Jelle Kuiper: filosofisch ingestelde strateeg BINNENLAND 2 Joop Haak is niet meer de Joop die hij was Adjunct-directeur Montessorisschool vals beschuldigd van seksuele intimidatie De feiten volgens Joop Haak HOC 154 zaterdag 3o oktober 2OO4 Kurt van Es en Paul Vugts luiper (59) vertrekt deze als hoofdcommissaris van isterdamse politie. De man 113 n reputatie heeft verwor- l~'1 s bedenker van de metho- iper om kraakpanden van- lucht te bestormen, maar iudjs belegger en verhuurder jlitiebezit. aar weken voor hoofd- ïissaris Kuiper ging on- zijn rechterhand Joop van ;n met pensioen. Het bood hem een rondvaart oor de grachten, waarbij reid over de stad allerlei Eden stonden opgesteld de route. Als Kuiper aan- 'a,i le donderdag afscheid gebeurt dat met een osium over de verande- in de moderne samenle- ;n hoe het politiekorps p moet inspelen om de ïeid en leefbaarheid te teren. icheidsfestiviteiten onder- a n het beeld dat binnen en het korps van het duo tn Jelle bestaat. Joop van in is de operationele man, ener; Jelle Kuiper de wat fisch ingestelde strateeg, iker. Hij zet graag diep- e beschouwingen op over van de politie in een ver ende maatschappij en de i partners bij de bestrij- an criminaliteit, r is zelf best tevreden met lago van denker. „Ik wel gekscherend de filo- enoemd, maar ik denk ijn ideeën erg op de prak- n gericht. De politie was verleden nooit zo'n rganisatie, we zijn tradi- '1 een volkje van uitvoer- tonder overdrijven denk ik ook een belangrijk aan- eb gehad in de operatio- ant van het politiewerk." n naam binnen het korps nden blijft aan een spec- ire methode van ME-op- is dan ook geen toeval, ithode Kuiper. Een strate- gebarricadeerde kraak te ontruimen, en zeventig, begin jaren toen de kraakbeweging ogtijdagen beleefde, de mobiele eenheid als- ierieuzere oorlogjes met :ers wanneer hun bol- moesten worden ont- Dit keer stond een reeks aan de Prins Hendrik- ip de agenda, zo'n beetje ie Sint Nicolaaskerk. ijskranen liet hij de front van de mobiele een- het dak hijsen. De braken betrekkelijk een- naar binnen, aangezien eneden vechten een stuk -i dijker gaat dan naar bo- 'I -0 voor Kuiper en zijn 1 :n. Vrijwel elk kraakpand J Isdien volgens de Metho- ■jt per ontruimd. werd aan die ene opera tie zijn naam verbonden, het verandert niets aan het algeme ne beeld dat Kuiper toch vooral de man achter de schermen bleef. „Dat ligt voor een deel aan zijn karakter", zegt oud hoofdcommissaris Eric Nord- holt. „Wij w&ren vanaf 1987 sa men bezig met de omwenteling van het korps. De rolverdeling was zo dat ik naar buiten trad en dat hij meer op de achter grond bleef." Maas Wilting, jarenlang politie woordvoerder in Amsterdam, herinnert zich het tweetal als de perfecte tandem. „Kuiper was ook de man die ervoor zorgde dat de financiën weer helemaal op orde kwamen. Dat is nog steeds zo." Hij deed dat overi gens op een manier die ook wel eens opschudding veroorzaak te. Zo vond hij dat de toenmalige korpssociëteit van de politie best wat commerciëler mocht werken. Dus werd de accom modatie ook verhuurd aan der den. Dat ging goed, totdat bleek dat ook de vader van John Mie- remet, zakenpartner van de in 2000 vermoorde topcrimineel Sam Klepper, er een rumoerig feestje had gehouden. Nog meer tegenwind kreeg Kui per toen duidelijk werd dat hij tussen juli 1996 en juli 1999 de beurs op was gegaan om het korps wat ruimer in de midde len te brengen. „Ik zie daar nog steeds niets verkeerds in", zegt hij nu. Hij vond een bank die het startkapitaal ook bij tegen vallende koersen garandeerde en bezorgde de politie in drie jaar een rendement van 37 mil joen gulden. Het liep mis toen in het nieuws kwam dat de provincie Zuid- Holland was gaan bankieren op een heel wat riskantere manier dan de Amsterdamse politie. In de storm die opstak, kwam ook de beleggingsmethode van Kui per onder vuur te liggen. Kamer en kabinet bemoeiden zich er mee en het was afgelopen. La ter moest het korps het extra vergaarde kapitaal ook nog ge bruiken, waardoor het rijk indi rect profiteerde. Twee keer heeft het een haar gescheeld of Kuiper was hoofd commissaris geworden in zijn woonplaats Alkmaar. Twintig jaar geleden stapte hij naar zijn baas, hoofdcommissaris Jaap Valken, met de vraag of er nog wat anders voor hem in het ver schiet lag dan de baan die hij toen al een tijdje had als chef personeelszaken. Kuiper was al benaderd door wat toen nog de gemeentepoli tie Alkmaar was. Daarna ging het snel. „Ik ben aangenomen en was al voorgedragen bij de koningin, toen Valken vroeg of ik toch niet wilde blijven. Dan kon ik de functie krijgen voor het ontwikkelen van nieuw be leid." Zo kwam Kuiper in de Amster damse korpsleiding. Zijn over stap in 1997 naar de hoogste baan van korpschef ging via een soortgelijke omweg. Hij was uitgenodigd voor een ge sprek met de ambtelijke top van Binnenlandse Zaken en kreeg te horen dat hij in beeld was als hoofdcommissaris. Het departement had het re giokorps Noord-Holland- Noord op het oog, met Alkmaar als centrumplaats. In die tijd had Nordholt bij de aankondiging van zijn afscheid al hardop geroepen dat hij maar één iemand wist die hem kon opvolgen: Kuiper. „Daar heb ik heel veel gedoe om ge had", herinnert Nordholt zich. Den Haag wilde eigenlijk het liefst een gedweeë baas in Am sterdam, maar koos voor een compromis. Kuiper ging een jaartje naar het departement en kon daarna alsnog de baan van Nordholt overnemen. Wilting heeft hem eind jaren zestig als agent nog meege maakt aan het politiebureau Leidseplein. „Kuiper was aan komend inspecteur. Hij komt nooit zo vrolijk over, maar is juist een heel vrolijke man." Aan Bureau Warmoesstraat werkte Kuiper in de jaren ze ventig onder andere samen met Appie Baantjer, die in die tijd al inspiratie opdeed voor De Cock met c-o-c-k Hier ontstond ook de samen werking met Joop van Riessen, met wie hij de strijd aanbond tegen corruptiepraktijken. Dat bezorgde hem een naam als principieel en doortastend. Dat werd versterkt door een affaire buiten de hoofdstad, in het Gel derse Vaassen. Daar moest een Moluks kamp worden ontruimd omdat het zou worden gebruikt als wa penopslagplaats. Er werd een beroep gedaan op een ervaren team uit Amsterdam. Op de briefing hoorde Kuiper dat er op een dak in het kamp een zo geheten punt 50 (een zwaar soort geschut) schietklaar stond geïnstalleerd. „Dan ga ik niet naar binnen, zei ik. Ons tankje was voor zo'n wapen als bordkarton. Het zou aan flarden geschoten zijn." Uiteindelijk knapte de mare chaussee de klus op, die wel deugdelijk materieel had. „Het bleek toen dat die punt 50'er niet stond, maar dat kon ik niet weten." Kuipers naam was ge vestigd. Elke keer als Kuiper 's morgens vroeg uit Alkmaar naar het hoofdbureau in Amsterdam kwam, vroegen kader en onder nemingsraad zich af wat hij zich nu weer in die kop had ge zet. Vaak ging hij thuis nog uren door met nota's schrijven. Soms viel hij ergens bij zijn pa pieren in slaap. Als zijn chauf feur hem 's ochtends kwam ha len, stond hij klaar. Met weer een nieuw plan. Dat is de strateeg die voortdu rend zoekt naar nieuwe wegen om de grote én de kleine crimi naliteit te bestrijden en pro beert het korps te vernieuwen. Neem de aanpak van de veel plegers. Het was de Amster damse korpstop die ertoe op riep de criminele jongeren en misdadige verslaafden niet al leen harder aan te pakken, maar bij die aanpak behalve justitie ook allerlei andere in stanties te betrekken en ze tij dig in opvoedingsinstituten te stoppen. Dat zoiets lang duurt, het zij zo. „Gedragsveranderingen zijn nu eenmaal niet snel te bewerk stelligen. In dictaturen ja, maar niet als je het met democrati sche middelen wilt doen. Je ziet dat alle partijen in beweging zijn gekomen. Ook rechters be ginnen steeds meer naar de persoon van de verdachte te kijken. Ze wegen mee dat zo'n vogel zelfs uit een strenge jeugdinrichting als Den Engh of Glen Mills is gezet en geven hem een zwaardere straf. Dat werkt." Met zijn kruistocht tegen de hinderlijke, alledaagse misstap pen stuitte Kuiper aanvankelijk op cynisme. Zwartrijden in de tram, zonder licht fietsen, door rood rijden, agenten beledigen, hufterig gedrag: Kuiper eiste van zijn agenten dat ze ertegen zouden optreden. Kuiper kijkt met genoegen te rug. „In een goede tien jaar is het aantal aangiften van mis drijven gehalveerd. Het klinkt raar, maar dat nu veel wordt geklaagd over overlast van hangjongeren is een signaal dat het beter gaat. Tien jaar geleden klaagde men dat de stad een onleefbaar Sodom en Gomorra was. De stad ziet er beter uit, het is veiliger en dan valt on aangepast gedrag van hangjon geren meer op." Kuiper heeft onmiskenbaar de tijdgeest mee gehad in zijn strijd tegen wangedrag. Juist het gedogen waar hij vanaf wil de, kwam in een kwade reuk te staan. „We hebben de tijdgeest goed aangevoeld, kun je ook denken. Wij hebben onze suc cessen kunnen boeken in de omslag van het grote gedogen en het losbollige laat maar waaien, naar het idee dat het eens afgelopen moest zijn." Maureen Sarucco is de belang rijkste topambtenaar van bur gemeester Job Cohen op het ge bied van politiezaken. „Een fi losoof, maar dan wel de enige filosoof in dit land die zijn idee- en handen en voeten heeft we ten te geven. Hij geeft je niet al leen zijn visie, maar probeert die in zijn volgende zin meteen te vertalen in de werkwijze van het korps. Kuiper heeft er voor gezorgd dat het Amsterdamse korps alle andere korpsen altijd een stap voor was. Die hulde komt hem toe. De laatste vondst van Kuiper is de controlepolitie. Door midde len die eigenlijk zijn bedoeld voor bijvoorbeeld het bestraf fen van verkeersovertredingen, in te zetten om criminelen op te sporen, werkt hij aan een virtu ele muur om de stad. Is een au to met een berucht kenteken een controle gepasseerd, dan kan die bij de volgende afslag door een motoragent worden opgewacht. Van Riessen kwam er maanden geleden mee naar buiten, maar achter dit plan schuilt Kuiper. Zo heeft hij zich voor de bui tenwacht vaak verscholen ach ter zijn tweede man. Soms kon Kuiper het niet laten ook zelf in de schijnwerper te gaan staan. Dat criminele illegalen in de ge vangenis net als anderen wer den voorbereid op hun terug keer in de maatschappij, werd hem te gortig. Ze moesten juist worden gedwongen mee te werken aan hun uitzetting. Met dergelijke inhoudelijke kri tiek raakte hij wel een funda mentele kwestie, maar daar krijg je heisa van en dus bleef het hangen. Een regelrechte aanval op het kabinetsbeleid bezorgde hem wel alle aan dacht. Minister van binnen landse zaken Johan Remkes moest ophouden met steeds maar regels te maken waar de politie helemaal gek van werd, riep een getergde Kuiper eind vorig jaar. Remkes boos, Kamerleden ver ontwaardigd. De burgemeester op het matje, sussende woor den en de bui dreef weer over. Tot Kuiper opnieuw begon over de prestatiecontracten. Alsof de criminaliteit met meer proces sen-verbaal zou worden opge lost. De politie moest juist veel meer investeren in het concept tegenhouden, de filosofie die hij samen met Van Riessen had uitgedokterd. Burgemeester Cohen moest als korpsbeheerder Kuiper soms terugfluiten. „Hij heeft een on gelooflijk hart voor de Amster damse politie. Als door wie dan ook aan zijn korps gemorreld wordt, springt-ie overeind op een manier die niet past bij zijn rustige, goedmoedige karakter. Dan moest ik hem tot de orde roepen." Ook voor Cohen zit de kracht van Kuiper in zijn denkwerk „Hij is de man die de afgelopen jaren de lijnen heeft uitgezet waarlangs de politie moest wer ken. Hij denkt voortdurend na over de strategie van criminali teitsbestrijding. Hij heeft inge zien dat de grens van Neder land niet meer belangrijk is, maar die van Europa. Daar naast doet hij in de bedrijfsvoe ring tal van dingen die ervoor zorgen dat de zaken soepel lo pen." oes de Fauwe rdam - Joop Haak (57), ad- directeur van de 5de Mon- sschool in de Amsterdam- Watergraafsmeer is de onderwijzer die, nadat hij as beschuldigd van seksu- imidatie, schadevergoe- ■"d( an de ouder heeft geëist regen. Vakbondsjurist nan: „De meesten die zo'n achter de rug hebben, i: laat maar. Joop is strijd- laak is inmiddels weer ;t werk. Bij dezelfde l, maar bij een dependan- k klacht tegen hem klopte ^(at wist hij, dat is aange- en erkend. De krassen op ito, de tekst op de school- 'Joop is een pedo' zijn al- og maar herinneringen, lorgen in de twee dikke rmappen bij hem thuis, t geen scheve blikken hij weet dat hij geduren- te hele nachtmerrie is ge- rEfti door gezin, collega's, 7<k en vrienden. Maar Joop Ê™eer de Joop die hij was. niet meer door de klas eger, hij zal ervoor wa tt te zijn met een kind. jnder nadenken een kind pn en op een zere knie ister plakken, nooit ij is zijn spontaniteit esondanks, zegt hij, ij nog genoeg plezier in derwijs om er te blijven werken. In zijn corduroy broek en flanellen ruitjeshemd, donker bruine ogen priemend achter de brillenglazen, is hij onder wijzer ten voeten uit. De beslis sing om met zijn verhaal naar buiten te treden is weldoor dacht. „Ik wil anderen, die dit zelfde meemaken, steunen. Ik wil ook dat het hele klachten reglement op de schop gaat. In situaties als deze is er alles voor de klager, maar voor de be klaagde is er helemaal niets. Je weet niets, je zit thuis, je wordt helemaal gek." De zaak Joop Haak is misschien uitzonderlijk. Klachten waarin ook maar een element van sek sualiteit zit, zijn zelden volko men duidelijk, maar in zijn ge val was dat wel zo. Na het in dienen van de klacht is in het stadsdeel Watergraafsmeer een circus op gang gekomen dat nauwelijks meer leek te stuiten. „De moeder", zegt Haak, „heeft op meerdere momenten de ge legenheid gehad te stoppen, maar dat heeft zij niet gedaan. Dat is mijn grote verwijt aan haar en daarom ga ik nu tot het gaatje." Niet alleen de moeder, zegt Herman Molleman, jurist van de Algemene Onderwijsbond, ook schooldirectie en bestuur valt verwijten te maken. „Niet juridisch, want ze hebben pre cies volgens de richtlijnen ge handeld, maar wel in menselijk opzicht. In het begin, als zo'n zaak gaat lopen, had daar de eerste zeef moeten worden ge hanteerd. Ze hadden na het ge Joop Haak: de eerste leraar in Nederland die een rechtszaak won nadat hij onterecht was beschuldigd van ongewenste intimidatie. Foto: GPD/Marco van Hal sprek met moeder en kind de onderwijzer moeten horen. Dan was eerder duidelijk ge worden wat er precies aan de hand was, of liever wat er niet aan de hand was. Maar wat zie je in dit soort situaties: het is al lemaal reuze heikel, iedereen grijpt in paniek meteen naar de protocollen, meneer wordt naar huis gestuurd en weet en hoort niets meer." Hij zal zich beheersen, maar woede, wanhoop en bitterheid zijn er onmiskenbaar als Joop Haak schetst hoe hij thuis zat. Hij heeft zich totaal verlaten en onmachtig gevoeld, want aan vankelijk was hij onwetend over de precieze inhoud van de klacht. Hij kende de klas, die problematisch was en onder werp van gesprek op ouder avonden, de moeder die hij een maand voor de klacht nog uit gebreid had gesproken, en het kind, naar zijn zeggen leidend in een muitend groepje dat klasgenoten onder druk zette, dat hij herhaaldelijk had aange sproken op lastig gedrag. Hij zou 'aan haar hebben geze ten'. Dat was niet zo, zegt hij, en er was ook geen moment te bedenken waarin zich iets had voorgedaan wat dat kind ver keerd heeft kunnen interprete ren. Alleen was er tot de hoor zitting in april bij de landelijke klachtencommissie onderwijs, vier maanden na het indienen van de klacht, nog geen mo ment geweest waarop hij tegen over wie dan ook had mogen reageren. „U bent", zei de politie toen hij zich meldde, „nog niet aan de beurt." Toen hij drie maanden na de aangifte wel aan de beurt was, is hij, zegt hij, bejegend 'alsof ze de grootste crimineel van Nederland binnen hadden'. Hij snapt hoe fors de reacties zijn als er verdenkingen zijn van seksuele intimidatie of mis bruik. Terecht. Maar wat hij niet begrijpt, is dat een beklaag de als schuldige wordt beje gend voordat enig feit is gecon troleerd. Het resultaat, wanneer de klacht vals blijkt zoals nu, is dat er op een breed front scha de is aangericht: „Bij de school, het team, mijn gezin en ikzelf." En dan is hij er, gesteund door vrouw en zoon en bijgestaan door huisarts en psychiater, nog zo uitgekomen dat hij zegt: „Kwijt raken doe ik het nooit, maar ik kan er wel mee leven." Hij voelt zich, zegt hij desge vraagd, wel weer thuis op school, op die andere locatie. Het schoolgebouw .waar hij werkte toen het drama begon, bezoekt hij alleen nog als het moet. „En dan parkeer ik een eindje verderop. Ik heb er eens gestaan met een stel kinderen rond mijn auto die begonnen te schelden. Dat wil ik niet meer meemaken." - December 2000, een week voor de kerstvakantie: een leerlinge meldt in haar 'mee brengschriftje' dat de mees ter 'aan haar beste vriendin heeft gezeten'. - Directie ingelicht, school bestuur ingelicht. Meisje en moeder op school voor ge sprek met directie en ver trouwenspersoon. Het meis je zegt dat het niet ging om haar beste vriendin, maar om haarzelf. - Meester wordt daags na de kerstvakantie per direct ge schorst. zonder te zijn ge hoord. - Moeder dient via een exter ne vertrouwenspersoon een klacht in bij de landelijke klachtencommissie voor het onderwijs en doet aangifte bij de jeugd- en zedenpolitie. Vervolgens openbaart zij haar beschuldiging van sek suele intimidatie door de le raar in het huis-aan-huis- blad De Echo. - Pas op 9 februari 2001 krijgt Haak een brief van de lande lijke klachtencommissie waarin hij voor het eerst kan lezen wat precies de klacht is. Vol gens het meisje heeft de meester, ergens gedurende het schooljaar, in schooltijd in de klas met zijn duim ge friemeld aan haar borst. Vol gens het protocol bij seksu eel misbruik wordt op school een ouderavond gehouden over het onderwerp waarbij de politie en GG&GD aanwe zig zijn. - Op 4 april hoort de klach tencommissie Haak en de moeder. Daar komt een briefje ter tafel, geschreven door het meisje. 'Ik haat school, maar meester Joop heeft het niet gedaan'. - Op 5 april moet Haak zich melden bij de politie en wordt ter plaatste aangehou den. Hij wordt de hele dag afwisselend gehoord en in een cel gezet. Pas tegen mid dernacht krijgt zijn advocaat hem vrij. - Op 6 april stuurt de lande lijke klachtencommissie een vooraankondiging van de uitspraak: Voor de commis sie staat vast dat de leerlinge het verhaal heeft verzonnen. De commissie adviseert het schoolbestuur de schorsing op te heffen en meester op een passende man^ te re habiliteren'. - In augustus 2001, na de zo mervakantie gaat Haak weer aan de slag. Intussen is bij school zijn auto een keer be krast en is op de schoolmuur 'Joop is een pedo' gekalkt. - In februari 2002 wordt het gerechtelijk vooronderzoek gesloten met een sepot we gens gebrek aan bewijs. Meester start een civiele pro cedure tegen moeder en eist Juli 2004: de rechter wijst schadevergoeding toe en veroordeelt de moeder tot betaling van alle proceskos ten. - Oktober 2004: Het leden blad van de Algemene On derwijsbond publiceert Haaks verhaal. Jelle Kuiper: „Ik word wel gekscherend de filosoof genoemd, maar ik denk dat mijn ideeën erg op de praktijk zijn gericht." Foto's: ANP/David van Dam

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5