KUNST CULTUUR Filmportretten va; uitgeprocedeerde!: Stemmenrijkdom bij Bachkoor Smaakvol jubileumconcert 'Echo Briljant hobospel Ogrintchoul Barry Hay in Zoeterwoude Mary Poppisp opvolger vaintva Lion King Piim Brood-tribute met unieke filmbeelden Collectie Luns onder de hamer DJ Tiësto in Gelredome Nieuw boek over Hannit Kleine bespiegelingen over het leven van Leon Giesen Country Western maakt moe Katja Schuurman. Foto: GPD/Jaap Rozema Fortuyn-film in bioscoop Amsterdam - Distributeur In spire Pictures brengt de film '0605' van Theo van Gogh eind januari in de bioscoop uit. De film die een weergave vormt van de moord op politicus Pim Fortuyn, beleeft zijn wereldpre mière al op 15 december op in ternet. In januari gaat ook de nieuwe serie 'Medea' van Van Gogh in première. Deze serie gaat ook over een omstreden politicus. De AVRO zendt de reeks, met hoofdrollen van Kat ja Schuurman en Thijs Römer, vanaf 8 januari in zes delen uit. Delfts duo wint cabaretfestival Groningen - Het Delftse duo Ozzy Tom heeft vrijdagavond met het programma 'Zwart- /Wit' de achttiende editie van het Groninger Studenten Caba ret Festival gewonnen. De vak jury prees het gemak en de charme waarmee het tweetal zijn act op het toneel bracht. De publieksprijs ging naar het Zwolse duo Ewout en Etienne voor hun programma 'Onze Va der'. Mager resultaat inburgeringstest Amsterdam - In Paradiso in Amsterdam werd zaterdag avond het Eerste Nationale In- burgeringsexamen gehouden. Het examen was onderdeel van Transito, een vierdaags festival van Leidsepleintheaters. Beken de en minder bekende Neder landers scoorden een magere zeven voor de toets. Deelne mers moesten vragen beant woorden als 'Wat is er zo leuk aan de Nederlandse man?' en 'Ie gaat op bezoek, wat kun je het beste doen?' Examenkandi daten die de Nederlandse man betrouwbaar vonden en er voor kozen om bij een bezoekje een kleinigheidje mee te nemen, ga ven de goede antwoorden. Shakespeare meest gespeeld Amsterdam - William Shake speare (1564-1616) blijft ook in ons land veruit de meest ge speelde auteur. Dat valt op te maken uit het Nederlands The aterjaarboek 2003/2004, dat binnenkort verschijnt. Met 24 verschillende uitvoeringen op basis van zijn oeuvre in het af gelopen seizoen laat Shakespe are andere kanonnen als Ibsen, Brecht en Molière ver achter zich. Rijnders was met zeven premières de actiefste regisseur van het afgelopen seizoen. De Rotterdamse Schouwburg was met 47 eerste uitvoeringen de populairste premièreplek. 'Brief' en 'Pluk' op het toneel Amsterdam - Theatergezel schap Het Toneel Speelt gaat een familievoorstelling maken naar de boeken 'De brief van de koning' en 'Geheimen van het wilde woud' van Tonke Dragt. Willem Jan Otten schrijft het stuk. De titel luidt 'Tiuri', naar de hoofdrolspeler van de boe ken. Er komt in april 2006 ook een musicalversie van Annie M.G. Schmidts boek 'Pluk redt de dieren', dat dit jaar voor het eerst werd gepubliceerd in boekvorm en meteen massaal werd verkocht. Bruun Kuijt en Wil van der Meer maken de theaterbewerking. Goos werkt aan arbeidersdrieluik Amsterdam - Schrijfster Maria Goos gaat het komende jaar werken aan een groots theater drieluik over de oritwikkeling van een arbeidersmilieu tussen 1950 en nu. Het nog titelloze stuk moet in het seizoen 2006- 2007 in drie delen worden uit gevoerd door theatergezelschap Het Toneel Speelt. Het stuk vormt één van de hoogtepun ten in de viering van het tienja rig bestaan van Het Toneel Speelt. Het drieluik was oor spronkelijk bedoeld als een filmtrilogie, maar omdat het fi nancieren van films moeizaam verloopt, besloot Goos haai' idee te verplaatsen naar het to neel. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Cantates en Motetten van J.S. Bach door Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kamerorkest o.l.v. Rob Vermeulen. Gehoord: 30/10, Marekerk, Leiden. Begrafenismuziek maakt de helft van het openingsconcert van het Bachkoor Holland uit: twee motetten, geschreven voor uitvaarten van prominente Leipziger burgers. Daarnaast twee cantates, waarvan 'Aus der Tiefen ruf ich, Herr, zu dir' de oudst overgeleverde van Bach is. Formeel nog niet helemaal een 'echte' cantate, Bach smok kelde er nog veel elementen uit de motetstijl in. Hoe divers de werken muzikaal ook zijn mo gen, tekst-inhoudelijk zitten ze op één lijn. Uit alle vier de stuk ken blijkt een preoccupatie met dood, zonde en verlossing. Wie evenwel maar een half oor over heeft voor de teksten, hoort jubelende stemmen het leven vieren. Zo klinkt in het openingskoor van Cantate nr. 144 'Nimm was dein ist und ge- he hin' een brede, bijna wellus tige stemmenrijkdom, onder steund door het luchtig en licht spelende Concertgebouw Ka merorkest. En van de koralen maakt het Bachkoor genuan ceerde, maar bepaald meesle pende klankgolven. De solisti sche aria's overtuigen hier he laas niet. De alt-aria wordt gezongen door de als mezzo te kwalifice ren José Kamminga, waardoor de lage noten verzinken in de violen, in deze aria trouwens niet onberispelijk. Sopraan Gu- drun Burghofers stem klinkt nogal zuinig en ontbeert warm te. Cantate nr. 131 'Aus der Tie fen ruf ich, Herr, zu dir' is voor al bijzonder door de aria's van bas en tenor, die worden door sneden door koralen van de so praan, respectievelijk de alten uit het koor. Helaas voegt de sopraan aan bas Pierre-Guy le Gall White niet het gewenste stralende aura toe. Beter lukt de aria van de tenor. Joao Sebastiao beschikt welis waar niet over een heel lyrische en soepele stem, maar weet, niet weinig geholpen door de cello, het eindeloze wachten en verlangen naar de Heer beel dend te zingen en de alten bie den die rusteloosheid fijnzinnig tegenwicht. In het Motet 'Jesu meine Freu- de' laat het Bachkoor vooral horen hoe met een nauwkeuri ge interpretatie en gedoseerde expressiviteit een toch wel erg lang stuk interessant kan wor den. Kernwoorden worden zorgvuldig aangezet en het con trast niet geschuwd. Door het beklemtonen van het lieflijke wordt de krachtige aanwezig heid van satan en de zonde vol ledig geneutraliseerd. Het bas- senloze, lichte en zwevende 'Gute Nacht, o Wesen' overtuigt het meest. Het klinkt werkelijk als het elegische liefdeslied van een ziel die zich gaat verenigen met zijn schepper, zuiver en zonder sentimentaliteit. Het korte Motet 'Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf is wat conventioneler opgezet, daarin valt meer de langzame overgave van de sterveling aan de eeu wigheid te horen. Het begint zeer stormachtig, met een beeldschone, maar zeer lastige inzet, om vervolgens via een ui terst knappe vervlechting van stemmen plechtig te eindigen. zoETERWOUDE - Niemand minder dan Golden Earring-zanger Barry Hay was zaterdagavond de verras- singsact tijdens het gouwe ouwe-feest in de Eendenkooi in Zoeterwoude. Mike Peterson gaf vroeg in de avond de aftrap voor het feestje dat gewoontegetrouw helemaal is uitverkocht. Daarna werd de boel op stelten gezet door de Swinging Soul Machine. Voor een Tribute to the Blues Brothers gaat de tent hele maal los. Huisband The Clarks mocht het feestje afsluiten en bracht de speciale gast mee om het avondje nostalgie te vervolmaken. Foto: Taco van der Eb t T7~' dergt O jarer den haag/utrecht - De iveet e musical 'Mary Poppins' (took geland, van Disney en Caiderer Mackinstosh) komt zeer roter schijnlijk na 'The Lion Kior mi het Circustheater in Sche»n be; gen. Vanaf wanneer de me rug precies te zien zal zijn iegon niet bekend. De zaak is ncaald helemaal rond en bovencr (ret het nog niet duidelijk hoi het succesvolle 'The Lion nog zal draaien. Het verhaal van Mary Pok naar de boeken van P.L vers, werd in 1964 werf roemd door de verfilmin 1 Julie Andrews als het vliet* I kindermeisje Poppins err- -®- van Dyke als schoorsteem Als opvolger van 'Mammana ie in het Utrechtse Beatrixtlook i is de Britse Queen-proip to t 'We will rock you' in deMaa maar die zou het nog gem wor lijk kunnen verliezen vaie - vi andere kandidaat. Er is er. Zc ook nog geen einde van Ame ma Mia!' voorzien. Joojafkra den Ende's Stage Holding >or te er in elk geval ook over 'Vik ka rock you' in Duitsland talle< planken te brengen. itief 1 le we Po 1 "'Cl Groningen - Een collectief van Groninger muzikanten begint 5 november, de geboortedag van Herman Brood, een theater tournee als eerbetoon aan de overleden zanger. Zij spelen een groot aantal nummers van de populaire rock en roll-jun- kie. Bovendien zijn er tijdens de optredens op grote schermen in de zaal nog nooit eerder ver toonde filmbeelden en foto's van Brood te zien. Amsterdam - Veilinghuis Sothe by's in Amsterdam veilt op 16 november een selectie schilde rijen, meubels, keramiek en zil ver uit de collectie van de mar kante oud-minister Joseph Luns. De verzameling stond in Luns' appartement in Brussel waar hij na zijn pensioen woonde en toont zijn interesses en passies, aldus Sotheby's. Als diplomaat, minister en se cretaris-generaal van de NAVO was goed tafelzilver voor Luns onontbeerlijk, stelt het veiling huis. Onder de hamer komt bij voorbeeld een set met achttien zilveren borden die meer dan 1800 euro moet opleveren. Een houten 18de-eeuws bureau staat voor minimaal 20.000 eu ro in de catalogus. Luns had bijzondere belang stelling voor Napoleon. Een verzameling memorabilia met foto's, brieven, tinnen soldaat jes en boeken over de Franse keizer kost minimaal 1800 euro. Onder de waardevolle cadeaus die de vele staatsbezoeken op leverden zijn verder bijvoor beeld staatsieportretten, dia manten en juwelen. Sotheby's houdt kijkdagen op 12,13 en 14 november. Joseph Luns was van 1952 tot 1971 minister van buitenlandse zaken. Van 1971 tot 1984 was hij secretaris-generaal van de NAVO. Twee jaar geleden over leed de politicus. Luns werd 90 jaar. arnhem - Met een gelikte show toverde dj Tiësto in de nacht van vrijdag op zaterdag het Arnhemse Gel redome om in zijn eigen sprookje. Na een maandenlange wereldtour, waarbij hij onder meer de opening van de Olympische Spelen van muziek voorzag, speelde hij deze keer een thuiswedstrijd. Dat deed hij met een acht uur durend optreden dat zaterdagochtend rond zeven uur eindigde. Foto: ANP/Rick Nederstigt muziek recensie Wijnand Zeilstra Concert: jubileumconcert door het Chr. Muziekgezelschap 'Echo der Duinen' o.l.v. Gert Jan Rongen/Sjaak Verloop. Gezien: 30/10, Theater In de Muze, Noordwijk. Met ingetogen koraalmuziek opent het jubilerende 'Echo der Duinen' zijn concert ter afslui ting van het feestjaar, waarin het 75-jarig bestaan is gevierd. Dirigent Gert Jan Rongen dwingt zijn spelers tot een ge leidelijke opbouw van de avond. Het tweede nummer, 'Amsterdam Harbour', is al iets losser in de uitvoering, maar het gezelschap komt pas echt goed op dreef in de bekende ouverture van 'The Pirates of Penzance'. Ter afwisseling komt ook het leerlingenorkest aan bod in vier kortere stukken. Vooral het 'Cha Cha in the Street' valt hier aangenaam op. Weliswaar is de uitvoering nog enigszins schuchter, maar het toont al wel de ambitie van de nieuwe leden om zo snel mogelijk deel te mogen uitmaken van het 'echte' orkest. De opbouw van het smaakvol opgebouwde concert bereikt zijn hoogtepunt met bekende klanken uit 'The Lion King' en presenteert de verrassende sa menwerking met saxofoniste Maureen van der Lans die met 'Introduction and Samba' in ar tistiek opzicht een opmerkelijke prestatie levert. De overgang naar de feest- 1 rol it doe avond is compleet door menwerking met de band No Secret. Door nummers? 'Everybody Needs Someb.fr en 'Gonna Fly Now' zijn ct eert en (dans)feestje feiteli in elkaar overgelopen. Het ii, j te slot onder de titel 'Latin. Mood' kent wel een maxin3 bezetting, maar heeft niet??! de overtuigingskracht die1 eerder gehoord hebben. L a Een gezelschap dat inmid( e? 76 is geworden, bestaat bif gratie van trouwe leden. Eizl'n' feestavond biedt bij uitstel/??' gelegenheid om daar aand aan te besteden. Jos Admii en Jaap van der Meulen, ba^^, reeds 50 jaar lid van het m1 'p ziekgezelschap, ontvingen?^ verenigingsspeld uit hand?1 ee van wethouder Gerben v< Duin. her erket rj een muziek recensie Lidy van der Spek Concert: 'I Virtuosi Italieni' o.l.v. Lev Markiz, m.m.v. Sofico Simsive (piano) en Alexei Ogrintchouk (hobo). Gehoord: 30/10, Stadsgehoorzaal, Leiden. Twee soloconcerten op het pro gramma, dat maakt de avond bij voorbaat al spannend. Ka merorkest 'I Virtuosi Italieni' speelt onder leiding van Lev Markiz (oud-dirigent van Am sterdam Sinfonietta), het 9e Pianoconcert in Es van Mozart; van zijn tijdgenoot Ludwig A. Lebrun het eerste Hoboconcert in d. Beide nemen letterlijk en figuurlijk een centrale plaats in, geflankeerd door Rossini en Haydn. De Italiaanse virtuozen hebben duidelijk tijd nodig om hun or kestklank te optimaliseren. Waait in Rossini's le Sonate voor strijkers in G nog een schrale scherpe oostenwind door het strijkerscoloriet, in Haydns Symfonie nr 44 is deze gaandeweg naar het warme Zuiden gedraaid. In zinderende helle vegen komt dan het Alle gro con brio uit de verf, ge dempt door warme banen van de hobo. Het Minuetto danst glansrijk en elegant in een uit gesproken fraaie klankkleur, die in het Adagio opvallend veran dert. Feeëriek, licht versluierd zetten hier de strijkers de melo dielijn uit, die zwaar en fluwelig wordt ondervangen door de blazers. De sprankelende finale spuit in vitale krachtige stralen, eerst door de violen, dan door de grote strijkers, ten slotte door een schitterend plenum. Voor Mozarts pianoconcert neemt een tengere twaalf) arige opgedoft in folkloristisch jurkje met breed uitstaande petticoat, fluwelen pofmouwen en enor me strik, bijna verlegen plaats achter de piano. De 21-jarige Mozart blijkt in goede handen bij dit jonge Georgische piano fenomeen, Sofico Simsive. Zui ver en puur voelt zij het lichte vrolijke, maar ook vreemd diep gaande karakter van Mozart aan. Zoals in het dialogische re citatief van het Andantino, waarin Mozart met zichzelf lijkt te spreken in zijn zo eigen rap- ook ijke jma j pe, onvertaalbare taal. Ha/^j1^ spel is transparant en spra lend zonder overdrijving, een minimum aan pedaal^^ bruik, ondersteund door seu orkest dat haar op handenj^ m( u u u '~aan Toch is het onbetwiste ho^^ punt van de avond het bril^g t( hobospel van Alexei I rj Ogrintchouk, dit jaar als s<L hoboïst aangesteld bij het^r ninklijk Concertgebouw OLnei Zichtbaar staat hij te genie^akt van zijn eigen rol in dat he[n $tg ke hoboconcert van Lebrul y„ 't sat ;uitii gédr lardi; Van elk deel maakt hij eenj bijzonder meesterwerk, da mengevoegd verrassend iijJLio kaar past. Zo beantwoordrons j het Allegro spiritueel, plas^ niettemin ijzersterk het fra^ openingsthema van het or) En neemt hij in het Grazio le tijd om de zangerige lijn zinnig te laten opbloeien, 1 ten deinen als zilver bene\ spinrag in de ochtendzon. Lichtvoetig en flonkerend f= hobo en orkest zich in voo beeldige eensgezindheid d"T" het Rondo heen. Dit sameu is van het hoogste niveau; ]N C puur genieten. =eidsc Ir. Le den [Lijn', ie, de Lijn dat utrecht/anp - Ruim negentig filmmakers willen de komende drie jaar korte portretten ma ken van uitgeprocedeerde asiel zoekers die dreigen te worden uitgezet uit Nederland. Het gaat om personen uit de groep van 26.000 asielzoekers die al meer dan vijf jaar geleden in Neder land kwamen. Velen van hen raken de komende jaren alsnog uitgeprocedeerd, waarna ze worden teruggestuurd naar hun land van herkomst. Bedenker van het filmproject '26.000 gezichten' is onder an deren documentairemaakster Hedda van Gennep, zo heeft J. Bosland van de Stichting Social Image bekendgemaakt. Het is de bedoeling dat de filmpjes, die een paar minuten duren, dagelijks op de televisie wj' uitgezonden. De stichtiie' daarover nog in onderh/ ling met de landelijke teleu1® Per jaar gaat het om 160 pjes, die drie jaar lang w(en'1 gemaakt. Dat is de period minister Verdonk van Vien delingenzaken en Inte[eis denkt nodig te hebben orrl grote groep uitgeprocedep te verwijderen. no? De filmmakers willen mPe project aandacht vragen. en de wijze waarop de Nedeiferwl se regering omgaat met aanc zoekers en vooral met detf iruPj die al meer dan vijf jaaj/e zijn. Zij willen meer tf.aar kweken voor hun benarde! f31 tie en de discussie over der e van zaken gaande houdenj|3pC In Ro !oui :okei new york/anp/rtr - De Ameri kaanse auteur Thomas Harris werkt aan een nieuw boek over de griezelige seriemoordenaar Hannibal Lecter. Het werk, 'Be hind The Mask', zal tegen het einde van 2005 verschijnaeer c dus de Amerikaanse uiteet ra Over de bloeddorstige moOost naar verschenen eerder alki 19 tels 'Red Dragon', 'The Si5Dh of the Lambs' en 'Hannibaïain ightï muziek recensie Hans Keijzers Concert: Mondo Leone II. Gezien: 30/10, Leidse Schouwburg. Het concept van Mondo Leo ne II is ogenschijnlijk simpel. Projecteer filmpjes, zet er wat ondersteunende slidemuziek onder en vertel korte verhaal tjes bij de bewegende beel den. Leon Giesen, vroeger bassist van Toontje Lager en als documentairemaker on der meer betrokken geweest bij de trip van Rowwen Hèze Van America helemaal naar Amerika' zuigt je met zijn verhalen aan. Kleine bespie gelingen over het leven zijn het. Met veel ruimte voor de liefde, maar ook voor de tra- giek. Met het ruimteschip The Voyager werd in 1977 een gouden plaat voor de aliens mee de ruimte in gezonden, met allerlei beelden van mensen. Giesen verbaast zich erover dat de enige foto met naakte mensen door de conservatieve NASA gewei gerd werd. Met een filmpje over een volwassen meisje dat minutenlang een bijna paringsdans maakt met een hoolahoop slaat hij terug. We worden huize Giesen bin nengesleept als vader Leon aan zijn dochter duidelijk moet maken wat de naam van het vrouwelijk geslachts deel is en uiteindelijk door een verhaspeling van het kind uitkomt bij 'mijn Afrika'. Of als hij zijn lief toezingt met een lieve brief die hij ge kregen heeft, alleen met de drie letters M. Mooie extra aanvulling op muzikaal gebied komt met 'Love in Space' van Mathilde Santing en de strijkers van het Radio Philharmonisch Orkest geven het verhaal van de ongelukkige schoonpapa Jan een stemmig barok ar rangement. Voor de toeschouwers is het onmogelijk nog een ei te pel len zonder nog aan Giesen te denken en wie het filmpje over ravioli gezien heeft zal bij het maken van dat Itali aanse recept glimlachend te rugdenken aan Mondo Leo ne II. leiden - Voor deze jonge bezoeker van het Country Western Festival, gisteren in de Leidse Groenoord- hallen, zijn cowboys en indianen in elk geval heel vermoeiend. De deuren van de Groenoordhallen ston den dan ook al om 10.00 uur open voor het evenement. Op het programma uiteraard veel muziek, line- dansen en een Western Markt waar van alles te koop was: van kleding en laarzen tot snuisterijen voor het huis. Tijdens het Leidse festival werd ook een voorronde gehouden van de Western Experience Team Danscompetitie, waarvan de finale zal plaatsvinden op zaterdag 29 januari in de Brabanthallen in Den Bosch. Daar verzamelen zich elk jaar zo'n 25.000 country western fans uit heel Europa. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10