Buttiglione mocht niet vrijwillig weg BUITENLAND |V Sharon: Arafats graf komt niet in Jeruzalem Zwaar verlies voor Amerikanen in Irak Alle 'slagveldstaten' op een rij, van Nevada tot Ohio Ook Iraans parlement vóór verrijking uranium Herdenking moord Rabin Christen-Democraten dreigden met veto 1065 Kruisen voor slachtoffers muur Ultimatum ontvoerders VN-medewerkers 'Britse kiezer in februari al naar stembus' tsing metro's Jarcelona lona - In de Spaanse stad lona zijn gisteren twee i's op elkaar gebotst, tij raakten 52 mensen amelijk lichtgewond. Een e machinisten moest uit «jak worden gezaagd. De 8ik is mogelijk een tech- defect. -jtsland sluit - militaire bases In Duitsland gaan 105 lire bases wegens bezuini- dicht. Circa 80.000 men- >wel militair als burger- ïeel, moeten bij Defensie kken. Op bijna eenderde e te sluiten locaties wer- 'liinder dan tien mensen, ói 510 bases in totaal. Storen maandag 1 november 2004 "«llieten i 'ei op NPD ilde - De extreem-rechtse laal-Democratische Partij üitsland (NPD) heeft een azi in het partijbestuur bn: de skinhead-leider ten Heise, die een straf- jeeft wegens toebrenging vaar lichamelijk letsel, ■voor het eerst dat de ■en vooraanstaand lid van ■eem-rechtse geweldda- Bene in haar bestuur ington - De Amerikaanse lacht heeft een maand tn in stilte een systeem in genomen waarmee vij- communicatiesatellie- inen worden gestoord, •rzender kan transmis- an satellieten tijdelijk hin- zonder dat de kunstmaan jAöordt beschadigd. Het ge- daarvoor de elektromag- ijïjhe energie van radiofre- Mes- jtralië vergroot sik raketten rne - Australië gaat zijn e generatie gevechtsvlieg- l uitrusten met kruisraket- let de langeafstandwa- comen doelen in heel Azië n bereik. De kans is groot it nieuws buurlanden zal trusten. Indonesië liet r weten dat als Australië re langeafstandsraketten er in de regio een wapen- op kan ontstaan. sede ronde ier)ekraïne fl jgPremier Viktor Janoeko- n zijn hervormingsgezin- 1 J^al Viktor Joesjtsjenko zijn ;n de winnaars geworden Oekraïense presidents- zingen. Dat blijkt uit de exit polls. Zij moeten nu tweede ronde op 21 no- ierïr uitmaken wie het nieu- latshoofd wordt. Twee j n [gen geven Joesjtsjenko jorsprong. torrijders en kuilen el - Ongeveer 25.000 Bel- t motorrijders hebben za- in Brussel betoogd tegen i en hobbels in de weg. De nstranten reden in op- door de Belgische hoofd- Oe actie was georgani- cloor de groepering 'Mo vers in rouw'. Die is opge- Oen in augustus twee mo- lers verongelukten door chte staat van de weg. sstaties na ilicatie foto's id - De Spaanse politie de afgelopen dagen in to ne medewerkers van Ma nse reddingsdiensten ge- eerd. Het trio zou 34 gru- e foto's van slachtoffers aanslagen in de Spaanse stad op 11 maart hebben 'eid via het internet. Het m een bestuurder van ibulance en twee werk- van een particuliere door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Mocht Jasser Arafat binnen kort overlijden, dan mogen de Palestij- nen hem niet op de Tempelberg begra ven. „Zolang ik minister-president ben, krijgt Arafat geen graf in Jeruzalem", zei premier Ariel Sharon gisteren. De Palestijnen hebben al laten weten zich daar niets van aan te trekken. „Nie mand anders dan het Palestijnse volk maakt uit waar we hem begraven", rea geerde de directeur van de Palestijnse Wakf, Adnan Husseini. De Wakf is de stichting die de islamitische eigendom men beheert. Of de Palestijnse regeringsvertegen woordigers hem al over een begrafenis hebben benaderd wil hij niet zeggen. „Dit is iets waar we niet naar uitkijken en trouwens, Arafat is niet ernstig ziek. Hij heeft griep en we hopen dat hij snel beter wordt", vertelde hij het Israëlische dagblad de Jerusalem Post. Palestijnen zeggen dat leider niet ernstig ziek is Als het aan Israël ligt zal Arafat worden begraven in het door de Palestijnen be stuurde dorp Abu Dis, net buiten de oostelijke gemeentegrens van Jeruza lem. Dat staat in een rapport van het mi nisterie van defensie, waarvan de in houd afgelopen zomer is uitgelekt. De grafplaats in Abu Dis biedt uitzicht op de Tempelberg, met daarop de Aksa- moskee en de met een goudkleurige dom bedekte Rotskoepel. De schrijvers van het rapport spreken de vrees uit dat op de dag van de begrafenis honderdduizenden Palestijnen met Ara fats lijkkist een bestorming zullen uit voeren van de Tempelberg, de hevigst betwiste plaats in het Heilig Land. Radi cale Israëliërs hebben al aangekondigd dat ze met geweld zullen ingrijpen als de Palestijnen zouden proberen Arafat op de Tempelberg te begraven. Baruch Marzel, een aanhanger van de verboden rechtsextremistische Kach-be- weging, heeft Joden opgeroepen in dat geval massaal naar Jeruzalems oude stad te komen 'om met hun bloed te voorkomen dat de massamoordenaar een graf krijgt op de Berg'. Uri Ariel, par lementslid voor de ultrarechtse Nationa le Unie, heeft zich bij Marzel aangeslo ten. „We willen geen herhaling van wat we met Faysal Husseini hebben meege maakt," zei hij. Faysal Husseini was de vertegenwoordi ger van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie in Oost-Jeruzalem tot 2001, toen hij overleed aan een hartverlamming. Hij werkte vanuit het omstreden Orient House, dat herhaalde malen door de Is raëlische regering is gesloten. Zijn be grafenis, op de Tempelberg, liep uit op een massale Palestijnse demonstratie te gen Israëls bezetting van Oost-Jeruza lem. Het zijn overigens niet alleen Joden die bezwaar maken tegen een begrafenis van Arafat op de Tempelberg. Ortho doxe moslims menen dat zo'n begrafe nis is voorbehouden aan vooraanstaan de persoonlijkheden die een zeer god vruchtig leven hebben geleid. Ze vinden Arafat niet streng genoeg in de leer. Bo vendien is hij met een van huis uit chris telijke vrouw getrouwd. Het lijkt erop dat Sharon wat de begraaf plaats van Arafat betreft voet bij stuk zal houden, ook als de Palestijnen de inter nationale gemeenschap weten te recru- teren. De Wakf zou uiteindelijk kunnen beslui ten de Palestijnse president een tijdelijk rustplaats toe te kennen, tot de kwestie- Jeruzalem is opgelost. In het geval Abu Dis, als Israëls keuze, niet in aanmerking komt zou Arafat kunnen worden begraven in Ram all ah of in Khan Yunis, de plaats in de Gaza- strook waar zich ook het graf van zijn vader bevindt. na sluit 1600 ^rnetcafés dyeT^ - China heeft tussen fe- triandlen augustus 1600 inter- iës gesloten. De eigenaren j bedrijven zijn volgens Ier- Vake staatsmedia onder beboet omdat ze kinderen jldadige of pornografische fles lieten spelen. ordenaar an gedood ldo - Een van de ver- ie moordenaars van de che maffiabaas en para- ir leider Zeljko Raznato- ias Arkan, is zaterdag- in de Servische hoofd- elgrado doodgeschoten, ieft de politie bekendge- Branko Jeftovic is de e verdachte van de 1 die is gedood. en 70 i-nazi teheran/anp - Het Iraanse parlement heeft gisteren een wet aangenomen die voorziet in de hervatting van de verrijking van uranium. Dit gebeurde terwijl de Islamitische Republiek onder druk staat van de internationale gemeenschap om juist af te zien van nucleaire ambities. Volgens de wet die door het in meerderheid conservatieve par lement is aangenomen, is de Iraanse regering „gehouden te handelen om ervoor te zorgen dat het land de civiele nucleaire technologie beheerst, met name de productiecyclus voor brandstof." Het Westen is bezorgd dat Iran verrijkt uranium dat officieel voor kerncentrales wordt gemaakt, gaat gebruiken voor de bouw van atoombommen. In oktober vorig jaar stopte Teheran als teken van goede wil met het verrijkingsproces. Gesprekken die sindsdien met Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië zijn gevoerd over levering van een kerncentrale, hebben nog niet tot concrete resultaten geleid. tel aviv - Naar schatting 60.000 Israëliërs hebben zaterdagavond in Tel Aviv de moord herdacht op premier Rabin negen jaar geleden. De organisatoren hadden besloten er geen politieke manifestatie van te maken. Politieke redevoeringen waren er dan ook niet. In totaal 1200 agenten waren ingeschakeld om de orde te bewaren. Rabin werd op 4 november 1995 vermoord door een extremistische jood die zich verzette tegen de Oslo-akkoorden uit 1993 tussen Israël en de Pales tijnen. Foto: EPA Berlijn -Tot het eind van dit jaar staan 1065 donkere houten kruisen op een bouwterrein onder de rook van de voormalige Checkpoint Charlie. De kruisen symboliseren alle mislukte vluchtpogingen met dode lijke afloop van oost naar west. Het tijdelijke gedenkteken staat voor 120 orginele segmenten van de Ber- lijnse muur (achtergrond). Foto: ANP door onze correspondente Hetty van Rooij rome - De Christen-Democrati sche leider in het Europees parle ment heeft vorige week een op lossing voor de kwestie-Buttig- lione geblokkeerd. De omstreden Italiaanse kandidaat-Commissa ris had zich willen terugtrekken, maar onder druk van fractielei der Hans-Gert Pottering zag hij daarvan af. Nu Buttiglione zijn kandidatuur alsnog ongedaan heeft ge maakt, eist Pottering dat er in de nieuwe Commissie nog meer koppen rollen. Tijdens een persconferentie in Rome kondigde Buttiglione zaterdag aan dat hij geen kandidaat- Commissaris voor Italië meer is. „Niet alle problemen zijn daarmee opgelost. Het is nood zakelijk om nog meer wijzigin gen in de nieuwe Commissie aan te brengen", reageerde Pot tering. Buttiglione onthulde dat hij vo rige week, voor de stemming in het Europees Parlement, een ontslagbrief klaar had. Zijn ver trek had waarschijnlijk in het parlement de weg vrijgemaakt voor nieuwe Commissie. Butti glione kreeg echter een tele foontje van de Duitser Potte ring, die hem meedeelde dat de Christen-Democraten in het parlement een veto zouden uit spreken over de nieuwe Com missie als hij vertrok. Dat was voor Buttiglione reden om te zwijgen. Om een nederlaag in het parlement te vermijden, moest Barroso daarop zijn hele ploeg- inclusief Buttiglione- te rugtrekken. Sindsdien ligt een aantal kandi daat-Commissarissen onder vuur, onder wie Neelie Kroes. Een Italiaanse diplomaat zei gisteren in Rome: „Voor presi dent Berlusconi is het uitgeslo ten dat zijn kandidaat Buttiglio ne het enige slachtoffer is." Berlusconi verwacht dat Barro so eind deze week met nieuwe voorstellen komt. Minister-pre sident Balkenende wilde giste ren niet reageren op het feit dat Buttiglione zich terugtrekt. londen/anp - De Britse kiezers mogen vermoedelijk in februari naar de stembus om een nieu we volksvertegenwoordiging te kiezen. Dat hebben twee Britse kranten gisteren geschreven. Eerder gingen Britse media er nog vanuit dat premier Tony Blair op zijn vroegst voor mei of nog later in 2005 verkiezingen zou uitschrijven. Blair heeft zijn medewerkers opgedragen met spoed plannen te maken voor snelle verkiezin gen, aldus The Sunday Tele graph en The Sunday Times. Door de datum te vervroegen wil de regeringsleider zijn voor sprong in de peilingen Verzilve- ren. Blair loopt daarin voor op Michael Howard van de Con servative party. Ook hoopt Blair te profiteren van eventuele succesvolle ver kiezingen in Irak aan het eind van januari. De Labour party van Blair zou ook al een verkie zingsleus hebben: Britain is working. kabul/anp - De ontvoerders van drie VN-mede werkers in Afghanistan hebben gisteren een ulti matum gesteld. Binnen drie dagen moeten de buitenlandse troepen en de VN Afghanistan ver laten; anders worden de drie buitenlanders ge dood. De Verenigde Naties eisten gisteren de 'onmid dellijke vrijlating' van de drie medewerkers die donderdag in Afghanistan waren ontvoerd. Bij de drie verkiezingsmedewerkers van de VN gaat het om een vrouw uit Kosovo (Shqipe Hebibi), een vrouw met de Brits-Ierse nationaliteit (Annetta Flanigan) en een Filipijnse man (Anjelito Nayan). Het trio maakt deel uit van de gezamenlijke kies commissie van de VN en de Afghaanse overheid. Zij hielden toezicht op een eerlijk verloop van de eerste Afghaanse presidentsverkiezingen op 9 ok tober en het tellen van de stemmen erna. Een groep die zichzelf Leger van Moslims noemt, eiste de verantwoordelijkheid voor de ontvoering op. Het Arabische tv-station al-Jazeera toonde gisteren een video van het drietal. bagdad/anp - De Amerikaanse strijdkrach ten hebben zaterdag in Irak hun grootste verlies geleden in zes maanden. Zo kort voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, gedomineerd door de kwestie-Irak, verloren negen mariniers het leven door een aanslag op hun konvooi. Nog eens tien andere Amerikanen raakten gewond. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde op zijn beurt mee dat 6500 militai ren langer dan voorzien in het Arabische land moeten blijven. De verlenging van de missie, met het oog op de Iraakse verkie zingen in januari, geldt voor periodes van enkele weken tot twee maanden. Het be sluit betekent dat voor het eerst sinds de zomer de Amerikanen hun contingent in Irak vergroten. De Verenigde Staten hebben momenteel ongeveer 140.000 militairen in Irak. Eerder dit jaar wisselden in totaal 250.000 Ameri kanen van plaats tijdens de grootste Ameri kaanse militaire troepenwisseling sinds de Tweede Wereldoorlog. De Amerikanen willen voor de Irakeese ver kiezingen waar mogelijk een einde maken aan de gewelddadige opstand tegen hun aanwezigheid en tegen het interim-bewind van premier Allawi. De meeste aandacht gaat uit naar Fallujah, een soennitisch ver- zetsbolwerk ten westen van Bagdad. Ame rikaanse mariniers maken zich al dagen op voor een beslissend offensief tegen de re bellen in Fallujah. De Iraakse autoriteiten onderhandelen inmiddels al weken tever geefs weken met functionarissen in Fallu jah over een vreedzame oplossing. Een mi litaire opmars van Amerikaanse en Iraakse troepen lijkt daarmee onvermijdelijk. Bij gevechten tussen de Amerikaanse be zettingsmacht en Iraakse verzetsstrijders zijn gisteren in het Iraakse Ramadi tien Ira kezen gedood. Zeker vijftien mensen raak ten gewond, onder wie drie Amerikaanse militairen. Ramadi ligt in dezelfde provin cie als Fallujah. Door een bomexplosie bij de Arabische te levisiezender al-Arabiya in de hoofdstad Bagdad vielen zaterdag zeker zeven doden. Nog eens negentien andere mensen raak ten gewond. De aanslag was het werk van een tot dusver onbekende islamitische groep, die vindt dat al-Arabiya te veel aan de zijde staat van de Amerikanen en Allawi. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Amerikaanse presi dentsverkiezingen lijken een beetje op het gezelschapsspel Risk. Om te win nen moeten de kandidaten staten op hun naam weten te schrijven. Elke staat heeft een bepaald aantal kies mannen. Wie 270 kiesmannen heeft, wint. Omdat een aantal staten nogal trouw Republikeins of Democratisch stemt, is de aandacht vooral gericht op de 'zwevende' staten, de 'swingstates'. De staat Nevada hoorde ooit thuis in het lijstje 'rode' staten, met een electo raat dat trouw Republikeins stemde. Maar dat is onder meer veranderd door de instroom van inwoners uit de naastgelegen 'blauwe' staat Califomië. Nevada is bovendien niet zo gelukkig met de aanwijzing van Yucca Moun tain als nucleaire stortplaats door George Bush. Nevada is nu een 'slag- veldstaat', zoals dat hier in strategisch- electorale termen heet. Er moet ge vochten worden om de stem van de Verkiezingen lijken meest op gezelschapsspel Risk kiezer, alhoewel Nevada door sommi gen al met potlood in het lijstje van Bush is gezet. Het omgekeerde geldt voor Hawaii. Deze staat gold jarenlang als een De mocratisch bolwerk. Gore won hier vier jaar geleden nog met groot ver schil, maar in 2002 koos de eilanden groep in de Stille Oceaan een Republi keinse gouverneur. Volgens recente peilingen liggen John Kerry en Repu blikein George Bush dicht bij elkaar. Toch kan niemand zich echt voorstel len dat Hawaii 'om' gaat, en wordt het meestal lichtjes in het rijtje van Kerry gezet. Republikeinen denken dat ze een kans maken in New Jersey dat tijdens de laatste twee presidentsverkiezingen nog overweldigend Democratisch stemde. Volgens peilers werken de aanslagen van 11 september 2001 - die vele honderden inwoners van New Jer sey het leven kostte - positief uit voor George Bush. Democraten denken dat ze wellicht voor een verrassing kunnen zorgen in Arkansas (thuisstaat van oud-president Bill Clinton), ook al heeft het Republikeinse kamp die staat al min of meer geclaimd. En zo kun je het hele lijstje afgaan van de staten die duidelijk pro-Bush zijn zoals Alaska of Wyoming, via de twij felgevallen naar de staten waarvan op voorhand duidelijk is dat ze naar Kerry gaan zoals Californië en Massachu setts. Om te bepalen hoe spannend staten zijn, wordt veelal eerst gekeken naar de uitslagen van 2000. De staten waar het verschil tussen Bush en Gore min der dan een procentpunt van de stem men bedroeg, zijn Florida, New Mexi co, Wisconsin, Iowa en Oregon. De kiesmannen van Florida werden na af gebroken hertellingen toegewezen aan George Bush. De Democraten zouden er een lief ding voor over hebben, om de staat dit jaar te kunnen veroveren. Niet alleen de 27 kiesmannen tellen, maar ook de zoete smaak van wraak. Maar het is nog ongewis hoe het nu gaat uitpakken. New Mexico, Wisconsin, Iowa en Ore gon werden nipt gewonnen door Al Gore. Oregon wordt dit jaar door de meeste peilers - onder voorbehoud - toebedeeld aan John Kerry omdat Ralph Nader er vier jaar geleden vijf procent van de stemmen haalde maar het nu minder goed doet in de peilin gen. Maar in de overige drie staten kan de kiezersgunst volgens de peilingen zowel in het voordeel van Bush als dat van Kerry uitvallen. Bush wist New Hampshire nipt te winnen in 2000, maar ligt nu in de peilingen achter op Kerry, die uit het naburige Massachu setts komt. Het lijstje spannende staten kan nog verder worden aangevuld: Missouri en West Virginia neigen naar Bush, Mi chigan naar Kerry. Maar het is een dubbeltje op zijn kant. Minnesota is de afgelopen weken platgelopen door de presidentskandidaten. Dit is een libe rale - 'blauwe' - staat, maar deson danks zat Bush hier vier jaar geleden Gore flink op de hielen. Bush besloot dit keer een deel van zijn campagne budget hier te spenderen, en Kerry reisde dus ook constant af naar de staat. De uitkomst is hoogst onzeker. Pennsylvania was vier jaar geleden net als nu een 'slagveldstaat'. Gore won er. Bush denkt dit keer opnieuw een kans te maken en dus wordt er met de Air Force One en de Kerry-campagnejet af- en aangevlogen op Pittsburgh, Phi ladelphia en alle vliegvelden die daar tussen liggen. Vier jaar geleden had Al Gore Ohio min of meer opgegeven, maar uiteindelijk bleef het verschil met Bush beperkt tot 3,5 procentpunt van de stemmen. John Kerry ziet hier zijn beste kansen liggen om een staat af te pikken van George Bush. Ook op dit strijdtoneel is het volgens de peilin gen 'too close to call'. Michael Moore: Verkiezingen, controleren De documentairemaker en Oscar-winnaar Michael Moore wil met 1200 vrijwilli gers toezicht houden op het verloop van de presidents verkiezingen in de belangrij ke staten Florida en Ohio. In beide is nog niet duidelijk wie de stembusgang gaat winnen. Moore, een fel te genstander van de Republi keinse president Bush, is be zorgd dat kiezers van etni sche minderheden bij het uitbrengen van hun stem worden geïntimideerd. De regisseur van onder meer Fahrenheit 9/11 wil samen met met camera's uitgeruste vrijwilligers gaan posten bij stembureaus in de beide sta ten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5