbo en Den Toom. Albert Heijn is niet bij de actie betrokken. De verpleegkun digen bepalen eerst of men een verhoogd risico op hart- en vaat ziekten loopt. Dit blijkt na het in vullen van de 'APK voor je hart test', bestaande uit tien korte vra gen over risicofactoren voor hart en vaatziekten. Als uit de test een verhoogd risico blijkt, komt men in aanmerking voor de -gratis- cholesterolbepaling. Een te hoog cholesterolgehalte, dat kan leiden tot het dichtslibben van aderen, is een belangrijke risi cofactor voor het krijgen van een hartinfarct of beroerte. Bij verre weg de meeste mannen en vrou wen van middelbare leeftijd is het cholesterolgehalte te hoog, maar menigeen heeft daar geen weet van. Het kan verlaagd worden door de consumptie van dierlijke vetten te beperken, af te vallen als men te dik is, meer te bewegen, de alco holconsumptie te beperken en te stoppen met roken. Als -bijvoor- beeld wegens erfelijke aanleg- het Voor het bepalen van het cholesterolgehalte hoeft men deze maand niet naar de huisarts. Foto: ANP cholesterolgehalte te hoog blijft, kunnen medicijnen (zogeheten statines) uitkomst bieden. Andere belangrijke risicofactoren voor het krijgen van een hartin farct zijn onder andere een hoge bloeddruk en suikerziekte. Het daadwerkelijke risico op hart- en •vaatziekten wordt vooral bepaald door de combinatie van verschil lende risicofactoren. Hartstich ting-arts Ank van Drenth: „Hart en vaatziekten lijken onvermijde lijk, maar ie kunt er zelf iets aan doen". Op basis van de uitslag van de test, die als indicatie geldt, krijgt men een kort leefstijladvies en ex- v Intelligente kleding in NEMO De functie van kleding zal in de toekomst danig veran deren. Textiel wordt intelligenter, menen interactieve ontwerpers, artiesten en wetenschappers. Zij tonen tij dens de Amsterdamse Museumnacht komende za terdag 6 november in het museum NEMO hun mm? ideeën en uitwerkingen, ofwel hoe wetenschap en techniek samen komen in kleding en mode. f Onder de titel 'How smart are you dressed tomor row?' wordt onder meer kleding getoond die reageert op de biometrie van de mens, via de temperatuur, hartslag en stemming. Ook zijn er massageshirts. Bezoekers kunnen deze en sommige andere uniek kledingstukken aantrekken en de wer king ervan ervaren. Alle ontwerpen passen bin nen de thema's,dressed to transform, dressed to protect, dressed to communicate en dressed for fun. De ontwerpers combineren het tech nische vernuft en de wetenschappelijke ontwikkelingen op het gebied van kleding en mode met elkaar. Volgens hen wordt mode een middel voor persoonlijke ex pressie, sociale interactie, bescher ming, gezondheidsmonitor en ook als een funny element. De twaalf ontwerpers komen uit de hele wereld. Uit Nederland zijn studenten van de opleiding Com municatie en Multimedia Design uit Breda vertegenwoordigd. Zij presenteren hun zogeheten Fi berskin en Dancemaster. Deze ontwerpen draaien om de com binatie van multimedia design, interactief design, mediatech nologie, levenswetenschappen en communicatie. ESA en TNO presenteren medische- en sportkleding, zoals een zonwerende helm, een roeipak en een koelende en aero gel jas. Het Amsterdamse museum is tijdens de museumnacht open van 19 tot 22 uur. anp .Extr; »len v leidei ;ens d len aa pchts fasmi caa ichl AM - 1 fgem (1 de 1 i, Pet eges t. De aten ele rr ahou Came is me feit d nbe] b. Be achte ïath de bi 3eha aan-i iop jsch tra informatie in de vorm viriel chures van de Hartstichting) Ma ena Nadere informatie via de informatj; en1 van de Hartstichting: 0900-3000 3[en c opwww.gezondlevencheck.nl bbel in. Zi feuw? Om nieuwe uitbraken van sars tegen te gaan, hebben de Chinese autoriteiten he!^^ eten van civetkatten verboden. De civet is in het zuiden van China een lekkernij jh doet in de betere restaurants rond de veertig euro per portie. Het dier is een vanLft belangrijkste dragers van het sars-virus, zo stelde een onderzoeksteam onder leife ye van sars-expert Zhong Nanshang eerder dit jaar vast. Zhong waarschuwde vorigj de I week voor nieuwe sars-gevallen, maar hij noemde de kansen op een nieuwe epifoet mie zeer klein. Eind 2002, begin 2003 kostte een sars-epidemie 900 mensen het 1|. He voornamelijk in Zuid-China en Hong Kong. Inmiddels zijn Chinese artsen betent Ba staat dan in het verleden om sars-patiënten te behandelen. In april dit jaar warejpjet nog negen gevallen, waarvan er slechts een overleed, gpd |ck u i1_fern s. Bi; er 0 ei 3 Het was even schrikken gisteren in de dierentuin van Taipei. Een Taiwanees sprong ovigep hek van de leeuwenkuil en begon de roofdieren uit te dagen. „Kom, bijt me maar", rie^ Toen de man de leeuwen toeschreeuwde: Jezus zal jullie redden", vond een van de b^ej, het genoeg en beet hem in het rechterbeen. Om erger te voorkomen werden de leeuwi een geweer verdoofd en kon de man worden afgevoerd. Foto: Reuters Op een afgelegen strand in Nieuw- Zeeland is een dode Japanse SPITS- SNUITDOLFIJN aangetroffen, een van de ZELDZAAMSTE walvissen ter wereld. Het is de 25ste keer dat een exemplaar van deze soort is gevon den. Het kadaver van het vijf meter lange dier is voor onderzoek overge bracht naar een natuurhistorisch museum in de hoofdstad Welling ton. Volgens deskundigen is over de Japanse spitssnuitdolfijn zeer wei nig bekend. Naar verluidt heeft nie mand er ooit een in het wild gezien. Wetenschappers weten alleen van hun bestaan af door de vondst van gestrande exemplaren. De Britse PRINS CHARLES gaat za terdag niet naar het huwelijk van zijn PETEKIND Edward van Cutsem omdat hij niet naast zijn geliefde, Camilla Parker Bowles, mag zitten. Bovendien worden de twee geacht in aparte auto's naar de huwelijksre ceptie in de woning van de ouders van de bruid, Lady Tamara Grosven- or, te gaan. Charles zou woedend zijn dat de ouders van de bruid het protocol wel erg letterlijk hebben genomen. Camilla moet genoegen nemen met een mindere plaats om dat zij binnen het Britse konings huis geen officiële status heeft. Het aanstaande huwelijk wordt in de Britse media omschreven als een van de belangrijkste society-gebeur- tenissen dit jaar. Foto: ANP Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 8. We moeten naar de verloskundige in de sjieke burge meesterswij k in Leiden, waar veel muren tot aan het plafond schuil gaan achter boekenkasten. De praktijk bevindt zich schuin tegenover het houten huis waarin de schrijver Maarten Biesheuvel woont, samen met zijn vrouw Eva. Sunny home staat er op de gevel, die door bomen en struikgewas bijna aan het zicht is ont trokken. In de wachtkamer van de verloskundige zit een dik In disch meisje naast een jongen met een wat pafferig ge zicht. Ze kijken beiden niet al te vrolijk. Ze zijn wel erg jong voor de tijd van het jaar. Het meisje kijkt de jon gen met een rouwblik aan. Hij legt ter geruststelling even zijn hand op haar tas. Misschien is het kind dat in de buik van het meisje zit een ongelukje. Zoals ik destijds ook een ongelukje ben geweest. Mijn moeder had in haar bruidsjapon al een dikke buik. Hij hing zo scheef dat hij haar knieën vrij liet. Ze was trots op de foto. „Je was een ongelukje", zei ze tegen me. „Maar zulke ongelukjes wil ik wel elke dag hebben. Telkens gaan de blikken van de jongen en het meisje even naar ons tiveeën. Is Judith zwanger geraakt en is haar vader meegekomen om haar bij te staan?Zo'n oudere man en zo'n jonge vrouw - dat kan toch niet. Ik kijk maar even naar mijn schoenen. Maar die kun nen mij geen raad geven. Er zitten gaatjes in. Ik hoop niet dat mijn moed erdoor naar buiten stroomt. Ik haal de Telegraaf uit mijn binnenzak. Theo van Gogh ligt op de voorpagina. Onder een wit laken. On der zo'n tent van de technische recherche, zo'n geval dat me altijd weer doet denken aan een party-tent. Wrang. Ik hoop dat ze die krant voor zijn zoontje weg houden. Bij wie moet zo'n jongen nu achterop? En dan zo'n lawaaiprotest op de Dam dinsdagavond. De godvergeten evenementen-geilheid van mensen!Zo'n trommelaar die, al bonkend, onder het maken van be lachelijke bokkesprongen, ineens de mogelijkheid ziet om uit de anonimiteit te geraken. Zo'n Rita Verdonk met haar Ot en Sien-mach ismo. Bezuip je in een kroeg. Stil. Duik weg als een hond. Beleef je verdriet zoals sommige waardige dieren dat doen. Er hangen etsen aan de muur van de wachtkamer. Ba by's die opgerold in de buik van een moeder zitten. Alle ingewanden zie je. Ook de darmen. Alsof zich daar een groot aantal saucijsjes bevindt dat het kind tot zich kan nemen als het iets hartigs wil. Dat we toch al die kledderzooi in ons lichaam meedragen. Eén en al lille- righeid. Je kunt er nog zo stoer uitzien, maar alle men sen zijn zacht en kwetsbaar van binnen. Zelfs de grootste kerels. Was ik maar een marmeren beeld. In de hoek staat een vitrine met daarin zo'n oud-leren, langwerpig dokterskojfertje. Allerlei vreemde appara ten liggen ernaast. Een tang ook, met een pelikanen- bek. Een naar instrument, waarmee je de hele voering van een vrouw naar buiten kunt keren. De verloskundige is een jong meisje, hooguit twintig jaar. Ze is erg vriendelijk. Eerst meet ze Judiths bloed druk op. De arm wordt met enige kneepjes in de rub beren balg gekneveld. Ik voel me altijd een beetje gear resteerd als ze dat bij mij doen. Mee jij! De bloeddruk is prima. Het meisje noteert iets in het scherm van haar computer. Dan moet Judith op de onderzoekstafel gaan liggen en haar broek naar beneden doen. De verloskundige smeert wat gelei op haar buik. Het flauwe heuveltje waaronder zich ons kind verbergt, glimt een beetje in het zonlicht. De verloskundige zet er een microfoontje op. Een krachtig, snel gebonk vult de spreekkamer. Voor het eerst besefik dat het menens aan het worden is. Judiths gezicht licht op. „Dat is een prima hartslag", zegt het meisje. Niets mee aan de hand. Zoals het hoort." Ze veegt de buik af met een tissue. „Wat een mooi lawaai, hè?", zeg ik. „Ja", zegt het meisje. Ze kijkt me achterdochtig aan. Ze hoort dit natuurlijke elke dag en haar kan het niet meer verrassen. Hoe vaak zou ze meemaken dat er geen enkel gebonk klinkt? Ik probeer niet te schokkerig te rijden met de auto als we naar huis gaan en sta voor kruisingen lang stil om goed de zijwegen te kunnen overzien. Er mag nu niets meer gebeuren. Wanneer het kind is geboren, zal ik het diezelfde dag nog naar de grote foto van jou toe tillen, mam. Naar de foto op posterformaat, die in onze slaapkamer hangt. Een uitvergroot kiekje, dat is genomen tóen je op vakantie was in Stuttgart, tijdens een uitstapje naar de televisietoren daar. Je draagt een witte jurk, met bijenmotief. Door een gat in het hek achter je kan ik het glooiende dal 4 zien. Als ik de foto goed bekijk, zie ik dat er in de diepte een kerkhofje ligt. De tal loze witte kruisen op de begraafplaats werpen hun schaduw op de grond. Zwarte plustekentjes. Alsof iets me duidelijk wil maken dat de dood toch niet zo'n negatieve gebeurtenis is als we denken. Je lachte naar iemand die achter de camera stond, mam. En die lach is gebleven op je gezicht, hoe veel er in de tussentijd ook is ge- beurd. Ik stel me voor dat je die lach V— ---i voor het kind toen onbewust veilig jBA 1 hebt gesteld. Het kind zal graaien naar je gezicht. Maar, hoewel ze soms tot aan de rand zijn gevuld, is er op foto's niets ^Bl meer te halen. Dunne plakjes verle den. Mag het ietsje meer zijn? Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2