LEIDEN REGIO De 'beste keukenspeciaalzaak' van Nederland Leiden is zowel gewone als unieke Hollandse Celstraf voor wilde; Leidse winkeldief Leidenaar verdacl van mishandeling^ ABN AMR0 <3* Van Rooij wint voorronde LEF den haag/leiden - Een 23-jari- ge Leidenaar die bakstenen door winkelruiten smeet om te kunnen inbreken, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden cel plus vijf maanden voorwaardelijk. Dat is iets hoger dan de eis van de of ficier van justitie. De Leidenaar gooide een grote winkelruit in van een internet café, bekende een inbraak bij restaurant India Way, ont vreemdde de kassa met 30 euro bij kapsalon Haarzaak aan de Splinterlaan in Leiderdorp en brak in bij kapperszaak Knip- Inn in Leiden. De Leidenaar werd betrapt bij een inbraak in restaurant Emperor of India aan de Hogewoerd. Tevergeefs probeerde hij destijds zwem mend in de Nieuwe Rijn aan de rk| tik dsv kon wel ji lui politie te ontsnappen. De door een psycholooj minderd toerekeningsvijen verklaarde verdachte zoiudl 'verstandelijke beperiandn d ben. Hij kan ook niet mede omgaan: het raakte altijd ^oc op. Daarom ging hij op cfens pad. Zijn financiële b^are voerder kreeg hem niet [55. controle. De Leidenaar v\k ni het verleden al veroofs g voor heling, geweldpfe dé zakkenrollen en braak. Hi ar kende gedeeltelijk. jnsl De rechtbank heeft oofc ni plicht reclasseringstoezic^n I gelegd. Tijdens de behaqtge van de strafzaak twee (kee geleden had de officier valop titie een jaar cel, waarvaas enhalve maand voorwaal ee geëist. ppe leiden - De politie heeft dit weekeinde een Leidenaar (24) opgepakt op verdenking van mishandeling van een 32-jarige man uit Roelofarendsveen. De laatste stak over op de Beatrix- straat, maar moest opzijsprin- gen toen hij bijna werd aange reden. De Veender gebaarde boos naar de auto, die een stuk je verderop stopte. Zowel de bestuurder - de verdachte - als een inzittende stapte uit. Vervolgens ontstond er een woordenwisseling waarbij de bestuurder de Veender wilde slaan. Deze ontweek de klap en sloeg terug. Ook de ver<j;ge probeerde de man uit Ijiiei arendsveen meerdere kezel slaan, maar deze ontliraat klappen. ens Omstanders grepen ite 1< brachten de man uit Rgei arendsveen naar een \tonj Kort daarna kwamen daat mannen terug en sloegn. schopten de Veender in dj w< kei om er daarna vandids gaan. Het slachtoffer liep lru meer gekneusde ribben at g verdachte kon worden éfon houden op basis van het ken van de auto. Vt P* BLE O MA pa éfm woensdag 3 NOVEMBER Laatste deel van Leiden. De Geschiedenis van een Hollandse stad door Timoteus Waarsenburg leiden - Politieke en demografi sche ontwikkelingen, verzuiling en ontzuiling, de ontwikkeling van de sport en musea in de twintigste eeuw. In het vierde en laatste deel van 'Leiden. De Ge schiedenis van een Hollandse stad' komen al deze onderwer pen ruimschoots aan bod. Prof. dr. Hans Blom, directeur van het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD): ,„De geschiedenis van Leiden in de twintigste eeuw wijkt in wezen weinig af van de geschiedenis van andere steden. Maar tezelf dertijd vertelt Leiden een heel ei gen verhaal." Deel vier is onder redactie van Blom tot stand gekomen. Het eerste deel van deze serie be schrijft de geschiedenis van de stad tot 1574, het jaar waarin Leiden werd belegerd door de Spanjaarden en bevrijd door de geuzen. Deel 2 behandelt de periode 1574 tot 1795 en het voorlaatste deel gaat over Lei den in de negentiende eeuw tot het jaar 1896. En in dat jaar be gint deel vier. „We hebben bewust voor 1896 gekozen als beginpunt voor het laatste deel, omdat toen de eer ste gronduitbreiding van Lei den plaatshad", zegt Blom. „Met enig gevoel voor drama kun je zeggen dat Leiden op dat moment uit zijn singels barst. Leiden kreeg er toen een flinke lap grond buiten de Zoeter- woudsesingel bij. Het inwoner tal van de stad groeide daarmee in een klap met 8.500 inwoners - grote delen van de gean nexeerde grond waren namelijk al bewoond - tot 53.000. Vanaf dat moment zou de stad blijven groeien. Rond het jaar 2000 tel de Leiden 117.000 inwoners." Een mijlpaal voor Leiden dus. Maar aan de andere kant ook niets bijzonders. „Want Leiden is niet de enige stad die op dat moment een flinke groei door maakt. Veel ontwikkelingen die zich hier in de vorige eeuw vol trokken hebben, zijn niet zo zeer Leids als wel landelijk en zelfs Europees." Toch is het volgens Blom boei end om juist de Leidse geschie denis in deze periode te bestu deren. „Leiden ontwikkelt zich in de twintigste eeuw net als andere steden. Maar een aantal Nederlandse verschuivingen laat Leiden duidelijk, bijna ver sterkt zien. Zoals het in verval réiken van de oude, traditionele industrieën." Die tendens is be palend geweest voor de ontwik keling van de stad, zegt Blom. „En niet de Tweede Wereldoor log bijvoorbeeld." Hoewel Blom zich als directeur van het NIOD dagelijks met de Tweede Wereldoorlog bezig houdt, is er niet eens een apart hoofdstuk gewijd aan deze pe riode. „Zou je dat doen, dan suggereer je een oneigenlijke tweedeling in de geschiedenis. Leiden van voor de oorlog en Leiden van na de oorlog. De oorlogsjaren zijn ook voor Lei den weliswaar de meest schok kende jaren, maar het is niet de tijd van de meest diepgaande veranderingen. Die periode ligt ver na de oorlog." „In de jaren vijftig, zestig en ze ventig van de vorige eeuw, gaat het met de drie industrieën waar deze stad zo zwaar op leunt, de textiel, én in iets min dere mate de metaal-, en voe- dings- en genotsmiddelenindu strie, ineens snel bergafwaarts. Alle fabrieken gaan dicht of ver huizen. Daarmee raakt Leiden in een relatief korte periode de pijlers waar zij economisch ge zien op rust, kwijt. Die ontwik keling - de teloorgang van oude industrieën- verliep in geen en kele stad in Nederland zo ingrij pend als hier. De impact van die tendens wordt dus ook ner gens zo zwaar gevoeld als in Leiden." En dan voltrekt zich hier iets, wat volgens Blom best een 'economisch wonder' genoemd mag worden. „De herstructure ring van de maatschappij. Ter wijl al die oude industrieën ver dwijnen, gaat Leiden plotseling groeien en bloeien. Daar zijn twee redenen voor te noemen: de sterke groei van de universi teit en de aantrekkingskracht van de stad op forensen." „Het aantal studenten groeit vanaf de jaren zestig van een paar duizend naar bijna 20.000 in de jaren tachtig. De universi teit biedt dan werk aan enige duizenden werknemers en wordt daarmee de grootste werkgever in de stad. In haar kielzog groeit bijvoorbeeld ook het Academisch Ziekenhuis en daarmee de hele zorgsector in Leiden gigantisch. Het aanbod van ongeschoold werk in de stad neemt af en er komen meer geschoolde banen voor terug. Dat trekt geschoolde mensen met gemiddeld hogere inkomens aan." „Gelijk met die ontwikkeling zie je de opkomst van Leiden als aantrekkelijke woonstad voor forensen. Ook dat is een groep Het nieuwe centraal faciliteitengebouw van de universiteit aan de Witte Singel. Vanaf de jaren zestig groeide de universiteit uit tot belangrijkste pijler van de Leidse economie. Foto: Archief Leidsch Dagblad vaarstraat. „De wereld van de keukens is natuurlijk een we reld in beweging. Er gebeuren soms schandalige dingen. Lém- ge wachttijden, incomplete le veringen, slechte service, be drijven die failliet gaan, noem maar op. Vooral bij de grote bedrijven gaat veel fout, omdat te veel mensen zich met één order bemoeien of simpelweg omdat er ondeskundig perso neel aan het werk is." „Bij ons gaat dat anders", ver volgt Barthen, die ooit al eens 15 jaar bedrijfsleider was bij het afgebrande Houtwerf Keu kens aan de Lammenschans- weg „Na een gesprek ga ik bij de mensen kijken en meten, wordt een keuken getekend en gaat de bestelling naar Duits land. De orderbevestiging con troleer ik vervolgens zelf. Zo heb je alles in één hand. De keuken wordt daarna door ei gen personeel geplaatst. Een klant die zelf zijn keuken wil plaatsen, vraagt om ellende. Een keuken luistert nauw en de monteur moet creatief zijn. Je installeert een keuken niet zo maar even op een zaterdagoch tend, Perfecte plaatsing vereist vakmanschap." Aan een goede keuken en dito service hangt een prijskaartje. Regelmatig wordt Barthen dan ook naar de prijs van zijn keu kens gevraagd. „Dat is moeilijk te zeggen. Je kunt een pantry van 1 meter 20 goed uitrusten, maar ik heb ook keukens van bijna vier bij vier gedaan. En er zijn ijskasten van 800 maar ook van 5600 euro. Gemiddeld kost een keuken 22.000 tot 23.000 euro, maar ik heb ook wel eens een keuken van een ton geïn stalleerd." Zeven van de tien klanten van Barthen hebben al eens een keuken bij hem gekocht. En de andere drie hebben 'zijn' keu kens bij buren, familie of be kenden gezien. „Maar we krij gen vaak mensen die al éillerlei bedrijven zijn afgeweest, on persoonlijk zijn geholpen en dan bij ons komen binnenlo pen. Hier zie je steeds hetzelfde gezicht en dat vinden klanten belangrijk." „Natuurlijk kéin er altijd iets met een keuken fout gaan. Meteen oplossen, is mijn de vies. Als een klant een barst in een duur aanrechtblad ont dekt, krijgt hij of zij van mij een nieuwe. Je kunt mensen wel fi nancieel tegemoet komen en van dat geld kopen ze dan bij voorbeeld een breedbeeldtele visie. Maar die barst in dat aan recht blijft zitten en dat gaat na jaren vreselijk irriteren. Dus niet voor de makkelijkste op lossing kiezen. Service, dat is waar het om gaat." Eric-Jan Berendsen De wolwasserij en -drogerij van de firma Krantz tussen de Langeracht werkgever van Leiden. Foto: Archief Leidsch Dagblad Kamsteei Arenthals Grant Thornton accountants cn adviseurs Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch Dagblad door Consumentencontact ge vraagd naar de ervaringen van klanten met de levering van de keuken, de afwerking bij de in stallatie, de stiptheid van het bedrijf, de financiële afhande ling van de transactie, klant vriendelijkheid, deskundigheid en de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Dat leverde uitein delijk de 9,6 op en 100 procent van de klanten gaf aan op nieuw met het keukencentrum in zee te gaan. „Ik ben trots maar zonder arro gant te willen zijn had ik dit ei genlijk wel verwacht", aldus ei genaar André Barthen die het bedrijf runt met zijn vrouw Ria die binnenhuisarchitect is. Zij zitten al 16 jaar aan de Kore- Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Rla en André Barthen van het gelijknamige keukencentrum aan de Korevaarstraat: „Hier zie je steeds hetzelfde gezicht en dat vinden klanten belangrijk." Foto: Hielco Kuipers die gemiddeld goed verdient en het welvaartsniveau van de stad omhoogtrekt. Deze economi sche transformatie van de ste den is niet typisch Leids. Maar in Leiden voltrekt ook dit ver schijnsel zich in versterkte ma te. Was Leiden vroeger een van de armste en laagst opgeleide steden, inmiddels is dit een hoogopgeleide stad en als je kijkt naar het gemiddelde inko men van de bevolking een van de rijkste steden van het land. De vijfde om precies te zijn." Blom raakt niet uitgepraat over de geschiedenis van Leiden. „Leiden is zowel gewoon als uniek. Gewoon omdat de Leid se ontwikkelingen elders niet anders zijn, uniek omdat Lei den een eigen variant van die ontwikkelingen laat zien. Bo vendien heeft Leiden een eigen ligging, vorm en bebouwing en een eigen geschiedenis. Als ge boren en getogen Leidenaar vind ik de stad niet te vergelij ken met andere steden. Waar anders kun je 3 oktober kunt vieren en welke andere Hol landse stad heeft een burcht?" Deel 4 van Leiden. De Geschie denis van een Hollandse stad wordt morgenom 20.00 uur ge presenteerd in de Stadsgehoor zaal. Vanaf volgende week zijn losse delen in de boekhandel te koop. Een 9,6 als rapportcijfer van klanten die zijn ondervraagd door Consumentencontact. En met die hoge waardering is Miele Keukencentrum Barthen aan de Korevaarstraat de beste keukenspeciaalzaak van Ne derland, aldus het onderzoek. Consumentencontact is een platform waarin consumenten de gelegenheid hebben erva ringen te delen met andere consumenten als het gaat om aannemers en keukenbedrij ven. De informatie die daaruit voortvloeit, wordt vervolgens overzichtelijk aangeboden, zo dat klanten hun aannemer of keukenleverancier en installa teur kunnen uitkiezen. In het geval van Barthen is De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. leiden - Nicole van Rooij van Co lours Beauty Store aan de Haarlemmerstraat werd gister avond door de jury uitgeroepen tot winnaar van de eerste voor ronde van LEF, de wedstrijd voor startende bedrijven in de regio. Zij neemt op 14 juni deel aan de finale. Van Rooij won dankzij het 'gedegen ondernemersplan' voor de winkel in modeaccessoires, waarin ze 'ondernemersbloed laat zien'. Zij onderscheidde zich volgens de jury van de andere kandidaten door haar ambitie, de duidelijke doelgroep (jonge vrouwen) en door het lef dat zij had om veel tijd en geld te in vesteren in dit 'retailconcept'. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14