Drie doden bij explosie Israël BUITENLAND Weinig kans op wisseling Congres Britse koningin naar Duitsland en weer is het oorlog Irak op gewelddadige weg naar verkiezingen Zoek de verschillen Zelfmoordactie Palestijnse tiener op 'Albert Cuyp' van Tel Aviv Eigen verdediging Milosevic KGB had 'mol' binnen geheime dienst Australië nslag Taba niet rk al-Oaeda =t - De daders van de aan- n op de toeristenoorden Rode Zee waarbij onder ^en een aantal Israëlische ten om het leven kwam, »n geen banden met al- Het netwerk van Osama iden was er ook niet bij eken, aldus een maandag ur0 hliceerd onderzoek van de .Hsche autoriteiten.Volgens 4nderzoek vormen de aan- dinsdag 2 november 2004 1 °h in onder meer Taba een rdeel van de cyclus van ge- "ie het Palestijns-Israë- :onflict kenmerkt. Bij de slagen kwamen 33 :n om. Amerikaanse en iche functionarissen ver- len eerder dat al-Qaeda itwoordelijk was voor de agen van 7 oktober, een; rom uierikaan jd in Kabul :org Jen bij etnisch reld in China hei iat t - In het zuidoosten van inistan is gisteren een (pkaanse militair gedood. Iander militairen raakten id toen hun patrouille aangevallen door 'vijan- je strijdkrachten'. Het inci- id plaats in de provincie dat grenst aan Pakistan, ichten de Amerikanen iangers van al-Qaeda Taliban. SE negatief br Oekraïne I De eerste ronde van de I dentsverkiezingen in Oe- e heeft niet voldaan aan ternationale normen. Dat :t hoofd van de Organisa- n Veiligheid en Samen- ng in Europa (OVSE), gis- De OVSE stuurde waar- ;rs naar de verkiezingen ondag waarbij premier r Janoekovitsj en zijn her- ingsgezinde rivaal Viktor ltsjenko wonnen. »t protest >ezbekistan d - Ongeveer 10.000 Oez- ii hebben in Kokand gede- streerd tegen nieuwe be- ban?êen en een gebrek aan De demonstranten staken je qj politievoertuigen in jnaijd, aldus een lokale politi- D1Zpe politie greep niet in. z^n zeldzaam in de Drormde Centraal-Aziatische ibliek die geleid wordt door teerser Islam Karimov. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Aan de vooravond van het staatsbezoek van de Britse koningin Eli zabeth II aan Duitsland, dat vandaag be gint, zijn Britse en Duitse boulevardbla den elkaar veelvuldig in de haren gevlo gen. De woordenstrijd werd door de Britse krant de Daily Express geopend met de dramatische oproep aan Eliza beth 'geen excuses aan te bieden' voor het Brits-Amerikaanse bombardement van Dresden in februari 1945. Nu had geen Duitser om een koninklijke verontschuldiging gevraagd - want dit thema ligt in de Bondsrepubliek veel te gevoelig - maar de Britse schandaalkrant beriep zich op 'anonieme diplomatieke bronnen'. De Daily Express bleek ook bezwaren te hebben tegen de recente Duitse aandacht voor het lijden van de Duitse burgerbevolking tijdens WOU. 'De Duitsers zijn druk bezig hun eigen geschiedenis te herschrijven. Misschien dat ze daarom zijn vergeten dat zij de oorlog zijn begonnen', aldus de krant. Zoveel beledigingen kon Duitslands po pulairste massablad Bild niet onbeant woord laten. De krant met de rood zwarte reuzenkoppen liet expert Jörg Friedrich opdraven. De historicus werd beroemd met zijn boek 'Der Brand', over de bombardementen van de gealli eerden op Duitse steden. Hij rekende voor hoe in Dresden op 13 en 14 februa ri 1945 vijftigduizend burgers in een ver woestende vlammenzee omkwamen. Het was een 'militair onzinnig vernieti gingsexperiment', meent Friedrich. De Duitser is niet de eerste, noch de eni ge die deze conclusie trekt. Mahatma Gandhi omschreef Hiroshima en Dres den al als 'de vergelding van Hitler met Hitier'. En ook gerenommeerde Britse historici erkennen allang dat het bom bardement van de Saksische metropool geen strategisch doel diende en enkel werd uitgevoerd om de bevolking te de motiveren. Onder leiding van de omstreden Arthur 'Bomber' Harris werden door de gealli eerden bewust 'brandgevoelige' Duitse steden uitgekozen opdat de brandbom men zoveel mogelijk verwoestingen zouden aanrichten en zoveel mogelijk slachtoffers zouden eisen. De bombar dementen op de Duitse burgerbevolking waren kortom een oorlogsmisdaad, be weert Friedrich. Volgens de meeste Brit ten waren de strafacties echter 'wrede noodzaak'. Hoewel de vijandige koppen in de schandaalpers anders doen ver moeden, wordt op verschillende niveaus sinds lang gewerkt aan een gezamenlijke verwerking van de Duits/Britse oorlogs trauma's. Zo zamelde de Britse bevol king maar liefst 750 duizend pond in - meer dan een miljoen euro - voor de restauratie van de beroemde Frauenkir- che in Dresden. Woensdag heeft in de Berlijnse Philhar- monie, in aanwezigheid van de Britse vorstin, een galaconcert plaats ten bate van de Frauenkirche. De Engelse goud smid, die het gouden koepelkruis ver vaardigde dat in juni van dit jaar op de kerk werd aangebracht, is de zoon van een voormalige RAF-gevechtspiloot, die deelnam aan het bombardement van Dresden. bagdad/anp-afp-rtr - Over- schaduwd door geweld en nieuwe ontvoeringen, is in Irak gisteren de registratie van kie zers en potentiële kandidaten voor de parlementsverkiezin gen van januari begonnen. Vol gens een woordvoerder van de onafhankelijke kiescommissie verliep de aanmelding tot nu toe zonder incidenten. Volgens de zegsman ontvingen verkiezingsmedewerkers dreig brieven van de groep van de Jordaanse terrorist al-Zarqawi. De medewerkers worden met de dood bedreigd als ze hun werkzaamheden niet staken. Kort voor het begin van de regi stratie vermoordden extremis ten de vice-gouverneur van Bagdad. Plaatsvervangend gou verneur Hatem Karim werd vanuit een rijdende auto dood geschoten. Ook vier lijfwachten kwamen om het leven. Bij een aanslag in Baquba kwam een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken om het leven. Zeker vier, mogelijk zes mensen stierven tijdens gevechten tussen het Amerikaanse leger en opstan delingen in de Iraakse stad Ra- madi. Schattingen over het aan tal gewonden lopen uiteen van twee tot vijftien. In de niet ver van Ramadi gele gen stad Fallujah zijn gisteroch tend vroeg zeker twee doden gevallen door Amerikaanse luchtaanvallen op een buiten wijk. De Amerikanen zien Fal lujah als een belangrijke ver- zetshaard. Zij belegeren de stad al weken. Amerikaanse eenhe den staan klaar om de stad bin nen te vallen. Etnisch geweld tussen lamitische Hui-minderheid Han-meerderheid heeft eind vorige week ver- idene mensenlevens geëist centraal gelegen Chinese ncie Henan. Volgens de The New York Times 1de dat de onlusten moge- in bijna 150 mensen het hebben gekost. Lokale ionarissen en bronnen uit islimgemeenschap in He- ioemen dat cijfer overdre- Er zouden ongeveer tien en zijn gevallen en enkele [allen gewonden. Jcialist Vasquez nt in Uruguay evideo - De socialist Ta- Vasquez heeft de overwin- opgeëist bij de presidents- aezingen in Uruguay. Vol- i peilingen bij de uitgangen de stemlokalen heeft hij ir dan 50 procent van de omen gekregen. De belang- jte tegenstander van Vé- lijsttrekker Jorge Larra- ivan de Nationale Partij ico) heeft zijn nederlaag geven. Hij feliciteerde Vd- met de overwinning rdat de officiële verkiezings dag bekend was. nrfur krijgt te ^einig hulp ruirtrtum - Ondanks beloftes i de Sudanese regering en de iks imationale gemeenschap toben de inwoners van de re- n bcDarfur tot dusver te weinig en bescherming gekregen. ;n zonder Grenzen rappor- op basis van medische 'ens dat het geweld in Dar- ijdverspreid is en dat de jen afschuwelijk zijn. itelingenkampen bieden veiligheid. Inwoners van meldden hulpverleners ipen soms bewaakt wor- hapi door dezelfde mannen die dorpen hebben verbrand bafcun familieleden hebben ge- jilgarije wenst iferendum EU - President Georgi Par- >v van Bulgarije heeft voor iet jteld een referendum te hou- aaldp over de toetreding van zijn :en[d tot de Europese Unie. Par- >v vindt het voorjaar van het 'meest geschikt voor referendum, precies tussen ïariementsverkiezingen van 'io 2005 en de presidents- iezingen van eind 2006. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/nablus - Israëlische mi litairen hebben in Nablus drie le den van de al-Aksa brigades in hun auto doodgeschoten. Dat gebeurde uren nadat een Pales tijnse teenager, afkomstig uit een vluchtelingenkamp bij Na blus, zichzelf in Tel Aviv opblies. Daarbij kwamen, buiten de da der zelf, drie mensen om. De zelfmoordaanslag vond plaats in het centrum van Tel Aviv op een druk bezochte markt. Er vielen 32 gewonden, van wie vijf er ernstig aan toe zijn. De dader was een 16-jarige jongen uit het vluchtelingen kamp Askar bij Nablus, op de Westelijke Jordaanoever. Het linkse Volksfront voor de Bevrijding van Palestina zegt hem naar Tel Aviv te hebben gezonden. „Het is immoreel om een zo jong iemand te gebruiken. Ze hadden iemand moeten sturen die oud genoeg was om te we ten wat hij deed", was de reac tie van zijn moeder. De Carmel-markt, waar hij zich opblies, is de 'Albert Cuyp' van Tel Aviv. De kramen staan langs de hoofdstraat en een deel van de wijk is voetgangersgebied. De bom explodeerde bij een groenten- en fruitkraam. Een winkel erachter liep zware schade op. Politie en ambulancediensten waren snel in de buurt, maar ziekenbroeders moesten daar na lopend met brancards het voetgangersgebied in. Groen ten, fruit en andere marktpro- ducten lagen overal verspreid. Marktbezoekers zaten ver dwaasd op de grond, sommi gen dik onder het bloed. Dat er niet meer slachtoffers zijn ge vallen kwam door de betrekke lijk geringe hoeveelheid explo sieven. Premier Ariel Sharon zei naar aanleiding van de aanslag dat den haag/gpd - Slobodan Milo sevic mag zichzelf weer gaan verdedigen bij het Joegoslavië tribunaal. Dit heeft de Kamer van beroep bij het tribunaal be sloten. Het recht werd Milose vic op 2 september ontnomen omdat hij te ziek zou zijn. Het tribunaal moet van de Ka mer van beroep zelf een manier bedenken waarop het proces nu het beste kan worden voort gezet. Op de achterhand dient wel een toegewezen raadsman aanwezig te zijn die de verdedi ging over kan nemen als Milo sevic daartoe zelf niet in staat blijkt. Milosevic heeft het recht zich zelf te verdedigen altijd opge ëist. De hem toegewezen raads lieden, Steven Kay en Gillian Higgins, heeft hij nooit erkend. Kay en Higgins hadden bij de Kamer van beroep ook een zaak tegen hun benoeming als raadslieden van de oud-presi dent van Joegoslavië en Servië aangespannen. Hoe het proces nu verder gaat is onduidelijk. Voor volgende week dinsdag stond een nieuwe zitting gepland waarbij Kay een door hem opgeroepen getuige zou horen. Kay heeft nog een apart verzoek ingediend om van zijn taak ontheven te wor den. Hij wilde geen commen taar op het besluit van de Ka mer van beroep geven. Ook hoofdaanklager Carla del Ponte reageerde niet. Het proces startte begin 2002. Door ziekte van Milosevic zijn 66 procesdagen verloren ge gaan. Israëlische politieagenten en hulpverleners waren snel aanwezig na de zelfmoordaanslag op de markt in Tel Aviv. Foto: Reuters/Ofer Vaknin het Palestijnse Bestuur niet is veranderd en dat Israël door gaat met zijn strijd tegen ter reur. Zijn Palestijnse collega, Ach- med Kurei verklaarde dat der gelijke acties de Palestijnse zaak geen dienst bewijzen. Hij deed een beroep op 'iedereen' geen burgers meer aan te vallen. Vanaf zijn ziekbed in Parijs bel de president Yasser Arafat zijn woordvoerder in Ram all ah om te laten weten dat hij 'het do den van burgers aan beide kan ten' veroordeelt. De zieke Pa lestijnse leider is na eerste me dische behandeling in Frankrijk 'duidelijk' aan de beterende hand, aldus een Palestijnse functionaris. De Israëlische politie zegt dat er geen aanwijzingen waren dat er een aanslag op handen was. De veiligheidsdienst had het afge lopen jaar veel succes bij het voorkomen van aanslagen. Vo rige week zijn op de westelijke Jordaanoever twee met explo sieven omhangen Palestijnen aangehouden, die op weg wa ren naar doelen in Israël. Ook zij waren afkomstig uit de om geving van Nablus. De vorige Palestijnse aanslag in Israël dateert van 22 september, toen een Palestijnse vrouw zich opblies bij een bushalte in Jeru zalem. Twee politiemensen kwamen daarbij om het leven. Op 31 au gustus werden zestien buspas sagiers gedood bij een dubbele aanslag in Be'ersheba. sydney - anp -Een mol binnen de Australische inlichtingen dienst heeft jarenlang gevoelige informatie naar de voormalige Sovjet-Unie gelekt. De infiltrant is ondanks intensief speurwerk nooit definitief achterhaald. Dat meldde de Australische tv- zender ABC gisteren op zijn website. Van eind jaren zeventig tot be gin jaren negentig werd zeer ge heime informatie van de Au stralische Geheime Inlichtingen Organisatie (ASIO) naar de toenmalige Russische inlichtin gendienst KGB doorgespeeld. Het betrof vooral inlichtingen die de Australiërs van Britse en Amerikaanse inlichtingendien sten hadden ontvangen. „Als we ASIO zouden binnen dringen, zouden we ook de CIA, FBI, MI5 en MI6 binnendrin gen. En dat is precies wat er ge beurde", aldus voormalig KGB- officier Oleg Kaloegin tegen ABC. Volgens hem heeft de mol de KGB benaderd via de am bassade van de Sovjet-Unie in Canberra. Begin jaren tachtig, na een aan tal mislukte ASIO-operaties, ontstonden de eerste vermoe dens dat er gelekt werd. Die vermoedens werden sterker na dat een Russische overloper in 1985 met gedetailleerdere infor matie was gekomen. De Ameri kanen en de Britten beperkten daarop de informatiestroom richting ASIO drastisch. Na het uiteenvallen van de Sov jetunie werd een Russische tolk bij ASIO gearresteerd, maar hij werd wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Uit later onderzoek kwam een belangrijke ASIO- functionaris als verdachte naar voren, maar ook deze persoon kon uiteindelijk niet worden ontmaskerd als KGB-infiltrant. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Sta ten gaan vandaag naar de stem bus. Behalve het Witte Huis staan ook 34 Senaatszetels op het spel en alle 435 plekken in het Huis van Afgevaardigden. Grote verschuivingen worden niet verwacht. Zittende parlementariërs heb ben in de VS vaak zo'n voor sprong op hun uitdager, dat het in de meeste gevallen moeilijk is om hen te verdrijven. Ze heb ben meer naamsbekendheid, meer macht om dingen in Was hington voor elkaar te krijgen en meer geld voor een campag ne. Het zou voor de Democraat Tom Daschle uit South Dakota dus een fluitje van een cent moeten zijn om zijn zetel te verdedigen. Hij zit al 18 jaar in de Senaat en is in die tijd opge klommen tot fractieleider van de Democraten. Maar Daschle heeft het moeilijk. Daschle is senator in een staat die als Republikeins te boek staat, maar twee Democrati sche senatoren in Washington heeft. John Thune, de Republi keinse uitdager van Daschle, verloor twee jaar geleden nipt de race van Democraat Tim Johnson. Nu probeert Thune opnieuw het conservatieve ka rakter van de staat om te zetten in klinkende politieke munt. Thune's aanvallen komen er op neer dat Daschle de normen en waarden van South Dakota niet behartigt, omdat hij de Demo cratische fractieleider is. Vol gens de Republikein krijgt Da schle zijn marsorders van libe ralen als Hillary Clinton. In de opiniepeilingen ligt Thune iets voor. Maar Daschle heeft veel vrienden in zijn staat. De race in South Dakota is ongemeen spannend. In de Senaat komt elke twee jaar eenderde van de honderd zetels vrij. John McCain en een trits andere zittende senatoren zijn piet gemak op weg naar een overwinning. Behalve Da schle zijn er nog twee senato ren wier herverkiezing niet van een leien dakje loopt. Zij vor men de uitzondering op de re gel. Alle andere spannende ra ces zijn in staten waar een se nator afscheid neemt van de politiek en er een 'open' zetel is. De Democraten zijn met 48 ze tels in de minderheid in de Se naat. Ze hopen er een paar ze tels bij te wijinen, maar dat lijkt een moeilijke opgave. Om te beginnen staan er meer Demo cratische zetels (19) op het spel dan Republikeinse (15). Ten tweede gaan maar liefst vijf De mocratische senatoren met pensioen en daarvan komen er vier uit het traditionele Zuiden van de VS, een gebied dat in de afgelopen decennia steeds Re- publikeinser is geworden. Een aantal senaatsraces is inte ressant. Alaska is Republikeins. Senator Lisa Minkowski is ook Republikeins en wil haar zetel behouden. Probleem is echter de manier waarop ze aan haar zetel is gekomen. Haar voor- Presidentsverkiezingen VS nek-aan-nek-race Volgens de laatste prognoses is de strijd in een zevental Amerikaanse staten nog onbeslist I Bijna zeker Bush Waarschijnlijk Bush i Bijna zeker Kerry Waarschijnlijk Kerry Peilingen Bush Kerry CNN/Gallup 48% 46% CBS/NYTimes 49% 46% ABC/WPost 48% 48% (270 nodig voor winst) ganger is haar vader Frank Minkowski, die in 2002 gouver neur werd en zijn dochter tot senator benoemde. Dit geval van nepotisme viel niet bij ie dereen even goed. De Demo cratische tegenkandidaat is To ny Knowles, een gerespecteerde voormalige gouverneur die af stand heeft genomen van zijn partijstandpunt dat er niet naar olie geboord mag worden in de nationale wildernis in de noordpoolcirkel. Ze staan in de peilingen ongeveer gelijk. In Georgia gaat een Republi kein de zetel van de vertrekken de Democraat Zeil Miller weg kapen. In de drie andere drie zuidelijke staten waar een De mocraat afscheid neemt - Louisiana, South Carolina en North Carolina - gaat het erom spannen. Alle ogen zijn verder gericht op Florida, waar driftig gestreden wordt om de se naatszetel van de vertrekkende Democraat Bob Graham. De Cubaanse Amerikaan Mel Mar tinez en Betty Castor gaan nek- aan-nek. De Democraten zijn er bijna ze ker van dat de beloftevolle Ba- rack Obama in Illinois de zetel van een vertrekkende Republi kein gaat bezetten. In Colorado, waai' ook een Republikein met pensioen gaat, spant het erom. In het Huis van Afgevaardigden is de kans op een wisseling van de wacht nog kleiner. De Repu blikeinen hebben daar 229 ze tels; de Democraten 205 en er is één onafhankelijke afgevaardig de. Volgens politiek analisten kunnen de Democraten in het allerbeste geval een handvol ex tra zetels winnen, maar dat is te weinig om de controle over het Huis over te nemen. den haag/gpd - Wat zijn de belangrijkste verschillen tussen George Bush en John Kerry? Hieronder hun standpunten over een aantal binnen- en buiten landse kwesties. BELASTINGEN: Bush: wil de belastingverlagin gen, die de afgelopen vier jaar een belangrijk onderdeel van zijn economisch beleid zijn ge weest, permanent maken. Kerry: de belastingvoordelen voor mensen die meer dan 200.000 dollar verdienen in perken of terugdraaien; de middenklasse zoveel mogelijk sparen. WERKGELEGENHEID: Bush: hoopt dat een combina tie van belastingverlagingen en investeringen in onderwijs de huidige groei van het aantal banen verder stimuleert. Kerry: investeren in nieuwe technologieën en hightech in dustrieën om nieuwe banen te creëren. ABORTUS: Bush: is pro-life, wat wil zeg gen dat hij tegen abortus is. Zal meer conservatieve rech ters benoemen in het Hoogge rechtshofdie dit standpunt steunen. Kerry: is pro-choice, wat bete kent dat hij vindt dat een vrouw zelf moet kunnen kie zen en het recht heeft op een abortus. Zal vooral pro-choice rechters benoemen. STAMCELLEN: Bush: tegen verder onderzoek en het gebruik van stamcellen van embryo's om geneesmid delen te ontwikkelen tegen be paalde ziekten. Kerry: is voor de verdere toe passing van deze techniek en steunt de campagne van de onlangs overleden acteur Christopher Reeve, die pleitte voor meer stamcelonderzoek. HOMO-HUWELIJK: Bush: is tegen het homohuwe lijk, en wil als hij wint een grondwetswijziging doorvoe ren waardoor dergelijke ver bintenissen verboden worden. Kerry: vindt wel dat een huwe lijk alleen tussen man en vrouw moet plaatsvinden, maar wil het aan de staten overlaten of ze homo's met el kaar in het huwelijk willen la ten treden. TERRORISME: Bush: wil vasthouden aan de zogeheten Patriot-act, speciale wetgeving waarmee mensen die van terrorisme worden ver dacht zonder proces en zonder officiële aanklacht lange tijd vastgehouden kunnen worden. Kerry: wil de Patriot-act dusda nig aanpassen dat degenen die op beschuldiging van terroris me vastzitten, meer rechten krijgen. IRAK: Bush: op de huidige weg voort gaan; in januari verkiezingen houden; troepen voorlopig niet terugtrekken maar zelfs ver sterken. Kerry: zoveel mogelijk landen betrekken bij de activiteiten in Irak en de Verenigde Naties een grotere, leidende rol ge ven; nooit meer een 'preventie ve oorlog' beginnen, maar al leen geweld gebruiken als er direct gevaar voor de VS is. DOODSTRAF: Bush: is voor; ziet de doodstraf als effectief middel om crimi nelen af te schrikken. Kerry: tegen, met uitzondering van terroristen. WAPENBEZIT: Bush: wapenfabrikanten be schermen tegen civiele strafza ken; heeft een tienjarig verbod op automatische^rapens laten verlopen. Kerry: meer veiligheidsvoor schriften voor wapengebruik; verbod op automatische wa pens hernieuwen. MIUEU: Bush: bedrijfsleven betrekken bij milieubescherming; natuur moet beschermd worden, maar dat mag niet ten koste gaan van 'de kwaliteit van het Amerikaanse leven'. Kerry: een nieuw internatio naal verdrag tot stand brengen ter reductie van de uitstoot van broeikasgassen en een we reldwijd plan ter bescherming van zeeën.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7