Thuiszitters bloeien op bij sociale werkvoorziening I REGIO Was het een stiletto of een sleutelhanger? NAVRAAG Knetemann WAS fans als bij collega's. De altijd zichzelf rssr- ril! 'Ze komen als een schuchter vogeltje binnen' COLOFON GERECHT IffiSÏSS^^Si ■waniraBM DONDERDAG 4 NOVEMBER 2004 irlegende, taalvirtuoos en publiekslieveling. De dood van Cerrie >mann, die eergisteren op slechts 53-jarige leeftijd overleed aan volgen van een hartstilstand, heeft bij velen een schok veroor- )jy zaakt. Bij zowel wieler- :ge de jaren zeventig nog ploeggenoot van de 'Kneet'. In die ja de equipe van Peter Post smeedden zij een kameraadschap die in stand is gebleven. „Kneet kon ook heel goed luisteren. Ik van zulke mensen." neer heeft u Gerrie Knetemann voor het laatste gezien? was op 22 oktober. Toen hielden wij als oud-renners onze tra- ïeel Beaujolais-samenzijn. Daar zaten we met de vrouwen aan fde tafel. Het was ouderwets gezellig." ?ft u gereageerd op het nieuws van zijn dood? as in shock. Opnieuw wordt er iemand die middenin het le- lat, zo maar uit het leven gerukt. Elke keer is dat een enorme ontatie." 1erinnert u zich Gerrie Knetemann? wat moet ik daar nou op zeggen? Waar beginnen? Hij was een goede maat, een ant figuur. Een intelligente jongen, ie- oter 1 die de mensen ontzettend goed door Iemand die de zaken heel goed kon ver den en een heel gezellige causeur. En, e vergeten, een man die ook heel goed uisteren. Daarvan zijn er niet zo veel. Ik 'van dat soort mensen." iblieke figuur van de Kneet, de lolbroek •eweldige anekdotes, hoe ver stond die n de echte Kneet? is, ook in de beroemde 'Kneet Story" hij de Tourbelevenissen van die dag le, altijd zichzelf. Ik heb daar altijd grote idering voor gehad. Na een zware Tour- was hij in staat om elke dag weer een geweldig verhaal neer ten. Die humor, die had hij van nature. Daar was niets ge- aan. Ik zou het nog bijna vergeten: hij had een geheugen, rstelbaar... Hij wist nog beter dan ik welke trucs en geintjes ik de koers had uitgehaald. Van een rit van dertig jaar geleden dj me vertellen hoe de koers was verlopen en op welke plaats geëindigd." s hij eigenlijk als wielrenner? ras een van de grootste toppers die Nederland ooit gehad I Een fantastische renner, met een erelijst om U tegen te zeg- tm maar wat te noemen: hij kon als een van de weinigen Ber- Hinault in een tijdrit verslaan. De kenners zegt dat genoeg." [u het altijd goed kunnen vitiden met hem? tijdens de Olympische Spelen van Athene was er in de pers ge lven over een conflictje tussen ons. Dat konden we om een of e reden niet uitpraten. Toen we elkaar zagen op dat Beaujo- [ebeuren was een enkel woord tussen ons genoeg om de scha- herstellen. We omhelsden en we kusten elkaar, want dat de- als zuidelijke types, en het was weer helemaal goed. En nu "neet er niet meer. Verschrikkelijk voor al die mensen die van (hielden. Of eigenlijk, houden." 1954, Donderdag 4 November !N - De Sociale Raad hield gisteravond haar jaarvergadering in lulden Vlies', met als speciale gast mevrouw Tjeenk Willink, lid e Eerste Kamer en secretaresse van de Nederlandse Vereniging Maatschappelijk Werk. Zij vertelde gisteravond als spreekster dat Be jaar geleden in India is geweest. En wat zij daar aan armoede, nood en ellende heeft gezien tart elke beschrijving. Zelfs de a- le gezinnen of de woonwagenbewoners in ons land leven in mate- 'elstand in vergelijking met de honderdduizenden, ja zelfs mil- in India, wier huisvesting bestaat uit een stuk van het trottoir ir inboedel zich beperkt tot een soort majo-kacheltje, een kook- een paar lepels. Gerard Baas foto: Archief Leidsch Dagblad 1979, maandag 5 november *1 - De KWJ, de beweging van werkende jongeren, heet sinds lag een nieuw pand in de Koppenhinksteeg. Ton van der Vel- racht ter opening een affiche aan op het gebouw. Hiermee on- eept hij dat de KWJ blijft strijden voor de verbetering van de -, werk- en leefsituatie van werkende jongeren, archief Leidsch Dagblad s in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ling 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer i t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO tLd(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. IJ krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De personen die bij de SWA bin nenkomen krij gen door de nieu we contacten meer plezier in het leven. Foto: Henk Bouwman II f E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Leidsch Dagblad ■fdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl KANTOOR (ltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 B Postbus 54 2300 AB Leiden (fax 071-5 356415 intie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5 '5° 567 IENTI EVERKOOP nties m.b.t. 072-6813661 goed: 023-5150543 Hl: 075-681 3677 detailhandel: 071-5 356 300 (bureaus kunnen contact opnemen 5-6813636 SERVICE 1711 (gratis) 072 - 5196800 IEMENTEN uitbetaling (acceptgiro) egistl 0,20 (alleen aut. Ine) ',70 p/j €216,90 s die ons een machtiging verstrekken omatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0.50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel- 072 - 5196800 ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Achmed Bougaba uit Marokko doet enigszins verlegen zijn woord. Hij voelt zich onzeker over zijn Nederlands. Toch heeft hij een flink aantal jaren Nederlandse les gehad. Van 1988 tot 1991 werkte hij bij een autospuiter. „Toen werd ik ziek." Sindsdien zit Bougaba thuis om de simpele reden dat niemand hem meer wilde aannemen. Dina Gerrits zit ook thuis. Altijd gewerkt, maar toen ze zwanger raakte stopte ze ermee. Nu wil ze weer aan de bak. Ferry van de Starren: een werkzaam bestaan tot zijn knie naar de knop pen ging. Hij gaat graag aan de slag, maar kan niets vin den. „Vaak vinden ze je te oud voor een baan." Maar ook zijn knie speelt hem parten. „Met een handicap kom je niet aan de bak." De enige die nog niet zolang thuis zit is Sandra Bootsma. Pas anderhalfjaar. Alle vier zitten ze in de Wet Werk en Bijstand (WWB). Met beide handen gre pen de vier de kans aan om werkervaring op te doen bij de Sociale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn (SWA) in het gebouw Swaenendrift aan de Distributieweg. Langdurig thuiszitten is niet de enige re den waarom mensen dit reïntegratietra- ject volgen bij de SWA. De gemeentelijke sociale dienst draagt de mensen voor. De stichting SWA Match voert het reïntegra- tietraject uit. De WWB'ers die terechtko men bij de SWA zijn zorgvuldig geselec teerd, volgens directeur Herman Frankes. „Mensen die mogelijk in aanmerking ko men voor een vaste baan bij de SWA wor den er uitgepikt." In de WWB zijn er vol gens hem vijftig tot honderd mensen die daarvoor in aanmerking komen. „Ze komen als een schuchter vogeltje binnen", typeert Lia Doeve de mensen die vanuit de bijstand bij de SWA terecht komen. „Daarna zie je ze veranderen en contact zoeken met mensen." Doeve leidt met Ilonka Leertouwer en Marjolein den Uijl de stichting SWA Match. De afdeling waar de nieuwkomers aan het werk gaan heet toepasselijk Springplank. Lang thuis zitten is slechts een van de criteria om voor de reïntegratie in aanmerking te ko men. Achtergrond speelt ook een rol. „Zo heb je mensen met een verslavingsach tergrond of ex-gevangenen." Allemaal mensen op wie werkgevers niet zitten te wachten. Na een intakegesprek mogen de kandidaten aan de bak. Op de afdeling wordt gekeken wat voor werkzaamheden ze aankunnen, wat hun interesses en hun beperkingen zijn. Tevredenheid is er bij alle partijen. „Bo ven verwachting", roemt werkplaatschef Jan Huisman de binnenkomende WW B'ers. „Het is toch omgaan met mensen met een beperking." Velen hebben jaren thuisgezeten en zijn niet meer gewend aan structuur in het leven. „Zorgen dat je op tijd bent en kunnen omgaan met col lega's." De personen die binnenkomen krijgen door de nieuwe contacten meer plezier in het leven. Toch zit er wel dege lijk dwang achter. Wanneer ze niet aan dit project meewerken, worden ze gekort op hun uitkering. Nu werken ze met behoud van uitkering. „En dat is belangrijk voor het gevoel van eigenwaarde", volgens Huisman. Het traject duurt maximaal drie maan den. De drie begeleidsters vinden dat ei genlijk te kort. Maar daar komt volgens Frankes verandering in. Mondeling is de SWA al akkoord met de gemeente Alphen. Vandaag komen de handtekeningen on der de overeenkomst. De duur van het traject wordt dan ook verlengd naar zes maanden en het aantal beschikbare plaatsen wordt groter. Nu is er plaats voor twee keer tien mensen, verdeeld over een ochtend en middagploeg. Dat wordt twee keer twintig. Later wordt het aantal nog groter bij de invoering van de regeling Work First. Twintig plaatsen heeft Frankes daarvoor. Mensen krijgen straks alleen nog maar een uitkering als ze daarnaast ook wer ken. De sociale dienst biedt dan meteen werk aan naast een uitkering. „Hij of zij krijgt dan direct werk voor twintig uur per week." De gemeente Groningen heeft op die manier driehonderd extra mensen in dienst in de groenvoorziening. „Wat doen voor je geld", aldus Frankes. Resultaat heeft het project ook. Twee van de achttien vonden binnen een week na afloop van hun periode een reguliere baan. Dat lijkt misschien weinig, maar ze ker zes mensen weigerden aan het project mee te werken. De rest werkt mee, met veel plezier. De SWA geeft op deze ma nier de mensen een kans werkervaring op te doen. „Niemand anders geeft ze een kans", zegt Frankes. Gerrits, Bootsma, Van de Starren en Bou gaba hebben deze kans in elk geval aan gegrepen. „Ik heb het prima naar mijn zin", zegt Gerrits. Bootsma doet haar ui terste best om haar deelname aan het project tot een succes te maken. „Thuis doe je de hele dag niets." En ook Bouga ba vindt het hier beter dan thuis. Alledrie zien ze dan een vaste baan bij de SWA wel zitten. Alleen Van de Starren wil graag doorstromen naar een reguliere baan. „Maar ik zeg geen nee tegen de SWA." Fred van Rooij Het zal je maar gebeuren. Dat je voor de rechter moet verschijnen omdat je op een wat ongelukkig moment je sleutelbos uit je jaszak haalt. Het over kwam een student uit Oegstgeest. Twee beken den met wie hij een avond was doorgezakt in de kroeg, zagen zijn lang werpige sleutelhanger in de schemering van het vroege ochtendlicht aan voor een gevaarlijk steek wapen. Bij beide mannen, die niet helemaal meer nuchter waren, sloeg bij beide mannen vervol gens de angst toe. De pa niek om neergestoken te worden was kennelijk zo groot, dat ze zich de vol gende dag na het uitsla pen van hun kater de 'sti letto' nog goed voor de geest konden halen en aangifte deden bij de po litie. Vandaag moet de student geschiedenis daarom voorkomen voor bedreiging met een mes of ander steekwapen. Thuis zal hij ongetwijfeld bij zichzelf hebben ge dacht: wie heeft er nog vijanden nodig als je zul ke vrienden hebt? Wat somber zit de Oegstgees- tenaar nu op het ver dachtenbankje. De stu dent tuurt om zich heen. Hij hoort hier niet, dat is duidelijk. Dit alles lijkt verdacht veel op een na re droom. Het liefst zou de 25-jarige het hele stiletto-incident afdoen met een lach. Er gens kan hij er namelijk wel de humor van inzien. En mocht het allemaal met een sisser aflopen, zo hoopt hij, dan houdt hij er ten minste een mooi verhaal aan over. Toch blijft één vraag tel kens weer door het hoofd spelen: gaat de rechter hem straks ook geloven? Of wordt hij ten onrechte veroordeeld voor bedrei ging? Een tikkeltje ner veus is de student wel. Met zijn linkerhand houdt hij stevig zijn sleu telbos vast. De lange fel gele sleutelhanger die uit zijn jaszak steekt, is het bewijsstuk dat hem straks moet vrijpleiten. „Het was vijf uur 's och tends en ik wilde naar huis", verklaart de Oegst- geestenaar. „Toen ik mijn fietssleutel pakte, doken de andere twee in- eens snel weg." Gek, vond hij dat op zich wel, maar hij nam er verder geen aanstoot aan. Dat de bekenden die hij eer der die avond in de kroeg was tegengekomen, hem er nu van beschuldigen met een stiletto een steekbeweging te hebben gemaakt, verbaast hem. „Ik had niet eens een mes bij me!", zegt hij ge kwetst. „U had ook geen ruzie met ze", constateert de rechter op basis van de stukken uit het dossier. „Waarom zouden ze dan allebei toch zo lelijk over u verklaren?", vraagt hij zich af. De student haalt zijn schouders op. „Ik weet het echt niet." Daar op toont de jonge man de rechtbank zijn sleutelhanger. „Mis schien hebben ze dit aangezien voor een sti letto?", zegt hij weife lend. De officier van justitie en de rechter bekijken het gele voorwerp nauwkeu rig. Tja, met de beste wil van de wereld valt daar nog geen gevaarlijk steekwapen in te ontdek ken. Maar de verdachte zonder strafblad komt goudeerlijk over. Is een veroordeling nu op zijn plaats? Heeft deze stu dent daadwerkelijk twee bekenden met een steek wapen bedreigd? Na het relaas van de Oegstgeestenaar twijfelt de officier daar openlijk aan. „Met de getuigen verklaringen heb ik wel voldoende bewijs in han den voor een veroorde ling", peinst hij, „Maar ik heb niet de overtuiging dat u het ook daadwerke lijk heeft gedaan." Hij vraagt de rechter de man daarom vrij te spreken. Die volgt de eis. Ik heb eigenlijk ook«iet de overtuiging dat u ze heeft bedreigd. Een aantal mensen in zeer benevel de toestand heeft u in schemerlicht met een sti letto gezien", vat hij schamper samen. De Oegstgeestenaar mag daarom zijn schone strafblad houden en kan gaan. Maar nog voor de deur achter hem dicht valt, roept de rechter hem na: „Dat tonen van die sleutelhanger was een goeie zet!" De student glimlacht. Zijn somberheid is ver dwenen en het sterke verhaal voor in de kroeg blijft overeind. Floor Ugtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17