Universiteit: Vergelijking is niet zinvol Antiek 'Aalmarktproject is 20 miljoen te duur' n REGIO UDIE EN BEROEP Ja, ik wil (nog een keer) is* Zuiveringsinstallatie voorlopig niet groter yIk begrijp probleem van ministerie niety ooz Leidsch Dagblad Dé Beurs voor Kunst Uitgekeken op uw collega's 'Leiden slechtste, Maastricht beste' r |29,30 en 31 oktober| Leeuwenhorst-Noordwijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 our Organisatie: Reijmerink Vanavond in Marry me again, ned. 1, 21.55 uur vervolg van voorpagina leiden - De Boommarktgarage is van de baan, de Morspoort- garage in zicht. De binnen stadsgarage waar zes jaar lang om gesteggeld is, blijkt te duur en bovendien niet langer nodig. ,,De kosten voor de aanleg van de Boommarktgarage, inclusief sloop van het pand, de funde ringen en de kelder van het voormalige Hoogheemraad schapgebouw, blijken veel ho ger uit te pakken dan aanvan kelijk gedacht", aldus wethou der Hillebrand. „Bovendien is de bodem eigenlijk te zacht voor een garage van drie ver diepingen en moeten er veel kabels worden omgelegd wat ook de nodige kosten met zich mee brengt. Al met al zou het doorzetten van dit plan een overschrijding van het budget met zo'n twintig miljoen euro betekenen." De grootste aanpassing betreft dus het laten varen van de Boommarktgarage. Daarnaast bezuinigt de gemeente op nog twee onderdelen uit het oor spronkelijke plan. Hillebrand: „De exploitatie van het ABN- pand aan de Breestraat is voor lopig op de lange baan gezet. Dat zou te veel geld gaan kos ten. We denken dat de markt werking het in de toekomst mo gelijk zal maken om dat pand alsnog in de plannen te betrek ken." Een andere bezuiniging betreft de aankoop van twee pandjes aan de Haarlemmer straat. „Voor de aanleg van een nieuwe steeg tussen Haarlem merstraat en Stille Rijn wilden we eigenlijk aan weerskanten van de nieuwe steeg twee pan den opkopen. In de nieuwe plannen is dat nog maar één pand aan weerskanten." „Zonder Boommarktgarage, het ABN-gebouw en de twee pan den aan de Haarlemmerstraat is de financiering voor het Aal marktproject rond", zegt Hille brand. Voor de aanleg van de ondergrondse parkeergarage aan de Boommarkt met slechts 90 parkeerplaatsen kunnen de kelder en de fundering van het Rijnlandgebouw worden herge bruikt. En dat levert een aan zienlijke besparing op. De gemeente zat al geruime tijd in haar maag met de veel hoger uitvallende kosten voor het Aal marktproject. Hillebrand: „De oplossing kwam deze zomer toen het groene licht werd ge geven voor de Rijn Gouwe Lijn door de Breestraat. Die gaat da gelijks 2400 extra bezoekers naar de binnenstad brengen." Met dat gegeven, werd de eis van investeerder MAB om mid den in het Aalmarktgebied een grote parkeergarage aan te leg gen minder hard. Hillebrand: „Het uitgangspunt is' altijd ge weest: No parking, no business. De komst van de Rijn Gouwe Lijn heeft de aanleg van een parkeergarage op iets grotere afstand van het Aalmarktgebied bespreekbaar gemaakt." Bezoekers van de stad kunnen het winkelhart van de stad in de toekomst van twee kanten be reiken: met de sneltram via de Breestraat en dankzij de Mor- spoortgarage te voet door de Morspoort en de Morsstraat. „Bovendien is het een prettige bijkomstigheid dat de Mor- spoortgarage ook vlakbij de aan te leggen Megabioscoop aan het Stationsplein komt." Of de gemeente voor de ont wikkeling van het Morspoort- terrein ook met MAB in zee gaat, is volgens Hillebrand nog geen uitgemaakte zaak. „Over de financiële kant van het Mor- spoortproject kan ik nog niet veel zeggen, om de eenvoudige reden dat we het zelf nog niet weten. De aanleg van de par keergarage zal veel geld kosten. Maar we denken dat de aanleg van 6000 vierkante meter be drijfsruimte en de bouw van tachtig woningen een hoop geld oplevert, waardoor we misschien zelfs wel quitte kun nen spelen." Cr-*"* Morgen vindt u de baan die bij u past in LEI DE N (advertentie) Sunniva Matla, derdejaars Ge schiedenis en Journalistiek: „Ons klasje bij journalistiek is erg klein. Het onderwijs is goed met veel persoonlijke aandacht. Ook bij de grotere studie ge schiedenis zit je in kleine werk groepjes en heb je veel begelei ding. Ik ben dus persoonlijk erg tevreden over het onderwijs. Xiao Jin, uitwisselingsstudent Bestuurskunde: „Leiden University is very good. De mensen spreken goed En gels, er is enorm veel kennis aanwezig op het gebied van so ciale wetenschappen, in de stad (advertentie) Nader onderzoek naar plan Rijnland iepatrol rekent lachte in 5,IC g'- Agenten te fiets hebben o'oc niddag een 30-jarige Lei- •2.6! r aangehouden op ver- 2,0 ng van een poging tot in- Rond half twee kreeg de de melding van oplet- ,o'7(|buurtbewoners dat een 9^6! iet een stuk ijzer de voor- an een huis aan de 2e >3'li ivestgracht probeerde 'Loc e breken. Agenten van de !g itrol gingen op zoek in de !4|8i 1 vonden de man op de 169(Srac^lt- HiJ isi°deboeien >0;4; en en overgebracht naar 3! i< litiebureau. >5,41 ssen naar io TV West 12.2! 6.3C 17.0 53.01 S3,9 75.5 '3,01 ii|gj - Radio TV West heeft s9!oceuwe hoofdredacteur. eijssen, nu nog hoofdre- 3°'8jir ad interim bij TV Rijn- 37.7' waar hij eerder ook al ad- ïoofdredacteur was, 54^0 per 1 januari 2005 aan bij 21.7 onale omroep. 37,1 40,3 42,1 9,8 57.3 59,9 31.8 22,1 58.4 72.2|tieteam in een woning Narmstraat zijn onlangs 76,ökrestaties verricht. De po- niets zeggen over de eit van de twee mannen opgepakt en ook niet reden van hun arresta- 1 verwacht de politie bin- 89,oW een derde arrestatie te 64| iten naar aanleiding van 85,4 lere inval. il politie in Narmstraat Bij een inval van een tingsdatum /erhoogprijs - Tijdens de Intematio- ijwilligersdag op dinsdag mber wordt traditiege in de Burgerzaal van het stadhuis de Co Verhoog- tgereikt. Tot 1 november mogelijk om personen of lies voor deze Leidse vrij- rsprijs voor te dragen via overhoogprijs.nl. STELLING re gemeente moet torgen voor een tnbaar toilet in winkelgebied. Ceef uw mening ~j w.leidschdagblad.nl door Wilfred Simons/ANP vervolg van voorpagina leiden/den haag - De Leidse universiteit heeft grote beden kingen bij het rapport 'Kennis in kaart', dat de Nederlandse uni versiteiten met elkaar vergelijkt, waarbij 'Leiden' als slechtste uit de bus komt. Volgens woord voerder Van Amerongen is het 'niet zinvol' om de kwaliteit van universiteiten te vergelijken op basis van visitatierapporten. Hij wijst erop dat een klassieke uni versiteit als de Leidse een waaier aan opleidingen heeft, terwijl technische universiteiten sterk focussen op enkele onderzoeks gebieden. Beter is het volgens hem om specifieke opleidingen met elkaar te vergelijken. Het ministerie van onderwijs zet in 'Kennis in kaart' een groot aantal onderzoeksgege vens over Nederlandse univer siteiten en hogescholen op een rijtje. De 'rapportcijfers' van de visitatiecommissies worden hierin meegenomen, maar ook het aantal vrouwelijke hoogle raren, de snelheid waarmee studenten afstuderen, het per centage jonge docenten en het aantal buitenlandse studenten. Het ministerie stelde op basis daarvan zelf geen rijtje met 'beste en slechtste universitei ten' samen, maar diverse media deden dat wel. De conclusie daarvan luidt dat de Universiteit Leiden het slechtst scoort en de Universi teit Maastricht het best. Uit het onderzoek blijkt dat Maastricht bij 11 procent van de onder zochte punten 'excellent' scoort en op geen enkel punt een on voldoende haalt. Leiden scoort maar 3,4 procent excellent en 5,3 procent onvoldoende. Na Maastricht halen ook Twente en de TU in Delft goede cijfers. Behalve Leiden scoren ook de Universiteit van Amsterdam en de Erasmus Universiteit Rotter dam een stuk slechter. Amster dam scoort 3,1 procent excel lent en 3,3 procent onvoldoen de. Woordvoerder Van Amerongen van de Universiteit Leiden er kent dat bijvoorbeeld de Leidse rechtenopleiding in recente on derlinge vergelijkingen tamelijk slecht scoorde. Uit gegevens van het Leidse onderzoeksbu reau Choice bleek dat de ver schillende afdelingen en insti tuten tussen 1999 en 2002 on voldoende samenwerkten, er slechts één docent per 56 stu denten beschikbaar was en dat ook de huisvesting zeer te wen sen overliet. Deze feiten werken nog door in een recente verge lijking die Choice over de Ne derlandse universiteiten maak te. Daarin kwam de rechtenfa culteit ook slecht uit naar vo ren. Met 'gerichte acties' moet de kwaliteit weer voldoende worden. Uit 'Kennis in kaart' blijkt ook dat de Hogeschool Leiden het niet goed doet. Uit een onder linge vergelijking van 53 hoge scholen blijkt dat volgens visita tiecommissies ruim een kwart van de opleidingen onvoldoen de kwaliteit heeft. Daarmee scoort de Hogeschool een veer tigste plaats. De Leidse Universiteit wil zich graag meten met de top, maar heeft kennelijk nog een lange weg te gaan. Volgens een onderzoek van het ministerie van onderwijs doet Leiden het in vergelijking met andere Ne derlandse universiteiten zeer slecht. Archieffoto: Loek Zuyderduin Leidse studenten reageren laconiek op slechte score universiteit door Maarten van Wijk leiden - Op basis van cijfers van het ministerie van onderwijs zou kunnen worden geconclu deerd dat de Universiteit Lei den de slechtste van Nederland is. Het Leidsch Dagblad vroeg Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops studenten of zij dat ook zo er varen. Willemijn Miedema, eerstejaars Talen en Culturen van Indiaans Amerika: „De slechtste? Wat erg! Ik dacht dat Leiden de beste was. Ik ben wel heftig teleurgesteld nu. Zijn ze zelfs onder de Universiteit van Amsterdam geëindigd? Wat een drama. Als ik dit destijds had gelezen, was ik misschien wel ergens anders gaan stude ren. Anderzijds is mijn oplei ding op dit moment wel erg goed vind ik. Jammer genoeg wordt hij volgend jaar opgehe- Maurits Vroom, zevendejaars Ku nstgesch ieden is: „Misschien is Leiden de slecht ste universiteit, maar het on derzoek waar dat uit blijkt, is gedaan door het slechtste mi nisterie van Nederland. Kijk naar al die incidenten de laatste tijd, de affaire met te hoge on kostenvergoedingen, alle mis lukte onderwijsvernieuwingen. Ik begrijp dat het onderzoek ge baseerd is op visitatierappor ten, en daarbij kwam Leiden tot nu toe steeds in de midden moot voor. Ik vind het vrij bizar dat ze nu ineens de slechtste zouden zijn." Vera Smeets, zesdejaars Rechten: „Ik ken iemand die rechten doet in Nijmegen. Wat ik ervan hoor is dat het niveau van de tentamens daar een stuk lager. Dit soort onderzoeken is altijd moeilijk objectief te maken. Hoe beoordeel je nou hoe goed een hoogleraar is? Daarom moet je de kop 'Leiden slecht ste universiteit' kritisch beoor delen. Misschien schrikt dit verhaal alleen de potentiële stu denten af die minder goed doordenken." ben je overal door geschiedenis en wetenschap omringd. Alle kennis die ik hier opdoe, ga ik meenemen naar China, daar zullen ze er veel aan hebben. Ik begrijp niet zo goed wat het probleem is van dat ministe rie." Jael Diamant, tweedejaars Rechten: „Ik zou mijn keuze niet door dit soort onderzoeken laten bepa len. Misschien zijn de criteria die ze gebruiken helemaal niet relevant voor jou. Ik kom uit Oegstgeest en ik wilde eerst graag naar Groningen, maar op de open dag vond ik het daar een chaotische boel. Ik ben dus op mijn eigen indruk afgegaan en ben toch naar Leiden ge gaan. Dat bevalt prima. Een mooi nieuw gebouw, alles be gint netjes op tijd. Ik heb geen klachten." door Rody van der Pols leiden - Een beslissing over het al dan niet uitbreiden van de afvalwaterzuiveringsinstal latie in Leiden-Zuidwest is uit gesteld tot begin december. Gedeputeerde Dwarshuis wil dat er eerst een nader onder zoek wordt uitgevoerd naar de goedkoopste oplossing voor het schoonmaken van water uit Wassenaar en Leidschen- dam-Voorburg. Oorspronkelijk zou de ver enigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland zich deze week uit spreken over het plan om de capaciteit van de afvalwater zuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg te verdubbe len. Zodoende kan Rijnland zelf het water zuiveren uit Wassenaar en Leidschendam- Voorburg. Nu doet het naburi ge waterschap Delfland dit te gen een vergoeding van ruim 3 miljoen euro per jaar. Rijn land vindt dit echter te duur en denkt met eigen installatie 'miljoenen goedkoper' uit te zijn. Gedeputeerde Dwarshuis lijkt hier echter vraagtekens bij te plaatsen. Zij heeft de dijkgra ven van Rijnland en Delfland bij zich ontboden om de kwestie nog eens onder de loep te nemen. Rijnland moet nogmaals on derzoeken wat voordeliger is: het uitbreiden van de eigen capaciteit of de zuivering uit besteden aan Delfland. Op ba sis van deze gegevens moet gekozen worden voor het 'maatschappelijk en qua kos ten best aanvaardbare alterna tief, aldus een woordvoerder van Rijnland. De gedeputeer de zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Binnen Rijnland zelf is de uit breiding van de eigen de zui veringsinstallatie niet onom- Bel of mail voor meer informatie: Rian Ramaekers van ogz: 040 - 297 94 94, rian@ogz.nl of kijk op www.ruimbaanin.nl Studit Holland gul m IfJcpJJege wellantcollege RO?* streden. Deze zomer lekte een memo van een Rijnland-me dewerker uit waarin de kosten van het project op 35 tot 50 miljoen euro worden ge raamd. 'Best veel' volgens de schrijver, aangezien de zuive ringscapaciteit ook al bij Delf land aanwezig is. Het naburi ge waterschap is onlangs be gonnen met de bouw van een nieuwe installatie van 250 mil joen euro, 'de modernste van Europa' volgens een woord voerder van Delfland. Hij vraagt zich af of Rijnland goedkoper uit is met een eigen zuiveringsinstallatie. Met de uitbreiding van de capaciteit ben je er nog niet, stelt hij. ge zien de vele 'bijkomende kos ten'. zoals de aanleg van ge malen, het onderhoud van de zuivering en strengere milieu- eisen. „Het is de waag of het zo handig is om dat allemaal zelf te doen als veertig kilome ter verderop alle faciliteiten al aanwezig zijn." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9