Rem op premiestijgingen geëist ECONOMIE Olieproducenten boeken recordwinsten t Nfrtionai'g'Virrwarmingsweken.nl Vooral Poolse boeren profiteren Consumentenbond wil prijsplafond voor ziektekostenverzekeringen Toekomst Europatuin in handen franchisenemers Europa in vuur en vlam Rabobank versterkt eigen vermogen met 2 miljard Samas sluit zijn fabriek in Freiburg Brussel: BTW in één land voldoen |itse Metro is tld voorbij eldorf - Duitslands groot- btailhandelsconcern Metro Dmvang Ahold gepasseerd. zet steeg ten opzichte iet derde kwartaal van met bijna 5 procent en n uit op 13,4 miljard euro. ettowinst in het derde taal steeg met met 3,5 pro- naar 122,1 miljoen euro. esultaten kwamen door de ge consumentenbestedin- i Duitsland iets lager uit Brwacht. Metro probeert rinder afhankelijk te ma an de thuismarkt en van [ismiddelen. Het concern teert vooral in opkomende amieën en in Media Markt ndere winkelketens voor lentenelektronica. al exploiteert tveld Noordzee haag - Total E&P gaat een iv gasveld in de Noordzee oiteren. Het ligt ongeveer alometer ten noordwesten Den Helder. De volle doch- an de Franse oliemaat - ipij maakte gisteren be- dat de productie eind vol- jaar zal beginnen en één Den kubieke meter per dag edragen. Total haalt uit an- bronnen op de Noordzee gelijks 10 miljoen kubieke ir gas. Het gas wordt gepro- ;erd via een onderzeese in- atie en vervolgens op een ;re plek op zee verzameld, ten speciale transportlei- komt het dan aan land in Jroningse Uithuizen. [htverkeer 4,8 cent gestegen Het luchtverkeer in ia is met 4,8 procent toe- len in de eerste negen iden van 2004 vergeleken lezelfde periode in 2003. in de zomer is meer ge- Dat maakte Eurocon- |de Europese koepel van 'erkeersleidingen, bekend. tal vluchten is opgelo- it 812.501 in september, 1773.331 in september vo lar. Eurocontrol voorziet iet luchtverkeer in de ko- de jaren explosief groeit, aantal vluchten verdubbelt en 2000 en 2020, zo is de rachting. Om dat vlot te la- 'erlopen, wil Eurocontrol af nationale luchtruimen. iformenfabriek TKI failliet 1 irg - De productie van uni- nen voor landmacht, NS en dweer heeft de Tilburgse ing Industrie (TKI) zo wei- ipgeleverd, dat het bedrijf et is gegaan. Op verzoek de aandeelhouders, sprak :chtbank van Breda het fai- iment uit. Dat gebeurde it ING Bank de kraan had (gedraaid. Volgens curator neman bedraagt de schuld ■kleine miljoen euro. Bij het lar oude bedrijf werken 30 Isen. TKI zal nog enkele we- (doordraaien om lopende rs af te werken. Buiten het isement blijven Stijlgroep irland en Kraayer. TKI had roductie van honderddui- en uniformen uitbesteed twee fabrieken in Slowa- In Tilburg werden versier- 1, rangonderscheidingen ïsignes op de uniformen stigd. d-topman Rolls ar Alfa Romeo - De ex-topman van de igenproducent Rolls- tï, Karl-Heinz Kalbfell, gaat januari leiding geven aan liaanse autoproducent Al- imeo, onderdeel van het concern. Anderhalve week len legde Kalbfell zijn func- eer bij Rolls-Royce, dat ei- lom is van de Duitse auto- lucent BMW. Hij was daar inds eind mei aan het Een reden voor dat ver is niet meegedeeld, maar iet ernaar uit dat de ver- doelstelling voor dit jaar Wordt gehaald. De 54-jarige 'ell komt direct onder Her- Demel te staan, topman "iat Auto. zaterdag 3o oktober 2oo4 nk stopt als iman CSM en - Jaap Vink treedt op ei- 'erzoek terug als bestuurs- ritter van voedingsconcern Hij blijft voorlopig aan it een opvolger is gevon- CSM is na een jarenlange e groei, in een fase van ructurering beland. Vol- Vink is het bedrijf gediend een nieuwe voorzitter die an leiding kan geven. De rige Vink behoort tot it zittende bestuursvoorzit- 'an een beursgenoteerd ijf. Hij begon in 1995 als ïurder, werd een jaar later voorzitter en weer een jaar voorzitter. Onder zijn lei- de omzet verdrievou- en de winst verdubbeld, deed onlangs de snoepdi- met merken als Redband, life, Venco en King in de op. den haag/anp-gpd - Aanbieders van de particuliere ziektekosten verzekeringen mogen hun pre mies niet meer verhogen dan strikt noodzakelijk. Dat heeft de Consumentenbond gisteren ge- eist. De belangenorganisatie wil dat de kartelwaakhond NMa een prijsplafond invoert zolang niet overtuigend is bewezen dat ver gaande premiestijgingen echt nodig zijn om te kunnen voldoen aan een grotere vraag naar zorg. Op 1 januari 2006 wordt het nieuwe zorgstelsel van kracht. Daardoor verdwijnt het verschil tussen het ziekenfonds en de particuliere verzekering. Verze kerden betalen dan een vaste premie van 1000 tot 1100 euro per jaar, verwacht het ministe rie van volksgezondheid. De Consumentenbond vreest dat zorgverzekeraars de overgang zullen misbruiken voor 'drasti sche prijsstijgingen'. De koepel organisatie Zorgverzekeraars Nederland heeft voorspeld dat de premies volgend jaar met 8 tot 13 procent stijgen. Volgens een meerderheid in de Tweede Kamer heeft die voor spelling de schijn van prijsaf spraken tussen zorgverzeke raars. De Consumentenbond wil daarom dat de NMa een on derzoek instelt naar mogelijke kartelvorming. De bond heeft een meldpunt in het leven ge roepen waar mensen aankondi gingen van premiestijgingen kunnen doorgeven. Minister Hoogervorst (volksgezondheid) vindt een stijging van de pre mies met 4 procent reëel. Hij zegt niet veel te kunnen onder nemen tegen de verhoging van de ziektekostenpremies. Zo lang de zorgsector vergeven blijft van de bureaucratische re gelgeving zullen de ziektekos tenpremies alleen maar stijgen, reageert directeur Van Montfort van Achmea Zorg. „We kunnen niet onderhandelen met de handen op de rug." Van Montfort is voor de basis verzekering, maar vindt dat het wetsvoorstel de nadruk te veel legt op toezicht. Hij vindt dat er te weinig duidelijkheid wordt gegeven over de beloofde keu zevrijheid van de verzekerden en de beleidsvrijheid van zor gaanbieders en -verzekeraars. En die zijn nodig om te voorko men dat de premies de komen de jaren torenhoog worden. Een van de hoofdpunten in het wetsvoorstel is, dat de verzeke raars een acceptatie- en zorg plicht krijgen en onderling moeten concurreren via bij voorbeeld de hoogte van de premie en de polisvoorwaar den. „De veranderingen die in januari doorgevoerd worden zijn een stap in de goede rich ting. Zo zijn we straks voor 10 procent van de behandelingen niet meer verplicht om met ie der ziekenhuis een contract af te sluiten. Ook hoeven we de ziekenhuizen niet meer een be paald budget toe te kennen, maar betalen we alleen wat we afnemen." Van Montfort vreest dat de uit werking een heel ander karakter krijgt als er geen ingrijpende veranderingen plaatsvinden. „Wat er in 2005 gebeurt, is een goede aanloop naar 2006. Maar er hangt teveel regelgeving om heen en dat bevordert de be oogde marktwerking niet. Het systeem moet veel vrijer wor den en loskomen van bureau cratische regelgeving." den haag/gpd - De toekomst van tuincentrumketen Europa- tuin is in handen van de fran chisenemers. De Haagse zaken man Ed Maas, die de Europa- tuin-formule heeft gekocht, wacht op reacties van de ruim 40 franchisenemers. Zij moeten beslissen of ze onder de naam Europatuin verder willen. Maas kocht de franchiseorgani- satie omdat hij ervan overtuigd is dat de bedrijven die bij Eu ropatuin zijn aangesloten kun nen groeien. Met Europatuin heeft Maas feitelijk een naam, het gebruik van een logo en een imago gekocht. Europatuin werkt met franchisenemers. Zij baten de winkels uit en zijn de eigenaar. De vastgoedmagnaat wil verder met dc franchisenemers, maar dan wel op basis van nieuwe condities. De oorzaak van het faillissement was 'totaal mis management' zo meldt Maas via zijn woordvoerder. Er zijn volgens hem onverantwoorde investeringen gedaan. Het is onduidelijk welke onder neming van Maas Europatuin heeft gekocht. Zijn beursgeno teerde onderneming VHS is het in elk geval niet. VHS is overi gens wel verhuurder van twee panden waarin Europatuin- franchises zaten. Europatuin beschikte ook over een hoofd kantoor in Woerden, maar na het faillissement afgelopen sep tember is dit opgeheven. Maas overweegt dit kantoor weer te openen. De stemming onder de franchisenemers in de verschil lende Europatuin-vestigingen loopt uiteen van positief tot zeer negatief. Een Poolse vrouw werkzaam bij een champignonkwekerij in Horst. Foto: GPD/Flip Franssen Geen massale toestroom na toetreding tot EU frankfurt-brussel-sestao - Op diverse plaatsen in Europa werden gisteren acties gevoerd tegen banenverlies en bezuinigingen. In Duitsland werden bij Volkswagen werkonderbrekingen gehouden uit protest tegen ingrijpende kostenbesparingen. Urenlange onderhan delingen tussen bonden en directie van het Duitse autoconcern wa ren op niets uitgelopen. Bij vestigingen in Braunschweich, Hannover en Kassei (foto boven)) hield het personeel waarschuwingsstakingen. VW wil de loonkosten voor 2011 met 30 procent ofwel 2 miljard euro verminderen. Gebeurt dat niet, dan dreigen er 30.000 arbeidsplaat sen te verdwijnen. De onderhandelingen spitsen zich toe op een be^ vriezing van de lonen voor de 100.000 werknemers. In Brussel ont stond een grote verkeerschaos door een betoging van 3000 mede werkers van DHL (foto midden). Het koeriersbedrijf krimpt zijn activi teiten op luchthaven Zaventem in waardoor 1500 banen dreigen te verdwijnen. DHL'ers blokkeerden enkele tunnels op de ringweg in het centrum van Brussels. Een staking van personeel van vervoers maatschappij MIVB zorgde er gisteren ook voor dat Brussel versto ken was van openbaar vervoer. Toegangswegen naar de Belgische hoofdstad raakten verstopt en er ontstonden files van tientallen kilo meters lang. De actievoerders eisen meer personeel en betere veilig heidsmaatregelen. En in Spanje voerde sdieepswerfpersoneel op nieuw actie tegen de plannen om de staatswerf Izar te reorganiseren waardoor duizenden banen verloren dreigen te gaan. Ze wierpen in Sestao barricades op die vervolgens in brand werden gestoken (foto onder). Foto's: Reuters/Arnd Wiegmann/Thierry Rogge/José Simal utrecht/anp - Rabobank heeft ter versterking van het eigen ver mogen via de uitgifte van schuldpapier, zogeheten financierings- prefs, 2 miljard euro opgehaald. De uitgifte was bedoeld voor insti tutionele beleggers, vooral pensioenfondsen en verzekeraars. We reldwijd was er volgens de bank sprake van gretigheid om met Ra bobank in zee te gaan. Het grootste deel van de uitgifte was in Amerikaanse dollars. De doelstelling was 1 miljard dollar, daar is wegens de enorme be langstelling vervolgens 1,5 miljard dollar van gemaakt. Rabobank had de dollars kunnen gebruiken om de overname van de land- bouwbank Farm Credit Services of America (FCS) te betalen. De acquisitie sneuvelde echter vorige week doordat de Amerikanen de principeovereenkomst opzegde. Rabobank laatste bod was 750 miljoen dollar. In een toelichting zei Vogelaar van Rabobank dat er geen verband is tussen deze emissie en de geplande overname van FCS. De bank had de overnamesom gemakkelijk uit bestaande midde len kunnen financieren. Inclusief de opgehaalde 2 miljard euro be draagt het eigen vermogen nu 22,5 miljard euro. De emissie staat echter niet los van de ambities van Rabobank om te groeien. Daar bij wordt vooral gekeken naar de VS en naar groeimogelijkheden in Centraal- en Oost-Europa. warschau/anp - Winst voor de Poolse boeren en het uitblijven van een massale stroom van Poolse arbeiders naar het wes ten. Die balans kan worden op gemaakt nu Polen een half jaar fid is van de Europese Unie. Het zijn juist de grootste eu rosceptici van Polen, de boe ren, die het meest van de toe treding hebben geprofiteerd. Sinds 1 mei heeft het land grote hoeveelheden rundvlees en melk geëxporteerd naar de an dere lidstaten. Vooral door de export van deze goederen is er een overschot van 1 miljard eu ro ontstaan op de handelsba lans met de EU. Verder ontvan gen de Polen 2 miljard euro aan landbouwsubsidies. Een bron van zorg was ook de voedselveiligheid. Een deel van de slachterijen die nog niet vol gens de EU-regels produceren, mogen toch nog openblijven. Ambassadeur Dethomas van de Europese Commissie in Polen: „ik was geen voorstander van heel streng ingrijpen, ook ge zien de grote werkloosheid die er al in Polen is". Deze groep slachterijen mogen nog twee jaar voor de lokale markt blij ven produceren. Dethomas: „Zolang die producten niet aangeboden worden in het bui tenland, is er niets aan de hand en tot nu toe heb ik daarover geen klachten gehoord". Ook de angst dat Europa zou worden overspoeld met Polen is niet bewaarheid. Sinds 1 mei zijn er 30.000 Polen naar het Westen vertrokken op zoek naar werk, aldus het Comité voor Europese Integratie. Het aantal klachten bij de Europese Commissie over de toetreding valt erg mee. „Ik had verwacht dat wij veel meer klachten zouden krijgen over oneerlijke concurrentie, maar de meeste brieven gaan over de importbelasting op ge- importeerde auto's", aldus De thomas. Sinds 1 mei zijn er 500.000 tweedehands auto's uit andere EU-landen ingevoerd. De importbelasting die Polen op deze voertuigen legt, kan oplopen tot 60 procent van de aanschafwaarde. Wat verder niet was voorzien, waren de prijsstijgingen. De prijs van onder meer vlees, rijst, lpg, suiker en bananen is flink toegenomen. „Wij wisten dat de prijzen zouden stijgen, maar niet dat die zo hoog zouden worden", aldus Dethomas. Andere tegenvaller is de traag heid waarmee de rechterlijke macht zich aanpast. In Polen duurt het gemiddeld 1000 da gen voor een economisch delict voor de rechter verschijnt. Di recteur Boer van de Neder lands-Poolse Kamer van Koop handel: „De rechtsgang en de bureaucratie is nog steeds voor veel Nederlandse bedrijven een probleem". Nederland is de tweede investeerder in Polen en Boer verwacht dat de komende tien jaar zo'n 400 bedrijven naar Polen zullen komen. baarn/anp - De slecht draaien de kantoorinrichter Samas sluit zijn fabriek in het Duitse Frei burg. De productie wordt gro tendeels overgeheveld naar het eveneens Duitse Trebbin. Er verdwijnen daardoor 140 ar beidsplaatsen. Het bedrijf lijdt ernstig onder de aanhoudend zwakke markt voor kantoorarti kelen. Vorig jaar raakten al ruim 280 werknemers werkloos en verdwenen nog eens 80 werk nemers met een verkocht on derdeel. Eerder dit jaar kondig de Samas bovendien aan 53 ar beidsplaatsen te schrappen. Een woordvoerder zei dat de reorganisaties en samenvoegin gen nog niet achter de rug zijn. Hij verwacht dat het de komen de maanden nog eens ruim 100 hun baan zal kosten. Onder an dere een van de drie staalfa brieken zal sluiten. De nu aangekondigde reorgani satie kost Samas 23,7 miljoen euro. Samas noteerde over het eind maart afgesloten boekjaar een verlies van 34 miljoen euro op een omzet van 361 miljoen. Samas telt 2700 werknemers. brussel/anp - Bedrijven moe ten al hun BTW-verplichtingen in één land kunnen voldoen, ook van zaken die ze hebben gekocht of verkocht in andere EU-landen. Dat heeft de Euro pese Commissie vrijdag voorge steld aan de landen van de Eu ropese Unie. Het idee is afkom stig van Eurocommissaris Bol- kestein, verantwoordelijk voor de Europese markt en belas ting. Bedrijven moeten de BTW nu apart verrekenen in elk land waar ze actief zijn. amsterdam/gpd - Consumenten klagen over hoge benzineprijzen, bedrijven over stijgende produc tiekosten en overheden over tra ge economische groei. Maar de olieconcerns boekten door de hoge olieprijs de beste resulta ten in hun geschiedenis. Deze afgelopen week presten teerden alle grote olieprodu centen hun cijfers over het der de kwartaal. En wat voor cijfers. Dinsdag opende het Britse BP het bal met een winststijging van 43 procent. Een dag later volgden ConocoPhillips en Sta- toil met winststijgingen van res pectievelijk 54 en 36 procent. En donderdag waren de num mers één en drie van de wereld aan de beurt. Het grootste olie- bedrijf ter wereld, het Texaanse ExxonMobil, liet de beste resul taten zien van allemaal. Met een winst van bijna 4,5 miljard euro, werd een stijging van 56 procent gerealiseerd. Chevron- Texaco kwam gisteren als laat ste met een winststijging van 62 procent naar 3,2 miljard dollar. Ook nummer drie Shell verraste positief met een gerapporteer de kwartaalwinst van meer dan 4,2 miljard euro. Analisten kijken liever naar het resultaat op basis van geschatte aankoopkosten bij de huidige marktprijs, maar dat was met meer dan 3,4 miljard euro ook hoger dan verwacht. „Die 4,2 miljard euro is inclusief de waardestijging van de voorra- De olieraffinaderijen werken op topcapaciteit zoals de grootste in Thailand in Sri Racha, 100 kilometer van Bangkok. Foto: Reuters/Sukree Sukplang den, die houden wij er liever buiten," zegt Han van Lamoen van Friesland Bank Securities. Shell boekte winststijgingen in alle bedrijfsonderdelen. Het meest verdient het concern met het oppompen en verko pen van ruwe olie: bijna 1,9 miljard euro. De analisten gin gen ervan uit dat hierin de winststijging zou worden ge boekt. „Want dat is een direct gevolg van de hoge olieprijs," zegt Van Lamoen. Maar ook in de raffinage, verkoop van eind producten en chemie behaalde Shell zeer goede resultaten, waarbij raffinage tot ieders ver rassing een zeer positieve in vloed had op het eindresultaat. Raffinaderijen profiteren niet direct van een hogere olieprijs: zij moeten ruwe olie inkopen tegen marktprijzen. Volgens Marc van der Holst, analist bij Iris, hebben de raffinaderijen geprofiteerd van de groeiende stroom ruwe olie uit Saoedi- Arabië. „De Saoedi-Arabische regering heeft de olieproductie verhoogd," zegt hij. „De olie daarvandaan is van mindere kwaliteit en daardoor goedko per. De moderne raffinaderijen van de grote concerns - zoals ExxonMobil, Shell en BP - kun nen die olie goed verwerken en het eindproduct duur verko pen. Zo verhogen zij de winst marge. Minder moderne raffi naderijen - Russische bijvoor beeld - kopen noodgedwongen olie in met een hogere kwali teit." Van der Horst verklaart de uit zonderlijk goede resultaten van ExxonMobil uit de schaalvoor delen van deze gigant. „Het hanteert de meest moderne technieken en heeft de grootste raffinaderijen. In deze markt omstandigheden is dat een dubbel voordeel." De concerns willen een gedeelte van de winst uitkeren aan de aandeel houders en verder investeren ze in toekomstige oliewinning. „ExxonMobil, BP en Shell ko pen eigen aandelen in," zegt Van der Holst. „Daarvan profi teren beleggers doordat toe komstige winsten dan over minder aandeelhouders ver deeld worden. Shell is hierbij het minst actief, maar compen seert dit wel met een hoger di videndrendement. Verder investeren de concerns in toekomstige oliewinning. Door de continue olieproductie slinken, de voorraden en die moeten aangevuld worden. Shell heeft aangegeven dat het 'redelijk zeker' is dat het de ko mende vijfjaar ongeveer even veel nieuwe olie ontdekt, als het oppompt. Van Lamoen vindt dat geen ambitieus streven. „Ze vertellen eigenlijk dat ze ko mende vijf jaar niet groeien," zegt hij. „Maar het is in ieder geval beter dan de afgelopen ja ren, toen hebben de grote con cerns het speuren naar nieuwe bronnen wat laten verslonzen," zegt hij. „Bij Shell is dit pro bleem het grootst. Het is goed dat het concern hier nu meer in investeert, maar we hoeven daar voorlopig nog geen resul taat van te verwachten. De tijd tussen het ontdekken van een bron en het oppompen van olie is al snel meer dan vijf jaar." Krimpende benzine Consumenten krijgen bij tankstations soms minder benzine voor hun geld, om dat de brandstof door afkoe ling krimpt in de tank. Ook tankstationhouders worden daarvan de dupe en zien jaarlijks hun voorraad door afkoeling voor honderddui zenden euro krimpen. Een lid van de koepel van tank stationhouders BETA is daarover een rechtszaak be gonnen tegen Shell. De BETA is verbaasd dat oliemaatschappijen weige ren hun tankwagens met thermometers uit te rusten zodat kan worden berekend hoeveel er na afkoeling aan volume overblijft. „In omrin gende landen zijn alle tank wagens daarmee uitgerust," zegt de woordvoerder. Vol gens BETA verschilt het vo lume van benzine per graad ruim 0,1 procent De brand stof kan bij aanlevering 30 graden Celsius zijn, waarna het in de voorraadtank van het station tot 10 graden af koelt. Volgens Shell ondCTvindt de consument aan de pomp geen nadeel van de afkoe ling. Voordat de brandstof wordt getankt is deze al afge koeld. „Daarbij komt dat de stations in de winter als het koud is weer in het voordeel zijn. De rechtbank heeft Shell eerder in het gelijkge steld. Bij het Haagse hof dient in januari het hoger beroep. (advertentie) Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824 Verwarming

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9