O Verkiezing Amerika fotofinish HUGO 2huq&* Lcademiegebouw jaar licht voor restauratie 'Drie sterfgevallen door onveilige kinderbedjes' itwijk wil de diepte in t provinciale weg N206 Boss Intense FNV wil nog geen gesprek met kabinet Weer vier mensen ontvoerd in Bagdad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 2 NOVEMBER 2004 @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Studenten uit VS volgen verkiezingen in Leiden in de luwte Noordwijk vecht duel tegen Ajax op kunstgras aan 9/ioc 10/11' Kans op regen I aot®| O 4/5 voor huizen, kantoren en zwembad Bush en Kerry staan allebei op 49 procent j Onderwater wijk - De provinciale weg wordt ter hoogte van Kat- c mogelijk verplaatst en ver- )t aangelegd. Door de aan- sing ontstaat er ruimte voor louw van woningen, kanto- een multifunctioneel 1 met een zwembad, iter en bibliotheek. Uhuizen en kantoren worden ;ostendragers'. De gemeen- [atwijk en projectontwikke- Campri gaan er vanuit dat de 15 miljoen euro die het n Duinvallei' oplevert, de egging van de N206 kan den gefinancierd. Katwijk "t er dan geen cent op toe te en. ïgemeente en Campri zijn itief gestemd, maar zijn nog afhankelijk van subsidie 1 de provincie. Wethouder Ei der Plas rekent op een bij- ige van 4 miljoen euro van jd-Holland. Wel is er nog on duidelijkheid over de bouw van kantoren. De markt is ingestort en er is nauwelijks nog interes se voor bedrijfsruimte. Als de markt niet aantrekt, komen er mogelijk woningen voor in de plaats. Begin volgend jaar moet er duidelijkheid zijn over de fi nanciën en de verdere invulling van het ontwerp. De afgelopen maanden hebben Katwijk en een stedenbouw kundige van de projectontwik kelaar serieus gekeken naar het gebied. Vooral directeur G. Noorlander van Campri heeft er steeds op aangedrongen een deel van de weg verdiept aan te leggen, omdat er volgens hem op die manier nieuwe mogelijk heden ontstaan, zoals de bouw van een multifunctioneel cen trum. In het plan is rekening gehou den met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, ook al is het onze ker is of het tracé richting Kat wijk en Noordwijk er wel komt. en - Het Academiegebouw het Rapenburg gaat een dicht. Volgend najaar be- een ingrijpende renovatie, 3,5 miljoen euro kost. De ijnen van het universiteits- ouw worden vernieuwd, verholpen, de bonte igkever wordt verdelgd en ;t verwijderd. Daarnaast het gebouw nieuwe vloer- lekking en wordt alles op geschilderd en gestuukt, lens de werkzaamheden len studenten die vanaf (advertentie) U G O BOSS 'romotie t/m 4 november 2004 J ontvangt 0% KORTING' op het -70 [ehele Hugo Boss assortiment in tot en met 14 november pet uw Douglas Card i% EXTRA KORTING ig geWt met voor reeds ofèepnjkfe producttn come in and find ou COMMENTAAR PARKEERGARAGE Leidse gemeentebestuur is ndelijk teruggekomen op het ïverstandige plan om een on- or iifergrondse parkeergarage te ïaafouwen aan de Boommarkt. Men garage op die plek zou zor- n voor een extra toestroom auto's in de historische bin- instad, en niet bijdragen aan en aangenaam, winkel- ebied. Bovendien is ie Boommarkt lecht bereikbaar .oor auto's. Het loordeinde is nu al liet berekend op het verkeers- anbod. let besluit om te kiezen voor ondergrondse garage aan de •ggforsweg is echter niet in de eer ste plaats ingegeven door lo- jsch nadenken. Het gaat vooral 01 geld: het college keert op ijn besluit terug omdat de par keergarage aan de Boommarkt eduur zou worden. pip zichzelf is het verstandig dat "et college niet het risico wü lo- 1 pen van een financieel debacle, ®3iaar de kans op zo'n debacle is og altijd reëel. Ook een onder- fondse garage aan de Morsweg ost veel geld. Het gemeentebe- taur rekent op inkomsten van e 6000 vierkante meter be- hjfsruimte bovengronds, maar rijn onzeker, kn van de redenen waarom het öllege het plan voor een par- eergarage aan de Boommarkt eindelijk loslaat, is dat het re kent op de komst van de Rijn Gouwe Lijn. De sneltram zal winkelende bezoekers naar de Breestraat brengen, wat de noodzaak voor een extra par keergarage in het centrum min der hard maakt. Gerekend wordt op 2400 bezoekers per dag. De vraag is of die er komen. De snelle tram rijdt in eerste in stantie alleen van Al phen naar Leiden en gaat niet verder dan het Transferium. Bovendien verdrijft de lightrailverbinding de bussen uit de Breestraat, en niemand weet hoeveel passa giers dat gaat kosten. Daarbij komt dat het keer op keer moei lijk blijkt om het winkelend pu bliek uit de auto te krijgen. Om Leiden aantrekkelijker te maken als winkelstad is het ver standig om een nieuwe, grote parkeergarage te bouwen, mits dat financieel haalbaar is. De Morsweg is een veel betere plek dan de Boommarkt: net buiten de binnenstad, maar nog wel op loopafstand van de winkels. Het probleem blijft de slechte be reikbaarheid van Leiden. De bouw van een grote parkeerga rage aan de rand van het cen trum heeft alleen zin als er goe de wegen naar toe leiden. Janet van Dijk door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse presi dentskandidaten George W. Bush en John F. Kerry raasden gisteren door een aantal staten in de VS waar vandaag de strijd om de kiezersgunst beslist moet worden. Volgens landelijke peilingen en opinie onderzoek in de 'battle states' - de sta ten waar nog om gevochten wordt - heeft geen van beiden een duidelijke voorsprong. Kerry riep Amerika op Bush verantwoordelijk te houden voor 'falend beleid' en te kiezen voor een 'nieuwe start'. Bush betoogde op de slotdag van zijn campagne dat het erom gaat 'wie je vertrouwt' als leider van het land. Het reisprogramma van Kerry bevatte bezoeken aan Florida, Wisconsin, Mi chigan en Ohio en namen van rockster ren Bruce Springsteen, Stevie Wonder en Jon Bon Jovi als publiekstrekkers. De Democratische presidentskandidaat legt vanochtend nog een bezoek af in Wisconsin, voordat hij naar Boston af reist, waar hij zijn stem zal uitbrengen. Bush deed Ohio, Pennsylvania, Wiscon sin, Iowa en New Mexico aan voor hij te rugreisde naar Texas. Hij brengt de ver kiezingsdag door op zijn ranch in Texas. Kerry en Bush zijn verwikkeld in een nek-aan-nekrace zo blijkt uit de laatste peilingen. In een peiling van omroep CNN, krant USA Today en opiniepeiler Gallup bleken de twee kandidaten elkaar in evenwicht te houden met ieder 49 procent van de stemmen. Ralph Nader kreeg één procent en alle andere kandi daten samen zaten ook op ongeveer één procent. In een peiling van persbureau Reuters en peiler Zogby kwam Bush uit op 48 procent en Kerry op 47 procent. In een onderzoek van Fox Nieuws en Opi nion Dynamic leidde John Kerry met 2 procent. Uit de peilingen valt niet af te leiden of de vrijdag uitgezonden videotape van Osama bin Laden enig effect had. Vol gens de minister van binnenlandse vei ligheid Tom Ridge kunnen Amerikanen met een gerust hart gaan stemmen. Er zijn geen aanwijzingen dat terroristen van plan zijn de verkiezingsdag te ver storen, aldus Ridge. Het onderwerp ter rorisme heeft veel aandacht gekregen in de verkiezingscampagne, net als Irak. Verder scoorden werkgelegenheid en gezondheidszorg hoog. Om te winnen moet een presidentskan didaat een meerderheid halen in het Electorale College. Dat komt neer op 270 kiesmannen. Omdat alle kiesmannen in een staat toevallen aan de winnaar, is de verkiezingsstrijd toegespitst op staten met een spannend duel tussen Bush en Kerry. De meeste aandacht kregen Flori da en Ohio. Florida was vier jaar geleden de beslis sende staat. Een hertelling van de stem men werd na zes weken gestopt door het Hooggerechtshof. George Bush kreeg de kiesmannen toegewezen omdat hij 537 stemmen meer had. Dit jaar is er in Florida volop gebruik gemaakt van mogelijkheden om vooraf al een stem uit te brengen. Volgens een peiling van Gallup hebben al drie op de tien kiezers in de staat gestemd. Pagina Buitenland: Meer nieuws over de verkiezingen in de VS september 2005 afstuderen aan de Universiteit Leiden hun naam niet op de muur zetten van het zweetkamertje in het markante gebouw. De universiteit zoekt nog naar alternatieve plaatsen voor tradi tionele ceremonies zoals ora ties, promoties en natuurlijk het afstuderen. Hiervoor zijn de oude college zaal van het voormalig Acade misch Ziekenhuis achter het station en diverse kerkgebou wen in beeld. Amerikaanse bouwvakkers zijn in Boston (Massachussets) bezig met het installeren van een immens paneel met daarop afgebeeld de Amerikaanse vlag. Het paneel dient van avond laat als achtergrond voor de verkiezingsbijeenkomst van de Democratische partij, waar Kerry op de uitslag wacht. Zijn rivaal George W. Bush doet hetzelfde in zijn thuis- staat Texas. Foto: EPA amsterdam/anp-gpd - De vak centrale FNV vindt dat het kabi net tot nu toe te weinig heeft bewogen om in formeel overleg te treden. „Er kan maar één keer formeel overleg plaatsvin den. Dat is op dit moment veel te risicovol", zei FNV-voorzitter De Waal na afloop van intern beraad tussen de FNV-bonden. „We zijn er nog lang niet." Morgen beslissen de bonden definitief of hun vakcentrale het formele overleg mag openen. Voor die tijd moet het kabinet met verdere toezeggingen ko men, vindt voorzitter Van der Kolk van FNV Bondgenoten, de grootste bond onder de vakcen trale. „Er moet duidelijkheid komen op veel dossiers." Als voorbeel den noemde hij VUT en pre pensioen, de WAO en het ver lofsparen. Volgens hem is het onderwerp van loonmatiging nog niet op de onderhande lingstafel gekomen. Het informeel overleg tussen de bonden en het kabinet gaat wel gewoon door, zegt FNV-voor- zitter De Waal. Verder zal hij vandaag praten met het CNV en de MHP. De bonden aangeslo ten bij deze vakcentrales gaven gisteren wel het groene licht voor formele onderhandelingen met het kabinet. „Een akkoord zonder dat een van de partijen gezichtsverlies lijdt is mogelijk", zegt MHP- voorzitter Verhoeven. ,A1 is het allemaal heel broos. Het gaat om een totaalpakket. Als er op één punt geen overeenstem ming komt, gaan alle afspraken van tafel." Dat bevestigt zijn collega Terpstra. „Wij zijn posi tief, maar het wantrouwen is zeker niet weg. Toch denk ik dat we eruit komen." De afsluitende fase is een 'offi cieel' gesprek van het kabinet met de Stichting van de Arbeid, het samenwerkingsorgaan van bonden en werkgevers. De FNV vindt het daarvoor nu te vroeg. Werkgeversvoorzitter Schraven verwacht dat er een deal kan worden gesloten. Een woord voerder van het kabinet ver klaarde ook vrij optimistisch te zijn. bagdad/anp-rtr - In de Irakese hoofdstad Bagdad hebben ge wapende mannen gisteren een Amerikaan, een Nepalees en twee Arabieren uit hun kantoor ontvoerd. Dat meldde een bron bij de politie. De kidnapping gebeurde in het westen van de stad. „Ze bestormden de villa met automatische geweren en raketgranaten", aldus de bron. „De slachtoffers hadden geen schijn van kans", voegde hij er aan toe. Volgens de zegsman kwam bij de actie een persoon om het le ven. De politiebron vermoedt dat een van de gijzelnemers is doodgeschoten door de bewa king van het Saudische bedrijf (advertentie) Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl waarvoor de buitenlanders wer ken. De nationaliteit van de ontvoerde Arabieren is niet be kend. De kantoorvilla staat in de wijk Mansour. Uit deze buurt wer den eerder de Brit Bigley en de Amerikanen Armstrong en Hensley gekidnapt. Zij overleef den hun gijzeling niet. In Irak zijn al tientallen buitenlanders en veel Irakezen ontvoerd. Bij de ontvoering van buitenlan ders speelt de politiek veelal een rol, maar de meeste Irake zen worden ontvoerd om los- geld. zoetermeer/den haag - In kin deropvangcentra in Nederland zijn dit jaar al drie jonge kinde ren omgekomen, omdat ze slie pen in onveilige bedjes. Dat concludeert W. van Weperen, directeur van het Keurmerkin stituut. Volgens het particuliere insti tuut voldoet naar schatting 40 procent van de bedjes in kin dercentra niet aan de wettelijke veiligheidsnormen Van Weperen zei gisteren dat de normen op verschillende manieren worden overtreden. Zo zijn de spijlafstanden te groot, staan bedjes bij het raam en hangen de touwtjes van de zonnewering erin of wordt een te klein matras gebruikt. Boven dien wordt afgeraden om kin deren tot twee jaar in een bedje te leggen en toe te dekken met een dekbedje. Het laatste sterfgeval deed zich voor in september in kinder dagverblijf Telraam in Voor burg. Daar raakte een baby tij dens het middagslaapje ernstig bekneld in het bovenste deel van een stapelbed. Het kindje zat vast tussen de bedbodem en een schuifhekje. Reanimatie baatte niet meer. De baby werd overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum, waar het een dag later overleed. De kindercentra of leveranciers die bedjes hebben of maken die niet aan de normen voldoen, overtreden het Warenwetbe- sluit. Niet het Keurmerkinsti tuut, maar de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) kan daar voor sancties opleggen. Beroep in zaak Ruud Lubbers genève - De Amerikaanse VN- medewerkster die Ruud Lub bers beschuldigt van seksuele intimidatie, is in beroep gegaan tegen de beslissing van secreta ris-generaal Kofi Annan. Annan had in juli geoordeeld dat er te weinig bewijs was tegen de Ne derlandse Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Het be roep was al aangetekend op 18 oktober, tien dagen voordat be kend werd dat het Bureau voor Intern Toezicht van de VN Lub bers wél schuldig achtte. Het adviseerde Annan 'passende stappen' te ondernemen, maar de VN-baas negeerde dat ad- Vaccins tegen roken en coke den haag - Binnen een jaar of twee komen er vaccins op de markt die verslaving aan roken en cokegebruik tegengaan. Door een vaccin tegen nicotine kan het menselijk afweersys teem worden ingezet tegen rookverslaving. Nu kunnen ni- cotinedeeltjes de hersenen be reiken, omdat ze te klein zijn om door het afweersysteem als indringer herkend te worden. Het vaccin zorgt dat grotere deeltjes zich hechten aan nico- tinedeeltjes, waarna het afweer systeem ze verwijdert. Vader vermoordt vier dochters caïro - Een vader die graag een zoon had willen hebben, heeft twee dochters onthoofd en twee andere doodgestoken. Drie andere dochters overleef den de razernij van de 47-jarige Egyptenaar. De man had een maand geleden al zijn vrouw weggestuurd omdat zij hem geen zoon had 'gegeven'. De meisjes waren tussen de 3 en 15 jaar. In Egypte beschouwen ou ders hun zonen als toekomstige kostwinners en dochters als een financiële last. Uitputtingsoorlog al-Oaeda tegen VS Dubai - Leider Osama bin La den van het terreurnetwerk al- Qaeda heeft gezworen een uit puttingsoorlog tegen de VS te voeren. Hij deed dat in een boodschap aan het Amerikaan se volk, die de tv-zender al-Ja- zeera gisteren op zijn website zette. „We zullen onverbidde lijk doorgaan met dit beleid van uitputting tegen Amerika tot het bankroet is." D66 in Bussum komt in opstand bussum - Binnen de lokale af delingen van D66 neemt de on vrede toe over de rol van de partij binnen het kabinet. D66 in Bussum heeft op zijn website een oproep geplaatst, waarin duidelijk afstand wordt geno men van het kabinetsbeleid. Partijgenoten wordt gevraagd zich hierbij aan te sluiten. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,75 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat i^piog geen 0,41 per dag! 1 Postcode /Plaats I Geboortedatum: I I e-mailadres: l Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar 1 Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar 1 Gratis tel. 0800 - 1711. Email: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leldschdagblad nl l Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: ln I de colofon van de krant vindt u nadere informatie. I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch-L'Dagblad (l.v.m. bezorgcontrole!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1