f Er is geen grootste Nederlander GESPREK VAN DE DAG Story door het stof voor Caroline Tenser Geen GVD of NSB op de weg Dag Mevrouw zaterdag 30 OKTOBER 200 DAGELIJKS LEVEN yoUGENS CocpJJJ EEN BEE"LJ& "TE- HAR-D VAN STAPEL'" MENSELIJK Sihamoni nieuwe koning Cambodja Norodom Sihamoni is gis teren beëdigd tot nieuwe koning van Cambodja. „Ik beloof trouw aan de grondwet en andere wet ten van het koninkrijk Cambodja om de belan gen van de natie en het volk te dienen", verklaar de de nieuwe vorst. Con form de boeddhistische traditie sprak de 51-jarige Sihamoni de belofte drie maal uit in het koninklijk paleis in de hoofdstad Ph nom Penh. Op de foto wordt hij door zijn moe der, koningin Monineath, overgoten met heilig wa ter. Hij volgt zijn vader Norodom Sihanouk op, die deze maand plotseling aftrad, anp/afp Weekblad Story moet over de vol le breedte van de voorpagina en op pagina drie een rectificatie plaatsen. Het tijdschrift schreef deze week dat presentatrice Caro line Tensen een affaire had met een getrouwde man. Tensen spande daarop een kort geding aan tegen uitgever Sanoma. De rechter in Amsterdam stelde Tensen op vrijwel alle punten in het gelijk. Op straffe van een dwangsom van 100.000 euro moet Story in het volgende nummer over de hele breedte van de voor pagina in zwarte kapitalen, tegen een witte achtergrond, de volgen de tekst plaatsen: 'Rectificatie Ca roline Tensen'. Op pagina drie moet ook een rectificatie worden geplaatst, alweer op straffe van een dwangsom van 100.000 euro. De rechter bepaalde ook dat sen een voorschot krijgt op ee schadevergoeding van 25.000 ro. Daarnaast moet de interm gina van Story worden aange Het verzoek van Tensen om 1 blad uit de winkels te halen, i niet gehonoreerd. In de Story van deze week sta een groot artikel over Tensen zou een relatie hebben met h getrouwde buurman. Story schrijft dat haar getrouwde n naar zijn vrouw en vier kinde op straat zette voor de presen trice. Het is de tweede keer in korte dat Story voor de rechter mot verschijnen. Eerder deze maa daagden Wendy van Dijk en Zegers het blad wegens publi van een foto van het stel. anp LEONTINE BORSATO maakt kans op de titel DOM BONTJE 2004. Ze staat op de lijst van de Bont voor Dieren tussen negen andere beken de Nederlanders die bont dragen of in de ogen van de dierenwelzijnsor ganisatie een domme uitspraak heb ben gedaan over bont. Borsato ver vangt modejournaliste Fiona Hering op de lijst. Zij nam na haar nomina tie contact op met de Bont voor Die ren om te laten weten dat de keuze voor haar op een misverstand moest berusten. „Nooit zou ik bont kopen of dragen", zei de medewerkster van RTL Boulevard. Op de lijst staan naast Borsato PRINSES MAXIMA, stylist Maik de Boer en GTST-ster Victoria Koblenko. Al meer dan 6000 mensen hebben op de websi te van de organisatie hun stem uit gebracht op een van de tien genomi neerden. Méxima staat momenteel met 36 procent op de eerste plaats. Eind december wordt de 'Dom Bontje 2004' trofee uitgereikt. Een heimelijke nachtelijke ontmoe ting van een jeugdig Tilburgs LIEF DESPAARTJE is gisternacht ruw verstoord door een POLITIEHOND. Hij greep de 15-jarige jongen, die zich achter een bed in de slaapka mer had verstopt. De jongen was stiekem naar boven geslopen om bij zijn 13-jarig vriendinnetje te zijn. Maar haar moeder, die beneden sliep, was wakker geworden en dacht dat ze een inbreker had ge zien. Uit angst sloot ze zich op het toilet op en belde de politie. Agen ten riepen naar boven, waarop de dochter naar beneden kwam. In de veronderstelling dat de dief er nog was, werd de politiehond ingezet. Die vond de 'inbreker' en beet hem in zijn been. Het bleek het vriendje van dochterlief te zijn. De jongen is door zijn ouders opgehaald. Een rechtbank in Londen heeft de Ierse EX-PRIESTER Cornelius Ho- ran vrijgesproken van onzedelijk ge drag met een 7-jarig meisje. Horan was de IDIOTE TOESCHOUWER die bij de olympische marathon in Athe ne het parkoers betrad en de Brazili aanse loper Vanderlei Lima van de weg afdrukte. In Londen was hij be schuldigd van onzedelijk gedrag in zijn Londense appartement in 1991. Het slachtoffer, 20 jaar in tussen, meldde het incident in janu ari bij de politie. Na zijn vrijspraak juichte de ex-priester: „Dit is de mooiste dag van mijn leven. Nu ga ik drie dagen slapen." Als de tandarts een KIES trekt, ver wijdert hij mogelijk ook een deel van het GEHEUGEN van zijn patiënt. Dat staat in een Zweedse studie die gisteren werd gepresenteerd. „Tan den en kiezen blijken uiterst belang rijk voor ons geheugen", zei Jan Bergdahl, hoogleraar psychologie en tandarts. De onderzoekers volgden sinds 1988 bijna tweeduizend men sen in de leeftijd van 35 tot 90 jaar. „Als mensen geen tanden en kiezen meer hebben, is hun geheugen dui delijk slechter", aldus Bergdahl. Kalluk, een MANNETJESIJSBEER in de dierentuin van het Amerikaan se San Diego, heeft de geest van halloween helemaal te pakken. Een echte pompoen zou zijn enthousias me niet lang overleefd hebben, maar van de plastic jack-o-lantern heeft hij uren plezier gehad. Foto: Reuters Wie straks een nieuwe auto koopt, hoeft niet rond te rijden met GVD of NSB in het nieuwe kenteken. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) maakte gisteren bekend dat deze en enkele andere lettercombi naties verboden zullen zijn. De huidige keritekencombinatie van twee cijfers, twee letters, twee letters is bijna uitgeput. Wanneer deze Maarten Luther Wie op zijn twintigste niet knap, op zijn dertigste niet sterk, op zijn veertigste niet wijs en op zijn vijftigste niet rijk is, kan het daarna wel vergeten reeks op is, krijgt Nederland een nieuwe cijfer-letter-combinatie (12- ABC-3) voor kentekens. Omdat in het nieuwe kenteken drie letters bij elkaar staan is volgens de RDW de kans groter dat ongewenste combinaties en woorden ontstaan. Om dat te voorkomen zullen in het nieuwe kenteken geen klinkers voor komen. De Y wordt wel gebruikt. Daarnaast zijn combinaties als GVD, NSB, TBS en LYK bij voorbaat uitge sloten. Ook een samenstelling met daarin SS of SD zoals SSF of RSD wordt niet uitgegeven. Vanaf september 2005 zullen de eer ste nieuwe kentekens te zien zijn op brom- en snorfietsen. Het verzeke ringsplaatje moet dan stapsgewijs plaatsmaken voor een kenteken plaat. De tweewielers worden bij die omschakeling direct voorzien van de nieuwe combinatie. Wanneer ook personenauto's de nieuwe plaat krij gen, maakt de RDW niet bekend, anp Dat was even schrikken vanmorgen. Ik liep met volle boodschappentas in Zwanenburg richting brug. Een moeder met drie jongentjes in een wandelwagen kwam me tegemoet. Ze leken me een jaar of twee, drie. Eén van hen keek naar me op en zei vriendelijk: „Dag mevrouw.De moeder kwam haastig tussen beide: Dit is een meneer, dat zie je toch? Zeg eens netjes Dag meneer.„Dag meneer", zei het ventje braaf. Maar het kwaad was natuurlijk al geschied. Hoe staat het eigenlijk met mijn vrouwelijke kant? Laten we het daar eens even over hebben. Altijd al een androgyn kereltje geweest, ik. In de liefde heb ik nooit zo'h voorkeur voor heren gehad, maar ik speel wel graag dames op het toneel. Ik kan het ook vrij aardig al zeg ik het zelf. Het plakken van de pruik is geen lolletje en vooral het losweken van de plakrand na afloop is ellende. Ook het aantrekken van dames kleding doe ik niet graag, met de panty leef ik op voet van oorlog. De schoenen met hoge hakken moe ten trouwens speciaal voor me gemaakt worden. Krengen, krijg je rugpijn van. Maar als ik al die bul len eenmaal op en aan heb, voel ik mij heel senang. Speelt lekker weg met een jurk aan, vind ik. De laat ste tijd ga ik helaas ook zonder schmink en kleding meer en meer de vrouwelijke kant op. Haren op arm, borst en benen beginnen langzaam plaats te maken voor een soort dons dat ik eerder met Brigitte Bardot associeer dan met Robert de Niro. Of eerder met een jongen van dertien dan met de tweeënzestigjarige grijsaard die ik ben. Ook mijn stem bereikt sinds ik niet meer rook hoogtes waarvan ik het bestaan al weer vergeten was. Vroeger op de Toneelschool was ik de enige jongen in de klas die qua toonhoogte een beetje in de buurt van de meisjes kwam. „De ridder van de hoge c", zo noemde onze zanglerares, de vriendelijke mevrouw Glassner, mij altijd. Ik ver meld het met gepaste trots. En dat is allemaal weer aan het terugkomen. Ik verander langzaam weer in de jongeling die ik was. Maar wat krijg je als je een der tienjarige jongen kruist met een oude zak van tweeënzestig? Precies: dan krijg je een mevrouw. Dat had dat kleine ventje in de wandelwagen J haarscherp gezien.Thuis deed mijn vrouw er nog een schepje bovenop. Ik vertelde haar mijn Zwanenburgse ont moeting. „Watzegje me daarvan", vroeg ik somber. Mijn vrouw, nooit te beroerd mij nog wat dieper de put in te duwen, antwoordde: „je hebt altijd al op je moeder geleken. "Josefïen, wel een leuke naam vind ik. Of toch José? Wat vindt u? Waar gaat het eigenlijk over in de week van de geschiedenis? Vandaag, 30 oktober, gaat de week van de geschiedenis van start. Zo willen het 'Historisch Nieuwsblad' en de organisatie 'Anno' het histo risch besef in Nederland vergroten. Dat moet dan weer leiden tot beter begrip van het heden. Veel instel lingen op historisch terrein openen hun deuren voor het publiek en er zijn talloze activiteiten. Maar welk historisch besef moet bevorderd worden en welk begrip van het heden? En waarom? Gaat het dan niet geweldig met de his torische belangstelling van de Ne derlander? Velen zoeken hun stamboom uit of verzamelen alles over de geschiedenis van hun plaats. Boeken van Geert Mak worden in geweldige oplagen ver kocht. Uitgeverij Bert Bakker heeft zojuist in tienduizend exemplaren het eerste deel gepubliceerd van een nieuwe negendelige geschie denis van Nederland. En wie doet niet mee met de verkiezing van de grootste Nederlander aller tijden? Nee, geschiedenis is populair. En toch, tegelijkertijd moet het vak geschiedenis op school steeds meer verdedigd worden. Het aan tal uren dat aan het vak besteed wordt, is de laatste jaren inge krompen. Want ja, wat is eigenlijk het nut van geschiedenis? Waar om is historisch besef belangrijk? De schone schijn van grote boekoplagen en televisieVefkie- zingen verhult dat het vak ge schiedenis zijn vaste plaats in on ze cultuur dreigt te verliezen. Het is de vraag of de geschiedenis- week en de verkiezing van de grootste Nederlander hier kunnen helpen. Zij bevorderen geschiede nis immers vooral als een aange name vrijetijdsbesteding of pre senteren een geschiedenisinhoud die in belangrijke mate zelf verle den tijd is. Dergelijke evenementen zijn ui ting van een historisch besef dat in de negentiende eeuw is ont staan. Toen ontstond een trotse nationale geschiedschrijving. On der constante dreiging van mas sale oorlog werden nationale hel den, nationale trots of mannelijke opoffering belangrijke maat schappelijke waarden. Nationale trots ging bovendien in tegen so cialistisch internationalisme, na tionaal heldendom rechtvaardig de de plaats van een elite tegen over socialistische gelijkmakerij. Samen met andere uitvindingen, zoals de nationale vlag en het volkslied, diende vaderlandse ge schiedenis het nationaal besef te bevorderen. Dat leidde tot veel aandacht voor staatsvorming, het vorstenhuis, perioden waarin ons land een vooraanstaande rol speelde, hel den en vooral helden die zich of ferden. Vooral de zeventiende 'Gouden Eeuw", de tijd van Rem brandt, werd de jonge generatie tot voorbeeld gesteld. De acht tiende, waarin ons land lamlendig Willem van Oranje gooit hoge ogen bij de verkiezing van de Grootste Ne derlander. Foto: ANP wegzakte, kon je maar beter ver geten. Deze boodschap verloor zijn kracht toen de wereld en het vak veranderden. Waarom zou je in een tijd van Europese eenwording nog nationale trots cultiveren? Was het nationalisme in de twin tigste eeuw niet voldoende ter dis cussie gesteld? In de jaren na 1960 gingen er steeds meer stemmen op van groepen die zich in het Kannoniers bij de replica van het VOC-schip De Batavia: geschiedenis populair. Foto: GPD traditionele geschiedbeeld niet herkenden. Ze eisten geschiedenis van de gewone man. Feministi sche historici wezen erop dat de traditionele geschiedenis een door mannen geschreven verhaal is. De multiculturele samenleving eiste dat geschiedenis niet meer automatisch door de ogen van de blanke westerse man bekeken werd. In handen van sociaal-we tenschappelijk geschoolde histo rici maakten grote helden plaats voor grote structuren en proces sen, soms verwoord in abstracte getallen. Historici hebben de laatste jaren wel weer een weg teruggezocht naar de traditie, maar het geloof dat geschiedenis één les te vertel len heeft, dat er één groot verhaal bestaat of dat je zomaar van hel den kunt spreken, is weg. Onbe kommerd kan het nieuwe grote verhaal nooit meer zijn. Geschie denis leent zich inmiddels slecht voor fanfare. Wie klinkklare ant woorden van historici verlangt, komt doorgaans van een koude kermis thuis. Het belang van ge schiedenis is dan ook niet zo sim pel aan te duiden als de organisa toren van de geschiedenisweek of de wedstrijd wie de grootste Ne derlander is, laat denken. Het is veelzijdig. Iedere beweging heeft eigen helden en wil trots zijn op haar geschiedenis. Zo'n geschie denis sterkt het zelfbewustzijn. Dat hebben maatschappelijke be wegingen even hard nodig al: negentiende-eeuwse natiesta Maar geschiedenis is meer. Z opgeslagen ervaring en als zo nig even onmisbaar voor een zonde samenleving. Op nog J heel andere manier is omgan met de geschiedenis trouwer1 zond voor zo'n samenleving,1 geschiedenis is óók een plein ontmoetingen. Je ontmoet er beurtenissen die tot nadenke!! stemmen, personen die je be houden en uiteindelijk ontmi l altijd weer jezelf en je eigen t Dat versterkt ons vermogen t begrip van de ander en tot re vering van onszelf en dat kan belangrijke bijdrage tot tolera zijn. Tot slot bestuderen histiE verandering en kunnen ze zoj ten zien wat het bijzondere is het heden. Ook dat kan leidei j gezond relativeren. Dat de moord op Pim Fortuy belangrijkste historische gebf1 tenis in ons land na 1945 is, z1 de speciale uitgave van het Ha risch Nieuwsblad kopt, zullenE maar weinig historici snel be amen. Geschiedenis zet vragf1 een geschiedenisweek die uit1 op platte loftuitingen op natii deugden, bij een verkiezing d grootheid alleen kan laten zie door de kleinheid weg te latei is geen nationale geschieden] is geen grootste Nederlander. Bert Altena, historicus

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2