Tinus neemt afscheid als een vent SPORT Wintertijdeen nieuwe fiets, we gaan beginnen EK overgangstoernooi voor volleybalteams Wervelende slotshof- Valentino Rossi Prins Albert en het mannelijke peloton zwaaien Van Moorsel uit op Curasao Miljoenen honkbalfans eren Red Sox Legendarische schaatser Willem Augustin overlede''! Balco verstrekte Bonds f verboden spierversterkt Corus passeert Jan Timman calvia - Jan Timman speelt niet op het Corustoernooi. De orga nisatie van het schaaktoernooi heeft hem dat na afloop van de schaakolympiade in CaMa op Mallorca meegedeeld. De Am sterdamse grootmeester (52) is ontzet over het besluit. Hij zei zaterdag dat de organisatie hem afgelopen zomer de toezegging had gedaan dat hij zou spelen indien Kasparov zou afzeggen. Dat gebeurde inderdaad twee weken geleden. lan Poulter wint in Valderrama valderrama - lan Poulter heeft gisteren de Volvo Masters in Valderrama gewonnen. De En gelse golfer rekende in een sud den death af met zijn Spaanse concurrent Sergio Garcia. Na vier ronden waren beiden ge ëindigd op een totaal van 277 slagen, 7 onder par. Alastair Forsyth, die na drie ronden de leiding had genomen, had een slag meer nodig dan Poulter en Garcia. Twee records voor Schreuder aken - Hinkelien Schreuder heeft op de tweede dag van het zwemfestival in Aken twee na tionale records op de 25-meter- baan verbeterd. De Twentse all- rounder won zaterdag de 100 meter wisselslag in 1 minuut en 2,10 seconden. Ze was daarmee sneller dan Mildred Muis, die in maart '92 na 1.02,22 aantikte. Schreuder scherpte ook haar ei gen nationale toptijd op de 50 rug aan; 28,32. Martin wint rally van Catalonië lloret de mar - De Est Markko Martin heeft gisteren in een Ford de Rally van Catalonië, de voorlaatste race in het wereld kampioenschap, op zijn naam gebracht. Hij had in Lloret de Mar na 1721 kilometer een voorsprong van 23,2 seconden op de Fin Marcus Gronholm in een Peugeot. De Spanjaard Car los Sainz werd derde in een Subaru. De overwinning bete kende voor Martin zijn derde in dit seizoen, de vijfde in zijn loopbaan. Grote schenking voor OS Peking hongkong - Een zakenman uit Hongkong heeft de organisato ren van de Olympische Spelen van Peking een bedrag van bij na 11 miljoen euro geschonken. Het geld moet worden gebruikt voor de bouw van een zwem- stadion, waar straks 17.000 mensen kunnen kijken naar de wedstrijden. De miljoenen zijn afkomstig van Li Ka-shing, de rijkste man van Azië. Geen mijlpaal voor Agassi Stockholm - Andre Agassi is er gisteren niet in geslaagd zijn zestigste toernooizege te boe ken. In de finale van het tennis toernooi van Stockholm bleek de Zweed Thomas Johansson te sterk. Nadat beiden met 6-3 een set hadden gewonnen, besliste Johansson de partij na een tie break. Megacontract voor Kirilenko salt lake city - De Russische basketballer Andrei Kirilenko heeft een megacontract gete kend bij de Utah Jazz. De 23-ja- rige speler verlengde zijn ver bintenis met zes jaar en gaat hiermee een bedrag van 86 mil joen dollar verdienen. Het be drag is het maximum wat de clubs volgens de regels van de NBA aan een speler mogen be talen. Zilver turner Van Gelder Glasgow - Turner Yuri van Gel der heeft zaterdag bij de we reldbekerwedstrijden in Glas gow op het onderdeel ringen zilver behaald. De 21-jarige Waalwijker kreeg voor zijn oefe ning de waardering 9,662. De Chinees Huang Xu toonde de beste oefening en werd be loond met 9,712. Voor Van Gel der was het sinds zijn wereld bekerdebuut in maart 2003 de zevende medaille. Grote Prijs van Drenthe voor Zoer zuidlaren - Bij het internatio nale concours hippique van Zuidlaren is de Grote Prijs van Drenthe in de eigen provincie gebleven. Albert Zoer was gis termiddag de gelukkige win naar. De springruiter uit Echten was op zijn hoog aangeschre ven merrie Lowina ook in de barrage foutloos. De combina tie was bovendien een seconde sneller dan Gert-Jan Bruggink op Jöel. Leon Tijssen maakte het Nederlandse succes com pleet. maandag 1 NOVEMBER 20* je irc Groenendaal niet ontevreden na vierde plaats in eerste Superprestige-veldrit Jet V nd( esp foni iet 1 ii de reds ëtii door Edward Swier sint-michielsgestel - Het nieuwe 'kar retje' stond, na een uur trouwe dienst, te blinken. Geen spatje mod der, nog geen enkel krasje op het zwarte carbonframe. Ook de eigenaar glom. Blij als een kind met zijn jong ste aanwinst, een nieuw speeltje, een werktuig bovenal. Richard Groenen daal straalde zelf net zo als zijn zwar te Colnago. In de jacht op de concurrentie mag de Brabantse veldrijder zelf dan nog niet helemaal het juiste ritme hebben gevonden, aan zijn materiaal zal het in de toekomst niet meer liggen. En dus was Groenendaal niet eens onte vreden na zijn vierde plaats in de Su perprestige-veldrit van Sint-Michiels gestel. Het seizoen kan nu eindelijk begin nen wat Groenendaal betreft. ,,De wintertijd is ingegaan, het is novem ber, de fiets is er. We gaan beginnen." Groenendaal was vorig jaar tot de ontdekking gekomen dat hij achterop raakte in de strijd doordat de concur rentie beter materiaal ter beschikking had. „We liepen een stapje achter." In de fabriek van Colnago, de materi aalsponsor van de Rabo-profploeg, werd de afgelopen maanden hard aan een nieuw frame gebouwd. „Maar bij de start van het seizoen was het nog niet in orde. Er moet voor crossers toch een andere voor- en achtervork in, het vraagt een iets andere bouw en meer tijd." Al met al werden zes fietsen gemaakt. Zaterdag ontving Groenendaal het frame. „Ik had er pas één keer op ge traind, maar het voelt super. Ik ben ervan overtuigd dat ik weër resultaten zal scoren als de echte vorm er is en mijn parkoersen komen." De laatste keer dat Groenendaal de Superprestige-cross in zijn woon plaats won, was in het seizoen 2000/2001. Vorig jaar was hij zesde, kampend met de naweeën van een blessure. Maar ook gisteren, weer volledig hersteld, maakte hij zich geen illusies. Terwijl dorpsgenoten hem geestdriftig aanmoedigden toen 'hun Richard' vroeg in de wedstrijd alleen op kop kwam, wist de natio naal kampioen zelf dat het voor hem nog te vroeg in het seizoen is. Op een dergelijk snel parkoers als in Sint-Michielsgestel wint bovendien zelden of nooit een coureur als Groe nendaal, een man die het moet heb ben van hard werken, ploeteren door de modder, of stoempen op de peda len. Dan gaat de winst naar een man als Tom Vannoppen. Een coureur die kan aanklampen en in de finale er een venijnig spurtje uit kan gooien. Een crosser van het huidige stempel. Groenendaal is er nog eentje van wel eer, een noeste werker. Voor zulke renners was er dit seizoen tot op he den weinig eer te behalen. Het weer is te goed, modder blijft uit. En de parkoersen worden almaar sneller. In Sint-Michielsgestel leek het gisteren wel een wegkoers. een criterium. Laagvliegen, dan draaien en keren, vervolgens weer laagvliegen. „Een wegwedstrijd? Ach, het ging wel ontiegelijk hard. Het was racen, ik heb afgezien als een beer. We reden, ondanks al die bochtjes, 35 per uur gemiddeld. Een heel hoog tempo, maar dat zijn we de laatste weken al wel een beetje gewend", hijgde de nummer vier na. Het bleek daardoor onmogelijk alleen weg te komen. „Het was geven, ge ven, geven. Maar telkens kwamen renners terug." Bart Aernouts pro beerde het tevergeefs, Groenendaal eerder ook. Telkens groeide de kop groep weer tot tien man of meer. De vier sterksten verdeelden wel de prijzen. Groenendaal kon Sven Nys en Tom Vannoppen in de finale niet volgen. En met Sven Vanthourenhout had hij zelf een 'linkebal' mee die slechts op het sprintje om plek drie wachtte. En hem dus ook klopte. In Sint-Michielsgestel viel te beluiste ren dat het voor veel liefhebbers in middels wat te snel gaat. Wegwed strijden worden gereden tussen maart en oktober, niet in de winter. Groenendaal: „Ik vind er zelf ook niet veel aan. Jaren terug riep iedereen dat het saai was omdat het zo snel uit door Ad Pertijs Willemstad - Leontien Zijlaard- Van Moorsel noemt zichzelf 'een broekschijterd'. Op Curacao, waar ze naartoe was gevlogen voor het afleggen van haar laat ste koerskilometers op de weg, overwon ze de afgelopen dagen echter een paar angsten. Eerst bleek het zwemmen tussen dol fijnen minder eng dan gedacht en zaterdag kwam ze tijdens de Amstel Curacao Race tot een an dere ontdekking. „In mijn vol gende leven wil ik een vent zijn", zei ze na afloop van de door wereldkampioen Oscar Freire gewonnen koers. „Tussen de kerels fietsen is zo veel leuker dan tussen de vrou wen. Normaal ben ik bang om in het peloton tussen de wielen te rijden. Vandaag totaal niet. Mannen fietsen veel harder en daardoor rijden ze op een of andere manier ook minder ge vaarlijk." Leontien van Moorsel voelde zich weer even helemaal Tinus: fietsen tussen de jongens. „Zo is het in 1978 ook begonnen bij de jeugd. Toen al wilde ik liever een manneke zijn op de fiets." Zesentwintig jaar later neemt ze afscheid als de grote diva van het mondiale fietsen. Wereldti tels op weg, tijdrit en baan. Olympische gouden plakken op weg, tijdrit en baan. Het we relduurrecord. Ze heeft het alle maal achter haar naam staan. Geen wonder dat ze niet zo maar afscheid kan of mag ne men. Elke wedstrijd, elk criteri- Leontien van Moorsel zwemt in Curacao tussen de dolfijnen. Foto: GPD/Tim de Waele um vond het afgelopen jaar wel een invalshoek om haar op ge paste wijze vaarwel te zeggen. Enkele weken geleden haalde ze de media weer met het ont hullen van een beeld in haar geboortedorp Boekei. Zaterdag was het de beurt aan Curasao om zich te afficheren als de plaats waar ze haar laat ste wedstrijdkilometers op de weg zou afleggen. De komst van prins Albert van Monaco gaf een koninklijk tintje aan dit afscheid. Hij sprak mooie woor den op het afsluitende strand feest, waar ook vuurwerk en een muzikale Brabantse ode van Guus Meeuwis Van Moor sel ten deel vielen. Leontien kon er allemaal niet ontroerd van raken. „Voor mij was er maar één echt afscheid: de Olympische Spelen in Athe ne." Daar hield het leven van de topsporter Van Moorsel op te bestaan. „Sindsdien heb ik nog maar twee keer op de fiets gezeten", hijgde ze na aan het Waaigat van Willemstad, waar de Race even ervoor gefinisht was. Tinus moest op de verraderlijke Julianabrug de tien besten van de dag (negen profs en vetera- nenkampioen Ron Vroom) la ten lopen. Op het finalepar koers escorteerde Servais Kna- ven haar bij haar laatste wegki- lometers. „Servais Knaven zei: kom, we demarreren nog een keer. Jonge, jonge." Ze klonk even moe als voldaan. Manlief Michael wil het andere leven gaan oppakken. De dagen voor een wedstrijd liggen luie ren op een zonnig Caribisch strand ligt echter nog altijd niet in de aard van Leontien. En dus liet ze haar oog vallen op de fit nessruimte van het vakantie complex. „Maar ik mocht er niet naar binnen van Michael. In dat opzicht zag ik dus wel op tegen de koers van vandaag." Wie naar de wedstrijd had uit gekeken was Emelie Sweerts, een 38-jarige Nederlandse die op het eiland woont. „Dankzij Leontien mogen wij voor het eerst meedoen aan de Race", zei ze. Organisator Leo van Vliet moet normaliter niks hebben van vrouwen in zijn wedstrijd, maar aangezien hij Van Moor sel had uitgenodigd, kon hij alle andere meiden van het eiland niet meer weigeren. Volgens Sweerts, zaterdag de beste van alle Antilliaanse vrou wen, was het wielrennen op Curasao voor de komst van Le ontien van Moorsel al geëman cipeerd. „Wij rijden hier alleen maar tussen de mannen." Mocht Leontien in een volgend leven per ongeluk toch weer als vrouw geboren worden, dan kan ze altijd verhuizen naar de Cariben. Voorlopig is het zo ver niet. Eerst wacht haar nog een af scheid. Het allerlaatste. Na de laatste wegkilometers in Wil lemstad volgen begin volgend jaar de laatste meters op de baan. Tijdens de Zesdaagse van Rotterdam. „Dat is voor mij mijn afscheid. Tussen alleen maar echte toppers." Tussen de kerels dus ook. En iets minder als de 'broekschij terd' die ze tot voor dit week einde geweest is. Goedkoop kan leven met loting door Frank Buschmann Amsterdam - Eén ding weet bondscoach Bert Goedkoop van de Nederlandse volleybal lers nu al zeker met het oog op het volgend jaar af te werken Europees kampioenschap in Belgrado en Rome: „Het niveau zal lager zijn." Het heeft volgens Goedkoop te maken met het feit dat het EK het eerste titeltoemooi is na de Spelen van Athene. „Het begin van een nieuwe olympische cy clus. Spelers zijn net afgehaakt, veel teams moeten nieuwe mensen inpassen. Zelf begin nen we ook opnieuw. Wij moe ten Guido Görtzen en Richard Schuil vervangen. Voor ons geldt wat voor meerdere ploe gen opgaat: 2005 wordt een overgangsjaar." Desondanks denkt Goedkoop dat er mogelijkheden liggen op het EK, waarbij Nederland tus sen 2 en 11 september is inge deeld bij Servië-Montenegro, Frankrijk, Spanje, Tsjechië en Griekenland. Oranje werkt zijn groepswedstrijden af in Belgra do en moet bij de eerste twee eindigen om de halve finales, in Rome, te bereiken. Een poule die beduidend gelijk waardiger is dan de andere, meent de keuzeheer. „In die ene groep zijn de nummers één en twee veel sterker dan de rest. Daarin moeten Italië en Rus land normaal gesproken de hal ve finales halen." De laatste vier, zo op het eerste oog lijkt het niet onhaalbaar voor de volleyballers. Servië- Montenegro is op papier de sterkste van de vijf opponenten. „Daar zullen de meeste oudere spelers wél nog een jaartje ver der gaan, omdat het EK deels in eigen land is. Het wordt moei lijk spelen in Belgrado. Agres sief publiek, het gaat er extreem heet aan toé. Extremer dan in Italië." Griekenland en Tsjechië her bergen onvoorspelbare teams, van Frankrijk en Spanje won Nederland het laatste jaar meerdere keren. Goedkoop: „De Fransen zijn nog wel vice- Europees kampioen, maar heb ben dit jaar zwak gepresteerd. Spanje hebben we twee keer verslagen in de olympische kwalificatie. Bij die ploeg gaan net als bij ons een paar oudere jongens niet door, maar vol gens mij hebben zij niet veel ta lent klaar staan. Wij wel." Goedkoop doelt op de aanval lers Robert Horstink en Kay van Dijk. Zij moeten Görtzen en Schuil, die na Athene afhaak ten, de komende jaren doen vergeten. Mogelijk moet Goed koop ook nog op zoek naar een tijdelijk alternatief voor passer loper Reinder Nummerdor. De aanvoerder heeft aangegeven een zomer zonder Nederlands team te willen doorbrengen. „Ik ken zijn verlangen", zegt Goed koop, „maar ik heb ook mijn verlangen. Ik ga begin volgend jaar zeker nog een keer met Reinder praten. Veel hangt af van de vraag hoe fris hij uit de Italiaanse competitie komt." Nummerdor er wel of niet bij op het EK, het is niet eens zijn grootste zorg op dit moment. Goedkoop hoopt vooral dat hij het in zijn ogen optimale pro gramma voor 2005 kan uitvoe ren. De stichting Pro Volley, het laatste anderhalf jaar verant woordelijk voor de nationale selecties, kon dat door grote fi nanciële problemen niet garan deren. NOC*NSF schoot daar om afgelopen week te hulp. „We kunnen nu aan de slag." boston - Ruim drie miljoen fans hebben de honk ballers van Boston Red Sox zaterdag toegejuicht tijdens hun zeven mijl lange overwinningsparade door de stad. Regen en kou, het was tegen het vriespunt, konden de fans niet deren. De eerste overwinning in de World Series sinds 1918 moest uitbundig gevierd worden. Spelers en staf werden in groepjes van vier vervoerd in oude amfibievoer tuigen uit de tweede wereldoorlog. De tocht ging van het eigen stadion Fenway Park naar het ge meentehuis. De politie arresteerde vijftien rel schoppers. Dertig mensen werden op straat me disch behandeld, twaalf werden naar een zieken huis vervoerd. Foto: EPA/Justin Lane Itje elkaar lag. Maai' nu hoor je weejen gen omdat alles bij elkaar blijft, inst gens mij willen de mensen vooctrij renners zien ploeteren. Het puhde bewondert coureurs die lijden. Het ik kan je verzekeren dat wij hiei)00 voor stuk ook allemaal hebben na£ den. Maar dat kun je, omdat he snel gaat en je schoon blijft, nie goed zien." Groenendaal zal zich echter nie klagen. „Straks komen heus de zwaardere wedstrijden. Als het week gaat regenen, dan ligt er h daar beslist modder. En daarna we dan weer in het zand. Zo kri dereen zijn favoriete parkoers. Iitse moet je als renner ook niet ovei;ts s ren. Maar je hebt wel gelijk, eepma ouderwetse cross zou prachtig i>tse Zelfs al wordt zijn nieuwe fiets <ks vies. hap lec: jis-' de ft ei he ts DU - Bi bo sneek/anp - Elfstedentocht legende Willem Augustin is gisteren op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Sneek overleden. De Amsterdam mer, die in Hindeloopen woonde vlakbij het Schaats museum, reed sinds 1941 alle edities van de Tocht der Tochten. In het boek 'De Mannen van 63' geven de auteurs Jurryt van de Vooren en Marnix Koolhaas het bo ende relaas weer van z debuut bij de Elfstede tocht in de oorlog. Augi tin, een leven lang ov tuigd communist, miste trein naar Leeuwarden, besloot toen maar op fiets over de onverlich besneeuwde wegen en Afsluitdijk naar de Frié' hoofdstad te gaan om m te kunnen schaatsen. itei e u vei eei 5 n :lul •in Italiaan oppermachtig in Valencil aaa ;nf door Jaap van Brummelen Groningen - Bewijzen hoefde Valentino Rossi niets meer. Twee weken geleden had hij zich op Phillip Island al verze kerd van de wereldtitel in de MotoGP. De zesde in acht jaar, op zes verschillende motoren. Zelfs een vloot Honda's bleek niet bij machte het recept te vinden om dokter Rossi op zijn minder snelle Yamaha van de titel af te houden. In Valencia stond er niets meer op het spel, maar alle ogen wa ren zoals altijd wel weer op Rossi gericht. Van zijn met bus sen uit alle hoeken van Europa opgerukte fans, maar ook van een hele batterij beroemdhe den. Voor het oog van basket ballegende Michael Jordan en prominenten uit de Formule 1- wereld als Jacky Ickx en René Arnoux zorgde Rossi voor een stijlvolle afsluiting van mis schien wel de boeiendste Grand Prix-jaargang uit de geschiede nis. Rossi won voor Tamada en Bayliss. Met een spetterend vuurwerk werd het seizoen uit geluid. Valencia was een soort van oud en nieuw-party voor Rossi. Oud is nog niet afgelopen of nieuw staat alweer voor de deur. In de wondere wereld van de Mo toGP betekent stilstand achter uitgang. En dus begint woens dag voor Rossi alweer een vol gende missie: 'Yamakka', zoals hij het zelf in zijn staccato En gels zo grappig zegt, aan weer een nieuwe titel helpen. „We blijven in Valencia om te testen met de fiets van 2005", aldus Rossi. „Dat valt na zo'n laatste race niet mee, maar het hoort er bij. Er zijn veel onder delen om te proberen. Zo zul len we meer power uit de ma chine moeten halen, wancll da zal er op gebrand zijn i gend jaar terug te slaan." r E Een coureur als Rossi heePet motorsport nog niet eerdek' voortgebracht. Kan iemarA"^ Sete Gibernau ook in zijn fve land ongestoord met de s£ek over de paddock rijden, RPU' wordt waar hij ook gaat be* z\ door horden fans. Zelfs deatl hoogste eregasten schamesic zich er niet voor een hand) ning van de superster te vj|g Als kind heeft Rossi, wienL salaris inclusief sponsorga 1 wordt geschat op twintig 1 joen euro, van deze popul" E en rijkdom gedroomd. Ncat 1 eenmaal zo ver is, gaat Ro10 onder gebukt. Hij kan ner sst ongezien over straat lopei °d „Dat maakt het erg moeili Wl motorsport heeft mijn lev? hi dicaal op de kop gezet", efou hij. ft1' In zijn hart zou hij na zo'r m pend seizoen het liefst me|en onderduiken in de anonic hc om van zijn welverdiende ne te genieten. Hij zal nog ev!n duld moeten hebben. „De?en mende weken zullen in h't W ken van testen staan. In d?rst ber, januari hoop ik van njes' rust te kunnen genieten. Dub periode is goed om de baiP;3 met de familie weer aan tt ^1C len en vakantie te vieren. "bst Volgend seizoen krijgt Ros zijn Gauloises Yamaha-tes gezelschap van de Amerik - Colin Edwards, die vollediJIC afgeknapt op Honda. En d na? Rossi wilde er nog niePe vooruitlopen. „Het kan he" goed zijn dat ik bij Yamahjw< een paar jaar doorga. Ik béfle' nog niet klaar in de Moto(Pu De Formule 1 is mijn tweéls passie, maar ik heb mijn t?e^ nog niet genomen." san francisco/anp - Het bedrijf Balco heeft honkballer Barry Bonds spierversterkers gele verd. Dat schrijft de San Fran cisco Chronicle. De krant kwam in het bezit van verklaringen die door president Conté en vi ce-president Valente van Balco tijdens verhoren door justitie zijn afgelegd. Bonds (40) was het afgelopen seizoen wederom de beste slag man in de National League. Hij sloeg 703 homeruns in zijn loopbaan en is daarmee op weg het record van Hank Aaron (755) te passeren. De speler van de San Francisco Giants ont kent verboden, prestatiebevor- derende middelen te hebben gebruikt. Zijn privé-trainer Greg Ander son is een van de vier verdach ten in de dopingzaak rond Bal co. De andere drie zijn Conté, Valente en atletiektrainei chemy. In een officiële v ring zegt Valente dat Boni' bij hem klaagde over de teit van een spierversterki lente verwees hem daaro[ Patrick Arnold, de uitvind] de steroïde. Arnold zou honkballers Benito Sai (Kansas City Royals), G; field en Jason Giambi (i New York Yankees) vodjd hebben. tóe Het viertal wordt ervaifm schuldigd dopingmiddeleJbo strekt te hebben en zwarlwe te hebben witgewassenju2 kwartet beweert onschuld zijn. rtd Anderson geeft toe grolU monen in zijn bezit te hfltei gehad maar die kocht h|sl aids-patiënten die de hden nen als medicijn kregen ple geschreven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14