r ïoordenaar an Gogh xtremist' 'Een soort kamikazepiloot met het hart op de tong' etemann overleden "it hartstilstand Recordopkomst van Amerikaanse kiezers 'ad icale islamiet bekende AIVD Katwijk was voor Theo van Gogh de ideale vakantieplek Naar schatting 143 miljoen stembusgangers Leiden de beste én de slechtste universiteit? www.allefeiten.nl AG 3 NOVEMBER 2004 OPGERICHT 1 AAAART 1860 Leidsch Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via wwnw.spearders.nl of mail naar spearders6hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 dag ke dag, nj- Internet Minoes blijkt katje met scherpe nagels 1ï" am-den haag/gpd - i Gogh is vermoord door de-jrige Amsterdammer, uh stwaarschijnlijk handel- et dicaal islamitische over- viebe verdachte was be- s inlichtingendienst aar die beschikte niet irmatie dat de man had Van Gogh te doden. |ben de veiligheidsmi- JffiRemkes (binnenlandse ^fn Donner (justitie) gis- 1 laat bekend gemaakt, lachte zou contact heb- Bad met een harde kem geveer 150 moslimfun- ilisten, die door de I maanden scherp in de prdt gehouden. 1 Remkes wilde ontken- bevestigen dat de ver- ïen vriend is van de 18- rreurverdachte Samir A. /an de zomer opgepakt jhet beramen van terro- Y_; aanslagen. Ook wilden en Remkes geen nadere :en doen over de brief noordenaar na de aan- I het lichaam van Van \:hterliet. Bij zijn arresta- c de verdachte zelf ook if bij zich te hebben, rige Van Gogh werd 's Amsterdam-Oost Kloten en messteken om en gebracht. Volgens ficier van justitie De Wit de afgelopen maanden ►rake van een 'concrete tegenover Van Gogh. Rijver en filmer werd gis- (netemann. Foto: ANP COMMENTAAR VAN GOGH 'is het niet belangrijk n iemand iets doet. Een is een moord, ongeacht inkelredenering of wan de dader er toe gedre- eft Met de moord op pu- en filmmaker Theo van in elk geval een symbool t vrije woord hardhandig id gesnoerd. Of dat nu de ing was van de dader of igh was iemand die geen >or de mond nam. Hij he- net politiek cor- denken. En zich met zijn «rende uitlatin- egelmatig ver- i in heftige kri- an vrouwen en ?in'ns. Hij was in die zin de - r gepolijste - evenknie in 2002 vermoorde Pim Ti. Dat hij naar aanleiding en samen met WD-Ka- (k| Hirsi Ali gemaakte film )i; Vrouwonvriendelijke op- gen in de islam werd be- hoorde er voor hem bij. j beveiliging weigerde, kan e'(r af beschouwd alleen maar g /iekeloos worden gezien. het als elke andere moord prt ook deze vooral hoe 'on- Peter de Vries ze' samenleving is doortrokken van agressie en geweld. Elke ideologie of religie kent in dividuele aanhangers waar een steekje en soms een heel brei werk aan los zit. Zo baarde de Nederlandse cultuur Volkert van der G. Maar juist vanwege de uitgesproken opvattingen van Van Gogh zijn de motieven van de dader van de fatale schietpar tij in de Linnaeusstraat van be lang. Niet als stempel op een he le bevolkingsgroep en nog min der als vergoelijldng. Wanneer de moord - zoals alom wordt ver moed - door extremis tische gedachtes is ge ïnspireerd, tekent dat de matige verdraag zaamheid in de samenleving. De verdediging van het vrije woord vereist meer dan kabaal maken. De eerste reacties van organisa ties van allochtonen, die reso luut de moord veroordeelden, zijn wat dat betreft hoopgevend. Dat de politie uit angst voor rel len het Binnenhof afzette, is daarentegen juist beangstigend. Want een gebarricadeerde de mocratie is geen democratie. Omstreden Duitse film 'Der Untergang' morgen in première Mike van Beukering ziet terugkeer niet als revanche Droog en wat zon 12/13 |aa®| VA 1/3 den haag/gpd - Zijn vrouw en hij, reageert schrijver Tomas Ross, hadden hem nog zo ge waarschuwd. „Theo, wees voorzichtig, hou nou eens op met die provocerende uitspra ken over de islam. Je hebt je zegje gedaan. Je hebt een zoon waar je stapelgek op bent, wees op je hoede. Maar Theo wilde niet wijken voor terreur." Ross ontving gisterochtend nog post van Theo van Gogh, hij was co-scenarist van wat van Goghs laatste film zou worden: 0605, een reconstructie van de moord op Pim Fortuyn. „Mijn vrouw kwam er net mee aan. Het gaat over het monteren van de film. Hij schrijft: Op één punt ben ik het met je eens, op veertien punten niet. Zo ging het altijd tussen ons", aldus Ross. „In een democratie geldt vrijheid van meningsuiting, dat was zijn levensmotto. Hij liet zich door niets en niemand af schrikken." Vriend en vijand spraken giste ren hun afschuw uit over de ge welddadige dood van Van Gogh. De coalitie Zuinig op Kunst maakte bekend dat de voor morgen aangekondigde acties tegen de kunstbezuinb gingen worden uitgesteld. „Met teravond door twintigduizend mensen op de Dam met veel la waai herdacht. Op verzoek van familie en vrienden was niet ge kozen voor een stille tocht, maar voor een bijeenkomst met zoveel mogelijk lawaai. In Den Haag was het gister avond enkele uren onrustig. Demonstranten uitten discri minerende leuzen, opruiende taal en zetten aan tot geweld. Uiteindelijk hield de politie 35 personen aan. Theo van Gogh reed gistermor gen op zijn fiets, ter hoogte van het stadsdeelkantoor in de Lin naeusstraat in Amsterdam- Oost. De dader haalde hem fiet send in en opende het vuur toen hij naast hem reed. Dc ge wonde Van Gogh probeerde nog naar de overkant van de straat te vluchten, maar de man achterhaalde hem daar, stak op hem in en schoot vervolgens nog een salvo op het liggende slachtoffer, die ter plekke over leed. Volgens ooggetuigen sneed hij met een groot mes de keel van de schrijver door en stak daarna een klein mes met briefje eraan in diens borst. De tekst daarvan is niet bekend ge maakt. In politiek Den Haag is met afschuw gereageerd op de moord. Ook vertegenwoordi gers van Marokkaanse en isla mitische organisaties spraken hun verontwaardiging uit over de moord op de cineast en co lumnist. Pagina Moord Theo van Gogh bergen/anp - Oud-wielrenner Gerrie Knetemann is gisteren op 53-jarige leeftijd overleden aan een hartstilstand. Die werd Knetemann fataal toen hij met drie vrienden in het Noord- Hollandse Bergen een tocht op de mountainbike maakte. Als renner begon Knetemann in 1968. De Kneet won in zijn loopbaan onder meer de we reldtitel, de Amstel Gold Race, tien etappes in de Tour de France en Parijs-Nice. In sep tember 1989 stopte hij als wie- Ierprof. Pagina Sport: In memoriam de schandalige moord op Theo van Gogh verliest Nederland een briljant kunstenaar", aldus de coalitie van belangenvereni gingen uit de cultuursector, die zich 'grote zorgen maken over het maatschappelijke klimaat waarin dit heeft kunnen gebeu ren'. Schrijver Leon de Winter, die jarenlang een verbeten strijd voerde tegen Van Gogh en hem meermalen als 'de antisemiet' neerzette, verklaarde dat 'dit iets is dat we als samenleving nooit mogen accepteren'. „Hij heeft het me ontzettend lastig gemaakt, hij heeft me gekrenkt, beledigd. Ik ben ertegen in de pen geklommen. Zo hoor je dat te doen. Ik verdedig zijn recht om te zeggen wat hij vindt. Hij heeft de vrijheid om alles te zeggen en iedereen te beledi gen. Zo hoort dat in een vrije samenleving." We mogen, al dus De Winter, 'nóóit, nóóit toegeven aan deze gekken'. In het kantoor van Van Goghs productiemaatschappij Co lumn in Amsterdam kwamen gisteren familie en vrienden bij een. „Wij zijn een grens over en dat is beangstigend", zei acteur Pierre Bokma, die samen met Katja Schuurman in de door Van Gogh geregisseerde film Interview speelde. Producent Gijs van de Westelaken was 'verbijsterd' over de dood van zijn vriend en collega. Hij stelde dat van Gogh met 0605 en de serie Medea de twee mooiste dingen van zijn leven had ge maakt. „Het had niet zijn testa ment mogen worden, maar het is wel het mooiste testament dat hij kon achterlaten." Televisiemaker Harry Mens vond de moord op Van Gogh, die korte tijd columnist was in zijn programma, 'voorspel baar'. „Hij was een soort kami kazepiloot met het hart op de tong. Voor zwakke geesten re den daar korte metten mee te maken. In sommige opzichten was hij een soort tijdbom." Volgens Tomas Ross had Van Gogh veel dreigende e-mails gekregen toen hij een paar maanden geleden naar Den Haag moest om zijn boek Allah Weet Het Beter met columns over de islam te signeren. „Hij belde mij op, wist niet wat hij moest doen. 'Zal ik met een stel lijfwachten naar Den Haag ko men?' Uiteindelijk kwam hij al leen en werd het een gezellige signeersessie." Film maken was volgens pro ducent Van de Westelaken het belangrijkste in Van Goghs le ven. „Al het andere was bij zaak." Directeur Doreen Boonekamp van het Neder lands Film Festival noemde Van Gogh een van de beste spelre- gisseurs van Nederland en een van de meest geëngageerde filmmakers. Theo van Gogh (1957 - 2004), filmmaker en columnist. Foto: GPD door Rob Onderwater katwijk - Voor Theo van Gogh was Katwijk de ideale vakantieplek. Hij werd door zijn vader en moeder elke zo mer een maand meegenomen naar de badplaats. De familie huurde een huis aan de Bou levard. Die gewoonte nam de kunste naar over met zijn zoontje bleef hij het strand van Kat wijk bezoeken. Eerst, net als zijn vader en moeder, voor een maand, later vanwege drukke werkzaamheden steeds twee weken. Van Gogh hield het eenvou dig: hij huurde een strand huisje en haalde op het terras zijn natje en zijn droogje. Jan Schipper, de huidige eigenaar van restaurant Sunset Boule vard, was tot vijf jaar geleden uitbater van het Zeepaviljoen. De Katwijker herinnert zich de bezoekjes van Van Gogh als de washington/gpd-reuters - Amerikaanse kiezers zijn giste ren in opvallend groten getale komen opdagen om een keuze te maken tussen zittend presi dent George Bush en diens uit dager John Kerry. De uitslag viel met geen mogelijkheid te voorspellen: volgens de peilin gen kon het alle kanten op. Tot op de verkiezingsdag zelf voer den Bush en Kerry campagne in de 'swing states', de tien sta ten waarin Bush en Kerry het meest aan elkaar gewaagd zijn. Bush bracht 's ochtends een bliksembezoek aan Ohio, in de hoop zoveel mogelijk aanhan gers ertoe te bewegen naar het stemlokaal te gaan. Kort daar voor had Bush in de brand weerkazerne van zijn woon plaats Crawford in de staat Texas zijn stem uitgebracht. La ter vloog Bush naar Washing ton, waar hij de uitslag zou af wachten. Kerry bezocht de staat Wiscon sin. Ook daar spande het erom. „U heeft een keuze. Alle Ameri kanen hebben vandaag een keuze", zei Kerry tegen een groep aanhangers. Van de 280 miljoen Amerikanen hebben zich er 156 miljoen als kiezer laten registreren. Dat be tekent dat zij mochten stem men. Naar verwachting zouden zo'n 143 miljoen mensen daad werkelijk de gang naar de stem bus maken. Dat zijn er ruim twintig miljoen meer dan in 2000. Hier en daar deden zich inci denten voor. In Milwaukee hadden onbekenden de banden doorgesneden van meer dan twintig busjes en auto's waar mee de lokale Republikeinse partij kiezers naar de stembus zou brengen. Ook deden zich hier en daar problemen met stemmachines voor en waren er berichten over tekorten aan stemfonnulieren. Om te winnen moet een presi dentskandidaat een meerder heid halen in het nationale kiescollege. Dat komt neer op 270 kiesmannen. De kandidaat die in een staat de meeste stemmen behaalt, krijgt alle kiesmannen van die staat ach ter zich. Net als Florida staat ook Ohio volop in de belangstelling. Niet alleen lagen Bush en Kerry er volgens de peilingen zij aan zij, ook heeft Ohio al sinds 1964 op de uiteindelijke winnaar ge stemd. Als Bush verliest in Flo rida, is het einde voor hem na bij, tenzij hij weet te winnen in Pennsylvania of Wisconsin, Minnesota en Iowa. Beide kandidaten hadden een leger juristen klaar staan om uitslagen aan te kunnen vech ten. Algemeen werd daarom re kening gehouden met een juri dische strijd om de uitslag en wekenlange onzekerheid over de winnaar. Zogby voorspelt forse winst Kerry Peilingskantoor Zogby voor spelt een enorme overwin ning voor de Democratische kandidaat John Kerry bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Volgens de websi te van de firma krijgt Kerry 311 kiesmannen en Bush 213. Alleen voor de staten Colorado en Nevada met in totaal veertien kiesmannen durfde de peiler vannacht geen voorspelling te doen. Leidse oproep tot eenheid leiden - De moord op Theo van Gogh moet geen aanleiding worden voor het beschuldigen of stigmatiseren van moslims. Allochtone Leidenaars en mos lims moeten niet toegeven aan angst of kiezen voor de be scherming van het isolement. Zij moeten samen met andere bevolkingsgroepen zoeken naar een uitweg uit de vicieuze cirkel van wantrouwen en haat. Die oproep deed raadslid Filip van As (Christenunie) gisteravond mede namens het college van B en W bij het begin van de ver gadering van de commissie voor Bestuur en Veiligheid. Bot: Kroes komt terug brussel - Minister Bot van bui tenlandse zaken is ervan over tuigd dat kandidaat-eurocom missaris Kroes gewoon de zwa re portefeuille van concurren tiebeleid gaat bekleden. „Ik heb er geen twijfels over dat zij wordt bevestigd", aldus Bot gis teren na afloop van overleg met zijn Europese collega's in Brus sel. Hij doelde daarmee na drukkelijk op een bevestiging als commissaris voor concur rentiebeleid. Cees Sinke naar Ter Aar ter aar - Cees Sinke (57) uit Goedereede wordt de nieuwe waarnemend-burgemeester van Ter Aar. Hij volgt Loudi Stolker-Nanninga op die de af gelopen elf maanden de inmid dels vertrokken burgemeester Arie Epskamp verving. De CDA- 'er Sinke is geen onbekende in de Leidse regio. Hij was van 1985 tot 1995 burgemeester van de gemeente Valkenburg. Van 1995 tot het afgelopen voorjaar was hij burgemeester van Goe dereede. Hij legde er tijdens een bestuurscrisis zijn functie PSV dicht bij tweede ronde CL eindhoven - PSV heeft gister avond de derde overwinning behaald in groep E van de Champions League. Het ver sloeg in Eindhoven de Noorse kampioen Rosenborg met 1-0. Beasley zette PSV al snel na aanvang van het duel op voor sprong. Door de zege blijft PSV leider in groep E met 9 punten. Op 24 november speelt PSV thuis tegen Arsenal. Pagina Sport Muziekcentrum ontslaat senioren Hilversum - Het Muziekcen trum van de Omroep zal het per 1 augustus volgend jaar met negentig mensen minder moe ten doen om een bezuiniging van 6,5 miljoen euro te halen. De vertrekkenden zullen vooral worden gevonden onder de 55- plussers. Het Radio Filharmo nisch Orkest, het Radio Symfo nie Orkest en het Radio Kamer Orkest worden opgeheven. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 Sl Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0.41 per dag! Naam:DM DV 1 Adres: Postcode Plaats: 1 Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: emailadres: dag van gisteren. „Theo hield van gezelligheid", zegt Schip per. „Maar hij wilde absoluut geen speciale behandeling. Hij kwam regelmatig een terrasje pikken. Ik kan je zeggen dat hij de boel hier aardig aan de gang hield." De typische Katwijkse ge woonten spraken Van Gogh aan. In 1995 zei hij in een in terview: „In Katwijk zijn ze nu een actie begonnen die Young at Heart heet. Maar Katwijk moet Old at Heart blijven, dat moeten ze niet gaan verjon gen. Ik kom hier al 38 jaar, mijn hele leven lang dus. Mijn ouders hadden een huisje aan de Boulevard en ik was als jongen altijd op het strand, 's Zondagsochtends werd je achterlijk vroeg gewekt door het gebeier van de kerkklok ken. Ik heb daar toen eens wat van gezegd. Dat ik tot de kerk van Satan behoorde en dat ik dat niet zo leuk vond." (advertentie) (advertentie) Stuur de bqn in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711. E-mail: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 BVP3 Ma l/m>i Universiteit Leiden Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1