LEIDE universiteit in de aanval REGIO Bijbel loopt goed, maar Harry Potter deed het beter Wij kunnen in Leiden nergens 'Slechtste' 'Rembrandt blijft voor Leiden best denkbare merk' auping Opnieuw celstraf geëist na neerschieten broers R1 Boekhandel Kooyker verkoopt 350 bijbels in drie dagen Bowling Menken wil weg, na tien jaar tevergeefs wachten op uitbreiding Meningen verdeeld over bezuinigingen op Rembrandtjaar woensdag 3 november 2004 'Het centrum al één diroot toilet' )ten mt< door Silvan Schoonhoven leiden - Driehonderdvijftig bijbels binnen drie dagen. Geen slechte score voor boekhan del Kooyker. „Zaterdag was alles al weg", zegt Myrthe Spaargaren van de Leidse winkel. Ook andere zaken in de stad zetten meer Nieuwe Bijbelvertalingen af dan ze vooraf hadden ge dacht. En dat merken ze aan hun omzetcij fers. „Ik ben ooit eens aan de bijbel begonnen, had me voorgenomen elke dag een stuk te le zen", verklaart Jan Hoogeveen die bij Kooyker met de loodzware literaire editie - met gravu res van Doré - in de hand staat. „Kansloos. Niet om door te komen, was het. Ze zeggen dat de nieuwe vertaling lekker weg leest, bijna als een gewone roman. Ik ga het dus nu nog een keer proberen. Kan ik straks tenminste wat terugzeggen tegen mijn schoonfamilie als ze weer eens over hun geloof beginnen." Een dame weegt voorzichtig de compactere editie in haar hand. In haar andere heeft ze de rooms-katholieke versie. Of zij eigenlijk het verschil weet?, vraagt ze aan haar vrien din. Een bijbel is een bijbel, toch? Waarom is de één zoveel duurder dan de ander? „Je hébt toch al een bijbel?", bijt de vriendin haar toe. .Alsof je die zo vaak leest." Bij boekhandel De Kier heeft het personeel een cursusmiddagje achter de rug om de klant de subtiele verschillen tussen de ene en de andere Schrift te kunnen uitleggen. Een uitstalling in de winkel toont alle verschillen de edities van het heilige boek: de literaire, de katholieke, de gewone, de parallelle editie met de tekst van de Statenvertaling. En dan is er nog een Trouw-pocket met the making of. Ook nog andere uitgaven van de bijbel liggen in de schappen, maar die zijn voorzien van een waarschuwende sticker met 'Oude edi tie'. Spaargaren ziet twee soorten kopers aan de kassa Aan de ene kant de echte gebruikers van de bijbel, die hem mee willen nemen naar de kerk. Aan de andere kant meldt zich een groep kopers die de bijbel als wereldlite ratuur beschouwt en een mooie aanleiding ziet om een modem exemplaar in de kast te kunnen zetten. „Het zijn in elk geval geen jongeren", merkt Marijke Verkaik van De Kier op. De bijbelverkoop legt de boekhandels geen windeieren, stellen de handelaren vast. Maar taferelen als een nieuwe Harry Potter blijven van een hogere orde. „Toen hadden we hon derd man tegelijk in de winkel", zegt Spaarga ren. „Harry Potter was nog grootschaliger", zegt ook haar collega Mariëtte Tol van boek handel Van Stockum. „En hysterischer. Bij belkopers komen niet massaal en met die gretigheid. Die zijn meer weloverwogen." Is de Nieuwe Bijbelvertaling 'makkelijk ver dienen' voor de boekhandel? Verkaik van De Kier: „Het mooie is dat wij niet meer aan pu bliciteitscampagnes hoeven doen. De kranten en de televisie hebben dat al voor ons ge daan. We zullen nog veel bijbels moeten ver kopen, als je hoort wat er in Nederland alle maal gebeurt." lelrammers ter veroordeeld ec ïtig<ie1 4 - Het Gerechtshof in den heeft twee 'tafelrammers' >ger beroep veroordeeld tot raffen van dertig uur. Een oud-Minervaan kreeg voorwaardelijke taakstraf ;legd. De drie behoorden •en groepje van (oud-)be- ers van het Minervahuis dat op Goede Vrijdag jril 2001 probeerde de lees- van de studentensociëteit aat te zetten. Zij meende it bestuur van Minerva moest aftreden. Een lid dat iefstal probeerde te voorko- brak daarbij beide polsen, traf viel lager uit doordat in civiele procedure al een 1ig van 13.500 euro was en. 'i1 - Een 32-jarige Leidse is gisteren midden op de itiggevallen door een nog :ende jongeman, van tus- 15 en 20 jaar. De man >p de Breestraat naast de nde vrouw fietsen en kneep volgens de politie 'in een ïamsdeel'. Op de Lange- viel de fietser haar op- w lastig, terwijl hij zich op ets bevredigde. De vrouw de man met een paraplu ;t gezicht, waarna de dader ërensteeg in vluchtte. in in eigen is overvallen en - Een 71-jarige Leidenaar aandagavond in zijn wo- aan het Duinhof overval- ioor een plaatsgenoot (44). 3 voor zeven uur werd er rsf( r de 44-jarige bij het huis ;ebeld. Toen de bewoner deed, duwde de overvaller i opzij en liep de woning in. iet huis te hebben door- ht, ging hij er met geld van- r. Omdat de bewoner de ■^valler herkende uit de om- ing, kon de politie de ver- edelijke dader kort na de in de buurt oppakken. rval L door Maarten van Wijk leiden - De enige bowling van Leiden heeft zes banen en dat zijn er veel te weinig. Elke dag van de week zit Bowling Menken in het Vijf Meibad vol. De eige naars, Eelco en Bas Menken, zou den maar wat graag uitbreiden. Na tien jaar van vruchteloze po gingen om dat in Leiden voor el kaar te krijgen, zijn zij klaar om de stad te verlaten. „We willen graag wat voor de stad beteke nen, maar dat wordt ons onmo gelijk gemaakt." Tien jaar geleden had Leiden achttien goedlopende bowling banen: twaalf bij hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg, zes bij Menken. Toen ging de Leidse vestiging van Holiday Inn failliet, vertelt Bas Menken. Bij de doorstart besloot de nieuwe manager dat bowlen niet bij de kernactiviteiten van het hotel hoorde. Dus kregen de broers Menken, die sinds 1979 in het Vijf Meibad zitten, het bowlingmonopolie in het westelijke deel van de Leidse regio. „Vanaf het moment dat de klanten van Holiday Inn bij ons aanklopten, hebben we ge probeerd uit te breiden", zegt Eelco. „We hebben nu te weinig ruimte, zeker omdat we op maandag, dinsdag en woens dag al vol zitten met de bow lingvereniging." De bouw van meer banen bij het Vijf Meibad bleek onmoge lijk. „Zes jaar lang leek het erop dat wij konden meeverhuizen naar een nieuw complex bij zwembad De Vliet", zegt Bas Menken. „Wij exploiteren de kantine van het Vijf Meibad, dat hadden we daar ook kunnen doen." Het plan voor een mul tifunctioneel sportcomplex en Bas en Eelco Menken zijn al tien jaar op zoek naar een goede plek voor hun bowlingbaan, maar een 'strike' hebben ze tot nu toe niet weten te gooien. Foto: Mark Lamers zwembad bij de Vliet bleek te duur voor de gemeente. Vanaf dat moment gingen de broers op zoek naar een heel andere locatie, weg van de gemeentelij ke sporthallen en zwembaden. „We zijn begonnen als kantine bij het zwembad, nu komt nog maar tien procent van onze omzet van zwemmers. We kun nen best ergens anders zitten", zegt Bas Menken. Een nieuwe plek was zo gevon den: leegstaande panden in de Stevenshof, aan de Lammen- schansweg, de Zoeterwoudse- weg en de Rooseveltstraat ble ken allemaal geschikt. Het krij gen van toestemming van de gemeente was minder eenvou dig. Bestemmingplannen zijn de grootste hindernis. „We zoe ken een groot pand langs een invalsweg, met voldoende par keergelegenheid en niet te dicht bij woonhuizen", vertelt Eelco. „Een industrieterrein ligt dus voor de hand." Maar industrie terreinen zijn er om te werken, niet om lol te maken, zegt het bestemmingsplan. Zo stond aan de Kenauweg in de Ste venshof het pand van een groothandel leeg. „De buren waren enthousiast, de politie dacht dat het goed zou zijn voor de sociale veiligheid. Maar de afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente zei 'Nee, geen sport op die plek'. Dan ben je uitgepraat." Een geschikt gebouw met een horeca- of sportbestemming is niet te vin den. Ondertussen wordt in an dere gemeenten minder moei lijk gedaan. In Zoetermeer, Goes, Utrecht en Eindhoven zitten bowlings wel op indu strieterreinen. Bas en Eelco Menken zien nog twee mogelijkheden. De eerste is de Leeuwenhoek. Een bow ling zou goed passen in het le vendige 'tweede centrum' dat de gemeente in dit stadsdeel beoogt. De begane grond van het nieuw te bouwen ROC bij station Lammenschans is vol gens de gemeente geschikt. .Al lemaal plannen voor over drie jaar of meer", verzucht Eelco Menken. „We zijn het wachten moe. Andere gemeenten willen wel meewerken. We willen graag in Leiden blijven, maar als wij een goed pand zien in Oegstgeest of Voorschoten, zijn we weg." PvdA-wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening) heeft in middels gezegd dat hij zich wil inzetten voor de bowling. Een nieuwe plek zal echter nog steeds binnen de bestemmings plannen moeten vallen, laat de gemeente weten. r Janet van Dijk en f van der Pols len moet flink bezuinigen op het nbrandtjaar in 2006. In plaats van de wachte bijdrage van 6 miljoen euro k sponsors, is de gemeente nu al blij als het bedrijfsleven ruim 1 mil- 1 wil bijdragen. Wat de gevolgen weet wethouder Alexander Geert- la nog niet. Maar een versobering de activiteiten waarmee Leiden zich irnationaal op de kaart wil zetten, onvermijdelijk. Kunnen we nog iets wachten van het Rembrandtjaar? de t van Bochove, directeur van het ds onderzoeksbureau Blaauwberg: gun Leiden zijn Rembrandtjaar, ik vind het geen goed idee. Zo'n twaalf jaar geleden is al gepro- rd om het van de grond te tillen, tn lukte het ook niet. Blijkbaar leeft toch niet voldoende in de stad. De ïeente gaat teveel op de stoel van ;n v )ndememers zitten. Dat werkt niet. ^rtVëndien: zo'n evenement als het nbrandtjaar trekt alleen maar dag- nensen. Je gaat dan concurreren stn t steden als Amsterdam, Volendam doe Delft, die daarin al een heel stevig ideel hebben Daar komt bij dat de- 'orm van toerisme een zwaar be- op de stad legt. Bussen, drukte, af- noem maar op. Leiden moet het t van de dagjesmensen, maar van verblijfstoerist hebben. Die brengen lt tot negen keer zoveel geld in het tje. Ook zorgt deze vorm van toeris- voor veel meer werkgelegenheid, e je die verblijfstoeristen hierheen >et halen? Bijvoorbeeld door in te ten op congrestoerisme. Leiden eft een universiteit, is een kennis- d. Daarbij moet je aansluiting zoe- pJ Met de sloop van het originele geboortehuis van Rembrandt aan de Weddesteeg in 1977 ging een potentiële toeristische trekpleister verloren. In 1963 had het huis je nog een replica gekregen van de voorpui van de originele woning. Nu staat hier nieuwbouw. Foto: Archief Leidsch Dagblad ken. En organiseer dan een Darwin- jaar. We hebben Naturalis, we hebben beroemde wetenschappers. Daarmee trekje academische toeristen uit de hele wereld." Ben Walenkamp, initiatiefnemer van de jaarlijkse kranslegging bij het beeld van Rembrandt aan de Witte Singel: „Er is helemaal geen geld meer na tuurlijk. Die 1,3 miljoen waar ze mee schermen is naar gemeentelijke pro jecten gegaan. Wij wilden een ten toonstelling maken in de openbare ruimte, een combinatie van theater, poëzie en beeldende kunst, daar is nu niks voor en het gaat waarschijnlijk niet door. Wij gaan het niet voor niks doen, maar daar gingen ze wel vanuit. Volgens mij hebben ze ook geen idee wat ze precies willen, ze weten het ge woon niet. Het is schandalig zoals ae gemeente met kunst en cultuur om gaat. Kunst is geen franje, het is een noodzaak, schrijft u dat er maar bo ven. Ik vind dit een teken van onver mogen van ambtenaren en van het college, ik maak me er woedend over. Voor zover ik weet, hebben ze hele maal hun best niet gedaan. Een half jaar geleden sprak ik ambtenaren en die wisten niet hoe ze het moesten aanpakken. Rembrandt was een heel groot kunstenaar, die moet je toch eren? Je mag toch best een beetje trots zijn op de zoon van je stad, ook al is hij heel jong vertrokken? Maar misschien had hij daar wel gelijk in. Er vertrekken nog steeds heel veel jonge mensen met veel kwaliteit, want de jansaliegeest re geert hier als het om kunst en cultuur gaat." Chris Verplancke, drijvende kracht achter het Rembrandt Gala dat aan staande zaterdag voor de vierde keer wordt gehouden: „Je kunt je afvragen of de gemeente niet een veel te grote broek aantrekt als het gaat om het werven van spon sors. De gemeente moet in de eerste plaatst zorgen voor ondersteuning, snel vergunningen afgeven bijvoor beeld. Met alle respect, maar die zes miljoen die Leiden wilde binnenhalen, is een lachertje. Als je mondiale bedrij ven hiervoor weet te interesseren, kun je miljoenen incasseren. En ik weet ook dat allerlei private partijen daar mee bezig zijn. Ook met het Rem brandt Gala hebben we al heel wat be drijven weten te interesseren, zoals de Fortis Bank, Meeuwis en Berk. Rem brandt is het hoogst denkbare merk dat Leiden kan verkopen. Ik heb er nog steeds het volste vertrouwen we Leiden met het Rembrandtjaar op de kaart gaan zetten." Michel de Groot, samen met zijn broer eigenaar van taxibedrijf De Groot en Hotel Mayflower op de Beestenmarkt: „Erg jammer dat er minder geld is voor het Rembrandtjaar. De hotel branche heeft een tweemaandelijks overleg, waarin ook regelmatig over het Rembrandtjaar wordt gesproken. Het is dé kans om meer buitenlandse toeristen naar Leiden te halen. Dat er mogelijk een versobering plaatsvindt, wisten we nog niet Maar dat er weinig sponsors te vinden zijn, verbaast me niets. Het gaat slecht met de econo mie, dus veel ondernemers zijn al lang blij als ze hun eigen toko overeind kunnen houden. De ijsbaan op de Beestenmarkt gaat om die reden ook al niet door. De baan van centrumma nager Robert Strijk staat op het spel. Allemaal omdat ondernemers niet be reid zijn te investeren. En ik ben zelf ook ondernemer; ik kan er helemaal in meevoelen." Marcel Smeet, commercieel directeur van VW Holland Rijnland: „We moeten ons door deze tegenslag absoluut niet uit het veld laten staan en vasthouden aan de ambitie van het Rembrandtjaar. We moeten blijven in vesteren in dit soort evenementen. Dat betaalt zich dubbel en dwars terug. Binnenkort staan we in Londen op een grote toeristische beurs. Daar zullen we natuurlijk niet roepen dat het alle maal minder wordt, maar een positief verhaal afsteken. Touroperators gaan nu al hotelbedden en vliegtuigstoelen inkopen, daarom moeten we er nu bij zijn. We nemen zelfs een compleet ta bleau vivantvan De Nachtwacht mee om maar zoveel mogelijk publiciteit te genereren. Daarnaast werken we nauw samen met de Amsterdamse VW. Die beschikt over een enorm buitenlands netwerk. Ook die heeft belang bij inte ressante attracties in de regio. Als toe risten na drie dagen uitgekeken zijn op Amsterdam, wil je niet dat ze naar Pa rijs vertrekken, maar iets in de buurt gaan doen. Wij willen natuurlijk dat die mensen vervolgens wel in Leiden blijven slapen. In dat opzicht zijn we wel een concurrent van Amsterdam." leiden - De Universiteit Leiden legt zich niet neer bij de negatie ve publiciteit. Met een adverten tiecampagne in de landelijke en regionale kranten en met een website - www.aliefeiten.nl - wil het college van bestuur van de universiteit laten zien dat zij niet 's lands slechtste is, zoals kon worden opgemaakt uit het rap port 'Kennis in kaart' van het mi nisterie van Onderwijs. Volgens woordvoerder Wim van Amerongen begrijpt de universiteit niet dat het minis terie in maart nog vaststelde dat de Leidse universiteit de beste van Nederland was, en af gelopen week precies het om gekeerde meende te kunnen beweren. Op www.allefeiten.nl zijn een brief aan de vaste commissie voor onderwijs van de Tweede Kamer te vinden en een 'state ment' van de Leidse Studenten raad, ondertekend door voor zitster Rebecca Schoon. Ook maakt het college van bestuur het dossier 'Bilateraal Overleg' openbaar, met gegevens over onderwijs en onderzoek die het in maart aan minister Van der Hoeven en toenmalig staatsse cretaris Nijs overhandigde. Het college stelt geen prijs meer op geheimhouding, zegt woord voerder W. van Amerongen. „We zullen hierover voortaan transparant zijn. Geïnteresseer de bezoekers kunnen zelf hun conclusies trekken over de kwa liteit van onderwijs en onder zoek." In de brief aan de kamercom missie geeft rector magnificus Breimer toe dat 'de kwaliteit van het onderwijs bij onze uni versiteit een gedifferentieerd beeld geeft'. „Enkele opleidin gen hebben bij de onderwijsvi sitaties op sommige aspecten onvoldoendes gehaald." Hij wil best worden afgerekend op kwaliteit, maar alleen als die ge meten wordt op een 'valide en veelzijdige' manier. „Dat is nu niet het geval." De Leidse Studentenraad schrijft op www.allefeiten.nl 'totaal niet' de indruk te heb ben dat Leiden de slechtste universiteit van het land heeft. Woordvoerster Schoon 'ervaart' de universiteit als goed. Wel geeft ook Schoon toe dat dit 'niet wil zeggen dat er geen ver beteringen nodig zijn bij som mige opleidingen. „Hiervan zijn wij, de studenten, ons mis schien nog wel het meest be wust." Bij de ruim vijftig oplei dingen 'zijn verschillen in kwa liteit waarneembaar', maar 'al les over een kam scheren', zoals 'Kennis in kaart' doet, vindt Schoon niet deugen. (advertentie) Wat kan een mens toch opgewekt wakker worden. den haag/leiden - De 35-jarige Rotterdammer die een jaar ge leden door de Haagse recht bank tot acht jaar cel werd ver oordeeld nadat hij in Leiden drie mensen neerschoot, vocht dat vonnis gisteren in hoger be roep aan. Hij deed bij het Haag se gerechtshof een beroep op noodweer. De verdachte wil geen straf, of in elk geval een la gere straf dan hem is opgelegd. De schietpartij had op 27 juli vorig jaar plaats voor het Chili Out Café in de Lange Schei straat in Leiden. In de dagen daarvoor zouden er tussen de verdachte en de drie slachtof fers - broers van elkaar - over en weer al bedreigingen zijn ge uit. De ruzie ging over de vrien din van de verdachte, een ex van een van de broers. In de Ontbijtservies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch V; Dagblad vroege ochtend van 27 juli kwam de Rotterdammer het Chill Out Café uit nadat hij naar eigen zeggen die avond meer dan een liter sterke drank had gedronken. Toen de drie man nen in de richting van de ver dachte liepen, haalde de ver dachte een doorgeladen vuur wapen tevoorschijn en schoot hiermee op de broers. De jong ste broer, een 23-jarige Dieme- naar, werd in zijn oogkas ge raakt, de oudste broer (26) uit Rotterdam werd in zijn zij ge troffen en de derde broer (25), ook een Rotterdammer, werd in zijn buik geraakt. Zij overleef den de schietpartij alledrie. De Rotterdammer verklaarde gisteren dat hij een van de broers naar een vuurwapen achter zijn broeksband zag grij pen. Om het hof daarvan te overtuigen had de verdediging een getuige opgeroepen. Deze verklaarde dtf hij had gezien dat een vair de broers 'zijn hand in zijn broek hield', terwijl hij op de verdachte afliep. Hofaanklager Van Es geloofde helemaal niets van deze verkla ring. Niet alleen omdat die ge tuige de broer van verdachte's vriendin was, maar ook omdat hij destijds bij de politie hele maal niets over een wapen bij een van de slachtoffers had ver teld. De getuige heeft er alle belang bij dat de verdachte snel vrij komt", meende de aankla ger, die bleef bij de eis van acht jaar celstraf. Het getuigt van enorme brutaliteit en normver vaging om zomaar een wapen te trekken en drie mensen van dichtbij neer te schieten". Het hof doet op 16 november uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13