LEIDE Nieuw onheil voor Leiden in Oostvlietpolder Letselschade? I^PALS GROEP REGIO Stond Van der Werf echt zijn arm af? 'Een dieptepunt voor ons, de Marokkanen' Banengroei -40% 1 emeente wil centrumwinkeliers reclamebelasting opleggen i Ivtvetkoop R1 Breuk? J wereld, mijn krant. het sterkst in Leiden de Zijdevlinder n-Tam pleit t muziek )r subsidie Kosteloos juridisch advies donderdag 4 NOVEMBER 2004 )pgebloeid de sociale rkvoorziening iken chauffeur gehouden - Een 36-jarige automo- |t Leiden is dinsdagmid- ld half vijf aangehouden rijden onder invloed, iuige zag de man wankel n paar blikjes bier over jzastraat lopen en in een appen. Agenten volgden gaven een stopteken e bestuurder reed door. irsenaalstraat, bij de [gracht, werd de man uit- jk aangehouden. In de gen diverse lege bierblik- pestuurder weigerde iwerken aan een blaas - door Paul de Tombe leiden - Nieuw onheil dreigt voor de gemeente Leiden in de Oostvlietpolder. Het stadsbe stuur kan nog altijd niet aan de slag in het gebied tussen Vliet- weg en A4 na een uitspraak van de Raad van State. „Wat ons be treft wordt de polder nu be schermd natuurgebied", rea geert de Stichting Belangenbe hartiging Oostvlietpolder. De gemeente wil in de polder een bedrijventerrein aanleggen en een aantal woningen bou wen, maar de Raad van State heeft voorlopig een streep ge haald door de plannen. Bij wij ze van voorlopige voorziening is het provinciale goedkeu ringsbesluit voor het bestem mingsplan gisteren geschorst in het geding dat drie belangen verenigingen hadden aange spannen tegen het college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Het is een fikse streep door de rekening van de gemeente, die niet kan beginnen met de voor bereidingen voor de aanleg van het bedrijvenpark totdat de Raad van State definitief uit spraak doet. De bodemproce dure die momenteel loopt, wordt naar verwachting begin 2005 afgerond. „Op dat mo ment is de tijd dus rijp voor het opstarten van de voorbereiden de werkzaamheden", aldus de gemeente in een verklaring. „Maar de ontwikkeling van de polder komt er helemaal niet meer van, want de volgende stap is dat het bestemmings plan wordt vernietigd", denkt Diederik van der Hoek van de Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder, die met de Vrienden van de Oostvlietpol der en de verenigde bewoners van de Vrouwenweg naar de Raad van State was gestapt. Alles wijst daarop, want zo'n schorsing is natuurlijk een dui delijk signaal. Voor ons is dat goed nieuws. Maar we hebben het zien aankomen, zoals ook de gemeente dit had kunnen zien aankomen." Een eerder Leids bestemmings plan voor de polder werd in 2001 vernietigd, omdat het in strijd was met het rijksbeleid dat de polder een groene buffer moet zijn en dat laatste gold ook voor het huidige plan, con stateerde de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak, een orgaan dat de Raad van State adviseert, al in december vorig jaar. De Raad van State zette tij dens de behandeling van deze zaak bovendien vraagtekens bij de voorgestelde verkeersafwik keling op de Europaweg en de fasering van de ontwikkeling van het bedrijvenpark. Ook re zen er vragen met betrekking tot de luchtkwaliteit, een pro- blèem dat landelijk speelt bij de ontwikkeling van bedrijventer reinen langs snelwegen. „Dat het op een voorlopige voorziening uit zou lopen was al duidelijk op het moment dat de plannen werden gemaakt", aldus Van der Hoek. „Want het rijksbeleid is intussen niet ver anderd. De verantwoordelijke wethouders Hillebrand en Geertsema hadden dus kunnen weten dat dit er van zou ko men, maar ze hebben een struisvogelpolitiek gevoerd en zijn toch doorgegaan. Ze heb ben zoveel verspild op kosten van de burgers dat ik vind dat ze beiden moeten opstappen als het plan straks definitief wordt vernietigd." Zo ver willen Gerard van Hees van Groen Links („Dit is een ernstige zaak, maar we willen eerst de stukken bestuderen") en Jan-Jaap de Haan (CDA) nog niet gaan. De Haan stelde wel geregeld vragen aan Hillebrand, die 'veel te luchthartig en te po sitief deed over de bezwaren en de risico's', naar de zin van het raadslid. „Ik was nooit echt te vreden met de antwoorden, die er op neer kwamen dat het alle maal wel goed zou komen", al dus De Haan. „Maar daar ziet het zo langzamerhand niet meer naar uit. Het plan is nog niet vernietigd, maar de seinen staan wel op oranje. Als die rood worden kan Hillebrand een pittig debat verwachten. We kunnen alleen maar hopen dat dit nog goed komt. Niet al leen voor hem, maar ook voor het college dat anders voor de tweede keer op z'n gezicht gaat in die polder. En dat terwijl net is afgesproken dat de gemeente waar wil maken wat ze zich voorneemt." (advertentie) kapot? Bel: 589 88 87 k voor moer informatie de aerviesspaaractie op ww. leidsohdagtalad .nl .eidsch Dagblad 1 - Leiden wil reclamebe- invoeren om aan geld te voor een ondernemers- Uit dat fonds kan dan de dichting op de Bree- de ijsbaan op de Bees- rkt of de intocht van sin- s worden betaald. Het is loeling dat de belasting- vooralsnog alleen oor winkels en bedrijven centrum. Burgemeester vervolg van voorpagina 'Genoeg genoeg. Tegen ge weld, voor discussie'. Meer Ma rokkanen zouden dit moeten doen, zegt A. Zeriouhi over het spandoek dat sinds gistermiddag zijn wasserette Splash aan het Noordeinde siert. „Bij de al-Hidj- ra moskee hier om de hoek zijn ze ook allemaal tegen, maar je moet dat laten zien." „De moord is hier veroor deeld", bevestigt een bestuur der van de moskee in de Rem- brandtstraat. Net als heel veel andere gelovigen wil hij niet met zijn naam in de krant. „Mensen vinden het hier af schuwelijk wat er gebeurd is. En nee, we hebben niets verve lends gehoord van onze Neder landse broeders." Nou, niet helemaal niets. Een bezoeker van Somalische af komst heeft wel een paar verve lende opmerkingen gehad op het werk in de trant van 'Was jij dat soms in Amsterdam?'. „Ie dereen in de moskee is hier te gen wat er is gebeurd. Het is verschrikkelijk. Dit land kent vrije meningsuiting. Wij willen geen scheiding tussen moslims en niet-moslims. Het is juist tijd om elkaar te spreken." Moskeegangers die na het ge bed de hoek met het Noordein de omslaan, blijven verrast staan als ze het doek zien han gen in de etalage van de wasse rette. Klanten reageren tevre den, zegt de bedrijfsleider. Ze riouhi: „Wat er gebeurt, is slechte reclame voor Marokka nen. Kijk, wij hebben altijd hard gewerkt. Als je je goed gedraagt, krijg je ook geen problemen. Maar als dit zo doorgaat, voor zie ik dat het voor onze kinde ren moeilijker wordt. Er zou een scheiding kunnen ont staan, ja, tussen Marokkanen en andere Nederlanders." Hoe dat komt? De regering is veel te makkelijk, vindt Ze riouhi. Het beleid rond zwarte scholen en zwarte wijken slaat de plank volledig mis. „Je moet ze spréiden", betoogt hij, alsof hij het over een andere bevol kingsgroep heeft. „Nu zitten ze allemaal bij elkaar. Dan krijg je dit. En dan de criminaliteit. Harder aanpakken, die misda digers." De boodschap dat discussie voor geweld gaat, is ook de kern van een bijeenkomst van de moskeevereniging uit de Cura- (jaostraat. Om die boodschap te onderstrepen, houdt de moskee vandaag een minuut stilte. Dat gebeurt tijdens een Ramadan- maaltijd met burgemeester Lenferink, die oorspronkelijk bedoeld was om van gedachten te wisselen over de nieuwbouw van een moskee in Leiden- Noord. „Dit is een dieptepunt voor de A. Zeriouhi is vóór discussie. „Wij willen geen scheiding tussen moslims en niet-moslims. Het is juist tijd om elkaar te spreken." Foto: Henk Bouwman Marokkaanse gemeenschap", schrijft Atmane Hamdi, woord voerder van de moskee, in een persbericht. En hij voegt daar aan toe: „Wij betreuren het ten zeerste dat sommige politici de boel op scherp zetten en hier misbruik van maken om zich verder te profileren." Bang is hij nog steeds niet. „We voelen ons nog steeds vertrouwd in onze leefomgeving." leiden - Leiden kreeg er in 2003 de meeste banen bij van alle 25 grote steden. Er kwamen 1068 arbeidsplaatsen bij. Dat bete kende een groei van 0,4 pro cent, duidelijk boven het ge middelde van min 1,1 procent. Behalve in Leiden nam alleen het aantal banen toe in Nijme gen, Tilburg en Dordrecht. Voor het eerst sinds 1984 was er lan delijk geen banengroei. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. 2003 leek een slecht jaar voor Leiden, omdat er meer bedrij ven weggingen dan dat er kwa men. Maar de bestaande be drijven samen zorgden voor meer werkgelegenheid. De groei kwam vooral op naam van bioscience-bedrijven. Cen- tocor was een relatief grote groeier met 47 extra banen. Op de tweede plaats kwam de sec tor 'overige zakelijke dienstver lening' waaronder bijvoorbeeld advocatenkantoren en accoun tants vallen. In 2003 groeide ook het aantal overheidsbanen in Leiden. Zo kwamen er bij de gemeente Leiden 63 banen bij. Ook binnen de gezondheids zorg, het onderwijs en in de sector milieu steeg de Leidse werkgelegenheid. (advertenties) en wethouders hebben cen trummanager Robert Strijk ge vraagd de invoering verder uit te werken. De nieuwe belasting moet in de loop van 2005 wor den ingevoerd. Reclamebelasting moet worden betaald over alles wat een win kelier of bedrijf aan de binnen kant van het voorraam of de voordeur heeft hangen. Recla meborden of lichtbakken aan de gevel of op de stoep vallen onder de precarioheffing. „Een gevoelig onderwerp in Leiden", noemt Strijk de belasting. „En er zitten nogal wat haken en ogen aan. Het is zaak dat de be lasting goed wordt uitgelegd aan de ondernemers en dat we het zo invoeren dat het voor zo wel grote als kleine bedrijven acceptabel is." Strijk had geld voor het onder nemersfonds liever gezien van uit een verhoging van de ozb- tarieven voor bedrijven. „Maar dat is niet mogelijk omdat de tarieven voor niet-woningen niet onbeperkt mogen afwijken van het woningentarief. Dus ben ik nu aan het bekijken of reclamebelasting een construc tieve oplossing kan zijn." Daarbij denkt hij vooralsnog aan winkels en bedrijven in het kemwinkelgebied. „Zoiets kun je afbakenen op postcodes net zoals je kunt praten over de ta rieven. Reclamebelasting is niet bedoeld om de winkeliers leeg te trekken maar om een wette lijke grondslag voor contribu tie-inning te hebben. Ik heb in middels een eerste gesprek ge had met een delegatie van de middenstand. Volgende week praten wij verder." Middels reclamebelasting moe ten alle ondernemers gaan bij dragen aan het ondernemers fonds. Groot voordeel is dat za ken dan niet meer kosteloos profiteren van bijvoorbeeld de sierverlichting in hun straat of de extra omzet als sinterklaas in de stad is. Vooral de grote ke tens zijn vaak geen lid van de winkeliersverenigingen die deze activiteiten nu financieren. zijden bloem sierkunst Breestraat 38 Leiden I LEIDSE KWESTIES Help Tam-Tam weer Jan, anders is het in me- 11'. Deze tekst is nu eens reclameslogan, maar het van een liedje dat vrij- s van Tam-Tam, het ulturele festival van Lei oord, gisteravond in de ial van het stadhuis zon de hoop alsnog een flin- sidie voor volgend jaar in :ht te slepen, avond boog de raads- lissie sociale infrastruc- zich over de begroting 2005. Traditiegetrouw zo'n vergadering vooraf- door insprekers die het en of meer punten van de ting niet eens zijn. Tam- dat volgend jaar niet in erking komt voor subsi- >os voor een luchtige aan- n de onvrede daarover te een lied. meente moet fors bezui- Ook op buurtprojecten. jaar - toen het multicul- festival zelfs bezoek kreeg rinses Méxima - sleepte 'am eenmalig 45.000 euro lie van de gemeente in de Het Tam-Tam-festival doorgaans een maand en ongeveer 90.000 euro. alleen de gemeentelijke lie voor volgend jaar is er, ook andere financiers Igevallen", zegt een vrij- Wethouder Buijing toe in het budget van het Steden Beleid op zoek te laar geld voor Tam-Tam. Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei- denaar zich wel eens stelt - meer of minder voor de hand liggend. Aflevering 37: Is het echt waar dat burgemeester Van der Werf de Leidse bevolking aanbod zijn arm als voedsel te nemen? Een mooi verhaal is het zeker. De niet versagende burgemees ter, die weigert zijn stad over te geven aan de Spanjool, maar wiens hart ondertussen bloedt voor zijn uitgehongerde bur gers, zo hevig dat hij tot het ul tieme offer besluit en uitroept: „Doodt mij, en voedt u met mijn vlees!" Ook mooi is echter het verhaal van Hansje Brinker, die Neder land van een overstroming red de door zijn vinger in de dijk bij Haarlem te steken. Zoals zoveel van die verhalen is het niet waar. Is de overlevering van Van der Werf niet gewoon een van de vele producten van de menselijke neiging om de saaie feiten wat aan te dikken? In 1577 verscheen er een be schrijving van Leidens Ontzet waarin het kannibalistische aanbod van Van der Werf voor- Burgemeester Van der Werf biedt de Leidse bevolking zijn arm als voedsel aan op een schilderij van Mat- theus van Bree uit 1817. Het stadsbeeld is verzonnen; het verhaal van Van der Werf ook? komt, overigens pas in de twee de editie. Uit de geschiedenis van het beleg die militair gou verneur Jan van de Does schreef, blijkt echter niet dat Van der Werf nou zo'n held was. Van der Does zet hem neer als weifelmoedig van aard. Toch kan Piet de Baar van het Regionaal Archief Leiden zich wel voorstellen dat Van der Werf gezegd heeft dat men hem mocht opeten. „Stel, Van der Werf was in de stad en ineens kwam er een hoop volk om hem heen staan. Dat volk be gon te morren, het had honger en het werd kwaad, er werden van Van der Werf daden geëist, de situatie werd bedreigend. Misschien was het een uitroep uit wanhoop, misschien een mooie retorische truc." „Mocht het verhaal niet klop pen, dan sluit ik niet uit dat het verhaal van Van der Werf is ge modelleerd naar een klassiek voorbeeld", suggereert De Baar. Zo'n imitatio was in de renais sance heel gebruikelijk. De hele Nederlandse Historiën van P.C. Hooft bijvoorbeeld zijn stilis tisch een imitatie van de Ro meinse geschiedschrijver Taci tus. Emeritus hoogleraar klassieke talen C. Heesakkers kan echter geen klassiek thema bedenken, waarop het verhaal van Van der Werf geïnspireerd zou kunnen zijn. Hij heeft een ander idee. In een boek van de historicus R. Fruin uit 1910 wordt een uitval van Leiden op een Spaanse stelling beschreven. Bij de be storming van deze Boshuizer- schans was bij een van de Leid se soldaten een arm afgehakt. Hierna zou een Spanjaard hem hebben toegebeten dat de Leid se bevolking met de afgehou wen arm tenminste wat te eten zou hebben. „Misschien is dit verhaal later op de figuur van Van der Werf geprojecteerd", gist Heesakkers. Waar zijn verhaal ook vandaan komt, tot op de dag van van daag staat Van der Werf fier in brons vereeuwigd in het naar hem vernoemde park. Wellicht te veel eer dus. Anderzijds: Hansje Brinker heeft zelfs twee standbeelden: bij Spaarndam en in Madurodam. Maarten van Wijk Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld9hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep nl De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! EZ Ja, ik neent een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtserv ies! Ik betaal: Naam automat isch 56.20) per acceptgiro 56701 Adres Postcode/Plaats Telefoon Geboortedatum Bank/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongcfrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 —1711 E mail: lezersservice!® hdcnl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13