REGIO Pechtold voelt zich kiplekker in Wageningen lizza voorbij langstelling van tal van Lei- VOORSCHOTEN, 16.30 UUR „Lijkt me niet nee." „Nou ja, het zijn natuurlijk geen kindjes meer. De oudste gaat volgend jaar al naar de middelbare school." Ze hebben het allemaal zelf meegemaakt. Verplichtingen, hard werken, gedoe met kinderen. „Maureen kwam huilend naar me toe, toen ze net bevallen was. Het viel haar allemaal niet mee." „Ach, gos." „Ik heb haar een paar jaar geleden nog gezegd: je hoeft geen kinderen te nemen. Maar ze was bang dat ze daar dan spijt van zou krijgen, op latere leeftijd." „Dus eigenlijk wilde ze geen kinderen?" Twee vrouwen in de trein tussen Den Haag en Leiden. Vriendinnen. Oud en wijs. Volle winkeltassen op schoot. Totale verzadiging. „Heb je al gehoord dat Daan weer gaat samenwonen? Hij is met Loes in gesprek over de kinderen. Naar wie ze toe gaan." „Zal lastig worden, denk ik. Ze zal haar handen graag even vrij hebben. Zij heeft toch ook een nieuwe vriend?" „ja. Het is haar derde vriend al, na de scheiding." „Ze werkt vier dagen in de week. Hoe moet dat dan thuis? Ik neem aan dat Daan ook niet zit te springen om de hele week op de kinderen te passen." „Nou, op het moment dat ze zwanger raakte, had ze nog niet zo'n behoefte." „Ik heb ook nooit zo'n kinderwens gehad hoor. Maar toen ze er eenmaal waren, vond ik het wel leuk." „Mmm. Toch was het ook leuk dat ze op een gegeven mo ment het huis weer verlieten." De trein stopt. Ze stappen uit. Vrij om te gaan waar ze wil len. „Heerlijk dagje was het, vind je niet?" „Ik heb genoten." Erna Straatsma ZATERDAG 30 OKTOBER 2OO4 t heeft u allemaal? liet, want dat kan niet, maar ik heb wel 70 procent van de eten die op de markt worden gezet. We hebben het grootste ment in Leiden en wat we niet hebben, importeren we. Vers itstreeks uit Italië. Daarmee is de trend ook een beetje be- n. Vroeger had je alleen ravioli in blik, lasagna en pizza, ve hebben de mensen langzaam laten wennen aan steeds erse producten. En nu gaat het steeds beter. Leiden lijkt de i.i roorbij." J 1 opt het beste? gerechten en kazen verkopen prima. En de buffelmozzarella üs een trein, maar eigenlijk gaat het met alles gewoon goed. mt misschien omdat de Franse keuken een beetje uit is en iaanse steeds bekender is geworden bij vakantiegangers. Het nisschien ook door de trend naar exotischer eten en het gro- nbod. Wie hier doordeweeks pasta of pizza komt halen en n, weekend wat uitgebreider wil koken, kan heel snel een ver- ijke Italiaanse maaltijd samenstellen." aul de Tombe foto: CPD UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg I-mail: diredie.hdcuz@hdc nl nfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg I E-mail: redactie.ld@hdc.nl IT00R \^dstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden 071-5 356415 fax 071-5 356 325 ■/gtrichten fax 023-5 '5° 5®7 nl NTI EVERKOOP lies m b.t.: 72-681 3661 023-5150543 6813677 lilhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 3636 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per IENTEN kbetaling (acceptgiro) 0 (alleen aut ine) "f,70 p/J €216,90 I die ons een machtiging verstrekken omatisch afschrijven van het mtsgeld ontvangen €0,50 korting GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. NAVRAAG kelijk gegeven, verborgen in een lijstje. Op de vierde plaats dit jaar meest uitgeleende boeken bij de Leidse bibliotheek Té j 7* *7 7 staat geen thriller of streek- *eiaen Lijkt CIC roman, maar de Master- -Ê .y class Italiaans koken. De be- J denaars voor die keuken igenwoordig dus wel wat verder dan pizza en pasta. Navraag )DO PINO (58), traiteur van Italiaanse gerechten op de Hooi- isd over die vierde plaats voor een Italiaans kookboek? mkke niette. We zijn al heel lang bezig om de Italiaanse keu- I ;r in te voeren en dat is aardig gelukt. Zelf heb ik dat probe- doen via restaurant Tre Galli op de Hogewoerd en later met a liaanse delicatessenwinkel, omdat er op dat gebied nog niks aarna ben r gegaan ize zaak t Porto Pi- de Haven, 1 lat restau- 2b ik twee leden ver- aan de - et liep pri- l( aar het j. ne alle- ,e its te u ook hier dat er meer Italiaans wordt gegeten en gekookt len? ;n of. Het is nog niet helemaal ingeburgerd, maar dat kan Bet. De Italiaanse keuken heeft zo'n grote variatie dat zelfs Hen niet weten wat er allemaal is, maar het gaat de goede p. Klanten vragen steeds vaker om recepten en om bijzonde- ediënten. Die zien ze in recepten in de bladen en in kook- imma's op Rai Uno en België en dan komen ze er hier om Zaterdag 30 October in Leiden is belangrijk toegenomen, al sectoren een groot tekort aan jeugdige arbeids- Hoewel het aanbodcijfer van de vorige stand (434) een stij- 2 te zien geeft, waardoor dit kwam op 456, te weten 436 als ingeschreven mannen en 20 op aanvullende werken blijft het algemeen beeld dat de arbeidsmarkt biedt aanzien vertonen. Deze stijging is voornamelijk het gevolg en wrijvingswerkloosheid (de tijd welke verloopt tussen van arbeidskrachten en het opnieuw plaatsen, bijvoor- e bouwsector). stelling voor jeugdige arbeidskrachten blijft aanhouden. In bedrijfstakken bestaat voor jongelui in de leeftijdsklasse t 18 jaar plaatsingsmogelijkheid. Een greep uit de aanvra- ng-draaiers, leerling-bankwerkers, slagers en bakkersbedien- ngwevers, spinners en spoelers. ^1979, dinsdag 30 oktober - Het Academisch Ziekenhuis Leiden is erg gelukkig met de ing van de computer. Zo wordt de patiëntenadministratie ian bijgehouden met behulp van beeldschermen, het voor het V zichtbare deel van de automatisering binnen het AZL. Irchief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 1 Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan n lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Toen hij er solliciteerde naar het bur gemeesterschap wist Alexander Pechtold niet of Wageningen onder, boven, links of rechts van Arnhem ligt. En gedurende zijn eerste dagen als 'burgervader' van dit Gelderse stadje had de voormalig sport- en cul tuurwethouder van Leiden het idee 'dat hij in Duitsland was beland'. Maar nu, een jaar later, voelt hij zich er als een vis in het water. Een koe kan Pechtold nog steeds niet melken, maar het agrarisch bedrijf heeft voor hem nog maar weinig geheimen. Met een grijns trekt Alexander Pechtold een exemplaar van het lo kale huis-aan-huisblaadje te voor schijn. Op de voorpagina prominent een foto van de burgemeester in ge sprek met een oudere dame, de boodschappentas onder handbereik. Plaats van handeling: een bankstel midden op het marktplein van Wa geningen. „Leuk hè, mijn eigen functioneringsgesprek. Heb ik zelf georganiseerd. Iedereen mocht langskomen om zijn zegje te doen. Om kritiek te spuien of complimen ten te geven. Hartstikke leuk." Het is Alexander Pechtold (38) ten voeten uit. Graag in het middelpunt van de belangstelling, mediageniek en altijd in voor een ferme uitspraak of een kwinkslag. Meestal joviaal, soms plotseling op zijn tenen ge trapt. Zo kenden Leidenaars hem ge durende de 6,5 jaar dat hij hier D66- wethouder was. En zo kennen de in woners van Wageningen hem sinds oktober 2003, maar dan dus in de rol van burgemeester. En in die rol voelt hij zich kiplekker, steekt hij van wal in een eetcafé op een steenworp afstand van het stad huis. „Het is wel een baan waar je zelf iets van moet maken. Feitelijk heeft een wethouder veel meer macht. De bevoegdheden van de burgemeester zijn beperkt. Eigenlijk mag hij alleen iets zeggen over vei ligheid en openbare orde. Aan de andere kant: als je het op de goede manier doet, ga je als burgemeester juist overal over. Door op de achter grond te duwen en te trekken. Door advies te geven. Zó probeer ik er in vulling aan te geven." In dat opzicht heeft hij lering getrok ken uit de periode dat Wolter Lem- stra interim-burgemeester van Lei den was. Deze Friese CDA'er nam het roer over van Jan Postma toen deze tweeënhalf jaar geleden moest aftreden. „Dat deed hij fantastisch. Lemstra stond boven de partijen. Die man kon je op je plek zetten met een glimlach. En dat accepteerde je nog ook", zegt Pechtold. Zijn andere voorbeeld: burgemeester Cees Goe- koop. „En dan heb ik het over de fantastische manier waarop hij con tact had met de Leidse burger. Dat wordt wel eens vergeten, maar ze moesten die man absoluut niet toen hij naar Leiden kwam. Toch wist hij binnen de kortste keren de harten van Leidenaren te stelen", zegt Pechtold, die hem zo'n anderhalf jaar als wethouder meemaakte. Maar, zo voegt de D66'er eraan toe, voorbeelden of niet, vanzelfspre kend heeft hij zijn eigen bestuurs stijl. En die verschilt niet zoveel van zijn wethouderschap in Leiden: uit gesproken en 'zonder veel grijstin ten'. Hij beseft dat hij met zijn gepe perde uitspraken niet altijd vrienden maakt. „Maar de keerzijde is dat ik zelf ook altijd open sta voor kritiek." Ook zijn eerste jaar in Wageningen bleef niet zonder incidenten. Afgelo pen vooijaar kwam Pechtold in op spraak nadat hij op eigen initiatief een brandonveilig kraakpand had la ten ontruimen. De krakers dreigden met een rechtszaak; de politiek nam hem onder vuur. „Ik heb meteen toegegeven dat ik in een juridisch schemergebied opereerde. Daar heb ik niet omheen gedraaid. Maar ik vond dat het nodig was om op te tre den. En daar blijf ik bij." Om er, ter eigen verdediging trots aan toe te voegen: „Na een jaar is de hele club nog steeds compleet. Alle wethou ders zitten er nog. Dat doet me als burgemeester goed. In Leiden was het jammer als er een college ver- Alexander Pechtold vult zijn burgemeesterspost in Wageningen op dezelfde manier in als zijn wethouderschap in Leiden: uitgesproken en 'zonder veel grijstin ten'. Archieffoto: Henk Bouwman trok, maar ik voelde me er niet ver antwoordelijk voor. Dat is nu wel anders." Even daarvoor heeft hij zijn burge meesterskamer laten zien. Met het zeventiende-eeuws bureau dat hij er onlangs neer heeft laten zetten ter vervanging van het 'moderne ding' dat er stond. „Kijk, daar zit nog een schroeiplek. Van een bolknak die ie mand er ooit per ongeluk heeft neer gelegd. Prachtig, toch?" Hier spreekt de kunsthistoricus Pechtold. De vei lingmeester die hij was, voordat hij van de politiek zijn beroep maakte. Is het niet ironisch dat Pechtold uit gerekend burgemeester is geworden van Wageningen, een stad die nu niet direct bekend staat om haar rij ke cultuurhistorie, maar toch voor namelijk vanwege haar landbouw universiteit? „Ach, ze vinden het wel grappig hier, een kunsthistoricus in hun midden", reageert Pechtold. „Waar het voornamelijk om gaat is dat ik een beetje inzicht heb in het academische wereldje. En dat ver schilt niet zo gek veel van dat in Lei den. Een raad van bestuur blijft een raad van bestuur, bedoel ik maar." Wel heeft hij in een jaar tijd veel bij geleerd over het agrarisch bedrijf. „Een koe kan ik nog net niet melken, maar het scheelt niet veel", zegt hij lachend. En onderschat ook de Uni versiteit van Wageningen niet, voegt hij eraan toe. „Tot in China kennen ze onze landbouwuniversiteit. Het is hier een komen en gaan van interna tionale gasten. En de samenstelling van onze studentenpopulatie is uniek: de helft komt uit het buiten land." Het was voor hemzelf ook allemaal nieuw totdat hij in Wageningen aan de slag ging. Feitelijk wist hij tot een jaar geleden nagenoeg niets van de ze plaats met zijn ongeveer 35 dui zend inwoners. Zoals zoveel bewo ners van de Randstad. Althans, dat maakte hij op uit de reacties die hij kreeg op zijn nieuwe baan. „'Oh, je wordt burgemeester van Ede-Wage- ningen', zeiden ze dan. Nou, het zal je verbazen, maar Ede is een zelf standige gemeente met zo'n 120 dui zend inwoners, net zo groot als Lei den dus." Het raakt meteen aan de belangrijk ste uitdaging die Pechtold voor zijn stadsbestuur ziet weggelegd: Wage ningen en de omliggende regio 'op de kaart zetten'. „Heel verfrissend hoor, na Leiden. Daar viel feitelijk ie der probleem te herleiden tot ruim tegebrek. Als je je auto niet in één zwaai inparkeerde, werd er al ge claxonneerd. Nou, daar hebben we hier geen last van. Aan ruimte geen gebrek." Missen doet Pechtold Leiden niet. Daarvoor heeft de burgemeester het te veel naar zijn zin in Wageningen. Bovendien: hij is nog te vaak in de Sleutelstad om echt heimwee te krij gen. Hij gaat er zelfs nog naar de kapper. Ook met de D66-fractie heeft hij nog regelmatig contact. Vooral met Peter Bootsma, die hij als zijn 'politieke zoon' beschouwt. Nee, zijn opvolger Ruud Hessing spreekt hij niet. „Dat zou heel geforceerd zijn. Hij heeft een andere stijl én an dere prioriteiten. Ik zou het niet na laten om me ermee te bemoeien." Wat niet wegneemt dat Pechtold 'tandenknarsend' heeft zitten toekij ken hoe Hessing zijn beslissing over basisschool Woutertje Pieterse heeft teruggedraaid. Pechtold vond - en vindt - dat de school niet in de Leid se Hout uitgebreid mag worden. „Je moet in Leiden op iedere vierkante meter groen zuinig zijn. Door Wou tertje Pieterse in het park te laten uitbreiden, wordt die grens toch op gerekt." Waarop onmiddellijk een loftuiting op zijn opvolger volgt: „Hij krijgt een zware dobber aan de Rijn Gouwe Lijn. Maar met zijn doortas tende bestuursstijl komt hij er wel." Het nemen van afstand leidt tot meer inzicht, zo luidt een populaire wijsheid. Hoe zit dat met het wet houderschap van Pechtold? Welke zaken zou hij anders aanpakken? „Ik ben soms te direct geweest. Af en toe heb ik raadsleden op hun nummer gezet op een manier waarvan ik nu denk: had dat zo gemoeten? Maar ja, dat is allemaal wijsheid achteraf." Wat zijn politieke daden betreft, zet hij vooral een kritische kanttekenin gen bij de portefeuille cultuur. „Een jaar geleden was ik er nog niet klaar voor, maar nu durf ik het wel te zeg gen: ik heb géén cultuurbeleid ge voerd. Daarin moet ik mijn criticas ters gelijk geven." Om daar onmid dellijk ter eigen verdediging op te la ten volgen dat het ook zo'n 'troep dossier' was toen hij eraan begon. „Het was echt a hell of a job. De Stadsgehoorzaal waar het één grote puinzooi was. De Streekmuziek- school die twaalf jaar over zijn ver zelfstandiging deed. De bibliotheek die met achterstallig onderhoud te kampen had. De Lakenhal met to renhoge ambities, maar geen geld. Volksuniversiteit K&O met dramati sche tekorten. Het verplaatsen van het Vredesmonument. Ga zo maar door. Er moest zoveel puingeruimd worden dat ik aan echt beleid nooit ben toegekomen. Ja, de verzelfstan diging van Kunstcentrum Haagweg 4. Daar ben ik nog steeds trots op." Kunnen we Pechtold nog ooit terug verwachten in Leiden? „Van mij hoeft het niet zo. Ik heb hier een mooie baan. Ons huis staat op een steenworp afstand van het bos, wat prachtig is voor onze twee kinderen. Aan de andere kant: mijn vrouw is gek van Leiden. Die wil op een gege ven moment wel weer terug. Dus, tja, wie weet. Niets valt uit te slui ten." Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19