Shell één grote multinational ECONOMIE JEROEN VAN DtfcNWV JH9HHIHHHH Nieuwkomer op mobiele markt: easyMobile Rabobank: Handel met buitenland van levensbelang Winsten Volkswage en Fiat blijven dalei Modehuis Vilenzo krijg uitstel van betaling Britse onderneming met het hoofdkantoor in Den Haag Actie Consumentenboii tegen dure bankdienste GWK ruilt toeristen in voor MKB-ondernemers Etos zet prijzen op alle medicijnen beverwijk - Etos Apotheek, on derdeel van Ahold-dochter Etos, vermeldt als eerste vanaf volgende maand de prijs van al le medicijnen op de verpakking. Het ministerie van volksge zondheid is er erg voor omdat consumenten zo kostenbewus ter worden. Etos begon samen met Albert Heijn begin 2003 een proef met apotheken in Den Bosch. Deze proef verliep zo goed, dat Etos Apotheek bin nenkort met 19 nieuwe locaties in Amersfoort en Leusden komt: 3 apotheken en 16 medi cijnservicepunten in AH- en Etos-winkels. Hier kunnen klanten recepten inleveren en medicijnen later ophalen. Apo thekersorganisatie KNMP heeft inmiddels met het ministerie afgesproken, dat ook de 'oude' apotheken per 1 januari de prijs op een geneesmiddel op recept vermelden. Ergernis nummer één: bureaucratie Amsterdam - Ruim eenderde van de Nederlandse werkne mers ergert zich het meest aan de bureaucratie binnen hun be drijf. Eenvijfde van de mede werkers stoort zich vooral aan zijn of haar collega's. Bij bijna eenvijfde wordt het werkplezier bedorven door een overwerk - cultuur. Dat blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek van vacaturesite Monster- board.nl onder ruim 2000 werk nemers. Verder ergert een op de tien werknemers zich aan de werkomgeving en stoort 13 pro cent zich helemaal nergens aan. Uit soortgelijke onderzoe ken in 13 andere Europese lan den is bureaucratie ook num mer één (gemiddeld 27 pro cent). De ergernis hierover is het grootste in Engeland (40 procent) Italië op de bres voor Fiat 500 milaan - Italië beschermt de Fi at 500, het kleine personenwa- gentje dat nog altijd niet uit het Italiaanse straatbeeld is weg te denken. Het parlement kreeg een wet voorgelegd om voor auto's van 25 jaar en ouder de milieu- en veiligheidseisen te verlichten. De wegenbelasting voor de Fiat 500 en zijn tijdge noten zou helemaal moeten worden afgeschaft. Met de hui dige wetgeving zou de 500 ge doemd zijn te verdwijnen. Veel Italianen, onder wie premier Berlusconi, zeggen dat ze in een Fiat 500 voor het eerst heb ben gezoend. Het autootje kwam in 1957 in productie. De laatste rolde in 1975 van de band. In totaal zijn er ruim 3,5 miljoen van gemaakt. Ssangyong in Chinese handen seoul - Voor het eerst heeft een Chinese onderneming een bui tenlandse autoproducent over genomen. Het Zuid-Koreaanse Ssangyong, gespecialiseerd in terreinwagens, wordt eigendom van Shanghai Automotive In dustry. De Chinezen krijgen een controlerend belang van 48,9 procent. Het contract werd gisteren ondertekend. Met de overname is ongeveer 500 mil joen dollar gemoeid. Ssangyong kwam tijdens de financiële cri sis in Azië eind 1999 in handen van zijn schuldeisers. Jaarlijks produceert het bedrijf 180.000 auto's. China is een van de snelst groeiende automarkten op dit moment. Winstgroei Sony door Spider-Man Tokyo - Sony, een van de groot ste consumentenelektronica concerns, heeft de afgelopen drie maanden een winstgroei van 62 procent geboekt mede dankzij Spider-Man 2. De bio scoophit leverde Sony wereld wijd 775 miljoen dollar op waardoor de nettowinst steeg tot 420 miljoen euro. De kwar taalomzet steeg licht naar 13,4 miljard eurol. Ook de muziekdi- visie kende een flinke opsteker doorj de fusie met Bertels mann. De divisie zette verlies om in een winst van 17 miljoen euro. Met PlayStation 2 gaat het minder goed. Het aantal gele verde spelcomputers daalde met 6,79 miljoen tot onder de 2 miljoen. Kunstgras spekt winst Ten Cate almelo - Ten Cate heeft mede dankzij een ster^ vraag naar kunstgras de winst 12,5 procent zien stijgen naar 8,1 miljoen eu ro. De omzet steeg met 16 pro cent naar 481 miljoen. Dat kwam voor 14 procent omdat aanwinst Southern Mills in de cijfers is opgenomen. Tegenval ler was dat de verkopen in de VS van speciaal kogelwerend textiel traag op gang kwam. Dit jaar opende het bedrijf een pro ductielijn in de VS, waarvoor al lerlei technische keuringspapie ren pas onlangs verworven zijn. Een woordvoerder verwacht dat het vierde kwartaal weer geld opbrengt vrijdag 29 oktober 2oo4 utrecht/anp - De handel met het buitenland is op dit mo ment de belangrijkste drijvende kracht achter het economische herstel in Nederland. De uit breiding van de Europese Unie draagt hieraan in belangrijke mate bij. Om de buitenlandse concurrentie de baas te blijven, ontkomen ondernemers er niet meer aan oiri de hele wereld als één inkoop- en afzetmarkt te beschouwen. Dat staat in het jaarlijkse onderzoeksrapport van de Rabobank, Cijfers Trends. De internationalisering beperkt zich allang niet meer tot de gro te bedrijven, ook het midden- en klein bedrijf (MKB) kan er niet meer omheen. Ook voor bedrijven die nu alleen actief zijn op de binnenlandse markt, wordt het steeds belangrijker om de blik op het buitenland te richten. De inkoop van goede ren en diensten in het buiten land kan lucratiever zijn dan in Nederland. Daarnaast kan de relatief kleine omvang van de Nederlandse markt een argu ment zijn om over de grenzen te kijken, aldus de Rabobank. Volgens de bank worden steeds meer bedrijven gedwongen om een strategie toe te passen, ge richt op internationalisering. Toeleveranciers zien bijvoor beeld hun afnemers steeds va ker naar het buitenland vertrek ken. Om de klanten te behou den, moeten ondernemers deze bedrijven volgen. Door de internationale handel zullen meer banen naar lagelo nenlanden verdwijnen en som mige zwakkere ondernemingen niet overleven. Daar staat te genover dat in alle betrokken landen nieuwe banen worden gecreëerd, aldus Rabo. Uit het onderzoek blijkt dat een op de vier MKB-bedrijven nu al internationaal actief is. Veel van deze ondernemingen halen structureel omzet uit export. In de komende twee jaar zijn de internationale activiteiten voor namelijk gericht op uitbreiding van het aantal landen waar men actief is. Vooral de industrie, de groot handel en de transportsector ziet grensoverschrijdende sa menwerking als steeds belang rijker. Vooral de laatstgenoem de sector streeft naar omzet groei door zaken te doen in het buitenland. Belangrijkste drijf veer hiervoor zijn de te behalen schaalvoordelen. De bouw en de detailhandel daarentegen zien weinig heil in buitenlandse activiteiten. Verder verwacht de Rabobank dat de sectoren in Nederland die het van binnenlandse be stedingen moeten hebben in 2005 nog geen grote opleving zullen laten zien. Hoewel con sumenten volgend jaar waar schijnlijk weer wat meer gaan uitgeven, zal dat nog altijd met mate zijn. Het dit jaar ingezette voorzich tige herstel van de economie zal in 2005 beklijven. De consu ment is nog altijd voorzichtig, zeker als het gaat om grote aan kopen. tilburg/anp - Het modehuis Vi lenzo heeft gisteravond uitstel van betaling gekregen. De on derneming is er niet in geslaagd opnieuw geld te lenen. In com binatie met de matige markt ontwikkelingen en tegenvallen de bedrijfsresultaten betekent dit dat er onvoldoende moge lijkheden zijn om Vilenzo op de been te houden. Het modehuis is onder meer bekend van de merken Van Gils, Frans Mole naar, Bad Boys en Jeep. Vilenzo kondigde onlangs nog een in grijpende reorganisatie aan. Een verlieslatende fabriek op Madagaskar werd gesloten en drie onderdelen werden ver kocht. Vilenzo deed bijvoor beeld de merken Salty Dog en Björn Borg van de hand. Hier mee hoopte het concern vol gend jaar weer winstgevend te zijn. „Tot dinsdag dachten we dat er emit zouden komen met de banken", zei topmai Dq bos. Maai' door tegenvallj resultaten en moeifijce mi omstandigheden is htrfinau ring niet gelukt. „We ïebbi maken met zware corrurre Daardoor vallen er ojdrac weg", aldus Doornbos. Vili zet nu in op een docrstart afgelopen maanden heeft d rectie verschillende pai over de vloer gehad de inti se hebben getoond h de derneming. Consumeiten I nen ervan uitgaan dit Vili er alles aan doet om cfe kled rekken in de winkels gevul houden, zei de bestuirsvoo ter. „We gaan ervan iit da merken snel weer geliverd I nen worden." Het is rog on delijk wat er met d( in to 1000 werknemers geheurt. Op de beurs werdende aai len Vilenzo massaal gedui De koers kelderde net 71 cent tot 41 cent. den haag/anp - De Koninklij- ke/Shell Groep wordt één we reldwijd opererend bedrijf, ge leid door één bestuur met tien commissarissen en vijf bestuur ders. De dagelijkse leiding van de nieuwe Nederlands/Britse oliemaatschappij Royal Dutch Shell komt in handen van de hui dige topman Jeroen van der Veer. „Het is nu duidelijk wie de lei ding heeft", zei hij gisteren bij de presentatie van de kwartaal- resultaten. Royal Dutch Shell ontstaat na samenvoeging van de Nederlandse en Britse tak van de op twee na grootste olie maatschappij ter wereld. Het wordt een Britse onderneming, maar met het hoofdkantoor in Den Haag en belastingstatus in Nederland. Met de samenvoeging komt een einde aan de duale bestuurs structuur, die dateert uit 1907, het jaar waarin de Koninklijke Nederlandse Petroleummaat- schappij en de Shell Transport Trading Company bij elkaar kwamen. Nadat Shell begin dit jaar de bewezen olie- en gasvoorraden met 20 procent (3,9 miljard va ten) had afgewaardeerd, barstte de kritiek op de ingewikkelde bestuurstructuur los. De affaire kostte topman sir Philip Watts de kop. Van der Veer volgde hem op. „De oude structuur werd steeds ingewikkelder en moeilijker om mee te werken", aldus Lord Ox- burgh, topman bij de Britse tak Shell Transport Trading. De problemen rond de bewezen reserves vormden volgens hem het 'laatste zetje' om te kiezen voor de nieuwe bestuursvorm. Van der Veer zegt dat hij in zijn nieuwe positie in staat zal zijn 'beslissingen te forceren met de nodige urgentie'. De nieuwe structuur levert in zijn ogen meer transparantie op. Het be stuur komt in handen van één orgaan met daarin directeuren en commissarissen. De presi dent-commissaris van Konink lijke Olie Aad Jacobs wordt voorzitter van dit orgaan. De aandeelhouders van Ko ninklijke/Shell Groep krijgen 60 procent van het nieuwe bedrijf aangeboden. De overige 40 pro cent gaat naar de aandeelhou- De hoogste baas van Shell, Jeroen van der Veer, geflankeerd door Aad Jacobs, die de herstructurering mee hielp voorbereiden en rechts voor zitter van Shell Transport Lord Oxburgh. Foto: ANP/Marcel Antonisse frankfurt/anp - Voor de ze vende keer op rij heeft Volkswa gen het kwartaal moeten afslui ten met een winstdaling. Het grootste autoconcern van Euro pa boekte in het derde kwartaal een nettoresultaat van 76 mil joen euro, 65 procent minder dan vorig jaar. De omzet steeg 0,8 procent naar 21,5 miljard. Op de beurs werden de cijfers positief ontvangen. Het aandeel Volkswagen steeg ruim 1 pro cent. Dit jaar heeft het concern een koersdaling moeten incas seren van 21 procent. Er loopt inmiddels een bezuinigings operatie van 4 miljard euro. Tot eind 2005 moeten er 5000 ba nen worden geschrapt. Onlangs kondigde de Ameri kaanse concurrent General Mo tors aan zijn personeelssterkte bij zijn vestigingen in Europa met eenvijfde te verminderen. DaimlerChrysler meldde giste ren een nettowinst van 1 mil jard euro, meer dan een ver dubbeling. De omzet ging in het derde kwartaal omhoog met 2 procent naar 34,9 miljard eu ro. Na publicatie van de cijfers ging op de beurs het aandeel omlaag. Dat had votral te ken met een lagere vaarde van zakenbank Smih Bai Zij vreest dat DaimbrChr meer last krijgt van oncui ten GM en Ford. Diézijn c tisch aan het sanerei en nieuwen. Fiat schreef in zijn dede kt taal een groter verliei dan jaar geleden. Het talia concern had ditmaal ;een i malige bate. Bovenden I de autodivisie nog seeds rendabel. Het nettoverlies droeg 554 miljoen e\ro ti 84 miljoen vorig jar. boekte de ondernening opbrengst van bijna 300 joen euro van de vefoop Fiat Avio, de lucht- ei rui vaartdivisie. De omzetgroei procent tot 10,6 miljar eun Topman Marchionneheef leiding bij Fiat Auto geeorg seerd en wil dat deze livisi 2006 uit de rode cijfes is. Auto draagt voor 40 pDcen aan het totale bedrijfsesul Dankzij kostenbespamgen betere verkoopesult kromp het verlies van3141 270 miljoen euro. ders van de Shell Transport and Trading Company. Die verde ling weerspiegelt de huidige ei gendomsverhoudingen. Er komt een notering aan de beur zen in Londen, Amsterdam en New York. De Koninklijke/Shell Groep moet mogelijk nog eens 900 miljoen vaten olie aan reserves afwaarderen. Dat zou de vijfde verlaging op rij zijn. Volgens de multinational valt daarover be gin volgend jaar een definitief Koninklijke Shell Groep 2004 bedrijfsresultaat per sector aangepast op basis van geschatte actuele kosten 3e kwartaal in miljoenen dollars Exploratie en productie Gas en Elektriciteit Olieproducten Andere sectoren 2003 2004 in miljoenen dollars 2.453 5.397 besluit. De oliemaatschappij behaalde in het derde kwartaal een recordwinst. De nettowinst steeg met 120 procent tot 5,4 miljard dollar (4,2 miljard euro) Op basis van geschatte actuele kosten steeg de winst met 70 procent tot 4,4 miljard dollar (3,4 miljard euro). De omzet kwam uit op 89,4 miljard dollar (69,7 miljard eu ro). Een stijging van 35 procent ten opzichte van dezelfde pe riode een jaar eerder. Het goede resultaat is vooral te danken aan de hoge olieprijs. Op de ef fectenbeurs in Amsterdam steeg de koers van Koninklijke Olie gisteren met 1,2 procent. Bij de Amerikaanse concurrent Exxon Mobil steeg in het derde kwartaal de nettowinst met 56 procent naar 4,54 miljard euro. De omzet ging van 58,8 naar ruim 61 miljard euro. Olie goedkoper De olieprijzen zijn flink ge daald nadat bekend werd dat de voorraden in de VS vorige week zijn toegenomen. Uit de wekelijkse cijfers van American Petroleum bleek dat de voorraden aan ruwe olie in de VS groeiden met 4,4 miljoen vaten en die aan benzine met 2,3 miljoen va ten. Op de termijnmarkt in New York ging de prijs van Amerikaanse olie voor leve ring in november omlaag met 4,9 procent naar 52,46 dollar per vat. Eerder had de prijs nog een recordniveau bereikt van 55,65 dollar per vat. In Londen daalde de no tering van Brent-olie voor le vering in december van 51,94 naar 49,90 dollar. den hjlag/anp - De Consumentenbond begint vandaagien i tegen de prijsstijgingen van de banken. Deze zijn de afgebpen jaar steeds meer geld gaan vragen voor hun diensten, tcwijl gens de bond de dienstverlening juist is verschraald. Deactie gint in Breda, waar de bond met een bus staat om prot6tkaa op te halen. In de Oranjestad en de omliggende gemeoten erg veel bankkantoren verdwenen. De bond zegt dat de tarieven van de banken de laatste iren tensporig zijn gestegen. Volgens toezichthouder NMa jnge kosten voor pinpassen van 1999 tot en met 2003 gemiddtd m procent omhoog. Maar ook andere kosten, zoals voor bakpai enveloppen, credit cards en het ontvangen van rekeniigafsc ten, werden fors hoger. Daarbij gingen veel filialen diclt. In jaar verdween een kwart van de b ankvestigingen. Het antal automaten nam echter niet evenredig toe. Ook dienstver;nin| voor dit alles in de plaats kwam, zoals die via internet ertelef is volgens de bond verre van optimaal. Klanten klagen oer oi ledige of zelfs foute informatie. De bond zal de protestn in[ cember aan de banken aanbieden. diemen/anp - GWK, voorheen bekend van de wisselkantoren, heeft afscheid genomen van het idee dattoeristen als groeimo- tor van het bedrijf kunnen fun geren. Na de recente overname door het Britse Travelex richt GWK zich meer op het bedrijfs leven. „We willen niet alleen bezig zijn met wie er langs ons loket komt, maar ook kijken naar de rest van de markt", al dus algemeen directeur Saskia van Opijnen. Als nieuwe klanten wil zij bij voorbeeld ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf bin nenhalen. Die moeten ergens Travelex-topman Lloyd Dorfman met GWK Travelex-topvrouw Saskia van Opijnen. Foto: ANP heen nu veel bankfilialen hun kasfunctie schrappen. „Banken willen wel klanten, maar heb ben liever geen contant geld meer in huis", stelt Van Opij nen. „Wij hebben loketten die zijn ingericht op transactiés met waarde." Ook de banken zelf heeft GWK in het vizier, omdat deze min der contant geld door de vin gers willen laten glijden. Daarin ziet GWK een kans om het bui tenlands geld dat klanten bij hun bank aanvragen, te rege len. GWK onderhandelt met di verse banken over deze dienst. Ook gaat het bedrijf zelf nieuwe geldautomaten exploiteren. De vernieuwde filialen werden gisteren gepresenteerd. Voort aan gaat het bedrijf verder on der de naam GWK Travelex. Het Britse Travelex nam GWK voor 17,5 miljoen euro over van Fortis. Er komt een reorganisa tie waarbij circa 70 voltijdsba- nen worden geschrapt. In de meeste gevallen leidt dat tot ge dwongen ontslag. Ook sluiten vier kantoren en blijven er 50 fi lialen over. Wegens de invoering van de eu ro verdwenen er al honderden banen, omdat consumenten minder vaak geld hoeven te wisselen. De bedragen die bij de loketten omgaan door het wisselen van geld zijn nog niet de helft van die voor de invoe ring van de euro. Pogingen om dit te compenseren met tele com- en toeristische produc ten, zoals stedenreizen, bleken onvoldoende succesvol. amsterdam/gpd - De mobiele beller is niet meer aangewezen op de vijf aanbieders met een ei gen netwerk. Naast KPN, Voda- fone, T-Mobile, Telfort en Oran ge zijn er inmiddels zo'n twintig bedrijven die ondanks de over volle markt mobiele telefonie aanbieden. Debitel en Tele2 doen het en bij de kassa's van Al- bert Heijn hangen naast de 'be kende merken' ook AH Mobiel- kaarten. Deze aanbieders hebben geen netwerk, maar gebruiken de zendmasten en lijnen van Tel fort of KPN. Die laatste verhu ren in feite 'ruimte' op hun net werk en verdienen daar weer extra mee. Voor Telfort is het tegen betaling ter beschikking stellen van het netwerk inmid dels een belangrijke poot van de strategie geworden. Het tele- combedrijf heeft zo'n 15 vaste klanten. Over een paar maanden komt er waarschijnlijk eentje bij. Ste- lios Haji-Ioannou, oprichter van vliegmaatschappij easyjet, heeft aangekondigd dat hij in Nederland onder de naam easyMobile wil beginnen met het aanbieden van goedkope mobiele telefonie. De Griek zegt in gesprek te zijn met enkele netwerkbeheerders, waaronder Telfort. Tussen de grote aanbie ders ziet Stelios, zoals hij door iedereen gemakshalve wordt genoemd, genoeg ruimte om 'Mister Stelios', zoon van een Grieks-Cypriotische scheepsmagnaat, afgestudeerd aan de London School of Economics, is op zijn 27ste al de baas van een rederij met elf vrachtschepen. Twee jaar later stapt hij de luchtvaart in. Hij chartert twee Boeing 737's en begint vanuit Londen-Luton een spotgoedkope binnen landse luchtdienst. Met pappa's geld kan hij zich al snel een eigen vloot aanmeten en binnen driejaar opent hij zijn eerste buitenlandse dienst op Amsterdam. In 2002 treedt Stelios af als directeur van easy- Jet en verkoopt 59 procent van de aandelen. Hij richt zich daarna op activiteiten, die qua opzet veel op easyjet lijken. Nu is hij actief in 12 andere sectoren. Van huurauto's (easyCar) tot easylnternetcafes, easy- Cruise, easyCinema, easyPizza, en straks ook easyMobile. Foto: GPD/Roland de Bruin geld te verdienen. Zelfs met ta rieven die onder die van alle concurrenten komen te liggen. Die kan hij aanbieden door het 'simpel' te houden. Geen eigen winkels, geen nieuwe telecom- technologieën als umts. „Easy Mobile is niet iets voor mensen die dol zijn op de allernieuwste hebbedingetjes", aldus Stelios. Telecomexperts kijken niet op van Stelios' plan. „Ondanks de drukte op de markt heeft easy Mobile kans van slagen," denkt Philip Scholte van Effectenbank Stroeve. „Je ziet dat andere aanbieders die zich op een spe cifieke doelgroep en niche markt richten, toch ook stand houden." Voorbeelden zijn Le bara, dat internationaal bellen voor alloctonen aanbidt, 0 Transatel, speciaal voir mo le bellers in de grensgbiedl Een goed distributieretweri volgens Scholte wel blangi1 „En lage onkosten, wait eelE erg groot marktaandel is 11 te veroveren. Albert Hijn h 11 toch genoeg verkooppnteie maar komt nauwelijksbove l 100.000 klanten uit." rilgei de supermarktketen naakti juli 120.000 mensen gbruil van een AH-telefoonkart. Stelios wil het liefst déiele e derlandse markt op har ko d zetten en eerder heeftiij m prijsvechter easyjet lafcn zi1 dat hij een industrie wikkel schudden. Scholte vragt zi echter af of de Griek caicei als KPN en Vodafone let le t zuur kan maken. „Hij leeft een reputatie hoog te loud - Vraag is alleen of hij goruil 'I zoveel extra's heeft te Hedeft dat zij overstappen." Naast een lage prijs hapt Sc os dat te bewerkstellign dov het aanbieden van genak. 1 'f als bij easyjet moeten fij eaB( Mobile alle transacties na i temet plaatsvinden: he ko|il van een sim-kaart en hit ve 'i gen van het beltegoed. CPN0 maakt zich er ondertusen 1 nig zorgen om. Volgen:eerei woordvoerder is 'Nedelanirg niet het makkelijkste laid 0 E beginnen'. Philip Schole zi Bl elk geval één winnaar. Dals de gebruiker. Ik denk net d een echte prijzenslag kimt n maar met een prijsveclteri'3 de markt komen de tarevelf11 wel onder druk te staaj."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6