LEIDEN REGIO De Robijn wil ook een duofiets Ranglijsten verschillen meer dan universiteiten Bungalowpark Sollasi: manier van leven en toevluchtsoord Het land door op zoek naar Ke Apolloschool viert lustrum Geen gragj wel nieiThej bestrating Lange MjjJ ACHTERGROND Uit het rapport 'Kennis in kaart', dat het ministerie van onderwijs vorige week publiceerde, zou blijken dat de Leidse universiteit 'de slechtste van het land' is. Op grond van dat rapport kan dat echter niet worden vastgesteld. Met grote regelmaat verschijnen er lijstjes, waar de universiteit nu eens goed, dan weer slecht uit komt. Het probleem is dat de on derzoeken die de kwaliteit van universiteiten meten, steeds op andere dingen de nadruk leggen en daardoor onderling onverge lijkbaar zijn. 'Kennis in kaart', het vorige week bekendgemaakte onder zoek van het ministerie, kijkt naar de kwaliteit van 'opleidin gen', wat erg vaag is. Als een opleiding 'voldoende' scoort, waar duidt dat dan op? Op het onderzoek? Het onderwijs? Kan 'goed' onderwijs 'onvoldoende' onderzoek compenseren? Daarover zegt het ministeriële rapport niets. Of de Leidse universiteit nu 'de slechtste van het land' is, kan op grond van 'Kennis in kaart' niet worden vastgesteld. Door de gebruikte toetsingscriteria is het een raar rapport. Twee voorbeelden. 'Kennis in kaart' vindt het percentage vrouwelij ke hoogleraren belangrijk. Dat zegt hooguit iets over de stand van de emancipatie op de uni versiteiten, maar niets over we tenschappelijke kwaliteit. Nega tief weegt weer het percentage onderzoekers boven de 50. Maar universiteiten zijn geen stratenmakersbedrijven, waar medewerkers 'op' zijn na hun veertigste levensjaar. De meeste onderzoekers bereiken hun top pas na hun vijftigste. Het grote nieuws uit 'Kennis in kaart' van vorige week was niet dat de Universiteit Leiden 'de slechtste van Nederland is' om dat 5,3 procent van de opleidin gen 'onvoldoende' scoort. Dat cijfer komt voor rekening van de rechtenfaculteit, die inder daad een probleem had, en deels nog heeft. Maar de uni versiteit onderkent de tekortko mingen tenminste en werkt er aan. Het herstelproces kan kor ter of langer duren, maar met de rechtenfaculteit komt het uiteindelijk wel goed. Nee, het ware nieuws was dat maar zo weinig Leidse opleidin gen (3,4 procent) excellent zijn. Dat plaatst berichten over - bij voorbeeld - het feit dat de uni versiteit geen functioneringsge sprekken houdt, dat sommige opleidingen meer samenwer ken met collega-instellingen in het buitenland dan met de bu ren in de eigen faculteit, het eenzame geploeter van de lette- ren-aio's en berichten over 'krabbenmanden' waarin on derzoekers zich meer verheu gen over het falen van collega's dan over hun eigen succes, in een ander licht. Excellentie is niet zozeer een kwestie van geld, maar van willen uitblin ken in een sfeer van onderling vertrouwen met inspirerende leidinggevenden. Collegevoorzitter Awé Kist weet best dat zijn universiteit niet uitblinkt. Hij laat niet na te zeg gen dat 'de lat omhoog moet'. De decanen, met Frans Saris van de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen voorop, zeggen het hem na. Universiteitsgebouwen moeten vierentwintig uur per dag open zijn. Doorwerken in de zomer maanden moet normaal wor den. Kist ziet het liefst studen ten die al uitgebreid gejogd en gedoucht hebben voordat zij om 9.00 uur fris op college ver schijnen. Hij weet nu waar hij op moet mikken: 11 procent van de opleidingen van de Uni versiteit Maastricht is excellent. Ranglijsten van universiteiten zijn een nieuw fenomeen. Het kabinet Balkenende 2 wil dat universiteiten onderling con curreren en gaat ervan uit dat zo'n prikkel de universiteiten aanspoort 'topkwaliteit' te leve ren. Ook moeten studenten 'wat te kiezen krijgen'. Maar he laas - de universiteiten zijn alle maal afhankelijk van de rijks overheid, die ze volgens dezelf de systematiek betaalt. In de praktijk leidt dat tot nepcon- currentie, volgens het inmid dels bekende patroon van de 'liberalisering' van de elektrici teitsbedrijven en de gezond heidszorg. Dus: veel reclame, enorme aandacht voor het 'imago', maar geen betere dienstverlening of lagere prij zen. Om toch iets van onderscheid te suggereren moeten de ver schillen publicitair worden op geblazen. De Universiteit Lei den toetert volop mee om het 'marktaandeel' op 10 procent te houden. In die overspannen sfeer krijgt een gunstig oordeel van Elsevier een prominent plekje op de website, maar geldt een negatief oordeel van het Algemeen Dagblad als ver woestend voor het imago. Het rampenplan van de universiteit, met protocollen om een 'imag oramp' te bestrijden, kan in werking worden gesteld. Wilfred Simons LUF-stageprijs gaat naar Leidse student journalistiek door Wilfred Simons iet leiden - Er valt een man van een wolkenkrabber. Halverwe ge hemel en aarde stelt hij zich zelf gerust met de gedachte: 'al les gaat nog goed'. De Leidse psychologiestudent Koen van de Merwe (27) vindt het een goede mop. Maar hij heeft, voor zover dat nodig was, weten schappelijk vastgesteld dat ie mand dat niet kan denken. Tij dens een stage aan de Universi teit van Dunedin in Nieuw-Zee land stelde hij vast dat mensen zich zorgen maken bij het voor uitzicht op toekomstige moei lijkheden, die geen rol spelen bij wat zij op dat moment aan het doen zijn. Elk jaar kunnen studenten die stage willen lopen aan een bui tenlandse universiteit hiervoor subsidie aanvragen bij het Leids Universiteits Fonds (LUF) In ruil voor de bijdrage moe ten zij een stageverslag schrij ven. Het bestuur van het LUF stelt elk jaar een jury samen die het mooiste stageverslag met een prijs honoreert. Van de 107 studenten die vorig jaar naar het buitenland gingen, koos het LUF elf finalisten. Van de Mer we was één van hen. In Nieuw- Zeeland testte hij piloten die twee vluchten achter elkaar moesten maken: een eerste vlucht zonder problemen en een tweede in bijvoorbeeld zwaar weer. Het bleek dat de proefpersonen, met de moeilij ke vlucht in het vooruitzicht, tijdens hun eerste vlucht al fou ten maken. Tijdens een feestelijke bijeen komst in het gebouw van het LUF aan het Leidse Rapenburg bleek dat de keuze van de jury niet op Van de Merwe was ge vallen. De prijs voor het beste verslag ging naar student Ne derlands Matthijs de Winter (25), die vanuit Washington sta ge mocht lopen bij NOS-corres- pondent Charles Groenhuijsen. Samen met hem versloeg hij een week lang voor het NOS- journaal de democratische voorverkiezing in Des Moines, Iowa. In de voormalige jachtge bieden van de Sioux-indianen liep hij van persconferentie naar interview, maar ook on dervond hij hoe moeilijk het is voor Europese journalisten om zo'n gebeurtenis te verslaan. „Europa is niet belangrijk voor de Amerikaanse politici. Partijf- AGENDA p di n in ider kcui ger uncüonarissen zettenmt i maal achteraan. DaarJur het moeilijk om Kerryikor viewen of zelfs maar tq te De Winter kwam onden t druk van de 'geoliede ijn, 1 tische partijmachine, aal zenden vrijwilligers dUlt vouwen, en die vaneen huis folderen en aanbeen hün kandidaat onder dacht te brengen. Da maal moeilijk omdat land is van Republikef ren, die zich meer zo; ken over de maïsprijs J de politiek. „Je voelt thousiasme, de diepe gen George Bush en van het politieke debanJü in een dankwoord. „I de ontluisterende leeg verkiezing voorbij is e meramensen hun kal/ oprollen." De opleiding tot jouiF1 D de stage in Washingtf1^® De Winter enthousiast ver voor de journalistiek.'erej dan ook zeker door aP pondent. „Het is ee.11110 Bond-achtig beroep, vF1 nu eens op centimete staat en dan weer je iifj| gelvrij vest moet hijsen^®" jem ïme o'n 'Wij zijn daarom heel blij met het nieuwe beleid' door Bas de Rue noordwijkerhout - Het bunga lowpark Sollasi lijkt een laatste toevluchtsoord voor de radelo zen, de wanhopigen, de zoe kenden en de zwervenden. Het afgelegen terrein pp een aantal kilometer van Noordwijkerhout is de pennanente verblijfplaats van een bont gezelschap men sen: van seizoensarbeiders uit Polen, slachtoffers van een ech telijke twist, oudere mensen op zoek naar rust, tot vakantiegan gers die zijn blijven hangen en mensen die tussen twee wonin gen in zitten, of die nog altijd op zoek zijn naar hun droom huis. Noordwijkerhout wil een einde maken aan deze situatie. Sollasi is er voor vakantiegangers en dagjesmensen, vindt de ge meente. Permanente bewoning is niet meer gewenst. Noordwij kerhout voert daarom een per soonsgebonden gedoogbeleid in: iedereen die nu op het ter rein woont, mag blijven. Maar er mogen geen nieuwe bewo ners meer bij. Zo zal de perma nente bewoning elk jaar afne men, totdat zij geheel is ver dwenen. Sollasi-eigenaar Jan Noorlander had de ommekeer in het beleid zien aankomen. Zorgen maakt hij zich niet. „Ik ben blij dat ze de mensen die er al lang wonen met rust laten." Sommige bewoners verblijven al meer dan tien jaar op het bungalowpark aan het Oos- terduinsemeer. Het zijn rare jongens, die Sollasiërs. Ze dop pen hun eigen boontjes. Ze la ten elkaar met rust. Iedereen heeft wel zijn eigen verhaal, maar niemand loopt ermee te koop. 'Privé-omstandigheden', zeggen ze desgevraagd. Maar hoewel veel mensen - nie mand weet precies hoeveel - hun verblijf op het terrein noodgedwongen en onvrijwillig zijn begonnen, lijkt het alsof de frisse buitenlucht erin geslaagd is hun kijk op het bestaan weer enige kleur te geven. De Solassiër is over het alge meen terughoudend met het bekendmaken van zijn identi teit, maar het oudere echtpaar Ia en Frans Serée is niet bang met hun naam in de krant te komen. Wat zouden ze ook te verbergen hebben? Het echt paar, oorspronkelijk afkomstig uit Uithoorn, vindt het leven op Sollasi prachtig. Ze hebben hun bungalow net als vele permanente bewoners ingrijpend verbouwd. Het inte rieur heeft iets weg van een Oudhollandse boerderij, met zijn schouw, wit geschilderde bakstenen en donkere, houten balken tegen het plafond. Ze wonen al elf jaar op het bunga lowpark. Hun enige probleem: de wet verplicht hen hun oorspronke lijke huis in Uithoorn aan te houden. Want officieel mag je op Sollasi niet wonen. „Wij zijn daarom heel blij met het nieu we beleid. Dat schept duidelijk heid. Met een persoonsgebon den uitzondering op zak kun nen we onze flat in Uithoorn eindelijk afstoten en ons defini tief hier settelen. Nu betalen we alles nog dubbel", glundert Ia. „Het lijkt wel alsof je hier per manent op vakantie bent", zegt een Lissenaar die even verder op woont. Op een wasrek in zijn tuin hangen handdoeken, overhemden en spijkerbroeken te drogen in de zon. De bunga lowbewoner moest een jaar ge leden vanwege een scheiding zijn huis in Lisse verlaten. „Ei genlijk zou ik hier maar een paar maandjes blijven. Maar het bevalt mij hier eigenlijk zo goed, dat ik geen haast maak met het zoeken van een nieuw huis. Vrienden die laatst op be zoek waren, vroegen me of ik voor hen misschien ook een bungalowtje kon regelen", lacht hij. Sommige bewoners hebben nooit afscheid kunnen nemen van het vakantiegevoel. Zij heb ben er een levensstijl van ge maakt. Zoals de ex-beheerder van het park en zijn vrouw. De twee gepensioneerde Noord- wijkerhouters eten een kop soep met een boterham op het plaatsje voor hun bungalow. Na een leven hard werken, is het goed toeven op Sollasi. Er ge beuren wel eens wat gekke din gen; overlast, inbraken, vertelt de voormalige beheerder. „Maar dat weegt niet op tegen watje ervoor terugkrijgt. We hebben hier rust, ruimte, groen. Tja, wij gaan hier pas weg als we het verzorgingstehuis in moeten." leiden - Precies twintig jaar geleden besloot de gemeente Leiden dat er Montessorionderwijs binnen haar gemeentegrenzen moest ko men. En omdat er al dergelijke scholen in Leiderdorp en Oegstgeest waren, werd uit concurrentieoverwegingen gekozen voor de Apollo school aan het Strausspad in Zuidwest. Gisteren vierde de openbare montessorischool Apollo het jubileum, met het oplaten van ballon nen, een spelletjescircuit en de start van een eigen website (www- .montessorischoolapollo.nl). De Apolloschool telt 250 leerlingen. Vol gens directeur Rob Ruwette bestaat nog altijd het misverstand dat Montessorionderwijs speciaal onderwijs is. „Niets is minder waar. Wij geven alleen geen klassikaal les, maar individueel. De kern van het onderwijs is het kind helpen zich zelfstandig te ontwikkelen. Als een leerling zich bijvoorbeeld alleen maar bezighoudt met rekenen, dan grijpen we niet meteen in. Het kind komt vanzelf met de vol gende stap in de ontwikkeling. Mocht dat toch niet gebeuren, dan stuurt de leerkracht bij." Foto: Henk Bouwman -D Wa: leiden - Stratenmakei ze week begonnen openbreken van de I re. Voorlopig nog nj| 3 een gracht te graven, een herinrichting. HeDE - de grijze stoeptegels ii de worden vervangen cool klinkers en natuurstechol randen zoals elders ie Co trum liggen. 10 o] Een maand geledeniepa opengraven van de giDe f Lange Mare dichterïet, men: het Hoogheemig tu Rijnland kondigde aaniss wilde meebetalen. DiCorl Ier was echter geen jnsc om de herinrichting larei len. De gemeente venor 1 het ondanks het gel(BO Hoogheemraadschap com zal duren tot het varden ven komt. Tegen die gen vestering in de nieuv ting allang afgeschrev^Jjj De herinrichting van Mare gaat ruim 600||g kosten. Voor dat bedr er behalve bestrating t -1 we straatlantaarns reg i klassiek model en nietige beugels. De paaltjes eer rijbaan verdwijnen evan men worden 'herschde deel van de bomen wam voor verplaatst, een cb he gekapt en vervangen. ijk\ richting duurt tot hafelat 2005. Gedurende die ven toverkeer in de straaïhai mogelijk, behalve twjton* in januari, als de rijbc vernieuwd. n ei Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. men E-mail:,stadsredactie.ld@hdc.nl nle\ De jaarlijkse bazar van Zorg centrum Lorentzhof is morgen. Van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur worden al lerlei zaken te koop aangebo den. Er is een poffertjeskraam en het Rad van Avontuur draait. De opbrengst is bestemd voor activiteiten van de bewoners. Voor ouders van kinderen met een persoonlijkheids stoornis begint een lotgenoten groep onder leiding van erva ringsdeskundigen. De eerste bijeenkomst is morgen. Voor informatie en aanmelding: Re gionale werkgroep Leiden e.o. St. Labyrint-In Perspectief, 079- 3613626 of 0172-416835. In de Rijngeest Groep wordt een kennis- en vaardigheids training gegeven voor familiele den van mensen met schizofre nie en/of psychotische stoor nissen. De informatiemiddag over deze training is donder dag, van 15.30 tot 16.30 uur in Gebouw De School aan de End- egeesterstraatweg. De training begint op donderdag 18 no vember. Op vrijdagochtenden is er in buurtcentrum Morschwijk de mogelijkheid om mee te doen aan de Pilates Sportgroep. Pila- tes bestaat uit 45 verschillende grondoefeningen om je lichaam in vorm te krijgen. Informatie: 071-5765656. Verzamelaars kunnen vrij dagavond terecht in buurthuis Het Spoortje, waar de Leidse Ruilvereniging Koningskerk een ruilavond houdt. Die duurt van 19.00 tot 21.45 uur. Toegang kost 75 cent, voor jeugd tot en met 15 jaar vijftig cent. ium Een West-Oost-Euroie bij vriendschapsavond wc doe terdag gehouden in cafDnd bels aan de Boisotkade, dei 19.30 uur begint er eenwerl sisch diner (voor 17 euiVRi af 21.00 uur worden hajverz serveerd. De Russische :en groep Ayushka treedt ojirdt veren: 071-5140002. t or. Postzegelvereniging Pgate ca Leiden houdt zaterdebra grote ruilbeurs in het gcHir: van het Visser 't Hooftl^aasc aan de Kagerstraat, vannee tot 16.00 uur. Niet-ledei len 1 euro entree. Wie zaterdag wil meec aan de Nationale Natui "1 dag in 't Ommedijkse b| I Wassenaar kan zich op^-®- via www.natuurwerkdai Spelletjesfreaks kunne dagmiddag hun hart op° buurthuis 't Spoortje. 1^ die wil kan een bordspee nemen en tegen andere10Y€ len. De bordspelmiddatFie 13.00 tot 17.00 uur. De mum leeftijd voor deelir°8* 13 jaar, de kosten bedrag"1' cent per persoon. pR In Park Cronesteyn kur be oud en jong zondag deeP*sc aan de activiteit 'Bouwej1^1 Beesten'. Aanvang 14.0(f het Bezoekerscentrum. en 11 nter ben1 Bij de foto die gisteren cF1 ïj pagina van de krant sier[ stond niet de juiste naai) I de fotograaf. Johan WesP" de het afbreken van pav?m§ Het Strand in Katwijk vel pen, waar een bepaalde af stand is en je steeds moet om kijken als je iets tegen je bege leider wilt zeggen. Matters en haar collega's heb ben de fiets twee keer te leen gehad van hun collega's uit verpleeghuis Zuydtwijck. „En die twee middagen hebben we er optimaal gebruik van ge maakt", aldus Matters. „De ene bewoner was nog niet van de fiets af of de volgende zat er al weer op. We wilden zoveel mo gelijk mensen ervan laten ge nieten. Zo was er een mevrouw met een beugel om haar been voor wie het best zwaar was om echt mee te trappen en daar stelde ik de fiets zo voor in, dat ik het 'zware' werk deed en zij toch het idee had dat ze aan het meefietsen was. Het te genovergestelde gebeurde toen ik een meneer naast me kreeg die zo enthousiast werd dat ik nog moeite had om hem bij te houden en hem zelfs een beet je moest afremmen. De duofiets is van alle gemak ken voorzien. Er is één persoon die stuurt maar het andere stuur kan meebewegen. Daar door lijkt het net alsof de andër ook stuurt. Datzelfde geldt voor de rem. Er zitten opklapbare armsteunen aan de fiets, die omhoog kunnen bij het instap pen en neergeklapt worden bij het fietsen. Dat is comfortabel en veilig. En er zit een koker op Arien Matters is activiteitenbe geleidster in woon-, zorg- en dienstencentrum De Robijn aan het Robijnhof in de Mors. Een paar maanden geleden maakte zij kennis met de duo fiets, ook wel side by side-fiets geheten. Dat is een soort tan dem, maar dan met drie wielen en de twee fietsers zitten niet achter, maar naast elkaar. Erg handig voor bewoners van De Robijn die nog iets van de we reld willen zien maar moeilijk alleen weg kunnen. Met een duofiets kunnen ze met kind, kleinkind of een vrij williger de wijk of de stad in. De fiets vergroot als het ware de sociale actieradius. Denk maar aan activiteiten buitens huis zoals boodschappen doen en bezoek aan familie en vrien den. Het naast elkaar zitten op de fiets is ook belangrijk. Je kunt de medepassagier in de gaten houden, maai- het is ook gezellig en sociaal. Dat is toch anders dan op een tandem fiet sen of achter een rolstoel lo voor het meenemen van de wandelstok. Uiteraard volgt er voor familie of vrijwilligers die meefietsen eerst een instructie. Matters en haar collega's heb ben echter een probleem. De fiets kost zo'n 3500 euro en ge zien de beperkte middelen in de gezondheidszorg ligt dat be drag niet klaar in De Robijn. Dus wordt er morgen een rom melmarkt georganiseerd. Van tien tot vier uur, voor bewoners maar zeker ook voor buurtbe woners en andere belangstel lenden. Er wordt handwerk van de bewoners verkocht, maar ook andere spulletjes en uiter aard ontbreken het rad van for tuin en de poffertjes niet. De opbrengst is uiteraard bedoeld voor de aanschaf van die broodnodige fiets. „We zullen niet het gehele be drag bij elkaar krijgen, maar zijn al tevreden met een be gin", aldus Matters. „Hoe meer we dus verkopen hoe beter het is. Maar misschien is er ook wel een sponsor die bereid is om het resterende bedrag bij te leggen, of vinden mensen het leuk om een kleine donatie te doen. Met de leverancier heb ik geregeld dat de fiets die dag in De Robijn staat. De mensen weten dus in ieder geval waar aan ze hun geld geven." Eric-Jan Berendsen De duofiets is in Zuydtwijck zo'n succes, dat ook wooncentrum De Robijn er een wil. Foto: Mark Lamers Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14