Onvrede over hoger beroep tegen Eric O. BINNENLAND 1 Zondag open! 'Geweldplegers kaalplukken Bezem door bureaucratie in jeugdzorg Klassiekers U heeft nog 16 dagen om met één telefoontje 42% te besparen. Staatssecretaris: Student moet sneller afstuderen Als er een over de dam is bij Van Til D66 haalt uit naar topman OM Kwart bewoners rampwijk heeft psychische klachten Chloordamp: Sporthal ontruimd vantiNÜïïHïHIli geren bang terrorisme ;um - De helft van het jongeren tussen de 13 en denkt dat in Nederland ;ort een terroristische gepleegd zal worden, jkt uit een onderzoek on- izend jongeren van MTV irks en onderzoeksbureau lat Laag opgeleide jongeren e' nger voor een terroristi- uuu anslag dan hoog opgelei- ïm het onderzoek geeft 55 '8® it van de ondervraagden mt hun angst voor mogelij- n-1 slagen de afgelopen twee toegenomen. 'fhjstel Hotel L* geopend l<^e idam - Het Amstel Hotel sen|sterdam gaat vandaag ipen. In het watersysteem )rt( ;t luxueuze hotel werd vo- eek donderdag de le- labacterie ontdekt. In- ls is dit hele systeem ont- van de maatregelen t hotel heeft genomen, is emische injectie van het ysteem. Ook komt er een oor inkomend water. tal doorrijders lomp daalt dam - Het aantal perso- it na het tanken zonder te n wegrijdt, daalt. Dat teert de Belangenvereni- ankstations (BETA). Har- Ers ontbreken, maar uit cente inventarisatie on- len van de BETA blijkt t merendeel van de ïouders een 'forse daling' i lorrijders waarneemt, j brancheorganisatie Bo- !t een duidelijke daling. >houders melden dat het doorrijders met ruim de afneemt", aldus een voerder van de Bovag. e door brand roonboot - Door een felle brand in gfcj lonboot in Breda is giste- n vrouw om het leven ge- i. De politie onderzoek om een misdrijf gaat of ongeval. De brandweer Fj it vuur na een kwartier i controle. Op het schip, en vrouw met een jongen le, werd het stoffelijk 'lot ontdekt. Met onder :ers werd naar een :ocht. Later werd duide- het jongetje bij zijn oma je. Een team van zes re- airs is inmiddels begon- een buurtonderzoek. jtieke partijen pen er geld bij De politieke partijen 5 miljoen euro subsidie e verdelen. Ook mogen geld ruimer gebruiken i. Nu krijgen de partijen sta miljoen, dat wordt dus 2joen. Naast het aantal ze- zo de Tweede Kamer zal en it ledenaantal van invloed i de hoogte van de subsi- |n een partij krijgt. Wel n de partijen rekening n met de algemene sub- irting van 5 procent die 'er linet eerder al had afge- Jee"- m dgeschoten nljiitlaten hond en 58-jarige man uit Oss in zijn woonplaats sti eschoten. De schietpartij z0 ilaats in een hofje tussen jj t Sebastiaanstraat en de itoniusstraat. De man liet 8.15 uur zijn hond uit op fje en werd toen door een ibekende schutter neer- 2 iten. De familie van het '"fl iffer en enkele buurtbe- s kregen hulp van mede- 3e s van slachtofferhulp. De onderzoekt de zaak met ïercheurs. 'iherche rolt ;slab op ZATERDAG 30 OKTOBER 2004 nis Kamer wil verjaren schadeclaim ongedaan maken den haag/gpd - Staatssecretaris Rutte van onderwijs wil dat studenten sneller afstuderen. Als ze langer dan vijf jaar over hun studie doen, moeten ze vanaf 2007 meer collegegeld betalen. In ruil daarvoor wordt het voor studenten makkelijker zich aan verschillende hoge scholen en universiteiten in te schrijven. Rutte wil ook de fi nanciering van de instellingen veranderen. Nu krijgt het hoger onderwijs een bedrag voor het aantal eerstejaars studenten, en voor studenten die een di ploma behalen. Straks vervalt dat en krijgen scholen geld naar gelang het aantal studen ten dat zich per studiejaar in schrijft Rutte wil zo concur rentie uitlokken en hoopt dat daarmee de kwaliteit van het onderwijs verbetert. Studenten en universiteiten zijn woedend over de plannen, waarmee het kabinet gisteren akkoord is gegaan. Ze vrezen dat studenten pretpakketten gaan samenstellen om maar vooral binnen de vijf jaar af te studeren. De kwaliteit van ho ger onderwijs komt daardoor juist in gevaar. Studentenorganisatie ISO en de Landelijke Studenten Vak bond (LSV) denken dat nog maar weinig studenten aan hun 'masters' (specialisatie) beginnen na hun 'bachelor' (basisopleiding), uit angst de studie niet op tijd af te heb ben. Ook maakt het nieuwe systeem hen niet flexibeler. „Wij kunnen nu al op andere instellingen vakken volgen. Daarvoor hebben we de nieu we regeling niet nodig", zegt voorzitter Toering van de LSV. Het doet haar een beetje aan de oude 'voucher-discussie' denken. Met behulp van strip penkaarten zouden studenten hun onderwijs kunnen inko pen. „Een onzinnig plan", al dus Toering. den haag/gpd - Vandalen en geweldplegers met een minimuminkomen mogen de dans niet meer ontspringen als zij met een schadeclaim worden geconfronteerd. Desnoods moeten deze crimine len de zelf aangerichte schade of smartengeld ge durende tientallen jaren in kleine bedragen tot op de laatste cent terugbetalen. Die harde eis legt een Kamermeerderheid volgende week op tafel bij de behandeling van de justitiebegroting van minister Donner. Volgens WD-Kamerlid Laetitia Griffith vinden veel burgers het onbegrijpelijk dat daders met een uitkering onder het motto 'van een kale kip kun je geen veren plukken' niet voor schade claims hoeven op te draaien. „Dat principe mag niet meer gelden. Desnoods laat de rechter tot in lengte van jaren geld inhouden op loon of uitke ring." Het verjaren van schadeclaims bij daders wil Griffith via een wetswijziging ongedaan ma ken. Het voorstel van het liberale kamerlid krijgt steun van D66 en de PvdA. PvdA'er Aleid Wolfsen, voormalig rechter, is ronduit enthousiast. „Ik steun dit van harte. Overigens: korten op een bij standsuitkering tot de zogeheten beslagvrije voet kan nu ook al. Alleen gebeurt het bijna nooit. Rechters zouden veel meer van die mogelijkheid gebruik moeten maken." D66-justitiewoordvoer- der Lousewies van der Laan: „Dit is een sympa thiek plan. Het is natuurlijk dwaas dat een scha declaim na een paar jaar wordt verscheurd, ter wijl zo'n dader inmiddels de staatsloterij gewon nen kan hebben." PvdA-kamerlid Wolfsen wil het innen van scha declaims en smartengeld geheel uitbesteden aan het Centraal Justitieel Incassobureau, dat de be dragen via een 'solidariteitsfonds' aan de slacht offers zou moeten voorschieten. Omdat het CJIB ook de incassokosten op de daders kan verhalen, hoeft deze maatregel geen geld te kosten, rede neert Wolfsen. Het is nog onduidelijk of hij voor dit plan voldoende handen in de Tweede Kamer op elkaar krijgt. Burgemeesters van 26 grote en middelbare ste den hebben de Kamer in een brandbrief om meer geld gevraagd voor de vrije verstrekking van heroïne aan criminele langdurige verslaafden. Deze experimenten mogen sinds kort worden uitgebreid van circa 300 naar in totaal 1000 junks. Omdat de gemeenten geen geld voor de uitbreiding van het experiment zeggen te heb ben, wil Van der Laan 12 miljoen euro van de justitiebegroting voor dit doel bestemmen. Ook dit voorstel kan rekenen op de steun van een ka mermeerderheid, maar minister Donner van jus titie voelt er vooralsnog weinig voor. Amersfoort - Een opmerkelijk beeld gisteren in de straten van Amersfoort. Gewillig volgen de 350 schapen hun herder door het Soesterkwartier op weg naar hun over nachtingsplaats bij het station. De kudde van het waterschap Vallei en Eem graast ge woonlijk op de oevers van de Eem, maar is dit weekeinde op doortocht naar de Leus- derheide. Daar zullen de schapen de komende twee maanden grazen op het heideter- rein van de Koninklijke Landmacht. GPD/Brand Overeem Commissaris voor jeugd en jongerenbeleid geschrokken van versnippering te s - De Nationale Recher- eft gisteren in Tilburg ugslaboratorium ont- Id, waar op grote schaal minepillen werden ge leerd. Drie verdachten, ïannen (40 en 36 jaar) en ■jarige vrouw, werden op aad betrapt en aange- n. Het laboratorium was gen in een loods achter ining in Tilburg. Er werd 0 amfetamine gevonden. !e doden in ling in Vught In een woning aan de h Gaalenstraat in Vught jjdag de 45-jarige be lter en een 48-jarige man h Bosch dood aangetrof- at heeft een woordvoer- fi de politie gemeld. De ;e zoon van de vrouw twee levenloze licha- ,»e politie heeft direct de jvan het delict afgezet. De :che recherche doet mo- sporenonderzoek in de Ook zijn politiemensen :zig met een buurton- door Peet Vogels den haag - Moeder en vriend rij den rond met haar dode kind van driejaar in de kofferbak. In de Amsterdamse Diamantbuurt treiteren jongeren een gezin weg. Bij elk incident met kinde ren of jongeren wijzen de hulp verleners naar elkaar. Steven van Eijck, commissaris voor het jeugd en jongerenbeleid, wil het jeugd beleid daarom flink opschudden. „Het moet afgelopen zijn met de vrijblijvendheid." De rondgang langs de instellin gen voor jeugd- en jongeren- zorg is geen feest geworden voor Van Eijck. „Ik ben me rot geschrokken. Er zijn dingen structureel mis." En daar had Van Eijck niet op gerekend toen premier Balkenende hem bijna een jaar geleden vroeg het hele jeugd- en jongerenbeleid door te lichten en aan te geven waar verbeteringen mogelijk zijn. „Het jeugdbeleid is heel ver snipperd. Neem als voorbeeld een allochtone leerling, vmbo- niveau met een taalachter stand. Het gaat niet goed op school, hij stopt en komt op straat met verkeerde vrienden in aanraking. Zo iemand krijgt dan te maken met achtereen volgens school, de politie, justi tie en hulpverleners. En die in stanties vallen weer onder de ministeries van onderwijs, bin nenlandse zaken, justitie en welzijn." En daar komt de gewone bur ger niet uit, laat staan een jon gere met problemen die de weg niet kent. „De burger wil ge woon één loket waar hij met zijn probleem terecht kan. De overheid knipt de jongere in stukjes en voor elke vraag moet hij weer naar een andere in stantie. Overal begint het dan weer met een intakegesprek en worden alle gegevens opnieuw verzameld. Dat betekent dat hulpverleners nu tachtig pro cent van hun tijd bezig zijn met administratieve rompslomp en bureaucratie. Slechts twintig procent wordt gebruikt voor contacten met de cliënt!" Van Eijck denkt dat een groot deel van het probleem op te lossen is door betere samen werking. Hij pleit daarom voor de vorming van zogenoemde zorgadviesteams. „Die teams waarin hulpverlening, school, politie en justitie samenwerken, moeten de dossiers delen. Dan blijkt bijvoorbeeld dat het niet alleen om de jongere gaat, maar dat er sprake is van een pro bleemgezin. En kunnen de pro blemen gericht aangepakt wor den." Van Eijck wil dat kinderen al vanaf zeer jonge leeftijd gevolgd worden. „Dat moet bij de con sultatiebureaus beginnen. En je moet ook iets doen met het sig naal als het mis dreigt te gaan. Of het nu gaat om taalachter stand, slechte huisvesting, mis handeling of criminaliteit. Als het fout dreigt te gaan, moet je snel ingrijpen." In de justitiële jeugdinrichtin gen, een soort tuchtschool, is het ook niet goed geregeld. „Een deel van de jongeren komt daar via de jeugdzorg, dat deel is voor tachtig procent au tochtoon. Van de jongeren die via het strafrecht komen, is weer tachtig procent alloch toon. Allochtone jongeren wor den blijkbaar pas opgemerkt als ze een vergrijp begaan. Je kunt dus al concluderen dat het jeugdbeleid de allochtone jon geren niet bereikt." Maar ook na de inrichting blijkt het beleid niet goed te werken. ,Als ze inrichting verlaten, krijgt het autochtone kind een gezinsvoogd. De allochtone (advertentie) jongere komt via de reclasse ring terug. Onder allochtone jongeren is de recidive schrik barend hoog. Dat is niet ver wonderlijk als je ze gewoon in de oude scène laat terugkeren. Er wordt alleen strafrechtelijk gekeken, maar je moet alle om standigheden meenemen, ook de gezinssituatie." De overheid moet alerter zijn, maar Van Eijck wil ook dat de ouders meer worden aange sproken op de problemen van hun kinderen. „Er moet een sanctie komen als ouders hun kinderen onttrekken aan toe zicht. De vraag die je moet stel len is: hoe ver wil je gaan met de verantwoordelijkheid van de overheid bij de opvoeding van het kind. Ik vind dat we verder moeten gaan dan nu het geval den haag/gpd - Minister Kamp (defensie) en de fracties in de Tweede Kamer zijn niet geluk kig met het besluit van het openbaar ministerie (OM) om in beroep te gaan in de zaak tegen marinier Eric O. Vooral D66 haalt hard uit naar het OM, ondanks een oproep van justitieminister Donner die hoopte dat de politiek niet 'met allerlei meningen door de zaak (zou) gaan lopen'. Eric O. werd eerder deze maand vrijgesproken. Het OM vervolgde hem wegens moord nadat de marinier vorig jaar een waarschuwingsschot loste dat een Irakees het leven kost te. Het had zes maanden voor waardelijke militaire detentie en een taakstraf van 240 uur geëist. Volgens het OM heeft de rechtbank er ten onrechte geen rekening mee gehouden dat het waarschuwingsschot af kon ketsen waardoor iemand gewond kon raken. Eric O. reageerde gisteren zelf zwaar teleurgesteld. Hij heeft het idee dat Defensie en Justi tie een politiek geschil uit vechten. „Ze hebben geen idee wat dit voor mij en mijn gezin betekent", zo liet hij via zijn advocaat weten. D66'er Bakker vindt dat procu reur-generaal De Wijkerslooth moet opstappen als het OM deze zaak verliest. „De Wijker slooth maakt er een heilloze prestigestrijd van. Hij kan zijn aandacht en energie beter an ders gebruiken." Bakker er kent dat het OM het recht heeft in beroep te gaan, en dat Kamerleden zich niet met lo pende rechtszaken moeten be moeien. Defensieminister Kamp is te leurgesteld over het besluit. „Daarmee blijft de zaak weer langer boven de markt han gen. Ook voor Eric O. is dat niet goed." Eric O. kan han gende het hoger beroep ge woon zijn werk blijven doen, en eventueel ook uitgezonden worden op nieuwe missies. Justitieminister Donner was er van tevoren van op de hoogte dat het OM in beroep wilde gaan. De WD is verbaasd over het hoger beroep. „Het bevreemdt mij. Het OM had er ook voor kunnen kiezen in cassatie te gaan in het belang van het recht. Dan vraag je het oordeel van de Hoge Raad over feitelij ke juridische vragen en was Eric O. er buiten gebleven", al dus Kamerlid Van Baaien. PvdA'er Wolfsen respecteert het besluit. „Maar ik hoop wel dat het OM in hoger beroep is gegaan uit innerlijke overtui ging en niet vanwege het pres tige." enschede/anp - Een kwart van de bewoners van de door de vuurwerkramp getroffen wijk Roombeek in Enschede heeft ruim vier jaar na de ramp nog psychische klachten. Bij de au tochtone bevolking ligt het per centage op 20 procent, bij de allochtone wijkbewoners zijn de klachten aanzienlijk groter. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit het derde gezond heidsonderzoek dat in opdracht van het ministerie van VWS is uitgevoerd onder 2500 inwo ners van de getroffen wijk. Het rapport werd gisteren in En schede gepresenteerd. De klachten uiten zich vooral in depressieve gevoelens en ang sten. Hoewel bijna 80 procent van de wijkbewoners sinds de vuurwerkramp contact heeft gehad met de hulpverlening, is op dit moment nog maar een minderheid onder behandeling. Onder de allochtone bevolking zijn de psychische klachten groter dan onder autochtonen. Een duidelijke oorzaak kan de onderzoekscommissie niet ge ven. „Deze groep is wellicht kwetsbaarder, omdat zij vaker zijn verhuisd", aldus een woordvoerster in een toelich ting. Volgens haar is de groep allochtonen wel voldoende be reikt. Bij de autochtone bevolking kampen vooral wijkbewoners die hun huis hebben verloren, met psychische klachten. Hulpverleners die bij de vuur werkramp betrokken waren, en passanten hebben bijna geen klachten meer. Het was voor de derde keer dat het ministerie, het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het Instituut voor Psychotrauma (IvP) een gezondheidsonderzoek hiel den. Volgend jaar komt een eindrapport met daarin de be langrijkste conclusies na drie gezondheidsonderzoeken. Door de ramp op 13 mei 2000 kwamen 22 mensen om het le ven. Duizend mensen raakten gewond en vijfhonderd wo ningen werden onherstelbaar beschadigd. (advertenties) Amsterdam, Delft en Eindhoven Zondag 31 oktober van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma f/m vr 10- 21 uur Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (010/m.n Indrukwekkende tijdloze zitmeubelen zijn de signatuur van Duresta. Zoals de Panther, leverbaar als grand sofa. 2-seater sofa en fauteuil. Vakmanschap in de solide houtconstructie, kwaliteit in onder meer de met eendenveren gevulde kussens. Zeer comfortabel. voorburg - Een sportcentrum in Voorburg is gisteravond ont ruimd in verband met een chloorlekkage. Het gaat om het Forum Kwadraat Sportcen trum, dat bestaat uit een zwem bad, sporthal en een fitness ruimte. De ontruiming volgde nadat een chloordamp werd geroken in het zwembad. Vol gens een woordvoerder van de brandweer is er geen gevaar voor de omgeving van het sportcomplex. De ongeveer 150 mensen die aan het sporten of zwemmen waren in het complex, zijn deels buiten en deels in het ge bouw van de nabijgelegen For- tis-bank opgevangen. Ook is een aantal bezoekers al naar huis. Ambulancepersoneel heeft twee sporters behandeld met prikkende ogen. 1B23CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Volg de borden QEigen parkeedorreln Openingstijden: Mo-DI-Wo: 9.30-17 Oo-Vr: 9.30-21.00 Za. 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap. Stap nu over. net als ruim 50.000 andere mensen. Dan zeggen wij de ANWB voor u op. Eén telefoontje is genoeg om maar liefst 42% te besparen. Meld u nu aan op www.routemobiel.nl of via: 0800 0504 (gres). SNELLER EN GOEDKOPER BIJ PECH ONDERWEG. ROUTE

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3