'Lubbers had nooit vrijuit mogen gaan' BUITENLAND Sabine schrijft monster Dutroux van zich af Grondwet zaak lange adem Twee gastheren op verhoogde schoenen Arafat lijdt mogelijk aan vorm leukemie r Pitcairners eten de cel in Affaire tik op bil krijgt staartje Dodelijke aanslag belasting Japanse gijzelaar gedood in Irak Monrovia toneel hevige onlusten Cambodja's dansende koning nje: onderzoek r stamcel mag id - De Spaanse regering i sociaal-democratische er José Luis Rodriguez Za- heeft gisteren besloten elonderzoek toe te staan, oor kunnen embryo's in gebruikt voor weten- pelijk onderzoek. De vori- ïservatieve regering nam aar al een wet aan die on er strenge voorwaarden elonderzoek toeliet, maar mde de nodige stappen te nemen om die wet in wer- e laten treden. and - Vier van de zes in- s van het eilandje Pitcairn aandag schuldig waren be- n wegens seksueel mis moeten de cel in. Onder burgemeester Steve ian, een directe afstam- g van de muiter die Pit- stichtte. Hij kreeg drie jaar ijf verkrachtingen van :s. De hoogste straf is voor ion Randy die voor vier chtingen en vier aanran- i zes jaar achter de tralies ijnt. De oudste verdachte, jarige Len Brown, kreeg aar cel, maar mag die ïitzitten. Twee mannen taakstraffen. te aanval op ujah ophanden ah - Amerikaanse mari- lereiden zich voor op een aanval op de Iraakse ver- ilwerken Fallujah en Ra- Dat zei een Amerikaanse landant gisteren. Fallujah laanden in handen van idelingen. De Amerikanen n onder meer dat Abu al-Zarqawi hier is. Hij zit is de VS achter een reeks oedige aanslagen en ont- gen. Amerikaanse ge- rliegtuigen bombarderen bijna dagelijks. id in trein, i een stempel n - Een Britse conducteur n de trein het vervoerbe- in een man gestempeld r te beseffen dat hij dood )e conducteur dacht dat n sliep en stempelde chtig het kaartje dat hij zich had liggen. Pas later kten passagiers dat de lood was, meldde de Britse vegpolitie. land verwacht moordacties »u - Meer dan tachtig in itenland getrainde perso- aan klaar om zelfmoord gen in Rusland te plegen, i het hoofd van de Russi- eiligheidsdienst FSB giste- de Doema, de Russische le Kamer. Hij voegde er- e dat sommige van de Iers „onschadelijk zijn ge- »ië: hoogste f terroristen l - De rechtbank in Brus- :ft vier mannen gisteren ximumstraf voor terroris- gelegd: vijf jaar cel plus ar ontzetting uit de bur- hten. Enkele handlangers straffen tot elf maanden, oordeelden zijn Brusselse nfundamentalisten die t hadden met de terreur- satie al-Qaeda. Bij hen lasjnik.ovs, granaten en ie gevonden, evenals in- tie over wapens en mos- damentalisme. ijzeld kind ;elaten in Irak id - Een zevenjarig Liba- ind dat vorige week in erd ontvoerd, is gisteren aten. De ouders, Libane- e al dertig jaar in Irak wo onden hun kind weer zien aling van ongeveer 2000 losgeld. De gijzelnemers n eerder 150.000 dollar igd. 0 waarschuwt r vogelgriep E - Het agressieve vogel- irus (H5N1) kan zich rap eiden via tamme eenden, r dat deze (huis) dieren di- chtbare verschijnselen en van een ziekte. Daar- raarschuwde de wereldge- eidsorganisatie WHO vrij- basis van Amerikaans toek. Laden dreigt net terreur - De Arabische nieuws- r al-Jazeera heeft gister een videoboodschap uit- den van terroristenleider 1 bin Laden. De topman -Qaeda richtte zich tot lerikaanse volk en dreig- t nieuwe aanslagen, ver- laar met die van 11 sep- r 2001 in New York en ngton. rome/anp - Het doel van de een vaste EU-voorzitter of -pre- Q X rome/anp - Het doel van de grondwet die gisteren in Rome is ondertekend, is een Europese Unie die nu met 25, en in de toekomst nog meer landen, soepeler gaat functioneren. Alle landen moeten de grondwet de komende jaren nog ratificeren. Dat kan via parlementaire goedkeuring, maar in een tien tal landen is er ook een referen dum over de grondwet. In Ne derland is dat waarschijnlijk volgend jaar maart. Als dat alle maal lukt, treedt de grondwet in 2007 in werking. Sommige zaken gaan echter pas twee jaar later in. Een overzicht van de belangrijkste veranderingen. - Het roulerend voorzitterschap van de Europese toppen, die el ke drie maanden plaatsvinden in Brussel, verdwijnt. Er komt een vaste EU-voorzitter of -pre sident voor 2,5 jaar. - Nederland behoudt het veto recht voor de besluiten over de Europese begroting. De rege ring-Balkenende heeft hier sterk op ingezet. Minister Zalm van financiën noemde dat ooit „de hoofdprijs voor Neder land". - Wanneer ministers bij meer derheid moeten stemmen, is een besluit alleen goedgekeurd als dat de steun heeft van 55 procent van de lidstaten, die ook 65 procent van de totale EU-bevolking van 450 miljoen inwoners moeten vertegen woordigen. Daarbij moeten ook minstens vijftien lidstaten een besluit goedkeuren. Een groep van vier lidstaten kan een voor stel echter tegenhouden. Berlusconi steelt de show, Balkenende verrast met 'Bataafse' pen door onze correspondente Hetty van Rooij rome - Niets werd in Rome aan het toe val overgelaten. De bloemen (uit Neder land) waren gearrangeerd in de vorm van Europese sterren, het decor werd vijf eeuwen geleden ontworpen door Michelangelo, Oscarwinnaar Franco Zeffirelli tekende voor de televisieregie en iedereen die in Europa iets voorstelt was aanwezig. Premier Balkenende had zich voor zijn rentree op het politieke toneel geen spectaculairder moment kunnen kiezen. Maar het viel niet mee. Ruim een uur moest de EU-voorzitter voor het oog van de camera's rechtop staan om, samen met de Italiaanse premier Berlusconi, zijn collega's te ontvangen. Terwijl de Italiaan op de loze momenten flirtte met de gastvrouwen, probeerde Balkenende zich zo soepel mogelijk te bewegen zon der zijn rechtervoet te veel te belasten. Aan het einde van de reeks begroetingen zette Berlusconi er flink de pas in, ten einde televisiekijkend Italië te overtuigen van zijn fitheid. Balkenende had geen keus: hij moest in hoog tempo mee over de gladde stenen, de stoep op, naar de vergaderzaal. De wandelstok die hij tij dens zijn revalidatie binnen handbereik heeft, bleef buiten beeld. De Luxemburg se premier Juncker was de enige die een studie maakte van Balkenende's speciale rechterschoen. Een diplomaat grapte: „Dat zijn hier dan twee gastheren op ver hoogde schoenen. Berlusconi draagt ze om een beetje langer te lijken, en Balke nende om te kunnen lopen." In de vergaderzaal wachtte voor Balke nende een stoel. De ondertekening van de Europese grondwet verliep volgens een strak schema, uitgedacht, belicht en geënsceneerd door mensen van Berlus coni's eigen televisiestations. De hele on dertekening van de Europese grondwet werd onder de opperregie van de Itali aanse premier een gelikte vertoning, waar EU-voorzitter Nederland weinig aan bij te dragen had. Maar afspraak is afspraak: Berlusconi wilde vorig jaar graag dat de ceremonie in Rome zou plaatsvinden, en geen regeringsleider vond dat belangrijk genoeg om er ruzie over te maken. Toch was er een Nederlands tintje. Bal kenende had voor al zijn collega's als ca deautje een pen met inscriptie, donker hout met platinum, 'van Europese ma kelij', zoals discreet werd gemeld. 'De Grondwet van de Europese Unie is on derschreven onder voorzitterschap van de Batavieren te Rome, 29 oktober 2004', luidt de Latijnse tekst. Zodat Berlusconi in elk geval niet zal vergeten dat niet hij, maar de 'Bataaf Balkenende, eigenlijk de touwtjes in handen had. Het zal de Italiaanse premier weinig schelen. De ondertekening van de grondwet, zijn tri omf, ging als topspektakel over alle na tionale en internationale tv- netten. door onze correspondent Bob Kroon genève/new york - Als de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen Ruud Lubbers door het inter ne rechtssysteem van de Ver enigde Naties niet alsnog ter verantwoording wordt geroepen voor zijn vermeende seksuele in timidatie van een vrouwelijk staflid, dan zullen haar raadslie den de zaak aanhangig maken bij het Amerikaanse Hoogge rechtshof. Dat zegt Mr. Edward Flahertyde advocaat van de de 5i-jarige Cynthia B. die dit voor jaar de klacht indiende tegen Lubbers. De klacht, die vervolgens door Kofi Annan werd geseponeerd, is volgens de interne recherche van de VN wel degelijk gegrond. Lubbers zou de vrouw in de bil len hebben geknepen, toen zij na een vergadering met stafle den Lubbers' kantoor verliet, kort voor Kerstmis 2003. De vrouw diende de klacht in april in. Voordat Lubbers door het Ame rikaanse Supreme Court kan worden gedagvaard, zal eerst zijn diplomatieke onschend baarheid moeten worden op geheven, volgens onafhankelij ke juristen geen gemakkelijke zaak. „Maar als dat niet lukt, dan dagen wij de VN als orga nisatie voor het gerecht, in Amerika, Zwitserland of des noods in Nederland," aldus Flaherty. „Kofi Annan had Lub bers nooit vrijuit mogen laten gaan, dat is nu wel zonne klaar." Lubbers houdt vol dat het inci dent berust op een 'verkeerd uitgelegd vriendschappelijk ge baar.' Dat de voor Lubbers be lastende bevindingen nu open baar worden gemaakt door het bureau Intern Toezicht van de VN heeft alles te maken met het jaarverslag, dat iedere VN instantie moet overleggen aan de Algemene Vergadering van de VN. Volgens betrouwbare bronnen, wilde Dileep Nair, het hoofd van de afdeling, in zijn jaarver slag het onderzoek inzake de affaire-Lubbers uit de doeken doen, maar dat stuitte op be zwaren van Kofi Annan. Daar op besloot Nair zijn conclusies apart naar buiten te brengen. warschau/anp-rtr - Een Pool- se slotenmaker is zich letterlijk doodgeschrokken toen hij tij dens een hoorzitting te horen kreeg dat hij onmiddellijk een bedrag van 80.000 zloty (bijna 20.000 euro) moest overmaken aan de belastingdienst. Hij stierf ter plekke aan een hart aanval. Achteraf bleek er een foutje te zijn gemaakt. Dat meldde de krant Gazeta Wyborcza gisteren. Volgens de belastingdienst had de Pool zich niet gehouden aan de bepalingen van een beta lingsregeling. In werkelijkheid had hij echter slechts bij een af lossing te weinig betaald, en dat kwam ook door een foutje van de fiscus. Het ging om een be drag van 8,80 zloty (2,15 euro). parijs/gpd-anp-rtr - Het Fran se militaire ziekenhuis Percy, waar de zieke 75-jarige Pales tijnse president Yassar Arafat gisteren is opgenomen, is ge specialiseerd in bloedziekten en kanker. Volgens het Franse mi nisterie van defensie is Percy het best toegerust voor de be handeling van Arafat, die mo gelijk aan leukemie lijdt. De diagnose van de artsen zal nog enkele dagen op zich laten wachten. Percy ligt in Clamart, een rand gemeente in het zuidwesten van Parijs. Het hospitaal werd in 1996 in gebruik genomen, heeft meer dan 430 bedden en is voor zowel militairen als bur gers toegankelijk. Frankrijk heeft altijd een hechte band met Arafat gehad. De Fransen beschouwen de Palestijnse lei der als een sleutel voor vrede in het Midden-Oosten. De bewaking bij het ziekenhuis is drastisch opgevoerd. Onmid dellijk posteerden zich PLO- aanhangers met vlaggen voor de ingang. Ze kregen Arafat echter niet te zien omdat de he likopter op het ziekenhuister rein landde. Op daken van om liggende panden hebben zich scherpschutters geposteerd. Het is niet voor het eerst dat een voorstaande Palestijn in Frankrijk een medische behan deling ondergaat. In 1992 arri veerde de leider van het Volks front voor de bevrijding van Pa lestina, George Habash, in Pa rijs voor een operatie na een zware hartaanval. Daar wist niemand van omdat de toen malige president Mitterrand de aanwezigheid van Habash ge heim had willen houden. De 1 zaak kwam toch aan het licht J en drie dagen later vertrok Ha- bash naar Tunesië. De affaire leidde tot grote commotie om dat Habash te boek stond als| terrorist. Voor de Israëlische advocaat 3 Michel Calvo is er geen verschil 1 tussen Habash en Arafat. Hij J wil van de komst van Arafat ge-1 bruik maken om de Palestijnse 1 leider te laten ondervragen I door de Franse onderzoeks rechter Jean-Louis Bruguière. De bekende antiterreur magi straat moet volgens Calvo na gaan wat de rol van Arafat is ge weest bij aanslagajfvan Harnas op Israëliërs. De raTasman zegt te handelen op verzoek van een aantal Franse, nu in Israël woonachtige, families. Meerderheid Israël wenst Arafat dood Jeruzalem - Een meerder heid van de Israëliërs hoopt dat Yasser Arafat sterft. Van de 500 ondervraagden bij een peiling reageerde 47 procent instemmend, 32 procent verklaarde dat de Palestijnse leider niet dood hoeft te gaan. Een meerder heid van 58 procent stemt in met het besluit van de Israë lische regering om Arafat toestemming te geven voor een medische behandeling in Parijs. 'Lees het boek, maar laat me nu eindelijk met rust' door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Sabine Dardenne (21) zat tachtig dagen opgesloten in de gruwelkelder van Mare Dutroux. In haar boek 'Ik was twaalf en ik fietste naar school' rekent ze af met haar verkrach ter. Als ze iets zou mogen overdoen, dan is het wel haar bevrijding. Het moment waarop ze uit haar kooi stapte, Mare Dutroux kuste en zei: „Bedankt." Omdat ze dacht dat hij haar had be schermd. „Ik zou dat idiote merci terugnemen en hem uit schelden voor klootzak. Sabine Dardenne is inmiddels 21 jaar oud en wil voor eens en altijd een streep zetten onder de affaire Dutroux. In haar boek, dat deze week verscheen, rekent ze af met de man die haar tach tig dagen lang gevangen hield in een piepkleine, vochtige kooi onder zijn woning in Marcinel- le. Dutroux' naam noemt ze amper. Ze heeft het over 'de smeerlap' en 'dat monster'. Sabine, die jarenlang alle publi citeit meed en alle professionele hulp weigerde, wil voor alles to nen dat Dutroux haar niet heeft kleingekregen. En tegen al die mensen die zo graag wil len weten wat haar is overko men zegt ze: „Lees het boek, maar laat me nu eindelijk met rust." Ze wil haar leven terug. Ze wil over straat kunnen lo pen zonder dat mensen haar aanstaren. „Ik ben geen circus- dier." Ze beschrijft haar hele lijdens weg. Hoe Dutroux haar van haar fiets sleurde, haar ver doofde en verkrachtte. Hoe ze constant leefde met de angst om vermoord te worden. Dutroux had haar wijsgemaakt dat hij haar beschermde tegen zijn 'chef die haar wilde om brengen. Hij zei dat haar ou ders weigerden losgeld te beta len, en dat hij, Dutroux, het goed met haar voor had. Ook al werd ze bijna dagelijks door hem misbruikt. „Ik had buikpijn van angst, ik was ziek van eenzaamheid, schaamte en viezigheid, ik huilde urenlang, ik kreeg er hoofdpijn en rode ogen van. Maai- ik wilde weerstand blij ven bieden, hem laten zien hoe erg ik ervan walgde! Ik wist niets van wat hij seks noemde, ik wist ook niet dat er maniak ken als hij bestonden, nie- Sabine Dardenne. Foto: Reuters mand had me ooit iets over dergelijke dingen verteld. Ik menstrueerde nog niet eens. Ik had geen vriendje of een herin nering aan een stiekeme zoen." Na haar bevrijding weigerde ze jarenlang om over het misbruik te praten. Misschien was het een vorm van wraak, oppert ze. Voordat ze ontvoerd werd had ze vaak het gevoel dat haar moeder haar afwees. „We com municeerden niet." Erna wei gerde met Sabine te praten. Haar slechte relatie met haar moeder komt uitgebreid aan bod. Sabine wil naar eigen zeg gen aantonen, dat ze in haar le ven tegen meer problemen is aangelopen dan alleen Mare Dutroux. Ook bij haar moeilijke relatie met Laetitia Delhez, het meisje dat zes dagen zat opgesloten in de claustrofobische kooi in Marcinelle, staat ze stil. Laetitia koos de kant van de 'believers': zij die geloven in een kinder pornonetwerk. Sabine is ervan overtuigd dat Dutroux alleen voor zijn eigen perverse fanta sieën meisjes ontvoerde. Toch vonden ze tijdens de rechtszaak in Aarlen tegen Dutroux en consorten, die in maart van dit jaar begon en vier maanden duurde, steun bij elkaar. Het was Laetitia die Sabine uit de kelder sleurde, toen ze tijdens het bezoek aan Marcinelle dreigde te bezwijken onder de herinnering aan haar gevan genschap. Uit haar boek blijkt dat Sabine jaren rondliep met een schuld gevoel jegens de ouders van de slachtoffers die het niet over leefden en jegens Laetitia. Ze verweet zichzelf de ontvoering van het destijds 15-jarige meis je. Sabine had Dutroux immers om een vriendinnetje gesmeekt. Ze werd gek van eenzaamheid in de donkere kerker. „Op 10 augustus 1996 kwam hij me uit de kooi halen. Ik dacht dat we iets gingen eten, maar hij zei terwijl hij de trap opliep: je vriendin is hier. Je gaat haar dadelijk ontmoeten." Op de eerste verdieping van het gru- welhuis van Dutroux in Mar cinelle zag ze Laetitia liggen, vastgeketend aan het bed. „Het was een deja-vu. Het bed, die ketting om haar nek. Opeens drong het besef tot haar door. „Maar wat heb ik gevraagd? Wat heb ik gedaan?" In Aarlen vertelde ze Laetitia over haar gevoelens. Die wuifde het weg. „Als ik het niet was ge weest, had hij een ander ont voerd." Er is geen sprake van een hechte vriendschap tussen de twee jonge vrouwen. Sabine: „We zijn close in de dingen die we samen hebben meege maakt. Maar we zijn geen schoolvriendinnen. We gaan niet samen op vakantie. We zijn vriendinnen in het ongeluk." 'Ik was 12 en ik fietste naar school' wordt uitgegeven door de Amsterdamse uitgeverij Saf fraan. Het boek ligt vanaf 13 no vember in de boekhandel en kost 17,50 euro. tokyo/anp - De Japanse burger die eerder deze week werd ont voerd in Irak, is gedood. Dat berichtte het Japanse persbu reau Kyodo gisteravond. Shosei Koda (24), wiens lichaam nabij de stad Tikrit opdook, werd ontvoerd door een militante is lamitische groep, die eiste dat Tokyo zijn troepen uit Irak zou weghalen. De Japanse premier Koizumi zei direct niet op de eis te zullen ingaan. De radicale groepering van de Jordaniër Abu Musab al-Zarqa- wi verklaarde dinsdag verant woordelijk te zijn voor de gijze ling. Tokio kreeg 48 uur om de troepen terug te trekken. De Ja panners zijn actief in dezelfde zuidelijke Iraakse regio als de Nederlanders. Het Japanse con tingent heeft nadrukkelijk geen gevechtstaak en mag alleen deelnemen aan humanitaire operaties. Het mandaat van de Japanse aanwezigheid in Irak loopt ove rigens op 14 december af. De Japanse regering heeft nog niet besloten of de missie wordt ver lengd. Uit een eerder deze week verschenen peiling van een gro te Japanse krant is gebleken dat 63 procent van de Japanners vindt dat het na 14 december wel welletjes is. monrovia/anp-rtr-afp - Bij hevige rellen in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia zijn giste ren kerken, moskeeën en reli gieuze scholen in brand gesto ken. De onlusten komen twee dagen voor het einde van het ontwapeningsprogramma van de Verenigde Naties in het Afrikaanseland. De onlusten begonnen don derdagavond in de wijk Pay- nesville en breidden zich giste ren over de hele stad uit. Vol gens ooggetuigen zijn het vooral moslims en christenen die het op elkaar gemunt heb ben in de etnisch verdeelde stad. Overdag gingen vooral jonge ren elkaar met kapmessen en stokken te lijf. Talloze winkels in de stad zijn geplunderd. Ook waren de hele dag salvo's van machinegeweren te horen. Strijders van milities die tot vo rig jaar in een bloedige strijd verwikkeld waren, zouden de wapens weer hebben opgeno men. phnom penh - Norodom Sihamoni is gisteren beëdigd tot nieuwe koning van Cambodja. „Ik beloof trouw aan de grondwet en andere wetten van het koninkrijk Cambodja om de belangen van de natie en het volk te dienen", verklaarde de nieuwe vorst. Conform de boeddhistische traditie sprak de 51-jarige Sihamoni de belofte drie maal uit tijdens een uitbundige ceremonie in het koninklijk paleis in de hoofdstad Phnom Penh. Hij volgt zijn vader Norodom Sihanouk op die eerder deze maand plotseling afstand deed van de troon. De nieuwe vorst, een voormalig balletdanser, verbleef lange tijd in het buitenland en studeerde onder meer in Praag en Parijs. Sihamoni's zieke vader Sihanouk, die morgen 82 jaar wordt, verbleef de afgelo pen acht maanden in China voor een medische behandeling. Hij kreeg verschillende hoge aanstellingen aan Parijse conservatoria en richtte zijn eigen dansgroep op, Ballet Deva, die verschillende stuk ken uitvoerden waarvan Sihamoni zelf de choreografie verzorgde. In 1993 benoemde Sihanouk zijn zoon tot Cambodjaans ambassadeur voor Unesco, de cultuurorganisatie van de Verenige Naties, in Parijs. Foto: Reuters/Adrees Latif

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7