'Plannen Kijkplein vaag en duur LEIDEN REGIO Het lijkt wel alsof alles van de Ikea is' Van koffer tot Scoutshop Commissarisse weg bij Sleutels van Zijl en Vlie Dronken piraat krijgt werkstraf Raadsfracties zijn het wel eens over opknapbeurt Lammermarkt WD en ChristenUnie tegen besparing op kun HDC972 zaterdag 3ooktober 2004 den haag/leiden - Een man dobberde op 27 juni lekker met zijn 4-jarige dochtertje in z'n kajuitbootje op het water langs de Zuster Reichertsraat in Lei den toen hij plots een razende speedboot op zich af zag ko men. De vader schrok zich rot, want de boot lag op ramkoers en boorde zich even later inder daad dwars door de kajuitboot heen. Hij kon zijn kind ternau wernood redden door haar vast te grijpen en op de kant te springen. Verder had 'ie het na kijken, want de speedboot ver volgde zijn weg. Toch werd de dader even later al door de poli tie in de kraag gegrepen. Ie mand die aan de kant stond had de stuurman herkend. De waterpiraat - een 24-jarige Lei- denaar - bleek stomdronken. Gisteren stond hij bij de politie rechter in Den Haag terecht. Die veroordeelde hem tot zestig uur werkstraf en vijftig euro boete. Zoveel lawaai en consternatie als hij had veroorzaakt op die zomerdag, zo stilletjes gedroeg de Leidenaar zich gisteren in de rechtszaal. En als hij wat zei, kwam het steeds op het volgen de neer: „Ik vind het heel erg dat het is gebeurd, ik kan me er eigenlijk niet veel van herinne ren hoe het kwam." De speedboot was van de baas van de verdachte. Deze baas bevond zich trouwens ook op de speedboot. Ondanks het feit dat de 24-jarige Leidenaar hele maal niet kon varen, liet de baas hem toch (dronken) ach ter het stuur plaatsnemen. De jongeman gaf op een gegeven moment gas bij om een andere boot te ontwijken, maar verloor zelf zijn evenwicht. De boot sloeg op hol. Waarom hij na de aanvaring was weggevaren wist hij ook niet meer, zei hij. Politierechter Joele legde hem zestig uur werkstraf op. Behalve de werkstraf voor het dronken varen en het doorvaren na een aanvaring, kreeg de Leidenaar nog een boete van 50 euro voor de gemaakte snelheidsovertre ding. Het vonnis van de rechter luidde overeenkomstig de eis. De verdachte zou inmiddels 3000 euro schadevergoeding aan het slachtoffer hebben be taald. door Rody van der Pols leiden - Het CDA is bang voor fi nanciële tegenvallers bij de reali sering van het Kijkplein aan de Lammermarkt. Dit ambitieuze plan voor een culturele 'toe gangspoort' tot Leiden en een grotere Lakenhal kost naar ver wachting ruim twintig miljoen euro, waarvan inmiddels negen tig procent is gedekt. „Maar dit soort projecten valt altijd duur der uit", waarschuwt CDA-raads- lid Abraham Flippo. De CDA'er plaatst vooral vraag tekens bij de luchtbrug die in het plan is voorzien tussen Ste delijk Museum De Lakenhal en het verderop gelegen Schelte- ma-complex. „Zo'n brug is al tijd vreselijk duur. En hoe zit het met de privacy van de be woners van de huizen waar door die brug mogelijk voert?" Flippo ziet het liefst dat het plan op dit punt wordt verso berd. Ook waarschuwt de CDA 'er dat grote delen van het plan nog niet nader ingevuld zijn, waardoor er nog allerlei on voorziene kosten kunnen op duiken. In zijn kritiek op de 'vaagheid' van het plan staat hij niet al leen. Ook de WD plaatst kriti sche kanttekeningen. „Ik had liever een plan gezien waarin klip en klaar staat: zo gaan we het doen", stelt Arend-Jan Sleij- ster. Die concreetheid ont breekt nu. In het plan wordt bijvoorbeeld de mogelijkheid geopperd van woningen op de plek van het Nobel-complex, tussen de Lakenhal en het Scheltema-complex. „Maar zo als het hier geformuleerd is, het kan het net zo goed heel iets anders worden", aldus Sleijster. Wel benadrukken de fracties unaniem dat het Lammer- marktgebied een opknapbeurt verdient. Maar dat dit miljoe nen kost 'terwijl er mensen zijn die hun huur niet kunnen beta len', vinden Groenlinks en Leefbaar Leiden moeilijk te ac cepteren. „Hoe moet je dat aan de burger uitleggen", vraagt Groenlinks-raadslid Anton Dronkers zich af. Volgens wethouder Hillebrand (PvdA) profiteren alle inwoners van Leiden van het Kijkplein, omdat de stad er enorm van zal opknappen. Ook benadrukt hij dat de komst van een pai garage met vijfhonderd sen onder het plein voor 1\ De Valk - zoals in het p] voorzien - een winstpu voor de hele stad. Ook is de 'vaagheid' va plannen in dit stadium o: koombaar, aldus weth< Hessing (D66). „Dit is ee: sieplan' op basis waarvan nadere details invullen. En gaan we nu aan werken.' het einde van deze collej riode - voorjaar 2006 - het gedetailleerde plan vot Kijkplein klaar zijn. door Maarten van Wijk leiden - Het gerenoveerde Ka- merlingh Onnesgebouw is erg mooi, behalve aan de achter kant. Daarnaast is het nogal klein uitgevallen. Dat is na twee maanden de conclusie van de gebruikers van de nieuwe rech tenfaculteit van de Universiteit Leiden. Vooral medewerkers zit ten dichter op elkaar dan ze lief is, maar ook voor de colleges van de studenten is de ruimte aan de krappe kant. 'Krap' is zeker niet de eerste kwalificatie die opkomt bij de beschouwing van de nieuwe kantine van het Kamerlingh Onnesgebouw aan het Steen- schuur. Het is een grote lang werpige lunchkathedraal, over de volle lengte van het gebouw en met een plafond van zo'n vier meter hoog. i.Hij is inderdaad lekker ruim, maar ik moet er vaker zitten dan me lief is", zegt Thomas Skouteris, medewerker publiek recht aan een tafel in de kanti ne. „We hebben bij onze werk ruimtes namelijk geen koelkast, geen magnetron, geen koffieau- tomaat en ook geen gemeen schappelijke plek voor de me dewerkers om samen te komen. Aan andere universiteiten en faculteiten hebben ze dat wel." „Dat de meesten van ons nu een kamer moeten delen, gaat ten koste van de productivi teit", zegt hoogleraar John Dug- ard die schuin tegenover hem zit. „Zeker als degene met wie je je kamer deelt steeds mensen over de vloer heeft, is het moei lijk je te concentreren." „Maar ook voor colleges heb ben we weinig ruimte", zegt een derde medewerker. „Een college verplaatsen is sowieso onmogelijk. Ik moet voor colle ges die ik geef soms mijn toe vlucht nemen tot ruimtes die eigenlijk te klein zijn. Dan zit ten de studenten in de venster bank. Ik vind dat ze van tevoren beter hadden moeten naden ken over dit gebouw." „Wij hebben nu voldoende ruimte, maar het gebouw zit in derdaad aan zijn grens", zegt voorlichter Jeroen van Maar- schalkerweerd van de universi teit. „Bij het maken van de bouwplannen hadden we geen rekening gehouden met de ex plosieve groei van de laatste ja ren." Om die reden overweegt de faculteit ook om een maxi mum te gaan stellen aan het aantal eerstejaars. Van te kleine collegezalen heeft eerstejaars rechten Chris nog niet zoveel gemerkt. Wel vindt hij het vervelend dat hij voor de grote eerstejaarscolleges nog steeds naar de zalen in de Gor- laeuslaboratoria moet. „Dat is twintig minuten fietsen. Niet echt fijn als je eerst hier een werkgroep hebt van 9 tot 11 uur, en dan van 11 tot 13 uur college in het Gorlaeus." Dat er gefietst moet worden is echter van alle tijden, weet ou- Aan drie kanten mooi De architectonische schoon heid van de buitenzijde van het Kamerlingh Onnesgebouw lijkt onbetwist. Hoewel? Aan het Steenschuur bevindt zich de fraai opgeknapte hoofd vleugel uit 1856, maar aan de achterzijde, aan de Zonneveld straat, staat nog steeds de aan bouw uit de jaren zestig met golfplaat tegen de muren. Om derejaars student Geert-Lau- rens. „Vorig jaar zaten we nog over zes locaties in de stad ver spreid. Wat dat betreft is dit ge bouw een enorme verbetering." die zijde te verfraaien, is er bij de renovatie over de hele leng te een soort houten framewerk tegenaan gezet. „Een spel van licht en duister noemde de ar chitect het", weet de bewoon ster van Zonneveldstraat 17, pal ertegenover. „Ik vind het vreselijk, die wit uitgeslagen stellage. De andere kanten zijn hartstikke mooi geworden, al- Ook Thomas Skouteris zit al met al liever in het nieuwe ge bouw dan in de oude panden van de rechtenfaculteit. „Het is lichter en het is praktisch dat leen deze kant is er op achter uit gegaan." .Afschuwelijk is het", roept een bejaard echt paar dat langsloopt. „De me ningen over de achterkant lo pen uiteen", vertelt voorlichter Van Maarschalkerweerd. „De meeste mensen vonden de ou de situatie ook niet mooi. Het lijkt me een kwestie van smaak." Medewer kers zitten in het nieu we Kamer lingh Onnes gebouw dichter op elkaar dan ze lief is, de collegezalen zijn aan de krappe kant. En dan is er ook nog veel kritiek op de achterzijde van het pand. Foto: Hielco Kuipers alles bij elkaar zit. Maar van binnen ziet het er wel uit alsof alles van de Ikea is", zegt hij met een blik op de balken van blank grenenhout in het pla fond van de kantine. „Ik vind het wat ongezellig, die Scandi navische stijl", zegt rechtenstu dent Thijs. „Mooi, maar wel kaal. Laten ze schilderijen op hangen, of wat busten neerzet ten van wijze mannen ofzo." „Ik vind al die kleine vierkante glazen ruitjes in de muren ook niet fraai", voegt medestudent Chris eraan toe. „Maar van bui ten is het gebouw wel erg mooi en dat vind ik het belangrijkste. Binnen moet het vooral prak tisch zijn." De flessen wijn worden ont kurkt en dan zit het er echt op. De laatste avond van de ScoutShop aan de Kraaierstraat in Leiden. Kasten met unifor men, boeken over knopen, to tempalen. De doorgewinterde scout kon voor al dit soort spullen tot voor kort in Leiden terecht. Aan de wand hangt een foto uit 1937 van de Jam boree in Vogelenzang. De op lettende kijker zal twee keer de zelfde man ontdekken. De slimmerik wist dat de fotograaf meerdere foto's nam om de grote groep in beeld te krijgen en verplaatste zich razendsnel. Zeventig jaar lang runden vrij willigers de scoutingwinkel, die ooit begon met slechts een kof fer. Piet Harteveld was het die het initiatief hiervoor nam. De winkel is regelmatig van locatie veranderd. Van de Hooglandse Kerkgracht, via de eerste Bin nenvestgracht naar de Hoge- woerd. Sinds 1989 bevond de Scout Shop zich aan de Kraai erstraat. De winkel was er voor de hele regio. Beheerder Wim van Ingen Schenau (68) heeft zich ruim vijfendertig jaar ingezet voor De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 'zijn hobby'. „Zo zie ik het. An ders houd je het tenslotte niet zo lang vol." Twee avonden in de week, op de dinsdag en de donderdag, stond hij in de zaak. „Het is venekte leuk om al die kleine kinderen met die enthousiaste smoeltjes te zien. Ook het contact met de jonge ren geeft voldoening. Ik heb het altijd met plezier gedaan, maar op een gegeven moment moet je ermee stoppen." Twee jaar geleden opperden de vrijwilligers dat ze ermee wil den stoppen. „Maar als je geen stok achter de deur hebt, blijft het sudderen", aldus Van In- gen Schenau. „Een jaar gele den zeiden we: dit wordt ons laatste jaar, dus houd daar re kening mee. Er is gezocht naar andere vrijwilligers, maar te genwoordig lukt dat haast niet meer." Een oplossing werd gevonden in Leiderdorp. Eric Breedeveld van Kampeer en Zwerfsport Breedeveld toonde interesse. Hij besloot de ScoutShop in een hoek van de winkel op te nemen. Donderdag werd er verhuisd, dinsdag gaat de ScoutShop open. Van Ingen Schenau is verheugd over deze mogelijkheid. „Het is een vreemd gevoel Toch ben ik blij dat de ScoutShop gaat verhuizen. Dat het in een heel andere omgeving komt, vind ik wel prettig. Zo zijn er niet in- Na zeventig jaar verdwijnt de scoutshop uit het centrum van Leiden. Toekomstige scouts moeten voort aan naar Breedeveld Kampeer en Zwerfsport voor een petje of een uniform. Foto: Mark Larners eens andere mensen op jouw vertrouwde plek. Bovendien krijgt de Scoutshop op deze manier langere openingstijden. Ook heb je daar geen last van een parkeerprobleem." Naast Wim van Ingen Schenau zetten zijn vrouw Ina, en Len Bösecke, Coby van der Steen, Lou van Katwijk en Cees Vree ken zich belangeloos in voor de ScoutShop. „Wat een weelde, Karei, straks is je vrouw elke avond thuis", klinkt het. „Dat betwijfel ik", antwoordt de man in kwestie. Ja, Hollandse nuchterheid is troef op de laat ste avond van de ScoutShop. De 24-jarige studente genees kunde Estelle Mulder is de laat ste bezoeker aan de Kraaier straat Ze komt naambandjes bestellen voor 'haar' kabouters in Mijdrecht: meiden van ze ven tot elf jaar. Sinds haar ze ventiende hoort ze bij de lei ding, maar lid van scouting is ze al vanaf haar tiende. 'Heel gezellig' vindt ze het. Zo'n vier jaar is ze klant bij de ScoutShop. Of ze het jammer vindt dat de winkel gaat ver huizen? „Zeker weten! Ik woon hier honderd meter vandaan in de Vestestraat." Wel vindt ze de beslissing van de vrijwilli gers 'logisch'. „Het is handiger en daarbij komt dat die winkel langer open is. Ik zal gewoon blijven komen als ze in Leider dorp zitten, al zal ik de bood schappen misschien wel iets meer opsparen." Marjolein Hendriks 'Leiden te weinig ambitieus' door Rody van der Pols leiden - De WD en de Chris tenunie keren zich tegen de be zuiniging op het onderhoud van kunst in de openbare ruim te. Als de monumenten nu niet goed bijgehouden worden, be taalt Leiden daar de komende jaren een prijs voor, waarschu wen de fracties. Het wegwerken van achterstallig onderhoud kost een veelvoud van het be drag dat nu wordt uitgespaard. Eigenlijk zou met ingang van 2005 het jaarlijkse budget voor het onderhoud van kunstwer ken in de stad met 25.000 dui zend euro verhoogd worden tot een kleine 69 duizend. Dat be drag is voldoende om in de loop van 2008 al het achterstal lige onderhoud aan de diverse beelden weg te werken. Om geld te besparen, heeft het stadsbestuur echter besloten de verhoging niet door te voeren. Dit tot grote teleurstelling van de WD en de ChristenUnie, die bang zijn dat het onderhoud nu volledig in het slop raakt. WD- raadslid Paul Laudy tekent aan dat het wrang is om op deze post 'die iedere Leidenaar door de hele stad aangaat' 25 dui zend euro te bezuinigen, terwijl instellingen als de Schouwburg en de Stadsgehoorzaal miljoe nensubsidies ontvangen. Volgens cultuurwethouder Hes sing (D66) is bij het kiezen van de bezuinigingspost echter al lereerst gekeken of er 'me achter schuilgaan'. Dat i beelden in de openbare n niet het geval. „Die praten der geval niet terug." Ook hebben de raadsfri kritiek op het cultuurbelei als dat in de begroting 2005 is vastgelegd. D klinkt veel te weinig an door, vinden de coalitiefri PvdA, WD, D66 en Groenl Zo stelt het stadsbestuur de komende jaren tevredei een daling van het aantal l naars dat cultureel actief is dat is toch vreemd op hel ment dat je als stad inve; in allerlei culturele proje zoals bijvoorbeeld het plein. Dan verwacht je jui: omgekeerde effect", vindt 'er Laudy. Volgens wethouder He hangen deze bescheiden stellingen samen met de b nigingen op instellingen cursussen verzorgen. Streekmuziekschool, het huis en Volksuniversiteit moeten de komende jaren samenwerken, wat als g zou kunnen hebben dat dt sussen duurder worden, moeten incalculeren dat door het aantal inschrijvj daalt", aldus Hessing. We kunnen de ambities naar b bijgesteld worden zodra d< tuurnota verschijnt. „Dan i kend wat we precies wille het culturele vlak." door Erna Straatsma leiden - Drie voormalige Zijl en Vliet-bestuurders verlaten eind van dit jaar de raad van com missarissen van woningcorpo ratie De Sleutels van Zijl en Vliet. Een jaar later maken de overige leden, allen oud-be stuurders van De Sleutels, plaats voor opvolgers. Roelie van Opijnen, Jan Duives- teijn en Jacob Zuurmond tre den eind van dit jaar terug als leden van de raad van commis sarissen. Zij vormden gezamen lijk de 'Zijl- en Vliettak' in de raad. Arie de Jong, Corry Kramp, Jan van Deemter en Reinard Teule maken volgend jaar plaats voor anderen. Zij vormen de 'Sleutelstak' in de raad. De Sleutels en Zijl en Vliet zijn 1 januari 2004 gefuseerd. Drie maanden na de fusie ont stond een conflict in het mana gementteam, over ernstige mis standen in het woningonder- houd van het voormalige hui- zenbezit van Zijl en Vliet. Drie managers van deze corporatie werden door directeur/bestuurder Marjo Visser naar huis gestuurd en kregen ontslag aangezegd. Twee van hen zijn inmiddels vertrokken; de derde heeft een rechtszaak tegen zijn werkgever aangespannen. „Toen deze dingen ter tafel kwamen leek het ons zinvol om de raad van commissarissen snel te vervangen", zegt De Jong. „Het is in elk geval zinvol om snel na een fusie de raad van commissarissen te vervan gen, als die bestaat uit oud-be stuursleden van de voormalige woningcorporaties. Dat de voormalige Zijl en Vliet- bestuurders als eersten vertrek ken, heeft niets te maken met een vermeende 'bloedgroepen- strijd' in de gefuseerde woning corporatie, zegt De Jong. „Nee, dat is echt flauwekul. Prakti sche zaken spelen ook een rol. Roelie van Opijnen is verl naar het oosten van het Ze wil zelf graag weg. lei als Jan Duivesteijn heeft staat van dienst van ff jaar. Hij heeft zelf aangejj weg te willen. Ook Jacob mond stemt in met een] trek." De Jong is inmiddels mei dernemingsraad en huurdl overleg over vervanging| Duivesteijn en Van Opijni vertegenwoordigden de r< tievefijke groepen in de van commissarissen. 1 mond wordt niet vervange Jong: „Een raad met zevej den is ook eigenlijk te i Het kunnen er beter vijf zij] De Jong noemt de gebeurJ sen van de afgelopen maai 'buitengewoon vervelend', hebben de schrik nog wel benen, maar iedereen is gericht om de zaak te klari heb de indruk dat het de d teur/bestuurder aardig lui alles weer op orde te krijgei (advertentie) Uw Saab-dealer: move your Automobielbedrijf Fase-Exdusi< Curieweg 13 (Autoboulevard) 2408 BZ Alphen a/d Rijn telefoon: 0172-492 444 Kijk ook op: www.fese-exclusief.nl CORRECT! Het nieuwe raadslid dat e gisteren voor Leefbaar Oeg geest in Oegstgeest is geïns leerd, heet niet Cocq Ouwe mans, maar Cocq Ouwerkd Het gerenoveerde Kamerlingh Onnesgebouw: licht en praktisch, maar krap

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14