Het bewustzijn van de nacht KUNST CULTUUR Leyden Art Fair kiest ditmaal ook voor antiek w w w t— idi Kleine ballads met een snuif humor Herhalen voor een onbekend doel Alles komt goed bij de melige Nylons R7 LD Pennetje voor juniorschrijvers donderdag 4 NOVEMBER 2004 I met >p twee ig - De nieuwe bijbel- g heeft het net niet ge- danks de enorme publi- impagne die aan de ver- g vooraf ging, was de lieuwe stijl' de afgelo- ;k niet het best verkoch- Nog steeds op de eer- ts van de bestsellerlijst historische thriller De i Code van de Ameri- auteur Dan Brown. De editie van de bijbel van ij Querido/Jongbloed rerigens wel met stip op plaats twee. De hit- ebaseerd op verkoopcij- meer dan driehonderd idels. rsie naar ont an den run - Creativi- trum Parkexpressie gaat 21 november op excur- museum De Pont in In dit museum is werk ran videokunstenaar Bill schilder Raoul de Keij- met de excursie mee zich aannmelden bij ressie in Alphen aan J Ji. tel. 0172-493737. leetm' op het in °elijk CS >m 1 3 varPAM - Gisteren is er een acj^eplant' op het Stedelijk !ale n CS in Amsterdam. De ?en ontwerp van Leo- imeh Munster, markeert de •én listelling 'Mark' over he- gse grafische industrie rland. De 'boom' van inster (1972) bestaat uit 1 naakboom van ongeveer zen.ieter hoog met daarin imhut gemaakt van gra- /almateriaal, zoals hout jan kisten en verpak- ateriaal waarop de oor- ïlijke belettering nog te reft, 's Avonds schijnt er de hut alsof deze be- ba1s. De boom blijft tot 10 5et^er staan. dier VOOr >ma en Rattle noem De Tsjechische mezzo- i'stat) Magdalena Kozena juDEfde Britse ster-dirigent in Rattle (49) krijgen be- een kind. Zij hebben irt een gezamenlijke 'in Berlijn, waar hij diri- ^an de Berliner Philhar- De succesvolle Koze- Igens de media van haar cent le Texier geschei- jens haar relatie met e dirigent verliet zijn ouw, Candace Allen, lische Kozena trekt zich 5g terug uit de muziek. ^Fonds ijt zak geld iam - Het Hubert Bals 56>an het Internationaal le Mtival Rotterdam (IFFR) 1 ool5 miljoen euro gekregen 19raministerie van Buiten- staken. Het geld is voor Jner)de 2005 tot 2008 en is 1 om filmmakers in ont- igslanden te steunen. p Jerdams filmfestival is de steun. Die maakt het „mulf°geli)khulPtegeven d,a limakers in die landen l onafhankelijke film "heeft te overleven of YE toestaan. Een van de 22 '■-e steun krijgen is 'Ghay- -i' van Oday Rasheed, de jngecensureerde speel- Irak na de val van Sad- ^ïssein. De productie is pp$>p de 34ste editie van Bfllval, van 26 januari tot 6 februari. door Herman Joustra leiden - Richard Kempff houdt er niet van om al te resoluut voorspellingen te doen. Het ge- tuur in kristallen bollen en kof fiedik laat hij liever aan anderen over. Maar toch, nog ruim voordat de vierde editie van de Leyden Art Fair is begonnen, heeft de organisator en drijven de kracht achter deze kunst beurs in de Leidse Groenoord- hallen er al een goed gevoel over. „Vorig jaar was het wat minder. Ik denk dat we het dip je nu wel gehad hebben." Dat minder slaat op het ietwat tegenvallende bezoekersaantal van vorig jaar, toen zo'n twee duizend belangstellenden de gang naar de beurs maakten. Ter vergelijking: de eerste twee uitgaven trokken respectievelijk naar schatting 2700 en 4100 kunstliefhebbers. „Vorig jaar was het in de kunstwereld pure malaise. Alle beurzen, inclusief de grote als de PAN en de Tefaf, trokken minder mensen. Wij dus ook." Dit jaar laat volgens hem wat dat betreft een heel ander beeld zien. Beurzen en kunstmanifes taties mogen zich weer in een toenemende belangstelling ver heugen. „Dus heb ik goede hoop dat dit ook voor ons eve nement geldt." De organisatie hoopt dat verder te bewerkstel ligen door het instellingen van een zogenoemde 'preview', een kijkje van tevoren op de beurs waarvoor het publiek niet hoeft te betalen. „Wellicht dat dat sommige mensen over de drempel trekt. Wie weet bevalt het de twijfelaars-vooraf zo goed, dat ze terugkomen op de reguliere beursdagen." Feit is in elk geval dat het aantal deelnemers dit keer beduidend hoger ligt. Nu bevolken 64 kunsthandelaren en galeries de Groenoordhallen, terwijl de tel ler de vorige keer bleef steken op 42. In totaal zijn op die ma nier meer dan 250 kunstenaars vertegenwoordigd. Bij die aan tallen past echter wel een kant tekening. Voor het hogere aan tal deelnemers is voor een groot deel de antiekbranche verant woordelijk, om welke reden de naam van de beurs is uitgebreid tot Leyden Art Antiques Fair. Dat er veel meer handelaren uit deze hoek zijn gestrikt dan in voorgaande jaren is een bewus te keuze volgens de organisatie, omdat kunst en antiek geregeld in eikaars verlengde liggen. Bo vendien brengen meer deelne mers ook meer geld in het la tje. Kempff: „Ik ben een enorm liefhebber van kunst, maar de beurs moet natuurlijk wel ren dabel zijn." Leyden Art Antiques Fair, 18 tot en met 21 november in de Groenoordhallen. Met kunst en antiquiteiten uit de 18de tot en met de 20ste eeuw. leiden - Negen schrijvers in de dop ontvingen gistermiddag het LD Pennetje. Ze werden in het gebouw van het Leidsch Dagblad in het zonnetje gezet voor hun verhaal of gedicht, waarmee ze hadden deelgenomen aan de tiende editie van de schrijfwed strijd van deze krant. In totaal gaven 772 kinderen gehoor aan de oproep om dit jaar iets te schrijven over feest en muziek. Op basis van originaliteit selec teerde een jury hieruit tien win naars. Negen van hen waren gis teren aanwezig om hun prijs persoonlijk in ontvangst te ne men: Bente Fieback (Hazerswou- de), Suze Bloks (Leiden), Maxime Wegman (Leiden), Birgitte Lui- ning (Leiderdorp), André de Zwij ger (Leiderdorp), Chris Noorder- meer (Voorhout), Yannick Stur- kenboom (Voorhout), Suzanne Wermink (Voorschoten) en Jillian van Damme (Zoeterwoude). Al leen Ivo Lek (Oude Wetering) was verhinderd. Uit handen van juryvoorzitter Theo de With ont vingen zij het prijzenpakket, be staande uit een T-shirt met daar op hun inzending, een oorkonde, een poster en uiteraar het felbe geerde LD Pennetje. Vooraf gaand aan de prijsuitreking hield prof. Andrea Confetti (op de foto in het midden) een 'lezing* over van feest vieren. Bouwman 'Gamma' John Buijsman belicht het donkerste deel van de mens Rotterdam - De nacht biedt rust en ruimte. Biedt voedsel aan een helder bewustzijn, waar de dag vaak troebel is en vol hectiek. Dit donkerste deel van het et maal inspireerde vijf auteurs tot vijf monologen waarin zij het donkerste deel van de mens ont bloten. John Buijsman speelt ze. Blaast ze leven in. Geeft ze li chaam en ziel. „Het is zo'n ont- zéttend mooi materiaal... Bij het repeteren heb ik enorm staan janken." Op 12 november is hij te zien in het LAKtheater Leiden. door Annemiek Veelenturf De monoloog van Marcel Mö- ring gaat over een oude socia list die in het ziekenhuis zijn laatste dagen slijt. Hij zingt 'De Internationale'. Vertelt tussen door over zijn twee vrouwen, over het bombardement op Rotterdam, over stakingen. John Buijsman speelt hem in onderbroek, zittend op een ou de stoel. „De taal is zo literair. Spreekt zo voor zich, dat ik die alle ruimte moet geven. Dat vraagt om een traagheid van spelen. Ik moet er ontzettend langzaam in, wil dit verhaal goed in de zaal val len. Zachtjes duwen tegen de energie. Rustig aan. Gaat het publiek mee in dat langzame? Dat maakt deze monoloog ont zettend spannend." Heel anders van kleur is het stuk dat Martin van Waarden- berg heeft geschreven. Daarin draait het om een slimme, ge voelige jongen die enorm op zijn huid is gezeten door zijn vader. In bed geplast? Handen op de gloeiende kachel! Dat heeft hem tot een ontwricht mens gemaakt, compleet met fantasieën over schoolklasjes waar kalasjnikovs op leegge schoten moeten worden. „Martin van Waardenberg zoemt in op details", vertelt Buijsman. „Hij laat de jongen zich herinneren hoe vader bordspelletjes speelde. De vlag altijd tussen bommen! Eerst Kalverstraat kopen! En hoe va der steeds weer zijn zoon van het speelbord wegvaagde." Met de blik opzij: „Zo'n vader die zijn zoon nooit laat winnen... Ach, het is zó treurig." Wat niet wil zeggen dat 'Een nacht uit het leven van de stad' een en al tranendal is. In de monologen - Ko van den Bosch, Daphne de Bruin en Maria Goos maken het vijftal compleet - duikt ook de lach op. Bovendien zorgen de drie muzikanten, Keimpe de Jong, Arend Niks en Andreas Sun- trop, voor afwisseling in klank en kleur. Buijsman speelt graag met mu ziek. In 'Le Freak', zijn vorige voorstelling die hij zonder hulp van financiële bijdragen op de planken bracht, stond alleen saxofonist Keimpe de Jong naast hem op het podium. „Nu krijg ik wel subsidie en kan ik me drie muzikanten veroorlo ven. Heerlijk is dat." De gitarist, saxspeler en drum mer kwamen al improviserend tot de ineenvlechting van noten die 'Een nacht uit het leven van de stad' dragen. Niet eerder speelde muziek zo'n grote rol in een stuk van John Buijsman. Al spelend leun ik er tegenaan. Of ga ik er bovenuit. Soms laat ik me compleet wegvagen zegt hij. „In deze voorstelling kunnen muziek en tekst niet zonder elkaar." Het is ook de muziek die de heftigste emoties voor haar re kening neemt. De tenorsax ver klankt de tranen die Buijsman als acteur nooit kan tonen. „Janken op het toneel leidt nooit tot janken in de zaal", zegt hij. „Ik kan wel iemand neerzetten die worstelt met z'n emoties. Die zegt: 'ik kom er wel uit', terwijl je ziet dat hij er niet uitkomt. Dat ontroert. Maar die ontroering komt niet wanneer ik die man laat toege ven aan een hevige huilbui." John Buijsman heeft een be kende kop overgehouden aan zijn rol van Freek-Willem in de Gamma-spotjes op tv. Ook kent het grote publiek hem als Dr. pieemuziek recensie 4e ILidy van der Spek gra\ i^ririk Visser, gitaar. Gehoord: 3/11, ladsgehoorzaal, Leiden r 'Flairck' is het gitarist •er gelukt om zich solo iereiden op zijn eerste ;how, die luistert naar Eenmans Optocht, lal alleen doet hij het liet, want bij ieder op- neemt hij een gast mee, pnd z'n ex Dorien. het nog niet wist, Vis- [ijft ook liedjes, kleine iet een snuif humor en itje spot. Het gaat bij "le eerste plaats om de ntale muziek, maar 'op gezette tijden zing ik over wat er onderweg op mijn pad komt'. Drie akoestische gitaren staan op hem te wachten wanneer hij als een verdwaalde luisteraar het podium op slentert. Relaxed neemt hij plaats op een van de twee stoeltjes en preludeert wat op een van zijn snaarinstru menten. Die rust en kalmte blijft bijna de hele avond han gen, zo zwaar zelfs dat lichte saaiheid na een uurtje boven drijft. Visser heeft zijn kleine concert opgehangen aan zijn eigen le vensloop; overweldigende lief de die afnemend toch nog 15 jaar mag duren, scheiding met wellicht verlangen naar een kind in een berceuse, reizen en eenzaamheid, nieuwe liefde, jong, blond en puur die slechts acht jaar stand houdt, en wat dan... vraagt Visser zich af. Na vijfjaar afzien elkaar weer voor zichtig aanzien om in te zien dat je met elkaar op z'n minst weer kan communiceren over het vak. En dat doen Dorien en Eric nu op het podium, onge compliceerd, soms kwetsbaar, vaak humoristisch. Visser begint met z'n Ierse An- toinet, een lovesong without words, waarin hij één van de drie pedalen gebruikt die voor hem op de grond staan. De galmpedaal geeft enkele terug kerende zinnen meer glans en diepte. Bovendien draait hij aan de knoppen van de gitaar waar door de melodie zich uitrekt en gaat glibberen, romantiek ten top. Heel anders, maar even makke lijk in het gehoor liggend zijn de drie aaneen geregen liedjes van de 17de-eeuwse Ierse compo nist Turlough O'Carolan, een bard die van kasteel naar kas teel trok om zijn muziek aan de man te brengen. Body and soul, en Molly Mc Donald, het zijn stukjes die vermaken üjdens een copieuze maaltijd, met die pe, 'onderaardse' thema's, vriendelijke harmonieën, darte le melodieën, versterkt door de wisselende dynamiek. 'Aoife' (Ierse naam voor Eva) heet de Berceuse waarin Visser gebruik maakt van de twee andere pe dalen, één om het gespeelde op te nemen, de andere om het weer af te draaien tijdens het vervolg van de compositie. Zo gaan Edlerlei lijnen en motieven door elkaar heen lopen. Voeg daar nog het eerste pedaal bij en het wordt een kolkende klankenzee. Je vraagt je af of het lieve kind hierop insluimert. Visser en Dorien larderen hun verhaal met lekker in het ge- theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Vernis van Kassys en Tristero. Idee en uitvoering: Youri Dirkx, Liesbeth Gritter, Mette van der Sijs en Peter Vandenbempt Gezien 3/11 in het LAKtheater. Een grote groep jonge mensen is bij elkaar om getest te wor den. Waar het om gaat is niet duidelijk, maar de hoofdprijs is kennelijk de moeite waard. Ze denken allemaal dat ze de ver eiste eigenschappen hebben. De eerste fase van de selectie procedure staat op film, die ge nadeloos de twee kanten van het jezelf verkopen in beeld brengt: gespeelde overtuiging en echte onzekerheid. Nummer 69 noemt zich iemand met veel geduld, die niet gemakkelijk een conflict aangaat. Nummer 63 gooit het meer op zelfverze kerdheid en zelfstandigheid, die echter haar kwaliteiten als teamwerker niet in de weg staan. Na allerlei tests blijven vier mensen over, die zich op het toneel onderwerpen aan een experiment van 58 minuten. De enige opdracht is: als je een sig naal hoort, herhaal je wat je daarvoor deed. Als een stem uit de luidspreker het einde van het experiment aankondigt, weet niemand waar hij aan toe is. Solliciteren is presenteren, en presenteren is theater. Dat is het uitgangspunt van Vernis, een Nederlands-Belgische co productie van Kassys en Triste ro. De goed gemaakte film geeft een snelle en grappige parade van testclichés: van vertel een goede en een slechte eigen schap, via teken een zelfportret, tot en met interpreteer een inktvlek. De organisatie is in handen van typische psycholo- ges: empathisch, maar gedeci deerd. Meer dan over psychologie zegt Vernis iets over theater. De her halingen van hun eigen acties die de vier acteurs moeten uit voeren zijn typerend voor het repetitieproces. Ze doen nooit precies hetzelfde, maar verbe teren, variëren en overdrijven. Herhalingen zijn retorische stijlfiguren en werken vaak ko misch, doordat het publiek ze kan vergelijken met de oor spronkelijke actie. Het ontbre ken van een duidelijk doel om naar te streven en de angst om iets verkeerd te doen leiden tot krampachtigheid, onzekerheid en overbewustzijn. Als een stem uit de luidspreker een pauze aankondigt, begint ieder een zich koortsachtig te ont spannen, alsof ze net een enor me prestatie hebben geleverd. Alle spontaniteit verdwijnt. Het is nog niet zo makkelijk om met theater te overtuigen, dat blijkt maar weer. Artiesten zijn ge conditioneerd. net als het pu bliek, dat even verweesd ach terblijft als de spelers weg zijn en het niet duidelijk is of de voorstelling is afgelopen. De kwaliteit van Vernis is dat de kijker zich opnieuw bewust wordt van de afspraken die gel den voor theater kijken en thea ter maken. Doolittle in de jeugdserie 'Loe- natik', waarvan ook een film is gemaakt. Maar zijn solo's op to neel beschouwt hij als zijn 'ech te' werk. „Met dat andere ver dien ik het geld om dit te kun nen doen." 'Een nacht uit het leven van de stad' - John Buijsman. Pre mière 5 november Rotterdam se Schouwburg. 12 November LAKtheater, Leiden. hoor liggende liedjes, ieder op een totaal eigen wijs. Zingt Dorien als een helder vogeltje, heel recht door zee, simpel met nul komma nul ophef, Visser laat zich meer dynamisch en gepassioneerd gaan. Als die twee samen zingen heeft dat een grappig en ontwapenend effect. Doriens poëzie is recht voor z'n raap. In een praatzin- gerige stijl, rap en droog ge scandeerd, doen ze het ko misch, ondanks de weinig ver heffende inhoud. In een werkelijk prachtig duet bezingen Visser en Dórien hoe het is om samen weer op va kantie te gaan. Twee stemmen die niets met elkaar van doen hebben, als ongelijknamige po len die elkaar niettemin hart verwarmend aantrekken. muziek recensie Susanne Lammers Concert: The Nylons. Gehoord^/n, Stadsgehoorzaal, Leiden. Een groot deel van de charme van a capella wordt bepaald door de bekendheid van de liedjes, de verrassing van de transformatie. Denk je. Totdat The Nylons 'Up on the roof zingen, een nummer waar ze in de jaren tachtig óók een hit mee scoorden. In het introotje klinkt de hoge kop stem van Claude Morisson er nog wat al te overmoedig bo venuit, maar als Garth Mos- baugh met zo'n typisch Engel se jongensstem inzet, komt het ineens helemaal goed. Het lied krijgt een zacht prilgroen randje, een lief en teder waas. Je kunt je niet voorstellen dat het ooit voor een andere be zetting geschreven is. Maar soms krijg je de indruk dat het Claude Morisson, Garth Mosbaugh, Mark Cassi- us en Arnold Robinson meer te doen is om entertainment dan om muziek. Er wordt wat afgekwebbeld en gegrapt op het podium en veel liedjes worden ingepakt in half seri euze acts en choreografieën, zozeer dat de hoofdtoon van de avond meligheid is. Het muzikale niveau is wissel vallig: goed gelukte sfeerlied jes worden opgevolgd door rommelige nummers, die het pompeuze, en ook de ritme box, niet altijd schuwen, en soms krijg je de indruk dat The Nylons niet zozeer een a capella-groep zijn, als wel een viertal solisten, die bij toer beurt de leiding nemen. Ge beurt dat niet, dan wordt het vormeloos. Zo wordt 'Dream, dream, dream' toch meer een snoezige echo dan een werke lijk onvergetelijke cover en doet hun 'Fire' je de Pointer Sisters niet vergeten. En hun oude 'Silhouettes' krijgt welis waar een mooi ironische Plat ter-behandeling. maar in dat nummer is de verstqAing dan weer te opdringerig. Hun solistische prestaties ma ken echter veel goed. De grootste verrassing is bas Ar nold Robinson, die fantastisch op dreef is in een zeer stijlvast jaren '70 soul-nummer. De bronstig zwoele uithalen ko men gekweld uit zijn tenen, de naar pijnlijke kreunen nei gende versieringen van de melodielijn maken het verruk kelijk camp. Het allercampst blijft echter 'The Lion sleeps tonight', en vóór The Nylons pleit dat ze dat nog altijd fris en spannend weten te vertolken. Het oer woud, vol rare vogels en ruzi ënde apen, bloeit op uit hun stemmen - uitzinnig maf, maar aansprekend liefdevol.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19