LEIDE Oplichter Hogeschool moet cel in Vijftig gratis bakkies bij De Waterlijn Wat is het hoogste gebouw van Leiden? Morspoortgarage: 'oud plan in een nieuw jasje' R1 REGIO Forse eis in smeergeld-affaire Fraudeur eist zetels op via beroep bij Raad van State dinsdag 2 november 2004 Robijn wil 1 duofiets r de bewoners jfswagen immen op De auto van een elek- isch installatiebedrijf ichoten is gisteroch- le Rooseveltstraat deels ad. De vermoedelijke is kortsluiting onder de p. De brandweer moest pas komen om de 1 te doven. ken chauffeur door het lint De politie heeft afgelo- keinde in de Corantijn- n 43-jarige automobi- ;iden aangehouden .genten wisten dat hij lekt bezit was van een rij- n «oen ook nog bleek dat *naar onder invloed van r^^erkeerde ging de man Ïioor het lint. Hij be- le agenten tot in het ireau en weigerde daar ewerking aan een jlyse. eldief door ineel gepakt Winkelpersoneel van jmeriezaak op de merstraat heeft zondag irige man uit Zoeter- angehouden op ver van tot diefstal. De ver- aaide een fles parfum rpakking en probeerde e te nemen. Het perso- ïp in en droeg de man de politie. Bij de ver- li rerden diverse bijoute- len gevonden van nog lere zaken. Deze heb- leens aangifte gedaan ital. ikende slaat elbediende Een 22-jarige Leidenaar agavond mishandeld 1 onbekend gebleven t slachtoffer was aan bij een fastfoodwinkel intraal Station. Een ong om onbekende re- /er de balie heen, sloeg itoffer diverse malen, 3rug over de balie en :t station uit. De Leide- est met een hersen ig naar het LUMC. rihal niet >doopt P Stedelijk Museum De -ü in Leiden wordt niet |||S)pt zodra de samen- f&|&net het Centrum voor <m; de Kunst (CBK) een feit |f eeft cultuurwethouder ïssing (D66) verklaard, nlangs verschenen nota 1^^ mogelijkheid openge- m de 'nieuwe' cultuurin- B? 'tan de Oude Singel een [aam te geven. Naar ig hiervan vroeg de riie - die een naamswij- et gepast vindt - het tuur om opheldering. pleit voor rwijsplatform rpe Leidse D66-fractie ir het oprichten van een jsplatform. De partij wil i de samenwerking tus- ilen in Leiden bevorde- platform moet zich on- r buigen over het drei- irek aan gekwalificeer- achten, opleidingen :enten en de veiligheid en. Onderwijswethou- i Hessing zegt 'positief tegenover het initiatief. leiden - Minder koffie is er de afgelo pen twee weken zeker niet gedron ken bij De Waterlijn. Waarschijnlijk zijn er zelfs meer bakkies geschonken sinds de horecagelegenheid aan de Prinsessekade in de Algemeen Dag blad-koffietest een magere vier scoorde. Vanaf afgelopen donderdag konden lezers van het AD en Leidsch Dagblad immers terecht voor een gratis bakkie. Ook vandaag duurt de actie nog. Zo'n vijftig koppen koffie heeft eige naar Sjaak Veringa sindsdien koste loos uitgedeeld. Vieze gezichten heeft Koffie smaakt prima volgens bezoekers hij nog niet gezien. En zeker nie mand die de mening van het AD on derschrijft dat het een 'branderige, bittere smurrie' is. Sterker nog, de re acties zijn louter positief, zegt Verin- ga. Ook de klanten die de AD-jouma- üst zelf ondervroeg op het terras van De Waterlijn daags na de gepubli ceerde test lieten geen onvertogen woord horen. Het sterkt Veringa in ieder geval in de overtuiging dat hij uitstekende koffie schenkt. Dertien jaar geleden was hij een van de eerste die het Italiaanse merk Segafredo in huis haalde. „En inmiddels wordt dat bijna overal ge schonken. Dan kan het toch geen slechte koffie zijn." Veringa heeft dan ook zijn bedenkin gen bij de test. „Die is uitgevoerd door één persoon. Dat is toch veel te subjectief? Je moet op zijn minst een panel inzetten voor zo'n onderzoek." Of de test had zich op een objectief meetbaar feit moeten richten: de hoeveelheid koffie per bak bijvoor beeld. „Dat hoort namelijk zeven gram te zijn. En daar wordt wel eens een loopje mee genomen. Dan is het bijvoorbeeld maar vijf gram. Nee, niet bij ons. Wij gebruiken keurig de voorgeschreven hoeveelheid." En dan blijkt de AD-joumalist die de test heeft gedaan ook nog zelf een koffiebranderij te bezitten, aldus Ve ringa. „Daar zit wat mij betreft een luchtje aan." Extra koffiekannen heeft Veringa niet klaar gezet voor de krantenlezers die mogelijk vandaag nog willen profite ren van de gratis-koffie-actie. „Ieder kopje dat wij schenken, is vers. Dus nee, niet uit de thermoskan." De gemeente wil een parkeergarage bouwen op het Morspoortterrein. Foto: Henk Bouwman door Timoteus Waarsenburg leiden - Geen Boommarktgara- ge, maar een Morspoortgarage. Het college van burgemeester en wethouders presenteerde de nieuwe plannen vorige week als het ei van Columbus: het nieuwe plan is goedkoper, voorziet in meer parkeerplaatsen en is voor al minder omstreden. Vrijwel alle politieke partijen, die eerder hun fiat gaven aan de inmiddels in ongenade gevallen Boommarkt- garage, toonden zich onverdeeld verheugd. Maar hoe is de stem ming onder bewoners, betrokke nen en de tegenstanders van weleer? Jacques de Coo, fractievoorzit ter van LWG/ De Groenen „Zo'n 15 jaar geleden heeft de gemeente een onderzoek laten uitvoeren naar geschikte plek ken in de stad voor een par keergarage. Daar kwam het Morspoortterrein ook al uit. Waarom niemand daar ooit nog aan gedacht heeft, weet ik niet. Nu denk je: waarom is niemand daar eerder op gekomen. Tij dens alle vergaderingen en ver hitte debatten over de Boom- marktgarage, is dit alternatief nooit geopperd. Wij hebben er zelf ook niet aan gedacht. Maar hoe het ook zij: wij zijn erg blij met dit plan. We hebben inder tijd tegen het Aalmarktplan ge stemd. Niet alleen vanwege de Boommarktgarage, maar dat was wel een zeer cruciaal on derdeel waar wij ons niet in konden vinden." Chris Verplancke, directeur van de Stichting Stadsparkeer- plan „Concurrentie? Welnee, zo'n tweede parkeergarage aan de rand van de stad is puur com plementair. Wij hebben aan de Haagweg 1200 plaatsen, daar komen er nu maximaal vier tot vijfhonderd bij. Tegen de tijd dat die garage klaar is, heb je zoveel plaatsen aan die kant van de stad ook wel nodig. Ove rigens is het een oud plan in een nieuw jasje. Oud-wethou- der Walenkamp wilde op die plek al een grote parkeergarage bouwen." Filip van As, fractievoorzitter van de ChristenUnie „Mijn week kon niet meer ka pot. De ChristenUnie heeft zich, toen het Aalmarktplan met een referendum dreigde te worden afgeblazen, erg ingezet om dat te voorkomen en ieder een weer rond te tafel te krij gen. Natuurlijk waren we het niet met alle punten uit het plan eens, maar de noodzaak van een flinke opknapbeurt voor het winkelhart van de stad zien wij wel in. Alleen de Boommarktgarage was voor ons echt een breekpunt. Die druist volledig in tegen onze en de gemeentelijke wens om de binnenstad autoluw te maken. Met pijn in mijn hart heb ik daarom tegen het Aalmarktplan gestemd. Je kunt je dus voor stellen hoe verheugd ik ben dat die garage nu alsnog geschrapt is. Ten gunste van een veel be ter alternatief." Peter Labruyere, winkelier en spreekbuis van de winkeliers vereniging Haarlemmerstraat. „Ik vind het een schitterend plan. Maar ik zou de gemeente wel willen vragen om in te zet ten op 1000 in plaats van 500 parkeerplekken. Bouw zo'n ga rage meteen voor de toekomst. Anders krijg je net zo'n fiasco als met de fietsenkelder bij het station. Toen werd er gezegd: bouw een grote kelder. Maar de gemeente dacht dat een kleintje voldoende was. Met als gevolg dat dat ding vanaf dag één te klein was. Op dit moment is mijn grootste zorg echter of die garage er ook echt gaat komen. Het Aalmarktplan is namelijk ook al tien jaar voornamelijk een vergaderonderwerp." J. van Duijvenbode, bewoner van de Transvaalkade, pal aan het beoogde bouwterrein. „Mogen ons huizen blijven staan? Daar ben ik eigenlijk nog het meest benieuwd naar. Maar wat betreft de garage: prima. En vooral al die winkels die er bo venop moeten komen. Tja, dat we een flinke tijd met bouw werkzaamheden voor de deur zitten hoort erbij. Zo fraai is het LEIDSE KWESTIES wereld, mijn krant. :idsch Dagblad Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie is de rijkste man van Leiden? Kan je het grachtenwater drinken? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei denaar zich wel eens stelt. Afle vering 36: wat is het hoogste ge bouw van Leiden? Leiden, zo weet iedereen, heeft geen skyline. De Leidse agglo meratie mag dan - alle randge meenten meegeteld - nog een heel fatsoenlijk aantal inwoners hebben, je ziet het er niet aan af. Het is laagbouw troef. Van een Manhattan aan de Rijn is geen sprake. De enige plek met een beetje grootstedelijke allure moet het Stationsplein worden. Een to ren op de plek van de gesloopte krakersflat; een toren op de hoek met de Stationsweg; een toren bij de megabioscoop op het Stationsplein: de gemeente wil daar graag de hoogte in, zo dat Leiden weer een entree krijgt. Ook voor buiten het sta tionsgebied ligt nog een aantal torens op de tekentafel: Vliet- poort bij de Lammenschans- brug (achttien verdiepingen), de Lepelaar op de Apollolaan (zeventien verdiepingen). Hier volgt de top vijf: Museum Naturalis is met 64,95 nieter het hoogste gebouw van Leiden, wanneer de schoorsteen van de E-ON elektriciteitsfabriek (ruim 80 meter) ten minste niet wordt aangemerkt als gebouw. Archieffoto: Hielco Kuipers uitzicht nu ook niet. Als deze buurt een soort winkelcomplex krijgt, komt dat de leefbaarheid hier zeker ten goede. Wat mij betreft mogen ze morgen be ginnen. Wordt dit gebied ook wat minder aantrekkelijk voor junks." Bert Wildervang, mede-eige naar café-brasserie De Bijlen aan de Morsstraat „Kijk, voor ons is het natuurlijk een aantrekkelijk idee om pre cies aan de voet van een be langrijke toevoerroute naar de stad te zitten. Wat dat betreft ben ik erg te spreken over een Mors-poortgarage. Maar ik hoop wel dat de gemeente in al haar ontwikkelingsplannen voor het Morswegterrein ook de Morsstraat meeneemt. Dat is nu een enigszins verpauperd stukje Leiden. Niet de entree die je de bezoekers van Leiden wilt bieden. De Morsstraat is het eerste en het laatste wat ze van de stad zien. Die twee in drukken bepalen voor een be langrijke deel het gevoel dat mensen overhouden aan een bezoekje Leiden." leiden - Een voormalig staflid van de gebouwendienst (47) van de Leidse Hogeschool heeft bij de Haagse rechtbank ontkend steekpenningen te hebben aan genomen van een aannemer. De Noordwijkerhouter 'bewaarde' dat geld voor de school bij wijze van 'reservepotje', zo beweerde hij gisteren. De officier van justi tie geloofde hem niet en eiste een celstraf van zestien maan den plus acht maanden voor waardelijk. Ook moet de man beide scholen ongeveer 50.000 euro terugbetalen. De aanklaagster benadrukte dat de school genoeg geld had voor onvoorziene uitgaven en noem de het verhaal van het calami teitenpotje onzin. De Noordwij kerhouter gaf toe dat hij de of fertes van de betrokken aanne mer 'ophoogde' alvorens hij ze voor akkoord op het bureau van zijn baas dumpte. Hierna werd er uitbetaald aan de aan nemer en deze deelde de extra 'winst' fiftyfifty met de verdach te. Volgens de aannemer was de verdachte met dit plan naar hem toegekomen. De officier becijferde dat de verdachte de Leidse Hogeschool - en zijn vol gende werkgever: het Regionaal Opleidingscentrum Da Vinci in Dordrecht - voor in totaal 158.000 euro zou hebben gedu peerd. De voormalige staffunctionaris zei dat hij doorgaans 250 h 450 euro bij het bedrag van de of fertes optelde, maar gaf meteen toe dat het in enkele gevallen om 'meer geld' kan zijn gegaan. De fiscus zit hem op de hielen voor deze niet opgegeven in komsten, maar ook voor andere schijnbaar onverklaarbare be dragen op zijn bankrekening. Die bedragen had hij zelf ge stort, zei de man: hij zou zwart hebben bijgeklust als pianist en bouwkundig tekenaar. De Noordwijkerhouter zou vol gens het openbaar ministerie ook nog eens 27.000 euro extra hebben aangepakt als cadeautje van de bevriende aannemer. De verdachte had een duur ple zierjacht van 110.000 euro ge kocht, maar kwam geld tekort. Volgens de verdachte ging dat om een lening, die hij inmid dels heeft terugbetaald. Maar de aannemer zei dat het om smeergeld ging. De betaling is in diens boekhouding verwerkt met een valse rekening voor niet geleverde mallen. De fraude kwam aan het licht toen de FIOD vorig jaar een kijkje nam bij de aannemer. Deze had zijn steekpenningen als aftrekpost opgevoerd. Zo kwam de FIOD bij de scholen terecht. De Dordtse school heeft de verdachte op staande voet ontslagen. De aannemer moet zich binnenkort ook nog bij de rechtbank verantwoor den. Uitspraak 14 november. 1. De oude schoorsteen van de E-ON elektriciteitsfabriek aan de Langegracht. Hoogte: ruim 80 meter. Telt eigenlijk niet mee, want het is geen 'gebouw' maar een 'bouwwerk'. Maar wel het hoogste. 2. Museum Naturalis. Hoogte: 64,95 meter. Geschubd als een grijs dier. De toren dient als op slagplaats en zit vol beestjes. De toren, een ontwerp van Fons Verheijen, oogt nog hoger door zijn geïsoleerde ligging. 3. Het Sociale Verzekerings bank-gebouw. Hoogte: 60,10 meter. Met de antenne erop 66 meter, maar die telt niet. De Leidse architect Hans Bik zei over het SVB-gebouw: 'Het erg ste is dat je het niet meer weg- krijgt.' Architect Arjan Hooge- veen verdedigde zijn gebouw door te zeggen dat het 'sober maar markant' en 'kloek' is, in elk geval 'geen huppeldingetje'. 4. De Escher-toren bij de Groenoordhallen. Hoogte: iets onder de 60 meter, circa 65 met antenne. Een somber oriënta tiepunt langs de Willem de Zwijgerlaan. Zeker niet Leidens mooiste wolkenkrabber. Sinds jaar en dag in afwachting van een tweelingbroer, die maar niet wil komen. 5. Woon- en kantoortoren (on der andere Fortis Bank) aan de Bargelaan. Hoogte: 52,25 meter. De rood-bakstenen broer van het SVB-gebouw aan de andere kant van het spoor. Ook indrukwekkend zijn: - De Kopermolen. Hoogte: 51,75 meter, of 224 traptreden. Bedoeld als 'ranke woontoren', maar lokte een stortvloed van bezwaarschriften uit toen deze reus werd gebouwd. - De Marekerk: ongeveer 50 meter. De hoogste kerk van Lei den. - De Keek-woontoren aan de Telderskade. Ziet er hoog uit, maar is 'slechts' 40,95 meter. - De Meelfabriek: 48,60 meter. Misschien dan niet het hoogste, maar zeker het grootste gebouw van Leiden, gemeten naar ku bieke meters inhoud. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. leiden - De geweerde water schapsbestuurder Hans Bremer eist via de Raad van State zijn zetels in drie randstedelijke wa terschapsbesturen op. Hij heeft bij de hoogste be stuursrechter drie procedures aangespannen om het besluit ongedaan te maken hem uit de waterschapbesturen te houden. De zaak dient waarschijnlijk donderdag. Volgens de Amsterdammer zijn de besluiten hem te weren in strijd met de kiesreglementen van de waterschappen Rijn land, Schieland en Hollandse Delta. De drie waterschappen hebben een week geleden unaniem be sloten Bremer wegens verkie zingsfraude niet toe te laten tot de nieuwe besturen. Bremer vindt de besluiten niet alleen strijdig met de kiesreglemen ten, maar ook wordt een duide lijke uitspraak van de kiezer ge minacht. „De kiezers wisten van de hele heisa rondom die handtekeningen en toch heb ben ze mij hun stem en steun gegeven. Ik kom heel expliciet op voor de belangen van huis eigenaren. Deze groep verdient ook een stem in het water schapsbestuur." Op hun beurt hebben Rijnland, Hollandse Delta en Schieland bij justitie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte door Bre mer. Ook proberen zij de gele den financiële schade als gevolg van de fraude op hem te verha len. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I 0 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros.Mtbijtservies! I Ik betaal automatisch (€56.20) per acceptgiro (^K>.70) I I Naam. DM DV I I Adres: J Postcode/Plaats j Telefoon Q.v.m. bezorgcontrole) j Geboortedatum: e-mailadres 1 J Bank/girorekenlngnummer* Handtekening: 1 1 I Uitsluitend bij automatische incasso. bvp« J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. J Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 1 E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www leldschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 n de Mijn wereld, mijn krant. Leidsch fiS Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13