'De jeugd moet beer kans krijgen' 1 1 Aristocraat SPORT zaterdag 30 oktober 2oo4 SI ubs geven duur opgeleide eigen spelers weinig speeltijd door Jaap van Essen leiden - Marco van Basten en Foppe de Haan hadden de voorbije weken dezelfde problemen. Voor sommige posities in Oranje en Jong Oran je is bijna geen speler meer te vinden. Geen wonder, zeker bij de topclubs ruist het van de buitenlanders. Ondanks de peperdure 'voetbal- scholen' en 'academies', moetje de zelf opge leide Nederlandse spelers bij menig club met een lampje zoeken, en dan nog vind je ze vaak niet eens. Johan Cruijff himself heeft de laatste maan den al vaak de noodklok geluid. Hij ziet het Nederlandse voetbal in kwaliteit achteruit hollen en vreest voor de toekomst van Oranje. Zijn oplossing is erg simpel: verplicht alle clubs minimaal zes spelers met een Neder lands paspoort op te stellen. Op die manier krijgen jonge voetballers van eigen bodem eindelijk weer speeltijd en worden ze vanzelf beter. Helaas is het ietwat kort door de bocht ge dacht van de oude meester. Tal van Europese wetten verbieden het op die manier bevoor delen van 'eigen volk' ten opzichte van inwo ners uit andere EU-landen. Bovendien heb ben de Fifa en Uefa ook weer regels op dit 'lak waar alle nationale bonden zich aan moeten houden. En toch heeft Johan Cruijff natuurlijk gelijk. "Heel veel gelijk zelfs, zo blijkt uit een klein onderzoek. We bekeken alle wedstrijden uit le eerste zes speelronden van de eredivisie lit seizoen. Per club werd het totaal aantal speelminuten berekend van alle spelers, de luitenlanders, de spelers die door de club ;elf werden opgeleid en tot slot van de Neder- idse spelers jonger dan 25 jaar uit de eigen ugdopleiding. Het resultaat was redelijk mthutsend. 'oetbalclubs in Nederland investeren de laat ste jaren fors in hun eigen opleiding. Sinds de luropese successen van Ajax (1995 en 1996) 'erden de opleidingen structureel geprofes sionaliseerd. De KNVB droeg een steentje bij net een enorm pakket kwaliteitseisen en een lertificeringsysteem. Het profvoetbal verzorgt daardoor een uitstekend opleiding tot prof voetballer. In theorie dan. /Vant op de velden blijkt daar nieCzoveel van. Van het totaal aantal speelminuten in de ere divisie werd in de onderzochte periode maar iefst 37,5 procent toebedeeld aan buitenlan ders. Slechts elf procent van de speeltijd ging naar Nederlandse spelers tot 25 jaar die door lun huidige werkgever zijn opgeleid. Met an dere woorden: de clubs leiden ten koste van ïeel veel tijd, geld, en energie jeugdspelers op tot professional, maar stellen die eigen kweek vervolgens niet of nauwelijks op. Meestal krij gen aankopen en vooral buitenlanders de voorkeur. Met name onze Zuiderburen zijn populair. Maai" liefst 17 procent van de totale speeltijd in de eredivisie kwam op het conto van voetballers met een Belgisch paspoort. Binnen de eredivisie zijn overigens enorme verschillen. Er zijn enkele clubs die alom be kend staan om hun goede jeugdopleiding en die dat ook in hun eerste elftal waarmaken. Ajax (51 procent), Vitesse (42 procent), FC Twente (38 procent) en FC Groningen (44 procent) hebben extreem veel spelers uit de eigen jeugd in het eerste elftal staan. Die cij fers worden overigens iets minder fraai wan neer de oudere spelers (ouder dan 25 jaar) en de buitenlanders eruit gefilterd worden. Voorbeelden zijn spelers als Sander Boschker (Twente), Bas Roorda (Groningen), Matthew Amoah (Vitesse) en Anthony Obodai (Ajax). Toch blijven genoemde clubs ook dan op zeer fraaie percentages zitten. Ze doen het in ieder geval heel wat beter dan AZ, NAC, Heerenveen, RKC en RBC. Bij deze club acteert nooit of slechts sporadisch een jonge speler uit de eigen opleiding. Dat zulks ook bij Feyenoord en PSV het geval is stemt natuurlijk helemaal tot nadenken. Wanneer dergelijke topclubs met hun peperdure oplei dingen geen eigen speler meer op het veld hebben staan zit er structureel iets verkeerd. Immers, de grote concurrent Ajax trekt juist heel veel profijt van hetgeen er op sportpark De Toekomst wordt gedaan en heeft op die manier dus een voorsprong op PSV en Feyen oord. Eigen jeugd is door het ontbreken van een transfersom nu eenmaal veel goedkoper. Een euro kun je maar eenmaal uitgeven. Het is niet verrassend dat uitgerekend de clubs met weinig inbreng van eigen jeugd veelal de meeste speelminuten aan buiten landers gunnen. Roda JC is wat dat aangaat de absolute koplo per. Bij de enige eredivisieploeg uit Limburg bestaat het elftal in de regel voor driekwart uit buitenlanders. Ook Feyenoord (67 procent) en Heerenveen (55 procent) zoeken het voor al buiten de landsgrenzen. Bij Ajax is per saldo een opvallende combina tie te zien. Terwijl daar ruim 46 procent van de speeltijd voor zelf opgeleide jonge Neder landers is, komt de rest van de speeltijd op het conto van buitenlanders. Conclusie: bij Ajax spelen geen Nederlanders die van elders zijn aangetrokken. Hoe dan ook heeft Johan Cruijff een punt. Jonge Nederlandse voetballers krijgen bij het merendeel van de eredivisieclubs nauwelijks een kans. Het gevolg is in Oranje en Jong Oranje te zien. Marco van Basten zei maan dag over de verrassende selectie van Theo Lu cius: „De spoeling is nu eenmaal een beetje dun." En Foppe de Haan, coach van Jong Oranje: „Ik zoek me rot naar spelers voor be paalde posities." De Haan was tot voor kort r r*. 5 fC lOMbaoRlmiQBBIImHHBHMHMnnvS Profclubs spenderen jaarlijks miljoenen aan de opleiding van jeugdspelers, het rendement is gering. Archieffoto: Dick Hogewoning technisch directeur van Heerenveen en nu werkzaam bij de KNVB. Hij onderkent de pro blemen. „Er zijn 37 clubs die spelers oplei den, terwijl het aantal plaatsen dat vrijkomt beperkt is. Bovendien kiezen sommige clubs er snel voor om buitenlanders aan te trekken. En daar komt nog eens bij dat enkele clubs in de opleidingen al veel buitenlanders hebben. PSV leidt bijvoorbeeld echt veel Belgen op." Foppe de Haan vindt overigens dat er ook iets aan de opleidingen schort. „Het is heel goed dat de zaken nu zo professioneel worden aangepakt, maar we leiden natuurlijk wel heel veel spelers op, terwijl er maar weinig plaat sen in de eerste elftallen zijn. Er is nu een nei ging om te kijken naar concentratie van op leidingen. Daardoor zet je de beste spelers bij elkaar en gaat het niveau omhoog. Heracles en FC Twente hebben die stap al gezet." Ook KNVB-directeur Kesler stelt dat het die kant uitmoet. En tegelijk is hij positief over een regeling waarbij clubs worden verplicht een bepaald aantal zelf opgeleide spelers op te stellen. „Daarover wordt bij de UEFA nu heel serieus nagedacht. Eind september was er een bijeenkomst waarbij werd gediscussi eerd over een plan waarbij iedere club maxi maal 25 contractspelers mag hebben en er daarvan minstens zeven of acht zogenaamde 'homegrown' spelers zijn. Zelf opgeleide voetballers dus, waarbij de precieze definitie van 'homegrown' nog wat onduidelijk is. Tot mijn verrassing waren niet alleen de verte genwoordigers van kleine landen, maar ook van grote naties daar heel positief over. Duits land, het land met de meeste buitenlanders in de hoogste divisie, Engeland, Frankrijk en ook Spanje zijn voor een dergelijke regeling. Alleen Italië is echt tegen." Dat de UEFA met dergelijke voorstellen komt lijkt opmerkelijk, maar tegelijk ook wel lo gisch. Voetbal is nu eenmaal gebaat bij iden tificatie van de fans met de spelers en die is groter wanneer lokale helden op het veld staan. Ook is het een manier om minder kapi taalkrachtige clubs met een goede opleiding betere kansen in de competitie te geven. Bovendien, en dat is waarschijnlijk de belang rijkste reden voor de nieuwe inzichten, lijden ook de nationale teams van diverse grote lan den (Spanje, Engeland, Duitsland) er tegen woordig zichtbaar onder dat er in de betref fende competities zoveel buitenlanders spe len. Behoudens enkele echt grote talenten krijgt ook de Engelse, Spaanse en Duitse jeugd nauwelijks meer een kans op speeltijd en ontwikkeling. De slechte resultaten van de nationale teams op grote toernooien zijn veelzeggend. Ook de spelersvakbonden WCS en Fifpro zijn er inmiddels van overtuigd dat er iets moet gebeuren. Tegelijk onderkent iedereen dat het grote probleem zal zijn om regels op te stellen. Regels die niet in strijd zijn met aller lei nationale wetten en Europese richtlijnen. Vakbondsman Theo van Seggelen: „Het pro bleem zal vooral internationaal aangepakt moeten worden. Alleen dan kun je structureel iets doen. In Nederland zou je hooguit via de CAO wat kunnen regelen, maar de internatio nale aanpak is natuurlijk veruit het beste." Ook Henk Kesler ziet het liefst een internatio naal en eensluidend model. „Daarvoor heb ben we de hulp van de EU nodig. Anders kan het gewoon niet. Ik denk wel dat het daardoor nog een tijdje duurt voor er concreet iets ge beurt. Dit soort zaken regel je niet effe in een paar maanden. Maar het is al heel wat dat er binnen de Uefa zich nu een meerderheid af tekent die het probleem onderkent en bereid is iets aan de hele zaak te doen." VOOR MEKAAR i: Wim Brugmans 8jd: 40 jaar Rijnsburgse Boys ng bent u al lid van de club? fijn zevende ben ik lid geworden. Ik heb van alles a, jeugdleider, jeugdtrainer. Ik ben alleen nooit Isrechter geweest. Dat vond ik te moeilijk. Ik nu al een aantal jaar deel uit van het bestuur, als urslid accommodatiezaken. Ik heb een loodgie- idrijf, dus ik ben best wel technisch aangelegd, (heb ook connecties in de bouw om te zorgen dat ped in orde komt." I tijd per week besteedt u aan de club? eb heel veel tijd gestoken in de nieuwe tribune, jben ik wel twee, drie uur per dag mee bezig ge weest. Het was natuurlijk een enorm karwei om dat voor elkaar te krijgen, de bouw, maar ook de inrich ting, de verhuizing, telefoon- en computerverbindin- gen. Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar we hebben tegen elkaar gezegd: over drie maanden zijn we dat vergeten en zijn we met zijn allen heel trots op wat er tot stand is gebracht. Er staat iets dat uniek is voor een amateurclub. Ik heb mensen gesproken van betaalde verenigingen en die kunnen hun ogen niet geloven. Het mooiste zou zijn als we met deze nieuwe accommodatie straks het 75-jarig bestaan van de club kunnen combineren met een kampioenschap." Heeft u thuis dan niks te doen? „Het is de aard van het beestje, ik ben altijd bezig, ook met mijn bedrijf. Maar de laatste tijd is het misschien wel te gek geweest hoeveel tijd er naar de club is ge gaan. Ik moest op zaterdag ook nog wel eens de wed strijden van mijn zoon missen. Dat schoot er ook nog eens bij in." Steekt het nooit dat bij vrijwilligerswerk altijd door dezelfde groep mensen wordt gedaan? „Natuurlijk. Ik zeg altijd: als we allemaal niks doen, komt e niets voor elkaar. Het is irritant dat mensen die niets doen, vaak ook nog de grootste mond hebben. Dat hebben we ook met de tribune gemerkt. Natuurlijk was het tijdens de bouw improviseren omdat de com petitie ook al begon. En dan stonden er mensen te roe pen wat er allemaal niet deugde." "Voor mekaar' is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandida ten? Mail naar sporlredactie.ld@hdc.nl of schrijf naar Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. A ristocraat onder de voetbal- jl\ Iers, werd hij genoemd. In elk artikel over hem wordt dit aspect uitentreuren uitge diept. Hij liep aristocratisch. Gaf aris tocratische voorzetten. Voetbal de met aristocratisch afgezakte kousen en dis hij al de moeite nam om een doelpunt te ma ken, waren het steevast goals van aristocratische schoonheid, die hij scoorde. Voetbal is volkssport nummer 1. Als voetballers - nomen est omen - iets dus juist niet zijn, is het aristocratisch. Ik ga hier niet beweren dat voetballers plebejers zijn, ik kijk wel uit zeg. Maar beweren dat ze het denkbeeld uitdragen dat de lei ding dient te berusten bij hen die uitmunten, durf ik netzo min. Maar uitmunten deed Socrates. Op het WK van 1982 was hij de belichaming van wat een mens meteen bal, en passant de wet ten van fair play tot in de uiter ste gradatie in acht nemend, allemaal niet vermocht te kun nen. Ik herinner mij zijn gelijkma ker tegen Rusland, in Sevilla. Weinig keren in zijn carrière zal de Russische doelman Rinat Dassaev zo aristocratisch het nakijken hebben gehad, als die dag. Dezelfde Dassaev figureerde zes jaar later bij het doelpunt van Van Basten, na de voorzet van Mühren - alle superlatie ven zijn gebndkt sedertdien om dat doelpunt onder woorden te brengen, maar nooit is beweerd dat het doelpunt van Van Bas ten dat van een aristocraat was. Dit zegt veel.) Hij droeg bovendien een baard en dat was hoogst ongewoon in die dagen, voor een voetballer. Het druiste keihard in tegen de toen geldende profi'oetballers- modedictatuur. Hierom én om dat Socrates hem droeg, werd ook zijn baard je reinste aristo cratie gevonden. Socrates was de voetballer van de éénentwintigste eeuw, dach- Omdat Socrates hem droeg, werd zijn baard je reinste aristocratie gevonden ten wij in 1982. 's Middags de Argentijnen even van het veld vegen en 's avonds de geest lenig houden met een goed boek - zo sleet Socrates zijn voetbaljaren en dit combi neerde hij dan ook nog eens meteen rook- en drinkgedrag van werkelijk Olympische allu re. Pele benoemde hem onlangs tot één van de 15 beste Brazili aanse voetballers ooit. (Hierbij dient u in ogenschouw te ne men dat Pele er de gewoonte van maakt zichzelf op de plaatsen 1 tot en met 11 te zet ten). Gewonnen heeft hij niets. Nooit werd hij wereldkampioen. Socrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira las over Ché Gue vara (en zag er zo uit), schreef poëzie, studeerde medicijnen en in zijn vrije tijd bepaalde hij het spel en liet Zico scoren, of Cerezo, ofFalcao. Mooier dan in 1982 heeft geen Braziliaans elftal ooit gevoetbald en dat dit niet gehonoreerd werd, ach dat deerde Socrates maar weinig. Hem was het niet te doen om het winnen, maar om het spel zélf om de diepste schoonheid daarvan te ontdekken. Een verre neef van hem speelde bij FC Den Bosch. Je kunt veel van de Witte So crates' zeggen. Dat hij een goe de voetballer was, bijvoorbeeld. Maar méér nog dan over Ar nold Scholten zegt het iets over de staat van ons voetbal, toen, dat juist hij uitgeroepen werd tot onze Socrates. Socrates gaat weer voetballen. Hij is 50 nu en naar het schijnt nog tamelijk fit. Hij rookt dan ook nog maar 3 pakjes per dag, in zijn topdagen waren dat er gauw vier, vijf. Zijn nieuwe club is Garforth Town. U heeft daar nog nooit van gehoord, maar dat gaat gauw veranderen. De eigenaar wil deze club in 25 jaar naar de top van het Engelse voetbal brengen. Socrates kan dat natuurlijk niet alleen. Op hetjkiddenveld weet hij zich voorlopig om ringd door een electriciën en een tuinman. Maar binnenkort schijnen ook Zico (51) en Care- ca (44) zich met de opmars van Garforth Town te gaan be moeien. Hopen nu maar dat het lukt en dat het goede voorbeeld van Socrates navolging krijgt van andere aristocraten. Het zou toch mooi zijn als Tom Okker nog eenmaal een gooi deed naar de Davis Cup of dat Gijs van Lennep. desnoods een uurtje maar, nog één keer mee doet aan de 24 uur van Le Mans. Zou Fred Anton Maier uit de voeten kunnen, op klap schaatsen? Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23