homoh Bonifatius, dat was toch een GESPREK VAN DE DAG Internet Minoes blijkt katje met scherpe nagels Sms'je waarschuwt studenten bij lesuitval Onmogelijke dagen DAGELIJKS LEVEN 'rjt W/iT Toch VIET PCMA Bi-iJV/EAJ? MENSELIJK Bij prins BERNHARD is met succes vocht getapt uit zijn borstholte. De prins maakt het goed, zo liet de Rijksvoorlichtingsdienst gistermorgen weten. De in greep heeft het afgelopen weekeinde plaatsgevonden in het Universitair Me disch Centrum in Utrecht, door de prins vanwege zijn veelvuldig bezoek eerder zijn 'stamkroeg' genoemd. Bernhard is weer thuis op paleis SOESTDIJK. Wel moet hij nog langskomen voor het verwijderen van de 'drain' (de vochttap) en voor controle. De 93-jarige prins kampt sinds de zomer met kortademigheid. Uit onderzoek bleek dat dit te maken had met vocht in zijn borstholte. De Amerikaanse filmster SILVES TER STALLONE stapt in de uitge- versbusiness. Hij gaat samen met American Media Inc. een maand blad over fitness maken. Dat blad krijgt de naam SLY, ontleend aan een bijnaam van de acteur, meldde het Amerikaanse blad People giste ren. De 58-jarige Stallone, bekend van de spierballenfilms Rambo en Rocky, heeft als doelgroep voor zijn magazine mannen van 35 tot 54 jaar voor ogen. Het eerste nummer moet in januari in de kiosken liggen. Foto: Reuters R&B-zanger R. KELLY heeft een miljoenenclaim ingediend tegen rapper JAY-Z, met wie hij tot vorige week nog samen op tournee was door de Verenigde Staten. Hij be schuldigt de rapper van contract breuk omdat die hem ,,uit haat en jaloezie" uit de tournee zou hebben gewerkt. R. Kelly eist 90 MILJOEN dollar schadevergoeding. R. Kelly stapte eind vorige week boos op na dat iemand uit het team van Jay-Z hem zou hebben bespoten met pep- perspray. De rapper ontkent dat en beschuldigt op zijn beurt R. Kelly van „gebrek aan professionaliteit" en „onberekenbaar gedrag". De Best of Both Worlds Tour van de twee kemphanen had nog tot 28 no vember moeten duren. Victoria BECKHAM, de echtgenote van de Britse voetbalster David Beckham, heeft in Los Angeles tij dens een modeshow zwangerschaps- kleding getoond. De ZWANGERE ex- Spice Girl slaagde er volgens het Britse showbizzpersbureau Ananova zelfs in een glimlach tevoorschijn te toveren 'in plaats van haar gebruike lijke pruilmondje'. De 30-jarige Vic toria toonde op de catwalk een com binatie van jeans, een wit topje en een colbert met krijtstreep. Zij heeft onlangs een contract gesloten met de Amerikaanse kledingfabrikant Rock Republic om kleding te ont werpen, onder andere zwanger- schaps-en babykleding. De Ierse acteur PIERCE BROSNAN, die in de laatste vier James Bondfilms ge heim agent 007 speelde, vindt dat zijn landgenoot Colin FARRELL hem moet opvolgen. De Amerikaanse krant USA Today meldde gisteren dat Brosnan (51) tijdens een bijeenkomst in Dublin had gezegd dat verschillende acteurs hem zouden kunnen opvolgen, maar dat de 28-jarige Farrell zijn absolute favoriet is. Docenten kunnen hun leerlingen be gin volgend jaar met een tekstbericht op hun mobieltje laten weten dat een les uitvalt. Ook verplaatsing van een college naar een ander gebouw kan snel met een sms'je worden ge meld. Leerlingen arriveren daardoor niet zoals nu onnodig vroeg op school, of op de verkeerde plek. Het in Oss gevestigde bedrijf Audio- Com, dat de dienst in Nederland gaat aanbieden, zegt op dit moment in onderhandeling te zijn met tien tallen hogescholen en universiteiten. „De ene opleiding wil zelf opdraaien voor de kosten van de sms-berich- ten, de ander wil de student daar per verzonden bericht een paar eurocent Peter Darbo Rijd nooit sneller dan je beschermengel kan vliegen voor laten betalen", aldus Simon Landsheer van AudioCom. De dienst werkt via de computer. Daar geeft een docent of schoolme- dewerker aan welke les uitvalt of ver plaatst wordt. Vervolgens stuurt de computer een waarschuwingsbericht naar alle desbetreffende studenten. Op dit moment ondergaat de sms- dient een laatste test op een oplei ding in Noord-Brabant. De service wordt daar gekoppeld aan het sys teem Blackboard. Daarop kunnen studenten aan veel hogescholen en universiteiten nu al hun cijfers en roosters raadplegen. Begin 2005 moet de nieuwe sms-dienst beschik baar zijn voor studenten en opleidin gen in heel Nederland. Gebruik van sms-diensten in het on derwijs rukt op. Een aantal lagere en middelbare scholen werkt al met tekstberichten op mobieltjes om spijbelen terug te dringen. Bij onge oorloofd verzuim kunnen ouders, de leerling zelf, maar ook de leerplicht ambtenaar bijna meteen gewaar schuwd worden met een sms'je. In Frankrijk is het aantal spijbelgevallen daardoor al met zeventig tot tachtig procent teruggedrongen, gpd gei torisch besef van de gemiddelc lv0 Nederlander. „Er zijn een hele boel mensen die menen dat he altijd zo heeft uitgezien als het is. Misschien dat ze nog gelovef) dat hun opa en oma in een ant}ëxp re tijd leefden, maai' dat het zo 1 Ei anders was, vinden ze moeilijk *4- bevatten. Veel jongere mensen geloven rwg niet als ik vertel dat ik in mijn rooms-katholieke jeugd nauwe|Hf< lijks in aanraking kwam met m jes." Van der Weiden vindt het belaijs' rijk dat zijn stichting de mensei opzoekt en confronteert met gePStt schiedenis. Want geschiedenis dan weliswaar achter ons, het zeker niet dood. Vanaf komend^6 voorjaar gaat Anno een mobiel^ presentatie houden. Het thema is, hoe actueel, veilij heid. „Naar aanleiding van het wereldwijde terrorisme wordt sproken over een algemene be dreiging. Wij kijken terug naar tijd van de Wangen. Was het td*A' veiliger dan nu? Was er ook spr ke van een algemene dreiging?' „Voor een inwoner van Dorest: he (Wijk bij Duurstede) zal de drei ging van Vikingen groot zijn ge-hio weest, maar voor iemand die b^F voorbeeld in Haarlem woonde, was er niet zoveel aan de hand. Het is onze bedoeling de Nederler> landers met dit soort historisch^ e; parallellen te interesseren in he at- eigen verleden.-ls< dat dc Taco van der Mark :tn Er bestaan onmogelijke dagen voor een stukjes- schrijver. Dit is er zo één. Ik kan me moeilijk voor stellen dat iemand vandaag in iets anders is geïnte resseerd dan in de uitslag van de Amerikaanse ver kiezingen en de weerzinwekkende moord op Theo van Gogh. Misschien heb ik het mis. Dan zou ik op deze plaats beter commentaar kunnen geven op een door de overheid belaagde hobbybeurs voor verza melaars in Leeuwarden. Daar zouden vorige week zeldzame sigarenbandjes worden geveild, maar de oproerpolitie tegen het roken, mondvol genaamd „de Voedsel- en Warenautoriteit" (VWA), had pro fessioneel op tijd hardnekkige nicotinelucht opge snoven. Niet alleen het roken van een sigaar kan rechtstreeks tot de dood leiden, maar ook de fleurige gordel er rondom heen, weet de VWA heel zeker. Mijn opa maakte mij als kind blij met zijn grote collectie sigarenbandjes. Ik mag me achteraf dus ge lukkig prijzen dat ik desondanks de dans van een vroege dood ontsprong. Het is een groot maatschap pelijk probleem, die relatie tussen het verzamelen van sigarenbandjes en de volksgezondheid, maar uitgerekend voor deze woensdagmorgen als column toch iets te dun. Gisteravond ging ik vroeg naar bed. Op mijn nacht kast zette ik zorgvuldig de radio met zijn ingewik keld wekmechanisme op vijf uur deze vroege mor gen. Toevallig bestrijdt dit werelddeel deze week de kleine jetlag van de weergekeerde wintertijd. Het was volgens mijn eigen biologische uurwerk dus ei genlijk al zés uur. Dat is te overzien. Ik heb lang na gedacht over hoe ik de allereerste confrontatie zou aangaan met de onvermijdelijke verkiezingsuitslag uit dat grote onbegrepen land aan de andere kant van de oceaan. Moest ik meteen voor de volle laag kiezen, terwijl ik nog onder de wollen dekens ver keerde, niet de wekker als radio maar de radio als wekker? Ik besloot van niet. Eerst lekker wassen, aankleden, theezakje in de pot en een volkorenbo terham met marmelade. Vervolgens eenmaal met een wat gevulde maag, beter toegerust voor de grote klap. De televisie aan, voorzichtig en omzichtig want niet alleen sigarenbandjes zijn slecht voor hart- en bloedvaten. Ik ging ongeveer te werk als met de voetbaluitslagen in het weekend. Als een mij na staande club een moeilijke periode doormaakt, begin ik bij teletekst op 667, waar de bijgewerkte stand van de eredivisie te vinden is. Daarna durf ik pas de waarheid aan met het nummer daarvoor, 666 dus, waar ik met een half oog dicht kennisneem van de uitslag zelf en zie met hoeveel mijn vriendjes nu weer hebben verloren. De kennis van de geschiedenis is schrikbarend. Bonifatius was toch een Friese homo? En was Jeroen Bosch geen familie van Wouter? De Week van de Geschiedenis moet historisch besef bijbrengen. Het Vaderlandse Geschiedenis Boek ligt prominent op tafel in de werkkamer van Wim van der Wei den (64). Per jaar biedt het kleur rijke boek een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in de afgelopen eeuwen. De oud-direc teur van het Museon en van Natu- ralis zwaait sinds een jaar de scepter bij de Stichting Anno. De ze organisatie heeft zich ten doel gesteld het historisch besef onder de Nederlandse bevolking te ver groten. Dat gebeurt zeker niet op de manier waarop het Vaderland se Geschiedenisboek is samenge steld. Hoe informatief ook, het is niet de bedoeling de jaartallen er bij het publiek in te stampen, zegt Van der Weiden. „1600, Slag bij Nieuwpoort, en dat soort jaartal len, ach, dat is niet ons eerste doel. In de tijd dat ik op school zat, werd je doodgegooid met jaartallen." „Wij willen met onze activiteiten mensen een besef meegeven van het verloop van de tijd. Jaartallen hoeven niet van mij, maar men sen mogen wel weten dat de veer tiende eeuw echt iets anders was dan de achttiende." Anno is voortgekomen uit een ini- lec ogen ziet de stichting hoe probleemdiere^-, (niet zindelijk, kan niet alleen blijven) via^g internet achter elkaar van eigenaar verwij selen. „Een dier is een individu, geen object wa; je respectloos mee omspringt. Als je dan 'jer toch van je huisdier afwilt, dan heb je ide Jq morele verplichting ervoor te zorgen dat |e, het goed terecht komt", zegt Nicky van Ltye veren van La Gula Lupis. En dat is volgenL haar niet mogelijk als de hoogste bieder j met de 'huisvriend' gaat lopen. „Het is goed mogelijk dat ze in een laboratorium of bij een slecht baasje terechtkomen. Maar als iemand waar je geen goed gevoel- bij hebt het dier komt ophalen, kun je nier weigeren. In het reglement van veel vei lingsites staat dat je dan tegen de regels handelt." Mensen die dieren gratis afsta: of wegdoen omdat ze onwenselijk gedrag! vertonen, krijgen van La Gula Lupis een mailtje. De organisatie biedt hulp bij het heropvoeden van het beestje en drukt de verkopers op het hart in ieder geval een re* delijke prijs te vragen. Daardoor verbetering de kans op een goed tehuis aanzienlijk. (j0j „Tachtig procent van de mensen die we Le benaderen reageert positief en neemt con[je tact met ons op. Het werkt dus wel." Ljj-, Overigens staan niet alle veilingsites de vei^ koop van dieren toe. Mede op aandringenen van La Gula Lupis is ricardo.nl daar twee L,, jaar geleden mee gestopt. De kans op eenjat miskoop is een stuk minder als je het via lm een dierenspeciaalzaak koopt. Kopers krijfoj gen een half jaar garantie en gratis advies j over hoe ze ervoor moeten zorgen. Gert- l_ Jan Frylink van de gelijknamige dierenzaaf® in Wïjchen verbaast zich soms over de diejg ren die via het net worden aangeboden, „jf5 ziet vogels met kaalgeplukte koppen. DanjE, wordt erbij gezegd dat het beestje ziek is Th geweest, maar weer aan het opknappen isger Tja, dan moet je toch weten dat het mis isL( Bij ons zul je dit soort dieren niet vinden."ya Maar niet alleen speciaalzaken bieden gr meer kans op succes. Wie toch via internet een huisdier wil aanschaffen, kan ook te- w recht op de site dierenasiels.com. Daarop worden dieren uit vele asiels in heel Nedek sj land te koop aangeboden. Vaak zit er een |(je uitgebreide beschrijving van het karakter en de gewoontes van het beest bij. Wie ee% pitbull-achtige hond via een internetveiling aanschaft, moet extra opletten. De AlgemeL0 ne Inspectiedienst (AID) raadt iedereen aan american Staffordshire terriërs en stafj_ fordshire bulterriers alleen via officiële fok'r kers aan te schaffen. Bovendien moeten dk- honden een FCI-stamboom hebben en r tussen de 1200 tot 1500 euro kosten. i Henk van Ingen Met de meeste van ons hoopte ik lang op een over winning van John Kerry. Niet, omdat de tamelijk houten klaas uit Massachusetts zo onstuimig tot mijn politieke verbeelding sprak, maar meer uit angst voor nog eens vier jaar de Bush van de supe rieure grijns, van de stem als een stotterende ho bo, van dat macholoopje met brede armen. Alle maal argumenten die niet terzake doen. Ik weet het. Als je geen oog dicht doet heb je geen wek kerradio nodig. Intussen is de ochtendnevel opgetrokken. De contouren van een nieuwe woensdag. De haan heeftal gekraaid. De kip heeftal kippenvel. Ik ben vannacht dus niet opgebleven. Maar was dat goed? Akkoord, de nacht is in principe om te slapen. Er zijn op die regel echter een paar uitzonderingen. Mannen waken aan het kraambed van hun vrouw. Kinderen waken aan het bed van een stervende ouder. Kwesties van het begin of het einde. Zoiets was in Amerika vannacht ook aan de hand. Wat deed ik dus van nacht in bed, in plaats van ernaast? En waar is de collectie sigarenbandjes van mijn opa toch gebleven? tiatief van het ministerie van on derwijs. Aanleiding waren enkele historische quizzen die het Histo risch Nieuwsblad had gehouden. Eén daarvan werd enkele jaren geleden gehouden onder Tweede- Kamerleden. In vijfden vragen over de vaderlandse geschiedenis werd de kennis van de politici ge peild. De uitkomsten waren on heilspellend, vond historicus Kos- sman. Daarmee was hij nog aar dig voor de volksvertegenwoordi gers. Zo kwam op de vraag 'Waar Willem van Oranje werd ver moord', spontaan bij de één Dok- kum op. Een ander dacht dat de eerste bisschop van Utrecht kar dinaal Alfrink was, in plaats van Willibrord. De gemiddelde score, een 4+, werd als een blamage ervaren. Een andere historische quiz - die vorig jaar werd gehouden - liet zien dat het ook erbarmelijk is ge steld met het historisch besef on der gewone Nederlanders. Op de vraag wie Jeroen Bosch was, kwam het antwoord 'Is dat geen familie van Wouter' en de staats lieden Abraham Kuyper en Colijn deden bij het gros geen belletje rinkelen ('Wie is dat in godsnaam? Van der Weiden: „En op de vraag wie Bonifatius was, kwam het ant woord dat hij homo was. Ik sluit het niet uit hoor, maar daarvoor was hij toch niet naar Friesland gereisd. Met een grijns: „En trou wens ook niet om vakantie te vie ren, zoals sommige mensen dach ten." Wim van der Weiden. Foto: GPD/Frank Jansen Het ministerie van onderwijs vond de resultaten niet grappig. Dat was de reden om sinds 2002 twee miljoen euro per jaar aan Anno te geven. Het belangrijkste doel is het vergroten van het his- kwestie van een druk op de knop. Dat gebeurt regelmatig zonder nadenken, constateert Henk Beugeling van het dieren asiel in Rotterdam. „Het is vaak een impul saankoop. Mensen beseffen niet wat ze in huis halen. Pas als de rottweiler in hun bed ligt en de baasjes overwegen dan maar op de bank te slapen, gaan ze pas nadenken. Maar dan ben je te laat." Beugeling krijgt ieder jaar zeker tien dieren binnen waarvan de eigenaar ronduit toe geeft het zonder nadenken via internet te hebben gekocht. Hij weet zeker dat het werkelijke aantal 'een veelvoud daarvan' bedraagt. „Mensen geven namelijk niet graag toe dat ze een fout hebben gemaakt." De Stichting La Gula Lupis -een fantasie- naam rond de Soemerische lotsgodin Gula- vecht al jaren voor een totaalverbod op de verkoop van dieren via internet. Met lede In- en verkoop via internet Verzamel voor de aanschaf informatie over de diersoort en de verzorging die het beest nodig heeft. Ga na of de ken merken en het karakter van een dier past bij de gezinssituatie. Betaal een redelijke prijs, neem geen 'koopje'. Bouw een 'nadenk-periode' in en neem het dier niet meteen na de eerste ontmoeting mee. Bekijk het dier in zijn vertrouwde omgeving en let op hoe het zich daar gedraagt. Vraag een redelijke prijs om impuls- aankopers en kwaadwillenden zoveel mogelijk te weren. Houdt contact met de koper om te controleren of het huis dier goed terecht is gekomen. Dagelijks verwisselen duizenden dieren via internet van eigenaar. Met name de pro bleemgevallen gaan vaak van hand tot hand om uiteindelijk bij het asiel te belan den. „Mensen beseffen pas wat ze in huis halen als het te laat,is." 'Wegens tijdgebrek ben ik niet meer in staat om voor mijn hondje te zorgen. Daar om zoek ik een goed baasje met wel veel tijd. De hond is een reu en is zeer lief voor kinderen en kan met poezen omgaan.' Honden, katten, slangen, konijnen en pa pegaaien. Je kunt het zo gek niet verzinnen of het is op internet te koop. Alleen al op marktplaats.nl staan een kleine 50 duizend dieradvertenties. Wie door de advertenties 'bladert', waant zich een in snoepwinkel waar je naar hartelust doorheen struint op zoek naar de aantrekkelijkste lolly. Heb je hem gevonden, dan is het kopen ervan een Een huisdier kopen via het internet: vaak een miskoop. Foto: GPD/Phil Nijenhuis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2