Universiteit somber over financiën LEIDEN REGIO Aantal beginnende ondernemers groeit gestaag in Leidei Al drie maanden zonder gas in een woonboot Test voor contact met autistische kinderen Appartementen op Noordwijkse Duinen 'Gehechte' kinderei hebben beste kanse Leiden treedt toe t Groene Hart-club Tijdelijk een gratis exclusie] Hastens-ontbijtservies Hastens 7 Ross hoogleraar historie van Afrika bij aankoop van een Hastens-boxspringcombinatpvr gee! ïnst Lek de n. Ontbijten en Hastens gaan heel goed samen. Dat bracht ons op het idee exclusief Hastens-servies te ontwikkelen. Zodat u heel relaxed de dag kunt ginnen. Bij aankoop van een Hëstens-boxspring krijgt u dit porceleinen servies t.w.v. 240,- euro van ons cadeau. Het zuivere comfort van natuurlijke stoffen zoals wol, linnen, katoen en paarden haar gecombineerd met het verfijnde design van een bijzonder servies. 'Tijdens de actiepenode van 1 november t/m 31 december 2004. Vraag naar de voorwaai www.hastens.nl since 1852 Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120 ieiden - Voordat Zuid-Afrika een staat werd, had het demo cratische wortels. Dat verklaart waarom het land na de Apart heid niet in een dictatuur ont aardde. Dat zegt de Engels-Ne derlandse historicus Robert Ross, die benoemd is tot hoog leraar in de geschiedenis van Afrika aan de Leidse universi teit, in zijn oratie. Zowel de au tochtone bevolking als de pro testantse nieuwkomers uit Ne derland hadden tradities van 'verantwoording en medezeg genschap', die in het moderne Zuid-Afrika zijn behouden. Ross werkt sinds 1976 als uni versitair docent in Leiden. donderdag 4 NOVEMBER Aanstaande zaterdag Startersdag in de Groenoordhallen leiden - Het aantal mensen dat een eigen bedrijf begint neemt toe. In Leiden was de stijging afgelopen zomer spectaculair ten opzichte van die van 2003. Toen waren er in het derde kwartaal 94 startende onderne mers, dit jaar 137, een toename van 46 procent. In het gebied van de Kamer van Koophandel door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden verwacht per 31 december 5,7 miljoen euro over te houden. Dit komt door twee eenmalige mee vallers en doordat de gemeente Leiden de WOZ-waarde van de universitaire gebouwen met it6 miljoen euro heeft verlaagd. Toch blijft het totale beeld som ber. Het college van bestuur roept alle faculteiten dringend op 'maatregelen te nemen om aan het einde van het jaar toch op het begrote resultaat uit te komen'. De meeste faculteiten slagen er niet in om zich aan hun begro tingen te houden, blijkt uit de tweede Bestuurlijke Financiële Rapportage van dit jaar. Het ernstigst is de faculteit der Let teren er aan toe. Deze faculteit probeert met een ruime vertre- kregeling voor oudere docenten het aantal medewerkers te ver minderen. Hiervoor heeft het faculteitsbestuur 1,5 miljoen euro moeten reserveren. Ook bij de andere faculteiten en instellingen ziet het er niet goed uit. Archeologie verloor 124.000 euro, Wiskunde en Natuurwe tenschappen verwacht 775.000 euro in de min uit te komen. Kleinere tekorten laten Archeo logie, Godgeleerdheid en de Universiteitsbibliotheek zien. Een voordeel is dat een reserve- ring van 9,3 miljoen euro voor nieuwbouw van de Gorlaeus Laboratoria in kas kan blijven, omdat de plannen voor de nieuwbouw zijn vertraagd. Daardoor kan de universiteit leiden - De Leidse orthopeda goge Ilse Noens heeft een me thode bedacht om beter te communiceren met autisten die functioneren op het ontwik kelingsniveau van een kind tus sen de 13 maanden en 5 jaar. Psychiatrische instellingen pro beren autisten vaak het dag schema duidelijk te maken met pictogrammen. Een plaatje met een t bal betekent dan 'buiten spelen'. Maar veel zwakbegaaf de autisten zien alleen een bal en begrijpen de betekenis van het plaatje niet. Noens ontwik kelde een test, ComVoor gehe ten, waarbij autisten voorwer pen en plaatjes moeten sorte ren. Uit de manier waarop zij dit doen, valt af te lezen op welk niveau zij communiceren. Daardoor krijgen verzorgers meer inzicht in wat zwakbe gaafde autisten wel en niet kun nen begrijpen. van Rijnland begonnen in het derde kwartaal 499 mensen een eigen bedrijf, 33 procent meer dan in de vorige zomer. Lande lijk is de stijging 20 procent. Za terdag is er in de Groenoord hallen een Startersdag. Volgens de regionale Kamer van Koophandel is er sinds be gin dit jaar sprake van een flin ke toename, na een lange pe riode van daling, die begon in 2001. Vooral in de bouw, groot handel, de facilitaire diensten en adviesbureaus. Onder facili taire diensten vallen bijvoor beeld bedrijven die machines verhuren en uitzendbureaus. Behalve in Leiden groeide ook in Alphen aan den Rijn en Noordwijk het aantal starters fors. In Noordwijk waren er 28, tegenover 11 in het derde kwar taal van vorig jaar. Katwijk bleef met 18 nieuwe ondernemingen wat achter bij de regionale groei en de enige twee gemeenten met minder starters dan in de vorige zomer zijn Leiderdorp (14) en Lisse (ook 14). Als de groei zich in het hele land door zet, dan komt het aantal star ters dit jaar op 64.000. In het hele land kwamen er vooral meer organisatieadvies bureaus, klussenbedrijven, schoonheidssalons, kappers en reclame- en ontwerpadviesbu reaus. Een op de drie starters is een vrouw en een op de vijf is nog rente trekken van dit aan zienlijke bedrag. De faculteiten zijn vooral in de problemen gekomen doordat het ministerie van onderwijs per 1 maart besloot om de prijsstijgingen niet in de salaris sen te compenseren. Daardoor liep de universiteit 3 miljoen euro mis, die zij al wel aan de medewerkers had beloofd. De belangrijkste meevaller zit in het Vernieuwingsfonds. Dat is een potje waaruit nieuw on derzoek wordt betaald. De afge lopen jaren slaagde de universi teit er echter niet in om het geld op te maken. Dat kwam niet zo zeer doordat er niet genoeg nieuwe onderzoeksvoorstellen waren, maar doordat er ook an dere geldbronnen beschikbaar waren. Omdat het rijk flink heeft gesnoeid in andere subsi diefondsen, verwacht het colle ge van bestuur het Vernieu wingsfonds nog hard nodig te hebben. Het college van bestuur hoopt er nu vurig op dat de economie weer wat aantrekt, 'waardoor de bezuinigingsdrang' van het rijk 'wellicht vermindert'. Al te veel hoop hierop heeft pen ningmeester J. van Bergen van de universiteit echter niet. De begroting van het ministerie van onderwijs ziet er somber uit. Dat legt naar zijn overtui ging 'een zware druk' op de tot standkoming van een sluitende universitaire meerjarenbegro ting. Als blijkt dat de universi teit de komende jaren steeds geld tekort komt, zijn nieuwe bezuinigingen niet te vermij den. René Hazeleger (rechts naast zijn compagnon Wilko Becker) voor het vernieuwde gedeelte van het recreatieterrein. Foto: Dick Hogewoning Eigenaar René Hazeleger denkt al aan nieuw recreatieterrein door Jan Preenen noordwijk - Nog voordat hij zijn plannen heeft uitgevoerd op het Recreatieterrein Noordwijkse Duinen (voorheen camping Jan de Wit) kijkt directeur René Ha zeleger alweer verder. „Het be valt ons hier prima. Zo goed dat we ook elders in de buurt aan de slag willen. Ja, ook in Noordwijk. Maar ik zeg niet waar. Dat zou ten koste gaan van onze onder handelingspositie." Hazeleger zegt het niet alleen als directeur van de accommo datie aan de Kapelleboslaan, maar vooral als directeur van Topparken, een organisatie met tien parken in Nederland. Voor al op de Veluwe. „We wilden graag naar de kust toe. Een ma kelaar wees ons op deze moge lijkheid. En nu we hier zitten, hebben we dé smaak te pak ken." Het terrein werd in september vorig jaar overgenomen van Jan de Wit. Er was alleen een pro bleem. Op de camping verble ven ook vierhonderd Polen in caravans. Het hele jaar door. Daar neergezet door uitzend bureau Ruigrok uit Hillegom. Tegen de zin van de gemeente Noordwijk, die tegen perma nente bewoning van caravans en vakantiehuisjes is. B en W speelden de zaak zo hard dat zij Hazeleger dreigden met een dwangsom van 25.000 euro per week als de Polen niet vóór Kerstmis zouden zijn vertrok ken. „Dat kwam ons uiterst slecht uit", zo kijkt Hazeleger nu terug op die turbulente start. „We hadden de gemeente nodig voor vergunningen om onze plannen hier te realiseren. Dan zit je toch niet te wachten op dit soort toestanden." Hazele ger dreigde op zijn beurt Ruig rok met een proces. Die moest de Polen desnoods maar in de Hotels van Oranje in Noordwijk onderbrengen. Als ze maar op tijd weg zouden zijn. Uiteinde lijk werd het hotel De Nachte gaal in Lisse. Hazeleger: „Het viel niet mee om die mensen hier weg te krijgen, maar het is gelukt." Dë problemen met Ruigrok hebben bijgedragen aan de ver traging van de plannen van Ha zeleger. Evenals het voortijdige vertrek van wethouder Gerard Duijndam en lange, tijdrovende procedures. Topparken had vo rig jaar al willen beginnen met de bouw van een appartemen tencomplex aan de landzijde. Dat plan moest echter behoor lijk worden aangepast. Het was de bedoeling om twee gebouw tjes neer te zetten van twee la gen met in totaal zestien appar tementen. Met een openlucht zwembadje daartussen zou 710 vierkante meter grond nodig zijn. Veel meer dan de toegesta ne 500 vierkante meter. Het zwembad is gehandhaafd, maar de appartementen voor in to taal vijftig a zestig mensen zijn teruggebracht van gemiddeld 100 naar 65 vierkante meter. „We zijn het nu met elkaar eens, zodat ik elk moment de vergunning verwacht. Dan kun nen we meteen gaan bouwen. Vóór het nieuwe seizoen in mei begint, kunnen die apparte menten klaar zijn." Tegen die tijd moeten ook de nieuwe, gro tere rëceptie, de kantine en de bedrijfswoning aan de duinzij de klaar zijn. De vergunning daarvoor is onlangs verstrekt. Over de vijftien zomerhuisjes van particulieren, die Toppar ken graag wil vernieuwen, wordt nog onderhandeld met de gemeente. De huidige on derkomens mogen er volgens het bestemmingsplan eigenlijk al niet staan. Blijft over 20 a 30 procent die wel is gerealiseerd. Paden zijn opgeknapt en het terrein waar op de Polen zaten, wordt op nieuw ingedeeld. Alle caravans worden vervangen door cha lets stacaravansHazeleger: „Maar er zijn er wel minder. In het verleden stond het hief he lemaal volgepropt met kleine en grote caravans. Meer dan driehonderd. Straks zijn er in het hele park tussen de 225 en 250. Daardoor zijn de kavels groter en ziet het er allemaal verzorgder uit. Het terrein is aardig opgeknapt." Het gedeel te achterin blijft voorlopig gere serveerd voor tenten en cam pers. Ten slotte is het mogelijk om grond te kopen om een chalet op te laten bouwen. Hoewel 'ongeveer een jaar is verspeeld', is Hazeleger over het algemeen toch tevreden. „Het eerste seizoen was goed. De mensen hebben ons sneller dan verwacht gevonden. In het verleden kon je hier als toerist nauwelijks terecht. Aan de ene kant zaten de Polen, aan de an dere kant toeristen, die hier lange tijd verbleven. Het was belangrijk dat voorbijgangers konden zien dat er weer wat ge beurde op het terrein. Mede daardoor hebben we regelmatig nee moeten verkopen, omdat we vol zaten." van allochtone afkomst. Meer dan de helft is hoog opgeleid. Volgens de Kamer van Koop handel klopt het beeld dat star tende ondernemers het niet lang volhouden niet. Tachtig procent van de bedrijven be staat na een jaar nog. Bezoekers van de Startersdag kunnen onder meer deelnemen age; De ;naa nd, .ome aan workshops en spree uist Er is een informatiemarlf1 gol stands van onder meer *eer lastingdienst, gemeentepd c adviesbureaus. Ook is |e a8 Koopplein met adviseur^111 mensen die een bestaarj>md drijf willen overnemen. plen- De Startersdag is in Groei Plaza, van 10.00 tot 16.00 fC wr Spinozapremie voor Leidse hooglefi den haag - Zijn vak is de ge hechtheidstheorie. Het bete kent dat Rien van IJzendoorn vindt dat grofweg alle kinderen evolutionair 'geprogrammeerd' zijn om zich te hechten aan een opvoeder. Kinderen die 'veilig' gehecht zijn aan hun opvoe ders, die steun en troost vinden bij hun ouders als dat nodig is, hebben de beste ontwikkelings kansen. Voor zijn werkzaamheden als pedagoog ontving Van Ijzen- doorn, hoogleraar aan de Uni versiteit Leiden, gisteren in Den Haag de Spinozapremie. Van IJ zendoorn (1952) is sinds zijn 29ste hoogleraar gezinspedago- giek. De premie (1,5 miljoen euro) wil hij besteden aan on derzoek dat erop gericht is ma nieren te vinden om kindermis handeling te voorkomen. Gehechtheidsonderzoek in Ja pan, Indonesië, China en in di verse Afrikaanse culturen heeft laten zien dat gehechtheid geen exclusief westers verschijnsel is. Dat is niet verrassend, aldus Van IJzendom. Want het eerste onderzoek naar de verschillen de vormen van gehechtheid voerde de Canadese psychologe Mary Ainsworth in de jaren vijf tig uit in Oeganda. Vanuit Afrika werden haar be vindingen geïmporteerd en herhaald in de Verenigde Sta ten. Zij werkte de eenvoudige idee uit dat gehechtheidsgedrag wordt opgeroepen in stressvolle situaties en dat ook individuele verschillen in type gehechtheid onder stress tevoorschijn ko men. Volgens Van IJzendoorn laat in steekproeven ongeveer 15 pro cent van de kinderen 'bizp^°° drag zien dat niet te rijrlre met gehechtheid. Deze F-01 ren maken aanstalten orpJ 0 hun ouder te kruipen, mf ]Ye ken zich onderweg te beer en keren de ouder de nLn Of ze vervallen tijdens \r ging met de ouder in een» gingsloze verstilling van' dan twintig seconden. OErl hun gelaatsuitdrukkingen Li angst voor de binnenkoijveel ouder af te lezen. prati Dat soort gedrag noemjuitC Amerikaanse ontwikkelinjweg chologe Mary Main gedejn gi niseerd gehechtheidsgn be „Dit is de angstigste vorjmid< gehechtheid", aldus Vanjijk^ doom. Gedesorganiseerd da deren hebben de giyooi moeite stress te verwerkefent e komt ook voor bij kindermeel autisme en kinderen n%bij taalstoornis. Van IJzenfcen1 „Gedesorganiseerde |i de hebben een grotere kaïrreii ernstige gedragsproblemtplaj emotionele problemen, [vee i tot in de adolescentie.escl Kinderen die het slachtofJm n van mishandeling, zijn vtjrat Van IJzendoorn ook gede niseerd. „Deze kinderen den bij uitstek geconffoi met een onoplosbare pa*Cl De mishandelende oude vult twee onverenigbare Enerzijds is de ouder hechtheidsfiguur en dal 4 de mogelijke bron van N( heid in een onbekende b gende wereld. Anderzijdjoofl geert de ouder als een br<jjdSe stress en angst die het ki(e c< verwacht kan overvallen ne si siek of emotioneel gewelcfitiec de ep leiden - Leiden wordt lid van de Vereniging Groene Hart-ge- meenten. De stad ligt weliswaar niet in dit gebied, maar grenst er wel aan. „Een aantal projecten waar Lei den op regionaal niveau belang bij heeft, ligt gedeeltelijk in het Groene Hart", stelt de gemeen te. Te denken valt daarbij aan onder meer de Rijn Gouwe Lijn. Het lidmaatschap levert de ge meente niet direct voordeel op. „Het is natuurlijk ook een soort solidariteitsbetuiging", aldus burgemeester Lenferink. Vol gens hem staan afzonderlijke gemeenten vaak zwak als het gaat om het bepalen van beleid voor landelijk gebied. „Op tal van dossiers is er sprake van één-tweetjes tussen het rijk en de provincies. Gemeenten mo gen slechts de uitvoeriivrijv plannen voor hun rekeni|en- men. Het is dus noodzP om de belangen van gem^s goed voor het voetlicht ipnd: gen en te werken aan e4e f menhangende visie. 0"et voorkomen dat afzond^w gemeenten tegen elkaar Mr speeld worden." M11 De Vereniging van s Hart-gemeenten is opjp door de gemeente Oude De vereniging zet zich itEgu het behoud van het (pvei Hart als open ruimte Randstad, waarbij voor. moet zijn voor de bi)z&aar landschappelijke, natuu cultuurhistorische waardi1 va dit gebied en de specifie creatieve en toeristische teiten. (advertentie) afspraak: ik lette op terrein en gebouwen, het bedrijf betaalde voor mij gas, water en licht. De woonboot was aanvankelijk ook van Stokkermans, maar is later door mij gekocht." Momenteel verwarmt Van Zeist zijn woonboot met twee elek trische kacheltjes. „Maar als het koud wordt, is dat natuur lijk niet genoeg. Koken doe ik op campinggas en ik was me in de gootsteen met water dat ik zelf verwarm." Nadat hij was afgesloten nam Van Zeist contact op met Nuon. „Het energiebedrijf wil de mij wel weer aansluiten, maar dan moest er vanuit de oude fabriekshal van Stokker mans een nieuwe leiding wor den getrokken naar de gasme ter. Een bedrijfsaansluiting die mij 5200 euro gaat kosten en dat geld heb ik simpelweg niet. Bovendien is dat niet het hele bedrag, want er zijn extra kos ten zoals het graafwerk. In to taal schat ik dat het hele karwei tussen de 7500 en 10.000 euro gaat kosten. Moet ik op mijn leeftijd dat geld nog gaan lenen bij een bank?" Nuon laat weten dat als het energiebedrijf het gas weer aansluit, Van Zeist vervolgens mogelijk naar een andere aan- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 bieder gaat. „Dan maken wij de kosten en krijgen wij niet de baten." Van Zeist heeft inmiddels con tact met de lokale politiek op genomen, met de Socialistische Partij. „Want mijn hoop is nu gevestigd op de gemeente. Je laat een burger met de winter in aantocht toch niet zomaar in de kou zitten? Ik kan er toch niets aan doen dat Stokker mans failliet is gegaan." Eric-Jan Berendsen A.B. van Zeist: Je laat een burger met de winter In aantocht toch niet zomaar in de kou zitten?" Foto: Henk Bouwman Sinds 1974 woont de 64-jarige A. B. van Zeist aan de Roose- veltstraat 10. Vanaf de straat kant is zijn woonplek echter niet te zien, want het is een woonboot die ligt in de Trek- vliet, achter het inmiddels fail liete Stokkermans Chroomin dustrie. Van Zeist is al die jaren waakhond van Stokkermans geweest, zoals hij het zelf om schrijft. „Ik hield het terrein en degebouwen in de gaten. Tot 11 'augustus toen het bedrijf failliet ging. Toen begon de el lende. Sindsdien zit ik zonder gas." Aanvankelijk werd ook de elek triciteit van Van Zeist afgeslo ten, maar dat was maar voor even- „En water heb ik altijd gehad. De problemen begon nen na het faillissement van Stokkermans. Omdat er reke ningen niet werden betaald, besloot Nuon bij mij de gas kraan dicht te draaien. Ik had met Stokkermans namelijk een

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14