SERVICE (§0 SPEURDERS Kikkererwtenmet fricandeau en paprika Droog en iets warmer Dé oplossing voor uw zoektocht! woensdag 3 NOVEMBER i CD VAN DE DAG Genre: rock/alternative Voicst 11-11 Duurt Lang Records/Pias DLooi 'Everyone is cynical', klinkt het verwijtend bij het Amsterdamse trio Voicst. Hoewel verwijtend? Misschien is het wel een geldig ex cuus om zelf de kick maar te zoeken in genotmiddelen: 'We are on a chemical push', klinkt het in een moeite door. De hoekige, up tempo rock van Voicst is echter zo dynamisch dat het drietal louter lijkt voortgedreven door adrenaline. Vorig jaar maakte Voicst met ander ongecontracteerd talent als Gem en zZz al forse indruk op de Unsigned-verzamelaar van het Nederlands Popinstituut, maar op dit eigen debuut is de band er beter in geslaagd om het ruwe, onbevangen live-geluid te benaderen in de studio. Dat is onder meer het werk geweest van producer Eli Janney (bassist van Girls Against Boys) die het drietal in een onbekende Amerikaanse studio vastlegde. Op II-II draaft Voicst in een hoog toerental door 12 van de 13 stukken, waarbij Pom en Sgt. Gonzo niet zouden hebben misstaan op een Foo Fighters-album. Maar er valt hier meer te ge nieten dan overstuurde powerpop met vloeiende overgangen: een lieflijk pianominiatuurtje How To Put It) belooft wat voor de toe komst. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Gerrit Krol Rondo Veneziano Uitg. Ouerido Prijs: 16,95 Rondo Veneziano is geen gemakkelijk boek. Maar we bevinden ons dan ook tussen de genieën: wetenschappers, filosofen, schrij vers en dichters op een bijeenkomst in Padua en Venetië. Bijzon der aan deze bijeenkomst is dat niet alleen de meest briljante nog levende grote geesten rondlopen, maar ook een groepje van hun reeds overleden collega's. Middelpunt van het verhaal is Jan Pip per, de enige deelnemer in het gezelschap zonder doctorstitel voor zijn naam, die met zijn veel jongere vriendin Vicky naar Italië is af gereisd. Langzaam maar zeker ontdekt de lezer meer over het le ven van Pipper, wiens geschiedenis even roerig is geweest als die van Venetië en wiens persoonlijkheid even labyrinthisch is als de straten van de stad in het water. Rondo Veneziano is een complex boek over liefde en priemgetallen, over Italiaanse steden en over de gedaanten van het Niets. KOKKERELLEN Voor 3-4 hoofdgerechten Kikkererwten zijn bij ons geen inheemse peulvruchten. Ze ho ren onder andere thuis in de lan den rond de Middellandse Zee en vormen er de basis voor de inmiddels ook bij ons bekende humus en falafel. Gedroogde kikkererwten moeten voor het koken tenminste 7 - 8 uur wor den geweekt. De kooktijd vari eert van een tot anderhalf uur. De variatie heeft onder meer te maken met het oogstjaar, kwali teit en ouderdom. Voeg pas te gen het einde van de kooktijd wat zout aan het kookwater toe. Ingrediënten ca. 350 gram gekookte kikker erwten, uit pakje (Bonduel- le); 1 grote ui, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 2 rode en 1 groe ne paprika's; zout; witte peper uit de molen; 2 dl vleesfond, uit potje; enkele druppels ta basco of peppersauce (Louisiana Gold); 200 - 250 gram gebraden var kensfricandeau, (vlees waar), niet al te dunne plakken; 2 eetl. fijnge hakte (blad) peterselie; 2 tomaten, ontveld, in partjes gesneden; 3 - 4 takjes (krul)peterselie. Bereiding Laat de kikkererwten op een zeef uitlekken. Spo.el er daarna een royale hoeveelheid koud water over. Laat de erwten op nieuw uitlekken en ook zoveel mogelijk opdrogen. Spoel de paprika's onder stromend koud water. Halveer ze en neem steelaanzetten, kernen, zaad en zaadlijsten weg. Snijd het vruchtvlees in smalle reepjes. Verhit een wok en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te bekken. Laat de boter even in de wok rondwal sen. Voeg daarna de uiensnip- pers toe. Temper de warmte bron. Laat de uiensnippers 3 minuten zachtjes fruiten. Schep knoflook er door en voeg na 1 minuut de paprikareepjes toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, 3 mi nuten zachtjes bakken. Voeg de fond toe en roer de wijn erdoor. Laat alles dan nog 3 minuten zachtjes sudderen. Voeg naar eigen smaak en in zicht, tabasco of pepper sauce en zout en peper toe. Schep de kikkererw ten erdoor. Laat ze onder voortdurend omschep pen door en door warm worden. Snijd de frican deau in smalle reepjes met een lengte van ca. 5 centimeter. Schep de pe terselie erdoor. Presentatie Schep de kikkererwten met de paprika's en aan hangende saus in het rj midden van voorver warmde borden. Verdeel de fricandeau er over en schik er als garnering tomatenpartjes en takjes (krul)peterselie bij. VERKEERSCONTRO LES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal conboles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A58 tussen knooppunt De Baars en knooppunt Galder en op de Al tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Azelo.Vandaag wordt er ook geconboleerd op de A27 bij Vianen en A12 bij Arnhem. Morgen: A29 omgeving Oud Beijerland en A67 bij Eersel. Vrijdag: A28 bij Harderwijk en A37 bij Coevorden. Zaterdag: A2 bij Neerijnen en A2 bij Beek. Zondag: Al bij Laren en Al 2 bij Zoetermeer. HET WEER door Jan Visser De stormdepressie, die vorige week grote baromeb sche onrust veroorzaakte bij Ierland, houdt zich de I laatste dagen boven het Iberisch schiereiland op. Nabij het aardoppervlak, ook wel de atmosferische I grenslaag genoemd, is weinig over van het lagedrukl gebied. In de hogere luchtlagen is dat bepaald nog niet het geval. Aan de oostzijde van het hoogtelaag I staat al enkele dagen een sterke zuidelijke sbomingji waarmee woestijnlucht naar het noorden wordt ge- bansporteerd. Het Siciliaanse Trapani regisbeerde zondag een maximumtemperatuur van 30,0 graad, maandag meldde Napels 29,4 en aan de Afrikaanse kant van de Middellandse Zee werd het in de Libi sche hoofdstad Tripoli zelfs 36,8 graden. Opvallend meter rapporteerde de Zwitserse Guetsch gistermid [rO< dag een zware zuidzuidoosterstorm met windstoten I tot 170 km/uur. De sterke winden joegen de warmte m verder naar het noorden, doordat er in het over- tussen warme en koude luchtmassa's veel bewolking ontstond was daar op leefniveau wei 'g| nig van te merken. Nederland verbleef in dezelfde luchtsoort als maandag met plaatselijk maxima om- !6Ï sbeeks 9 graden (Wijk aan Zee 9,1). Het deed boven dien kil aan. Tijdens de nacht en ochtend veroor- N zaakte een uit Frankrijk afkomstige storing enige re-B"e< gen. 'É>erf Bijna 25 jaar geleden, 1980, werd het op 3 novembei5tra* in De Bilt niet warmer dan -0,9 graad. Dat is de e oi; vroegste ijsdag ooit. Van echte kou is nu geen spra- V00ï ke. De kilte van gisteren maakt vandaag alweer ^eSc plaats voor hogere temperaturen. Met een meest en zwakke zuidenwind wordt lucht aangevoerd waarin ers de temperatuur oploopt naar 13 graden. Verder blijfon' het droog maar of we de zon veel zullen zien is twij-)r" felachtig. De komende dagen dringt van het noord- van westen uit onstabiele lucht tot ons land door. Voora iaa' vrijdag ontstaan in de van hoge breedten afkomstig!iet^ luchtmassa's enkele buien, morgen houden we het droog maar wel meest bewolkt. De wind waait don derdag uit het zuidwesten, vrijdag een west tot Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via vmww.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 1. Hij zit gebakken in een Baltische familie (6); 7. Meervoud van kenbaar maken? (5); 8. Auto in Frankrijk (5); 9. De geur van een familielid achter dcf (5); 10. Voettakje (4); 11. Hij vertelt moppen aan de f (6); 12. Vader en jongen in angst (6). Verticaal: 2. Eerste persoon in een eetgelegenheid (5); 3. Eén vl01 de laatste zwaargewichten (6); 4. De hoogste rapport'0 fers in België (6); 5. In deze staat wordt koper niet ojjj prijs gesteld (4); 6. Het valt nogal tegen om ze te sti (8); 10. Lust om op reis te gaan (4); 11. Akkoord doch middel van een conferentie (3). Oplossing van dinsdag: 1nood-doom-condor 2pols-stolp-opstel 3aria-maria-maaier 4lade-dadel-paddel 5rede-reder-eerder 6. belt-tabel-tablet 7amen-manie-iemand 8. teil-talie-taille 9. stee-setje-ietsje 10erts-stere-eerste Gevraagd woord: COMPETITIE.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12