Tien procent ;omt te kort tan pensioen Videotape Osama bin Laden onaangename verrassing Onrust onder marktkooplui over bouwprojecten Zeel ouderen met bijbaantje )ochter voor Dirk Kuyt commentaar Het is we ?r voorbij Akkoord lijkt haalbaar over WAO en prepensioen v't Oroof wat XStNO 11/12° door Ans Bouwmans Washington - Osama bin La den is opgedoken. Niet met een aanslag, maar met een vi deotape. Met een denigreren de verwijzing naar de leesles over het 'geitje' in een school klas in Florida op 11 septem ber, trekt Bin Laden een lange neus naar de Amerikaanse president Bush. Ja, ik ben de regisseur van de aanslagen die drieduizend mensen in de VS het leven kostten, zegt hij. Ja, ik leef nog. Iedereen is het erover eens dat de verschijning van Bin Laden bedoeld is om de presidents verkiezingen te beïnvloeden. Maar hoe? Moet het volk zich als één man om Bush scharen, of wilde de al-Qaedaleider be nadrukken dat Bush heeft ge faald hem te pakken. Feitelijk zegt Osama bin Laden op de tape dat het hem niks kan schelen wie er morgen wordt gekozen, maar zijn verschij ning vier dagen voor de verkie zingen roept in de VS veel spe culaties op over het effect daarvan. Bush lijkt er voordeel van te hebben. Bin Laden leidt de aandacht af van Irak, dat voor Bush alleen maar slecht nieuws oplevert de laatste tijd. Bin Laden herinnert Amerika nen aan het gevaar van terro risme. en Bush scoort in de peilingen in de VS beter als krachtige bestrijder van terro risme dan Kerry. De strategie van de president heeft het volk sinds 11 september veilig ge houden, zegt het Bush-kamp. Osama bin Laden mag dan le ven, erg krachtig kwam zijn pr- stunt niet over. Zowel Kerry als diens buiten landadviseur Richard Hol brooke wezen er op dat Bush de jacht op Osama bin Laden heeft laten lopen door 'm uit te besteden aan Afghaanse krijgs heren. Daarmee wekte Kerry de indruk politieke munt te willen slaan uit de video van 'de grootste vijand van Amerika'. Schaamteloos en onjuist, klonk het al snel vanuit het Bush- kamp. Daar staat tegenover dat Kerry al weken betoogt dat Bush zich heeft laten afleiden van het ge vecht tegen Osama bin Laden en al-Qaeda met een oorlog in Irak. Dat Bin Laden misschien wel was gepakt als Bush meer soldaten had ingezet voor de jacht. Daaraan refereren komt over als een nogal grove politie ke zet, maar veel anders kan Kerry niet. Osama bin Laden is op vrije voeten en dat is een vlek op het blazoen van Bush. Bush het er bovendien ook wei nig gras over groeien om Kerry opnieuw neer te zetten als een zwakke, weinig standvastige lei der. Voor Democraten is het ondertussen al een hele op luchting dat de door hen ge vreesde electorale 'oktoberver- rassing' - Bush heeft Bin Laden te pakken - is uitgebleven. Miami - Stemgerechtigden in de Amerikaanse 'zwevende kie- zersstaat' Florida hebben nu al, een dag voor de verkiezingen, het meest geklaagd over stem busproblemen. Van de 53.252 klachten die uit het hele land binnenkwamen bij de klachten lijn, waren er 8.658 uit Florida. Meest genoemde problemen waren zoekgeraakte stembiljet ten voor personen die bij machtiging mogen stemmen, en de rijen bij stembureaus. Pagina Buitenland De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor €9 75aj^ i SJ Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! Postcode/Plaats: I Geboortedatum: I I e-mailadres I Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar 1 Leidsch Dagblad, Antw nr. 127, 1800 VB Alkmaar 1 Gratis tel 0800 -1711 E-mail: lezersservicc^hdc nl of surf naar l www.leidschdagblad.nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. I I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in I de colofon van de krant vindt u nadere informatie I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Disco Inferno speciaal voor oudere jongeren Barry Hay als verrassingsact in Zoeterwoude (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 door Eric-Jan Berendsen leiden - Onder de kooplieden van de Leidse warenmarkt is grote onrust ont staan. Binnenkort begint de aanleg van een fietsenkelder onder het Stadhuis plein en vrijwel gelijktijdig wordt de Sint Jansbrug over de Oude Rijn tussen Hoogstraat en Donkersteeg gerestau reerd. Beide klussen gaan begin vol gend jaar van start. Op de zaterdag- markt moeten 23 kramen een andere plek krijgen. Maar niemand van de kooplui weet nog waar hij heen kan. De Centrale Vereniging voor Ambulan te Handel (CVAH), de belangenvereni ging van de marktkooplui, is woedend. De CVAH is bang dat door de werk zaamheden aan de Sint Jansbrug ook de Hoogstraat als tijdelijke marktplek afvalt. De aanleg van de fietsenkelder bete kent niet alleen dat het Stadhuisplein voor een jaar op de schop gaat, ook de Vismarkt wordt tot aan de waterkant opengebroken en delen van het Trouwstraatje naast het stadhuis even eens. Daardoor moeten alle kramen die daar normaal staan, naar een ande re plek. ,,0p woensdag is dat geen pro bleem", zegt Daan Kerdijk, bestuurslid van de CVAH regio Leiden. „Dan kun nen de kramen naar de overkant, naar de Nieuwe Rijn. Maar op zaterdag we ten we nog steeds niet waar we aan toe zijn." Volgens Kerdijk heeft de gemeente voorgesteld de kramen voor ongeveer een jaar te verplaatsen naar de Stille Rijn of de Lange Mare. „Onbespreek baar voor ons. Je moet de markt niet uit elkaar trekken. Wij zouden zelf graag naar het Gangetje gaan of naar de Nieuwe Rijn tussen Hartesteeg en Hooigracht, als de winkeliers daar wil len meewerken. Zij krijgen per slot van rekening wel kramen voor hun neus. Een andere optie zou zijn de Hoog straat, maar dat wordt moeilijk door de restauratie van de Sint Jansbrug. Al hebben we begrepen dat er wel een doorgang blijft voor voetgangers tij dens de werkzaamheden." Pagina Ri: Kooplieden willen naar Nieuwe Rijn maandag 1 NOVEMBER 2004 trecht/anp - Ongeveer 13 pro- itvan de gepensioneerden eeft een bijbaantje. Zij kunnen |et rondkomen van hun oude- agsvoorziening. Dat blijkt uit en onderzoek van het Natio- aal Instituut voor Budgetvoor- chting (Nibud). lit de enquête onder driedui- pnd mensen blijkt, dat 72 jocent van de gepensioneer- en na hun pensionering min- pr te besteden krijgt. Een yvart behoudt een even dikke ortemonnee en 5 procent aat er in inkomen op vooruit, tti de achteruitgang in inko- len op te vangen, bezuinigt •nderde van de 65-plussers. ïn kwart teert in op het eigen irmogen en 13 procent »emt dus een bijbaantje. ;hteraf gezien had tweederde in de ondervraagden meer nsioen willen opbouwen, ilgens het Nibud bereiden et alleen veel ouderen zich ïcht voor op de nieuwe fase hun leven. d neemt ook slechts een vart van de gezinnen financi- e maatregelen voor de komst n kinderen. Uit het onder- lek blijkt volgens het Nibud irder dat Nederlanders niet tten te springen om te kun- in sparen voor betaald ver- wisumenten willen pas geld vrije tijd opsparen voor ver- f als ze zeker weten daar la ter ook gebruik van te gaan maken, zeggen de budgetvoor- lichters. Verder geven mensen de voorkeur aan de garantie dat ze kunnen terugkeren naar hun oude werkgever na een loopbaanonderbreking. „Slechts drie op de tien onder vraagden jonger dan 35 jaar is bereid om tien jaar lang 5 pro cent van het salaris in te leve ren voor verlof. Maar de helft van deze groep zou wel onbetaald verlof wil len met terugkeergarantie", zegt het Nibud. „Mensen zijn eerder geneigd te sparen voor verlof als het om iets concreets gaat. Een derde wil sparen voor bijvoor beeld studieverlof of een sab batical. Voor verlof dat mis schien nodig is, zoals zorgver lof en ouderschapsverlof, wil slechts een kwart sparen. "In april concludeerde het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) ook al dat de meeste werkne mers geen behoefte hebben aan spaarmogelijkheden voor verlof om hun loopbaan tijde lijk te onderbreken. Het kabinet wil de huidige re geling voor verlofsparen laten opgaan in de zogeheten le vensloopregeling, zodat men sen zorg en werk makkelijker kunnen combineren. Uit het SCP-onderzoek bleek echter dat werknemers niet voor ver lof gaan sparen met het oog op (latere) zorgtaken. kTwiJK - Ondanks de neder- ag bij AZ (4-1) was er dit eekeinde goed nieuws voor Jyenoordspits Dirk Kuyt. De ïtwijker werd zaterdag voor it eerst vader. Zijn dochter iet Noëlla. b jonge vader scoorde een ig later niet tegen AZ, dat ch door de zege in de kop in de eredivisie heeft gevoet- lld. Feyenoord liet gistermid- fg een kans liggen om de fcnaarders af te schudden, èt beslissende moment in het duel was volgens de trai ners Gullit en Adriaanse een niet gegeven strafschop voor een overtreding op Kuyt, vlak voordat Perez de 2-1 voor AZ maakte. Nadat Perez in de 76ste minuut ook de 3-1 had gemaakt, was het duel gelo pen. Zeker nadat scheidsrech ter Van Egmond twee Feyen- oord-spelers (Bosschaart en Song) van het veld had ge stuurd. In de 88ste minuut be paalde invaller Nelisse de eindstand op 4-1. BUSH OF KERRY? ze zich in 'battlegroundstates' Ohio, New Hampshire of Flo- veel gelegen laten liggen de opvattingen in de rest de wereld, moet natuurlijk den betwijfeld. Een handje- Amerikanen beslist morgen de vraag of de Democraat F. Kerry er in slaagt de zit- Republikeinse president •rge W. Bush uit het Witte luis te verdrijven, laar waar Europa an voorkeur heeft X)r Kerry, moet het ch er op voorberei- tn dat hij geen we- mlijk ander buiten luis beleid zal voe- Bush heeft zich internatio- aal weinig geliefd gemaakt met jn eenzijdige optredens in Af- ïanistan en Irak, zijn openlijke izies met bondgenoten en zijn eerbuigende houding jegens de erenigde Naties. In de traditie *n zijn Democratische Partij wft Kerry zich opgeworpen als fe man die de internationale al- Mies wil herstellen. Maar ook l{ny hamert er op dat Amerika *lf beslist waar het zijn solda- Pnheen stuurt. De toonhoogte anders. Maar het besef dat P«ika de enige resterende su- mrnacht vormt en uit dien bofde verplichtingen heeft, is verkiezing van Kerry volop kan sen de transatlantische ergernis sen te overwinnen. Zijn aantre den biedt Europa ook de moge lijkheid een aantal lastige keu zes te maken. Want dat is nodig, wil het in de toekomst in het Witte Huis een gewillig oor vin den. Allereerst moet het besef doorbreken dat niet Frankrijk, Duitsland en Engeland alleen de dienst uitmaken, maar dat ook vroege re Oost-Europese lan den als Polen een stem moeten krijgen in het kapittel van het Europese buitenlands beleid. Een beleid dat bovendien veel consequenter en eensgezinder uitgedragen moet worden. Bovendien zal Europa er ook - of wellicht juist - met president Kerry niet aan ontkomen een prominentere rol te gaan spelen in Irak. De VN-resolutie van en kele maanden geleden waarin de wereld zich verplichtte het nieuwe Irakese interim-bewind te steunen, kwam er onder Eu ropese druk. Er is geen boter bij de vis gedaan. Waar Europa te veel hoopt op Kerry en te weinig bij zichzelf te rade gaat, kan het de komende jaren alleen maar tegenvallen. "elfsprekend biedt een uit- Pet*" de Vries Cherie Blair valt George Bush aan londen - De vrouw van de Brit se premier Tony Blair, Cherie, heeft tijdens een lezing in de VS de Amerikaanse president Bush bekritiseerd. Dat meldden Brit se media gisteren. Met kritiek op de manier waarop in de VS terreurverdachten worden vast gehouden en Bush' standpun ten over de rechten van ho mo's, riep de advocate kritiek op van Republikeinse toehoor ders. Blair deed de gewraakte uitlatingen tijdens een lezing op de Harvard Universiteit in Massachusetts. Zij prees de be slissing van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat gevange nen op Guantanamo Bay het recht hebben hun detentie aan te vechten. Ze noemde de uit spraak, die tegen het zere been van het Witte Huis was, 'van groot belang'. Drie doden bij verkeersongeval Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad katwijk - Een aangenaam herfstzonnetje begeleidde eigenaar Hennie Schaap zaterdag bij het afbreken van paviljoen Het Strand. Het zomerseizoen zit er nu definitief op voor de exploitanten. Schaap was de laatste paviljoenhouder in Katwijk die zijn biezen pak te en gaat genieten van een welverdiende vakantie. Eén paviljoenhouder, die van het Zeepaviljoen, is dat niet gegund. Die strandtent mag tijdens de wintermaanden 'ge woon' blijven staan. De andere kruipen medio april weer uit hun schulp. Foto: Arie van Dijk lunteren - Door een verkeers ongeval in het Gelderse Lunte ren zijn zaterdagavond drie mensen om het leven gekomen. De personenauto waarin zij za ten, raakte van de weg, botste tegen een boom en sloeg over de kop. De slachtoffers zijn een 18-jarige man uit Ede, een 19- jarige man uit Lunteren en een 19-jarige vrouw uit dezelfde plaats. In de auto zaten vijf per sonen. Vier inzittenden werden uit het voertuig geslingerd. De drie verongelijkte personen overleden ter plekke. Balkenende had nare aandoening den haag - Premier Balkenende heeft gisteren gezegd dat de in fectie van zijn voet een dodelijk gevolg had kunnen hebben als er niet tijdig was ingegrepen. „Er was sprake van een infectie van twee agressieve bacteriën", aldus Balkenende. „Vooral die combinatie kan fataal zijn. Het is een hele gemene aandoe ning. Je kunt een hartstilstand krijgen of je longen kunnen worden aangetast. Ook kun je een deel van je been verliezen." Door tijdig ingrijpen van de chirurg konden die levensge vaarlijke complicaties worden voorkomen, aldus de premier. „Ik ben erg dankbaar dat de in fectie niet in mijn bloedbaan is terechtgekomen. Het had zo veel erger kunnen zijn", aldus de premier in een interview in het tv-programma Netwerk. Florida aan kop met klachten Quick Boys is weer terug onder de mensen Woede om jacht op bierviltjes en sigarenbandjes den haag/gpd - Een sociaal akkoord over prepensioen en de toekomst van de WAO is binnen handbereik. Een deal is binnen enkele dagen moge lijk, wellicht zelfs morgen al. Het kabinet wil eerst een ver gelijk met de vakcentrales, zo dat de stakingen worden be ëindigd. Het is onduidelijk of het kabinet nu al streeft naar een akkoord waar ook de werkgevers in zijn betrokken. Of de onderhandelingen snel kunnen worden afgerond, hangt af van het compromis dat de leiders van de drie vak centrales vanmiddag kunnen voorleggen aan hun bestuur ders. Daar wordt duidelijk hoeveel de bonden willen slik ken. Betrokkenen spraken gister avond van een 'broze' situatie. „Er zijn op alle dossiers nog belangrijke verschillen te over bruggen. Maar er is ook be reidheid om op belangrijke (advertentie) punten te bewegen", aldus een bron. Men waarschuwt voor te veel optimisme. ,Als we het over een ogenschijnlijk minder belangrijk punt alsnog niet eens worden, stort het he le bouwwerk weer in elkaar", aldus een ingewijde. Afgelopen weekend is er op nieuw op het hoogste niveau onderhandeld tussen vakcen trales en het kabinet. Het kabi net wil een snel einde aan de sociale onrust, maar van grote concessies lijkt geen sprake. Het overleg is in een eindfase beland door een doorbraak op het dossier van de WAO. Het kabinet is alsnog bereid de plannen voor het nieuwe stel sel te versoepelen. Zo zouden zieke werknemers van wie niet duidelijk is of ze duurzaam ar beidsongeschikt zijn, toch toe gelaten worden tot de nieuwe WAO. Op het terrein van vut/prepensioen lijken de par tijen elkaar te kunnen vinden in een verruiming van de nog in te voeren levenslooprege ling (waarbij werknemers be lastingvrij geld opzij kunnen zetten voor betaald verlof). Ook wordt de bestaande pen sioenwetgeving aangepast, zo dat mensen in slijtende beroe pen niet per sè tot hun 65ste hoeven door te werken. Pagina economie Week van de waarheid voor de vakbonden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1