media Glamour ver te zoeken in de soapfabriek aliitllintinuluui.^ >gunning per HEELE Vechten brengt niet alleen het slechtste in je boven MTV maakt van oudste barrel glimmende bolide TROS toont docusoap over Jan Smit Oud-scriptschrijfster van GTST Manon Spierenburg geeft onthullend kijkje achter de schermen Canal+ strikt Mari Carmen Oudendijk Hilversum - Het betaalkanaal Canal+ heeft Man Carmen Ou dendijk aangetrokken als pre sentator. Het presentatieteam, waartoe ook Kees Jansma en John van Vliet behoren, wordt uitgebreid vanwege de nieuwe programmering. Vanaf komen de zaterdag verandert Canal+ ieder weekend in een sportzen der met gemiddeld tien live wedstrijden en een doorlopen de studiopresentatie. Ouden dijk presenteerde eerder diverse sportprogramma's bij RTL Sport. Op dit moment presen teert ze iedere maandag 'FC Godenzonen' op AT5. Klein verlies voor SBS Broadcasting amsterdam - SBS Broadcasting, in Nederland eigenaar van de tv-zenders SBS6, Net5 en Vero nica, heeft in het derde kwar taal een nettoverlies van 2 mil joen euro geleden. Vorig jaar was er in dezelfde periode nog een winst van ruim 20 miljoen euro door een eenmalige bate van 30 miljoen uit de fusie met Veronica. De omzet van het mediaconcern kwam uit op 139 miljoen euro. Dit is 21 procent meer dan in het derde kwartaal van 2003. Volgens SBS lieten vooral de tv-zenders in Honga rije, Zweden en België sterke re sultaten zien. In Nederland steeg de gezamenlijke omzet van SBS6, Net5 en Veropica met 5 procent. Johan Derksen wil lokale radio oudewater - Johan Derksen, hoofdredacteur van Voetbal In ternational en bekend van het RTL5-programma Voetbal Insi- te, heeft zijn zinnen gezet op het lokale radiostation Midland FM in zijn woonplaats Oude water. Derksen wordt samen met zijn VI- en RTL-collega Koert Westerman voorzitter van de amateurzender. De voetbal journalist maakt al enkele maanden een muziekprogram ma bij de lokale zender, sinds hij zijn muziekprogramma bij Business News Radio is kwijtge raakt. Hilversum/anp - De TROS gaat komend voorjaar een docusoap uitzenden over het leven van de Volendamse zanger Jan Smit. De geruchten daarover gingen al langer, maar de omroep en de 18-jarige zanger werden het pas onlangs eens. Volgens manager J. Buijs van Jan Smit gaat de serie 'Het ge heim van de Smit' heten en worden er ongeveer tien weke lijkse afleveringen gemaakt. „De kijkers krijgen te zien hoe Jan de ene dag voor een volle zaal optreedt en een andere dag van z'n moeder boodschappen moet doen." Jan Smit is vooral in Duitsland erg populair. „Daar is zijn agen da tot mei 2006 volgeboekt", al dus Buijs. „Soms werkt hij wel dertig dagen per maand. In Duitsland heet hij trouwens nog altijd Jantje Smit, omdat onze oosterburen die verklei ning niet kennen. Als ik daar een poster ophang met Jan Smit herkent niemand hem." dinsdag 2 november 2oo4: Van haar debuutroman De Zeep fabriek, die een onthullend kijkje geeft achter de schermen van de soap, zijn in een maand tijd tien duizend exemplaren over de toonbank gegaan. De filmrech ten zijn al verkocht. Manon Spie renburg, voormalig scenario schrijfster voor Goede tijden, slechte tijden, werkt nu aan een tweede boek en een comedyse rie voor televisie. „De werkelijk heid en ik hebben het niet zo op elkaar." door Berrit de Lange Amsterdam - Voordat het ge sprek goed en wel op gang is gekomen, eist Manon Spieren burg (36) vriendelijk inzage in het artikel voordat het wordt geplaatst. De ervaring leert dat interviewers haar graag het nietszeggende 'ik heb zoiets van' in de mond leggen. Dat so appersonages zo'n modieuze kreet te pas en te onpas uitsto ten, betekent toch niet dat de schrijfster het zelf heeft opge nomen in haar vocabulaire? Ze oogt toch ook niet constant ver bijsterd; nog zo'n typisch soap cliché? In De Zeepfabriek, Spieren- burgs debuutroman waarvan de verschijning samenviel met de geboorte van haar dochter tje, lopen fictie en werkelijkheid evenwel op hilarische wijze door elkaar. Zijn baan als sce narioschrijver voor 's lands best bekeken soap De Wereld Draait Door, oftewel DWDD, brengt hoofdpersoon Job Duivenkater op de rand van krankzinnig heid. In tegenstelling tot zijn colle ga's, die in het openbaar bij kans uitschreeuwen dat ze voor de belangrijkste soapserie wer ken en zich een bijna overeen komstige levensstijl aanmeten, schaamt Job zich behoorlijk voor de nonsens die hij dage lijks verpakt in soapdialogen. Job is namelijk een 'echte' schrijver. Zijn werk voor End less Productions dient geen an der doel dan brood op de plank terwijl hij zijn eerste roman schrijft. Jobs opdringerige moe der, zijn zonderlinge huisge noot en zijn hoogzwangere bes te vriendin behoren tot Jobs af grijzen tot de miljoenen fans van DWDD. De Zeepfabriek is voor zowel soapfans als -haters een prettig tijdverdrijf. De roman is boven dien bruikbaar als gedetailleer de cursus scenarioschrijven. „Hoewel misschien wat aange dikt, kloppen de feiten met hoe het er werkelijk aan toe gaat achter de schermen", zegt Spie renburg. „Het is bijvoorbeeld echt zo dat in de soapstudio's om zeven uur de stoppen los gedraaid worden. Dan gaat let terlijk het licht uit, dus moet al les er voor die tijd op staan." Spierenburg werkte enkele ja ren geleden korte tijd als script schrijver voor GTST. Vandaar dat ze op de hoogte is van de bijna wiskundige formule die gehanteerd wordt om Neder lands oudste en best bekeken soap dagelijks op de buis te brengen. „In het begin voelde ik me als een kind in een snoepwinkel. Maar ik merkte al gauw dat zo'n kantooromge ving en creativiteit voor mij een beetje botsen. Zo'n baan is lang niet zo 'glamourous' als veel mensen denken. GTST is dage lijks op de buis, en dat al vijf tien jaar lang. Zo'n enorme pro ductie is lopende band werk", aldus de schrijfster, die aan haar soapperiode zelfs zicht baar een chronische muisarm heeft overgehouden. „Als scenarioschrijver ben je trekt buiten het kozakkenlej Nee Goe NO! Nee Tha Het Ops Rac NO: De een Kei Het PaF NO Me! mei Pro NO Soe Rai Sta Thé Ma Ing NO Nel Go< NC 201 Ik r De lee Zes Ma Na< ger Ein Manon Spierenburg is schrijfster van het boek De Zeepfabriek. Foto: GPD nauwelijks belangrijk; voor jou tien anderen. Denk maar niet dat Katja Schuurman weet wie ik ben." Maar dat is wederzijds: voordat Spierenburg bij GTST kwam, had ze de soap nog nooit gezien. En een fervente soapliefhebber is ze nog steeds niet. „Ik moest ineens verhaal lijnen bedenken voor mensen die ik niet kende. Maar het da gelijks bestaan is een onuitput telijke bron voor dialogen. Mijn vriend zag soms letterlijk onze ruzies voorbijkomen in GTST. Met het verschil dat ik dan al tijd won." Na GTST werd Spierenburg ge vraagd om de RTL 4-dramaserie Rozengeur wodka lime op te zetten. De afgelopen jaren schreef ze voor een groot aantal lopende dramaseries en come dos. Inmiddels werkt ze aan haar tweede boek, een speel filmversie van Eli Assers 't Schaep met de vijf pooten en een comedyserie voor televisie. Ze put uit een 'anekdotenpotje' in haar hoofd, waarin gesprek ken met vrienden, familie en si tuaties in supermarkt of café worden opgeslagen. „Voor het overige hebben de werkelijk heid en ik het niet zo op el kaar." Voordeel is dat er geen mensen meer hijgerig over haar schou der mee kijken. „Je hebt bij te levisie te maken met zoveel mensen. Ik wist altijd dat er grote delen van mijn script zou den sneuvelen onder invloed van producenten en regisseurs. Waar ik dan ook rekening mee hield. Zo schreef ik voor Rozen geur wodka lime bijvoor beeld: 'Terwijl Finette koffie zet, Amsterdam - Daar staan ze dan. De tien vechtsportkampioenen op natio naal niveau die strijden om zich Ve ronica's Fight Master te mogen noe men zijn in alle vroegte uit hun bed getrommeld. Niet om te vechten, maar voor een warming-up. Met de ogen gesloten en hun armen gestrekt voor hun borst staan ze strak in het gelid. Tien minuten lang, twintig mi nuten, een half uur. Dan begint de eerste deelnemer te kreunen, een pijnlijke grimas verschijnt op zijn ge zicht. Vanavond is de eerste aflevering te zien van Fight Masters. Coach Lucia Rijker probeert daarin de kreunende deelnemer nog aan te moedigen. ,Adem door je pijn heen", roept de kickbokskampioene, die tevens als filmster door het leven gaat en on langs nog een rol kreeg in de Ameri kaanse actieserie JAG. Maar zijn spie ren beginnen te verkrampen en dan helpt er geen lieve moedertje meer aan. Voor Rijker is het dan genoeg ge weest. Maar voordat de deelnemers mogen beginnen aan een ontbijt van havermout en water, drukt ze hun op het hart: „Je kunt leunen op een an der. Je kunt het proberen te halen bij een ander, maar je vindt het daar niet." Rijker benadrukt het belang van spiri tuele kracht. De onverzettelijkheid van de ware Fight Master komt van binnenuit. „Zo'n eerste oefening is heel belangrijk", houdt ze haar pupil len voor. „Besluit jij te winnen, is de vraag. Als je niet de strijd met jezelf kunt aangaan, kan je niet eens met een ander vechten." „Lucia zoekt het iets meer op het spi rituele vlak", zegt collega-coach Ron Smoorenburg. „Zij vindt dat je eerst van jezelf moet winnen om anderen te kunnen verslaan." De martial arts- expert, die schitterde aan de zijde van Jackie Chan in enkele bekende vecht films: „Van Lucia heb ik geleerd niet alles op kracht te doen. Het is yin én yang. Door haar ben ik tot rust geko men." Zijn devies: De knop moet om. „Een fight master heeft een onbegrensd doorzettingsvermogen, respect voor de medemens en hij kan de knop omzetten." Hij legt uit: „Een vriend wordt tijdens het programma van het ene op het andere moment een vij and. De tien kandidaten logeren sa men in deerniswekkende omstandig heden in een vervallen Hongaarse burcht. De saamhorigheid die daardoor ont staat, moet terstond verdrongen wor den zodra de arena betreden wordt. De twee zwakste kandidaten nemen het aan het slot van elke aflevering te gen elkaar op in een gevecht van man tegen man. De verliezer moet naar huis. „Hetzelfde geldt voor een mannelijke kandidaat die tegen een vrouw moet vechten", vervolgt Smoorenburg. De knop moet om, want er wordt geen onderscheid gemaakt tussen de man nen en de vrouwen.Als de man zich ook maar iets inhoudt kan dat het verschil betekenen tussen winst en verlies. De vrouwen zien het als een uitdaging en gaan alleen maar harder tekeer." Spartaans Het leven in de ruïne is Spartaans. Elektriciteit is er niet, evenals stro mend water, de nachten zijn ijzig koud en de maaltijden sober. Volgens de jury halen dergelijke primitieve omstandigheden het beste in een strijder naar boven. „Ik wist dat ik veel kon hebben'', zegt deelnemer Scène uit Veronica Fightmaster. Foto: GPD/Jean Pierre Heijmans Achmed Sellami uit Gorinchem. „Maar zo veel!" Vanavond is te zien hoe hij meer dan veertig minuten aan een stuk een heuvel oprent. In het parcours zijn zes houten palen opge nomen waar de strijders met een ka ratetrap tegenaan moeten springen. Ze krijgen de opdracht te hollen, en dat wordt letterlijk zo gezegd, tot ze erbij neervallen. En het beldemmen- de is: dat doen ze dan ook. Het gevolg is een slijtageslag die zwaarder is dan over de toendra. En zo nog| andere volstrekt onhaalbart scènes. Konden ze die mooj ^q! schrappen." -,q! Natuurlijk geeft het een zekj voldoening als mensen bij ij afhaalchinees de door jou b dachte verwikkelingen ronc »,q| en Robert Alberts besprekei beaamt Spierenburg. „De ii vloed van zo'n serie is enor Zo was mijn oma echt woei toen Roos doodging, een vi haallijn die ik toevallig had schreven. Moest ik gaan uil gen dat de actrice die Roos speelde graag iets anders wi gaan doen." Glazen Huis Het gebrek aan betrokkenhi bij de soappersonages is de makke van het Glazen Huis slecht bekeken weekendsoa van Nederland 2, zegt Spien burg. .Angst, woede, oversi en passie zijn typische soan grediënten waardoor de kiji zich betrokken gaat voelen] het wel en wee van de persd ges. Met een verhaallijn ove werkwijze van de mededin-; gingsautoriteit, zoals in Het Glazen Huis, bereik je juist tegendeel. Er is daar fout op fout gestapeld; zo werden a' het begin te veel personage} opgevoerd en nauwelijks gö troduceerd. Zo creëer je gee band met de kijker. Ik geloa nooit dat het nog goed kom met die serie en ik denk dati derweg naar morgen ook be is aan het laatste seizoen. Q houdt het wel vol, dat is na||okke na vijftien jaar nog steeds etricht rijdende trein. Bijna niemai14-5C weet trouwens dat ondanksj^f^ succes van de serie het budjie roe nog nooit is verhoogd. Tervlourns zo'n kijkcijfertopper er bestf/eert beter uit zou mogen zien." £vj|g )e laa De Zeepfabriek, uitgeverij 7)" 23 mas Rap, 17,50 euro. 33g50c bende jlen v IET/C ;etn 07.1 lob di es. 0' Expeditie Robinson. Een jongen na een half uur werkelijk bijn?' van vermoeidheid. Toch gaat het verstand dan ni/' nul, zegt Sellami, die in het dag leven systeembeheerder is. Juist „Ik ben me wel bewust waar ik bezig ben. Je moet de behee vasthouden. En pijn is alleen Door de ontberingen in de gaan ook honger en slaap eei;^ spelen. Ook dan moet de knop weet Smoorenburg. „De kandid moeten vechten, terwijl ze do( zijn en eigenlijk alleen maar aan pen willen denken", zegt hij. Wie een echte fight master wil den moet er helemaal voor i vindt hij. Zijn grootste tegensta stond nooit tegenover hem in de oó Af Uit ervaring weet hij: „De grootstl genstander is je vriendin, faï school, je baas of het huis dat je hebt gekocht." Bart van Zoelen Veronica's Fight Master, vanavon Veronica, 22.20 uur, negen lang. Zelfs het oudste barrel kan wor den omgetoverd in een 'bling bling' pooierbak. Maar een bal- lenbad op de achterbank is een brug te ver, zo bleek bij een Ne derlandse 'Pimp my ride'. door Bart van Zoelen Rotterdam - Voordat de Merce des Bar 8 uit 1972 onder han den werd genomen door de Belgische broers Cruysberghs, gaf geen occasiondealer er nog een stuiver voor. Yoery Cruys berghs schatte de waarde van het brik op slechts zo'n 250 eu ro. Nu is de volledig vernieuw de wagen, voorzien vein onder meer een blitse lak en een spel computer, maar liefst 25 dui zend euro waard, dankzij een Nederlandse aflevering van het uit Amerika bekende MTV-pro- gramma Pimp my ride. Stap voor stap beschrijft Cruys berghs de weflczaamheden die hij en zijn broer Danny aan de Mercedes hebben verricht. Om te beginnen moesten ze de strijd aan met het verval. Bij het linkerachterwiel had roest de carrosserie langzaam maar ze ker weggevreten. Ook de motor was nog maar ternauwernood in beweging te krijgen. Dat is allemaal hersteld. Eigenares Amy Tijssen (26) kan weer de weg op. En meer dan dat. Nog geen tien dagen en vierhonderd manuren later is de Mercedes zodanig opgeknapt dat zij het predikaat 'Pimped by MTV mag dragen, in statige letters op de achter klep. Met zorg koos Cruys berghs bijvoorbeeld de nieuwe kleuren uit. Het wit van het achtereinde van de auto is van een ordinaire Fiat, het blauw waarmee de motorkap werd be spoten daarentegen, is een exquis mengsel van de lak van een moderne Mercedes SLK en een uiterst kostbaar goedje (500 euro per liter) dat zorgt voor een parelmoerachtige glittering. Vol trots wijst Cruysberghs ook op de 'grill' aan de neus van de auto. Die is handgemaakt en geeft de Mercedes het uiterlijk van een Bentley. Er is zes uur aan gewerkt, vertelt Cruys berghs, want er moesten maar liefst 540 haarfijne inkepingen worden gemaakt in de motor kap. Om de Mercedes minder log te laten lijken is de auto met drie centimeter verlaagd. De spiegels zijn van een Harley Da vidson en de bekleding is speci aal ontworpen en heeft wel wat van een tijgerprint. Uiteraard is de auto uitgerust met een ste reo-installatie die qua vermo gen niet zou misstaan in een doorsnee huiskamer. In de ach terbak zit een met ijsjes gevulde vrieskist en in het dashboard is een Playstation 2 verwerkt. Tijssen werkt als gezinsvoogd voor de jeugdbescherming en rijdt de hele dag af en aan met kinderen. Door op de dvd-spe- ler een filmpje te draaien, blij ven de aan haar zorg toever trouwde kinderen wel even zoet. De gedachten van de ont- Eigenaresse Amy Tijssen kan weer werpers gingen nog even uit naar een bafienbad maar dat werd in het verkeer toch te ge vaarlijk geacht. Dat de 'pimpers' van MTV tot veel in staat zijn, kunnen we el ke week zien in het programma Pimp my ride. In Los Angeles tovert het beruchte team van West Coast Customs oude bar rels om tot de onvervalste pooi de weg op in haar door MTV opgeknapte Mercedes. Foto: GPD/MTV erbakken die figureren in de vi deoclips van Amerikaanse rap pers. De monteurs onder lei ding van rapper Xzibit hebben voorkeur voor grote glimmende wagens, zoals hiphop en exclu sieve auto's onder het gevleu gelde motto 'bling bling' toch al onlosmakelijk met elkaar ver bonden lijken. Het programma past in de lan ge rij extreme make over-pro- gramma's doordat de meta morfose het zelfrespect van een door malheur getroffen autobe zitter weer iets opvijzelt. Een huzarenstukje van de West Coast Customs was de volauto matische platenkoffer die in de achterbak van de auto van ee^ kend is ook de tafeltennistafel die uit de achterklep van de een meer dan twintig jaar oude truck kon worden geschoven. Per auto is er een budget van 50 duizend dollar, weet men bij MTV Nederland. Zo bont heeft de Nederlandse tak van MTV het niet gemaakt. Er zal dan ook alleen een kort filmpje van de onthulling op de muziekzender te zien zijn. Half oktober vonden in een met jon geren uitpuilend Ahoy' de op names plaats. Het publiek, vooral johgens in de leeftijd van 15 tot 25 jaar, was met duizen den afgekomen op de beurs '100% Tuning'. De door MTV georganiseerde prijsvraag met als hoofdprijs een metamorfose, trok maar liefst 1200 inzendingen. Bete kent dit dat MTV komt met een serie Nederlandse afleveringen van Pimp my ride? „Dit was een test",, zegt account manager Roel Schoondermark van MTV. „De belangstelling onder het publiek en de deelnemende be drijven is er duidelijk, maar MTV moet wel vernieuwend blijven." Onder luid gejuich stapt 'pim- per' Cruysberghs uit de auto, een opgepoetste wieldop van de Mercedes boven zijn hoofd geheven alsof het de kampi- oensschaal van Ajax betreft. Tijssen is verrast door de ge daantewisseling. „Vrienden lachten mij altijd uit om mijn auto, maar nu|ach ik hen uit." Pimp my Ride, MTV, elke dins dag 19.00 uur KIJKCIJFERS 45 Ci .00 E 'ik tal- li irokei )isne; ietne iprinc om d n de florge au. 0 .55 A chau -Pk chau chau liane .15/ Die au ur «Ie VN iRD en. 1 eues Freu schlc )as V legen ing - :inde Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo, 19u) NOS 2. Kopspijkers VARA 3. Journaal (zo, 20u) NOS 4. Spoorloos KRO 5. Baantjer RTL 4 6. Goede tijden slechte tijden NOS 7. 40 jaar TROS TV Show TROS 8. Sportjournaal NOS 9. Kassa VARA 10. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS Top 10 meest bekeken kinderprogramma's Morgt au. 0 -.10.4 12.0( tlrehs o.ozzwunc 2.661 Derrie 2.577K9' „Hallo 2.442[I8.O( 2.27320 W( 2.173B*G 2.038& 1.671 Heute 1.64922.15 05.30 1. Zoop 2. Jeugdjournaal 3. Rocket power 4. Klokhuis 5. Totally spies! 6. Spongebob squarepants 7. Charly brown and snoopy show 8. My dad the rockstar 9. Avonturen van Kuifje 10. Lucky lukel Marktaandelen in Nickelodeon NOS Nickelodeon NPS Fox Kids Nickelodeon VPRO Nickelodeon Nickelodeon Nickelodeon 3itKS 258pen ir 9401.08.4 nob 192lRund 18l|e-S 176prg 175 173 168 Nederland 1 12,9 (11.7) Nederland 2 14,8 (19,6) - Nederland 3 7,6 (6,8) RTL 4 17,8 (16,8) RTL 5 4,3 (3,7) Yorin 5,7 (6,4) SBS 6 10,9 (11,2) NET 5 6,6 (6,1) Veronica 3,7 (3,0) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luist onderzoek-yan de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 106. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de mai aandelen van vorige week. OW Het ri PerR De m Het ri Hetg op m 9 op i ON Moor itend Noor plijn. 6.30 F Noor Met h 10 M Utree

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10