'Het centrum is al één groot openbaar toilet' REGIO a 'Openbare toiletten zijn haarden van bacteriële en virale infecties 'Nu ben ik het echt wel zat] NAVRAAG De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) is van plan de biecht in te voeren. Volgens de PKN hebben Nederlanders steeds meer behoefte om hun verhaal ergens 'De biecht wordt al kwiJt te kunnen-|n Duits- y land werd de biecht enige J&YCTl gCpTOTTlOOt jaren geleden herontdekt. Pastor W. BROEDERS (43) uit Roelofarendsveen vindt dit een positieve ontwikkeling. „Het is eigen lijk hetzelfde als het schoonmaken van je slaapkamer, soms moetje ook je bovenkamer opruimen." In de katholieke kerk is de biecht al lange tijd op zijn retour. Ver baast het nieuws u? „Nee, eigenlijk niet Veel volwassenen en jongeren tobben met een mentale schuldenlast, dat is niet anders dan vroeger. Mensen moeten de werkelijke waarde van de biecht kennen. Het gaat om het verlossen van die last, zo dat je verder kunt. Ik noem het graag een psy- chohygiënisch proces." Gaat de kerk de biecht weer onder het stof van daan halen? „De kerk is al jaren bezig om de biecht te promo ten. Daarbij vermijden we echter het woord 'biecht', omdat dat bij erg veel mensen zo'n ne gatieve lading heeft. Het herinnert te veel aan dat verplichte nummertje met dat vervelende enge hokje. Het kwam niet van binnenuit, maar werd opgelegd." Dus de biechtstoel wordt opnieuw in de hars gezet en het luikje geolied? „Welnee, zo gaat het al lang niet meer. De traditionele biechtstoel hebben we al lang vaarwel gezegd. De biecht is tegenwoordig een serieus gesprek tussen twee mensen in de werkkamer van de pas tor. Niets meer en niets minder." Neemt u de biecht nog wel eens af? „Dat komt nog geregeld voor. De biecht is niet verdwenen uit de katholieke kerk. Ik biecht zelf soms ook. Dat mag iedereen best weten. De biecht is het sacrament van de verzoening. In het reine komen met God, maar ook met andere mensen en met jezelf." Bent u een strenge pastor „Nee, dat vind ik niet. Het gaat niet om het opleggen van een straf, dat heeft geen zin. Meestal stel ik de biechters voor om zich te ver diepen in een gebed of een passage uit de bijbel. Ik vind niet dat het draait om boete of straf. De biecht gaat om verdieping en ver lossing." tekst: Ben Zwirs archieffoto: United Photos De Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 3 November VOORSCHOTEN/KAAG - Het gemeentebestuur van Voorschoten is al jaren bezig lichte industrie aan te trekken om op deze wijze de ge meente niet alleen als forensengemeente aantrekkelijk te doen zijn. Door de vestiging van nieuwe industrieën, en de belangstelling, die daarvoor uiteraard nogal bestaat, dreigen reeds lang gevestigde bedrij ven wel eens vergeten te worden. En toch zijn ook die bedrijven soms uitermate belangrijk voor de gemeente, ja zelfs voor Nederland, door dat ze hard meewerken aan de aanvulling van de deviezenpot. Zo'n bedrijf is bijvoorbeeld de jachtwerf „Allemansgeest", gelegen aan de Vliet, waarvan de meeste mensen denken dat het slechts een haventje is. Juist dit bedrijf gaat een steeds belangrijker plaats in het bedrijfsleven innemen, is ons duidelijk geworden, toen we gistermid dag een proefvaart van een door deze werf gebouwde motorkruiser mochten meemaken. De snelheid van dit 11 meter lange schip, dat een geheel stalen casco heeft, was het critieke punt, omdat Amerika nen daaraan een grote waarde hechten. Zaterdag wordt deze kruiser namelijk ingescheept om over een dag of veertien de eerste proefvaar ten in de Amerikaanse wateren te maken. ANNO 1979, zaterdag 3 november LEIDEN - Voor de liefhebbers van bandmuziek en show was er dit weekend veel te genieten in de Groenoordhallen. Tijdens de vierde editie van de Taptade traden showbands en majorettekorpsen uit binnen- en buitenland op. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Esseriberg E-mail: directie.hdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax '023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging- 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. WOENSDAG 3 NOVEMBER 2OO4 KLANKBORD De gemeentebesturen in de regio weten wat hen te doen staat. De stelling 'El ke gemeente moet zorgen voor een openbaar toilet in het winkelgebied' blijkt een overweldigende aan hang te hebben. Liefst 87 procent van de bezoekers van de website van deze krant stemde voor. Een selectie uit de reacties. Leendert Prevo, Leimui- den: „Afhankelijk van de grootte van het winkelge bied meer dan één." A.JJL Binnendijk, Kat wijk: „Een openbaar toi let in het winkelcentrum van Katwijk, ja graag zelfs. Al ongeveer 25 jaar geleden kregen wij een uitnodiging van B en W voor de eerste steenleg ging voor toentertijd Haasnoot Schoenen. Er kwamen nog meer win kels, maar ook meer mensen. Die vroegen bij mij (ik woon aan de rand Elke gemeente moet zorgen voor een openbaar toilet in het winkelgebied van het centrum) of ze gebruik konden maken van ons toilet. Dit werd ik op den duur wel zat, en toog naar het gemeente huis. Bij een raadsverga dering van B en W legde ik bij de rondvraag mijn probleem voor. Het Leidsch Dagblad zette het uitgebreid in de krant. Helaas, B en W vonden dit misschien een ver-van-mijn-bed- show. En ach, als bij de winkeliers de kassa maar rinkelt." A. Beglinger, Leiden: „Ja zeker. In het buitenland - Duitsland bijvoorbeeld - vind je in de kleinste plaatjes openbare toilet ten. Geweldig, vooral als je wat op leeftijd bent en om de haverklap naar het toilet moet. Maar dan moet de boel natuurlijk wel schoongehouden worden en dat zal wel weer te veel geld kosten. Men kan in Leiden voor zieningen voor toeristen en inwoners die even een plas moeten doen niet onderhouden c.q. beta len, dus moeten er spon sors worden gezocht. Maar ja, waar haal je die vandaan? Je kunt ook zeggen dat de grote wa renhuizen dit aan hun klanten als service zou den moeten verlenen. Volgens een zeer ruime meerderheid van de lezers moet elke gemeente minimaal een openbaar toilet hebben. En niet alleen voor de heren. Archieffoto: Frans Roomer Maar daar is zelfs één bankje of stoel voor de wachtende mens al te veel. Voor het zoeken van sponsors wil ik alvast wel wat suggesties doen. Wat dacht u van de Coca Co la-pot of de Fortisbank- plas? Of misschien het Leidsch Dagblad-uitrust- punt, met gratis krant." G. Balk, HUversum: „Niet alleen in het win kelgebied, maar ook op plaatsen waar een markt wordt gehouden zouden mobiele toiletten ge plaatst moeten worden door de organisator. En dat is trouwens vaak de gemeente." P. van Dijk, Sassenheim: „Nee natuurlijk niet. Hier ligt juist een 'schone' taak voor de winkeliers: sticker op de deur of eta lage dat 'behoefügen' binnen welkom zijn. Als het toilet achter in de zaak ligt, zoals meestal het geval is, maak je van elke 'zeikerd' een poten tiële klant." S. Vermeulen, Leiden: „Nee, daar moeten de winkeliers voor zorgen. Als ik met mijn bijna zin delijke peuter op zoek moet naar een openbaar gemeentetoilet ben ik mooi te laat. Denk maar niet dat ik dan nog geld ga uitgeven in zo'n toilet- loze winkel. V&D begrijpt dat goed. Daar is de wc altijd schoon en de juf frouw vriendelijk. Jam mer dat de Hema het niet begrepen heeft. Daar zie je ons dus veel min der." H. van Waveren, Leiden: „Ik vind dat in elk win kelcentrum een toilet be hoort te zijn. Zo niet dan is dat een tekortkoming van de ontwerpers. Dit toilet moet worden on derhouden door de win keliers of een ingehuurde toiletschoonma(a)k(st) er. In het buitenland is dat ook het geval. Gemeen ten kunnen ook, zoals in het buitenland wel ge beurt, openbare toiletten plaatsen." WJ.M. Homburg, Roe lofarendsveen: „Wild plassen is verboden, dus behoort er een voorzie ning te zijn waar je ge bruik van kunt maken. Niet altijd ben je in de gelegenheid om een in een winkel of horecagele genheid je behoefte te doen. In het buitenland maken mijn vrouw en ik maar wat graag gebruik van de automatisch zelf reinigende toiletten waarin je voor een luttel bedrag wat ontspanning kunt opdoen." E. van Dijk, Leiden: „He lemaal niet nodig. Het centrum is toch al één groot openbaar toilet." Theo Wilms Floet, Lei den: „Mijn onroerend goed in de binnenstad wordt al jaren als pissoir gebruikt." Marijke Vos, Voorhout: „Het is heerlijk als je in het buitenland bent. Daar kun je overal (ook tijdens het winkelen) ge bruik maken van open bare toiletten, ook voor MEEDOEN le Le lanc 'Meedoen' is het motto van het kabinet Balkenende II. Zo wordt het voor ouderejcht werknemers steeds lastiger om vervroegd te stoppen met werken. En wordt hetipen voor ouderen die wél met de vut of met pensioen zijn gegaan, steeds moeilijker3erv om rond te komen. Uitzendbureaus met namen als '65-Plus' en 'Ervaren Jaren' doen dan ook goede zaken. In de rubriek 'Meedoen' zes portretten van mensen rond de 65 die - graag of gedwongen - nog actief zijn. Vandaag deel 4: timmer-''® man Nico Visser. }g|' I Eei Nico Visser houdt het over een paar maanden voor gezien. De 60-jarige tim- If (p merman zit nog net goed, want de vut-regeling gaat in 2005 veranderen. Hij wilde eigenlijk al met 57 stoppen, maar dat kon toen niet. Nu wel. En dat is maar goed ook, want het werk wordt hem te veel. „Dat geklim op daken en ge, jyj, sjouw in weer en wind.het Nico Visser vindt het wel mooi geweest na een lange loopbaan. „Als je er veerj^gj jaar op hebt zitten, dan ben je het echt wel zat op den duur." Met het plan on^en mensen langer te laten doorwerken is hij het zeker niet eens. En als je stopt, gen moet je gewoon doorbetaald krijgen, vindt hij. Vooral omdat de ziektekosten j^a hoger liggen in zijn leeftijdsgroep. „Nee, ik ben het met dat hele beleid van Ba^ kenende niet eens. Je bent toch zeker niet voor je lol gehandicapt. Heel kundiL e man hoor, die premier van ons. Maar niet voor de politiek.jm ïr tc foto: Natalia Toineil ïtse tekst: Katherine Hermans vrouwen! Als je in Neder land aan het winkelen bent, moet al snel een restaurant of café indui ken om gebruik te kun nen maken van het toilet aldaar. Je wordt op kos ten gejaagd, omdat je al tijd een con sumptie moet nemen, al is het maar een simpel kopje koffie of thee." W. de Boer, Lisse: „Hele maal mee eens. Het is heel verve lend om aan gewezen te zijn op de toi letten van horecagele genheden die je wegkij ken als je alleen van hun toilet gebruik komt ma ken." Aad Langelaan, Voor hout: „Het is inderdaad een must, want niet elke winkelier is genegen ie dereen gebruik te laten maken van zijn of haar toilet. Scheelt wel een hoop wildplassers en stank. Mits het openbaar toilet natuurlijk wel wordt schoongehouden. Alleen zullen die kosten wel weer te hoog zijn en moet dit geld uit een ander 'potje' komen. Want de in komsten uit wildplasboetes vallen natuur lijk ook weer weg." D. Regeer, Noordwijk: „Zo'n toilet moet wel net jes en vooral schoon zijn. En dan is betaling hier voor geen probleem." R. van Berkel, Rijpwete- ring: „Volledig mee eens. Het is een noodzakelijke voorziening." H. Zuidijk, Leiden: „Meer dan één. Kijk eens naar Q Park Toiletten. Die zijn een voorbeeld hoe het moet. En bedijk ven moet worden ver-, e plicht een toilet voor lfPe publiek te hebben." a 0 K. Klinkhamer, Leide"11,? „Ik stem voor. Want ilfe word niet goed van dij mensen die de zaak bi nenkomen, of ze mogl plassen." De nieuwe stelling haa in op het voornemen v de gemeente Leiden oit aan de Mors weg een gi te, gedeeltelijk onder grondse, parkeergaragi bouwen. De komst van een parkeergarage aan Boommarkt is daarmee van de baan. Goed plar deze switch, of niet? D< stelling luidt: Een parkeergarage aan Morsweg is de redding voor het Leidse winkelg bied. jidei Reageren kan tot en mi maandag via www.leid schdagblad.nl of postbtëic 54,2300 AB Leiden, afer Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Een openbaar toilet is wat mij betreft geen must. Ik plas toch het liefste thuis en ik ben 39, dus ik kan het goed ophouden. Maar ik heb kleine kinderen, dus ik ken het be lang van een toilet in de buurt. Maar dan voldoet de Hema of de McDo nald's ook. En als die niet in de buurt zijn, moet het maar in de gracht. Een kind kan zijn plas nu eenmaal niet langer dan twee minu ten ophouden. Daar helpt een open baar toilet ook niet aan. Wat ik nog wel wil zeggen, is dat iedereen die schaamteloos tegen een ge bouw aan plast, onmiddellijk een hoge boete moet krijgen. Mensen weten zo langza merhand toch wel dat dat heel slecht is?' i een hoge boete medewerking ttf moet^jgen- hieraan moet ge- Mensen weten ven, maar exploi- zo langza- tatie van een open- merhand baar toilet vind ik A k H toch wel dat te ver gaan." dat heel slecht is?" M Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning stichting: „Dat vind ik niet. Dat wordt één grote stinkende vieze bende. Als je het mij vraagt geeft dat juist meer overlast voor omwonen den, winkeliers en passanten dan wat die paar wildplassers her en der veroorzaken. Ik betaal liever een eu- rootje om op een schoon toilet bij V&D te kunnen plassen en handen te wassen dan dat ik gebruik moet maken van een openbaar toilet. Bo vendien vind ik niet dat de gemeente hiervoor in eerste instantie verant woordelijk is. Als ondernemers zulke initiatieven willen ontplooien: prima. Ik vind ook dat je als gemeente je medewerking hieraan moet ge ven, maar exploi tatie van een open baar toilet vind ik te ver gaan." Karin Casteleijn (44) uit Rijpwete- ring, boerin: „Of de gemeente hier voor de verantwoordelijke moet zijn is de vraag, maar mijn mening is dat er in elk geval bij een winkelcentrum een openbaar toilet moet zijn. Ik er ger me dood dat je alleen bij een He ma naar binnen kunt of gedwongen bent om ergens koffie of iets derge lijks te gaan gebruiken. Voor moe ders met kleine kinderen of oudere mensen, maar ook voor de 'normale mens' die aandrang krijgt, is een toi let toch een minimale eis. Wildplas- sen gaan ze bekeu ren, maar zorg ifife -4, dan ook voor voldoende toilet- jg^P gelegenheid." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Over de stelling van deze week kan ik mij volstrekt niet druk maken. Er zijn veel belangrijker zaken dan openbare toiletten. Bovendien vind ik die dingen over het algemeen haarden van bacteriële en virale in fecties, plekken vol smerige teksten ook, nee, voor mij hoeft het niet. Maar wie verzint nu toch een derge lijke stelling? Is er niets leukers te be denken? Ik vind het maar 'Scheis- Berend Stolk (50) uit Leiderdorp intensivist actief WD'en „Laat i a winkeliers er maar voor zorgen dal? het toilet in de winkel vrij toegang f lijk is voor een ieder. Overigens zin ten we dan nog met de plas op de| e markt. Nogal onfris, zo'n stinkend??' wc-hok naast de boontjes of teger? over de verse vis. Verder lijkt het ïr wel zo logisch om deze openbare L? toilethokken vooral in het kroegef, gebied te plaatsen. De onbeheerstc re aandrang tot het actief ontwate 1 ren treedt doorgaans vaker op na: J drie liter bier, dan na de aanschaf van een jurkje of een karaoke-cd'tje. De emancipatie ver eist dan wel dat men netjes twee hokjes plaatst. Dit in verband met andere aan- drangen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16