LEIDEN REGIO (w- De Rijn Gouwe Lijn is een enorme 'We hebben nooit auto's met pech' 'Verhuurders hebben liever bekende ketens' Met een druk op de knop een krant drukken CL1N1QUE CADEAU-TIJD HART Leiden VOMDÈ Silvan Schoonhoven n - Marnix Norder, opgestapt als nciebestuurder, is inmiddels aan het als wethouder in Den Haag. Zes stel- in voor de man die in de Leidse regio al furore maakte als voorvechter van ijn Gouwe Lijn, de lightrailverbinding :n Gouda, Leiden en de kust. e strijd tegen het autogebruik is verloren strijd. e eens. Een onzinnige stelling, ei- ijk. Ooit is een tegenstelling ont- a tussen mensen die vinden dat ibaar vervoer de oplossing is voor ervoersvraagstuk, en zij die vinden le auto dat is. Beide groepen heb- ongelijk. Je kunt niemand dwingen, oet niet het vingertje heffen, maar isen verleiden. Met de Rijn Gouwe bied je een enorme magneet om het ïbaar vervoer te gebruiken om de in te gaan. De RGL is snel, comfor- I, droog, futuristisch." 2. De RGL is mooi voor de oost-west verbinding, maar de noord-zuidas is van veel groter belang. „Er is natuurlijk al een goede bovenre gionale treinverbinding. Is dat voldoen de? Nee, die lijn behoeft uitbreiding. De RGL zie ik als eerste stap. Leiden moet goed nadenken over het verder uitbou wen van het regionaal vervoer. Het moet een netwerk worden. De Stedenbaan (een soort metro die over het bestaand noord-zuid spoor gaat rijden, red.) kan daarvoor zorgen. Je krijgt verstedelijking langs die lijn. Appartementen, geen vil lawijken, anders werkt het niet. Wij lo pen in Nederland gewoon vijftien jaar achter wat betreft goed regionaal ver voer. Dat is een blamage voor de over heid. De Duitsers, Fransen en Engelsen doen het allemaal beter dan wij." 3. Het is een schande dat er de afgelo pen jaren minder treinen zijn gaan rij den tussen Leiden en Den Haag. „Inderdaad, dat is een hele slechte zaak. Leiden kan geen magneet zijn voor fo rensen als het openbaar vervoer on deugdelijk is." 4. De vijftig miljoen euro voor een me gaproject als RGL kunnen beter wor den besteed aan bijvoorbeeld het on derwijs of de zorg. „De RGL is helemaal niet zo'n geen me gaproject. In totaal kost het 240 miljoen euro, alles bij elkaar. Een heel overzich telijk bedrag. Bij een 'megaproject' denk ik eerder aan de Betuwe- of de Hoge snelheidslijn. Die zijn vijftig keer zo duur." 5. Er zouden meer gratis bussen moe ten rijden tussen steden, zoals die naar Den Haag. „Interessante stelling, maar ik geeft er geen commentaar op. Daarover moet de provincie beslissen. Ze kennen de uit komsten van de proef tot nu toe. Ik ga niet over mijn graf heen regeren. Ik zou zeggen: ga naar Jeltje (Nieuwenhoven, zijn opvolger, red)." 6. De RGL heeft veel tegenstanders, die... „Ho, niet mee eens. Het aantal tegen standers is beperkt, maar ze laten zich veel horen. En ze krijgen veel aandacht in jullie krant. Winkeliers die mee waren naar Karlsruhe (waar al een lightrail rijdt, red.) kwamen laaiend enthousiast terug. Als we dót toch eens konden krij gen in Leiden, zeiden ze. De kleine groep tegenstanders vertekent het beeld." ...die handvol tegenstanders, die ver bijt zich dat jij degene bent die het geld voor de RGL heeft geregeld. „Welnee, niet alleen ik. We hebben het voor elkaar gekregen met een heleboel bestuurders en maatschappelijke orga nisaties. Oók natuur- en milieuorganisa ties. Die laatste zijn waanzinnige sup porters van dit plan, dat mag wel eens gezegd. De RGL is hartstikke goed voor het milieu. Ik vraag me wel eens af waar die tegenstanders zich anders op base ren dan not in my backyard. Ze zullen wel balen dat het nu rond is, ja. Ik hoop wel dat ze nu willen meedenken. Daar toe wil ik ze oproepen." Ex-gedeputeerde Marnix Norder vindt dat Nederland vijftien jaar achter loopt zaterdag 30 oktober 2004 R5 De Rijn Gouwe Lijn is helemaal niet zo'n megaproject, vindt scheidend provinciebestuurder Marnix Nor der. Foto: Henk Bouwman Rrpjirwrar Diy SPF 15. Intrnnw Cmun. 7 ml Colour Surgr Soil Shimmer Eye Shadow, 0,8 g. Sierra Glare Colour Surge Bare Brilliance Lipstick. 4 g. Rudy Class deBii ijenkorf(£) Nicole van Rooij in haar Italiaans geinspireerde winkel met modeac cessoires en cosmetica aan de Haarlemmerstraat. „Een winkel als de ze bestaat nog nergens." Foto: Hielco Kuipers Voorbeeld: Mijn familie en schoonfamilie. Dat zijn zoals ik allemaal onder nemers. Mijn ou ders hadden drie boerenbedrijven, mijn man heeft vier broers, van wie er twee een restaurantketen heb ben, eentje een heeft speelauto- matenbedrijf en eentje een ga ragebedrijf. Sterkste punt: Ah, die vraag stel ik mijn sollicitanten ook altijd! Ik denk dat ik vriendelijk en communicatief ben, maar wel se rieus. Zwakste punt: Soms ben ik mis schien te serieus en te gecon centreerd. Sterkste punt bedrijft Onze brede en bijdetijdse maar toch betaalbare collectie en onze frisse, jeugdige uitstraling. Zwakste punt bedrijft We zijn beperkt in het kiezen van ons (advertentie) aanbod. Het hoofdkantoor in Milaan bepaalt tot op de hoed en de lipstick nauwkeurig wat wij verkopen. Ze doen dat wel erg professioneel, ze houden steeds in de gaten wat wel en niet verkoopt en daar wordt het aanbod steeds op aangepast. Zoiets is wel nodig als je een beetje eenheid in een grote ke ten wilt brengen, denk ik. Moeilijkste: Het vinden van lo caties is erg lastig als beginnen de ondernemer. Bestaande be drijven spelen elkaar vaak de panden toe in winkelstraten, ze ruilen bijvoorbeeld onderling. Verhuurders hebben ook liever bekende ketens dan een winkel als de onze. Je hebt heel wat overtuigingskracht nodig om een mooie winkel los te peute ren bij een verhuurder. Meevaller. Dat we meteen zo'n breed publiek aanspreken. Ik had in eerste instantie vooral jongeren verwacht door de uit straling van onze winkel, maar veel middelbare en zelfs oudere vrouwen blijken ook graag naar onze winkels te komen. Bureaucratie: Die viel mee. Ik vind wel dat er weinig hulp is van de gemeenten voor begin nende ondernemers. In Den Haag hebben ze zo'n loket voor startende bedrijven, maar toen ik langskwam bij die ambtenaar zei hij eigenlijk alleen dat ik maar op de website moest kij ken. En daar stond ook weinig. Steun: Mijn man. Hij heeft een eigen baan, maar hij is altijd op de achtergrond aanwezig en hij neemt me een groot deel van de administratie uit handen. Spijt: Nergens van. Alles gaat erg soepel, we hebben tot nu toe geen enkele tegenslag ge had. Valkuil: Dingen duren altijd veel langer dan je denkt, als je daar geen rekening mee houdt, kom je in de problemen. Iets simpels als een telefoonaan sluiting kan al veel meer hoofd brekens en tijd kosten dan je verwacht Tip: Weet waar je aan begint, zorg dat je van tevoren een dui delijk idee hebt wat je wilt gaan doen. Droom: Een grote keten in Ne derland worden. Over vijf jaar willen we 25 winkels hebben. V aam: Key Poll. Leeftijd: 50. Ik heb drie kin- S in en woon samen met Hel- an Manen, zij heeft twee jeleden de publieksprijs :t LEF gewonnen met servieswinkel, iplaats: Leiden, ijf: Groen Vervoer BV. le: Kantoor aan huis en enen Accu's, Amphora- 7b. ite: www.groenetaxi.nl iteit: Verhuur van elektri- auto's met chauffeur, op iment alleen aan taxibe- in de toekomst mis- aan organisaties als de isedienst, huisartsenpos- "eltje-dek-je, enzovoort, ind: Ik heb werktuig- wkunde gestudeerd en hou e h jezig met ergonomie. Ik cnog steeds in deeltijd bij ARBO-dienst. Ik heb de ite tijd vooral gestudeerd op le s voorkomen van RSI. a o oimen: Begin 2003. tal werknemers: We heb- zeven chauffeurs voor ne- auto's. f/e rbeeld: Alle pioniers, men- die iets nieuws proberen te we l Of het nou in een succes jei een drama eindigt. kste punt: Ik denk innova- en ik kan mensen enthousi- ken. iod kste punt: Ik ben minder d in het onderhouden van Dpende zaken, chauffeurs ilen, probleempjes met de 's oplossen en dergelijke, ben ik met nieuwe din- izig. ste punt bedrijf: Het goe- 2 dat we hebben gehad lektrische auto's niet te {open maar te verhuren, ien willen geen elektrische 1 kopen vanwege allerlei na- jn: het gedoe met opladen, [oge kosten, de beperkte ca- teit van de accu's. Door te Tientallen jonge ondernemers beginnen elk jaar in de Leidse regio een nieuw bedrijf. De bedrijvenwedstrijd LEF is een initiatief om de startende bedrijven voor het voetlicht te brengen. Dinsdagavond 2 november heeft de eerste voorronde van de starterswedstrijd voor de regio Rijnland plaats in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Leiden. De drie kandidaten die in deze voorronde meedingen naar de startersprijs stellen zich op deze pagina voor. door Maarten van Wijk Key Poll leunt op de motorkap van een van zijn negen elektrisch aan gedreven Groene Taxi's. „Mensen willen geen elektrische auto ko pen, maar ze willen 'm wel bij mij huren." Foto: Hielco Kuipers verhuren neem je al die nade len voor je klanten weg. Zwakste punt bedrijf: We kun nen niet zo snel groeien door de hoge investeringen die we moeten doen. Een kleine Ci- troën Saxo met accu's kost 22.000 euro. Banken zijn niet zo happig om mij geld te lenen, want stel dat ik failliet zou gaan, dan hebben ze weinig inboedel om te verkopen. Die tweede hands elektrische auto's raak je aan de straatstenen niet kwijt. Moeilijkste: Dat iedereen van alles wil met het milieu, maar dat mensen uiteindelijk moei lijk in beweging te krijgen zijn. Gemeentes als Leiden en Al phen hebben zulke mooie be leidsplannen, maar ze hebben nog niet een keer een Groene Taxi besteld. Meevaller: Dat we ook echt al les kunnen doen wat we belo ven. We hebben nooit auto's met pech, we zijn tot nu altijd op tijd bij onze klanten. Bureaucratie: Geen last van, in ieder geval niet van overheids- bureaucratie. Grote bedrijven en banken kunnen ook erg bu reaucratisch zijn. Steun: Mijn eerste chauffeur, Erik Raken. Die regelt alle lo pende zaken voor me. Spijt: Nergens van. Valkuil: Dat je in het begin niets kunt verdienen. Hou daar rekening mee, in de eerste jaren kun je jezelf echt geen salaris geven. Tip: Doe iets nieuws, dat is na melijk erg leuk. Droom: Een groen taxibedrijf in Parijs beginnen, met 500 au to's. Frankrijk is het land van de elektrische auto's, in Parijs rij den er al een paar duizend rond. Er zijn zelfs al wat laad- punten voor elektrische auto's aanwezig. Dus wat dat betreft is het ideale stad, met een grote taximarkt natuurlijk. Erg ro mantisch, bovendien. Naam: Nicole van Rooij. Leeftijd: 33. Getrouwd, een dochter. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: Colours Beauty Sto res Nederland. Locatie: Haarlemmerstraat 53a in Leiden en de Spuistraat in Den Haag. Website: www.coloursandbeauty.it Activiteit: Verkoop van alle mo gelijke modeaccessoires. Bij ons vind je cosmetica, sjaaltjes, rie men, hoeden, sieraden en zelfs piercings allemaal in een win kel. Deze keten is al succesvol in Italië, wij hebben de eerste vestigingen in Nederland, in Leiden en Den Haag. Achtergrond: HEAO, daarna heb ik in Spanje gewerkt bij een hotelketen. Daar heb ik mijn man ontmoet, en samen met hem ben ik naar Rusland ge gaan om voor een Spaanse touroperator een vestiging in Sint Petersburg op te zetten. Daama heb ik Nederland een tijd gewerkt bij de verkoopafde ling van een import- en export bedrijf. Begonnen: Het eerste gesprek op bij het hoofdkantoor van de Italiaanse keten was in decem ber 2003. Onze winkels zijn in september open gegaan. Aantal werknemers: Zes, drie in Leiden, drie in Den Haag. n: Ralph Sloterdijk. leftijd: 36 jaar. Niet ge- plaats: Leiden, op een llijk rustige woonboot in de rt van de Kaag. i: Kantoor aan huis. ite: www.reclagrafia.nl It: De verkoop en ver- r voor de hele Benelux van ale krantenautomaten. De- rijgen via de satelliet het )od van 177 kranten van de hele wereld binnen, Nederland tot Japan. Met druk op de knop kun je krant vervolgens laten af- etken en nieten op tabloid- naat. Onze automaten staan jen iddels bij veel zakenhotels, p het hoofdkantoor van e bedrijven als Shell en Ni- staat een bij de Bruna in ien rdwijk, en ik ben bezig met e n erkoop aan een boorplat- ,e in de Noordzee. Dit is de e omst, het lost het hele dis- ïtieprobleem van de krant tergrond: Ik heb vanaf mijn igste jeugd in de drukkerij iten. Mijn opa kocht het be- in 1960, ik heb het geëerfd mijn vader in 1994. In de entijd heb ik altijd meege- len in het bedrijf. Reclagra- ïaakte toen voornamelijk kleurwaaiers, voor bijvoorbeeld verfproducenten. Begonnen: 2003. Ik had Recla- grafia in 1999 stopgezet, maar toen ik dit bedrijf opzette heb ik het weer dezelfde naam ge geven. De naam heeft emotio nele waarde voor mij. Aantal werknemers: Ik en nog een technische jongen. De au tomaat zelf wordt ontwikkeld door een ander Nederlands be drijf, Satelite Newspapers, dus we hebben niet zoveel mensen nodig. Voorbeeld: Mijn opa. Om zijn enorme charisma en visie, hij was tot op zijn 83ste bezig met nieuwe ideeën voor het bedrijf. Sterkste punt: Ik zie overal een nieuw product, als ik maar naar de schroefjes in jouw fiets kijk, denk ik: Hee, daar kan ik wat mee. Zwakste punt: Al die ideeën leiden me af, ik kan me daar door soms slecht focussen op de hoofdzaak. Sterkste punt bedrijf: Innova tief, groot potentieel voor de toekomst. Zwakste punt bedrijf: Mis schien dat dit zo nieuw is, be drijven weten nog niet wat ze ermee moeten. Het idee vinden ze goed, maar uit welk potje betalen ze de automaat? Wie moet het regelen binnen het bedrijf? Het gaat nog niet auto matisch en daarom zit er tus sen het eerste contact en de echte verkoop meestal wel zo'n 8 maanden. Moeilijkste: Het stabiel hou den van mijn eigen pc. Meevaller: Dat ik deze kans heb kunnen zien en hem ook kan benutten. Bureaucratie: Geen last van. Steun: Mijn nieuwe relatie, zij is mijn 'stabieltje'. Spijt: Van het bedrijf dat ik on ze website heb laten bouwen. Wat een Peppie en Kokkiesite is dat, ik ben er helemaal niet te vreden over. Valkuil: Je moet je niet laten af leiden door nieuwe ideeën, maar geconcentreerd blijven op je oorspronkelijke plan. Tip: Probeer niet te veel met je zelf bezig te zien, probeer ook eens van buitenaf naar je eigen bedrijf te kijken. Kijk door de ogen van je klant. Ikzelf ga wel eens in de lobby van hotels zit ten, om gewoon eens te obser veren hoe mensen op onze kiosk reageren. Droom: Dat ik deze revolutie in de krantenwereld in heel de wereld mag zien gebeuren en er een rol in kan spelen. Oh ja, en dat ik het Leidsch Dagblad in het assortiment van mijn kiosken mag krijgen. Uw Clinique cadeau, exclusief in de Bijenkorf, gratis, bij aankoop van minimaal 50,- aan Clinique producten. Op Allergie Getest. 100% Parfumvrij. (met uitzondering van Clinique Happy Heart) Ralph Sloterdijk van Redagrafia kijkt toe hoe een jonge lezer een krant laat printen bij zijn digitale kiosk in congrescentrum Leeu wenhorst. „Deze manier van kranten verspreiden heeft de toekomst." Foto: Dick Hogewoning ÜL lulxi ©deCLERCCt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17