estatiegolf Amsterdam 'Ben je moslim? Nee, zeg ik dan maar Herkozen Bush belooft verdeeld land te verenigen Reacties op moord op Van Gogh afgeschaft. WAT nu? De nieuwe SEAT Toledo! jrute moord op Theo van Gogh ee ton voor Oudheden naar intensive care DONDERDAG 4 NOVEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Lisse schrikt van ziekte Heemskerk SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Opklaringen NW 2/4 De moord op Theo van Gogh heeft in het hele land beroering gewekt. Lezers die schriftelijk op de schok kende gebeurtenis willen reageren, kunnen hun bijdrage tot en met maandag opsturen naar het Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Lei den. Mailen is ook mogelijk; redactie.ld@hdc.nl Geschikte bijdragen krijgen een plaats in de krant van aanstaande dinsdag, de dag van de crematie van Van Gogh. Reacties bij voorkeur niet langer dan driehonderd woorden. Uitstel voor plan Oostvlietpolder leiden - De Raad van State heeft voorlopig een streep gehaald door de plannen voor een be drijventerrein in de Oostvliet polder. Dat is een fikse strop voor de gemeente Leiden. De provinciale goedkeuring voor het bestemmingsplan is giste ren geschorst, op verzoek van drie belangenverenigingen die ijveren voor behoud van de polder tussen de Vliet en de A4. Pagina R1 Koeman geeft (nog) niet op tel aviv - Trainer Ronald Koe man weigert de handdoek in de ring te gooien na de ontluiste rende nederlaag van Ajax in de Champions League tegen het onbeduidende Maccabi Tel Aviv uit Israël. Hij reageerde gisteren teleurgesteld na de 2-1 nederlaag. „De ploeg bracht te weinig, leed veel balverlies en was in verdedigend opzicht kwetsbaar. Als je dan goals te gen krijgt, wordt zelf scoren erg moeilijk", aldus de trainer. „Maar ik ben niet van plan nu op te geven. Dat is niet aan de orde." Pagina Sport Chaos Schiphol door mist en as Amstelveen - Honderden pas sagiers van KLM zijn gisteren gestrand op Schiphol. De lucht vaartmaatschappij moest 59 vluchten annuleren wegens dichte mist en een uitbarsting van de vulkaan Grimsvotn op IJsland. De aswolk heeft zich uitgebreid tot aan de Zwarte Zee, waardoor een groot deel van het luchtruim is afgesloten. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien ^paar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! l Ik betaal I automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) Geboortedatum: Bank/giro* Handtekening: Antwoordnummer 127. 1 Alkmaar Gratis tel 081KI-171I E mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www letdschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoom gegevens In de colofon van de krant vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad De Palestijnse leider is gisteravond met naar de af- care van het ziekenhuis Percy bij hij wordt behan een bloedaandoe- jijn gezondheid is ver slechterd, maar zijn toetand is stabiel. Dat hebben Palestijnse functionarissen gemeld. Arafat werd eind vorige week vanuit zijn woonplaats Ramallah over gevlogen naar Frankrijk voor behandeling. Hij kampt met een tekort aan bloedplaatjes. (advertentie) '.SZW.nl Dan weet u het snel COMMENTAAR ANGST Iweek was het nog een I waarin een sombere Imming werd gepeild: uk ind is in de greep van de 7h ontevredenheid. Angst lerrorisme, angst voor "fundamentalisme, angst fwijkenWeld, angst voor afbraak j sociale voorzieningen. 0475-3» moord op Theo van 0529-4 de illusie dat het met °'^%imisme wel mee valt, in ikken uiteen gevallen. nam het op tegen ^^^tigde orde die van de burger 1 en het broei- irama van de llturele sa- ing ontkende. Ie politieke op hem werd alle rstheid afgeworpen en teel politici er als de kip- kM om zo radicaal mogelijke jPJP linten in te nemen. He- Lj~ het 'ik zeg wat ik een pijnlijk gebrek ;en bloot. Het dichten vertrouwenskloof bleef dé door extremistische denkbeelden géïnspi- moord op Van Gogh Jiet kruitvat te explode- e moord bevestigt de le- angsten. Allereerst voor het geweld: de spreekwoordelij ke tolerantie is op straat vervan gen door een grote bek. Schiet partijen hebben de droom van een vreedzame maatschappij verstoord. Maar er is ook angst voor fundamentalisme. Voor een deel is dat een dankbare bliksemafleider voor 'onze' ei gen gebreken, voor een ander deel is die vrees terecht. 'Slechts' vijf procent van de Nederlandse moslims neigt naar het radica lisme, maar dat zijn nog altijd 50.000 mensen. De strijd tegen extre misme begint met we derzijds respect voor andersdenkenden (en dat is wat anders dan moslims als 'geitenneu- kers' te bestempelen). Het vergt van de moslimgemeenschap zelf een nog veel actievere houding. Maar die strijd kan niet zonder een doortastender optreden van veiligheidsdiensten, politie en politiek. De meest verantwoor delijke ministers - Remkes en Donner - hebben daar nog te weinig van laten zien. Voor hen is er werk aan de winkel, want een angstige samenleving is ook een gevaarlijke. Peter de Vries President George W. Bush heeft als belangrijkste taak het verdeelde land weer te verenigen. Hij prees uitdager John Kerry in zijn overwinningstoespraak en noemde hem een waardige tegenstander. Op de foto viert Bush met zijn vrouw Laura en dochters Jenna (links) en Barbara het feit dat hij aan een tweede termijn mag beginnen. Foto: Reuters door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - President George W. Bush van de VS heeft be loofd dat hij zijn best zal doen ,,alle Amerikanen te dienen". Nadat zijn Democratische te genstander John F. Kerry gister avond zijn nederlaag in de pre sidentsverkiezingen erkende, sprak de herkozen Bush het Amerikaanse volk toe. Hij zei de steun te willen van iedereen die op Kerry heeft gestemd en 'hard te zullen werken' om die steun te krijgen. „Een nieuwe termijn is een nieuwe mogelijk heid om de hand te reiken", al dus Bush. De uitslag van de Amerikaanse presidentsverkie zingen werd in de nacht van dinsdag op woensdag opge houden door onenigheid over het tellen van de stemmen in Ohio. Zonder de twintig kies mannen van die staat kon geen van beide kandidaten winnen. Twee Amerikaanse zenders, NBC en Fox, riepen president Bush om zeven uur 's morgens Nederlandse tijd uit tot winnaar van Ohio. Maar omdat nog niet alle stemmen waren geteld en er ook nog tienduizenden 'voorlopige' stembiljetten ge teld moesten worden, besloot Kerry zijn nederlaag nog niet te Ruimte, design, sportiviteit: de nieuwe SEAT Toledo heeftalles. Een zee aan ruimte voor gezinnen, inclusief een royale bagage- ruimte. Een vernieuwend design. Sportieve prestaties voor Ejs^3 dynamisch rijden. Zó veelzijdig is hij: de nieuwe SEATToledo. gERT Laat je verrassen bij de SEAT-dealer! auto emoción erkennen. Dat deed hij pas tien uur later toen hij geconclu deerd had dat het verschil niet meer in te halen was. Hij belde met Bush om zijn nederlaag te erkennen en de president te fe liciteren met zijn zege. Ohio ging met een verschil van 136.221 stemmen naar Bush. „Er zijn niet meer genoeg onge telde stemmen waarmee wij Ohio nog kunnen winnen", zei Kerry in de rede waarmee hij afscheid nam van zijn campag ne. Kerry riep iedereen op bitte re gevoelens over de verkiezin- gen opzij te zetten. „Ik hoop dat we vandaag kunnen begin nen aan het heelproces." Hij zei dat elke stem telde, maar dat hij geen juridische strijd wilde zo als in 2000 en er geen kans meer was om te winnen. „De uitkomst moet worden beslist door de kiezers." Er was dinsdag sprake van een uitzonderlijk hoge stembus gang. De opkomst wordt ge schat op 120 miljoen kiezers. Dat is ongeveer 60 procent van het aantal mogelijke kiezers. Van tevoren was verwacht dat de hoge opkomst in het voor deel van John Kerry zou uitpak ken, maar dat bleek in de prak tijk niet uit te komen. Bush haalde 51 procent van de stem men, en kreeg ongeveer 3,5 mil joen stemmen meer dan zijn te genstander Kerry. Vice-presi dent Dick Cheney wees er giste ren op dat een president nog (advertenties) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. serviezen! Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis zoveel stemmen heeft gehaald als George Bush. Dat geeft Bush een duidelijker mandaat van de kiezer dan in 2000. Toen kreeg de Democraat Al Gore meer stemmen dan Bush maar verloor toch door de manier waarop de kiesmannen van de vijftig staten worden verdeeld. Bush heeft het voordeel van een Congres dat in handen is van de Republikeinse partij. De partij heeft haar meerderheid bovendien in beide huizen we ten uit te breiden. Pagina Verkiezingen VS Genieten is. Hooghoudt Jonge Jenever GALLGALL Genieten Ck Genieten i. iam/gpd - De Amster- ilitie heeft gisteren in de moord op ci- columnist Theo van it mensen gearresteerd, om zes Marokkanen, «rijn en iemand met de Marokkaanse nationali- arrestanten variëren in an 19 tot 27 jaar. bevonden zich in vijf ~l in Amsterdam-West en waar ook de 26-jarige éte van de moord ver fde keren verbleef. Bij de kingen heeft de politie jentalistische literatuur tuters en boeken in be- De panden waarin de arrestan ten zich bevonden, werden vo rig jaar oktober al onderzocht door de Nationale Recherche. Toen werden ook enkele men sen aangehouden wegens mo gelijke betrokkenheid bij mis drijven met een terroristische achtergrond. De vijf adressen kwamen weer in beeld omdat de verdachte daar enige tijd heeft verbleven. De 26-jarige verdachte, die be schikt over een Nederlands en een Marokkaans paspoort, heeft volgens hoofdofficier van justitie L. de Wit gehandeld vanuit een radicaal-islamitische overtuiging. De officier baseert zich daarbij op onder meer twee brieven die zijn gevonden. Een daarvan zat aan een mes dat in het lichaam van Van Gogh was gestoken, de andere droeg de verdachte bij zich. Over de tekst van beide brieven wil justitie niets zeggen in ver band met het onderzoek. De verdachte verblijft in de gevan genis in Scheveningen en wordt waarschijnlijk morgen voorge leid. Een meerderheid van de bevol king vindt dat de overheid heeft gefaald bij de aanpak van mos- lim-fundamentalisme, zo blijkt uit een enquête van bureau In- tomart GFK in opdracht van RTL Nieuws. Van de ruim 500 ondervraagden geeft 85 procent aan dat het kabinet de groei van het radicale fundamentalisme onder moslims heeft onder schat. Justitieminister Donner betoogde gisteren bij de be spreking van zijn begroting dat burgers zich niet moeten neer leggen bij het geweld in de sa menleving. „Niet de tegensla gen die ons treffen maken de si tuatie uitzichtloos, maar de wij ze waarop wij daarmee om gaan." Hij hekelde de negatieve reacties op de moord van Theo van Gogh. „De staat is niet in staat geweld te voorkomen, dat is een probleem van de samen leving." Pagina Moord Van Gogh door Silvan Schoonhoven leiden - Er lijkt geen wanklank te horen tussen Leidenaars van Nederlandse en die van Marok kaanse komaf. Maar sommige Leidse Marokkanen zijn, na de moord op Theo van Gogh, bang. Twee jonge agenten stappen opgewekt de al-Hidjra moskee aan de Rembrandtstraat bin nen, als een handvol gelovigen daar nog een praatje maakt na het middaggebed. „Goedemid dag heren. Even kijken of er nog iets gebeurd is in verband met gisteren." Dat is niet het geval, verzekert hem een mos keebestuurder. De agenten ver volgen hun ronde.Als er iets is, gewoon bellen, hè." Je kunt maar beter zeggen dat er niets aan de hand is, zeggen Ahmad en Yusuf: beide regel matig moskeebezoeker én Ma rokkaan van geboorte. Toege ven dat Nederlanders je beledi gingen naar het hoofd slingeren vanwege de gebeurtenissen, dat maakt de zaak alleen maar er ger.. Dus nee, er is geen onver togen woord gevallen, beweren de twee Leidenaars (beide 22) als hen wordt gevraagd of ze het effect ondervinden van de moord in Amsterdam. Pas na enig doorvragen willen ze wel toegegeven dat het langzamer hand moeilijk wordt: Marok kaanse moslim zijn in Neder land. „We zijn wel bang, ja. Want als het over de islam gaat, is het steeds meer en meer en meer", zegt Yusuf met heftige gebaren. En met dat 'meer' be doelt hij: meer slecht nieuws, meer om je voor te schamen, meer om je voor te veront schuldigen. „Ik antwoord soms maar 'nee' als ze vragen of ik moslim ben en 'uit Spanje' als ze vragen waar ik vandaan kom. Dat scheelt een hoop discussie. Over vrouwenbesnijdenis. Over Bin Laden. Over weet ik wat." „Dat zou ik nou nooit doen", reageert Atmane Hamdi, woordvoerder van de moskee in de Leidse Cura^aostraat. „Hoewel ik me die identiteits crisis wel kan voorstellen. Het is makkelijk om te zeggen: ik heb er niets mee te maken, laat me met rust. Maar je moet er juist voor uitkomen wie je bent en duidelijk maken dat je veroor deelt wat er is gebeurd." Pagina Ri: 'Een dieptepunt voor ons, de Marokkanen' Het geld is afkomstig uit de 10 miljoen euro die tijdens de Al gemene Politieke Beschouwin gen aan het cultuurbudget werd toegevoegd. Instellingen die volgens de Raad voor Cul tuur kwalitatief goed scoren, maar waarvoor geen geld was, krijgen nu wel subsidie, zoals het Rijksmuseum van Oudhe den. Het museum kreeg eerder dit jaar bij de verdeling van de subsidiegelden door de staats secretaris een subsidiebedrag toebedeeld van 5,2 miljoen eu ro per jaar voor de komende vier jaren. Oudheden zelf gaf in zijn beleidsplan aan een subsi die nodig te hebben van bijna 6,1 miljoen op een begroting van ruim 7 miljoen. Het muse um kampt sinds enkele jaren met een structureel tekort op de begroting en kondigde eer der aan een reorganisatie in gang te zetten. iNP - Het Rijksmuseum ïdheden krijgt alsnog euro aan extra subsidie, cretaris Van der Laan Ituur investeert 5 mil- o extra in 45 dans-, the- muziekgezelschappen x.a. Daarmee draait ze iinigingen op het budget oducerende instellingen in de cultuurnota ug. Dit staat in een /an der Laan dinsdag Tweede Kamer heeft met het geld is onduidelijk. Direc- wil een slag houden, omdat zij g niet is ingelicht staatssecretaris. „Dat in dat ik nog niet zij dat geld pre- bedoeld. Bovendien Tweede Kamer het nog goedkeuren."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1